— DEKONCENTRACJI MEDIÓW W TEJ KADENCJI NIE BĘDZIE – pisze Marcin Fijołek na wPolityce.pl. https://wpolityce.pl/polityka/397663-z-sejmowych-kuluarow-dekoncentracji-mediow-w-tej-kadencji-nie-bedzie-do-2020-r-nie-ma-co-spodziewac-sie-zadnych-trudnych-zmian


— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Biedroń: Jeżeli wygram, na pewno nie zrezygnuję z mandatu prezydenta Słupska, ale jeżeli miałbym podejmować inne działania, to nie wystartuję. Na dzisiaj kandyduję

Biedroń: Dzisiaj dla mnie ważny jest Słupsk. Być może nadejdzie taki czas za 6, 7 miesięcy, kiedy Biedroń będzie musiał wrócić do polityki ogólnopolskiej
Biedroń: Nie chodzę do Sejmu, bo nie chciałbym uczestniczyć w tym spektaklu, pseudodebacie, pseudodemokracji, które dzisiaj mają tam miejsce
Bodnar: To gra także o to, czy my w ogóle będziemy mieli wolne wybory
Biedroń: Ten rząd zostanie odwołany w najbliższych wyborach parlamentarnych, bo obciach, jaki sprawa swoim wyborcom, jest już dzisiaj dla nich nie do zniesienia
Biedroń o obniżce uposażeń: Na pewno będzie bardziej korupcjogennie. Będzie więcej pokus, żeby jakoś budżet domowy łatać
Bodnar o procedurze naruszeniowej: Jedyny problem jaki jest – czy KE się na to zdecyduje i czy zdąży
Bodnar: Timmermans czy jego urzędnicy doskonale wiedzą, że zmiany, które zostały przyjęte w ostatnich tygodniach, to tylko kosmetyka
PAD: Stanowiska Polski i Rumunii w kwestii przyszłego budżetu UE są zbieżne
Minister Czaputowicz rozmawiał telefonicznie z szefem węgierskiego MSZ-u
PAD po spotkaniu z prezydentem Rumunii: Mamy nadzieję, szczyt NATO będzie miał charakter decyzyjny
Sejm wieczorem dokona zmiany w składzie osobowym komisji śledczej ds. Amber Gold
Senat bez poprawek przyjął ustawę o obniżce uposażeń posłów i senatorów
CIS: Ze sporządzonego sprawozdania stenograficznego wynika, że Nitras przerywał wystąpienie premiera 32 razy
Trzaskowski: Choć byście się bardzo modlili w TVP Info, nie będzie zmiany kandydata na prezydenta Warszawy
Trzaskowski: Nie słyszałem, żebym miał być wymieniany. To jest fake news TVP Info. Rozumiem, że się mnie strasznie boicie
PO krytykuje PiS za wniosek o odrzucenie w I czytaniu projektu dot. smogu. Trzaskowski: Jaki mówi, że chce walczyć ze smogiem, a pewnie znowu stchórzy
WKK o budżecie UE: Zgoda na takie warunki będzie zdradą polskiej wsi i polskich rolników. Nie dopuścimy do tego
http://300polityka.pl/live/2018/06/07/

*****

FAKTY TVN

— JEŚLI DYSTRYBUTORZY PRZERZUCĄ KOSZT NA KLIENTÓW TO ROBI SIĘ DROGO – Maciej Knapik: Podatek czy nie – to będzie opłata emisyjna w wysokości osiemdziesięciu złotych na tysiąc litrów, czyli osiem groszy na litrze. Jeżeli dystrybutorzy paliwa przerzucą ten koszt na klientów, to taka podwyżka z VAT-em wyniesie około dziesięć groszy. A jeśli doliczyć to do już wysokich cen paliw teraz na stacjach, robi się drogo.

