— LIVEBLOG 300POLITYKI:

Łapiński: Pomysł dot. referendum wywołał dyskusję i to też jest wielki sukces pomysłu PAD, bo dużo się o Konstytucji rozmawia

Łapiński o spotkaniu Mucha-Karczewski: Jutro pewnie nie będzie tak, że zapadną ostateczne decyzje

Łapiński: Opozycja nie ma osoby, w której upatrują kandydata w wyborach prezydenckich, że aż muszą posiłkować się Tuskiem

Łapiński: Tusk przyjął wygodną dla niego formułę, zręczną. Nie określił się

W niedzielę kolejne spotkania z politykami PiS. PMM w Węgrowie i Łukowie

Brejza: To Mazurek kłamie, łatwo to wykazać. Kaczyński nie tylko wiedział, ale i wymyślił system comiesięcznych drugich pensji dla polityków

Rafalska: Są wieloletnie zaniechania. Nie da się wszystkiego na raz rozwiązać

Gowin: Porozumienie będzie wspierać ideę samorządności, jak i konkretne formy funkcjonowania samorządów

http://300polityka.pl/live/2018/04/19/

*****

FAKTY TVN

— NIE MA WĄTPLIWOŚCI ŻE STOSUNKI POLSKO- ŻYDOWSKIE SĄ OSTATNIO NAPIĘTE PRZEZ PRÓBY RELATYWIZOWANIA HISTORII – KKZ w materiale o 75. rocznicy powstania w Getcie.

— NIE PRZYSZLI DO PROTESTUJĄCYCH: Ani prezes Jarosław Kaczyński, ani premier Mateusz Morawiecki nie przyszli do protestujących w Sejmie rodziców niepełnosprawnych dzieci. Była minister Elżbieta Rafalska i kilku polityków PiS, ale bez propozycji rozwiązania problemu. Warto przypomnieć, co politycy partii rządzącej mówili w 2014 roku podczas protestu tej samej grupy.

— Ten protest budzi emocje. Politycy PiS mają pretensje i apele do opozycji – Jakub Sobieniowski.

— JAN MARIA JACKOWSKI: Żeby totalna opozycja nie próbowała w sposób instrumentalny traktować ludzi zdesperowanych.

— POSŁANKA NOWOCZESNEJ NIE WYKORZYSTUJE PROTESTU: Protestujących rodziców niepełnosprawnych osób do Sejmu wprowadziła posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus, chociaż ona sama nie występuje jako ich rzecznik prasowo- polityczna – Sobieniowski.

— MULARCZYK BYŁ AKTYWNY JAK BYŁ W OPOZYCJI: Cztery lata temu tych samych rodziców do Sejmu wprowadził Arkadiusz Mularczyk. Gdy wtedy Donald Tusk częściowo spełnił ich postulaty, polityk to komentował i w tej sprawie apelował. Teraz w negocjacjach nie pomaga – Sobieniowski”: Protest w Sejmie zaczął się w środę. Arkadiusz Mularczyk pojawił się na miejscu dopiero w czwartek i to na chwilę – nie prawie na stałe, jak przed czterema laty. Teraz poseł PiS ma pretensje do mediów.

— ARKADIUSZ MULARCZYK: Ówczesne media nie były zainteresowane.

— MULARCZYK BYŁ ZAINTERESOWANY PROTESTEM NIEPORÓWNYWALNIE BARDZIEJ W OPOZYCJI NIŻ JAKO RZĄDZĄCY: Tymczasem każdy z 17 dni protestu cztery lata temu był rejestrowany. Nagrania to dowód, że jako poseł opozycji, Arkadiusz Mularczyk był zainteresowany protestem nieporównanie bardziej niż teraz jako rządzący. Wtedy Donald Tusk w końcu pojawił się w Sejmie i złożył rodzicom niepełnosprawnych osób propozycje, choć nie do końca satysfakcjonujące.

