— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Łapiński: W tym momencie prezydent nie planuje zwołania RBN
Łapiński o nominacjach generalskich: Myślę, że ta sprawa w niedługiej przyszłości zostanie załatwiona
Łapiński: Zybertowicz nie przedstawiał głosu ani stanowiska Kancelarii Prezydenta
Schetyna o nagrodach dla ministrów: Szokują i bulwersują
Szefernaker: Jesteśmy w europejskiej czołówce jeśli chodzi o czas reakcji pod numerem alarmowym 112
Trzaskowski prezentuje program wsparcia dla kobiet w Warszawie
PO żąda przedstawienia uzasadnienia wypłaty nagród dla ministrów
http://300polityka.pl/live/2018/02/12/

*****

FAKTY TVN

— DLACZEGO PLATFORMA WCZEŚNIEJ NIE ZAPYTAŁA WARSZAWIAKÓW: Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstaje bez zgody konserwatora i władz Warszawy. Platforma Obywatelska chce pytać o zdanie warszawiaków. Tylko dlaczego przez lata tego nie zrobiła?

— JAKUB SOBIENIOWSKI: O tym, jakie konkretnie to będą konsekwencje, Grzegorz Schetyna i Rafał Trzaskowski, kandydat PO na prezydenta Warszawy, nie mówią.

— RAFAŁ TRZASKOWSKI: Nie namówi mnie pan, żebym sankcjonował bezprawne decyzje i się wypowiadał w tej sprawie. Ja nie jestem od burzenia, tylko od budowania – uciął Trzaskowski.

— SOBIENIOWSKI O INNYM STOSUNKU GOWINA DO TEMATU W CZASACH JEGO CZŁONKOSTWA W PO: Jarosław Gowin był w rządzie PO, jest w rządzie PiS. Też bierze udział w dyskusji o pomnikach. To opinia, gdy jest po stronie PiS: „pomniki powinny stanąć, nie tylko w Warszawie, ale w wielu miastach Polski”. Jarosław Gowin, gdy jeszcze był w PO, mówił: „boję się, że takie nachalne próby upamiętnienia, w atmosferze sporu i zbliżającej się kampanii wyborczej, raczej zaszkodzą tej pamięci niż w czymkolwiek pomogą”.

— DZIŚ NA WYCENĘ SPÓŁKI CIECH PATRZY SIĘ INACZEJ. OD POCZĄTKU MÓWI SIĘ O POLITYCZNYM TLE POSTĘPOWANIA, STĄD DZIŚ WYPOWIEDZI POLITYCZNE – Paweł Płuska.

— SCHETYNA, O TYM, ŻE ARESZTOWANIA POJAWIAJĄ SIĘ W TRUDNYM MOMENCIE DLA PIS.

— SCHETYNA OCZEKIWAŁ LIKWIDACJI CBA – wiceminister Michał Wójcik.

— RZĄD NIE CHCE KOLEJNEGO SPORU ZE ŚRODOWISKAMI ŻYDOWSKIMI: Zamiast pod obrady trafi do sejmowej zamrażarki – głośna ustawa reprywatyzacyjna w wersji Patryka Jakiego. Oficjalnie nie ma pieniędzy na odszkodowania. Nieoficjalnie – rząd nie chce kolejnego sporu ze środowiskami żydowskimi.

— KRZYSZTOF SKÓRZYŃSKI O ZAMKNIĘCIU TEMATU NA DŁUGO: Autor ustawy reprywatyzacyjnej – Patryk Jaki – liczy na to, że to nie koniec. Ale w języku politycznym taka deklaracja oznacza właściwie zamknięcie tematu i to na długo.

— WYPOWIEDŹ SASINA:  „Trudno mi teraz powiedzieć, w jakim terminie będziemy rozmawiać nad ustawą reprywatyzacyjną i czy w ogóle nad ustawą w takim kształcie będziemy rozmawiać” – oświadczył w wywiadzie dla serwisu wpolityce.pl Jacek Sasin, nowy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

— PATRYK JAKI: Jeżeli ktoś potrzebuje dodatkowych analiz, to my jesteśmy gotowi je przeprowadzić. Ale mamy zgodę ze wszystkimi resortami, że taka ustawa jest potrzebna.

— SKÓRZYŃSKI O TYM, ŻE USTAWA MIAŁA ZIELONE ŚWIATŁO: Jeszcze kilka miesięcy temu ustawa reprywatyzacyjna nie dość, że była gotowa, to była zaakceptowana. Ówczesna premier Beata Szydło mówiła, że ją popiera. Rząd uważał ją za priorytet. Wystarczy rzut oka na wydane przez Ministerstwo Sprawiedliwości podsumowanie dokonań resortu. Przygotowanie ustawy reprywatyzacyjnej jest bardzo wysoko na liście osiągnięć, a sama ustawa opisana ze szczegółami. Do tego z dopiskiem i wykrzyknikiem „robimy!”.