— ORLEN ZAPEWNIA, ŻE NIE PRZERZUCI OPŁATY PALIWOWEJ – Knapik: Minister energii Krzysztof Tchórzewski odpowiadał, że państwowe spółki paliwowe są w stanie wziąć opłatę paliwową „w koszty”. Orlen zapewnia, że firma nie przerzuci opłaty emisyjnej na konsumentów, podobnie zapewnia Lotos, ale opozycja po prostu w to nie wierzy. Ekonomiści zwracają uwagę, że takie zapewnienia są co najmniej ryzykowne. Orlen i Lotos to spółki giełdowe.

— WYPOWIEDŹ OBAJTKA.

— KNAPIK O POMRUKU NIEZADOWOLENIA NA STACJACH: Na stacjach słychać pomruk niezadowolenia. Wszystko to dla czystego powietrza, które staje się teraz nowym priorytetem rządu. Premier mówił o 130 miliardach złotych na walkę ze smogiem „w ciągu najbliższych pięciu, dziesięciu lat”.

— FUNDUSZ OCHRONY ŚRODOWISKA BYŁ I JEST HOJNY DLA O. RYDZYKA – Knapik: W przyszłym roku wpływy z opłaty emisyjnej mają wynieść miliard siedemset milionów złotych. Część trafi do nowego funduszu, ale większość do – istniejącego już – Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz był i jest hojny dla Tadeusza Rydzyka.

— KRYTYKOWAŁ PO, MIMO, ŻE BYŁ DORADCĄ TUSKA – zapowiedź: Większą część blisko godzinnego wystąpienia poświęcił na krytykowanie działań rządu PO-PSL. Mimo, że był doradcą w radzie gospodarczej przy premierze Tusku.

— O poprzednikach – w polityce – gorzej powiedzieć nie można – Jakub Sobieniowski.

— PMM: Przestępcy podatkowi przestali w Polsce wytyczać, że tak powiem, kierunek polityki gospodarczej.

— SOBIENIOWSKI O PMM W RADZIE GOSPODARCZEJ: Tyle, że wśród osób wytyczających kierunki polityki gospodarczej Platformy był Mateusz Morawiecki. Był doradcą Donalda Tuska w radzie gospodarczej przy premierze.

— ZBLIŻENIE NA MORAWIECKIEGO PODCZAS PREZENTACJI RADY GOSPODARCZEJ.

— SOBIENIOWSKI O KORPORACJONIZMIE W WYSTĄPIENIU PREMIERA I JEGO PRZESZŁOŚCI W BANKU: Przed Sejmem Mateusz Morawiecki wystąpił w środę jako największy krytyk polityki gospodarczej poprzedników, chociaż był gospodarczym doradcą Donalda Tuska. Mówił o tym, co jego zdaniem było i jest niebezpieczne dla gospodarki – klientelizmie i korporacjonizmie. Korporacjonizm to doktryna, ale samo słowo „korporacja” to w życiorysie premiera ciągle słowo najważniejsze. To milionowe zarobki Mateusza Morawieckiego w ciągu jedenastu lat pracy w Banku Zachodnim WBK – sumie ponad 33 miliony złotych na koncie Mateusza Morawieckiego. W czasach, gdy Mateusz Morawiecki zarządzał bankiem, związany był on nie tyle z korporacją, co z korporacją z zagranicznym kapitałem.

— PYTANIE DO PIOTROWICZA: Stanisław Piotrowicz, dzisiaj chwalony w PiS-ie, kiedyś prokurator stanu wojennego chwalony w PZPR-ze, tak zareagował na uwagi, że premier krytykuje politykę gospodarczą poprzedników, a sam poprzednikom doradzał:

— STANISŁAW PIOTROWICZ: A pan realizuje siebie czy swoich mocodawców? Pan nie pyta dziennikarsko, pan się zachowuje jak polityk, bo tak panu kazali i to jest problem mediów należących do obcego kapitału.

— BĘDZIE JAK CHCIAŁ PREZES PIS DUŻO SKROMNIEJ: Będzie tak, jak chciał prezes PiS-u – czyli dużo skromniej. Senat bez poprawek przegłosował obniżkę pensji parlamentarzystów o 20 procent. Na polityków PiS presja podziałała, Platforma demonstracyjnie nie głosowała.