— KACZYŃSKI W OPOZYCJI TEŻ OBIECYWAŁ – Sobieniowski: Teraz z protestującymi spotkała się minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, ale nie złożyła propozycji. Poprosiła o czas do namysłu. Protestujący proszą o spotkanie z Mateuszem Morawieckim i przede wszystkim z Jarosławem Kaczyńskim, który, będąc w opozycji, też obiecywał, że im pomoże.

— ELŻBIETA RAFALSKA: Jakbym miała coś powiedzieć o wrażliwości Jarosława Kaczyńskiego, to długo bym musiała szukać drugiego polityka tak wrażliwego.

— PROTESTUJĄCA: Wtedy proszono nas o głosy, i mówiono, że jak „dojdziemy do władzy, to pomożemy” – przypomina Iwona Hartwich, matka niepełnosprawnego 23-latka i członkini Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

— Jeśli ta władza nie jest w stanie wykazać empatii, współczucia, i to współczucia czynnego, które prowadzi do poprawy losu, to ta władza pokazuje swoją twarz – mówił w 2014 roku Jarosław Kaczyński o rządzie PO-PSL.

— JOANNA SCHEURING-WIELGUS: Protest w 2014 roku oglądałam w telewizji. Zresztą matki mówią, że politycy PiS wtedy obiecywali, że jak wygrają, będą mieli większość, to wtedy to załatwią. No i wygrali.

— SPRZYJAJĄ ZAKAZOWI ABORCJI I OBIECUJĄ POMOC… – SOBIENIOWSKI: PiS i jego sojusznicy sprzyjają pomysłom zakazania aborcji w razie nieodwracalnej choroby, uszkodzenia płodu i zachęcają, by kobiety rodziły mimo wszystko. Obiecują im pomoc. Protestujący w Sejmie rodzice domagają się wprowadzenia między innymi dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu osiemnastego roku roku życia i większej renty socjalnej.

— MOŻE BYĆ PEWNA JEGO NIEWINNOŚCI I GO BRONIĆ ALE TRZYMANIE NA TAKIM STANOWISKU POLITYKA Z ZARZUTAMI O KORUPCJĘ BYŁOBY DLA PARTII KATASTROFĄ WIZERUNKOWĄ I POLITYCZNĄ – Krzysztof Skórzyński.

— TO ZDJĘCIE BEZ DZISIEJSZEJ DECYZJI PO BYŁOBY JEDNĄ Z BARW KAMPANII – Skórzyński o aresztowanym Gawłowskim.

— POLITYCY TAKI RUCH NAZYWAJĄ ZEJŚCIEM Z LINII STRZAŁU – Skórzyński.

— JEGO AKCJE PO KAMPANII KOMOROWSKIEGO SPADŁY PO PORAŻCE WYBORCZEJ – Skórzyński o Tyszkiewiczu.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— OBCHODY 75. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA W WARSZAWSKIM GETCIE.

— STANISŁAW GAWŁOWSKI NIE BĘDZIE PEŁNIŁ FUNKCJI SEKRETARZA GENERALNEGO PO – zapowiedź: Zmiany mają obowiązywać tylko chwilowo, do czasu wyjaśnienia sprawy.

— PO PORANNYM ZARZĄDZIE PLATFORMY GRZEGORZ SCHETYNA NIE BYŁ ZBYT ROZMOWNY – Konrad Wąż: Zapadła tu niewygodna dla partii decyzja.

— STANISŁAW GAWŁOWSKI NIE MOŻE WYKONYWAĆ OBOWIĄZKÓW, BO OD NIEDZIELI JEST W ARESZCIE – Wąż.

— NIE BRAKUJE OPINII, ŻE ŹLE POJĘTA SOLIDARNOŚĆ KIEROWNICTWA PO Z ARESZTOWANYM POSŁEM WYNIKAĆ MOŻE ZE STRACHU O EWENTUALNE ZEZNANIA GAWŁOWSKIEGO – Wąż.

— PUBLICZNA OBRONA ARESZTOWANEGO POSŁA TO WIZERUNKOWY STRZAŁ W KOLANO – Wąż.

— GRONKIEWICZ-WALTZ BYŁA WICESZEFOWĄ PARTII JESZCZE DŁUGO PO WYBUCHU AFERY REPRYWATYZACYJNEJ – Wąż.

