— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Gowin: Życzyłbym sobie, żeby TK wydał werdykt ws. ustawy o IPN jak najszybciej. Fakt, że sobie tego życzymy, a TK podchodzi bez pośpiechu, jest dowodem, że nie podlega naciskom
W weekend kolejne spotkania polityków PiS w regionach
Gowin o ukaraniu Nitrasa: Rozumiem, że muszą być jakieś kroki dyscyplinujące. Jestem łagodnym człowiekiem. Podjąłbym mniej drastyczne
Gowin: W postępowaniu marszałka Kuchcińskiego nie dopatruję się niczego nagannego

Gowin: Przyczyną, dla której jako państwo nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich postulatów protestujących, jest fatalne orzecznictwo
Gowin o proteście w Sejmie: Pomijając kilka nie do końca fortunnych wypowiedzi, zachowaliśmy się z maksymalną empatią i odpowiedzialnością za budżet
Gowin: Z prezesem Kaczyńskim miałem łatwiejszy kontakt przez ten miesiąc, dlatego że był mniej obciążony codziennymi obowiązkami
Kuchciński: Wybory wygrywa się liczbą głosów mieszkańców, a nie liczbą prymitywnych pokrzykiwań na sali obrad
Wojciechowicz do Trzaskowskiego: Kto ci doradza? Twoja propozycja dyżuru ginekologów 24/h jest w Warszawie realizowana od wielu lat
PO składa projekt “Stop dopalaczom”
Stefaniak przedstawia propozycje dot. polityki mieszkaniowej
Nitras odpowiada Mazurek: Może mnie pani karać kiedy chce, ale czy pani funkcja upoważnia panią do obrażania mnie? Poniżania w oczach opinii publicznej?
Prezes PiS wyszedł ze szpitala
Szymański o procedurze z art. 7: Dzisiaj bym się zgodził, że to robi wrażenie niekończącej się historii. Chyba znowu wraca ryzyko scenariusza konfrontacji
http://300polityka.pl/live/2018/06/08/

*****

FAKTY TVN

— Kolejny „Konwój wstydu” ruszył w Polskę. Tym razem na bilbordach twarze radnych Prawa i Sprawiedliwości i kwoty, jakie zarabiają w spółkach skarbu Państwa. Zarobki niejednego mogą zszokować, bo idą w miliony złotych. Akcję przygotowała Platforma Obywatelska.

— DZIŚ MIAŁO TO KŁÓĆ W OCZY WSZYSTKICH W SIEDZIBIE PIS – Krzysztof Skórzyński.

— LAWETY Z WIZERUNKAMI RADNYCH PIS, KTÓRZY ZBIJAJĄ KOKOSY W SSP – Skórzyński.

— SKÓRZYŃSKI O GRZEGORZU STRZELCZYKU, RADNYM PIS Z GDAŃSKA ZASIADAJĄCYM W RADACH NADZORCZYCH ORLENU I LOTOSU, KTÓRY JEST “TWARZĄ” KONWOJU PO.

— TO, ŻE PARTIE PO WYBORACH STAJĄ SIĘ URZĘDAMI PRACY NIE JEST ZJAWISKIEM NOWYM, ALE TEN PARTYJNY SPIS LUDNOśCI, KTÓRY ZASILIŁ SPÓŁKI ZALEŻNE OD RZĄDU  POKAZUJE SKALĘ ZJAWISKA W TEJ KADENCJI, W PARTII, KTÓRA STAŁA W PIERWSZYM SZEREGU KRYTYKÓW ZATRUDNIANIA ZA LOJALNOŚĆ  – Skórzyński.

— PREZES KACZYŃSKI WYSZEDŁ ZE SZPITALA: Jarosław Kaczyński spędził w szpitalu ponad miesiąc. W piątek został wypisany do domu. Według rzeczniczki partii pod koniec maja przeszedł zabieg prawego kolana. Na pytania o zdrowie prezes PiS odpowiada: – Jak zwykle, dziękuję. Chociaż jeszcze niezupełnie dobrze. Dziękuję za zainteresowanie… skromnym posłem.

