PIS WYGRYWA SOBOTĘ, A PIĄTKA MORAWIECKIEGO MOŻE POMÓC WYJŚĆ PARTII RZĄDZĄCEJ Z POLITYCZNEGO DOŁKA – piszemy na 300POLITYCE. http://300polityka.pl/news/2018/04/14/pis-wygrywa-sobote-a-piatka-morawieckiego-moze-pomoc-wyjsc-partii-rzadzacej-z-politycznego-dolka-analiza-300polityki/

— JUTRO W KAWIE NA ŁAWĘ U BOGDANA RYMANOWSKIEGO: Sławomir Neumann, Marek Jakubiak, Michał Dworczyk, Adam Szłapka, Krzysztof Łapiński, Piotr Zgorzelski.

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Mazurek: Jedynym argumentem, który ma PO, to nieustanne straszenie PiS-em
Mazurek: Jest różnica pomiędzy Polską, w której można, którą my reprezentujemy, a Polską niemocy, którą reprezentuje opozycja
Mazurek: Dziś nie przesądzajmy tego, co jeszcze będziemy robić do końca kadencji. Z pewnością przedstawimy jeszcze niejedną propozycję
Mazurek: Te propozycje, o których mówimy, będą sukcesywnie wpływały do parlamentu
Mazurek: My chcemy, mówimy i robimy, a tamci tylko obiecują
Mazurek: Konwencja pokazała, że jako PiS i Zjednoczona Prawica mamy się dobrze i nie grozi nam żaden rozłam
PMM: Nowe propozycje narodziły się w wyniku wysłuchaniu wielu potrzeb na wielu spotkaniach
PMM: Na bardzo wiele naszych programów nie moglibyśmy sobie pozwolić, gdyby nie skuteczne uszczelnienie strony podatkowej
Kosiniak-Kamysz o konwencji PiS: My swój program przedstawiliśmy dużo wcześniej. Widzę, że część z niego zaczerpnięto
PSL w maju rozpocznie zbiórkę podpisów pod projektem „Emerytura bez podatków”
Kaczyński dziękuje za pomnik smoleński: To była wielka, wzruszająca chwila i sądzę, że wielu dodała sił
Mastalerek: Przełomowe wystąpienie Morawieckiego. W takiej formie będzie dużym atutem w kampanii
http://300polityka.pl/live/2018/04/14/

*****

FAKTY TVN

— NOWE OBIETNICE NA NOWE OTWARCIE, ZJEDNOCZONA PRAWICA RUSZA Z WYBORCZĄ OFENSYWĄ I WORKIEM PREZENTÓW – zapowiedź.

— TO PRZYWITANIE MATEUSZA MORAWIECKIEGO, NAWET BARDZO KRÓTKIE I ZDAWKOWE W PORÓWNANIU Z TYM, JAK SALA PRZYWITAŁA BEATĘ SZYDŁO – Jakub Sobieniowski: Nie ma żadnych wątpliwości, kogo delegaci, partia docenia bardziej.

— CHOCIAŻ TO MATEUSZ MORAWIECKI PRZEDSTAWIŁ PROGRAM, KTÓRY MA DAĆ ZWYCIĘSTWO PIS-U W SAMORZĄDACH I WYBORACH W PRZYSZŁYM ROKU – Sobieniowski dalej.

— OFICJALNIE PIS NIE ZACZYNA KAMPANII SAMORZĄDOWEJ, NIE WSKAZUJE KANDYDATÓW TAKŻE W WARSZAWIE, ALE NIE DA SIĘ UKRYĆ, JAKI BYŁ CEL DZISIEJSZEJ KONWENCJI I NOWYCH OBIETNIC – Sobieniowski.

— ZARAZ PO KONWENCJI PREMIER RUSZYŁ DO GRÓJCA – Sobieniowski dalej: Takich podróży polityków PiS w najbliższych miesiącach będzie kilkaset. To decyzja Jarosława Kaczyńskiego, który nawiązał także do nagród ministrów i spadków poparcia dla PiS-u w sondażach, nawet jeśli prezes PiS-u oficjalnie im nie dowierza.

