— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Kopcińska o nowych ministrach: Na każdym etapie potrzebne jest nowe spojrzenie
Błaszczak: Poprzedni rząd godził się na wszystko, godzili się na przyjmowanie tysięcy emigrantów nazywanych uchodźcami
Błaszczak: Wstrzymam się z komentarzami. To przywilej i obowiązek premiera Morawieckiego
Błaszczak: Tusk oczekiwał takiej postawy od ówczesnego rządu, kosztem zagrożenia Polski, kosztem ściągnięcia zagrożenia
Błaszczak o Petru: Jaki polityk taki plan
Sejm w środę wieczorem zajmie się projektem zaostrzającym prawo aborcyjne
PAD rozmawiał z Morawieckim o rekonstrukcji rządu
Sejm w środę wieczorem zajmie się projektem zaostrzającym prawo aborcyjne
KPRP zapowiada na jutro na 12:00 dokonanie zmian w składzie rządu
Juncker: Nie prowadzimy wojny z Polską
http://300polityka.pl/live/2018/01/08/

*****

FAKTY TVN

— JUTRO W SAMO POŁUDNIE NOWY RZĄD – zapowiedź.

— TO JEDEN Z MINISTRÓW [WITOLD WASZCZYKOWSKI, KTÓRY ODBYŁ DZIŚ JUŻ POŻEGNALNĄ ROZMOWĘ Z PREMIEREM – Krzysztof Skórzyński: Zazwyczaj rozmownego Witolda Waszczykowskiego spotkaliśmy już po wyjściu z gabinetu Mateusza Morawieckiego [nie chciał rozmawiać].

— TA DWÓJKA MINISTRÓW: SZEF MSZ I MINISTER OD CYFRYZACJI POJAWILI SIĘ DZIŚ W OKOLICACH POŁUDNIA W KANCELARII U PREMIERA – Skórzyński: Anna Streżyńska zaraz po rozmowie pojechała do swojego resortu i pożegnała się ze swoimi współpracownikami.

— KLUCZOWA ROZMOWA, NA KTÓREJ USTALONO LISTĘ Z NAZWISKAMI, ODBYŁA SIĘ W SOBOTĘ W GABINECIE PREZESA PIS – Skórzyński dalej.

— PONOWNIE MA ZOSTAĆ POWOŁANE MINISTERSTWO GOSPODARKI – Skórzyński: W sobotę w gabinecie prezesa – według nieoficjalnych informacji – najdłużej zastanawiano się jednak nad losem Jana Szyszki. Jego dymisja oznaczałaby ukrócenie wpływów które ma dziś w rządzie ojciec Rydzyk. Szyszko wie jednak że na liście do rekonstrukcji jest bardzo wysoko.

— WEDŁUG NASZYCH INFORMACJI, CAŁY CZAS W GRZE JEST NAZWISKO ANTONIEGO MACIEREWICZA, BO NA DYMISJĘ KONSEKWENTNIE, OD POCZĄTKU DYSKUSJI O REKONSTRUKCJI, NACISKA PREZYDENT – Skórzyński dalej: Według naszych rozmówców decyzja może zapaść nawet w ostatniej chwili. Tuż przed południem.

— TA NIEKOŃCZĄCA SIĘ OPOWIEŚĆ PT. REKONSTRUKCJA RZĄDU NIE MOGŁA JUŻ TRWAĆ DŁUŻEJ – Skórzyński: W nieoficjalnych rozmowach sami ministrowie przyznawali bowiem że trwające od miesięcy dyskusje paraliżują ich prace. Poza tym których odejście z rządu nawet przez moment nie było rozważane.

— ANDRZEJ ADAMCZYK MA UTRZYMAĆ STANOWISKO – Skórzyński dalej.

— JUTRO WIECZOREM KOLACJA MORAWIECKI-JUNCKER – zapowiedź.

— KAŻDE NEGOCJACJE BUDŻETOWE SŁUŻĄ DO ROZPYCHANIA SIĘ, SZCZEGÓLNIE ŻE OSTATNIO CHODZIŁO O PONAD 100 MLD EURO DLA POLSKI – Jakub Sobieniowski: Tyle że wtedy polska dyplomacja negocjowała w Trójkącie Weimarskim, z największymi – Niemcami i Francją. Nie prosiła mniejsze kraje, jak Węgry o wsparcie gdy zachód Europy martwi się o polską praworządność.

— DZISIAJ, NA POCZĄTKU NEGOCJACJI UNIJNEGO BUDŻETU, POLSKI RZĄD JEST UZNAWANY ZA NAJBARDZIEJ ANTYUNIJNY WE WSPÓLNOCIE – Sobieniowski dalej.

