— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Zybertowicz: W niedzielę premier zakomunikował prezydentowi jakie są decyzje PiS
Zybertowicz: Dzisiejsze informacje Niezależnej że jeszcze rano PAD naciskał, że coś nie było rozstrzygnięte, to jakiś fake news
Schetyna: Odejście Macierewicza to jedyne osiągnięcie PAD
“PiS przegra z PiS-em” – TygPow zapowiada wywiad z PDT
Macierewicz: Żołnierze, w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniliście armię i Polskę. Polacy mogli powiedzieć, że czują się bezpiecznie
Nowy szef MSZ zapowiada swoje wizyty w Bułgarii i Niemczech
Sejmowa komisja rekomenduje uchylenie immunitetu Petru
Sasin szefem KSRM
Schetyna o odejściu Macierewicza: Będzie się działo
PMM wręczył ministrom tabliczki z ostatnim zdaniem roty przysięgi
http://300polityka.pl/live/2018/01/09/

*****

FAKTY TVN

— PIS ZMIENIA TWARZ – Justyna Pochanke: Zmiany są radykalne – z rządu znikają najważniejsze nazwiska i największe problemy. PiS zmienia twarz. Czy politykę też zmieni?

— To prezydent chciał, by dziennikarze i widzowie nie zobaczyli momentu, w którym minister obrony odbiera zwolnienie z pracy – dla byłego ministra symbol potężnej porażki.

— TO NIE JEST ZMIANA PO PROSTU – SKÓRZYŃSKI: Fakt, że Antoni Macierewicz opuścił ministerstwo obrony, oznacza polityczny przewrót. Bo odchodzi polityk, który uważany był za polityka „nietykalnego” i nieodwoływalnego.

— ODESZŁY IKONY POLITYKI PIS – Skórzyński: Pracę stracili ministrowie, którzy dla części elektoratu byli ikonami polityki PiS-u ostatnich dwóch lat. Antoni Macierewicz – to oczywiste. Dlatego zastępuje go polityk do zaakceptowania przez tak zwany twardy elektorat. Mariusz Błaszczak do MON przechodzi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Witold Waszczykowski był symbolem sporu z Brukselą. Zmienia go dyplomata spoza partyjnego kręgu zaufanych prezesa – Jacek Czaputowicz. Jan Szyszko był ministrem hołubionym przez ojca Tadeusza Rydzyka, zabezpieczającym wpływy zakonnika z Torunia w rządzie. Ale odpowiedzialnym także za serię kryzysów, których Henryk Kowalczyk ma unikać.

— SKÓRZYŃSKI O NIEOBECNOŚCI KACZYŃSKIEGO: Charakterystyczne jest to, kogo we wtorek nie było w Pałacu Prezydenckim. Nieobecność Jarosława Kaczyńskiego, który na rządowych nominacjach od dwóch lat był gościem obowiązkowym – obok marszałków Sejmu i Senatu – została przemilczana przez ludzi premiera i przez ministrów. Ten sygnał wysłany przez PiS łatwo jednak odczytać.

— KACZYŃSKI DYSTANSUJE SIĘ OD ZMIAN – Skórzyński: Nieobecność prezesa PiS-u oznacza, że Jarosław Kaczyński chce się symbolicznie zdystansować od zmian i wysłać sygnał, że to decyzje w ogromnej mierze samego premiera. Dymisję Antoniego Macierewicza, do ostatniej chwili, do poniedziałkowego wieczoru, wymuszał Andrzej Duda. Prezes PiS-u dał ostatecznie zielone światło.

— ZMIANY WZMACNIAJĄ POZYCJĘ PREZYDENTA I PREMIERA: Zwolnienia Jana Szyszki i Witolda Waszczykowskiego wyraźnie żądał Mateusz Morawiecki. Prezes PiS-u się zgodził. Pobłogosławił tym zmianom, ale ich przeprowadzenie wzmacnia pozycję prezydenta i nowego premiera. To ich autorskie zmiany.

— SKÓRZYŃSKI O ZMIANIE POLITYKI WOBEC NIEMIEC: Pierwsza decyzja Jacka Czaputowicza może sugerować także zmianę realną – zmianę polityki.