— KACZYŃSKI NIE DOPRECYZOWAŁ, JAKI JEST NAJNOWSZY POMYSŁ NA ZWROT NAGRÓD, KTÓRE NP. SAMA SOBIE PRZYZNAŁA BEATA SZYDŁO, O CZYM PRZYPOMINAŁ TE PLANSZE, KTÓRYM MOGLI SIĘ PRZYGLĄDAĆ DZIAŁACZE PIS W KOLEJCE DO WEJŚCIA NA SALĘ – Sobieniowski.

— TA KONWENCJA, JAK WIDAĆ, MIAŁA BYĆ TAKŻE POKAZEM JEDNOŚCI – Sobieniowski dalej: Po niej znane są także nowe hasła i nowe wyborcze obietnice.

— PO STRONIE OPOZYCJI TEŻ MOBILIZACJA, PO I NOWOCZESNA POWALCZĄ O SAMORZĄDY JAKO KOALICJA OBYWATELSKA – zapowiedź.

— TEN OBRAZ I TEN DŹWIĘK MA SIĘ WRYĆ W UMYSŁY WYBORCÓW – PO I NOWOCZESNA ZAWIĄZAŁY NA WYBORY KOALICJĘ OBYWATELSKĄ – Katarzyna Kolenda-Zaleska.

— NA POCZĄTEK PODPISANO POROZUMIE NA MAZOWSZU, NOWA KOALICJA WYSTAWI WSPÓLNE LISTY W WYBORACH DO RAD GMIN, POWIATÓW I SEJMIKÓW WOJEWÓDZKICH – Kolenda-Zaleska dalej: Wspólni będą też kandydaci na prezydentów we wszystkich kluczowych miastach województwa.

— CEL MA BYĆ JEDEN – TAM, GDZIE SIĘ DA, UTRZYMAĆ WŁADZĘ W SAMORZĄDACH, A TAM, GDZIE RZĄDZI PIS, PRZEJĄĆ WŁADZĘ – Kolenda-Zaleska.

— NOWA KOALICJA MOBILIZUJE SIŁY, BO WYBORY SAMORZĄDOWE SĄ W TYM ROKU KLUCZOWE – Kolenda-Zaleska dalej: Dla władzy, żeby pokazać poparcie, i dla opozycji, żeby pokazać, że może wygrywać.

— TO MA BYĆ TEŻ BÓJ W OBRONIE SAMORZĄDÓW – Kolenda-Zaleska.

— LIDERZY OPOZYCJI ZAPEWNIALI SAMORZĄDOWCÓW, ŻE NIE ZGODZĄ SIĘ NA OBNIŻKĘ ICH UPOSAŻEŃ, CO ZAPOWIEDZIAŁ PIS PO UJAWNIENIU GIGANTYCZNYCH MINISTERIALNYCH NAGRÓD – Kolenda-Zaleska dalej.

— TO W TYM MIEJSCU ODBYŁA SIĘ KONWENCJA HANNY GRONKIEWICZ-WALTZ W DRODZE DO PREZYDENTURY WARSZAWY, CO – JAK ZAPOWIEDZIELI WARSZAWSCY LIDERZY – OTWORZYŁO DROGĘ DO ZWYCIĘSTWA W WYBORACH PARLAMENTARNYCH – Kolenda-Zaleska.

— KOALICJA OBYWATELSKA NIE ZAPROPONOWAŁA WSPÓLNEGO PROGRAMU, TO MA NASTĄPIĆ W CIĄGU KILKU TYGODNI – Kolenda-Zaleska dalej: Na razie jest prezentacja wspólnego działania i pokazania alternatywy.

— W WARSZAWIE OPOZYCJA IDZIE WSPÓLNIE, ALE JUŻ W GDAŃSKU POROZUMIENIA NIE MA – Kolenda-Zaleska: Nowoczesna już przedstawiła kandydatkę, Platforma czeka na wyniki sondażu.