— RYSZARD PETRU MA WŁASNY PLAN I POWOŁUJE STOWARZYSZENIE O SKROMNEJ NAZWIE PLAN PETRU – zapowiedź.

— GDY PETRU STRACIŁ FUNKCJĘ PRZEWODNICZĄCEGO NOWOCZESNEJ, A STERY OBJĘŁA KATARZYNA LUBNAUER, NOWE WŁADZE PARTII KTÓRĄ ON SAM STWORZYŁ, NIE ZAPROPONOWAŁA MU ŻADNEJ FUNKCJI – ANI WICEPRZEWODNICZĄCEJ, ANI SZEFA KLUBU – Katarzyna Kolenda-Zaleska: Trwał natomiast medialny festiwal wzajemnych pouczeń i docinków. To że były przewodniczący nie wytrzyma w roli szeregowego posła było kwestią czasu. I właśnie ogłosił że powołuje stowarzyszenie Plan Petru.

— O NOWEJ INICJATYWIE WIEDZIAŁ WCZEŚNIEJ GRZEGORZ SCHETYNA, CHOĆ DZIŚ PUBLICZNEGO WSPARCIA JEJ NIE UDZIELIŁ – Kolenda-Zaleska dalej: Ale politycy Platformy owszem.

— KATARZYNA LUBNAUER O NOWEJ INICJATYWIE RYSZARDA PETRU DOWIEDZIAŁA SIĘ DOPIERO DZIŚ – Kolenda-Zaleska: Szefowa Nowoczesnej unikała ostrych deklaracji. Na każde pytanie, nawet o to czy nowe stowarzyszenie to droga do rozłamu Nowoczesnej, odpowiadała tak samo.

— PLAN PETRU MA BYĆ WSPÓLNYM PLANEM NAPRAWY PAŃSTWA I WSPÓLNYM PROGRAMEM WYBORCZYM DLA CAŁEJ OPOZYCJI – Kolenda-Zaleska dalej.

— PETRU CHCE SZUKAĆ KOMPROMISÓW PROGRAMOWYCH I ZAPEWNIA ŻE NIE TWORZY NOWEJ PARTII – Kolenda-Zaleska.

— W NOWOCZESNEJ UZNANO ŻE INICJATYWY PETRU NIE NALEŻY DYSKREDYTOWAĆ BO MOŻE PROWADZIĆ DO JESZCZE WIĘKSZYCH NAPIĘĆ W PARTII – Kolenda-Zaleska dalej.

— PSL JEDNAK ROZWIAŁ ZŁUDZENIA ŻE TO RYSZARD PETRU BĘDZIE TERAZ ROZGRYWAJĄCYM W OPOZYCJI – Kolenda-Zaleska.

— NA PRZESZKODZIE W PRZYJMOWANIU WSPÓLNEGO PROGRAMU MOŻE STANĄĆ NAZWA STOWARZYSZENIA – Kolenda-Zaleska dalej: Niektórzy uznali to [Plan Petru] za próbę wykreowania się na lidera opozycji.

— NA RAZIE W NOWOCZESNEJ REAKCJE NA NOWĄ INICJATYWĘ SĄ POWŚCIĄGLIWE, ALE I PEŁNE OBAW, CO Z TEGO WYNIKNIE W PRZYSZŁOŚCI – Kolenda-Zaleska.

— PETRU PODEJMUJE RYZYKOWNĄ GRĘ – Kolenda-Zaleska dalej: Ryszard Petru podejmuje ryzykowną grę. To może być początek naprawienia napiętych relacji w Nowoczesnej albo początek jego pożegnania z polityką.

— STO LAT OD OGŁOSZENIA PLANU PREZYDENTA WILSONA – bez materiału.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— EFEKT MORAWIECKIEGO – zapowiedź: Jutro premier Mateusz Morawiecki przedstawi skład nowego rządu. Ale wyborcy już doceniają pomysł na Polskę, jaki przedstawił w exposé nowy premier. W najnowszym rankingu zaufania, premier Mateusz Morawiecki – obok prezydenta Andrzeja Dudy- zajmuje pierwsze miejsce. Popiera go prawie 47 procent Polaków.

— JUTRO OKOŁO POŁUDNIA WSZYSTKO BĘDZIE JUŻ JASNE – Ewa Bugała.

