— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Dworczyk: W środę na Komitet Stały trafi projekt zmian legislacyjnych. To przede wszystkim zmiany w ustawie o służbie cywilnej
Sasin o odchudzeniu rządu: Zaangażowaliśmy KPRM do tego, żeby starać się zobiektywizować planowane zmiany
Jaruzelska wystartuje w najbliższych wyborach samorządowych z list SLD
Czaputowicz o odchudzeniu rządu: Nie ma żadnych decyzji dot. MSZ
Czaputowicz: W sprawie notatki jest prowadzone postępowanie wewnętrzne
Mazurek: Redukcje w rządzie następują zgodnie z zapowiedzią PMM i będą następowały dalej
Neumann o dymisjach wiceministrów: To kolejna próba oszustwa i zapudrowania skrzeczącej rzeczywistości
Neumann po publikacji Newsweeka: Czy większe dochody premier czerpie z akcji banku czy z pracy premiera?
http://300polityka.pl/live/2018/03/12/

*****

FAKTY TVN

— NIE WIADOMO ILU NA LIŚCIE WICEMINISTRÓW JEST TAKICH JAK PIOTR WOŹNY, KTÓRZY POZOSTAJĄ W ADMINISTRACJI – Jakub Sobieniowski.

— PR-OWA ZAGRYWKA – Marek Jakubiak.

— 2 tyg. temu zadania Woźnego były dla premiera priorytetowe – Sobieniowski.

— FIKCJA ODCHUDZANIA – Andrzej Halicki.

— ARCHIWALNA WYPOWIEDŹ PMM O BOCHENKU.

— PO 3 M-CACH PODZIĘKOWAŁ BOCHENKOWI 2 RAZ – Sobieniowski.

— NIE SKORZYSTAŁ Z OKAZJI, BY WYJAŚNIĆ SPRAWĘ: Premier Morawiecki miał okazję bronić się i wyjaśnić sprawę, ale nie skorzystał. Za to rzeczniczka rządu mówi o „bezpardonowym ataku politycznym na rodzinę premiera”.

— JASNYCH ZAPRZECZEŃ KPRM NIE MA – Maciej Knapik: Mimo słów o tym, że artykuł jest „absolutnie oburzający”, jasnych zaprzeczeń ze strony kancelarii premiera nie ma. Nikt nie zaprzecza też, że trzy lokale w centrum Wrocławia przy ul. Oławskiej należą – do premiera Morawieckiego, a może do jego żony. Sąsiedzi dokładnie nie wiedzą, a w oświadczeniu majątkowym premiera ta nieruchomości nie figuruje. Zaprzeczeń nie słychać także wśród lokatorów kamienicy, w której trzy lokale należą do rodziny Morawiecki. Tyle że sąsiedzi dokładnie nie wiedzą, czy te lokale należą do premiera, czy do jego żony. W oświadczeniu majątkowy premiera te nieruchomości nie są wpisane.

— ADRIAN ZANDBERG: Rodzina premiera Morawieckiego ukrywa część majątku przed opinią publiczną. To jest nieprzyzwoite stosowanie kruczków prawnych.

— MAREK JAKUBIAK: Takie kombinowanie nie zawsze dobrze się kojarzy, więc dziwię się panu premierowi.

— KNAPIK O JAKUBIAKU: Również bogaty polityk, który jednak swój cały majątek do oświadczenia wpisał, jest z niego dumny i jego zdaniem każdy, kto uczciwie zarobił, powinien być z tego dumny. A premier? Zdaniem Lubnauer premier Morawiecki „całkowicie nie pasuje do wizji Jarosława Kaczyńskiego walki z establishmentem” dlatego „wstydzi się swojego majątku”.

— KNAPIK O KREDYCIE ŻONY MORAWIECKIEGO: Tygodnik „Newsweek” pisze także o kredycie, jaki pod hipotekę willi w Warszawie otrzymała żona premiera. Chodzi o 2 miliony franków szwajcarskich z banku, którego prezesem był wtedy jej mąż. Iwona Morawiecka miała założyć działalność gospodarczą ledwie dwa tygodnie wcześniej. Majątek premiera Mateusz Morawiecki niechętnie chwali się majątkiem. Jeszcze jako wicepremier mówił, że nie ma obowiązku ujawniać oświadczenia i pierwszy raz zrobił to – jak sam powiedział – „szanując zainteresowanie opinii publicznej”.

— MATERIAŁ O WYROKU NA ZDANOWSKĄ: Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, ale wiele wskazuje na to, że Hanna Zdanowska będzie mogła startować w wyborach na prezydenta Łodzi. W poniedziałek została skazana na grzywnę za poświadczenie nieprawdy. Hanna Zdanowska jest jedną z twarzy Platformy Obywatelskiej w wyborach samorządowych.