— OPOZYCJA MÓWI O ZASTRASZANIU: Zadawali pytania czy zakłócali spotkania polityków PiS? Zdaniem odpowiedzialnego za policję ministra – to drugie. Dlatego policja ich legitymowała i spisywała. I chyba będzie tak robić dalej. Opozycja mówi o zastraszaniu przeciwników władzy.

— TO JEST PRAKTYKA SPRZECZNA Z CAŁĄ IDEĄ DEMOKRACJI – Adam Bodnar.

— KKZ O DEBACIE Z UDZIAŁEM WICEMINISTRA ZIELIŃSKIEGO.

— WYPOWIEDZI POLITYKÓW PIS O BOJÓWKACH.

— TO AKCJA SZYKANOWANIA OBYWATELI – Marcin Kierwiński.

— NITRAS MÓWI O MOBBINGU KUCHCIŃSKIEGO: Nigdy nie był ulubieńcem marszałka Marka Kuchcińskiego i dużo stracił, bo już wiele razy był karany. Teraz Sławomir Nitras mówi „dość” i rozważa skierowanie sprawy do sądu, bo jego zdaniem marszałek dopuszcza się mobbingu. A marszałek wylicza, że poseł Platformy ponad 30 razy miał zakłócić wypowiedź premiera.

— TO JEST ABSOLUTNIE MOBBING, CO CHWILĘ DOWIADUJĘ SIĘ, ŻE TEGO MIN NIE WOLNO, TAMTEGO MI NIE WOLNO, KOLEJNY RAZ  TU MI SIĘ OGRANICZA KOMPETENCJE, TU ZABIERA MI SIĘ PIENIĄDZE – Sławomir Nitras.

— POSEŁ 32 RAZY ODZYWAŁ SIĘ Z ŁAW POSELSKICH – Arleta Zalewska.

— CO PAN GADA ZA BZDURY? KŁAMIESZ JAK KOMUNISTA – Nitras z ław do Morawieckiego.

— A JAKBYŚMY KLASKALI TO TEŻ NIE WOLNO? TO TEŻ JEST JAKAŚ FORMA PRZESZKADZANIA, ALBO POKAZUJE SIĘ DEZAPROBATĘ ALBO PRÓBUJE SIĘ WESPRZEĆ MÓWIĄCEGO – Nitras.

— NITRAS UKARANY DECYDUJĄCYM GŁOSEM KUCHCIŃSKIEGO – Zalewska.

— NIE MIAŁY CHARAKTERU OBRAŹLIWEGO – Stanisław Tyszka o słowach Kuchcińskiego.

— TYSZKA DOSTRZEGA NIESPRAWIEDLIWOŚĆ W KARANIU POSŁÓW OPOZYCJI

— POSŁOWIE KTÓRZY ZACHOWUJĄ SIĘ RÓWNIE NAGANNIE NIE SĄ KARANI –

— Zalewska o decyzji Terleckiego.

— TO SZYKANA I ŁAMANIE PRAWA, JESTEM CZŁONKIEM ZP OBWE, MAM OBOWIĄZEK I PRAWO BRAĆ UDZIAŁ W POSIEDZENIACH – Nitras.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— 130 MLD ZŁOTYCH W CIĄGU 10 LAT – TAK GIGANTYCZNE PIENIĄDZE MAJĄ TRAFIĆ NA PROGRAM CZYSTE POWIETRZE – zapowiedź: Na walkę ze smogiem przeznaczone będą też pieniądze z, przyjętej przez Sejm, opłaty emisyjnej.

— POLSKA GOSPODARKA ROZWIJA SIĘ NAJSZYBCIEJ W CAŁEJ UE – Damian Diaz: To wynik przebudowy polskiego kapitalizmu, o którym na kongresie “100 lat polskiej gospodarki” mówił premier.

— OPOZYCJA PRÓBOWAŁA ODWOŁAĆ, ODPOWIEDZIALNE ZA POLITYKĘ SPOŁECZNĄ I RYNEK PRACY, WICEPREMIER SZYDŁO I MINISTER RAFALSKĄ – Diaz.

