— OSTATNI TYDZIEŃ PREZYDENTURY LECHA KACZYŃSKIEGO – piszemy na 300POLITYCE: http://300polityka.pl/news/2018/04/10/ostatni-tydzien-prezydentury-lecha-kaczynskiego/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Kaczyński: Zwyciężyliśmy
Kaczyński: Myśmy osiągnęli tak wysoki procent tych celów, że mogę spokojnie powiedzieć, że zwyciężyliśmy
Kaczyński: Część spraw już została wyjaśniona, a droga do wyjaśnienia innych jest otwarta
Kaczyński dziękuje Macierewiczowi
Kaczyński: Doszliśmy do celu
PAD: Niech pozostaną w naszej pamięci na zawsze

Lasek: Członkowie komisji Millera przygotowali własny raport, a nie raport Anodiny
Lasek: Wypowiedzi Macierewicza traktuję jako pewien rodzaj bardzo smutnego folkloru politycznego
Lipiński: Najbardziej traumatyczne było to, jak potraktowano zwłoki prezydenta
PAD: Lech Kaczyński zrobił dla Polski rzeczy wielkie. Ten monument mu się zwyczajnie należy
PAD: Pomnik jest nasz wspólny i wierzę, że będzie nas jednoczył, niezależnie od poglądów i barw politycznych
PAD: Zginęli razem jako reprezentacja naszej polskiej wspólnoty, bez podziału na barwy polityczne
Kaczyński: My chcemy jedności Polaków. Ale jedności wokół dobra, a nie wokół zła
Kaczyński: Nikt nie odegrał w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat tak wielkiej roli jak Lech Kaczyński dla tego wszystkiego, co w naszych dziejach tego okresu było dobre
Kaczyński: Pomnik jest wyrazem odrzucenia lęku i przywrócenia godności państwa i godności narodu. Dlatego jest taki potrzebny
http://300polityka.pl/live/2018/04/10/

*****

FAKTY TVN

— NAJWAŻNIEJSZE BYŁY SŁOWA PREZYDENTA, ŻE POMNIK BĘDZIE JEDNOCZYŁ POLAKÓW I SŁOWA PREZESA, ŻE CHCE JEDNOŚCI, ALE NA RAZIE TO TYLKO SŁOWA BO OBSERWUJEMY JAK POLACY SĄ PODZIELENI, POMNIK DZIELI POLAKÓW I RODZIMY, MAMY PODZIAŁ, NIE JEDNOŚĆ I TAK OD 8 LAT – Paweł Płuska.

— WSPOMINANO ODDZIELNIE, ODDZIELNIE PIS, ODDZIELNIE CAŁA RESZTA – Płuska.

— PREZES MÓWIŁ, ŻE NIKT W CIĄGU OSTATNICH KILKUDZIESIĘCIU LAT NIE ODEGRAŁ TAK WIELKIEJ ROLI JAK JEGO BRAT – Płuska.

— MACIEREWICZ WRACA DO TEORII WYBUCHU ALE NIE POKAZUJE DOWODÓW – Jakub Sobieniowski: Antoni Macierewicz wraca do teorii, o której mówił przez lata . Do teorii wybuchu. I dzisiaj, i cztery lata temu, i sześć lat temu, gdy Antoni Macierewicz mówił o wybuchach – nie pokazywał dowodów. Zarówno lata temu, i w środę podstawą tak zwanego raportu technicznego będą symulacje Grzegorza Szuladzińskiego.

— NA RAZIE TRZEBA MÓWIĆ O TAK ZWANYM RAPORCIE – Sobieniowski: Na razie trzeba mówić o tak zwanym raporcie, bo – żeby uznać go za dokument – musi być spisany, podpisany i potwierdzony przez oficjalne ekspertyzy naukowe oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. W przeciwnym razie prokuratura uzna go za publicystykę. Przez lata Antoni Macierewicz swoje badania ilustrował tylko rysunkami albo wizualizacjami wybuchu, o którym mówi także teraz.

— PREZYDENT DUDA: Nie miałem do czynienia z takim całościowym zestawieniem, ale wierzę w to, że prędzej czy później to nastąpi i że także, a może przede wszystkim, dzięki pracy prokuratorów to wyjaśnienie będzie możliwe.

— PREZYDENT WIĘCEJ SIĘ SPODZIEWA PO WYJAŚNIENIACH PROKURATORÓW – Sobieniowski: Jak widać, prezydent więcej spodziewa się po wyjaśnieniach prokuratorów, a nie podkomisji Antoniego Macierewicza. Ale prokuratura od czasu ostatniej rocznicy nie odpowiada na pytanie o to, czy przeprowadzone ekshumacje przyniosły dowody na zamach.

