— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Szczerski: Wyjście z tej sytuacji, jaką jest art. 7, jest bardzo proste. To kompromis, który Polska dokonała w dialogu z KE
Sejm odrzucił wnioski o wotum nieufności wobec wicepremier Szydło i minister Rafalskiej​
Rafalska: Dla mnie i pani premier to niełatwa debata. Chciałabym wierzyć, że nawet, jeżeli dzielą nas różnice polityczne, to nie jesteśmy politycznymi wrogami
Szydło: To będą zmiany, których oczekuje środowisko osób niepełnosprawnych
Szydło o proteście: Bardzo szybka reakcja premiera, rządu. Przygotowane dwie ustawy, przyjęte. Dotrzymaliśmy słowa w tak krótkim czasie i zrobimy kolejny krok
WKK do PMM: Tak było źle przez 8 lat. To czemu pan był przez 8 lat doradcą Tuska?
Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego
PMM: Jeszcze w czerwcu robimy okrągły stół z osobami niepełnosprawnymi
PMM do opozycji: Jak zabierzecie program 500+, to wtedy się połaczą wszyscy w biedzie bez tego programu? O to wam chodzi?
http://300polityka.pl/live/2018/06/06/

*****

FAKTY TVN

— W głosowaniach zapewne PiS obroni i wicepremier Szydło, i minister Rafalską, ale w debacie były mocne argumenty, twarde dane i merytoryczne zarzuty. Beaty Szydło bronił premier Morawiecki, ona sama mówiła o wściekłym ataku i populizmie.

— MORAWIECKI PRZEDE WSZYSTKIM PROMOWAŁ PROGRAMY SOCJALNE PIS I NADSPODZIEWANIE JAK NA NIEGO ATAKOWAŁ OPOZYCJĘ – Katarzyna Kolenda-Zaleska.

— Z TAKIEJ STRONY POLITYCZNEGO POLEMISTY PMM NIE BYŁ DOTĄD ZNANY I TO OBLICZE BARDZO SIĘ PIS-OWI SPODOBAŁO, NAGRODZILI WYSTĄPIENIE BRAWAMI NA STOJĄCO – KKZ.

— Prezydent nie będzie stawał na drodze do szczęścia prezydium Sejmu – ironiczna wypowiedź prezydenckiego rzecznika nie pozostawia wątpliwości. Andrzej Duda zgodzi się obniżyć marszałkowskie pensje. Losy zarobków parlamentarzystów rozstrzygną się w czwartek.

— Prezydent nie będzie stawał na drodze do szczęścia prezydium Sejmu – ironiczna wypowiedź prezydenckiego rzecznika nie pozostawia wątpliwości. Andrzej Duda zgodzi się obniżyć marszałkowskie pensje. Losy zarobków parlamentarzystów rozstrzygną się w czwartek, jest presja.

— SENATOR POWIEDZIAŁ SZCZERZE, A TAKA SZCZEROŚĆ W PIS I W POLITYCE BYWA KOSZTOWNA – Krzysztof Skórzyński o wypowiedzi Bobki.

— WG NIEOFICJALNYCH INFORMACJI ULTIMATUM SENATOROM POSTAWIŁ JAROSŁAW KACZYŃSKI – Skórzyński.

— POLITYKA TO JEST SPORT DRUŻYNOWY, CZASEM PODEJMUJE SIĘ DECYZJE MAŁO POPULARNE TAKŻE W KLUBIE – Adam Bielan.

— POWIEDZIEĆ, ŻE WIĘKSZOŚĆ SENATORÓW POPRZE OBNIŻKĘ BEZ ENTUZJAZMU TO NIC NIE POWIEDZIEĆ – Skórzyński.

— TAKIE JEST OCZEKIWANIE SPOŁECZNE – Konstanty Radziwiłł.

— STRASZAK PREZESA: ALBO POPRZESZ OBNIŻKĘ ALBO BĘDĄ KONSEKWENCJE PODZIAŁAŁY JUŻ WŚRÓD POSŁÓW, NIE ZRODZIŁ SIĘ RUCH OPORU – Skórzyński.

— NIE BĘDZIE STAWAŁ NA DRODZE DO SZCZĘŚCIU PREZYDIUM SEJMU – Krzysztof Łapiński o decyzji PAD ws wniosku obniżki dla marszałków.

— UMIE WKŁADAĆ SZPILKĘ – Beata Mazurek.

— NIE MA SENSU, ŻEBYŚMY SIĘ PRZEŚCIGALI NA LICYTACJĘ KTO BĘDZIE MIAŁ MNIEJSZE UPOSAŻENIE, BO TO NIE SŁUŻY AUTORYTETOWI PAŃSTWA – Łapiński.

— Czasem prawa nie trzeba pisać na nowo – wystarczy nieco zmienić to obowiązujące. Na przykład z przepisów o karaniu posłów za niegodne zachowanie można usunąć zapis „na sali posiedzeń” i już marszałek Sejmu ma władzę, jakiej nigdy nie miał. Posłowie PiS chcieli zmian w ustawie, ale po obradach sejmowej komisji wycofano projekt z porządku obrad.