— JESZCZE NIE ZA DOBRZE, DZIĘKUJE ZA ZAINTERESOWANIE SKROMNYM POSŁEM – Jarosław Kaczyński wchodząc do domu.

— PREZES MA SIĘ POJAWIĆ NA JEDNYM Z NAJBLIŻSZYCH POSIEDZEŃ KLUBU – Arleta Zalewska.

— Ciąg dalszy nastąpił. Komisja Europejska poprosiła o formalne wysłuchanie Polski na posiedzeniu Rady Europejskiej. To kolejny etap procedury z artykułu siódmego. Wkrótce polski rząd będzie tłumaczył się przed unijnymi ministrami.

— CHODZI O TO, ŻEBY BALI SIĘ KRYTYKOWAĆ – Grzegorz Kajdanowicz: Obywatele na publicznych spotkaniach posłów PiS z wyborcami, na demonstracjach i na ulicy – spisywani przez policję, jeśli zakłócają porządek. Chodzi o to, by bali się krytykować, zadawać niewygodne pytania, wyrażać sprzeciw. Nie na wszystkich to działa zniechęcająco, ale na wielu tak.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński nie potrafił na pytanie dziennikarki TVN24 odpowiedzieć grzecznie i merytorycznie. Minął ją, mówiąc, by mu nie przeszkadzała, i odesłał do biura prasowego.

— NIECH PANI MI NIE PRZESZKADZA – Kuchciński do Justyny Siekluckiej.

— PANIE MARSZAŁKU JA MAM PRAWO PYTAĆ – Sieklucka.

— DO BIURA PRASOWEGO PROSZĘ SIĘ ZGŁOSIĆ – Kuchciński.

— KUCHCIŃSKI ZROBIŁ NORMĘ – SOBIENIOWSKI: Marszałek zrobił normę z odsyłania dziennikarzy zadających mu pytania do biura prasowego. Tymczasem pełni rolę arbitra decydującego o tym, co jest zachowaniem godnym posła. Marek Kuchciński ostatnio znowu wspólnie z wicemarszałkami PiS-u zdecydował o obniżce pensji Sławomira Nitrasa. Zdecydował nawet o tym, że poseł PO nie może za granicą reprezentować Sejmu.

— SŁAWOMIR NITRAS: Przez rok pół pensji de facto, z trzech lat bycia w Sejmie.

— KACZYŃSKI O ZAMKNIĘCIU MORDY – Sobieniowski: Kiedy na posiedzeniu Sejmu Sławomir Nitras przemawiał z mównicy, to Jarosław Kaczyński radził mu następująco: „zamknij mordę, chamie”. Beata Mazurek przy innej okazji krzyczała do posła Nowoczesnej Krzysztofa Mieszkowskiego: „spadaj”.

— SOBIENIOWSKI O PRZYKŁADACH SZYKAN: W ostatnim czasie doszło do różnych incydentów, które źle wpływają na wizerunek parlamentu i rządu. Straż Marszałkowska siłą chciała powstrzymać osoby protestujące w sejmie przed wywieszeniem transparentów na oknach budynku. Minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński, kpiąco się uśmiechając zza pleców policjantów, nagrywał telefonem komórkowym członków KOD-u, demonstrujących pod budynkiem parlamentu. W ubiegłym tygodniu na spotkaniu z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim w Sanoku jedna z uczestniczek – działaczka organizacji „Obywatele RP” – próbowała zadać politykowi Prawa i Sprawiedliwości pytanie na temat protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Chwilę później, na ulicy, została wylegitymowana przez policjanta, który – jak tłumaczył – zrobił to na polecenie przełożonych.

— BP. PIERONEK: Ludzie podczas rozmów z przedstawicielami rządu nie mogą stawiać trudnych pytań. No na miły Bóg! Ja już widziałem to w czasach komunistycznych i wiem, jaka to jest metoda.

