OBRAZ DNIA: Wiadomości: TK wydaje mniej orzeczeń, bo prezes musiała wysłać sędziów na zaległe urlopy, Fakty: Na kilka tys. sędziów, udało się zebrać tylko 18 kandydatów do KRS

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Petru o Trzaskowskim i Rabieju: Apelowałbym do obu panów o większy „drive”
Petru: Nie pozwolę na połączenie Nowoczesnej z Platformą
Petru: Osoba, która rozpowszechniła zdjęcie w internecie, przypadkowo znalazła pracę w TVP
Petru: Nie można udawać że sytuacja nie jest trudna. PiS pomimo ewidentnych błędów ma relatywnie wysokie poparcie
Nowacka: Mam nadzieję, że Biedroń wróci do polityki krajowej
Nowacka: Ja się nie wybieram na prezydenta Warszawy
W przyszłym tygodniu tweetup PSL
Schetyna: Decyzja dot. ewentualnego poparcia Krasnodębskiego zapadnie 23 lutego na posiedzeniu zarządu PO
Pahl: Apeluję do Morawieckiego aby spowodował wznowienie prac nad projektem ustawy reprywatyzacyjnej
http://300polityka.pl/live/2018/02/13/

*****

FAKTY TVN

— W MATERIALE O DEPORTOWANYM SAAKASZWILIM – Jakub Sobieniowski: Towarzyszyła mu posłanka PiS, ale o pomocy nie chce mówić.

— Sobieniowski o próbie zjednania sobie sympatii Polaków: Gra na patriotycznych nutach to specjalność byłego prezydenta Gruzji w kontaktach z Polską.

— Sobieniowski o dotarciu na pogrzeb Lecha Kaczyńskiego mimo wybuchu wulkanu.

— PAWEŁ ZALEWSKI: Polska, nie mieszając się w ukraińska politykę, powinna pozwolić mu na przebywanie.

— Szef MSW nie odpowiadał na pytania.

— PAWEŁ KOWAL: Nie powinniśmy robić niczego, co sugerowałoby nasze uczestniczenie w polityce ukraińskiej.

— Koleżanka ze szkoły, współpracownicy z ministerstwa i prezesi sądów powołani przez Zbigniewa Ziobrę – to niektórzy kandydaci do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Kancelaria Sejmu starannie ukrywała listę kandydatów, ale znamy już 11 nazwisk.

— PROBLEM POLEGA NA TYM, ŻE NIE WIADOMO KTO KANDYDATÓW ZGŁOSIŁ – KKZ.

— DLACZEGO CHCECIE PAŃSTWO UKRYĆ KTO POPIERA KANDYDATÓW DO KRS? – KKZ do Grzegrzółki.

— ANDRZEJ GRZEGRZÓŁKA: Kancelaria Sejmu działa zgodnie z ustawą.

— I CO WTEDY KIEDY OKAŻE SIĘ, ŻE WIĘKSZOŚĆ KANDYDATÓW DO KRS POPIERALI URZĘDNICY PRACUJĄCY W RESORCIE ZIOBRY – KKZ.

— KANCELARIA JEST GŁUCHA NA PROŚBY O UJAWNIENIE NAZWISK ZGŁASZAJĄCYCH SĘDZIÓW – KKZ.

— O SPRAWIE WYPOWIADA SIĘ WYŁĄCZNIE URZĘDNIK KANCELARII SEJMU – KKZ.

— TO, ŻE NA KILKA TYS., SĘDZIÓW UDAŁO SIĘ ZNALEŹĆ 18 KANDYDATÓW, ŚRODOWISKA SĘDZIOWSKIE UZNAJĄ ZA SWÓJ SUKCES – KKZ.

— 8 Z 11 KANDYDATÓW TO ALBO SĘDZIOWIE DELEGOWANI ALBO PREZESAMI SĄDÓW POWOŁANYCH PRZEZ ZIOBRĘ, W TYM KOLEŻANKA ZZ KTÓRA ZOSTAŁA SĘDZIĄ W KRAKOWIE – KKZ.

— PREMIER W LIBANIE.

— Ministerstwo Sprawiedliwości ma władzę i pieniądze. Decyduje więc o być albo nie być wielu organizacji, fundacji, a przede wszystkim o losie ich podopiecznych. Trzy organizacje pomagające ofiarom przemocy nie dostały w tym roku wsparcia. Dlaczego?

*****

WIADOMOŚCI TVP

— PO PIERWSZYCH DNIACH PRZESŁUCHAŃ 6 OSÓB W SPRAWIE PRYWATYZACJI CIECHU PADŁY PIERWSZE ZARZUTY PROKURATORSKIE – zapowiedź.

