— PREMIER SZYDŁO MOŻE ZOSTAĆ WICEPREMIEREM DS. SPOŁECZNYCH – piszemy na 300POLITYCE. http://300polityka.pl/live/2017/12/07/premier-szydlo-moze-zostac-wicepremierem-ds-spolecznych/

— WPOLITYCE JAKO PIERWSZE NAPISAŁO O PLANIE POWOŁANIA NOWEGO RZĄDU DOPIERO W STYCZNIU: “Jak dowiedział się również portal wPolityce.pl, następne zmiany w rządzie mają zostać przeprowadzone w styczniu przez Mateusza Morawieckiego”. https://wpolityce.pl/polityka/370788-tylko-u-nas-juz-we-wtorek-glosowanie-nad-wotum-zaufania-dla-mateusza-morawieckiego-nastepne-zmiany-w-rzadzie-nastapia-w-styczniu

— MICHAŁ KRZYMOWSKI O POWOŁYWANIU RZĄDU NA RATY: “– Wariant rozważany przez prezesa zakłada, że Morawiecki na początku stanie na czele starego rządu. Druga część rekonstrukcji, czyli wymiana ministrów, odbędzie się w styczniu. Gdzie tu logika? Gdybyśmy przeprowadzili wszystkie zmiany teraz, odwołani ministrowie mogliby nie poprzeć nowego rządu albo nie przyjść na głosowanie. Może podburzaliby posłów, którzy są z nimi powiązani? A tak wszystko odbędzie się bezkolizyjnie. Nawet jeśli jakiś minister przeczuwa swoją dymisję, to przecież nie zagłosuje przeciwko rządowi, którego nadal jest członkiem – tłumaczy nasz rozmówca w PiS”. http://m.newsweek.pl/polska/polityka/zmiany-w-rzadzie-dlaczego-pis-czeka-z-rekonstrukcja-,artykuly,420136,1.html

— PRZYDAŁOBY SIĘ WYJŚĆ Z TEGO KLINCZU Z UE – 300POLITYKA U MATEUSZA MORAWIECKIEGO:

“A jak ktoś chce Panu zrobić przyjemność, to co powinien panu podarować?

– Książkę.

O historii?

– Różne, o historii, o gospodarce, o świecie i jego ogromnej dynamice zdarzeń, o polityce, o technologii i o robotach”.

http://300polityka.pl/news/2017/10/01/przydaloby-sie-wyjscie-z-tego-klinczu-z-ue-300polityka-u-mateusza-morawieckiego/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Szydło: Te dwa lata były dla mnie niezwykłym czasem, a służba dla Polski i Polaków zaszczytem. Dziękuję
We wtorek głosowanie nad wotum zaufania
Jest pisemna decyzja Komitetu Politycznego PiS
Karczewski: Swoim świetnym przemówieniem premier Szydło potwierdziła swoją wielką klasę i polityczną siłę
Jutro po głosowaniach możliwa desygnacja premiera, w przyszłym tygodniu powołanie rządu
http://300polityka.pl/live/2017/12/07/

*****

FAKTY TVN

— TRZY NAZWISKA, MNÓSTWO SPEKULACJI I JEDEN ADRES – zapowiedź.

— WIELE JESZCZE MOŻE SIĘ WYDARZYĆ, PONIEWAŻ POSIEDZENIE KOMITETU POLITYCZNEGO PIS CAŁY CZAS TRWA, ALE WSZYSTKIE ZNAKI NA NIEBIE I ZIEMI WSKAZUJĄ NA TO E  DZISIAJ ZOSTANIE PRZEDSTAWIONY NOWY KANDYDAT NA PREMIERA I BĘDZIE NAZYWAĆ SIĘ MATEUSZ MORAWIECKI – Krzysztof Skórzyński sprzed siedziby PiS.

— OPÓR TZW. APARATU PARTYJNEGO WOBEC KANDYDATURY MM JEST NAPRAWDĘ BARDZO SILNY – Skórzyński dalej.

— POLITYCY PIS-U, JEŻELI ZDECYDUJĄ SIĘ NA WYMIANĘ PREMIER NA MORAWIECKIEGO, BĘDĄ MUSIELI UZASADNIĆ DLACZEGO ODWOŁUJĄ BEATĘ SZYDŁO, KTÓRĄ CHWALILI – Skórzyński.

