OBRAZ DNIA: Fakty o szarpaniu ludzi przez policjantów i interwencji Nitrasa, Smolar: Dyktatura to monolog i mauzoleum, Wiadomości: Kolejny sondaż potwierdza wysoką przewagę PiS nad PO

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Senat nie przyjmie dziś ustaw sądowych. Przerwa w obradach do poniedziałku
Giertych: Obecnie poseł Gawłowski jest przetrzymywany nielegalnie
Waszczykowski o Czaputowiczu: Dostał nowe argumenty, dostał nowelizacje. Myśmy przez 2 lata nie mieli możliwości nowelizować
Posłowie PO złożyli wniosek o reasumpcję głosowania dot. Gawłowskiego. “Do czasu rozpatrzenia, czynności prokuratury nie mogą mieć miejsca”
Kaczyński w Trzciance, Morawiecki w Krakowie. PiS publikuje listę niedzielnych spotkań
Gersdorf: Postanowiłam zwołać posiedzenie KRS na 27 kwietnia
Projekt dot. obniżki uposażeń parlamentarzystów już dostępny
http://300polityka.pl/live/2018/04/13/

*****

FAKTY TVN

— PIERWSZE POSIEDZENIE NOWEJ KRS 27 KWIETNIA, I PREZES SN OGŁASZA SWOJĄ DECYZJĘ I TŁUMACZY.

— I PREZES SN PRZYZNAJE, ŻE PODJĘCIE DECYZJI BYŁO NIEZWYKLE TRUDNE – Katarzyna Kolenda-Zaleska: Dylemat polegał na tym, sędziowie SN nadal uznają, że wybór KRS odbył się niezgodnie z Konstytucją.

— PROF. GERSDORF MA TEŻ ŚWIADOMOŚĆ, ŻE GDYBY ODESZŁA Z URZĘDU, PREZYDENT SZYBKO WSKAZAŁBY NA JEJ MIEJSCE INNĄ OSOBĘ – Kolenda-Zaleska dalej: Dlatego – jak mówiła – zachęcana przez sędziów wybrała trwanie.

— GERSDORF ZAPRZECZYŁA, ŻE ZWOŁAŁA KRS BY UPRZEDZIĆ UCHWALENIE USTAWY, KTÓRA OBOWIĄZEK ZWOŁANIA KRS NAKŁADA NA NAJSTARSZEGO CZŁONKA – Kolenda-Zaleska.

— TE USTAWY MIAŁY POKAZAĆ KE, ŻE RZĄD UWZGLĘDNIA JEJ UWAGI I CHCE DOPROWADZIĆ DO ZAKOŃCZENIA SPORU – Kolenda-Zaleska dalej.

— W MATERIALE O OPINIACH BIURA LEGISLACYJNEGO SENATU O USTAWACH SĄDOWYCH.

— PODOBNIE JAK I W SEJMIE, TAK I W SENACIE TRUDNO MÓWIĆ O JAKIEJKOLWIEK DYSKUSJI I DOCHOWYWANIU PROCEDUR – Kolenda-Zaleska.

— POSŁANKA STRACIŁA 1/4 PENSJI GDY CHCIAŁA UZASADNIĆ SWÓJ WNIOSEK, NIKOMU NIE UBLIŻAŁA, NAJMOCNIEJSZE SŁOWA PADAŁY WTEDY, GDY NAZWAŁA DECYZJĘ MARSZAŁKA SKANDALICZNĄ – Jakub Sobieniowski.

— KUCHCIŃSKIEGO SKRYTYKOWAŁ NAWET KORNEL MORAWIECKI PRZYCHYLNY PIS-OWI.

— POKAZYWANIE, ŻE TA CZĘŚĆ POLSKI NIE MA NIC DO POWIEDZENIA USTAMI SWOICH REPREZENTANTÓW W SEJMIE – Ewa Kopacz.

— JESTEŚMY W EUROPIE BARDZO ZANIEPOKOJENI SYTUACJĄ W POLSCE – Timothy Garton Ash.

— ALEKSANDER SMOLAR CYTUJĄCY MEKSYKAŃSKIEGO POETĘ OCTAVIO PAZ, ŻE DYKTATURA TO MAUZOLEUM I MONOLOG.

— ZNÓW SIĘ MÓWI O EUROPIE WSCHODNIEJ – Ash.

