— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Kaczyński: Ufajcie że idziemy drogą w tym samym kierunku
Sikorski: Sondaże mogą być zafałszowane o 10-15%
Sikorski: Wróble ćwierkają na mieście, że jest możliwa koncepcja przyspieszonych wyborów w tym roku
Sikorski: Macierewicz pastwił się na Kraszewskim i jego certyfikatem, a Macierewicz sam nie ma certyfikatu
Godek: Nadszedł czas, żeby zrobić kolejny krok w stronę ochrony życia
Sikorski: Trzymam kciuki za jakąś nową inicjatywę polityczną Macierewicza
Sikorski o odejściu Macierewicza: Pycha została ukarana
Szefernaker wiceszefem MSWiA. Będzie pierwszym zastępcą Brudzińskiego
Nowoczesna apeluje do PAD o zwołanie RBN i audyt
http://300polityka.pl/live/2018/01/10/

*****

FAKTY TVN

— WARSZAWA NIE ZMIENIA KONTROWERSYJNYCH USTAW, ALE ZMIENIA TON – JUSTYNA POCHANKE: Bruksela już wie, że Warszawa jeszcze nie zmienia kontrowersyjnych ustaw, ale już zmienia ton.

— KE CHCE OD NAS ZMIANY POLITYKI, NIE POLITYKA – Cezary Tomczyk.

— CZY TWARDY ELEKTORAT ZAAKCEPTUJE TEN ZMIĘKCZONY RZĄD – POCHANKE: Wręczanie dymisji partyjnym filarom nie jest łatwe, dlatego dymisje odbyły się bez kamer i dziennikarzy, a nominacje bez prezesa. Czy twardy elektorat PiS zaakceptuje ten zmiękczony rząd?

— KACZYŃSKI NIE PRZYSZEDŁ NA SPOTKANIE NOWOROCZNE U PAD: Spotkanie posłów PiS z prezydentem we wtorek wieczorem nie uspokoiło nastrojów w partii. Nieobecność Antoniego Macierewicza była spodziewana, bo kilka godzin wcześniej został przez prezydenta zdymisjonowany. Jarosław Kaczyński był jednak gościem oczekiwanym. Nie przyszedł. Nie było go ani na zaprzysiężeniu nowych ministrów, ani na wieczornym spotkaniu w Pałacu.

— MACIEREWICZ NIE SZEDŁ OBOK PREZESA – Skórzyński: W środę rano prezes był już na mszy świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Był też Antoni Macierewicz, ale przyjechał do kościoła sam. Do tego potem nie szedł ramię w ramię obok najważniejszych polityków Prawa i Sprawiedliwości, by złożyć kwiaty pod smoleńskimi tablicami. Nie szedł tym razem obok prezesa.

— SKÓRZYŃSKI O PIĘCIU POWODACH DYMISJI MACIEREWICZA: Politycy PiS unikają odpowiedzi na pytanie, co dalej z posłem Macierewiczem. Osoby znające kulisy rekonstrukcyjnych debat prezesa z premierem przekonują, że decydujący wpływ na dymisję Antoniego Macierewicza miały następujące powody: po pierwsze, poparcie dla PiS jest obecnie rekordowe, co umożliwia ryzykowne z pozoru personalne ruchy. Po drugie, środowisko Radia Maryja, wspierające Antoniego Macierewicza, nie ma alternatywy i nie odwróci się od partii rządzącej. Ponadto, trudny temat katastrofy smoleńskiej nie jest już najważniejszym spoiwem elektoratu PiS, co więcej, nie dałoby się ułożyć dobrych relacji z prezydentem, gdyby Antoni Macierewicz dalej był w rządzie. Piątym powodem miała być chęć ograniczenia wpływów bardzo silnego polityka, jakim jest Macierewicz. Dymisje ważnych polityków, takich jak Jan Szyszko i Antoni Macierewicz, świadczą o tym, że prezes PiS chciał bardzo wzmocnić premiera. To w ogromnej mierze rząd, którego życzył sobie Mateusz Morawiecki. Rząd, który ma mieć świetne relacje z prezydentem. – Ten stan napięcia między ministrem a prezydentem w dalszej perspektywie nie służyłby dobrej współpracy – skomentował Marek Ast (PiS).