— BEZ MATERIAŁU O GRABARCZYKU: Zarzut związany z nielegalnym zdobyciem pozwolenia na broń usłyszał w poniedziałek były minister Cezary Grabarczyk. Polityk Platformy Obywatelskiej nie przyznaje się do winy. Sprawa już raz była umorzona, ale w 2015 roku prokuratura zajęła się nią ponownie.

— BEZ GEREMKA ALE Z BŁASZCZAKIEM: Bez Geremka, Kwaśniewskiego i Buzka, z Dudą i Błaszczakiem. Spot MON z okazji rocznicy wejścia do NATO Prezydentem był Aleksander Kwaśniewski, premierem Jerzy Buzek a szefem dyplomacji Bronisław Geremek. 19 lat temu to oni oficjalnie wprowadzali Polskę do NATO. Ale nie dowiemy się tego z filmu przygotowanego przez MON.

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI O FILMIE MON: To krótkie nagranie byłoby po prostu okolicznościowym wystąpieniem o kluczowym dla najnowszej historii Polski dniu. Gdyby nie to, że towarzyszy mu film przygotowany przez Ministerstwo Obrony na okoliczność rocznicy. W trwającym półtorej minuty klipie o Polsce w NATO, o polskiej drodze do NATO, nie ma nawet krótkiego zdjęcia kogokolwiek, kto odegrał jakąkolwiek rolę przy negocjacjach, gdy Polska wchodziła do NATO 19 lat temu. Na nagraniu jest wyeksponowany natomiast jest za to Andrzej Duda jako gospodarz szczytu w Warszawie dwa lata temu i Mariusz Błaszczak – minister obrony, który sprawuje swoją funkcję od dwóch miesięcy.

— SKÓRZYŃSKI O WYPOWIEDZI KOPCIŃSKIEJ: Rzeczniczka rządu niestety nie wskazała, w którym momencie w wystąpieniu ministra, czy w rocznicowym filmie, jest mowa o dzieleniu się sukcesami z autorami sukcesu. Być może dlatego, że nie ma czego wskazać.

— BRONISŁAW KOMOROWSKI: To jest celowy zabieg. Niedługo się dowiemy, że strajk w Stoczni Gdańskiej prowadził Lech Kaczyński. Tak samo dowiemy się, że sukces Polski w postaci członkostwa w NATO to jest sukces PiS.

— JANUSZ ZEMKE: Było trzech głównych bohaterów naszego wstąpienia do NATO. Można robić różne sztuczki, ale ich wymazać się nie da.

— GDYBY MON POKAZAŁ JAK BYŁO A NIE JAK CHCIAŁO, ŻEBY BYŁO – SKÓRZYŃSKI: Gdyby ministerstwo nie wymazywało bohaterów tamtych wydarzeń, gdyby MON chciało opowiedzieć „jak było”, a nie „jak chce, by było”, to w filmie o „polskiej drodze do NATO” – każdym – powinny być historyczne zdjęcie Bronisława Geremka, który jako szef MSZ przekazał amerykańskiej sekretarz stanu akt przystąpienia do NATO.

— ŻADEN HISTORYK NIE POMINĄŁBY KWAŚNIEWSKIEGO I BUZKA: Żaden historyk nie pominąłby też Aleksandra Kwaśniewskiego, który ten akt wcześniej podpisał. Z filmu się dało, ale z historii nie da się wymazać także Jerzego Buzka, ówczesnego premiera. To on kończył negocjacje i on stał przed masztem, na który wciągano polską flagę przed kwaterą główną NATO 19 lat temu.

— JERZY BUZEK: Jak wygłaszałem orędzie z okazji wchodzenia do Sojuszu, to byli przy tym obecni wszyscy poprzedni premierzy. To było bardzo ważne, bo wszystkie poprzednie rządy złożyły się na nasz udział w strukturach NATO-wskich.

— Ten krótki film Ministerstwa Obrony Narodowej historii nie zmieni – konkluzja Skórzyńskiego.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— ODCHUDZANIE RZĄDU – belka.

— Premier Mateusz Morawiecki przyjął dymisję siedemnastu wiceministrów. Zmiany mają usprawnić działanie rządu i poszczególnych resortów. Część zdymisjonowanych wiceministrów pozostanie w ministerstwach na niższych stanowiskach. Premier likwiduje też premie i nagrody dla ministrów i wiceministrów.

— POLACY KORZYSTAJĄ ZE WZROSTU GODPODARCZEGO – belka.

— RUSZYŁA BUDOWA NOWEGO MOSTU NA ZAKOPIANCE, WKRÓTCE DECYZJA O KLUCZOWEJ INWESTYCJI W ENERGETYCE (Tchórzewski o elektrowni atomomowej) – Damian Diaz.