— DLACZEGO PAN MI NIE POZWOLI IŚĆ PO TYM CHODNIKU? – POSEŁ NITRAS DO POLICJANTA.

— A CO PANA INTERESUJE DOKĄD, NIE MA PAN PRAWA PYTAĆ OBYWATELI DEMOKRATYCZNEGO PAŃSTWA DOKĄD IDĄ, DO DOMU IDĄ, DO SĄSIADA – NITRAS.

— DOSZŁO DO TEGO W MIEJSCU NIEOGRODZONYM, PUBLICZNYM, NA CHODNIKU OBOK PARLAMENTU, GDY JEDEN POLICJANT POZWOLIŁ PRZEJŚĆ GRUPIE NIEAGRESYWNYCH OSÓB – Sobieniowski o szarpaniu ludzi przez policjantów.

— ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ.

— FRAGMENTY CZARNO NA BIAŁYM O RAPORCIE MACIEREWICZA.

— Krótki materiał o aresztowaniu Gawłowskiego.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— CBA ZATRZYMAŁO SEKRETARZA GENERALNEGO PO, STANISŁAWA GAWŁOWSKIEGO – zapowiedź: Niewykluczone, że będą też kolejne zarzuty korupcyjne.

— WIZYTA GAWŁOWSKIEGO W PROKURATURZE ZAMIENIŁA SIĘ W POLITYCZNY HAPPENING – Marcin Szypszak.

— TO NIE JEDYNY POLITYK PO, KTÓRYM INTERESUJE SIĘ PROKURATURA – Szypszak: Śledczy chcą też postawić zarzut Sławomirowi Neumannowi.

— PROBLEMY MA RÓWNIEŻ BYŁY KOALICJANT PLATFORMY – PSL – Szypszak.

— POSŁOWIE PIS ZŁOŻYLI W SEJMIE PROJEKT USTAWY WS. OBNIŻKI WYNAGRODZEŃ PARLAMENTARZYSTÓW O 20%. Wpływy do budżetu państwa zwiększą się o 13 mln złotych rocznie – bez materiału.

— OGROMNA PRZEWAGA PIS I TYLKO 4 PARTIE W SEJMIE – TO WYNIK NAJNOWSZEGO SONDAŻU CBOS.

— TO KOLEJNY SONDAŻ, KTÓRY POTWIERDZA WYSOKĄ SONDAŻOWĄ PRZEWAGĘ PIS NAD PO ORAZ ROSNĄCE NOTOWANIA PARTII JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO – Adamczyk.

— ALBO REZYGNACJA Z FUNKCJI, ALBO ZWOŁANIE POSIEDZENIA KRS – TAKI DYLEMAT PRZEZ PONAD MIESIĄC MIAŁ PREZES GERSDORF – Bartłomiej Graczak.

— PROF. GERSDORF ZWOŁUJE POSIEDZENIE, ALE WPROWADZANE ZMIANY NADAL KRYTYKUJE – Graczak.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— STANISŁAW GAWŁOWSKI ZATRZYMANY PRZEZ CBA.

— WCZORAJ SEJM WYRAZIŁ ZGODĘ NA ZATRZYMANIE I ARESZTOWANIE.

— PIS ZARZUCA PLATFORMIE TWORZENIE POLITYCZNEGO SPEKTAKLU – Jan Derengowski.

— LISTA KŁOPOTÓW GAWŁOWSKIEGO SIĘ WYDŁUŻA – Derengowski dalej.

— KONIEC IMPASU W KRS, I PREZES SN ZWOŁAŁA POSIEDZENIE RADY.

— SENAT ROZPOCZĄŁ PRACE NAD TRZEMA USTAWAMI SĄDOWYMI.

— W MATERIALE O OPINII BIURA LEGISLACYJNEGO SENATU, ŻE USTAWY SĄ NIEKONSTYTUCYJNE.

— MAREK KUCHCIŃSKI W CZASIE GŁOSOWAŃ NIE ZGODZIŁ SIĘ NA ZADAWANIE PYTAŃ I WNIOSKI FORMALNE – Grzegorz Kępka.

— CZĘŚĆ POSŁÓW W PROTEŚCIE OPUŚCIŁA SALĘ – Kępka dalej.

— PREZYDIUM UKARAŁO KAMILĘ GASIUK-PIHOWICZ, TAKIEJ PRYNCYPIALNOŚCI NIE MA W PRZYPADKU ZACHOWAŃ NIEKTÓRYCH POSŁÓW PIS – Kępka.