— OPOZYCJA STRASZYŁA WZROSTEM CEN PALIWA – Diaz: Orlen i Lotos obiecały, że nie przerzucą na kierowców kosztów opłaty paliwowej.

— MIMO PROTESTU GRUPKI STUDENTÓW, REFORMA SZKOLNICTWA WYŻSZEGO NIE BUDZI SPRZECIWU ŚRODOWISKA AKADEMICKIEGO – zapowiedź: To szansa na trwałe zmiany. Sejm ma przyjąć projekt już w przyszłym tygodniu.

— MIMO LICZNYCH KONSULTACJI, NIELICZNI PROTESTUJĄ – Bartłomiej Graczak: Od protestu odcinają się władze UW.

— POPARCIE DLA REFORMY JEST NA TYLE DUŻE, ŻE OPOZYCJA TEMATEM SIĘ NIE ZAJMUJE – Graczak.

— WICEPREMIER SZYDŁO I MINISTER RAFALSKA POZOSTANĄ W RZĄDZIE – zapowiedź: Sejm, po burzliwej debacie, odrzucił wnioski opozycji o odwołanie. Ta ostro atakował autorki programu Rodzina 500+.

— OPOZYCJA PRZEGRAŁA GŁOSOWANIE NAD WNIOSKIEM O WOTUM NIEUFNOŚCI – Karol Jałtuszewski.

— POSŁOWIE OPOZYCJI MIELI PRZEDSTAWIĆ ARGUMENTY “ZA” ODWOŁANIEM TWARZY PROSPOŁECZNE POLITYKI RZĄDU, ALE MOCNYCH ARGUMENTÓW NIE USŁYSZELIŚMY – Jałtuszewski: Były za to złośliwości.

— SŁAWOMIR NITRAS ZOSTAŁ UKARANY OBNIŻENIEM PENSJI PO TYM JAK 32 RAZY PRZERYWAŁ WYSTĄPIENIE PREMIERA – Jałtuszewski.

— PROBLEMEM DLA OPOZYCJI JEST WYKRUSZANIE SIĘ DOTYCHCZASOWYCH SOJUSZNIKÓW – Jałtuszewski: Po ponad 800 dniach zakończył się protest KOD przed KPRM.

— PREMIER PRZYPOMNIAŁ, ŻE NAWET, ZAPROSZONY DO POLSKI PRZEZ GRZEGORZA SCHETYNĘ, SZEF EPL MÓWIŁ O ROZWOJU NASZEGO KRAJU – Jałtuszewski.

— PATRYK JAKI PROWADZI BARDZIEJ DYNAMICZNĄ KAMPANIĘ W WARSZAWIE NIŻ RAFAŁ TRZASKOWSKI – SONDAŻ POLLSTER – zapowiedź.

— BYĆ MOŻE WŁAŚNIE TA AKTYWNOŚĆ KANDYDATA ZP PROWOKUJE ZACHOWANIA, TAKIE JAK PRÓBA ZAKŁÓCENIA WCZORAJSZEGO SPOTKANIA JAKIEGO Z MIESZKAŃCAMI BEMOWA – Danuta Holecka.

— WŚRÓD AWANTURNIKÓW WCIĄŻ TE SAME OSOBY. JEŻDŻĄ PO POLSCE Z JASNO OKREŚLONYM ZAMIAREM: WYWOŁAĆ ZAMĘT PODCZAS SPOTKAŃ POLITYKÓW ZP – Marcin Szypszak.

— KANDYDAT PO I NOWOCZESNEJ NIE UKRYWA, ŻE NA RAZIE NIE MA POMYSŁU NA STOLICĘ – Szypszak: Trzaskowski otwarcie przyznaje, że nie zna miasta i potrzeb jego mieszkańców.

— TRZASKOWSKI SWOJĄ KAMPANIĘ BUDUJE PRZEDE WSZYSTKIM NA KRYTYCE KONTRKANDYDATA I RZĄDÓW ZJEDNOCZONEJ PRAWICY – Szypszak.