— W WIELU AFERACH POJAWIA SIĘ TEŻ NAZWISKO BYŁEGO SZEFA PO, DONALDA TUSKA – Wąż.

— TO HIPOKRYZJA – MÓWIĄ EKSPERCI O POLITYKACH PLATFORMY, KTÓRZY DOPIERO CO PUBLICZNE WZYWALI JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO DO ODDANIA ODPRAWY EMERYTALNEJ NA RZECZ CARITASU – zapowiedź: Dziś portal TVP Info dotarł do listy polityków, którzy taką odprawę wzięli. Prym na liście wiedzie PO.

— WIELU POSŁÓW PO W CIĄGU ROKU POBRAŁO PO 30 TYSIĘCY ZŁOTYCH. TO M.IN.: EWA KOPACZ, JULIA PITERA, MARCIN ŚWIĘCICKI – Marcin Tulicki: Tyle samo dostał prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

— ADAMOWICZ TYLKO W UBIEGŁYM ROKU PRZYZNAŁ MILION ZŁOTYCH PREMII – Tulicki: Ponad 150 tys. w ciągu trzech lat dostał skarbnik, rządzącego przez PO, powiatu poznańskiego.

— PONAD 6 MLN NAGRÓD DLA URZĘDNIKÓW W CIĄGU TRZECH LAT W INOWROCŁAWIU. TAKIE DECYZJE PODEJMOWAŁ RYSZARD BREJZA – Tulicki: Prezydent Inowrocławia, ojciec Krzysztofa Brejzy.

— TYM LUDZIOM AKURAT SIĘ TO NALEŻAŁO – Brejza.

— W INOWROCŁAWIU SIĘ NALEŻAŁO. MINISTROM W RZĄDZIE PIS – ZDANIEM POLITYKÓW PO – JUŻ NIE – Tulicki.

— WYSOKIE NAGRODY PRZYZNAWANE PRZEZ WIELE LAT TO TYLKO JEDEN Z WIZERUNKÓW PROBLEMÓW PO – Tulicki.

— SPOTKANIE MINISTER ELŻBIETY RAFALSKIEJ Z PROTESTUJĄCYMI W SEJMIE.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— 75. ROCZNICA POWSTANIA W WARSZAWSKIM GETCIE.

— BYŁO GODNIE I BEZ POLITYCZNYCH EKSCESÓW – Dorota Gawryluk.

— WEDŁUG INFORMACJI WYDARZEŃ, ZAPADŁA DECYZJA ŻE PATRYK JAKI BĘDZIE KANDYDATEM PIS W WARSZAWIE.

— W ROLI PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI WERYFIKACYJNEJ PATRYK JAKI JEST DOBRZE ZNANY – Grzegorz Kępka.

— WEDŁUG NASZYCH INFORMACJI, POLITYK SOLIDARNEJ POLSKI BĘDZIE MIAŁ NOWE WYZWANIE – JAKO KANDYDAT ZJEDNOCZONEJ PRAWICY BĘDZIE WALCZYĆ O PREZYDENTURĘ STOLICY – Kępka dalej.

— OFICJALNIE WŁADZE PIS TEJ DECYZJI NIE POTWIERDZIŁY – Kępka.

— NIEOFICJALNIE WIADOMO, ŻE SZEF KPRM NIE PALIŁ SIĘ DO KANDYDOWANIA – Kępka dalej.

— W MATERIALE SONDAŻ KANTAR DLA 300POLITYKI.

— SZEF KW MA LEPSZE NOTOWANIA NIŻ MICHAŁ DWORCZYK – Kępka.

— PATRYK JAKI JEST W HISZPANII, SPRAWĘ SWEJ KANDYDATURY KOMENTUJE TAK [WPIS Z TWITTERA] – Kępka dalej.

— SAMA REPRYWATYZACJA JEST WIELKIM KŁOPOTEM DLA PLATFORMY – Kępka.

— ELŻBIETA RAFALSKA SPOTKAŁA SIĘ W SEJMIE Z PROTESTUJĄCYMI.