— JOACHIM BRUDZIŃSKI ZREZYGNOWAŁ Z FUNKCJI PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU WYKONAWCZEGO PIS – piszemy na 300POLITYCE. http://300polityka.pl/news/2018/01/11/brudzinski-zrezygnowal-z-funkcji-przewodniczacego-komitetu-wykonawczego-pis/

— TOMASZ MACHAŁA: JESTEM WZRUSZONY POSTAWĄ MAMY, ODDAŁA GŁOS ZA TYM W CO WIERZY: “Ten wpis będzie osobisty. Trudno żeby nie był, skoro piszę o mojej mamie. Poseł Joanna Fabisiak została razem z dwójką kolegów wyrzucona z Platformy Obywatelskiej za głosowanie w sprawie nowelizacji ustawy antyaborcyjnej. W przeciwieństwie do wielu innych posłów opozycji nie wyjęła wczoraj wieczorem karty do głosowania z maszyny, nie wyszła z sali, ale oddała głos za tym, w co wierzy. Mówi, że „był to głos za życiem”. https://opinie.wp.pl/tomasz-machala-mama-oddala-glos-za-tym-w-co-wierzy-6208230196201601a

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Libicki: W zależności od losów odwołania Tomczaka podejmę stosowne decyzje
PAD: Musimy pokazać, że UE jako projekt polityczny ma przyszłość
Scheuring-Wielgus: Będziemy mieli spotkanie wyjazdowe, we wtorek mamy zarząd
Biernacki o wyrzuceniu: Jestem zszokowany że dowiaduję się od państwa, a nie od zarządu
Zdrojewski: Opozycja musi przejść nie lifting, lecz poważny wstrząs intelektualny
KRS zwraca się do wszystkich sędziów o niewyrażanie zgody na kandydowanie w wyborach członków KRS
Lubnauer: Nie mam wątpliwości, że cała opozycja zawiodła
Schetyna: Jest mi przykro, ale trzeba reagować zdecydowanie
Schmidt i Mieszkowski też zawieszają swoje członkostwo w Nowoczesnej
Scheuring-Wielgus zawiesza na miesiąc członkostwo w Nowoczesnej
http://300polityka.pl/live/2018/01/11/

*****

FAKTY TVN

— CZARNY DZIEŃ DLA OPOZYCJI: Konsekwencje, kary, wzburzenie i przeprosiny. Przez opozycję przepadł obywatelski projekt łagodzący przepisy aborcyjne. Platforma Obywatelska wyrzuca trojkę posłów z partii. Z Nowoczesnej posłowie odchodzą sami. Swoją decyzję zawieszania członkostwa tłumaczą tym, że partia zawiodła nie tylko kobiety, ale również własnych członków. Kiedyś był wielki Czarny Protest, dziś czarny dzień dla opozycji.

— TO SYMBOLICZNY UKŁON, PIS ZAGRAŁO TAKTYCZNIE – Knapik: Głosowanie nie dotyczyło wejścia w życie przepisów, ale tylko dalszej nad nimi dyskusji. To symboliczny ukłon w stronę kilkuset tysięcy ludzi, który pod obywatelskim projektem się podpisali, i którzy są elektoratem opozycji. Tymczasem PiS zagrało tu taktycznie, bo gdy poprzednio doszło do takiej samej sytuacji, na ulice wyszły tysiące kobiet w Czarnym Proteście. PiS chciało tego uniknąć, ponieważ wtedy musiało wycofać się z zaostrzenia przepisów.

— NA OTARCIE ŁEZ – Pochanke: „Antoni, Antoni” – skanduje tłum, a prezes Kaczyński chwali Macierewicza. Zdymisjonowany minister dostaje zadanie specjalne na otarcie łez – zostaje przewodniczącym podkomisji smoleńskiej, którą wymyślił i stworzył.

— CHOĆ BYŁ PREMIER TO NA OKRZYKI ZASŁUŻYŁ TYLKO POLITYK STOJĄCY DALEKO Z TYŁU  – Sobieniowski.

— CHOĆ BYŁY WYRAZY POPARCIA TO NIE BYŁO OTWARTEJ KRYTYKI DLA USUNIĘCIA MACIEREWICZA Z RZĄDU, JK UDAŁO SIĘ UNIKNĄĆ ZŁOŚCI I KONFRONTACJI W TEJ SPRAWIE Z NAJTWARDSZYM I NAJBARDZIEJ RADYKALNYM ELEKTORATEM – Sobieniowski.

— TO KOLEJNY FIKCYJNE ZAGRANIE JAKIM JEST RZEKOMY SKRĘT DO CENTRUM, ZOSTAŁ SCHOWANY TAK JAK PRZED WYBORAMI – Michał Kamiński.

— MAZUREK WICEMARSZAŁKIEM SEJMU: Podobno Antoni Macierewicz odrzucił ofertę zostania wicemarszałkiem Sejmu, więc została nim Beata Mazurek.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— CHAOS W SZEREGACH OPOZYCYJNYCH PO BLAMAŻU WE WCZORAJSZYCH GŁOSOWANIACH – na czołówce.

— DLA MNIE COŚ SIĘ SKOŃCZYŁO, WIARA W PARTIE OPOZYCYJNE – JSW na czołówce.

— PIS ZJEDNOCZONE I Z BUDŻETEM DLA POLSKI – na czołówce.

