— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Kukiz o trzech nazwiskach, które będą weryfikowane na kandydatów do KRS
Kukiz: PAD mógł zrobić unik, kierując ordynację do TK
Kukiz: Nie wszystkie kobiety protestowały. Zdaje się że pani Nowacka chyba nie protestowała
Macierewicz: Nie uważałem, że powinienem zostać odwołany, ale nie zamierzam tego kontestować
Nowoczesna złoży własny projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie
Paweł Majewski wiceministrem MSWiA odpowiedzialnym za teleinformatykę i dokumenty tożsamości
Nowoczesna powołała rzecznika dyscypliny klubowej
http://300polityka.pl/live/2018/01/17/

*****
FAKTY TVN

— NIE PRZED SEJMEM ALE PRZED SIEDZIBAMI PO, N I PIS – MACIEJ KNAPIK: Nie przed Sejmem, ale przed siedzibami Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Prawa i Sprawiedliwości. Kobiety po raz drugi wyszły na ulicę w ramach Czarnego Protestu. Manifestowały przeciwko rządzącym i opozycji. To efekt tego, że w Sejmie nie ma jednoznacznie lewicowej partii. To protest przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego.

— LEWICA CHCE PRZEJĄĆ TEN ELEKTORAT: Lewica pozaparlamentarna pojawiła się na proteście i chce przejąć ten elektorat.

— ADRIAN ZANDBERG: Trzeba zatrzymać to barbarzyństwo. Prawica chce zmusić kobiety do rodzenia chorych, niezdolnych do samodzielnego życia dzieci.

— Podzielona w sprawie aborcji .Nowoczesna w środę obradowała kilka godzin. Ostatecznie obiecała, że złoży w Sejmie projekty liberalizujące przepisy aborcyjne.

— W zeszłym tygodniu Sejm, głosami także zdemobilizowanej i podzielonej opozycji, odrzucił obywatelski projekt liberalizujący przepisy aborcyjne.

— MARCIN KIERWIŃSKI: Będziemy na sali sejmowej bronić tego kompromisu, który jest teraz.

— Przedstawiciele amerykańskiej administracji potwierdzili, że Rex Tillerson planuje podroż do Polski. Szef amerykańskiej dyplomacji przyleci do nas pod koniec stycznia. To wizyta na takim szczeblu, że szczegóły będą planowane do ostatniej chwili.

— Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w środę przebywał z wizytą w Berlinie. Od szefa niemieckiej dyplomacji Sigmara Gabriela słyszy: jesteśmy otwarci na dialog o polskiej praworządności, ale są wartości, których się nie negocjuje.

— POLITYCY PIS I PREZYDENT NIE WZIĘLI POD UWAGĘ OPINII SZEFA PKW – Paweł Płuska.

— POLITYCY PSL DŁUGO NIE POROZMAWIALI BO JUŻ NIE BYŁO O CZYM – Płuska.

*****

WIADOMOŚCI TVP

—  CZAPUTOWICZ W NIEMCZECH: Długa i szczera rozmowa przebiegała, jak podkreślili obaj dyplomaci, w bardzo przyjaznej atmosferze, mimo podejmowanych wielu spornych kwestii, między innymi dotyczących reparacji wojennych, sporu Komisji Europejskiej z Polską czy kryzysu migracyjnego.

— SZEF MSZ ZAPROPONOWAŁ BY DO ART. 7 WŁĄCZYĆ ETS.

— PREMIER PRACUJE NAD BIAŁĄ KSIĘGĄ – szef MSZ.

— BŁASZCZAK W USA.

— MIESZKANIE PLUS POD NADZOREM PREMIERA: Bezpośredni nadzór nad programem Mieszkanie Plus – w ręce premiera. Przekazanie Mateuszowi Morawieckiemu kontroli nad polityką mieszkaniową zakłada projekt prawa ustalającego uprawnienia resortów. To nie dziwi ekspertów, bo przyspieszenie realizacji ważnych projektów, to priorytet rządu Mateusza Morawieckiego.

— PREMIER BIERZE NA SIEBIE REALIZACJĘ PROGRAMU MIESZKANIE PLUS – Damian Diaz.

— TOTALNA OPOZYCJA WZMACNIA PRESJĘ NA POSŁÓW – belka.

— Ewa Lieder wybrana rzecznikiem dyscypliny Nowoczesnej. W ten sposób partia chce uniknąć wpadek, takich jak ta podczas ubiegłotygodniowego głosowania nad projektem liberalizującym prawo aborcyjne. Za zamkniętymi drzwiami wymyślono też inne zaskakujące rozwiązanie, które ma przykryć tamtą kompromitację.

— CHCĄC PRZYKRYĆ BLAMAŻ, NOWOCZESNA CHCE ZGŁOSIĆ DWA PROJEKTY LIBERALIZUJĄCE
USTAWĘ ANTYABORCYJNĄ, W TYM PROJEKT RATUJMY KOBIETY – Jakub Wojtanowski.

— POSŁOWIE, KTÓRZY WYJĘLi KARTY MAJĄ BYĆ POZBAWIENI STANOWISK W KOMISJACH A TO MOŻE OTWORZYĆ DROGĘ DO ROZŁAMU W PO – Wojtanowski.

— NIE SĄDZĘ, ŻEBY PO BYŁO STAĆ NA ROZSTANIE Z KONSERWATYSTAMI – Wojtanowski.

— SEKRETARZ PLATFORMY PODEJRZEWANY O KORUPCJĘ – belka.

— Stanisław Gawłowski – sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej, zdaniem prokuratury, przyjmował i pośredniczył w przyjmowaniu łapówek. CBA przeszukało jego dom w Koszalinie i mieszkanie w Warszawie, ale sam zainteresowany, broniony przez koleżanki i kolegów z PO, do winy się nie przyznaje.

— NA SKUTERACH WODNYCH I NA ŁODZIACH MOTOROWYCH, GDZIE BYŁA GWARANCJA, ŻE ROZMOWA SIĘ TOCZY W 4 OCZY – Anita Gargas.

— WSPOMNIENIE NIEZWYKŁEJ KOBIETY – belka.

— I jeszcze wspomnienie niezwykłej kobiety – Jadwigi Kaczyńskiej, która zmarła 5 lat temu, matki Śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezesa Prawa i Sprawiedliwości – Jarosława Kaczyńskiego. Podczas wojny była sanitariuszką w Szarych Szeregach. W 1944 roku w starachowickim szpitalu ratowała rannych w akcji „Burza”. Po wojnie pracowała w instytucie studiów literackich PAN, a także jako nauczycielka języka polskiego.

— MATERIAŁ Z WYPOWIEDZIAMI JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO WSPOMINAJĄCEGO MAMĘ I PREZYDENTA KACZYŃSKIEGO: http://wiadomosci.tvp.pl/35642068/wspomnienie-niezwyklej-kobiety

*****

WYDARZENIA POLSATU

— SENATOROWIE NIE WYRAZILI ZGODY NA ARESZTOWANIE PRZEZ PROKURATURĘ SENATORA KOGUTA – zapowiedź.

— STANISŁAW KOGUT DZIŚ NIE KOMENTOWAŁ KORZYSTNEJ DLA SIEBIE DECYZJI SENACKIEJ KOMISJI – Anna Hałas-Michalska.

— DECYZJA SENATU W PIĄTEK – Hałas-Michalska dalej.

— PIS Z DECYZJĄ KOMISJI MA KŁOPOT – Hałas-Michalska.

— PRZEWODNICZĄCY PKW UWAŻA ŻE NOWA ORDYNACJA JEST NIEZGODNA Z KONSTYTUCJĄ I MOŻE UTRUDNIĆ PRZEPROWADZENIE WYBORÓW – zapowiedź.

— NA RAZIE REZYGNACJI ANI SZEFA KOMISJI ANI JEJ CZŁONKÓW NIE BĘDZIE – Dariusz Ociepa.

— NAJWIĘKSZE OBAWY CZŁONKÓW PKW DOTYCZĄ NOWEJ DEFINICJI ZNAKU X – Ociepa dalej.

— NOWA PREZES SĄDU POWOŁANA PRZEZ ZBIGNIEWA ZIOBRĘ ODWOŁAŁA WALDEMARA ŻURKA Z FUNKCJI RZECZNIKA KRAKOWSKIEGO SĄDU OKRĘGOWEGO – bez materiału.

— ANTONI MACIEREWICZ NIE SKŁADA BRONI – zapowiedź.

— WYWIAD Z MACIEREWICZEM STAŁ SIĘ LEKTURĄ OBOWIĄZKOWĄ NA POLITYCZNYCH SALONACH – Piotr Michalak.

— FRAGMENTY WYWIADU.

— Od ponad tygodnia Antoni Macierewicz nie zajmuje się już sprawami wojska, co wcale nie oznacza że wraz z ministerialną teką złożył polityczny oręż – konkluzja Michalaka.

— SZEF MSZ W BERLINIE, ROZMOWY M.IN. O REPARACJACH.