— PROKURATOR WYSTĄPIŁ TEŻ Z WNIOSKIEM O TYMCZASOWE ARESZTOWANIE BYŁEGO WICEMINISTRA W RZĄDZIE PO-PSL, PAWŁA T. – Marcin Szewczak.

— PO SUGERUJE, ŻE ZATRZYMANIA W SPRAWIE CIECHU MAJĄ PODŁOŻE POLITYCZNE.

— PROKURATURA WYJAŚNI KOLEJNE WĄTPLIWOŚCI WOKÓŁ AUTOSTRADY A2 – zapowiedź.

— PONAD 100 ZARZUTÓW OBEJMUJE AKT OSKARŻENIA WOBEC WŁADYSŁAWA S., BYŁEGO POSŁA PSL.

— KIEDYŚ WPŁYWOWA POSTAĆ ŚRODOWISKA ROLNICZEGO, TERAZ ZZA KRAT CZEKA NA PROCES – Marcin Szypszak: Były szef kółek miał wyłudzić 3,5 mln złotych kredytów.

— JULIA PRZYŁĘBSKA CZŁOWIEKIEM WOLNOŚCI TYGODNIKA “SIECI” – Danuta Holecka: Wyróżnienie zadedykowała innym sędziom trybunału, którzy stale są atakowani.

— WEDŁUG PREZESA KACZYŃSKIEGO SZEFOWA TK ZASŁUŻYŁA NA WYRÓŻNIENIE, BO JEJ PRACA MA KLUCZOWE ZNACZENIE DLA PRZYSZŁOŚCI POLSKI – Jakub Wojtanowski.

— UNIEWAŻNIENIE WYBORU 5 SĘDZIÓW Z POPRZEDNIEJ KADENCJI WYWOŁAŁO FURIĘ OPOZYCJI. Liderzy wyprowadzili swoich zwolenników na ulice. Przeciwnicy reform próbowali podważyć legalność zmian w TK.

— PREZES PRZYŁĘBSKA I CZĘŚĆ SĘDZIÓW PODDANI BYLI OGROMNEJ PRESJI – Wojtanowski: Krytycy Julii Przyłębskiej zarzucają jej spowolnienie prac TK.

— CO PRAWDA W 2017 ROKU TK WYDAŁ MNIEJ ORZECZEŃ NIŻ W POPRZEDNICH LATACH, ALE WYNIKA TO Z FAKTU, ŻE NOWA PREZES MUSIAŁA WYSŁAĆ CZĘŚĆ SĘDZIÓW NA ZALEGŁE URLOPY – Wojtanowski: To sparaliżowało by działanie każdej instytucji.

— PRZYŁĘBSKA PODKREŚLA, ŻE REFORMA WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI JEST KONIECZNA.

— PREMIER MORAWIECKI ZAKOŃCZYŁ DWUDNIOWĄ WIZYTĘ W LIBANIE.

— DEKONCENTRACJA MEDIÓW W POLSCE JEST NIEZBĘDNA, BO WIĘKSZOŚĆ RYNKU MEDIALNEGO JEST W RĘKACH ZAGRANICZNYCH WŁAŚCICIELI – uważają uczestnicy konferencji SDP. Uczestnicy podkreślali, że dominacja zagranicznego kapitału może mieć wpływ na życie polityczne i promocje obcych wzorców kulturowych.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— WŁAŚNIE SKOŃCZYŁ SIĘ PÓŁROCZNY OKRES W KTÓRYM MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI MÓGŁ ODWOŁYWAĆ BEZ UZASADNIENIA PREZESÓW I WICEPREZESÓW SĄDÓW I POWOŁYWAĆ W ICH MIEJSCE NOWYCH KANDYDATÓW – zapowiedź.

— TO, CO DZIAŁO SIĘ W CIĄGU OSTATNICH SZEŚCIU MIESIĘCY, TO BYŁ SĄD NAD SĄDEM – Dariusz Ociepa.

— ZBIGNIEW ZIOBRO Z TEGO UPRAWNIENIA KORZYSTAŁ W NAJLEPSZE – Ociepa dalej.

— OD SIERPNIA ZIOBRO ODWOŁAŁ 137 Z 730 PREZESÓW I WICEPREZESÓW SĄDÓW, CZYLI NIECAŁE 20% – Ociepa.

— SĘDZIOWIE MÓWIĄ ŻE TAKIEGO FERMENTU W ICH ŚRODOWISKU JESZCZE NIE BYŁO – Ociepa dalej: To że Ziobro informował faksem o odwołaniu, wielu oburzało.

— OSTATNICH ZMIAN MINISTER DOKONAŁ JESZCZE WCZORAJ – Ociepa: Stanowiska stracili prezesi sądu okręgowego w Kaliszu, a także rejonowych w Dębicy, Ropczycach i Rzeszowie.