— TOTALNA OPOZYCJA W TOTALNEJ ROZSYPCE – belka.

— Uszczuplona Platforma i niemal rozbita Nowoczesna, czyli sejmowa opozycja w kłopocie, jakiego nie miała od dawna. Kryzys to efekt wieczornego głosowania nad projektem ustawy liberalizującej prawo aborcyjne. Projektem, który przepadł właśnie dzięki między innymi postawie posłów PO i Nowoczesnej. Wczorajszy brak poparcia, dziś skończył się dla nich surowymi karami.

— ONA TĘ ABORCJĘ USUNIE TYLKO W PODZIEMIU ABORCYJNYM – internetowa wypowiedź Ryszarda Petru.

— NIEKTÓRZY TŁUMACZYLI W SWOIM STYLU – Marcin Tulicki o stylu Petru.

— SŁOWA DAWNEGO POLITYKA SLD, ŻE TUSK JEST MŚCIWY SĄ FAKTEM – Tulicki.

— TULICKI O KWAŚNIEWSKIM O TUSKU NA TAŚMACH: JEST RUDY I MŚCIWY.

— NAJPOWAŻNIEJSZY KRYZYS W SZEREGACH OPOZYCJI: Szeregi Nowoczesnej opuszcza Adam Cyrański. Wcześniej został ukarany naganą i karą finansową. Widać, że mamy totalne rozczarowanie liberalnego elektoratu i wielu polityków. To, czego jesteśmy świadkami w Sejmie to najpoważniejszy kryzys w szeregach opozycji, choć wielu obserwatorów zwraca uwagę, że obecne problemy narastały od dawna.

— NA WIZERUNKOWĄ KATASTROFĘ PRACOWALI OD LAT, POSTAWILI NA LUDZI, KTÓRZY MUSIELI SIĘ TŁUMACZYĆ PRZED PROKURATOREM JAK KIJOWSKI – Jakub Wojtanowski.

— POLAKOM NIE MOGŁA SIĘ TEŻ SPODOBAĆ OKUPACJA SEJMU – Wojtanowski.

— ZA OPOZYCJĄ CIĄGNIE SIĘ HASŁO ULICA I ZAGRANICA, KTÓRE SCHETYNA RZUCIŁ PO PRZEGRANYCH WYBORACH – Wojtanowski.

— WOJTANOWSKI O CHAOSIE PROGRAMOWYM PO I CIĄGŁYCH ZMIANACH ZDANIA.

— OGROMNE ŁAPÓWKI W RATUSZU RZĄDZONYM PRZEZ PO – belka.

— Prokuratura postawiła kolejne zarzuty Jakubowi R., byłemu wiceszefowi stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami. Chodzi o 50 milionów złotych łapówek za wydawanie decyzji reprywatyzacyjnych. Grozi mu za to nawet 12 lat więzienia.

— ZJEDNOCZENI W DRODZE DO PRAWDY – belka.

— Droga naprawy Rzeczypospolitej czasami jest kręta, ale ufajcie, że dojdziemy do celu – mówił podczas 93. miesięcznicy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ostatnia miesięcznica odbędzie się za 3 miesiące i wtedy też mamy poznać raport sejmowej podkomisji o przyczynach tragedii z 10 kwietnia.

— BUDŻET Z REKORDOWO NISKIM DEFICYTEM – belka.

— W MATERIALE O AWARYJNYM LĄDOWANIU WZMIANKA, ŻE ZA CZASÓW POMIMO WIEDZY O AWARYJNOŚCI SAMOLOTÓW KUPIONO BOMBARDIERY BEZ PRZETARGU.

— TOTALNA OPOZYCJA WSPIERA UBEKÓW I ESBEKÓW – belka.

— Dawni ubecy, esbecy i funkcjonariusze innych formacji służących przed 1990 rokiem totalitarnemu państwu komunistycznemu, domagają się wyższych emerytur. Dziś złożyli w Sejmie projekt ustawy i chcą by zastąpiła ona obowiązujące od trzech miesięcy prawo.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— CZARNY DZIEŃ DLA OPOZYCJI, ROZLICZENIA, ZAWIESZENIA I WYJŚCIA PO GŁOSOWANIU WS. ABORCJI – zapowiedź.

— OPOZYCJA CAŁKOWICIE SIĘ POGUBIŁA – Dorota Gawyrluk.

— JAROSŁAW KACZYŃSKI MA POWODY DO ZADOWOLENIA – Grzegorz Kępka: Po wczorajszych głosowaniach w szeregach Platformy i Nowoczesnej zaplanowały chaos i przygnębienie.

— OPOZYCJA SAMA SOBIE STRZELIŁA W STOPĘ – Kępka: Decyzje by się uchylić od kłopotliwego głosowania wielu wyborców oceni jako tchórzostwo. Jak można najpierw popierać czarne marsze, a potem nie opowiedzieć się za debatą o projekcie łagodzącym ustawę aborcyjną? Tego się raczej wytłumaczyć nie da.

— PREZES PIS ZAPEWNIŁ WCZORAJ ŻE NIE MA ZMIANY KIERUNKU – zapowiedź.

— ANTONI MACIEREWICZ DZIŚ MILCZAŁ – Paweł Naruszewicz.

— BEATA MAZUREK WICEMARSZAŁKIEM SEJMU – bez materiału.