PREZYDENT ANDRZEJ DUDA DLA 300POLITYKI: Szef MSZ Niemiec wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości. http://300polityka.pl/news/2018/03/16/pad-dla-300-szef-msz-niemiec-wyrazil-uznanie-za-moja-interwencje-w-proces-legislacyjny-ustaw-dot-wymiaru-sprawiedliwosci/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Czaputowicz: Nie możemy wrócić do sytuacji sprzed 2,5 roku i uznać nielegalność części sędziów TK
Czaputowicz: Niemcy są naszym strategicznym sojusznikiem. Polska jest gotowa do rozwiązywania problemów UE
Kantar Public: PiS 37% bez straty poparcia, 4 partie w Sejmie
PMM: Moim celem jest to, żeby zbudować równowagę pomiędzy światem przedsiębiorców a administracją rządową
Nitras: W ciągu 5 lat dokonam kompleksowej naprawy chodników, ulic, parków w Szczecinie
Nitras: Nie będę nic obiecywał w perspektywie 50 lat. Wszystko, co obiecam, zrealizuję w perspektywie 5 lat
http://300polityka.pl/live/2018/03/16/

*****

FAKTY TVN

— CORAZ DŁUŻSZA JEST LISTA POLITYKÓW, KTÓRZY DOBRĄ ZMIANĘ MAJĄ NA KONCIE – zapowiedź: Byli posłami czy ministrami, skorzystali z okazji, by zasiąść w fotelach prezesów, wiceprezesów czy w zarządach państwowych spółek. Pensje, nagrody i premie liczą teraz w milionach. Ale nie tak miało być.

— WOJCIECH JASIŃSKI TO REKORDZISTA JEŚLI CHODZI O ZAROBKI – Jakub Sobieniowski: Był w polityce od dawna – był w PZPR, był w PiS-ie i zawsze wtedy był blisko Jarosława Kaczyńskiego. Był też prezesem w Orlenie. Już nie jest, ale w zeszłym roku miał pensję ponad 1 mln 200 tysięcy złotych.

— ANDRZEJ JAWORSKI TEŻ BYŁ POSŁEM I ETATOWYM KANDYDATEM PIS-U W WYBORACH NA PREZYDENTA GDAŃSKA, KTÓRE PRZEGRYWAŁ – Sobieniowski: W zeszłym roku w PZU zarobił milion złotych.

— GDY DZISIAJ RZĄDZĄCY BYLI W OPOZYCJI, TWARDO PIĘTNOWALI ZATRUDNIANIE KOLEGÓW W SPÓŁKACH SKARBU PAŃSTWA – Sobieniowski.

— PIĘTNUJĄC PLATFORMĘ I PSL ZBIGNIEW ZIOBRO I PATRYK JAKI RZUCALI GROMY. DZISIAJ NIE ORGANIZUJĄ TAKICH KONFERENCJI.

— TYLE, ŻE DZISIAJ RZĄDZĄCY, PRZEZ LATA OBIECUJĄC IV RP, ZA FUNDAMENT UZNAWALI ROZPRAWIENIE SIĘ Z KOLESIOSTWEM I POLITYKAMI W SPÓŁKACH SKARBU PAŃSTWA – Sobieniowski dalej: Jak najbardziej poważnie mówił o tym Jarosław Kaczyński.

— MAŁGORZATA SADURSKA ZA PÓŁ ROKU PRACY ZAROBIŁA PRAWIE PÓŁ MILIONA ZŁOTYCH.

— JUŻ DAWNO PRZEMÓWIENIE PREZYDENTA DUDY NIE ODBIŁO SIĘ TAK SZEROKIM ECHEM W EUROPIE – zapowiedź: Porównał członkostwo swojego kraju w unii do 123 lat zaborów – czytamy w prasie niemieckiej. Podobne są przekazy w innych mediach.