— POLITYCY PIS MOGĄ WIĘCEJ – SOBIENIOWSKI: Politycy PiS-u mogą w tym Sejmie więcej, jak udowodnił Jarosław Kaczyński, gdy mówił o „zdradzieckich mordach” pod adresem opozycji. Tamte słowa prezesa przez polityków PiS były usprawiedliwiane.

— Nikt go o to nie pytał i nikt nie oczekiwał, że zrezygnuje z poselskiej pensji. To sam Dominik Tarczyński z PiS kilka razy pisał, że nie bierze z Sejmu pieniędzy. Okazało się, że brał. Wiarygodność wyjaśnień posła trzeba ocenić samemu.

— PIS NIE CHCE GO BRONIĆ – Knapik.

— PROSZĘ ZWRÓCIĆ SIĘ DO NIEGO – Henryk Kowalczyk.

— NIECH SIĘ SAM TŁUMACZY ZA SIEBIE, NAJWAŻNIEJSZA JEST PRAWDOMÓWNOŚĆ – Tomasz Latos.

— TARCZYŃSKI WALCZY O PRAWDĘ W MEDIACH – Knapik o zapowiedziach walki z fake newsami.

— WISKITKI NIE CHCĄ LOTNISKA – Transparenty, gwizdy i wycie syreny, przywitały pełnomocnika rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Spotkał się z mieszkańcami gminy Wiskitki. Także na ich gruntach ma powstać wielkie lotnisko.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— ZAGROŻENIE DLA REGIONU I POMYSŁY NA ZAPEWNIENIE BEZPIECZEŃSTWA. PRZYWÓDCY PAŃSTW BUKARESZTAŃSKIEJ DZIEWIĄTKI PRZYJĘLI WSPÓLNĄ DEKLARACJĘ – zapowiedź.

— W PRZYSZŁYM TYGODNIU DO POLSKI MOŻE PRZYJECHAĆ FRANS TIMMERMANS – zapowiedź: Wiceszef Komisji Europejskiej miałby jeszcze raz rozmawiać z naszym rządem nt. reformy sądownictwa. KE, choć już nie w całości, ma do nas wciąż duże zastrzeżenia, z czego zadowolenia nie kryją niektórzy politycy opozycji.

— POLSKA, WYCHODZĄC NAPRZECIW UNIJNYM OCZEKIWANIOM, WPROWADZIŁA LICZNE ZMIANY W USTAWACH DOT. SĄDOWNICTWA – Marcin Szypszak.

— OSTATNIE TYGODNIE UJAWNIŁY GŁĘBOKI PODZIAŁ WEWNĄTRZ KOMISJI – Szypszak.

— POLSKA STAŁA SIĘ ELEMENTEM WEWNĘTRZNEJ GRY, W KTÓRĄ MOCNO ANGAŻUJE SIĘ FRANS TIMMERMANS. TO ON NACISKA NA NAŁOŻENIA NA NAS SANKCJI – Szypszak.

— DYSKUSJA NA ARGUMENTY USTĄPIŁA MIEJSCA POLITYCZNEJ AWANTURZE – Szypszak: Przykładem ostatnia debata w Sejmie i ponad 30-krotne przerywane wystąpienie premiera Morawieckiego.

— CHOĆ OFICJALNIE KAMPANIA PRZED WYBORAMI SAMORZĄDOWYMI SIĘ NIE ROZPOCZĘŁA, TO MOŻNA PRZYPUSZCZAĆ, ŻE BĘDZIE OSTRA I BEZPARDONOWA – Szypszak.

— BEZPIECZEŃSTWO TO TAKŻE SUWERENNA GOSPODARKA – MÓWIŁ W TORUNIU PREMIER MATEUSZ MORAWIECKI – zapowiedź: Przypomniał, że w zeszłym roku ⅔ miejsc pracy w europejskim przemyśle powstało właśnie w Polsce.

