— LIVEBLOG 300POLITYKI:

Melak: Czy ceną za polepszenie stosunków z Rosją miał być Smoleńsk? Tak to trzeba traktować

WKK: Nie ma powrotu do III RP w takim wydaniu, jak pamiętamy ją sprzed dwóch lat

WKK pytany o zaangażowanie Tuska: Pokolenie 30-40 latków musi wziąć odpowiedzialność za wynik wyborczy w 2019 i 2020 roku

WKK o zeznaniach Tuska: One wiele nie wnoszą, bo to nie szef rządu zajmuje się przygotowaniem technicznym samolotów, wybieraniem lotniska

Mucha o proteście w Sejmie: Pracujemy w KPRP i także oczekujemy na współdziałanie ze strony rządowej

Mucha o referendum: W ciągu tygodniach, po dwóch wystąpieniach prezydenta wiedza opinii publicznej będzie bogatsza

Kancelaria Sejmu zaprasza fizjoterapeutów oraz rodziców i ich podopiecznych do specjalnie przygotowanego pokoju w Domu Poselskim

Mucha: Nie ma ze strony Kancelarii Prezydenta woli wycofywania się z inicjatywy referendalnej

Mazurek: Tusk powinien ponieść odpowiedzialną karną i polityczną. Trzymam kciuki, żeby tak się stało
http://300polityka.pl/live/2018/04/23/

— MORAWIECKI DZIAŁA W TRUDNIEJSZEJ SYTUACJI MEDIALNEJ NIŻ POPRZEDNICY ALE SYSTEMOWO JEDNAK ROZBRAJA KRYZYS Z RODZICAMI – ANALIZA 300POLITYKI: “W 2014 sejmowy protest rodziców niepełnosprawnych trwał 17 dni. Kryzys zakończono, uchwalając ustawę o wartości budżetowej 200 mln zł. Protest w tym roku trwa 6. dzień, a Morawiecki w zasadzie tylko dziś, na sam pierwszy postulat rentowy potwierdził około 600 mln z czego każdy z uprawnionych dostanie od razu o 164 zł miesięcznie więcej”.
http://300polityka.pl/news/2018/04/23/morawiecki-dziala-w-trudniejszej-rzeczywistosci-medialnej-niz-poprzednicy-ale-systemowo-jednak-rozbraja-kryzys-z-rodzicami-analiza/

*****

FAKTY TVN

— Z PEWNOŚCIĄ, DLA ELEKTORATU LIBERALNEGO KAŻDE TAKIE WYDARZENIE JEST MOBILIZACJĄ – Maciej Knapik.

— CI LUDZIE NIE UWAŻAJĄ, ŻEBY TUSK BYŁ ODPOWIEDZIALNY ZA KATASTROFĘ SMOLEŃSKĄ I ODRZUCAJĄ FORSOWANE PRZEZ PIS TEORIE O SPISKU CZY WRĘCZ ZAMACHU – Knapik.

— OCZYWIŚCIE JEST ODPOWIEDZIALNY, CZY JEST WINIEN TEGO NIE WIEM – Ewa Kochanowska.

— NA PYTANIA ORGANIZACYJNE CZY TECHNICZNE, TUSK ODPOWIADAŁ TAK SAMO – Knapik.

— ZDANIEM TUSKA NIE BYŁO CZEGOŚ TAKIEGO JAK ROZDZIELENIE WIZYT – Knapik.

— TO PRÓBA DOPADNIĘCIA TUSKA – Grzegorz Schetyna.

— STAJE SIĘ TYLKO CORAZ BARDZIEJ POPULARNY – Lubnauer.

— W MATERIALE KNAPIKA ARCHIWALNE DEMONSTRACJE POPARCIA DLA TUSKA PRZY OKAZJI WIZYTY W PROKURATURZE.

— SEJM PEŁEN BARIER: Życie bez barier według premiera i Sejm pełen barier – marszałek nie zgodził się na wizytę rehabilitantów u protestujących. Po wizycie minister Rafalskiej rodzice płaczą, wizyty rehabilitantów nie będzie. Budżet zaskakuje milardami, gdy premier milczy a prezes znika.

— NIKT Z LEŻĄCYCH NA POSADZCE NIE CHCIAŁ W TO UWIERZYĆ, ŻE WSPÓŁPRACOWNIK MARSZAŁKA I KOMENDANT STRAŻY ZAMKNĘLI DRZWI DLA REHABILITANTÓW, KTÓRZY CHCIELI ULŻYĆ PROTESTUJĄCYM NIEPEŁNOSPRAWNYM TO ADNOTACJA: BRAK ZGODY – Krzysztof Skórzyński.