— O TYM, ŻE POLSKI PREZYDENT ŁĄCZY CZŁONKOSTWO W UNII Z CZASAMI ZABORÓW, ZE ZDZIWIENIEM PISZĄ ZACHODNIE MEDIA – Maciej Knapik: Jest też fragment dotyczący pieniędzy.

— NIE DO KOŃCA JEST JASNE, CZY PREZYDENT, MÓWIĄC O PIENIĄDZACH, MIAŁ NA MYŚLI ZABORY CZY SYTUACJĘ OBECNĄ – Knapik: A być może obie.

— PIS TOCZY Z UNIĄ SZEREG SPORÓW. Najważniejszy to ten o praworządność, naruszaną – zdaniem Komisji Europejskiej – ustawami, których współautorem jest właśnie prezydent Duda.

— ALE ZE STRONY OBOZU RZĄDZĄCEGO MOŻNA USŁYSZEĆ, ŻE WINNI SĄ DZIENNIKARZE – Knapik: Albo że prezydent został źle zrozumiany.

— DO DZIENNIKARZY PRETENSJE MA TEŻ CHYBA SAM PREZYDENT – Knapik.

— EUROPOSŁOWIE PO W OTWARTYM LIŚCIE PISZĄ O KŁAMLIWEJ WYPOWIEDZI, KTÓRA MOŻE ŚWIADCZYĆ O PRZYGOTOWANIU SPOŁECZEŃSTWA DO DECYZJI O WYJŚCIU Z UE – Knapik.

— MINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH WYDAWAŁ SIĘ ZASKOCZONY WYPOWIEDZIĄ – Knapik.

— W RAMACH KOREKTY HISTORII POLSKA FUNDACJA NARODOWA, TA OD BILLBOARDÓW, MAJĄCA ZOHYDZIĆ WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI, WYDAŁA PIENIĄDZE POCHODZĄCE OD PAŃSTWOWYCH SPÓŁEK NA BROSZURĘ O DEKOMUNIZACJI ULIC – Krzysztof Skórzyński.

— BROSZURĘ ZILUSTROWANO ZDJĘCIEM Z, ZASŁONIĘTYM PIECZĄTKĄ, ADAMEM MICHNIKIEM – Skórzyński.

— MYŚLIWSKIE LOBBY DO OSTATNIEJ CHWILI TRZYMAŁO SIĘ MOCNO I SZŁO NAWET NA STARCIE Z PREZESEM KACZYŃSKIM – zapowiedź: W Senacie zmieniono kilka ważnych poselskich zapisów, które w ostatecznym głosowaniu przepadły. Przeciwnicy myśliwych górą, myśliwi w odwrocie.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— PEWNOŚĆ PRAWA, ULGA DLA ZAKŁADAJĄCYCH FIRMY I REWOLUCJA W RELACJACH Z URZĘDAMI – TO GŁÓWNE ZAŁOŻENIA TZW. KONSTYTUCJI BIZNESU – zapowiedź: Ale także temat rozmów przedsiębiorców z premierem. Mateusz Morawiecki mówił o nowej epoce w relacjach między rządem a przedsiębiorcami.

— ZA RZĄDÓW PO-PSL URZĘDNICY SKARBOWI POZWOLILI NA WYŁUDZENIE PONAD 250 MLD ZŁOTYCH PRZEZ MAFIE VAT-OWSKIE – Damian Diaz.

— ZA UŁATWIENIAMI ZAWARTYMI W KONSTYTUCJI BIZNESU STOI ZMIANA GOSPODARCZEJ FILOZOFII – Diaz.

— W PONIEDZIAŁEK DO POLSKI PRZYLECI ANGELA MERKEL. WARSZAWA BĘDZIE DRUGĄ STOLICĄ, KTÓRĄ ODWIEDZI NIEMIECKA KANCLERZ – zapowiedź: Mimo że jej nowy rząd został zaprzysiężony raptem 2 dni temu, to już dziś z wizytą w Polsce był Heiko Maas, nowy szef dyplomacji.