— PYTANIA O PRZYSZŁOŚĆ MACIEREWICZA SIĘ NIE SKOŃCZĄ – Skórzyński: Antoni Macierewicz z pewnością będzie patronował podkomisji smoleńskiej, która w środę rano wydała komunikat z kolejną hipotezą. Pisze o lewym skrzydle tupolewa, zniszczonym w wyniku eksplozji, która miała mieć kilka źródeł. Ta teoria może nadać ton środowym uroczystościom miesięcznicowym. Nawet jeżeli na tych obchodach obok prezesa stanie odwołany minister obrony, to pytania o jego przyszłość się nie skończą. Mówi się o miejscu dla niego na listach wyborczych do europarlamentu. Ale to oznaczałoby polityczną emeryturę. Od wtorku Antoni Macierewicz jest po prostu posłem. Podobnie jak Jan Szyszko i Witold Waszczykowski.

— CZY ZMIANA RZĄDU DA OPOZYCJI NOWY IMPULS, BO GO BRAK? – Pochanke.

— NOWY RZĄD I NOWY KŁOPOT DLA OPOZYCJI, DOSTARCZALI OPOZYCJI PALIWA ALE OD WCZORAJ DYSTRYBUTOR JEST PUSTY – KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA.

— NOWE TWARZE POZBAWIONE RADYKALIZMU I ZACIĘCIA IDEOLOGICZNEGO MOGĄ BYĆ ATRAKCYJNE, PIS SIĘGA DO POLITYCZNEGO CENTRUM – KKZ.

— OPOZYCJA BYŁA ZASKOCZONA, A ZASKOCZONA WIĘC NIEPRZYGOTOWANA NA STONOWANĄ WERSJĘ PISU – KKZ.

— TEN RZĄD NIE MUSI BYĆ TAKI ZŁY JAK TEN POPRZEDNI ALE TO TYLKO TYLE NA RAZIE – Grzegorz Schetyna.

— WIADOMOŚĆ NIE BYŁABY TAK FATALNA, GDYBY OPOZYCJA MIAŁA PLAN A NIE MA – KKZ.

— SĄ POLITYCY KTÓRZY ZWRACAJĄ UWAGĘ NA PRZYPUDROWANIE STAREJ IDEOLOGII PIS NOWYMI TWARZAMI – KKZ.

— NA RAZIE OPOZYCJA PLANU NIE MA – KKZ.

— JEŚLI MACIEREWICZ NIE SPEŁNI OCZEKIWAŃ OPOZYCJI I CO WTEDY? – KKZ.

— PRZEZ OSTATNIE DWA LATA OPOZYCJA GRAŁA JAK CHCIAŁ PIS – KKZ.

— POCHANKE O MON: Czy zakończy wojnę z prezydentem? Czy kupi armii obiecane śmigłowce? Czy generałowie, którzy walczyli w Iraku i Afganistanie, przestaną być traktowani wrogo i tropieni jak obcy agenci? Jaka będzie armia pod dowództwem ministra Mariusza Błaszczaka, skoro PiS uznał że ma dość dowództwa Antoniego Macierewicza?

— MACIEREWICZ DO KOŃCA PRZECIWKO PREZYDENTOWI – Jakub Sobieniowski: We wtorek rano Antoni Macierewicz już wiedział, że odchodzi, ale nie było z jego strony pojednawczych gestów wobec prezydenta. W porannym wywiadzie mówił o tym, że podlegająca mu Służba Kontrwywiadu Wojskowego odebrała dostęp do materiałów tajnych doradcy prezydenta gen. Jarosławowi Kraszewskiemu.

— KOWALCZYK DLA FAKTÓW O SZANOWANIU WYROKÓW ETS: Broniący Puszczy Białowieskiej ekolodzy niewinni – sąd w Hajnówce uznał, że blokując harwestery ministra Szyszki, działali w stanie wyższej konieczności. Ten wyrok to zadatek zwycięstwa. Bo już nie ma ministra i chyba nie będzie harwesterów. – Europejskie wyroki w sprawie Białowieży będziemy szanować – jak zapewnia nowy minister środowiska Henryk Kowalczyk.