— KANCELARIA NA PRĘDCE PRÓBOWAŁA ORGANIZOWAĆ INNE MIEJSCE, UZASADNIENIE DLA ODMOWY TRUDNO ZNALEŹĆ, TAKŻE DLA MILCZENIA PREMIERA, KTÓRY PREZENTOWAŁ PROGRAM DOSTĘPNOŚĆ PLUS. CHODZI O 500 ZŁ NA REHABILITACJĘ, KTÓRYCH RZĄD PO PROSTU DAĆ NIE CHCE – Skórzyński.

— MF DZIŚ OGŁOSIŁ 3 MLD NADWYŻKĘ W BUDŻECIE – Skórzyński.

— PREMIER MOŻE IGNOROWAĆ PYTANIA ALE CI RODZICE MOGĄ Z PAMIĘCI CYTOWAĆ WYPOWIEDZI POLITYKÓW PIS IDĄCYCH PO WŁADZĘ – Skórzyński.

— SKÓRZYŃSKI O SZYDŁO NA SPŁYWIE DUNAJCEM: Murem wstawiała się za rodzicami gdy protestowali za czasów PO i namówiłaby marszałka na zwołanie posiedzenia i szybkie głosowanie krótkiej ustawy.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— DONALD TUSK PRZED SĄDEM – zapowiedź: Były premier zeznawał w procesie, który część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej wytoczyła m.in. Tomaszowi Arabskiemu.

— TUSK WIELOKROTNIE PODKREŚLAŁ, ŻE NIE ODPOWIADAŁ ANI ZA ORGANIZACJĘ WIZYT, ANI ZA NADZÓR NA PRZYGOTOWANIAMI – Bartłomiej Graczak.

— DONALD TUSK UMNIEJSZAŁ ROLĘ TOMASZA ARABSKIEGO, KTÓRY MIAŁ NIE ZAJMOWAĆ SIĘ PRZYGOTOWANIEM SAMOLOTU – Graczak.

— DONALD TUSK PRZYSTAŁ NA WARUNKI SPOTKANIA, KTÓRE PRZEZ TELEFON ZAKOMUNIKOWAŁ MU WŁADIMIR PUTIN – Graczak.

— ZEZNANIA DONALDA TUSKA SPROWADZAJĄ SIĘ DO PRÓBY ROZMYCIA ODPOWIEDZIALNOŚCI – Graczak.

— WIELOKROTNIE W CZASIE ZEZNAŃ DONALD TUSK ZASŁANIAŁ SIĘ NIEPAMIĘCIĄ – zapowiedź: To nie pierwszy polityk PO, który w ten sposób odpowiada na pytania dotyczące decyzji podejmowanych w czasie rządów koalicji PO-PSL.

— NIEPAMIĘCIĄ LUB NIEWIEDZĄ BYŁY PREMIER KWITOWAŁ LICZNE PYTANIA SĄDU – Marcin Szypszak.

— PODOBNE ODPOWIEDZI NIEJEDNOKROTNIE PADAŁY Z UST ŚWIADKÓW ZEZNAJĄCYCH PRZED KOMISJĄ DS. AMBER GOLD – Szypszak.

— NIEMAL IDENTYCZNIE WYGLĄDAJĄ PRZESŁUCHANIA PRZED KOMISJĄ WERYFIKACYJNĄ – Szypszak.

— SŁABOŚĆ INSTYTUCJI PUBLICZNYCH SPRZYJAŁA M.IN. PRZESTĘPCOM PODATKOWYM, KTÓRZY W CZASIE KOALICJI PO-PSL WYPROWADZILI Z BUDŻETU OKOŁO 250 MLD ZŁOTYCH – Szypszak: W tak funkcjonującym państwie kluczową rolę odgrywał Donald Tusk.

— POLSCE SZEF RADY EUROPEJSKIEJ MOŻE KOJARZYĆ SIĘ Z GROŹBAMI KIEROWANYMI POD ADRESEM WARSZAWY – Szypszak: Chodziło o sprzeciw wobec przyjmowania imigrantów.

— OSTATNIE SONDAŻE WSKAZUJĄ, ŻE DONALD TUSK NIE MIAŁBY SZANS NA PREZYDENTURĘ. ZDECYDOWANIE PRZEGRAŁBY Z ANDRZEJEM DUDĄ – Szypszak.

— OTWARCIE POLSKIEJ IZBY HANDLOWEJ W WASZYNGTONIE.

— PRZEWODNICZĄCY RMN ZŁOŻYŁ ZAWIADOMIENIE O POPEŁNIENIU PRZESTĘPSTWA PRZEZ DZIAŁACZY PO. Jego zdaniem PO rozpowszechniała nieprawdę, mówiąc, że dostał 72 tysiące nagrody – bez materiału.

— MUREM ZA GAWŁOWSKIM STOJĄ POLITYCY PO, CHOĆ PRAWIE NIKT NIE CHCIAŁ O TEJ SPRAWIE ROZMAWIAĆ PRZED KAMERĄ – Jakub Wojtanowski.