— EWA KOPACZ: Gdyby się nagle okazało, że jakaś dociekliwa gazeta napisała coś, o jakimś jednym czy drugim pośle i byłoby to zachowanie niegodne posła, to co pan marszałek musiałby zrobić? Marszałek miał by problem.

— Marszałek rozdaje surowe kary posłom opozycji na sali obrad. Zdaniem wielu, to już wystarczy – Maciej Knapik.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— PREMIER MORAWIECKI, ODPOWIADAJĄC OPOZYCJI, MÓWIŁ, ŻE NIE MUSI BRONIĆ POLITYKI SPOŁECZNEJ RZĄDU, BO TA BRONI SIĘ SAMA – zapowiedź.

— W OBRONIE BEATY SZYDŁO I ELŻBIETY RAFALSKIEJ ORAZ ICH DOKONAŃ W POLITYCE SPOŁECZNEJ STANĄŁ PREMIER MORAWIECKI – Karol Jałtuszewski.

— POLITYCY PO NIE KRYJĄ, ŻE KRYTYCZNIE OCENIAJĄ BENEFICJENTÓW PROGRAMU 500+ – Jałtuszewski: Twierdzą, że trzeba zatrzymać proces rezygnacji z pracy zawodowej przez matki, otrzymujące świadczenie.

— WCZEŚNIEJ, POLITYCY PO, TWIERDZILI, ŻE NA PROGRAM PIENIĘDZY NIE MA – Jałtuszewski.

— MERYTORYCZNYCH ARGUMENTÓW ZA ODWOŁANIEM SZYDŁO I RAFALSKIEJ NIE PADŁO ZBYT WIELE – Jałtuszewski.

— PIS KOLEJNY RAZ RUSZYŁO W TEREN. TYM RAZEM NIE CHODZI O SPOTKANIA Z WYBORCAMI, A O KONTROLĘ SAMORZĄDOWCÓW W IMIENIU WYBORCÓW – zapowiedź.

— W STOLICY POLITYCY PIS SZEFOSTWA W URZĘDZIE NIE ZASTALI – Jakub Wojtanowski.

— PLANOWANA NA DZIŚ DYSKUSJA UNIJNYCH KOMISARZY O PRAWORZĄDNOŚCI W POLSCE NIE DOSZŁA DO SKUTKU – zapowiedź: Oficjalnie z powodu braku czasu. Nieoficjalnie, z powodu sporu, który wybuchł między szefem a wiceszefem Komisji. Jean-Claude Juncker liczy na kompromis z Polską, ale Frans Timmermans dąży do ukarana naszego kraju.

— UNIJNI KOMISARZE ROZMOWĘ PRZEŁOŻYLI NIESPODZIEWANIE – Marcin Szewczak.

— W KE DOSZŁO DO POWAŻNEGO SPIĘCIA – Szewczak.

— JUNCKER, WIDZĄC, ŻE KOMISJA NIEWIELE MOŻE JUŻ UGRAĆ, DĄŻY DO POROZUMIENIA. TIMMERMANS ZA WSZELKĄ CENĘ CHCIAŁBY UKARAĆ POLSKĘ: ODEBRANIEM GŁOSU CZY DOTACJI – Szewczak.

— TIMMERMANS NIE ZMIENIŁ ZDANIA, MIMO ŻE POLSKA SPEŁNIŁA SZEREG WYMOGÓW KOMISJI – Szewczak.

— OPOZYCJI NA ŻADNYM KOMPROMISIE NIE ZALEŻY. CHCE, BY KOMISJA EUROPEJSKA SKIEROWAŁA NA POLSKĘ SKARGĘ DO TSUE – Szewczak: Broni też – jak mówi wprost szefowa Nowoczesnej – swoich sędziów.

— KANDYDACI NA PREZYDENTA STOLICY NIE PRÓŻNUJĄ – zapowiedź: Zwłaszcza Patryk Jaki, który niemal codziennie spotyka się z mieszkańcami stolicy.

— KOLEJNY PORANEK, KOLEJNE SPOTKANIE PATRYKA JAKIEGO Z DZIENNIKARZAMI I MIESZKAŃCAMI STOLICY – Marcin Szypszak.

— TO MIASTO NIE JEST DOBRZE ZARZĄDZANE – PRZYZNAJE KANDYDAT NA PREZYDENTA PO I NOWOCZESNEJ – Szypszak:

— TRZASKOWSKI ZA WSZELKĄ CENĘ STARA SIĘ UDOWODNIĆ, ŻE NIE BĘDZIE KONTYNUATOREM POLITYKI OBECNEJ PREZYDENT WARSZAWY – Szypszak.

— TRZASKOWSKI PRZYZNAŁ NIEDAWNO, ŻE NIE ZNALAZŁ JESZCZE POMYSŁU NA WARSZAWĘ – Szypszak: Tożsamości miasta poszukuje w rozmowach ze swoimi najbliższymi współpracownikami, choć, jak podkreśla na każdym kroku, jest urodzonym warszawiakiem.