— HENRYK KOWALCZYK: Z nikim nie warto iść na wojnę. Rozmowy, kompromis jest znacznie lepszy.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— NOWE OTWARCIE W RELACJACH Z BRUKSELĄ – belka.

— Wizyty kluczowej i dobrej bo spotkanie z szefem Komisji Europejskiej przedłużyło się do prawie 3 godzin. Polski premier przyznał, że Jean-Claude Juncker wyraźnie zmienił retorykę i jest otwarty na współpracę. Co to w praktyce oznacza dla Polski?

— JEDNYM Z GŁÓWNYCH ZADAŃ PREMIERA JEST OCIEPLENIE RELACJI Z BRUKSELĄ – Bartłomiej Graczak.

— NIE MA CO SIĘ ŁUDZIĆ, MOWY NIE MA ŻEBY KE WYCOFAŁA SIĘ, ALE WIDAĆ WYRAŹNIE ŻE POLSKIE ARGUMENTY WS IMIGRACJI JEST PRZYJMOWANA ZE ZROZUMIENIEM – Graczak.

— ZAUWAŻYŁEM WYRAŹNĄ ZMIANĘ RETORYKI PANA PRZEWODNICZĄCEGO – Mateusz Morawiecki.

— UNIJNI PRZYWÓDCY ZAUWAŻAJĄ POLSKĄ POMOC UCHODŹCOM NA MIEJSCU – Graczak.

— UNIJNI LIDERZY ZROZUMIELI ŻE SPÓR Z POLSKĄ JEST DLA NICH NIEKORZYSTNY WIZERUNKOWO – Graczak.

— TUSK ZNÓW ATAKUJE POLSKĘ – belka.

— Kolejna rozmowa Morawiecki – Juncker w lutym. Bo jak słyszeliśmy jest wola współpracy. Inaczej na relacje z Unią patrzy Donald Tusk, który w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego” po raz kolejny skrytykował politykę prowadzoną przez Prawo i Sprawiedliwość. Rządowi Tusk zarzuca prowadzenie prokremlowskiej i antyeuropejskiej polityki. Choć z Brukseli zaczynają płynąć właśnie sygnały, że konflikt z polskim rządem jest nieopłacalny.

— NIE PO RAZ PIERWSZY DO ATAKÓW WYKORZYSTUJE RELACJE NA LINII WARSZAWA-BRUKSELA – Marcin Tulicki.

— NA ZMIANĘ RZĄDU ZAREAGOWAŁY POZYTYWNIE MIĘDZYNARODOWE MEDIA – Tulicki.

— OCIEPLENIE STOSUNKÓW TO PROCES, ALE NIE WSZYSTKIM JEST NA RĘKĘ, ZWŁASZCZA TYM, KTÓRZY STRASZĄ POLSKĘ EUROPĄ A EUROPĘ POLSKĄ – Tulicki.

— KOLEJNY ATAK NA BIURO PIS – belka.

— Kolejny atak o politycznym podłożu. W Chrzanowie nieznany mężczyzna wdarł się do środka i napadł na pracownika biura Prawa i Sprawiedliwości. Małopolska policja publikuje wizerunek napastnika i prosi o pomoc w jego odnalezieniu. To najpoważniejszy, ale niestety nie jedyny taki atak w ostatnich dniach.

— RZĄD STAWIA NA BEZPIECZEŃSTWO POLAKÓW – belka.

— Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Paweł Szefernaker zostanie wiceszefem MSWiA i pierwszym zastępcą nowego ministra Joachima Brudzińskiego. Innych zmian personalnych – na razie w tym resorcie nie będzie. Joachim Brudziński, w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, zajął miejsce Mariusza Błaszczaka, który został z kolei ministrem obrony narodowej. Obaj deklarują, że ich celem jest bezpieczeństwo.

