— PATRYK JAKI PODAŁ KRZESŁO MĘŻCZYŹNIE ZAKŁÓCAJĄCEMU JEGO OTWARTE SPOTKANIE: https://twitter.com/DariuszSmo/status/1004599777424826370

— CZY POPIERACIE 500+, CZY PRZYWRÓCICIE POPRZEDNI WIEK EMERYTALNY – FRAGMENT WYSTĄPIENIA PMM: https://twitter.com/pikus_pol/status/1004393619443331072?s=12

— POLONIJNI UCZNIOWIE U PREZYDENTOWEJ: http://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,423,polonijni-uczniowie-z-usa-u-agaty-kornhauser-dudy.html

— RZĄD DORZUCI EMERYTOM – jedynka GW: “Jeszcze przed jesiennymi wyborami samorządowymi rząd chce sypnąć seniorom więcej pieniędzy. W grę wchodzi trzynasta emerytura albo dodatki od 100 do 500 zł. PiS rozważa też zwolnienie emerytów z PIT-u”.
http://wyborcza.biz/biznes/7,147880,23497215,rzad-sypnie-emerytom-do-kieszeni-specjalne-dodatki-jeszcze.html

— MIARĄ DEMOKRACJI LIBERALNEJ NIE JEST NIEZALEŻNOŚĆ TK TYLKO ZDOLNOŚĆ DO OPIEKOWANIA SIĘ MNIEJSZOŚCIĄ NAJSŁABSZYCH – BARTŁOMIEJ SIENKIEWICZ W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “I tu się załamuje opowieść, że demokracje liberalne to te, które opiekują się mniejszościami i słabszymi nawet wbrew większości, i dlatego mają różne niezależne od władzy instytucje. Tak rozumiany ustrój liberalno-demokratyczny nad Wisłą nie zawitał. Miarą tego ustroju, ośmielę się powiedzieć, nie jest sprawa niezależności Trybunału Konstytucyjnego, ale zdolność większości do opiekowania się mniejszością, i to mniejszością najsłabszych. Nie jest to wyłącznie zarzut do własnego ogródka. Ten typ polityki, w którym po wygranych wyborach jest wyłącznie miejsce na cele, które wspierają rządzących, zgodnie budowała i prawica i lewica, i liberałowie”.

— LECH WAŁĘSA – OBRAZ UPADKU NASZYCH BOHATERÓW – DALEJ SIENKIEWICZ TEŻ O ROZCZAROWANIU EPISKOPATEM: “Jeden z biskupów, nieodmiennie życzliwy prawicy, już na początku uznał, że to sprawa polityczna, drugi się pofatygował na miejsce z odwiedzinami, by na końcu zapewnić, że poleci modlitwę za niepełnosprawnych klasztorowi kontemplacyjnemu w Warszawie. Jakby na świecie nie było silniejszego wołania modlitewnego niż matki o zdrowie i życie swojego dziecka. Sto zakonów nie jest warte jednej takiej modlitwy. Pogratulować biskupowi empatii. Na koniec był jeszcze Lech Wałęsa, jak obraz upadku naszych bohaterów, smutne świadectwo mieszaniny egotyzmu z bezradnością”.

— KTOŚ W KOŃCU MUSI SPRÓBOWAĆ WYJŚĆ Z KLINCZU OPOZYCJI TOTALNEJ I DOBREJ ZMIANY PO TRUPACH – KONKLUZJA SIENKIEWICZA: “ Ktoś w końcu musi spróbować wyjść z tego klinczu „opozycji totalnej” i „dobrej zmiany po trupach”. Jeśli dalej potrwają, zniszczą najlepsze, co dostaliśmy po poprzednich pokoleniach i co wypracowaliśmy przez ostatnie trzy dekady. Piszę to z pełną świadomością własnego uwikłania, własnej obecności w polityce. Nie będę udawał niezaangażowanego obserwatora, swoje mam za uszami. Ale właśnie dlatego, mając w tym udział, nie zgadzam się na trwanie tego, co złe, i obojętność wobec tego, co jeszcze gorsze. Jeśli nie uwierzymy, że „ludzi dobrej woli jest więcej”, jak śpiewał Niemen, nigdy nie wyrwiemy się z tego zaklętego kręgu. I jestem gotowy przyjąć każde szyderstwo, oskarżenia o naiwność lub zwykły hejt, byle znaleźć podobnie myślących i czujących”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/nieludzka-polityka-153294

— MNIEJ CZŁOWIEKA Z EXCELA A WIĘCEJ PEŁNOKRWISTEGO POLITYKA – Marcin Fijołek: “Środowa debata nad odwołaniem wicepremier Beaty Szydło, a przede wszystkim wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego to kolejny dowód na to, że szef rządu nabiera politycznego sznytu. Coraz mniej w nim „człowieka z Excela” i „człowieka algorytmu”, jak złośliwie go nazywano, a coraz więcej pełnokrwistego polityka, który staje się mocnym atutem Zjednoczonej Prawicy.