— JA NIE ZNAM DZIELNIC. AKURAT W REMBERTOWIE MIAŁEM DZIEWCZYNĘ, ALE W WESOŁEJ? URSUS? – Rafał Trzaskowski.

— PODCZAS JEDNEGO ZE SPOTKAŃ ZE ŚRODOWISKIEM BIZNESOWYM MIASTA, TRZASKOWSKI PRZYZNAŁ, ŻE START W WYBORACH NA PREZYDENTA WARSZAWY TRAKTUJE JAKO POLITYCZNĄ TRAMPOLINĘ, BO MA DOŚĆ SIEDZENIA W OPOZYCYJNYCH ŁAWACH – Szypszak.

— Nie chciałbym najbardziej produktywnych lat swojego życia spędzić w tym miejscu, planując, że może za lat 2, 3, 5 coś się wydarzy. Stąd samorząd, stąd kwestia Warszawy, która jest moim miastem – Rafał Trzaskowski.

— Z NIEOFICJALNYCH INFORMACJI WYNIKA, ŻE WEWNĘTRZNY SONDAŻ PO WSKAZUJE NA SYSTEMATYCZNY SPADEK POPULARNOŚCI TRZASKOWSKIEGO – Szypszak.

— NIE MA ŻADNYCH DECYZJI USA O STAŁYCH BAZACH W POLSCE – POWIEDZIAŁA PR AMBASADOR USA PRZY NATO – zapowiedź: Jednocześnie nie wykluczyła, że Kongres zwróci się o przeprowadzenie analiz. Próbę wzmocnienia bezpieczeństwa Polski krytycznie oceniły i nagłośniły media, należące do niemieckich wydawnictw, a działające w Polsce.

— NA KILKA DNI PRZED SPOTKANIE MINISTRÓW OBRONY NATO ONET.PL, KTÓREGO WŁAŚCICIELEM JEST NIEMIECKO-SZWAJCARSKI KONCERN, ZDĄŻYŁ SKRYTYKOWAĆ POMYSŁ STAŁYCH BAZ USA W POLSCE – Jan Korab.

— MEDIA, DZIAŁAJĄCE W POLSCE, ALE KONTROLOWANE PRZEZ NIEMIECKI KAPITAŁ, STRASZĄ EWENTUALNĄ REAKCJĄ MOSKWY – Korab.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— GORĄCY WIECZÓR W SEJMIE, TRWAJĄ POLITYCZNE PORACHUNKI PO PROTEŚCIE NIEPEŁNOSPRAWNYCH I DEBATA NAD WNIOSKIEM PO O ODWOŁANIE WICEPREMIER SZYDŁO I MINISTER RAFALSKIEJ – zapowiedź.

— POLITYCY PIS OD RAZU PRZESZLI DO KONTRATAKU, NA MÓWNICY ZAMIAST OPOZYCJI POJAWIŁ SIĘ PREMIER MORAWIECKI – Agnieszka Milczarz z Sejmu.

— OD RANA MOŻNA BYŁO ODNIEŚĆ WRAŻENIE, ŻE POLITYCY PIS PRZYGOTOWALI PRZED DEBATĄ CAŁĄ STRATEGIĘ – Milczarz dalej: Żaden rząd po 1989 roku – mówili jednym komunikatem – nie dał tylu pieniędzy rodzinom niepełnosprawnych jak rząd PiS-u.

— OPOZYCJA MIAŁA UTRUDNIONE ZADANIE I MUSIAŁA PODCZAS DEBATY ODBIJAĆ PIŁECZKĘ – Milczarz.

— POSŁOWIE PIS RUSZYLI NA KONTROLĘ W MIASTACH, GDZIE RZĄDZI PLATFORMA – zapowiedź.

— TO, ŻE SENAT WŁAŚNIE DZIŚ ZAJMIE SIĘ OBNIŻENIEM PENSJI PARLAMENTARZYSTÓW, WIADOMO BYŁO OD KILKU DNI – Dariusz Ociepa: Trudno więc uznać za przypadkowy termin tej porannej akcji polityków PiS w kilku miastach.

— DO TZW. INTERWENCJI POSELSKIEJ DOSZŁO TEŻ W GDAŃSKU I W WARSZAWIE – Ociepa dalej.

— NIE JEST TAJEMNICĄ, ŻE WIELU RZĄDZĄCYCH MA Z OBNIŻKA [UPOSAŻEŃ] KŁOPOT- Ociepa.

— SENATOROWIE PIS MÓWIĄ PO CICHU TO, CO SZEF ICH KLUBU GŁOŚNO NA JEDNYM ZE SPOTKAŃ – Ociepa dalej.

— W JUTRZEJSZYM GŁOSOWANIU NIESPODZIANKI RACZEJ JEDNAK NIE BĘDZIE – Ociepa.

— PIERWSZE NIŻSZE PENSJE POSŁOWIE I SENATOROWIE DOSTANĄ PRAWDOPODOBNIE W LIPCU – Ociepa dalej.