— PROKURATURA ODPOWIADA NA ZARZUTY GAZETY POLSKIEJ A NIE ODPOWIADA NA NAJWAŻNIEJSZE PYTANIA – Sobieniowski: Dużo szybciej prokuratura odpowiada na zarzuty stawiane przez środowisko „Gazety Polskiej”. Zapewnia, że nie zatrudnia ekspertów oskarżanych o sympatyzowanie z Władimirem Putinem. A przecież nie to jest najważniejsze. Tylko pytania, dlaczego prokuratura nie informuje, czy ma dowody na zamach. Dlaczego nie ma ostatecznego raportu? Miał być, zapowiadał to prezes PiS. Dlaczego nie udało się sprowadzić wraku tupolewa? Miało się to zdarzyć po zwycięstwie PiS, a to już trzecia rocznica pod jego rządami. Dlaczego w ciągu roku podkomisja smoleńska miała trzech przewodniczących i odchodzą z niej kolejni ludzie?

— BRONISŁAW KOMOROWSKI: To kłamstwo smoleńskie w wykonaniu obecnej władzy długo jeszcze będzie dawało o sobie znać w polskich sercach i umysłach.

— Bronisław Komorowski w czasie rozmowy z „Faktami” nie odnosił się bezpośrednio do tego, że sam został wezwany do prokuratury. Będzie zeznawał. Ale nie w najważniejszej sprawie, czyli katastrofy i tego, jak do niej doszło. W czwartek 12 kwietnia prokuratura będzie go pytała o działania funkcjonariuszy publicznych po smoleńskiej tragedii.

— Słowo „kompromis” brzmiało podobno naiwnie, za to wyjątkowo wyraźnie brzmiała poseł Krystyna Pawłowicz.

— EUROPEJSKI DIALOG I NEGOCJACJE DZIŚ WYGLĄDAŁY TAK, TYLE JEŚLI CHODZI O KOMPROMIS I STANDARDY EUROPEJSKIE – Maciej Knapik o wypowiedziach Pawłowicz.

— USTAWA PROCEDOWANA W PRAKTYCE MA WYELIMINOWAĆ GERSDORF ZE ZWOŁYWANIA KRS – Knapik.

— KNAPIK O USTAWACH “WBREW REKOMENDACJOM KE”.

— PROKURATURA WNIOSKUJE O DELEGALIZACJĘ DUMY I NIEPODLEGŁOŚCI: Stowarzyszenie Duma i Nowoczesność do likwidacji. Jest wniosek prokuratury, są jasne powody. Impreza z okazji urodzin Adolfa Hitlera to tylko jeden z nich. Reportaż „Superwizjera” TVN był ich pełen.

— PRACOWNIK ZWYMYŚLAŁ OD SWOŁOCZY: Ostre słowa z ust przedstawiciela gdańskiego IPN. Mieszkańcy Czarnego w Pomorskiem dowiedzieli się od Piotra Szubarczyka, że są „wyjątkową swołoczą” i „tchórzliwymi kanaliami”, a ich wnuki na nich „naplują”. Pracownik Instytutu zdenerwował się, bo nie udało mu się przekonać mieszkańców do poparcia budowy pomnika Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej zapowiada postępowanie w sprawie zachowania swojego pracownika.

— WSPOMNIENIE WSPÓLNOTY: To miała być zwykła sobota, ale zwykły nie był także każdy następny dzień. Trudno było w to uwierzyć, trudno było patrzeć na trumny. Trudne było wszystko, ale łatwiej było razem. 96 osób wracało do domu przez tłumy, kwiaty i łzy. Polacy wspólnie ich witali, zaraz potem wspólnie żegnali, a później wspólnie wspominali. I warto o tym pamiętać.

— TO BYŁO JAK OBOWIĄZEK BYĆ Z NIMI DO SAMEGO KOŃCA, TRUDNO BYŁO SIĘ OTRZĄSNĄĆ Z SZOKU – Katarzyna Kolenda- Zaleska.

— POCIESZENIE ODNAJDYWALIŚMY W BYCIU RAZEM – KKZ.

— LUDZIE CZULI TAKĄ POTRZEBĘ – Wojciech Olejniczak.

— TO BYŁ CZAS KIEDY DO GŁOSU NIE DOSZŁY WZAJEMNE OSKARŻENIA – KKZ.

— WTEDY PAŃSTWO I RZĄD BYLI Z RODZINAMI – Olejniczak.

— TAKIEGO SMUTKU W SEJMIE ANI WCZEŚNIEJ ANI PÓŹNIEJ NIE BYŁO – KKZ.

— NAGLE WSZYSTKO SIĘ SKOŃCZYŁO, WSPÓLNOTA, WSZYSTKO WRÓCIŁO ZE ZDWOJONĄ SIŁĄ – KKZ.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— MINĘŁO DOKŁADNIE 8 LAT OD NAJWIĘKSZEJ TRAGEDII W POWOJENNEJ HISTORII POLSKI.