— PREMIER ODBYŁ DZISIAJ ROZMOWY Z KILKOMA MINISTRAMI, WITOLDEM WASZCZYKOWSKIM, ANNĄ STREŻYŃSKĄ I KONSTANTYM RADZIWIŁŁEM – Bugała dalej: Wciąż nie ma potwierdzonych informacji co do tego kto opuści swój resort.

— PLAN KOLEJNYCH REFORM, JAKIE OGŁOSIŁ W EXPOSE PREMIER MORAWIECKI, PODOBA SIĘ POLAKOM – Bugała: Można nawet mówić o efekcie Morawieckiego, bo w najnowszym rankingu zaufania do polityków pierwsze pięć miejsc zajmują politycy PiS.

— JUNCKER ŁAGODZI TON WOBEC POLSKI – zapowiedź: Premier Mateusz Morawiecki spotka się jutro z przewodniczącym Komisji Europejskiej – Jeanem Claudem Junckerem. Już przed spotkaniem można mówić o pierwszym sukcesie. Jean Claude Juncker złagodził ton wobec Polski. W wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD, powiedział, że w sporze z Polską chce występować w roli rozjemcy.

— SZEF KE CHCE POPRAWY W RELACJACH NA LINII WARSZAWA-BRUKSELA – Jakub Wojtanowski: Temu ma służyć spotkanie Morawiecki-Juncker.

— NOWEGO OTWARCIA CHCE TAKŻE POLSKI PREMIER – Wojtanowski dalej.

— JUŻ POJAWIŁY SIĘ PIERWSZE DOBRE ZWIASTUNY – Wojtanowski: Można odnieść wrażenie że KE bez entuzjazmu pochodzi do podjętej niedawno procedury z art. 7.

— PIS DOTRZYMUJE SŁOWA – zapowiedź: Podpisano umowę na projekt i budowę jednego z kluczowych odcinków drogi ekspresowej S7 – od granicy województwa świętokrzyskiego do Krakowa. Ta inwestycja była opóźniana za rządów PO-PSL. W ten sposób Politycy Prawa i Sprawiedliwości spełniają kolejną obietnicę.

— TRIUMF PIS NA POMORZU – zapowiedź: Kandydat Prawa i Sprawiedliwości, bezkonkurencyjny w wyborach uzupełniających na wójta Krokowej w województwie pomorskim, dotychczas mateczniku Platformy Obywatelskiej. Adam Śliwicki uzyskał ponad dwa razy więcej głosów od kandydata PO.

— RZĄD INWESTUJE W BEZPIECZEŃSTWO POLAKÓW – zapowiedź: Spadek liczby przestępstw kryminalnych a jednocześnie wzrost ich wykrywalności – to tylko przykłady wyników codziennej pracy policjantów w ubiegłym roku. Dzisiaj w Szczytnie kadra kierownicza policji, z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, podsumowała ubiegły rok.

— PETRU ZNÓW MA PLAN – zapowiedź: Ryszard Petru przechodzi do ofensywy. Były szef „Nowoczesnej” powołuje stowarzyszenie „Plan Petru”. To ma być odpowiedź na „Plan premiera Morawieckiego”. Petru w swojej niedługiej politycznej karierze , miał już wiele planów. Chciał nawet zostać premierem, ale jego ambicje jak dotąd, brutalnie weryfikowała rzeczywistość.

— WSPÓŁPRACY NIKT Z OPOZYCJI NIE WYKLUCZA, ALE O RYSZARDZIE PETRU JAKO JEJ LIDERZE MOWY NIE MA – Marcin Tulicki.

— WIĘZI Z WYBORCAMI PETRU PRZEZ WIELE MIESIĘCY NIE UDAŁO SIĘ ZBUDOWAĆ – Tulicki dalej: Świadczą o tym choćby słupki poparcia Nowoczesnej. Za jego przewodnictwa stopniały do jednocyfrowego wynika, a nawet znalazły się na granicy progu wyborczego.

— NOWOCZESNA, GDY LIDEREM BYŁ PETRU, STAŁA SIĘ OBIEKTEM DRWIN – Tulicki.

— NA CZYM DOKŁADNIE POLEGA PLAN PETRU, DO KOŃCA NIE WIADOMO – Tulicki dalej: Wiadomo jedynie że choć w zamyśle miał opozycję jednoczyć, jeszcze bardziej ją podzielił.

— PLATFORMA BRONI POLITYKÓW UWIKŁANYCH W AFERY – zapowiedź: Platforma Obywatelska nie reaguje na prokuratorskie zarzuty dla kolejnej, związanej z partią osoby. Ligia Krajewska, była posłanka PO, obecnie współpracująca z europosłem Michałem Bonim – jest oskarżona o przywłaszczenie około 250 tysięcy tysięcy złotych, z konta prowadzonej przez siebie fundacji.

— KRAJEWSKA MOŻE LICZYĆ NA SOLIDARNOŚĆ KIEROWNICTWA PLATFORMY – Konrad Wąż.

— W MATERIALE TAKŻE O HANNIE ZDANOWSKIEJ CZY JÓZEFIE PINIORZE ORAZ STANISŁAWOWI GAWŁOWSKIEMU.

— TEORIA „PANCERNEJ BRZOZY” PODWAŻONA – zapowiedź: Redakcja programu „Minęła20” dotarła do nowych zdjęć z grudniowego wypadku myśliwca Mig-29, niedaleko Mińska Mazowieckiego. Z ujawnionego przez dziennikarzy TVP INFO filmu wynika, że samolot, zanim spadł na ziemię, ściął kilkadziesiąt drzew w środku lasu. Zdaniem podkomisji badającej katastrofę smoleńską, wypadek Miga, podważa teorię o zniszczeniu przez brzozę skrzydła Tupolewa, w 2010 roku w Smoleńsku.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— JUTRO W POŁUDNIE DOWIEMY SIĘ KTÓRZY MINISTROWIE ODEJDĄ Z RZĄDU – zapowiedź.

— PRZED POŁUDNIEM NA DZIEDZINIEC PRZED KPRM RZĄDOWE LIMUZYNY WJEŻDŻAŁY I WYJEŻDŻAŁY WIELOKROTNIE – Mira Skórka: Pierwszym gościem premiera był Konstanty Radziwiłł. Potem na schodach Witold Waszczykowski mijał się z Anną Streżyńską. Właśnie ci ministrowie najpewniej stracą stanowiska. Wszystko ma być jasne jutro w południe.

— POLITYCY PIS NIE PODAJĄ SZCZEGÓŁÓW, ZAPOWIADAJĄ NIESPODZIANKI – Skórka dalej.

— JEDEN Z DZISIEJSZYCH GOŚCI PREMIERA BARDZO DBAŁ BY NIKT GO NIE ROZPOZNAŁ – Skórka: Kaptur puchowej kurtki skutecznie zasłaniał twarz.

— WEDŁUG PRZECIEKÓW, STANOWISKA MOGĄ STRACIĆ MINISTER ZDROWIA, ZAGRANICZNYCH, ŚRODOWISKA I CYFRYZACJI – Skórka dalej: Być może, choć to najmniej prawdopodobne, minister obrony.

— NIEKTÓRZY, JAK WITOLD WASZCZYKOWSKI, WYDAJĄ SIĘ BYĆ POGODZENI Z LOSEM – Skórka: Według nieoficjalnych informacji ma go zastąpić Krzysztof Szczerski.

— SPOKOJNY O SWÓJ LOS NIE JEST KONSTANTY RADZIWIŁŁ – Skórka dalej.

— ANNA STREŻYŃSKA JUŻ POŻEGNAŁA SIĘ ZE WSPÓŁPRACOWNIKAMI – Skórka: Zastąpić ją może Piotr Nowak.

— NA PEWNO JUTRO BĘDĄ POWOŁANI DWAJ NOWI MINISTROWIE FINANSÓW I ROZWOJU – Skórka dalej: Według nieoficjalnych informacji nowym ministrem finansów będzie Teresa Czerwińska.

— BRUKSELA, CHOĆ UWAŻNIE OBSERWUJE TO CO DZIEJE SIĘ W POLSCE, TAK ŁATWO NIE DA SIĘ PRZEKONAĆ ŻE IDZIE NOWE – bez materiału: W materiale o spotkaniu Morawiecki-Juncker.

— RYSZARD PETRU WYSTĄPIŁ Z KOLEJNĄ INICJATYWĄ, ZAKŁADA STOWARZYSZENIE PLAN PETRU – zapowiedź.

— SZEFOWA NOWOCZESNEJ ZASKOCZONA STOWARZYSZENIEM – Anna Hałas-Michalska.

— ZASKOCZENIEM NIE JEST ZA TO PRACA NAD PROGRAMEM GOSPODARCZYM – Hałas-Michalska dalej.

— PLATFORMA DEKLARUJE ŻE JEST NA TAK – Hałas-Michalska: Do prac nad programem oddelegowała prof. Rzońcę.

— RODZINA PREZYDENT HANNY GRONKIEWICZ-WALTZ ODDAŁA PIENIĄDZE ZA KAMIENICĘ PRZY NOAKOWSKIEGO 16.