— SKÓRZYŃSKI O TYM, ŻE STOP DLA USTAWY NALEŻY ŁĄCZYĆ Z “KATAKLIZMEM” W RELACJACH Z IZRAELEM: To było w październiku. Tyle, że wtedy nic nie zapowiadało dyplomatycznego kataklizmu na linii Polska-Izrael. Ten kataklizm teraz należy łączyć z politycznym stop dla ustawy reprywatyzacyjnej.

— SKÓRZYŃSKI O NIEOFICJALNYCH DONIESIENIACH, ŻE TO DECYZJA POLITYCZNA PREZESA: Za tymi dyplomatycznymi formułkami, według nieoficjalnych informacji, kryją się wyraźne polecenia i prezesa PiS, i premiera – by wyhamować, czyli de facto wstrzymać prace nad projektami, które mogłyby jeszcze zaostrzyć i tak ostre relacje z Izraelem i środowiskami żydowskimi. Ustawa reprywatyzacyjna, ograniczająca możliwości ubiegania się o zwroty zagrabionych po wojnie nieruchomości, byłaby teraz ruchem dyplomatycznie bardzo ryzykownym.

— RAFAŁ TRZASKOWSKI: Jeżeli PiS schowa ten projekt do szuflady, to znaczy, że nie chce rozwiązać problemu reprywatyzacji.

— SKÓRZYŃSKI O HISTORII USTAWY: Ustawa reprywatyzacyjna jest istotna dla środowisk żydowskich. Od upadku komunizmu ta kwestia każdego roku wisiała w powietrzu, ale kolejni prezydenci i rządy w Polsce nie regulowały zwrotów zagrabionego po wojnie mienia, a rządy w Izraelu tego tematu nie stawiały na ostrzu noża. Wygrywał pogląd, że lepiej omijać drażliwe kwestie. Tak jak dziś.

— PATRYK JAKI: Jesteśmy gotowi prowadzić kolejne konsultacje, ale ostateczna decyzja należy do pana premiera.

— SKÓRZYŃSKI O POTRZEBIE KONSULTACJI USTAWY: Brak ustawy, co pokazała warszawska odsłona afery reprywatyzacyjnej, pozwolił na nieuczciwe wyłudzenia. Ustawa jest potrzebna. Ale taka, która będzie skonsultowana w porę.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— PROKURATURA ZBADA KULISY UMOWY NA BUDOWĘ AUTOSTRADY A2 – zapowiedź: Wątpliwości budzą warunki, wyjątkowo korzystne dla spółki założonej przez Jana Kulczyka. Autostrada jest jedną z najdroższych w Europie.

— POSZKODOWANI CHCĄ DOWIEŚĆ PRZED SĄDEM, ŻE OSZUKAŃCZA FIRMA DZIAŁAŁA NA RYNKU, BO W CZASIE RZĄDÓW PO-PSL POZWOLIŁA NA TO BIERNOŚĆ ORGANÓW PAŃSTWA – Marcin Szypszak o przesłuchaniu przed sądem Marcina P.

— TO TYLKO JEDNE Z WIELU AFER Z LAT 2007-2015, CZYLI ZA RZĄDÓW PO-PSL – zapowiedź.

— ROZMOWY Z SOWY I PRZYJACIÓŁ OKAZAŁY SIĘ DLA NIEKTÓRYCH POLITYKÓW PO BARDZO KOSZTOWNE – Jakub Wojtanowski: Afera taśmowa była gwoździem do politycznej trumny PO.

— W TRAKCIE RZĄDÓW KOALICJI PO-PSL NIEPRAWIDŁOWOŚCI BYŁO ZNACZNIE WIĘCEJ – Wojtanowski: Głośno było o posłance Beacie Sawickiej, a ostatnio o prezydent Łodzi. Matką afer Platformy była afera hazardowa.

— PO CHCIAŁABY ZAMKNĄĆ TEMAT SWOICH RZĄDÓW WRAZ Z MINIONYMI WYBORAMI PARLAMENTARNYMI. O to niezwykle trudno, bo ciągle z szafy wypadają kolejne trupy.

— Z PRZESZŁOŚCI TŁUMACZYĆ SIĘ MUSI TEŻ STANISŁAW GAWŁOWSKI. Przeszłość ciągnie się też za politykami byłego koalicja PO, PSL-u.

— WIZYTA PREMIERA MORAWIECKIEGO W LIBANIE.

— KE PRZYJĘŁA WYJAŚNIENIA POLSKI WS. WSTRZYMANIA WYCINKI W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ I NIE WYSTĄPI DO ETS O KARY – Danuta Holecka: Urzędnicy w Brukseli są zadowoleni z działań polskich władz.

— PROJEKT USTAWY O IPN NIE MÓGŁ WYWOŁAĆ ZASKOCZENIA ANI IZRAELSKICH POLITYKÓW, ANI AMBASADOR ANNY AZARI – Jan Korab.

