— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Borusewicz: Jeśli by twórcy rasistowskich transparentów zostali zatrzymani, to uznałbym, że wszyscy są równi, a tu nie ma żadnego śledztwa
Borusewicz: Jeśli ktokolwiek z PiS twierdzi, że nastraszyli Frasyniuka, to się mylą
Borusewicz: Pomyślałem, że PiS chce zastraszyć
Frasyniuk: Lech Kaczyński powiedział mi kiedyś, że sprawę mojego odznaczenia konsultował z Jarkiem
Frasyniuk: Jestem przekonany, że moja walka o wolność jest walką także dla wyborców PiS, także dla sympatyków PiS, także dla prawicowych dziennikarzy
Frasyniuk: Mam wrażenie, że ustawę o IPN pisano w Moskwie a nie w Warszawie
Frasyniuk do Pochanke: Proszę nie używać nieposłuszny, a człowiek, który staje w obronie Konstytucji i państwa prawa
Polityczne podsumowanie popołudnia: Frasyniuk z prokuratorskim zarzutem, nie będzie duetu Karczewski-Jaki w wyborach
Nowoczesna pisze do Timmermansa: Erozja wartości demokratycznych będzie jednoznaczna z wypchnięciem Polaków z UE
Posłanka Golińska ma zostać wiceministrem środowiska
Karczewski: Ktokolwiek będzie naszym kandydatem, zrobię wszystko, żeby kandydat PO nie został prezydentem Warszawy
http://300polityka.pl/live/2018/02/14/

*****

FAKTY TVN

— PRZYSZLI TUŻ PO 6 RANO, ZAKULI WŁADYSŁAWA FRASYNIUKA W KAJDANKI I ZAWIEŹLI DO PROKURATURY – zapowiedź.

— DLA WŁADYSŁAWA FRASYNIUKA TA SYTUACJA NIE JEST NICZYM NOWYM, ALE DLA JEGO ŻONY, A ZWŁASZCZA 10-LETNIEGO SYNKA JUŻ TAK – Katarzyna Kolenda-Zaleska.

— PROKURATURA OSKARŻA FRASYNIUKA ŻE W CZASIE DEMONSTRACJI NARUSZYŁ CIELESNOŚĆ POLICJANTÓW – Kolenda-Zaleska dalej: Wzywała go na przesłuchanie, ale Frasyniuk odmawiał.

— FRASYNIUK LICZYŁ SIĘ Z TYM ŻE WŁADZA BĘDZIE CHCIAŁA DOPROWADZIĆ GO NA PRZESŁUCHANIE SIŁĄ – Kolenda-Zaleska.

— ODWAGI FRASYNIUKOWI ODMÓWIĆ NIE MOŻNA – Kolenda-Zaleska dalej: W czasach PRL we władzach “Solidarności” w stanie wojennym ukrywa się i kieruje podziemnymi strukturami związku, w końcu wpada i w sumie spędza w komunistycznym więzieniu prawie 4 lata.

— JEGO KOLEDZY Z DAWNEJ SOLIDARNOŚCI BYLI DZIŚ W SZOKU, GDY ZOBACZYLI JAK HISTORIA ZATOCZYŁA KOŁO – Kolenda-Zaleska.

— POLITYCY PIS-U MÓWILI JEDNYM GŁOSEM I JEDNĄ, IDENTYCZNIE BRZMIĄCĄ FRAZĄ [ŻE WSZYSCY JESTEŚMY RÓWNI WOBEC PRAWA] – Kolenda-Zaleska dalej.

— OPOZYCJA PODEJRZEWA ŻE MOŻE WŁAŚNIE O TEN ŻYCIORYS CHODZI I O TĘ LEGENDĘ, KTÓRĄ WŁADZA CHCE DZIŚ ZDYSKREDYTOWAĆ – Kolenda-Zaleska.

— PRZESŁUCHANIE FRASYNIUKA TRWAŁO 10 MINUT – Kolenda-Zaleska dalej: On sam odmówił składania zeznań. Teraz czeka go proces.

— Bez względu na wszystko zdjęcie skuwanego Władysława Frasyniuka stanie się dla władzy ogromnym kłopotem, bo dla wielu stanie się symbolem tych rządów – konkluzja Kolendy-Zaleskiej.

— FRASYNIUK ŚWIADOMIE NIE POSZEDŁ DO PROKURATURY – TO JEGO PROTEST PRZECIWKO ŁAMANIU PRAW OBYWATELI DO ZGROMADZEŃ – zapowiedź.

— TEN PROTEST – BLOKOWANE MIESIĘCZNICY SMOLEŃSKIEJ W CZERWCU ZESZŁEGO ROKU BYŁ CELOWYM AKTEM SPRZECIWU, NIEPOSŁUSZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO WOBEC NOWEGO PRAWA – Maciej Knapik.

— KNAPIK O NOWYM PRAWIE O ZGROMADZENIACH.