— JESZCZE BARDZIEJ SKOMPLIKOWANA SYTUACJA JEST WE WROCŁAWIU – Kolenda-Zaleska dalej: Gdzie Nowoczesna nie chce poprzeć kandydata Platformy.

— KOLEJNE POROZUMIENIA, JAK TO DZISIEJSZE NA MAZOWSZU, MAJĄ BYĆ PODPISYWANE W NAJBLIŻSZYCH DNIACH – Kolenda-Zaleska.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— NOWE PROJEKTY SPOŁECZNE I GOSPODARCZE, W TYM OBNIŻKĘ NIEKTÓRYCH PODATKÓW, ZAPOWIADA PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ – zapowiedź.

— PIĄTKA MORAWIECKIEGO ZAKŁADA DUŻE ZMIANY SPOŁECZNE I GOSPODARCZE – Jan Korab.

— MALI I ŚREDNI PRZEDSIĘBIORCY ODETCHNĄ – Korab.

— PIĄTKA MORAWIECKIEGO TO ZMIANY, NA KTÓRE POLACY CZEKALI OD DAWNA, ALE DO TEJ PORY NIKT IM ICH NIE ZAOFEROWAŁ – PODKREŚLAJĄ POLITOLODZY – Korab.

— NIKT NIE UKRYWA, ŻE OBNIŻKA PODATKÓW I ROZBUDOWANE PROGRAMY SPOŁECZNE TO DUŻE OBCIĄŻENIE DLA BUDŻETU PAŃSTWA – Korab.

— TO POCZĄTEK OFENSYWY PROGRAMOWEJ PIS I TERAZ POLITYCY TEJ PARTII MAJĄ RUSZYĆ W OBJAZD PO POLSCE – zapowiedź: To będzie intensywna kampania, bo chcą dotrzeć do ponad 700 miejscowości i rozmawiać tam o najważniejszych problemach Polaków.

— DZISIEJSZA KONWENCJA SYMBOLICZNIE ZAMKNĘŁA PEWIEN ETAP RZĄDÓW ZJEDNOCZONEJ PRAWICY I OTWORZYŁA KOLEJNY – Karol Jałtuszewski.

— TAK SZEROKO ZAKROJONEGO OBJAZDU PO POLSCE JESZCZE NIE BYŁO – Jałtuszewski.

— PREZES PIS PODKREŚLIŁ, ŻE PLAN OBNIŻKI PENSJI PARLAMENTARZYSTÓW ZOSTANIE ZREALIZOWANY, MIMO SPRZECIWU CZĘŚCI Z NICH – Jałtuszewski.

— NA KONWENCJI WIELE MIEJSCA POŚWIĘCONO WARTOŚCIOM: JEDNOŚCI I WSPÓLNOTY – Jałtuszewski.

— Z OSTATNIEJ KAMPANII WYBORCZEJ WIĘKSZOŚĆ OBIETNIC ZOSTAŁA JUŻ SPEŁNIONA – zapowiedź: To przede wszystkim program 500+. Udało się też przeprowadzić reformy: emerytalną, szkolnictwa czy wymiaru sprawiedliwości.

— OPOZYCJA STRASZYŁA, ŻE OBIETNICE PIS ZRUJNUJĄ GOSPODARKĘ – Konrad Wąż: Czas pokazał, że jest inaczej.

— PO I NOWOCZESNA WYSTARTUJĄ RAZEM W WYBORACH SAMORZĄDOWYCH – zapowiedź.

— OPOZYCJA JEDNOCZY SIŁY, BO OSOBNA NIE WIDZIAŁA SZANS NA DOBRY WYNIK W JESIENNYCH WYBORACH – Waldemar Stankiewicz.

— POLITYCY PO I NOWOCZESNEJ DUŻO WIĘCEJ NIŻ O SWOIM PROGRAMIE MÓWILI O PARTII RZĄDZĄCEJ – Stankiewicz.

— SZCZEGÓŁÓW PROGRAMU ZABRAKŁO. BYŁY ZA TO ZAPEWNIENIA O PRZEPISIE NA ZWYCIĘSTWO I OSTRZEŻENIE PRZED SFAŁSZOWANIE WYBORÓW – Stankiewicz.