— WNIOSEK O MARSZAŁKA SEJMU NIE MA SZANS I WEDŁUG PIS TO AWANTURNICTWO – Kępka dalej.

— DO SEJMU WPŁYNĄŁ PROJEKT OBNIŻAJĄCY O 20% UPOSAŻENIA POSŁÓW I SENATORÓW – bez materiału.

— 78. ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ.

Pozostałe z : Stan gry

STAN GRY: Naczelny RZ: Estetyka PiS to obrazy rodem ze stanu wojennego, Żakowski o Trzaskowskim i PO: Dlaczego znów popierać słabego kandydata, by się uratować przed jego fatalnym konkurentem?

— PLATFORMA WYCOFUJE UJAZDOWSKIEGO – REAKCJE: http://300polityka.pl/live/2018/07/23/ — BĘDZIE DWUCYFROWY WZROST POLSKIEGO SEKTORA BANKOWEGO – MICHAŁ KRUPIŃSKI BYŁ GOŚCIEM BLOOMBERG TV: Michał Krupiński, Prezes Banku Pekao S.A. w Bloomberg TV w Nowym Jorku: To idealny czas, aby być wiodącym bankiem korporacyjnym w Polsce – podkreślił prezes Banku Pekao SA. – Czytaj więcej →

Polityczna ramówka poniedziałkowego poranka: Łapiński, Bielan, Krasnodębski, Fotyga, Kierwiński, Kowal i Rzymkowski

7:10 Marek Jakubiak – PR24 7:15 Anna Fotyga – Sygnały dnia PR1 7:20 Paweł Kowal – Poranek TOK FM 7:37 Marcin Kierwiński – 24 pytania w PR24 7:40 Krzysztof Łapiński – Poranek TOK FM 8:10 Barbara Piwnik, Paweł Lisiecki, Grzegorz Długi, Marcin Święcicki, Paweł Kobyliński, Paweł Bejda – Minęła 8 Czytaj więcej →

STAN GRY: Szułdrzyński o Trzaskowskim: Kolejna bufonada polityka, którego wszyscy podejrzewają o to, że jest bufonem, Bierzyński: Jaki vs Trzaskowski. Do przerwy 3:0, Szczęśniak: Teraz władza zostanie sama ze sobą

— WPOLITYCE O CIEKAWEJ KAMPANII PŁAŻYŃSKIEGO: “Płażyński postawił na bezpośredni kontakt z gdańszczanami. Codziennie, bez medialnego szumu, spotka się z nimi w poszczególnych dzielnicach. – To setki bezcennych rozmów o Gdańsku widzianym z perspektywy lokalnych społeczności. Spotykam się z doskonałym przyjęciem, ludzie wskazują mi konkretnie, co trzeba w ich dzielnicach Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Kluzik: Biorąc pod uwagę to, co wiemy o wpływach Rosji, Macierewicz nie powinien spać spokojnie, Wiadomości: Kiedy Jaki prezentował program dla warszawskiego sportu, Trzaskowski tłumaczył się z narcystycznego wpisu

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Bodnar: Na liście obecności w Sejmie w rubryce I prezes SN nie ma żadnego nazwiska obok. Jak rozumiem, Kancelaria Sejmu nie uznaje Gersdorf Tomczyk: Warto, by opozycja występowała razem, nawet jeżeli arytmetyka jest po stronie rządzących Schetyna: To jest czarny dzień i bardzo smutny dla polskiej demokracji, Czytaj więcej →

STAN GRY: Morawiecki wesprze Ekstraklasę, Michał Olszewski w GW o Trzaskowskim: Rzecz w narcyzmie, Mucha o skalpie PiS wziętym przez futrzarzy, Majmurek i Dąbrowska gorzko o opozycji: Poprawka ze skuteczności

— WYNIKI ORLENU LEPSZE NIŻ PROGNOZY – PB: “W drugim kwartale 2018 r. zysk netto PKN Orlen wyniósł 1,74 mld zł. To o 13 proc. więcej niż przed rokiem i prawie o 45 proc. więcej od średniej oczekiwań analityków”. https://www.pb.pl/wyniki-pkn-orlen-lepsze-od-konsensu-prognoz-935456 — PKO BP ZAGRA W EKSTRAKLASIE – PB: “Największy polski Czytaj więcej →