— MASZERUJĄCY W MIESIĘCZNICY – TO MATERIAŁ Z LIPCA ZESZŁEGO ROKU – KRZYCZELI “BOLEK”, PRZEZ NIKOGO NIE NIEPOKOJENI, A GDY KTOŚ KRZYKNĄŁ “LECH WAŁĘSA”, DOSTAWAŁ MANDAT LUB BYŁ SPISYWANY PRZEZ POLICJĘ – Knapik dalej.

— W LISTOPADZIE POLICJA USUNĘŁA KONTRMANIFESTACJE PRZED MARSZEM NIEPODLEGŁOŚCI, ZNÓW DLA BEZPIECZEŃSTWA, CHOĆ JEJ UCZESTNICY TYLKO SIEDZIELI – Knapik dalej.

— ALE POLICJA NIE ZATRZYMAŁA UCZESTNIKÓW MARSZU, KTÓRZY LŻYLI I POPYCHALI SIEDZĄCE NA ICH DRODZE KOBIETY, ANI NIE USUNĘŁA RASISTOWSKICH TRANSPARENTÓW – Knapik.

— OBECNIE TOCZY SIĘ KILKADZIESIĄT POSTĘPOWAŃ PRZECIWKO PROTESTUJĄCYM NA MIESIĘCZNICACH CZY PRZED SEJMEM – Knapik dalej.

— URZĘDNICY Z BRUKSELI ZACZĘLI PRZYGOTOWYWAĆ REGULACJE PRAWNE, KTÓRE MOGĄ UZALEŻNIĆ WYPŁATĘ PIENIĘDZY OD STANU PRAWORZĄDNOŚCI – bez materiału.

— POŁĄCZENIE FUNKCJI SZEFA KE I SZEFA RE – TO NA RAZIE PROPOZYCJA NA PRZYSZŁOŚĆ, CHOĆ JUŻ OFICJALNA – relacja Macieja Sokołowskiego z Brukseli.

— NEONAZIŚCI Z EUROPY SZYKUJĄ KOLEJNE ZLOTY W POLSCE.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— POJEDNAWCZY TON EUROPEJSKICH POLITYKÓW – zapowiedź: “Europa nie może być Europą bez Polski, bo Polska jest ważnym graczem i podmiotem w Unii Europejskiej”. Tak mówił dziś w polskim Senacie Gerard Larcher. Wizyta w Warszawie przewodniczącego francuskiego Senatu odbywa się w trakcie wyraźnego ocieplenia naszych relacji z Komisją Europejską. Jean Claude Juncker zapewnił dziś, że Polska idzie w kierunku, który popiera europejska wspólnota.

— TO NOWOŚĆ I REAKCJA NA OFENSYWĘ DYPLOMATYCZNĄ POLSKIEGO RZĄDU – Jan Korab: Seria spotkań, m.in. z niemieckimi politykami, a także unijnymi komisarzami daje rezultaty.

— Z DRUGIEJ STRONY KE PLANUJE WPROWADZENIE PRZEPISY UZALEŻNIAJĄCE WYPŁATĘ FUNDUSZY OD STANU PRAWORZĄDNOŚCI W DANYM PAŃSTWIE CZŁONKOWSKIM – Korab dalej.

— BARDZO WĄTPLIWE BY WSZYSTKIE PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE, W TYM ATAKOWANE POLSKA I WĘGRY, ZGODZIŁY SIĘ NA TAKIE ROZWIĄZANIA – Korab.

— WIDOCZNE JEST WYHAMOWANIE ATAKÓW NA POLSKĘ, KTÓRE UNIJNE ELITY WYPROWADZAJĄ JUŻ OD DWÓCH LAT – Korab dalej.

— ZMIANA MOŻE BYĆ ZWIĄZANA Z ZAŁOŻENIAMI UMOWY KOALICYJNEJ W NIEMCZECH – Korab: Berlin uznał Polskę za strategicznego partnera, na równi z Francją.

— INWESTYCJE NAPĘDZAJĄ WZROST GOSPODARCZY: Tempo wzrostu polskiej gospodarki przekroczyło już 5%. W ostatnim kwartale ubiegłego roku wzrost PKB wyniósł 5,1%, co oznacza, że był najwyższy od prawie dziewięciu lat. Końcówka roku przyniosła też długo oczekiwane, ale za to wyjątkowo mocne odbicie inwestycji.

— CORAZ LEPSZE NASTROJE SPOŁECZNE – bez materiału: Coraz więcej Polaków jest zadowolonych z ogólnej sytuacji w kraju – tak wynika z najnowszego sondażu CBOS. Oceny są lepsze niż te z podobnego badania z zeszłego miesiąca.

— NIKT NIE MOŻE STAĆ PONAD PRAWEM – zapowiedź: Władysław Frasyniuk usłyszał zarzut naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów. Do prokuratury doprowadziła go policja, bo wcześniej dwukrotnie zlekceważył jej wezwania. Po krótkim 10 minutowym przesłuchaniu Frasyniuk został zwolniony, ale to nie przeszkadza politykowi kreować się na męczennika.