— POLITYCY PO NIE OSZCZĘDZALI PUBLICZNYCH PIENIĘDZY – Wojtanowski: Spore sumy wydawano na markowe garnitury i buty, między innymi dla ówczesnego szefa MSZ.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— DONALD TUSK ZNÓW W CENTRUM UWAGI – zapowiedź.

— PRZEWODNICZĄCY RE W WARSZAWIE MUSIAŁ SIĘ PRZYZWYCZAIĆ DO NIECO INNEJ ROLI – Piotr Michalak: Donald Tusk został wezwany z Brukseli jako świadek w procesie swoich byłych urzędników, m.in. Tomasza Arabskiego.

— JEŚLI KTOŚ W TEJ SALI [SĄDU] SZYKOWAŁ SIĘ NA BURZĘ POLITYCZNYCH EMOCJI, TO ZNACZNIE WIĘCEJ MÓGŁ ICH ZNALEŹĆ POZA NIĄ – Michalak dalej.

— BYŁY PREMIER NIE UJAWNIŁ ZBYT WIELU SZCZEGÓŁÓW NT. ORGANIZACJI WIZYTY, BO – JAK TŁUMACZYŁ – WIĘKSZOŚCI Z NICH PO PROSTU NIE ZNAŁ – Michalak.

— TUSK CZASAMI ZASŁANIAŁ SIĘ NIEPAMIĘCIĄ – Michalak dalej: Stanowczo stwierdził jednak, że nigdy nie było mowy o wspólnej wizycie premiera i prezydenta.

— NIECO KONKRETÓW O POLITYCZNEJ KUCHNI ZNALAZŁO SIĘ W CZĘśCI POŚWIĘCONEJ PODRÓŻOM W OKRESIE KOHABITACJI PREZYDENTA KACZYŃSKIEGO I PREMIERA TUSKA – Michalak: Tusk pozwolił sobie na ocenę politycznego zaangażowania prezydenta Kaczyńskiego.

— JEŚLI NIEKTÓRE Z PYTAŃ MIAŁY WYPROWADZIĆ Z RÓWNOWAGI BYŁEGO PREMIERA, TO UDAŁO MU SIĘ ZACHOWAĆ KAMIENNĄ TWARZ – Michalak dalej.

— TRUDNO POWIEDZIEĆ CZY TRWAJĄCA PONAD GODZINĘ NIEJAWNA CZĘŚĆ PRZESŁUCHANIA WNIOSŁA COŚ MERYTORYCZNIE ,BO POLITYCZNIE ZAPEWNE STANIE SIĘ PALIWEM DLA OBU STRON SPORU – Michalak.

— KAŻDY PRZYJAZD TUSKA DO KRAJU BUDZI EMOCJE – zapowiedź.

— WYJEŻDŻAJĄC NA PRZESŁUCHANIE, TUSK Z SOPOTU NIE BYŁ ZBYT ROZMOWNY – Grzegorz Kępka: Do warszawskiego sądu pojechał samochodem, a nie – jak rok temu do prokuratury – pociągiem. Nie spacerował też ulicami stolicy, jak przed drugim przesłuchaniem.

— A JEDNAK TAKŻE DZIŚ NA PRZEWODNICZĄCEGO RE CZEKALI PRZECIWNICY I WIĘKSZA GRUPA ZWOLENNIKÓW – Kępka dalej: Wśród nich politycy Platformy.

— PRZESŁUCHANIE BYŁEGO PREMIERA BUDZI KONTROWERSJE – Kępka: Według opozycji, to zemsta obecnej władzy.

— DZIŚ TUSK NIE CHCIAŁ ROZMAWIAĆ Z MEDIAMI I SWOIMI ZWOLENNIKAMI – Kępka dalej.

— TUSK RACZEJ NIGDY NIE OPUŚCIŁ POLITYKI, OSTATNIO MÓWIŁ, ŻE NIE WYBIERA SIĘ NA EMERYTURĘ – Kępka.

— DOBRE NOTOWANIA I EMOCJE, JAKIE WZBUDZA TUSK, MOŻNA INTERPRETOWAĆ JAKO POTWIERDZENIE SŁABOŚCI LIDERÓW OPOZYCJI W KRAJU – Kępka dalej.

— RODZICE NIEPEŁNOSPRAWNYCH ZOSTAJĄ DO SKUTKU – zapowiedź.

— ZOSTAJĄ W SEJMIE, BO NIE WIDZĄ INNEGO WYJŚCIA I WIERZĄ, ŻE POMOŻE IM PREZYDENT – Agnieszka Milczarz.

— PREZYDENCKIEGO PROJEKTU NIE BĘDZIE – Milczarz.

— NAWET W PIS SŁYCHAĆ GŁOSY, ŻE Z FINANSOWĄ POMOCĄ DLA PROTESTUJĄCYCH NIE MOŻNA ZWLEKAĆ – Milczarz dalej.

— PREMIER MORAWIECKI OGŁOSIŁ ZAŁOŻENIA PROGRAMU DOSTĘPNOŚĆ+.