— RZĄDOWY PRZEWRÓT WYMUSI ZMIANĘ POLITYKI OPOZYCJI – Skórzyński:  Bo z Rady Ministrów zniknęli najostrzej krytykowani i najłatwiejsi do krytykowania politycy. I pierwsze reakcje opozycyjnych liderów były najlepszym wyrazem ich zaskoczenia.

— WYCIĄŁ GENERAŁÓW, KARMIŁ SPISKOWYMI TEORIAMI – POCHANKE: Wyciął z armii wybitnych generałów, przez lata karmił Polaków teoriami smoleńskiego zamachu. Ale na politycznych wiecach imię Antoni skandowano równie często jak Jarosław.

— Niektórym ta zmiana kojarzyła się jak najgorzej – także politycznym i medialnym sojusznikom PiS-u. „Gazeta Polska” i jej kluby są takimi sojusznikami – Jakub Sobieniowski.

— LUDWIK DORN: Nie mogą zaatakować Jarosława Kaczyńskiego, bo by się finansowanie skończyło i te gazetki by poupadały, no to wyżywają się w patriotycznym uniesieniu na panu prezydencie Dudzie, który został wykorzystany przez prezesa nie tyle jako karta, co przesłona.

— CHODZIŁO O TO,. ŻEBY ODWOŁANIE OBCIĄŻAŁO PREZYDENTA – SOBIENIOWSKI: Ludwik Dorn mówi głośno to, co mówią cicho i nieoficjalnie politycy PiS-u – że decyzja o odwołaniu Antoniego Macierewicza zapadła wtedy, gdy nie reagował on na wezwania Jarosława Kaczyńskiego, by odwołać Bartłomieja Misiewicza. Według tej wersji zdarzeń prezes uznał to za bunt, ale wymierzenie kary odwlekał aż do teraz, żeby odwołanie wpływowego polityka obciążało prezydenta, który był w konflikcie z ministrem.

— NIKT NIE BYŁ OPRÓCZ PREZESA TAK FETOWANY W PIS – Sobieniowski: Tak jak Macierewicz nie był fetowany w PiS-ie nikt oprócz samego prezesa. Kontakty z Tadeuszem Rydzykiem Antoni Macierewicz ma najlepsze ze wszystkich polityków. Odstawienie go na boczny tor będzie trudniejsze niż w przypadku innych, jak choćby Beaty Szydło.

— POCHANKE O BRUDZIŃSKIM: Wędruje z prezesem po pagórkach, wspólnie łowią ryby, spędzają wakacje. Joachim Brudziński jest zwykle najbliżej ucha prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Czy jako nowy szef MSW ma dbać o policję czy sam być politycznym stróżem w rządzie?

— KRYTYKA BRAKU REAKCJI NA RASISTOWSKIE TREŚCI – archiwalna wypowiedź Brudzińskiego.

— POZYCJA ZIOBRY NIEZACHWIANE – MATERIAŁ KATARZYNY KOLENDY-ZALESKIEJ: Zbigniew Ziobro nie musiał się we wtorek niczego obawiać. Jego pozycja w rządzie jest niezachwiana, bo realizuje to, co dla PiS dziś najważniejsze – przejęcie wymiaru sprawiedliwości i powołanie nowych sędziów o – jak powiedział Stanisław Piotrowicz – „mentalności służebnej wobec państwa i narodu”.

— KKZ O TYM, ŻE “ZIOBRO ROBI SWOJE”: Gdy PiS świętuje powołanie nowego rządu, minister robi swoje. Tylko we wtorek, tylko w Poznaniu, zostało odwołanych dwóch prezesów sądów rejonowych. Aleksander Brzozowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu, poinformował, że stało się to „bez uzasadnienia”. Zwolniony został też prezes Sądu Okręgowego w Kielcach i prezes Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— PREMIER MORAWIECKI PRZEKONAŁ POLAKÓW – belka.

— Prawo i Sprawiedliwość, znów notuje wzrost poparcia. Jak wynika z najnowszego sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej”, 43 procent Polaków deklaruje, że zagłosowałoby na partię Jarosława Kaczyńskiego. To o siedem punktów procentowych więcej niż w badaniu tej samej pracowni z początku grudnia. Według ekspertów, to dowód na to, że Polacy pozytywnie odbierają polityczne zmiany, jakie zachodzą w Polsce w ostatnich tygodniach.

— INWESTORZY CENIĄ POLSKĘ – belka.