— JEDEN Z NAJBARDZIEJ ZNANYCH IZRAELSKICH DZIENNIKÓW PRZYJĄŁ W KOŃCU PRAWDZIWĄ, POLSKĄ NARRACJĘ – Korab.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— W SPRAWIE CIECHU PADŁY PIERWSZE ZARZUTY – Paweł Gadomski.

— CBA ZATRZYMAŁO BYŁEGO WICEMINISTRA SKARBU W RZĄDZIE PO-PSL – Gadomski dalej.

— ŚLEDCZY NIE MAJĄ WĄTPLIWOŚCI ŻE NA TAKĄ PRYWATYZACJĘ NIE POWINNO BYĆ ZGODY – Gadomski.

— WĄTPLIWOŚCI ZWIĄZANE Z PRYWATYZACJĄ CIECHU POJAWIŁY SIĘ PO UJAWNIENIU NAGRAŃ Z PODSŁUCHANYCH ROZMÓW JANA KULCZYKA Z JEDNYM Z LOBBYSTÓW – Gadomski dalej.

— SZEF PO WIDZI W TEJ SPRAWIE PODTEKST POLITYCZNY – Gadomski.

— NAJWIĘKSZE STOWARZYSZENIE POLSKICH SĘDZIÓW IUSTITIA APELUJE DO SĘDZIÓW SN ABY POZOSTALI NA STANOWISKACH I NIE PRZECHODZILI W STAN SPOCZYNKU – zapowiedź.

— TO JUŻ KOLEJNY APEL SĘDZIÓW DO SĘDZIÓW – Dariusz Ociepa.

— REZYGNACJA POŁOWY SKŁADU, ZDANIEM SĘDZIÓW Z IUSTITII OZNACZAŁABY ODDANIE SĄDU W OGÓLE – Ociepa dalej.

— DUŻA CZĘŚĆ SĘDZIÓW OBAWIA SIĘ ŻE BĘDZIE TAK JAK Z KRS CZY WYMIANĄ PREZESÓW – Ociepa.

— KONFLIKT DUŻEJ CZĘŚCI ŚRODOWISKA SĘDZIOWSKIEGO Z MINISTERSTWEM SPRAWIEDLIWOŚCI TRWA OD MIESIĘCY – Ociepa dalej.

— IUSTITIA WYKLUCZYŁO ZE SWOICH SZEREGÓW WICEMINISTRA ŁUKASZA PIEBIAKA – Ociepa.

— RAFAŁ TRZASKOWSKI ZACZĄŁ KAMPANIĘ – zapowiedź.

— NIEPRZYPADKOWO KANDYDAT PLATFORMY I NOWOCZESNEJ SWÓJ PROGRAM DLA KOBIET I RODZINY ZAPREZENTOWAŁ PRZED JEDNYM ZE ŻŁOBKÓW – Grzegorz Kępka.

— PROGRAM MA OBJĄĆ TEŻ PRZEDSZKOLA I BĘDZIE KOSZTOWAĆ 150 MLN ZŁ ROCZNIE – Kępka dalej: Rozłożony na kilka lat program budowy nowy placówek to 200 mln zł.

— CO WIĘCEJ ZAROBKI OBU PŁCI NA TYCH SAMYCH STANOWISKACH W SPÓŁKACH MIEJSKICH MAJĄ BYĆ ZRÓWNANE – Kępka.

— MIEJSKIE SZPITALE NIE BĘDĄ ODMAWIAĆ DOPUSZCZALNYCH PRAWEM ABORCJI, BĘDĄ KONTYNUOWANE PROGRAMY IN VITRO, POJAWIAJĄ SIĘ NOWE DOT. EDUKACJI SEKSUALNEJ – Kępka.

— TE POMYSŁY MAJĄ WYRAŹNEGO ADRESATA, TO M.IN. ORGANIZATORKI WIELOTYSIĘCZNYCH PROTESTÓW PRZECIWKO ZAOSTRZANIU USTAWY ANTYABORCYJNEJ – Kępka dalej.

— RAFAŁ TRZASKOWSKI PO PONAD 3 MIESIĄCACH NIE ZAPREZENTOWAŁ PROGRAMU, TRUDNO TEŻ MÓWIĆ O INTENSYWNEJ KAMPANII – Kępka.

— NIEOFICJALNIE WIADOMO ŻE W PLATFORMIE NARASTA NIEPOKÓJ – Kępka dalej.

— WŁAŚNIE PATRYK JAKI WYDAJE SIĘ NAJPOWAŻNIEJSZYM RYWALEM, W GRĘ WCHODZI JESZCZE STANISŁAW KARCZEWSKI – Kępka.

— EWENTUALNA PORAŻKA BYŁABY DLA PARTII SCHETYNY FATALNYM PROGNOSTYKIEM – konkluzja Kępki: Warszawa od lat jest politycznym bastionem Platformy. Ewentualna porażka byłaby dla partii Grzegorza Schetyny fatalnym prognostykiem przed nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi.

— RZĄDOWE WSKAZÓWKI DLA MINISTRÓW DOT. USTAWY O IPN.