— MORAWIECKI MOŻE SIĘ OKAZAĆ STRZAŁEM W DZIESIĄTKĘ – KONKLUZJA FIJOŁKA: “Prawdziwym testem dla politycznych zdolności i możliwości Mateusza Morawieckiego będą jednak kampanie wyborcze – zarówno w kontekście spotkań z wyborcami (również tymi nieprzychylnymi), jak i przy okazji debat w telewizyjnych studiach i wykreowania politycznej opowieści, wokół której będzie toczyła się polityczna gra. Ostatnie wystąpienia premiera pokazują, że potencjał tkwiący w tym polityku jest całkiem niezły. Jeśli wspomniana ewolucja będzie dalej postępować, Mateusz Morawiecki może okazać się politycznym strzałem w dziesiątkę Jarosława Kaczyńskiego”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/397525-w-premierze-morawieckim-coraz-mniej-czlowieka-z-excela-a-coraz-wiecej-pelnokrwistego-polityka-to-ciekawa-ewolucja

— NIE DA SIĘ TURBOLIBERAŁOW W KILKA TYGODNI PRZEROBIĆ W SOLIDARYSTÓW – JACEK KARNOWSKI: “Ale Sejm już odmalowany, a obóz rządzący trochę się ogarnął, i zaczął robić to, co powinien robić od początku. Czyli zaczął odbijać piłeczkę, skupiając się głównie na braku wiarygodności opozycji w sferze socjalnej. Bo ta wiarygodność jest przecież naprawdę zerowa, a może wręcz ujemna. Owszem, pamięć o każdych rządach w końcu zaciera się w pamięci ludzi, i partie zyskują w końcu szansę na nowe otwarcie, ale gdy idzie o sprawy tak fundamentalne jak społeczna wrażliwość i polityka prorodzinna, to nie da się turboliberałów przerobić w solidarystów w ciągu kilku miesięcy. Tu potrzeba przynajmniej dwóch, a może i trzech kadencji, by Platforma mogła wiarygodnie podnieść sztandar polityki prospołecznej”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/397548-premier-powiedzial-dzis-opozycji-dobitnie-i-jasno-na-polu-wrazliwosci-spolecznej-z-rzadem-pis-jeszcze-dlugo-nie-wygracie

— PROTEST NA UW TO PRÓBA ZATRZYMANIA KONIECZNYCH ZMIAN – TOMASZ KAMIŃSKI W LIBERTE BRONI REFORMY GOWINA: “Nie umiem sympatyzować ze zorganizowanym na Uniwersytecie Warszawskim strajkiem przeciwko reformie nauki Jarosława Gowina. W proteście widzę chęć zatrzymania niezbędnych zmian na polskich uczelniach. Przede wszystkim wprowadzenia mechanizmów większej konkurencji między uczelniami i uczonymi. I wcale nie chodzi o robienie z uczelni korporacji albo o miejsca w rankingach, tylko o zapewnienie im udziału w światowej nauce”.

— KAMIŃSKI W LIBERTE NA PRZYKŁADZIE PRAC NAUKOWYCH KLEMENTYNY SUCHANOW: “Najdziwniejsze jest to, że wśród liderów protestu znajdują się również wybitni uczeni, choćby Klementyna Suchanow, autorka monumentalnej, wspaniale napisanej i udokumentowanej biografii Witolda Gombrowicza. Broni systemu, w którym trzy przeciętne, napisane w kilka dni artykuliki naukowe mogły dać ich autorowi więcej „punktów” niż jej dzieło, będące efektem wieloletnich badań. Może po prostu należy do tej, pewnie niemałej, grupy osób, która tak dalece nie ufa obecnej władzy, że z zasady jest przeciw wszystkim jej propozycjom?”
https://liberte.pl/protest-uw/

— STANISZKIS ŻAŁUJE ODEJŚCIA MACIEREWICZA – W ROZMOWIE Z WP: “Nic nie wiem na ten temat. Ale ja sama żałuję dymisji Antoniego Macierewicza. Był – wbrew pogłoskom – człowiekiem niezależnym patriotycznym. Dał temu wyraz, działając w opozycji. W Prawie i Sprawiedliwości jest niewiele osób, które mają takie zasługi. Ewentualnie ktoś z tego pokolenia był w jakimś trzecim szeregu. Dlatego go utrącono, bo był niezależny w jakimś sensie wybitny. Takich ludzi brakuje w PiS. I brakuje kompetentnych”.