— Ponad dziewięćdziesiąt procent zagranicznych firm, które zainwestowały w Polsce pieniądze, zrobiłaby to ponownie. Tak wynika z najnowszego badania „Klimat inwestycyjny w Polsce”. Przepytani przedsiębiorcy chwalą Polskę jako miejsce do inwestowania i zapowiadają zwiększenie inwestycji.

— SZANSA NA KOMPROMIS Z BRUKSELĄ – belka.

— Czeka nas pogłębiona dyskusja o sprawach dotyczących Europy i Polski, zapowiedział dziś Jean Claude-Juncker. Szef Komisji Europejskiej, który dostrzega poważne problemy wewnątrz wspólnoty, od miesięcy przychylniej patrzy na chęć reformowania Unii, uwzględniając argumenty naszego regionu, przede wszystkim Grupy Wyszehradzkiej.

— SŁOWA JUNCKERA TO WAŻNA POLITYCZNA DEKLARACJA, WIDAĆ UNIJNE ELITY ZACZYNAJĄ PRZYJMOWAĆ ARGUMENTY PREZENTOWANE PRZEZ POLSKI RZĄD – Jan Korab.

— CORAZ WIĘCEJ WSKAZUJE ŻE SZEF KE NIE CHCE INGEROWAĆ W WEWNĘTRZNE SPRAWY KRAJÓW CZŁONKOWSKICH JAK JEGO ZASTĘPCA – Korab.

— JUNCKER MOŻE SĄDZIĆ ŻE NA MOCNYCH POLITYCZNYCH REAKCJACH KE MOŻE STRACIĆ INNY WAŻNY GRACZ – ZAGRANICZNE KONCERNY OBECNE NA POLSKIM RYNKU, BYĆ MOŻE DLATEGO PRÓBUJE TONOWAĆ EMOCJE – Korab.

— REKONSTRUKCJA NOWOCZESNEJ – BELKA.

— Rekonstrukcję, ale w znacznie mniejszej skali przeprowadziła dziś także Nowoczesna. Kamila Gasiuk-Pihowicz została wybrana na nową szefową klubu parlamentarnego. Potwierdziły się tym samym informacje „Wiadomości”. Wciąż żywo dyskutowany jest także nowy plan Ryszarda Petru.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— O ZMIANACH W RZĄDZIE NA PEWNO NIE MOŻNA POWIEDZIEĆ ŻE SĄ POWIERZCHOWNE – Grzegorz Kępka: A biorąc pod uwagę kto stracił tekę ministra, to prawdziwa rewolucja.

— ODCHODZĄCY MINISTROWIE DYMISJE ODEBRALI KILKANAŚCIE MINUT WCZEŚNIEJ – Kępka dalej.

— TO W DUŻEJ MIERZE NOWY GABINET – konkluzja Kępki: To już nie jest rząd Beaty Szydło z nowym premierem, a w dużej mierze nowy gabinet. Pytanie czy i jak będzie zmieniać się polityka prowadzona przez Mateusza Morawieckiego i jego ministrów.

— DYMISJA MINISTRA OBRONY WZBUDZIŁA CHYBA NAJWIĘCEJ EMOCJI – zapowiedź.

— RZECZNIK POS POTWIERDZA ŻĘ TO NIE BYŁA WYŁĄCZNIE DECYZJA PREMIERA I SZEFA PARTII – Piotr Michalak.

— DECYZJA O ODWOŁANIU ZBIERA POCHWAŁY CZĘŚCI OPOZYCJI – Michalak dalej.

— ZA TO SPOTYKA SIĘ Z OSTRĄ KRYTYKĄ BLISKICH ZWOLENNIKÓW ANTONIEGO MACIEREWICZA – Michalak.

— ZMIANY W RZĄDZIE SPORO MÓWIĄ O PLANACH OBOZU RZĄDZĄCEGO – zapowiedź.

— KE OD KILKU DNI WYDAJE SIĘ WYSYŁAĆ POLSCE POJEDNAWCZE SYGNAŁY – Dorota Bawołek z Brukseli.

— KE LICZY NA USTĘPSTWA ZE STRONY WARSZAWY, ZWŁASZCZA W KRYTYKOWANYCH PRZEZ NIĄ REFORMACH SĄDOWNICTWA – Bawołek dalej.