— JESTEŚMY W TYM MIEJSCU, BO TO WŁAŚNIE TU WRESZCIE, PO 8 LATACH OD TRAGEDII, STANĄŁ POMNIK KU CZCI WSZYSTKICH OFIAR KATASTROFY – Michał Adamczyk.

— NA TEN MOMENT POLACY MUSIELI CZEKAĆ PRZEZ WIELE LAT – Karol Jałtuszewski.

— O POTRZEBIE JEDNOŚCI MÓWILI PREZES KACZYŃSKI I PREZYDENT DUDA, KTÓRY PRZYPOMINAŁ, ŻE W KATASTROFIE ZGINĘLI PRZEDSTAWICIELE RÓŻNYCH PARTII – Jałtuszewski.

— MINĘŁO WIELE MIESIĘCY, WIELE LAT STARAŃ O TO, BY GODNIE W CENTRUM STOLICY POLSKI UPAMIĘTNIĆ WSZYSTKIE OFIARY KATASTROFY – zapowiedź: Mimo sztucznie tworzonych przeszkód, mimo niechęci niektórych środowisk do upamiętnienia, wreszcie udało się.

— 8 LAT OD NARODOWEJ TRAGEDII KOŃCZY SIĘ PEWIEN ETAP W NAJNOWSZEJ HISTORII POLSKI – Bartłomiej Graczak o miesięcznicach smoleńskich: Ale przetrwa zbudowana tutaj wspólnota.

— OBRAŻANI, SZYKANOWANI I ATAKOWANI – UCZESTNICY MIESIĘCZNIC PRZEZ LATA WYKAZYWALI SIĘ OGROMNĄ WYTRWAŁOŚCIĄ – Graczak.

— ATMOSFERA POJEDNANIA NIE TRWAŁA DŁUGO. PRZYCZYNILI SIĘ DO TEGO MIĘDZY INNYMI NIEKTÓRZY POLITYCY, KTÓRZY ROBILI WIELE, BY WYŚMIAĆ, OKPIĆ ODDAWANIE HOŁDU I SZACUNKU OFIAROM – zapowiedź: Szydzono nawet z ludzi, którzy nie potrafili pozbierać się po katastrofie i którzy chcieli być razem na Krakowskim Przedmieściu.

— W PRZEMYŚLE POGARDY NIE OSZCZĘDZANO NAWET OFIAR KATASTROFY – Adamczyk dalej.

— ZBURZYĆ POMNIK SMOLEŃSKI CHCE SZEF KLUBU PO I RADNI TEJ PARTII – Jan Korab.

— NOWOCZESNA I PO ZBOJKOTOWAŁY PAŃSTWOWE OBCHODY ROCZNICOWE, MIMO ŻE 10.04.2010 ZGINĘLI RÓWNIEŻ CZŁONKOWIE ICH PARTII – Korab.

— JUŻ 10 KWIETNIA PRZED POŁUDNIEM BRONISŁAW KOMOROWSKI CHCIAŁ PRZEJĄĆ OBOWIĄZKI PREZYDENTA TYLKO NA PODSTAWIE MEDIALNYCH PRZEKAZÓW – Korab dalej.

— JANUSZ PALIKOT, KTÓRY W 2010 POMAGAŁ KOMOROWSKIEMU WYGRAĆ WYBORY, NIE MIAŁ ŻADNYCH ZAHAMOWAŃ – Korab.

— TRUDNO BUDOWAĆ WSPÓLNOTĘ, GDY BEZCZESZCZONA JEST PAMIĘĆ ZMARŁYCH – Korab.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— TO, CZY POMNIK MA SZANSĘ NAPRAWDĘ ŁĄCZYĆ, DOPIERO SIĘ OKAŻE – Jan Mikruta.

— TO BĘDZIE OSTATNI TAKI MARSZ W RAMACH MIESIĘCZNIC – Dariusz Ociepa.

— PRZEWIDZIANE JEST KOLEJNE WYSTĄPIENIE JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO, ALE W TYM SAMYM CZASIE SPRZED SEJMU MA RUSZYĆ KONTRMARSZ – Ociepa dalej.

— JUTRO SWOJE USTALENIA MA PRZEDSTAWIĆ PODKOMISJA Z ANTONIM MACIEREWICZEM NA CZELE – Ociepa: Wcześniej sugerowano, że prezentacja odbędzie się dzisiaj.

— KULMINACYJNE UROCZYSTOŚCI ZWIĄZANE Z ODSŁONIĘCIEM POMNIKA WSZYSTKICH OFIAR TEŻ ODBYŁY SIĘ ODDZIELNIE – Ociepa dalej: Opozycja dostała zaproszenia, jednak nie skorzystała.

— 8 LAT PO TRAGEDII PODZIELENI JAK ZWYKLE.

— BYŁY PREZYDENT BRONISŁAW KOMOROWSKI WEZWANY NA PRZESŁUCHANIE WS. KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ.