— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Bielan: Nie wierzę że Macierewicz odejdzie
Bielan: Macierewicz z czasem może otrzymać ważną funkcję w parlamencie

Mucha: W tym spotkanie spotkanie z Karczewskim ws. referendum
Piotr Muller nowym wiceministrem nauki
Czaputowicz: W przyszłym tygodniu będę w Brukseli. Zwróciłem się do Timmermansa o spotkanie
Czaputowicz: Dla Polski region Europy Środkowej jest bardzo ważny w polityce zagranicznej
Kornel Morawiecki: Najlepiej pozostawić obecny kompromis w sprawie aborcji
http://300polityka.pl/live/2018/01/15/

— BEATA KEMPA MOCNO O KOMISJI EUROPEJSKIEJ, RELACJA Z WIZYTY W OBOZIE DLA UCHODŹCÓW W ZAATARI: – Dopiero my zaczęliśmy przeznaczać na pomoc dla uchodźców w Jordanii. Proponuję, żeby członkowie Komisji Europejskiej częściej tu przyjeżdzali. Lepiej niech tu przyjadą i pomogą. To będzie bardziej skuteczne i sprawiedliwe.
https://wiadomosci.wp.pl/kempa-u-uchodzcow-niech-czlonkowie-komisji-europejskiej-czesciej-tu-przyjezdzaja-6209734060832897v

*****

FAKTY TVN

— Sędzia Dariusz Zawistowski odchodzi, bo ręki do braku niezależności sądownictwa przykładać nie chce. Według nowej ustawy politycy wybiorą nową KRS i już można zgłaszać kandydatury, ale na razie nie wpłynęła żadna.

— JEŻELI COŚ JEST NIEZGODNE Z KONSTYTUCJĄ TO NIE SPOSÓB SIĘ Z TYM ZGODZIĆ – Zawistowski.

— POLITYCY MAJĄ WYBRAĆ NOWĄ KRS, OBOK USTAW O SĄDACH, TA O KRS JESZCZE BARDZIEJ PODPORZĄDKUJE SĘDZIÓW POLITYKOM, ZWŁASZCZA RZĄDZĄCYM – Sobieniowski.

— BZDURA, USTAWA CIESZY SIĘ DOMNIEMANIEM KONSTYTUCYJNOŚCI, RACZEJ BYM OCZEKIWAŁ, ŻE WŁĄCZĄ SIĘ W TEN PROCES – Bartłomiej Wróblewski.

— UWAŻAJĄ ZA GROŹNE DLA DEMOKRACJI I PRAWORZĄDNOŚCI, TAKŻE, BY SĘDZIOWIE NIE WYBRALI NIEKONSTYTUCYJNEJ KRS – Sobieniowski.

— W PIWNIK CZĘŚĆ POLITYKÓW PIS WIDZI NOWĄ PRZEWODNICZĄCĄ KRS, ALE JEJ POPARCIE DLA ZMIAN I KRYTYKA PROTESTÓW TO MNIEJSZOŚĆ W ŚRODOWISKU SĘDZIOWSKIM – Sobieniowski.

— MOGĘ BYĆ DUMNY Z TAKIEJ POSTAWY SĘDZIÓW – Andrzej Zoll.

— PATRIOTYCZNA PIELGRZYMKA, NA KTÓREJ PATRIOTYZM SIĘ POGUBIŁ – X Ogólnopolska Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę miała być patriotyczna, ale po drodze patriotyzm się zgubił. Wśród kibiców wyrośli chuligani, a ich rozzłościła grupa przedstawicieli Obywateli RP i Demokratycznej RP. I mimo, że wcześniej w Kościele wymienili znak pokoju, to na jasnogórskich błoniach zrobiło się gorąco.

— OBYWATELE RP CHCIELI ZASŁONIĆ RASISTOWSKI TRANSPARENT WHITE UNITED – Knapik.

— TUTAJ SŁOWA KOŚCIOŁA NIE DOCIERAJĄ, POLICJA NIE INTERWENIOWAŁA – Knapik.

— MIN. ZIELIŃSKI O TYM, ŻE OBYWATELE MIELI ZGODĘ NA PROTEST W INNYM MIEJSCU.

— KOŚCIÓŁ WZYWA DO POMOCY UCHODŹCOM: Przyjmować, chronić i integrować – mówi papież Franciszek w światowy dzień Uchodźców. Jednym głosem mówi też polski Kościół przekonując, że tego problemu nie da się wywieźć za granicę. Rząd woli jednak pomagać na odległość. Jak zatem z obozu uchodźców w Jordanii Polska chce stworzyć miejsce do życia?

— PŁUSKA O WIZYCIE KEMPY W ZAATARI: Gdyby mogli, to – jak mówią – wróciliby do siebie, ale wielu nie ma ani po co, ani dokąd. By przeżyć, miesięcznie dostają tu równowartość 100 złotych na osobę. W obozie, który w poniedziałek odwiedziła minister Beata Kempa, urodziło się już 16 tysięcy dzieci i działa 29 szkół. Według szacunków, dzienny koszt utrzymania obozu to pół miliona dolarów. – Mamy swój udział w pomocy. Jest ona na poziomie ponad piętnastu milionów złotych – deklaruje Beata Kempa. Polska, zgodnie z tym, co mówiła minister przed wylotem do Jordanii, stara się pomagać na miejscu.

— PŁUSKA O LIŚCIE PAWŁOWICZ: W poniedziałek listem do kardynała Nycza odpowiedziała poseł Krystyna Pawłowicz, pisząc, że Chrystus nie nauczał islamu, nie był uchodźcą ani imigrantem i zaapelowała ,by kardynał „proislamsko nie agitował i nie zawstydzał jej i jej wyborców nieprzyjmowaniem uchodźców”.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— BŁASZCZAK W KWATERZE GŁÓWNEJ NATO – na jedynce Wiadomości.

— REKORDOWE POPARCIE DLA PARTI JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO, OPOZYCJA W KRYZYSIE – Danuta Holecka o sondażu IPSOS.

— POLSKA WSCHODZĄCĄ POTĘGĄ – belka.

— „Polska jest wschodzącą potęgą” – mówi w wywiadzie dla tygodnika „Sieci” – George Friedman. Warto te słowa potraktować poważnie, bo wypowiada je amerykański politolog, który już dziewięć lat temu przewidział zjawiska zachodzące teraz. Naszą siłę dostrzega także w regionalnych sojuszach, na które stawia obecny rząd, a w których – również zdaniem Friedmana – odgrywamy kluczową rolę.

— GEORGE FRIEDMAN KOLEJNY RAZ O POLSCE JAKO WSCHODZĄCEJ POTĘDZE, TŁUMACZY, ŻE KE WZIĘŁA NAS NA CELOWNIK JAKO PRZECIWNIKA EUROPEJSKIEGO SUPERPAŃSTWA – Jakub Wojtanowski.

— PRÓBĄ WZMOCNIENIA POZYCJI POLSKI FORMAT TRÓJMORZA, KTÓRY POPARŁ TRUMP – Wojtanowski.

— BUŁGARSKIE WSPARCIE DLA POLSKI – belka.

— Nasze relacje są bardzo intensywne i mam nadzieję, że takie pozostaną – mówił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w Bułgarii, podczas swojej pierwszej zagranicznej wizyty. W Sofii spotkał się z minister do spraw bułgarskiej prezydencji w Unii Europejskiej i szefową tamtejszej dyplomacji.

— SĘDZIOWIE BUNTUJĄ SIĘ PRZECIW REFORMIE – belka.

— Stowarzyszenie Sędziów „Themis” apeluje do swoich kolegów po fachu, aby nie brali udziału w procedurze wyboru do Krajowej Rady Sądownictwa. W zarządzie stowarzyszenia zasiadają sędziowie, którzy wielokrotnie sprzeciwiali się reformie sądownictwa i próbowali ją zatrzymać.

— W ZARZĄDZIE ZASIADA ODWOŁANA PREZES SĄDU W KRAKOWIE ORAZ AUTORKA SŁÓW O NADZWYCZAJNEJ KAŚCIE ORAZ WALDEMAR ŻUREK, NAMAWIAJĄCY DO PUBLICZNYCH PROTESTÓW – Marcin Tulicki.

— GERSDORF KŁAMAŁA WS UDZIAŁU W PROTEŚCIE – Tulicki.

— KOLEJNY SZOKUJĄCY PRZYKŁAD REPRYWATYZACJI – belka.

— To jeden z najbardziej szokujących przykładów dzikiej reprywatyzacji w Warszawie. Komisja Weryfikacyjna zajmie się jutro sprawą kamienicy przy ulicy Łochowskiej, którą Ratusz przekazał nieżyjącemu mężczyźnie. Rzekomy właściciel, w momencie zwrotu, miałby 128 lat, ale to nie przeszkodziło urzędnikom w wydaniu pozytywnej decyzji.

— KEMPA W OBOZIE ZAATARI: Beata Kempa – minister odpowiedzialna za pomoc humanitarną zadeklarowała, że polski rząd może wesprzeć w Jordanii, pomoc medyczną oraz pomoc w edukacji dla uciekinierów z Syrii. Minister odwiedziła największy obóz dla uchodźców – Zaatari – miejsce schronienia dla ponad 80 tysięcy Syryjczyków.


— SPÓŹNIONA REAKCJA FRANCJI WOBEC IMIGRANTÓW – belka.

— JEDEN Z DZIESIĘCIU NA ANTENIE JEDYNKI, TELEWIDZOWIE NIE CHCĄ WYBIERAĆ POMIĘDZY KORONĄ KRÓLÓW A TELETURNIEJEM.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— PRZEWODNICZĄCY KRS ZREZYGNOWAŁ – zapowiedź.

— TO SYMBOLICZNY PROTEST PRZECIWKO NOWEJ USTAWIE – Jarosław Gugała.

— BIURKO PRZEWODNICZĄCEGO KRS JEST JUŻ PUSTE – Dariusz Ociepa: Po ponad 3 latach urzędowania w tym miejscu sędzia Dariusz Zawistowski zrezygnował. Od jutra KRS zacznie działać według przepisów nowej ustawy. Zdaniem Zawistowskiego są one niekonstytucyjne.

— REZYGNACJA ZAWISTOWSKIEGO JEST SYMBOLICZNA – Ociepa dalej: Gdyby tego nie zrobił, i tak i w ciągu najbliższych tygodni straciłby funkcję.

— PRZEPISY SKONSTRUOWANE SĄ TAK ABY TO POSŁOWIE PIS MIELI WPŁYW NA WYBÓR WIĘKSZOŚCI, CZYLI 9 NA 15 CZŁONKÓW – Ociepa.

— STOWARZYSZENIA SĘDZIOWSKIE APELUJĄ ABY NIE KANDYDOWALI – Ociepa dalej.

— O PEŁNEJ SOLIDARNOŚCI SĘDZIÓW NIE MA MOWY – Ociepa.

— SEJM WYBIERZE NOWYCH CZŁONKÓW KRS PRAWDOPODOBNIE NA POCZĄTKU LUTEGO – Ociepa dalej.

— OSTATNI SONDAŻ IPSOS WSKAZUJE ŻE PROTESTY OPOZYCJI ORAZ ZASTRZEŻENIA UE NIE SZKODZĄ PIS – bez materiału.