— RELACJE NOWYCH PREZESÓW Z SĘDZIAMI W NIEKTÓRYCH MIEJSCACH UTRUDNIAJĄ ALBO WRĘCZ UNIEMOŻLIWIAJĄ PRACE – Ociepa dalej.

— CZY SAMA WYMIANA PREZESÓW SPOWODUJE ŻE SPRAWY W TYCH SĄDACH BĘDĄ ROZPATRYWANE SPRAWNIEJ – TO DA SIĘ OCENIĆ ZA KILKA, KILKANAŚCIE MIESIĘCY – Ociepa: Ale sam zamęt na pewno pracy nie ułatwił.

— Wyniki niektórych sądów na pewno dawały podstawy do wymiany jednego czy drugiego prezesa, ale w innych przypadkach wymiana odbyła się na zasadzie “sąd sądem, ale prezes musi być nasz” – konkluzja Ociepy.

— W DECYDUJĄCĄ FAZĘ WCHODZI PROCES BYŁEGO WICEPREZESA SĄDU W ŻYRARDOWIE.

— PROKURATORZY BADAJĄ PO RAZ KOLEJNY SPRAWĘ WYPŁATY REKOMPENSAT ZA PRZEJAZDY CIĘŻARÓWEK W PRYWATNEJ SPÓŁCE AUTOSTRADA WIELKOPOLSKA, KTÓRA JEST WŁAŚCICIELKĄ AUTOSTRADY A2.

Pozostałe z : Stan gry

Polityczna ramówka czwartkowego poranka: Ziobro, Szydło, Lubnauer, Mucha, Rosa, Gryglas, Dworczyk, Jakubowska, Siemoniak i Kamiński

7:10 Leszek Miller – PR24 7:15 Paweł Mucha – Sygnały dnia PR1 7:20 Joanna Scheuring-Wielgus – Poranek TOK FM 7:30 Katarzyna Lubnauer – Jeden na jeden TVN24 7:37 Ryszard Czarnecki – 24 pytania w PR24 7:40 Izabela Leszczyna – Poranek TOK FM 7:40 Zbigniew Ziobro – Sygnały dnia PR1 8:02 Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Suski: Ja słyszałem od PO, że “piniendzy” nie ma, Wydarzenia o Szydło: Wielka nieobecna, Wiadomości: Przed Sejmem zwolennicy aborcji i uczestnicy antyrządowych manifestacji

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Łapiński: Przyjdzie taki moment, kiedy pan prezydent porozmawia z panem prezesem o referendum Łapiński: Prezydent będzie przekonywał każdego senatora. Każdy obywatel będzie mógł sprawdzić, jak głosowali ws. referendum Rząd jutro o Centralnym Porcie Komunikacyjnym Ziobro: Nie wydawali apeli, nie protestowali, gdy ich koledzy z Platformy przejmowali kontrolę Czytaj więcej →

STAN GRY: wPolityce: Czy ministerstwo kultury będzie wspierać stanowisko Berlina ws podatku od linków? Fakt o kierowcy Glińskiego, Karnowski: Opozycja naiwnie testuje wariant socjalny

— PREZYDENT W PONIEDZIAŁEK PONAD DWIE GODZINY ROZMAWIAŁ Z MINISTER RAFALSKĄ – NEWS 300: http://300polityka.pl/news/2018/04/25/news-300-prezydent-w-poniedzialek-ponad-dwie-godziny-rozmawial-z-rafalska/ — 300LIVE: ROZMOWY MINISTRÓW Z PROTESTUJĄCYMI:http://300polityka.pl/live/2018/04/25/ — NIEMCY IDĄ PO JESZCZE WIĘKSZĄ DOMINACJĘ NA RYNKU MEDIÓW A RZĄD IM PRZYKLASKUJE – WPOLITYCE: “Sam koncern Springera jest niesłychanie aktywny w lobbowaniu na rzecz korzystnych dla siebie Czytaj więcej →

Polityczna ramówka środowego poranka: Karczewski, Łapiński, Rafalska, Lubnauer, Cymański, Michałkiewicz, Gawkowski, Ścigaj i Hartwich

7:15 Wiesław Johann – Sygnały dnia PR1 7:20 Adrian Zandberg – Poranek TOK FM 7:30 Elżbieta Rafalska – Jeden na jeden TVN24 7:35 Bartosz Marczuk – Nowy dzień z Polsat News 7:37 Anita Czerwińska – 24 pytania w PR24 7:40 Iwona Hartwich – Poranek TOK FM 8:02 Stanisław Karczewski – Czytaj więcej →