— OBAWY O STRONNICZOŚĆ I WNIOSEK O WYKLUCZENIE JEDNEJ Z SĘDZI – zapowiedź: Odwołano serię rozpraw, na których WSA miał dziś rozpoznać skargi na decyzje komisji weryfikacyjnej.

— SĘDZIOWIE SĄDÓW ADMINISTRACYJNYCH, KTÓRZY DOPUSZCZALI DO ZWROTÓW NIERUCHOMOŚCI KURATOROM OSÓB 120-LETNICH, MAJĄ TERAZ DECYDOWAĆ CZY TE SPRAWY BYŁY LEGALNE CZY NIE, SĘDZIOWIE SĄDÓW ADMINISTRACYJNYCH SĄ SĘDZIAMI WE WŁASNEJ SPRAWIE – Jan Śpiewak.

— BOIMY SIĘ, ŻE SĘDZIOWIE ZNÓW WYDADZĄ DECYZJE ZGODNE Z OCZEKIWANIAMI PRAWDOPODOBNIE SWOICH MOCODAWCÓW CZYLI BENEFICJENTÓW DECYZJI REPRYWATYZACYJNEJ – Ewa Andruszkiewicz ze stowarzyszenia lokatorów im. Jolanty Brzeskiej.

— JASNEGO STANOWISKA PO NIE BYŁO GDY JAKI STAWIAŁ ULTIMATUM – Sawicki.

— RAFAŁ TRZASKOWSKI TWIERDZI DZIŚ WPROST, ŻE HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ MILCZY, BO BOI SIĘ ZARZUTÓW – Maciej Sawicki.

— TO ZA RZĄDÓW PLATFORMY OBYWATELSKIEJ DOSZŁO DO OGROMNEJ GRABIEŻY I ZŁODZIEJSKIEJ REPRYWATYZACJI – Sawicki.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— NIŻSZE O POŁOWĘ WYNAGRODZENIE I ZAKAZ WYJAZD NA ZGROMADZENIE OBWE – TAK ZA PRZERYWANIE WYSTĄPIENIA PREMIERA MORAWIECKIEGO W OSTATNIĄ ŚRODĘ PREZYDIUM SEJMU UKARAŁO SŁAWOMIRA NITRASA – zapowiedź.

— POSEŁ NITRAS BĘDZIE MUSIAŁ ZACISNĄĆ PASA – Dariusz Ociepa: Po tych komentarzach z ław podczas środowego wystąpienia premiera poseł został ukarany obniżeniem pensji o połowę przez 3 miesiące.

— O NAKŁADANIU KAR DECYDUJE PREZYDIUM SEJMU – Ociepa dalej: Dzięki temu, że głos marszałka Kuchcińskiego liczy się w nim podwójnie, rządzący mają w prezydium większość i to właśnie głosami marszałka z PiS posłowi Nitrasowi obcięto pensję.

— WCZEŚNIEJ NITRAS BYŁ KARANY FINANSOWO JUŻ KILKUKROTNIE – Ociepa.

— W MATERIALE WYPOWIEDŹ BEATY MAZUREK O LECZENIU.

— OBNIŻENIE PENSJI TO NIE JEDYNA KARA – Ociepa: Nitras nie otrzymał zgody na wyjazd na zgromadzenie OBWE w Turcji. Decyzję podjął wicemarszałek Terlecki.

— POSŁOWIE PIS TEŻ NIEJEDNOKROTNIE PRZERYWALI, OBRAŻALI, ALE PREZYDIUM ICH ZA TO NIE KARAŁO – Ociepa dalej.

— POKAZ JEDNOŚCI ZAPREZENTOWALI DZIŚ W WARSZAWIE PRZYWÓDCY DZIEWIĘCIU PAŃSTW WSCHODNIEJ FLANKI NATO.

— PREZES PIS OPUŚCIŁ SZPITAL.