— POLITYCY PO, PYTANIE O OCENĘ DOTYCHCZASOWYCH POCZYNAŃ TRZASKOWSKIEGO, ZACHOWUJĄ POWŚCIĄGLIWOŚĆ – Szypszak.

— NIEOFICJALNIE MÓWI SIĘ, ŻE ROZWAŻANA JEST NAWET OPCJA ZASTĄPIENIA TRZASKOWSKIEGO PAWŁEM RABIEJEM Z NOWOCZESNEJ – Szypszak: Typowanym na razie na wiceprezydenta miasta.

— POLSKA I RUMUNIA BĘDĄ WSPÓLNIE ZABIEGAĆ O ZWIĘKSZENIE W NOWYM UNIJNYM BUDŻECIE PULI ŚRODKÓW NA FUNDUSZ SPÓJNOŚCI I WSPÓLNĄ POLITYKĘ ROLNĄ – zapowiedź.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— PREMIER W OFENSYWIE – zapowiedź Doroty Gawryluk na początku Wydarzeń.

— POSŁOWIE PLATFORMY POJAWILI SIĘ RANO W MON – TO ODPOWIEDŹ NA WCZORAJSZE POSELSKIE KONTROLE PIS W MIASTACH RZĄDZONYCH PRZEZ PO.

— TO JUŻ DRUGI DZIEŃ, KTÓRY ZACZYNA SIĘ INFORMACJĄ, ŻE GRUPA POSŁÓW WESZŁA DO JAKIEGOŚ URZĘDU – Dariusz Ociepa.

— POSŁOWIE PLATFORMY ZAŻĄDALI INFORMACJI O SYTUACJI W MON PO ODEJŚCIU ANTONIEGO MACIEREWICZA – Ociepa dalej: W budynku spędzili dwie godziny. To już druga interwencja poselska w resorcie obrony.

— W NIEOFICJALNYCH ROZMOWACH NAWET POLITYCY PIS POTWIERDZAJĄ, ŻE ANTONI MACIEREWICZ NIE MIAŁ W ZWYCZAJU ODPOWIADAĆ NA POSELSKIE INTERPELACJE, A KIEDY DO MON WSZEDŁ MARIUSZ BŁASZCZAK, NA BIURKU ZASTAŁ KILKASET ZALEGŁYCH DOKUMENTÓW – Ociepa.

— POSŁOM PLATFORMY UDAŁO SIĘ USTALIĆ, ŻE MACIEREWICZ WCIĄŻ URZĘDUJE PRZY KLONOWEJ – Ociepa dalej.

— SENATOROWIE PRZEGŁOSOWALI DZIŚ USTAWĘ O OBNIŻENIU UPOSAŻEŃ PARLAMENTARZYSTÓW O 20%.

— ADAM BIELAN: Głosowałem za. Chociaż się nie cieszyłem.

— TERAZ USTAWA TRAFI DO PREZYDENTA, MIMO ŻE ANDRZEJ DUDA UWAŻA OBNIŻKĘ ZA POPULIZM, TO USTAWĘ PODPISZE – Ociepa.

— PREMIER SZYDŁO I MINISTER RAFALSKA OBRONIONE W SEJMIE.

— PREMIER MORAWIECKI PO NIEMAL GODZINNYM WYSTĄPIENIU, ZDANIEM KOMENTATORÓW, OTWORZYŁ KOLEJNY ETAP – Dorota Gawryluk.

— WCZORAJ OKLASKI PIS-U NAGRODZIŁY MATEUSZA MORAWIECKIEGO NIE TYLKO ZA TWARDE SŁOWA WOBEC OPOZYCJI, ALE TEŻ ZA TO, ŻE ZABRAŁ GŁOS W OBRONIE WICEPREMIER I MINISTER PRZED OPOZYCJĄ I NADAŁ DEBACIE TON – Agnieszka Milczarz.

— ATAKUJĄC LIBERALNĄ OPOZYCJĘ, MATEUSZ MORAWIECKI PRÓBOWAŁ ZAMIENIĆ TWARZ BANKOWCA NA TWARZ SOCJALNĄ – Milczarz dalej.