— ZBLIŻAMY SIĘ DO 79% ŚREDNIEJ UNIJNEJ PKB Z PLANU MORAWIECKIEGO – Diaz.

— DONIESIENIA O JPK.

— RODZINA I ODPOCZYNEK ZAMIAST ZAKUPÓW – belka.

— To była pierwsza wolna niedziela dla wielu z tych, którzy zazwyczaj spędzali ją za kasą w hipermarkecie. Teraz mogli odpocząć, a klienci zaopatrzyć się w innych, małych rodzinnych sklepach.

— NIGDZIE JEDNA PRACUJĄCA NIEDZIELA NIE DOPROWADZIŁA DO ZACHWIANIA GOSPODARKI, JEDNAK DO OPOZYCJI NIE TRAFIAJĄ ŻADNE ARGUMENTY – Waldemar Stankiewicz.

— DZIŚ NA JEDNYM ODDECHU PO PREZENTUJE SWOJE ZMIANY I GRZMI – Stankiewicz.

— GDY RZĄDZIŁA PO, CZĘSTO NARZUCAŁA POLAKOM JAK MAJĄ ŻYĆ, NIE ZGODZILI SIĘ NA REFERENDUM WS WIEKU EMERYTALNEGO ANI WIEKU SZKOLNEGO – Stankiewicz.

— 19 LAT POLSKI W NATO – belka.

— POLSKA OPRÓCZ TEGO, ŻE JEST BIORCĄ BEZPIECZEŃSTWA PRZEZ OBECNOŚĆ WOJSK NA SWOIM TERENIE JEST TEŻ DAWCĄ BEZPIECZEŃSTWA – Mariusz Błaszczak.

— DOPIERO W OSTATNICH 2 LATACH MON UDAŁO SIĘ WYKORZYSTAĆ CAŁY BUDŻET NA NOWE UZBROJENIE – Jan Korab.

— ZDANOWSKA Z WYROKIEM, GRABARCZYK Z ZARZUTEM – belka.

— Grzywną 20 tysięcy złotych została ukarana prezydent Łodzi z Platformy Obywatelskiej – Hanna Zdanowska. Sąd uznał ją winną poświadczenia nieprawdy w dokumentach. Inny polityk PO – Cezary Grabarczyk usłyszał dziś zarzut nielegalnego zdobycia pozwolenia na broń, za co może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

— PRZESTĘPSTW NA DUŻO WIĘKSZĄ SKALĘ DOTYCZY AFERA UJAWNIONA PRZEZ TVP W PŻB, ZA CZASÓW POPRZEDNIEGO RZĄDU SŁUŻBOWYMI KARTAMI PŁACONO ZA BIŻUTERIĘ I EKSKLUZYWNĄ DAMSKĄ BIELIZNĘ – Mateusz Nowak.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— O ISTNIENIU WIELU ODWOŁANYCH PRZEZ PREMIERA WICEMINISTRÓW NIEKTÓRZY POLITYCY DOWIEDZIELI SIĘ DOPIERO DZIŚ – Mira Skórka.

— WŚRÓD ODWOŁANYCH JEST M.IN. RAFAŁ BOCHENEK CZY MICHAŁ WOŚ – Skórka dalej.

— NIEKTÓRZY ODWOŁANI PRZEZ PREMIERA WICEMINISTROWIE TRACĄ JEDYNIE RZĄDOWE TEKI, ALE NIE TRACĄ PRACY W RZĄDZIE – Skórka.

— DZIENNIKARZE NEWSWEEKA ZARZUCILI PREMIEROWI UKRYWANIE MAJĄTKU POPRZEZ PRZEPISYWANIE POSIADANYCH NIERUCHOMOŚCI NA RODZINĘ.

— DZIŚ PREMIER NIE ODPOWIADAŁ NA PYTANIA DZIENNIKARZY – Naruszewicz: Wyręczała go rzecznik rządu.

— JOANNA KOPCIŃSKA NIE ZAPRZECZYŁA INFORMACJOM TYGODNIKA, ZRECENZOWAŁA NATOMIAST PRACĘ DZIENNIKARZY – Naruszewicz dalej.

— PREZYDENT DUDA SKRYTYKOWAŁ SPOSÓB I TERMIN UCHWALENIA USTAWY O IPN – zapowiedź.

— FRAGMENTY WYWIADU PIOTRA ZAREMBY.

— POSŁOWIE PIS KRYTYKI NIE ROZUMIEJĄ – Piotr Michalak.

— PREZYDENT DUDA ZDYSTANSOWAŁ SIĘ OD PREMIERA, PYTANY O GŁOŚNE SŁOWA Z MONACHIUM – Michalak dalej.

— HANNA ZDANOWSKA SKAZANA.