— WŁADYSŁAW FRASYNIUK ZROBIŁ WSZYSTKO, ŻEBY SPROWOKOWAĆ POLICJĘ DO DZIAŁANIA – Jakub Wojtanowski: Dwukrotnie zignorował wezwanie na przesłuchanie, publicznie zapowiadał że sam do prokuratury nie przyjdzie.

— PRZESŁUCHANIE TRWAŁO 10 MINUT, PO NIM FRASYNIUK ZOSTAŁ ZWOLNIONY – Wojtanowski dalej.

— FRASYNIUK BYŁ GŁUCHY NA PROŚBY BLISKICH OFIAR KATASTROFY, MUSIAŁA INTERWENIOWAĆ POLICJA – Wojtanowski: Właśnie wtedy Frasyniuk – zdaniem prokuratury – naruszył nietykalność cielesną funkcjonariuszy.

— SAM FRASYNIUK TŁUMACZY ŻE ŚWIADOMIE ŁAMIE PRAWO W OBRONIE PRAWORZĄDNOŚCI – Wojtanowski dalej.

— KRYTYCY ZWRACAJĄ UWAGĘ ŻE FRASYNIUK NIE PROTESTOWAŁ KIEDY W CZASIE TRANSFORMACJI USTROJOWEJ DZIAŁACZE KOMUNISTYCZNEJ NOMENKLATURY UWŁASZCZALI SIĘ NA MAJĄTKU PAŃSTWOWYM – Wojtanowski: Sam odniósł sukces, był szefem UW.

— TERAZ FRASYNIUK CHCE WRÓCIĆ DO WIELKIEJ POLITYKI – Wojtanowski dalej.
W TEJ ROLI FRASYNIUKA CHĘTNI WIDZĄ POLITYCY PLATFORMY I NOWOCZESNEJ – Wojtanowski.

— NIE BRAK OPINII ŻE LIDER PLATFORMY INSTRUMENTALNIE WYKORZYSTUJE SPRAWĘ FRASYNIUKA DO POLITYCZNEJ WOJNY Z PIS-EM, BO SCHETYNA I FRASYNIUK W PRZESZŁOŚCI – DELIKATNIE MÓWIĄC – NIE DARZYLI SIĘ SYMPATIĄ – Wojtanowski dalej.

— ARCHIWALNA WYPOWIEDŹ FRASYNIUKA KRYTYKUJĄCA SCHETYNĘ.

— DAWNYCH KOLEGÓW SMUCI FAKT ŻE TERAZ FRASYNIUK DEMONSTRUJE W JEDNYM SZEREGU Z TAKIMI OSOBAMI JAK PŁK. MAZGUŁA, Z FRANCISZKIEM J., PSEUDONIM FARMAZON, A TAKŻE PAWŁEM KASPRZAKIEM – Wojtanowski.

— HISTERIA WOKÓŁ SPRAWY FRASYNIUKA MOŻE DZIWIĆ TYM BARDZIEJ ŻE ZA RZĄDÓW KOALICJI PO-PSL WIELE RAZY PRZED PROKURATOREM MUSIELI TŁUMACZYĆ SIĘ POLITYCY ÓWCZESNEJ OPOZYCJI – Wojtanowski dalej.

— ALE FRASYNIUK ZDAJE SIĘ TEGO NIE PAMIĘTAĆ – Wojtanowski.

— DONALD TUSK DAŁ KULCZYKOWI ZIELONE ŚWIATŁO? – zapowiedź: Zatrzymany w sprawie prywatyzacji Ciechu, były minister w rządzie PO-PSL pozostanie wolności. Sąd rejonowy przyznał, że zarzuty są poważne, ale nie wydał zgody na areszt. Prokuratura zapowiada odwołanie od tej decyzji.

— SPRZEDAŻ PAKIETU KONTROLNEGO SPÓŁKI CIECH POPRZEDZIŁ SZEREG SPOTKAŃ JANA KULCZYKA Z CZŁONKAMI RZĄDU DONALDA TUSKA – Karol Jatłuszewski.

— FRAGMENT ROZMOWY JANA KULCZYKA Z KRZYSZTOFEM KWIATKOWSKIM.
PRYWATYZACJA CIECHU TO NIE JEDYNY ZŁOTY INTERES, JAKI KULCZYK ZROBIŁ ZE SKARBEM PAŃSTWEM – Jatłuszewski.

— WALKA Z KORUPCJĄ I MAFIAMI PODATKOWYMI – zapowiedź: Prokuratura, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Centralne Biuro Śledcze Policji, a także Krajowa Administracja Skarbowa – te służby każdego dnia zwalczają przestępczość zorganizowaną. W ostatnich dniach doszło do kilku głośnych zatrzymań, a zarzuty usłyszeli między innymi kolejni byli pracownicy Spółki Restrukturyzacji Kopalń czy Elektrowni Dolna Odra.