— ZŁE ROKOWANIE, GDYBY KACZYŃSKI ODSZEDŁ Z POLITYKI – STANISZKIS: “Młodsze pokolenie nie jest pokoleniem ludzi kompetentnych, tylko lizusów. To dla mnie złe rokowanie. Gdyby Jarosław dłużej chorował albo poszedł na emeryturę – bo jest wewnętrznie zmarnowany, ta polityka musi go męczyć – to nie wiem, jaka byłaby przyszłość PiS-u”.
https://wiadomosci.wp.pl/pis-bez-prezesa-jadwiga-staniszkis-dla-wp-odejscie-jaroslawa-kaczynskiego-z-polityki-byloby-ulga-6259532526798977a

— ONET O PREKAMPANII WOJCIECHOWICZA – O CO CHODZI Z TAJEMNICZYMI BILLBOARDAMI: “Okazuje się, że w pytaniu „Co wy … wiecie o bankowym?” chodzi o… plac Bankowy, a więc miejsce, gdzie znajduje się stołeczny ratusz. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, billboardy są początkiem promocji książki Jacka Wojciechowicza, byłego wiceprezydenta Warszawy, obecnego kandydata na prezydenta miasta. Wydawnictwo ukaże się w lipcu. Książka ma mieć tytuł „Zapytajcie Wojciechowicza – kulisy warszawskiego ratusza”. Z naszych informacji wynika, że były wiceprezydent zamierza opowiedzieć w niej m.in. o tym, co się działo w urzędzie, nie stroniąc od pikantnych szczegółów. Ma też zdradzić całą prawdę o swoim odwołaniu”.
https://warszawa.onet.pl/co-wy-wiecie-o-bankowym-tajemnicze-billboardy-w-stolicy/8vqfg91

— EWA SIEDLECKA O ZNACZENIU PUBLIKACJI WYROKÓW TK: “Polityczne i prawne znaczenie publikacji tych trzech ostatnich wyroków Trybunału z 2016 r. może być takie, że w razie gdyby premierzy Szydło i Morawiecki stanęli kiedyś przed Trybunałem Stanu, trudniej będzie im skutecznie postawić zarzut nieopublikowania wyroków TK. Z punktu widzenia odpowiedzialności konstytucyjnej prezydenta Andrzeja Dudy kluczowe znaczenie mają opublikowane już na początku 2016 r. dwa wyroki TK dotyczące dublerów: nakładały na prezydenta obowiązek zaprzysiężenia prawidłowo wybranych sędziów, z którego do dziś się nie wywiązał”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1751432,1,zwyciestwo-obroncow-praworzadnosci-czy-fakt-bez-znaczenia.read

— JOANNA SOLSKA O ZNIECHĘCANIU LUDZI DO PRACY PRZEZ POLITYKĘ SPOŁECZNĄ PIS: “Dlaczego skutkiem ubocznym tej polityki jest zniechęcanie rodzin, szczególnie kobiet, do ograniczania ich aktywności zawodowej, podczas gdy gospodarka zaczyna dostawać zadyszki z braku ludzi do pracy? Czy można uznać za właściwą politykę, która zniechęca do pracy? I której skutkiem w przyszłości będą głodowe emerytury dla kobiet?”
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1751434,1,niespoleczna-polityka-pis.read

— TIMMERMANS WYBIERA SIĘ ZNÓW DO POLSKI – Jędrzej Bielecki w RZ: “Wiceszef Komisji Europejskiej wybiera się w najbliższych tygodniach do Polski – dowiedziała się nieoficjalnie „Rzeczpospolita”. Będzie rozmawiać o dalszych możliwych ustępstwach w prowadzonej przez KE procedurze praworządności”.
http://www.rp.pl/Unia-Europejska/306069928-Timmermans-znowu-odwiedzi-Warszawe.html

— JAK PRAWICA PRZECHWYCIŁA LEWICĘ – Piotr Wójcik w GPC: “Niemal wszystkie triumfujące w ostatnim czasie ugrupowania i środowiska prawicowe odwołują się do tradycyjnych tematów i postulatów lewicy. PiS nie jest tu żadnym wyjątkiem, a tworzące włoski rząd Liga Północna i Ruch Pięciu Gwiazd są tego kolejnym przykładem”.