— DOŚĆ NIEFORTUNNE PORÓWNANIE DO ZWYCIĘSTWA HANNY GRONKIEWICZ-WALTZ, BO PREZYDENT WARSZAWY MUSI ZMAGAĆ SIĘ Z OSKARŻENIA W ZWIĄZKU Z AFERĄ REPRYWATYZACYJNĄ – Stankiewicz.

— POŁĄCZENIE SIĘ PO I NOWOCZESNEJ NIE PRZYNIESIE WYGRANEJ – TWIERDZĄ EKSPERCI – Stankiewicz.

— ZATRZYMANY PRZEZ CBA STANISŁAW GAWŁOWSKI DRUGI DZIEŃ PRZESŁUCHIWANY W PROKURATURZE – Stankiewicz.

— TO NIE JEDYNY POLITYK PO, KTÓRYM INTERESUJE SIĘ PROKURATURA – Stankiewicz.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— BYŁO U SUKCESACH, ALE ZNACZNIE WIĘCEJ O PLANACH I OBIETNICACH – zapowiedź: Zjednoczona Prawica na konwencji w Warszawie ogłosiła wielki objazd po Polsce, a premier Mateusz Morawiecki program, jakim partia chce zdobyć głosy wyborców.

— KONWENCJA PROGRAMOWA I ZAPOWIEDŹ WIELKIEGO OBJAZDU POLITYKÓW PIS PO KRAJU. TO POCZĄTEK POLITYCZNEJ OFENSYWY – Grzegorz Kępka.

— NAJWAŻNIEJSZE SŁOWA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO SKIEROWANE BYŁY DO POLITYKÓW JEGO PARTII – Kępka: O kryzysie związanym z nagrodami w rządzie, który przyniósł spadek notowań PiS w większości sondaży.

— NAJWAŻNIEJSZĄ CZĘŚCIĄ BYŁO, INACZEJ NIŻ ZAZWYCZAJ, INNE PRZEMÓWIENIE – Kępka: To Mateusz Morawiecki zaprezentował propozycje programowe.

— KONWENCJA BYŁA TEŻ DEMONSTRACJĄ JEDNOŚCI. Słowo to padało dziś często, a Jarosław Kaczyński ostrzegał, by nie lekceważyć nowej sytuacji – Kępka.

— ODPOWIEDZIĄ OPOZYCJI NA OFENSYWĘ PIS-U MA BYĆ ZJEDNOCZENIE – zapowiedź: PO i Nowoczesna zawiązały Koalicję Obywatelską i chcą nią pokonać PiS w wyborach samorządowych.

— DO WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH IDĄ Z NOWYM SZYLDEM, ALE TYMI SAMYMI NADZIEJAMI – Jan Derengowski.

— CHOĆ MIMO DEKLARACJI O ZJEDNOCZENIU, WCIĄŻ POZOSTAJE PROTOKÓŁ ROZBIEŻNOŚCI – Derengowski.

— NOWOCZESNA NIE MA JESZCZE KANDYDATA NA PREZYDENTA ŁODZI, ALE NIE POPRZE HANNY ZDANOWSKIEJ – Derengowski.

— TEN TANDEM MÓWI O WSPÓLNYM MARSZU OD DAWNA, ALE TRUDNO MÓWIĆ O JEGO JEDNOMYŚLNOŚCI – Derengowski.

— GDY LUBNAUER OBEJMOWAŁA WŁADZĘ W NOWOCZESNEJ DEKLAROWAŁA TWARDE ROZMOWY Z PLATFORMĄ. NA DZISIEJSZEJ KONWENCJI KOALICJA PRZEDSTAWIŁA 6 KANDYDATÓW NA PREZYDENTÓW NAJWIĘKSZYCH MIAST NA MAZOWSZU – Derengowski: Tylko jeden jest z Nowoczesnej.

— POLITYCY PO I NOWOCZESNEJ LICZĄ NA PREMIE ZA ZJEDNOCZENIE – Derengowski.