— 300LIVE: Ziobro zapowiada projekt ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych http://300polityka.pl/live/2018/05/25/

— PLATFORMA NADAL NIE MA PRZEKONUJĄCEJ OPOWIEŚCI O POLSCE – Tomasz Walczak w SE: “Schetyna i jego ludzie nadal nie potrafią zbudować przekonującej opowieści o Polsce, która zaintryguje wyborców odmawiających uczestnictwa w plemiennej wojnie domowej POPiS-u. Prawica zarzuca Platformie, że ta nie ma żadnego pozytywnego programu. No cóż, niby ma, ale zapowiedzi likwidacji IPN, CBA są symbolicznym rzuceniem ręcznik na ring i poddaniem walki. Obsesyjne skupianie się na odzyskaniu wolności zabranej przez PiS jest sexy niczym paradujący nago po plaży senator Jackowski. Ma to swoich koneserów, ale gusta większości ludzi są jednak bardziej wyszukane”.http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/tomasz-walczak-jakiej-polski-chce-schetyna_1055751.html

— KACPER PŁAŻYŃSKI O REALNEJ ALTERNATYWIE W GDAŃSKU: “Gdańsk to ogromne miasto z potencjałem społecznym jest na szarym końcu, jeśli chodzi o aktywność przy urnach. (…) To na pewno nie jest przejaw siły Pawła Adamowicza, ale słabości. Gdy Gdańszczanie przekonają się, że jest ktoś, kto proponuje inny model zarządzania miastem, że nie trzeba drenować budżetu miasta, liczę, że zaufają mi”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/395816-kacper-plazynski-dla-wpolscepl-gdy-mieszkancy-gdanska-przekonaja-sie-ze-istnieje-realna-alternatywa-pawel-adamowicz-bedzie-pokonany-w-wyborach

— KRZYSZTOF MIESZKOWSKI MÓWI DLACZEGO SUTRYK JEST LEPSZY OD JAROSA: “We Wrocławiu potrzebujemy kogoś, kto będzie reprezentował antypisowską koalicję, gospodarza praktyka. Tego chcą wrocławianki i wrocławianie. Jacek Sutryk spełnia te kryteria. Pracował w miejskich strukturach, rozpoczynając drogę zawodową od pracy na rzecz najbiedniejszych, by zostać dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych. Praktyki samorządowej, której oczekują wyborcy, brakuje Michałowi”.
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,142076,23447453,mieszkowski-koalicja-na-wybory-we-wroclawiu-jest-tama-przed.html

— SIERAKOWSKI: NOWY PODZIAŁ W EUROPIE – PRAWICA VS PRAWICA POPULISTYCZNA: “Jeśli teoria o gniewie ludu jako przyczynie populizmu miałaby być słuszna, to czas koniunktury gospodarczej powinien populistom podciąć skrzydła. I pomóc odrodzić się tradycyjnej lewicy i prawicy, które mają najwięcej respektu dla demokracji liberalnej. Tymczasem dobra koniunktura gospodarcza w Europie i w USA okazała się jeszcze lepszym okresem dla populistów niż kryzys. Politycy zorientowali się, że w czasach dobrej koniunktury różnicę zrobią tematy „tożsamościowe” (imigranci, terroryzm, polityka historyczna). Nowym trendem jest ogarniający niemal całą Europę podział na prawicę i populistyczną prawicę”.

— SIERAKOWSKI O KLASIE LUDOWEJ POPIERAJĄCEJ POPULISTYCZNĄ PRAWICĘ: “Powstał w ten sposób system, w którym elity kontrolują obie strony politycznego sporu: finansowa prawicową i intelektualna lewicową. Tylko klasa ludowa nie kontroluje żadnej. W tej sytuacji klasa ludowa, która nie czuje się reprezentowana przez partie lewicowe, zasila partie populistyczne, z którymi mierzyć się musi tradycyjna prawica”.
http://krytykapolityczna.pl/swiat/ue/sierakowski-nowy-podzial-w-europie-prawica-vs-prawica-populistyczna/

— KOLANO PREZESA UJAWNIŁO DYSFUNKCJONALNOŚĆ – Michał Szułdrzyński w RZ: “Ale właśnie choroba ujawniła dysfunkcjonalność systemu władzy stworzonego przez prezesa PiS. Gdy bowiem czuł się on gorzej, cała machina państwowa zdawała się wstrzymywać nie tylko oddech, ale i proces decyzyjny, w oczekiwaniu, aż Kaczyński poczuje się lepiej i stosowne decyzje podejmie. W pierwszych dniach protestu opiekunów osób niepełnosprawnych widać to było wyraźnie, podobnie jak przy rekonstrukcji rządu, gdy nikt prócz Kaczyńskiego nie wiedział, kto będzie premierem, a kto szefem konkretnego resortu, państwo zaś znalazło się w stanie hibernacji. Sytuacja mogłaby się stać bardzo niebezpieczna, gdyby się okazało, że dolegliwości prezesa PiS są poważniejsze lub na dłużej przykują go do łóżka”.
http://www.rp.pl/Komentarze/305249868-Szuldrzynski-Kolano-wagi–panstwowej.html