— POZA PIS NOWA PRAWICOWA FALA JEST PROROSYJSKA – DALEJ WÓJCIK: “Poza PiS zdecydowana większość europejskiej prawicy nowej fali jest prorosyjska, np. węgierski Fidesz. Tak więc triumfy nowej prawicy wcale nie muszą być dla Polski korzystne. Jednak mimo tych różnic widać wspólną cechę – wszystkie te środowiska wykorzystują z sukcesem niektóre idee i postulaty tradycyjnej lewicy”.
https://gpcodziennie.pl/91159-jakprawicaprzechwycilalewice.html

— KRYTYKA POLITYCZNA GRA NA TRZASKOWSKIEGO, CO NIE PODOBA SIĘ RUCHOM LOKATORSKIM – Krzysztof Wołodźko w GPC: “„KP” daje zresztą ciekawe przykłady subtelnej, ale stanowczej gry na Rafała Trzaskowskiego, kandyda- ta PO na prezydenta Warszawy, które nie umykają uwagi ruchu lokatorskiego. W marcu 2018 r. falę wzburzenia wśród ludzi dobrze orientujących się w realiach reprywatyzacji wzbudził udział tego polityka w cyklicznym programie „Przy kawie o sprawie”, emitowanym w ramach internetowej oferty „KP”. W zamierzeniu satyryczny program posłużył redakcji do promocji i ocieplania Rafała Trzaskowskiego wśród lewicujących liberałów oraz środowisk feministycznych. Gospodynią programu była Agata Diduszko-Zyglewska, a rozmówczyniami: współzałożycielka „KP” Agata Szczęśniak, zaprzyjaźniona z tym środowiskiem Agnieszka Graff, socjolożka Elżbieta Korolczuk i felietonistka Paulina Młynarska. Pan Rafał zagrał w programie stażystę, który podaje szklankę z wodą. Jak łatwo się Państwo orientują, Trzaskowskiego nie wzięto z ulicy. Ot, product placement – nienachalny, ale czytelny wobec lewicowego elektoratu sygnał, kto jest tak naprawdę „nasz”.
https://gpcodziennie.pl/91160-trzaskowskiilewicaktozagranakandydatapo.html

— BARSKI SZYKOWANY NA WYSOKIE STANOWISKA, BYĆ MOŻE NAWET W SN – Ewa Ivanowa w GW: “Na najwyższych szczeblach prokuratury po cichu zachodzą ważne zmiany personalne. Rosną wpływy łódzkiego prokuratora Dariusza Barskiego i ludzi z nim związanych. Mówi się, że Barski jest szykowany na wysokie stanowiska, być może nawet w Sądzie Najwyższym”.
http://wyborcza.pl/7,75398,23503920,byl-swiadkiem-na-slubie-ziobry-teraz-jest-jego-doradca-dariusz.html

— ODŁOŻYŁA W ROK ĆWIERĆ MILIONA – JEDYNKA FAKTU O GERSDORF: “Miniony rok był prawdopodobnie ostatnim pełnym, który sędzia prof. Małgorzata Gersdorf (66 l.) kończyła w randze I prezesa Sądu Najwyższego. Był to rok zmagań z władzą wykonawczą na polu niezależności władzy sądowniczej, ale też rok, w którym konto pani sędzi puchło w najlepsze”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/gersdorf-w-rok-odlozyla-cwierc-miliona/n6258pc

— JANINA GOSS U KACZYŃSKIEGO – Fakt: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/janina-goss-odwiedzila-jaroslawa-kaczynskiego-w-szpitalu/7f6d5br

— PÓŁ MILIARDA ZA REPOLONIZACJĘ KOLEJKI NA KASPROWY – GW: “524 mln zł – za tyle firma Altura z Luksemburga może sprzedać Polskie Koleje Linowe z wagonikami na Kasprowy Wierch. PiS szuka tych pieniędzy, by spełnić obietnicę wyborczą powrotu kolejki w polskie ręce”.
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,23504638,tatry-pis-szuka-pol-miliarda-za-kolejke-na-kasprowy.html

— URODZINY: Leszek Moczulski, Robert Tyszkiewicz, Lidia Staroń, Jan Rzymełka, Andrzej Melak, Wojciech Lamentowicz, Andrzej Grzyb, Jerzy Miller.