— BŁASZCZAK PROWADZIŁ KONSEKWENTNĄ POLITYKĘ IMIGRACYJNĄ, REAKTYWOWAŁ POSTERUNKI POLICJI, PRZYGOTOWAŁ USTAWĘ ODBIERAJĄCĄ EMERYTURY FUNKCJONARIUSZOM ORGANÓW BEZPIECZEŃSTWA PRL- Ewa Bugała.

— AMBITNE PLANY SPÓŁEK SKARBU PAŃSTWA – BELKA.

— Patrzenie w przyszłość, czyli innowacje, rozwój i ekspansja – to kierunek, który wybiera coraz więcej spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. PZU liczy nawet, że zostanie europejskim liderem nowoczesnych technologii w ubezpieczeniach. Zaktualizowaną strategię na najbliższe trzy lata, firma nazywa rewolucją przyszłości.

— NOWA ODSŁONA PLANU MORAWIECKIEGO – belka.

— NOWE DOWODY PRZECIW NIEMCOM – belka.

— Parlamentarny zespół do spraw reparacji wojennych, otrzymał właśnie nowe cenne archiwalne materiały dokumentujące część strat z czasu II wojny światowej. To kilometry taśmy filmowej, które zostaną wykorzystane w opracowaniu raportu podsumowującego wszystkie szkody, które wyrządziły nam nazistowskie Niemcy.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— DZIEŃ PO GŁĘBOKIEJ REKONSTRUKCJI PIERWSZE WYPOWIEDZI NOWYCH MINISTRÓW I PIERWSZE PLANY – zapowiedź.

— RZĄD MATEUSZA MORAWIECKIEGO JEST JEDNYM Z NAJLICZNIEJSZYCH W OSTATNICH LATACH – Grzegorz Kępka.

— REKONSTRUKCJA NIE JEST PEŁNA, DOPIERO ZA KILKA DNI MAMY POZNAĆ NOWEGO SZEFA RESORTU CYFRYZACJI – Kępka dalej: Wciąż nie wiadomo kto będzie zarządzał budownictwem.

— Nie ma znaczenia jak liczna jest drużyna jeśli wygrywa. A PiS zadbało by ministrowie którzy otrzymywali najwięcej żółtych kartek wypadli ze składu – konkluzja Kępki.

— FERMENT PO DYMISJI SZEFA MON NIE USTAJE – zapowiedź.

— Zapewne najbliższe dni pokażą czy decyzja o odsunięciu ministra obrony będzie dla rządzących kosztowna. Protestująca przeciwko niej część elektoratu na pewno jest głośna. Pytanie jak bardzo liczna – Piotr Michalak.

— NAWET W KLUBIE PIS DA SIĘ ZNALEŹĆ NIEZADOWOLONYCH – Michalak dalej: W materiale o Krystynie Pawłowicz i Annie Sobeckiej.

— WEDŁUG NIEOFICJALNYCH INFORMACJI, ANTONI MACIEREWICZ NIE JEST ZAINTERESOWANY FOTELEM WICEMARSZAŁKA SEJMU – Michalak.

— PONAD DWIE GODZINY PREMIER MORAWIECKI PRZEKONYWAŁ SZEFA KE DO RZĄDOWEJ WERSJI REFORM W SĄDOWNICTWIE.

— KE DOCENIŁA JUŻ SAMĄ CHĘĆ NAPRAWY STOSUNKÓW ZE STRONY WARSZAWY, MIAŁA RÓWNIEŻ OBIECAĆ WYCOFANIE SIĘ Z PROCEDURY ART. 7 WOBEC POLSKI, A NAWET OBIECAĆ POLSCE POMOC W ZDOBYCIU PRZYSZŁYCH UNIJNYCH PIENIĘDZY – Dorota Bawołek z Brukseli: Wszystko pod warunkiem że rząd wycofa się przynajmniej z części reform w sądownictwie. Ale premier Morawiecki cały czas przekonywał o ich potrzebie.

— DWA SKRAJNE PROJEKTY WS. ABORCJI SĄ JUŻ W SEJMIE.