— WŚRÓD TEMATÓW: KWESTIA REPARACJI WOJENNYCH, REAKTYWACJI TRÓJKĄTA WEIMARSKIEGO, A TAKŻE PRZYSZŁOŚCI UE – Jakub Wojtanowski: Politycy zgodzili się, że nie może być mowy o unii dwóch prędkości.

— ZMIANY WIDAĆ W PODEJŚCIU UNII DO POLSKI. W ostatnim czasie premier Morawiecki kilkukrotnie spotykał się z szefem i wiceszefem KE.

— WYGLĄDA NA TO, ŻE NA ZMIANĘ TONU UNIJNYCH URZĘDNIKÓW WPŁYNĘŁA OTWARTOŚĆ POLSKIEGO RZĄDU – Wojtanowski.

— NIEOFICJALNIE WIADOMO, ŻE JUŻ UDAŁO SIĘ ZBUDOWAĆ KOALICJĘ, KTÓRA POZWALA ZAMKNĄĆ PROCEDURĘ ARTYKUŁU 7 NA OBECNYM ETAPIE – Wojtanowski.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— ZAMIAST IZOLACJI, PRÓBA OCIEPLENIA KONTAKTÓW – zapowiedź: Szef niemieckiej dyplomacji jest dziś w Polsce, w poniedziałek będzie sama kanclerz, Angela Merkel. To ich drugie po Paryżu wizyty w nowym rządowym rozdaniu.

— TA WIZYTA TO PIERWSZY DYPLOMATYCZNY TEST HEIKO MAASA – Jan Mikruta: W poprzednim niemieckim rządzie odpowiadał za sprawiedliwość i w związku z reformą wymiaru sprawiedliwości ostrzegał Polskę przed marginalizacją.

— POLSKA I NIEMCY SĄ SOBIE, GŁÓWNIE GOSPODARCZO, POTRZEBNE, ALE LISTA PROBLEMÓW JEST DŁUGA – Mikruta: Berlin popiera Brukselę ws. stanu praworządności w Polsce, dzieli kwestia imigracji i planowany, mimo polskich sprzeciwów, rosyjsko-niemiecki gazociąg Nord Stream 2.

— SPECJALNE SPOTKANIE W BRUKSELI WS. BIAŁEJ KSIĘGI – zapowiedź: Rząd zakłada, że księga będzie argumentem w sporze z unijnymi instytucjami.

— WIELE EUROPEJSKICH KRAJÓW DOCENIŁO DZISIEJSZĄ INICJATYWĘ POLSKI – Dorota Bawołek w korespondencji z Brukseli.

— IDZIE JAK PO GRUDZIE, ALE IDZIE – zapowiedź: Sławomir Nitras wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Szczecina. To drugie miasto po Warszawie, gdzie między partiami opozycyjnymi jest zgoda.

— TO DRUGIE TAKIE POROZUMIENIE – Grzegorz Kępka: I w Warszawie, i w Szczecinie kandydatem na prezydenta jest polityk Platformy.

— POROZUMIENIE WS. SEJMIKÓW PODPISANO JEDNAK TRZY TYGODNIE PÓŹNIEJ NIŻ PLANOWANO – Kępka: Na jeszcze większe problemy napotykają rozmowy o wspólnych kandydatach na prezydentów.

— HANNA ZDANOWSKA MA MOCNE POPARCIE PLATFORMY. NIECHĘTNA TEJ KANDYDATURZE JEST NOWOCZESNA.

— SPÓR TOCZY SIĘ TEŻ O KANDYDATÓW WE WROCŁAWIU I W GDAŃSKU – Kępka.

— OBECNA KOALICJA PO I NOWOCZESNEJ TO PRÓBA GENERALNA PRZED WSPÓŁPRACĄ W CZASIE WYBORÓW PARLAMENTARNYCH – Kępka.

— PREMIER ROZMAWIAŁ Z PRZEDSIĘBIORCAMI O KONSTYTUCJI DLA BIZNESU – bez materiału.