— MICHAŁ KOLANKO PISZE, ŻE DUDA NIE WYKORZYSTAŁ 3 LAT A Z WYJAZDÓW NIE WYNIKA NIC POZA SETKAMI SELFIES – w RZ: “Prezydent nie był w stanie wykorzystać przestrzeni, którą ma. Pomysł referendum konstytucyjnego nie został zrealizowany w sposób, który przyciągnąłby uwagę mediów. Duda nie ma silnego zaplecza, ani intelektualno- merytorycznego, ani politycznego. Nie zdobył też sojuszników ani w ruchu Kukiz’15, ani w PSL, ani wśród samorządowców. Jeździ po Polsce, spotyka się z wyborcami, ale niewiele z tego wynika poza setkami selfie. Prezydent Komorowski też jeździł po kraju. A Duda i jego zaplecze w 2020 roku będą musieli zderzyć się prawdopodobnie z byłym szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem”.
http://www.rp.pl/Komentarze/180529586-Samotnosc-prezydenta-Dudy.html&template=restricted

— RZECZPOSPOLITA O PROBLEMIE PO Z ZAWIESZONYMI POSŁAMI – jak pisze Wiktor Ferfecki: “Inaczej uważają jednak władze partii, a to nie koniec zagadek związanych z rzekomą procedurą odwoławczą. Przykładowo – nie wiadomo, kiedy się ona zakończy. – Tego punktu nie ma w programie najbliższych posiedzeń zarządu – mówi Grabiec. – Na rozpatrzenie odwołania powinno mieć wpływ nie tylko zachowanie posłów podczas dwóch głosowań, ale też całokształt działalności publicznej i relacje z klubem. Choć to moja prywatna ocena, a nie stanowisko zarządu – dodaje”.
http://www.rp.pl/Polityka/305249867-Poslowie-z-PO-wyrzuceni-polowicznie.html

— IWONA HARTWICH O TYM, ŻE CAŁA RODZINA GŁOSOWAŁA NA PIS A KUBA NA KUKIZA – mówi SE: “Moja cała duża rodzina – 60 osób – głosowała na Prawo i Sprawiedliwość. No, prawie cała. Wyłamał się Kuba, który głosował na Kukiza. I teraz czujemy się bardzo zawiedzeni tym, że rząd, na który głosowaliśmy, nie spełnił tak ważnych postulatów dla rodzin osób z niepełnosprawnością. To, co im się udało, to to, że faktycznie te wspomniane 60 osób z mojej rodziny już nigdy na nich nie zagłosuje”.
http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/cala-moja-rodzina-gosowala-na-pis_1055739.html

— DRĘCZENIE NIEPEŁNOSPRAWNYCH NIE UJDZIE PŁAZEM – pisze w GW Stanisław Skarżyński: “Kaczyński przejechał się na własnej bezwzględności – wbrew założeniom trwanie protestu będzie kosztowało PiS poparcie, a jego zakończenie w oznacza, że przed wyborami zastrajkują niezliczone kolejne grupy. Chyba że PiS zdecyduje się na pacyfikację protestujących w Sejmie osób z niepełnosprawnościami – to oznaczałoby koniec bajeczki o dobrej władzy i przejście do fazy normalnej, bezwzględnej dyktatury”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23449033,rzad-pis-traci-poparcie-dreczenie-osob-z-niepelnosprawnosciami.html

— ZUZANNA DĄBROWSKA O WRAŻENIU, ŻE NIEPEŁNOSPRAWNI SĄ SAMI – pisze w RZ: “Wrażenie z medialnych przekazów jest takie, że niepełnosprawni są sami. Opozycja parlamentarna ich poparła i zostawiła, nie mając pomysłu na to, co robić dalej, i właśnie dlatego PiS liczy na to, że protest sam wygaśnie. Nieudane blokowanie sejmowej mównicy w grudniu 2016 r. spowodowało chyba jakiś kompleks w PO i Nowoczesnej, które przestraszyły się perspektywy jakiejkolwiek „akcji bezpośredniej”, nawet takiej, która polegałaby na konsekwentnym patrzeniu na ręce strażnikom, urzędnikom i remontowym brygadom, którzy wzięli Sejm w posiadanie, wprost z hojnych rąk marszałka Kuchcińskiego”.
http://www.rp.pl/Analizy/305249877-Dabrowska-Na-wyborcze-wiece-jeszcze-przyjdzie-czas.html&template=restricted

— STEFAN NIESIOŁOWSKI O TYM, ŻE BOJKOT TVP MA SENS: “Reżimowe media są koszmarem, a ich funkcjonowanie hańbą naszego narodu i państwa. Dlatego każdy bojkot ma sens. Tak jak bojkot w stanie wojennym, gdy nikt nie żądał, by był powszechny”.
http://wyborcza.pl/7,75968,23446200,kazdy-bojkot-tvp-ma-sens-stefan-niesiolowski-odpowiada-dominice.html

— SLD MA KANDYDATA NA PREZYDENTA GDYNI: “Swojego kandydata na prezydenta Gdyni ogłosił z kolei Sojusz Lewicy Demokratycznej. SLD postawiło tam na nową twarz – 44-letniego Marcina Strzelczyka. Jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego UG na kierunku integracja europejska. Po studiach pracował w biurze Franciszki Cegielskiej. Od kilku lat prowadzi własną firmę, która zajmuje się doradztwem w zakresie audytów oświetlenia. W 2015 roku startował z listy Zjednoczonej Lewicy do Sejmu z 18 miejsca w okręgu gdyńskim. Jest obecnie przewodniczącym rady dzielnicy Redłowo”.
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,23447967,pis-wystawia-dwoch-poslow-na-prezydentow-miast-a-sld-stawia.html?disableRedirects=true

URODZINY: Halina Rozpondek, Aldona Młyńczak.