— SZYDŁO WŁAŚCIWIE OD KILKU DNI WIEDZIAŁA ŻE NA DECYZJĘ NIE MA JUŻ WPŁYWU – Skórzyński dalej: Mogła najwyżej włączyć telewizor by posłuchać np. rzeczniczki partii która już mówiła o następcy.

— POWIEDZIEĆ ŻE PREMIER NIE BYŁA DZIŚ W KOMFORTOWEJ SYTUACJI, TO NIC NIE POWIEDZIEĆ – Skórzyński: Bo gdy broniła rano w Sejmie swoich dokonań była już przekonana że to mowa pożegnalna.

— TO NIE SPEKULACJE, TO AUTENTYCZNY PARALIŻ RZĄDU – Skórzyński dalej: Nie tylko premier, ale zdecydowana większość ministrów jest dziś pewna jedynie swojej niepewności.

— MATEUSZ MORAWIECKI FAWORYTEM W WYŚCIGU ZOSTAŁ W PONIEDZIAŁEK – Skórzyński: Jarosław Kaczyński zapowiadając rekonstrukcję w pewnym momencie powiedział wprost [na podstawie nieoficjalnych rozmów]: “Rozważam, by premierem został Mateusz Morawiecki. Chcę, żebyście przedyskutowali tę kandydaturę z partią”. Uczestnicy spotkania zrozumieli że nie jest to jakaś gra prezesa gdy dodał: “Mateusz Morawiecki jest jednym z najwybitniejszych polityków naszego obozu”.

— SKÓRZYŃSKI O SPRZECIWIE ZAKONU PC, BO TO CZŁOWIEK SPOZA PARTII I ELEKTORAT TEGO NIE ZROZUMIE.

— DZISIEJSZE WYPOWIEDZI WYRAŹNIE POKAZUJĄ ŻE PREZES PIS-U PIERWSZY RAZ OD NIEPAMIĘTNYCH CZASÓW NATKNĄŁ SIĘ NA OPÓR SPOREJ GRUPY POLITYKÓW PIS – Skórzyński: W materiale m.in. wypowiedzi Jolanty Szczypińskiej i Karola Karskiego.

— BEATA SZYDŁO BYŁA JUŻ SONDOWANA CZY PO DYMISJI OBEJMIE FUNKCJĘ MARSZAŁKA SEJMU – Skórzyński dalej: Nie dała jeszcze odpowiedzi.

— PYTANIE CZY PIS BRONIŁ DZIŚ PREMIER PO TO BY PREZES PIS-U MÓGŁ JĄ ZA CHWILĘ ODWOŁAĆ – zapowiedź.

— KONSTRUKTYWNE WOTUM NIEUFNOŚCI I TAK WYDAWAŁO SIĘ NIEAKTUALNE – Maciej Knapik.

— PIS BĘDZIE BRONIĆ PREMIER, A JEDNOCZEŚNIE CHCE JĄ ODWOŁAĆ – Knapik dalej.

— PRZEZ CHWILĘ SPEKULOWANO ŻE NA KONIEC PRZEMÓWIENIA SAMA PODA SIĘ DO DYMISJI, ALE DLA OPOZYCJI BYŁBY TO ZBYT DUŻY PREZENT – Knapik.

— POZEW KOMISJI EUROPEJSKIEJ PRZECIWKO POLSCE, CZECHOM I WĘGROM.

— NIECO W CIENIU REKONSTRUKCYJNEJ GORĄCZKI PIS FINALIZUJE NAJWAŻNIEJSZĄ ZMIANĘ I NIE JEST TO ZMIANA PREMIERA.

— PIS MÓWI ŻE REFORMUJE WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI, OPOZYCJA ŻE GO SOBIE PODPORZĄDKOWUJE, ALE PRAWIE ZAWSZE W NOCY – Jakub Sobieniowski: Ustawy o SN i KRS też w taki sposób przechodzą przez parlament.

— PROKURATURA UMARZA ŚLEDZTWO WS. WYPADKU PREZYDENCKIEJ LIMUZYNY.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— NIC NIE JEST PEWNE, CHOĆ PREMIEREM NIE ZOSTAŁ DZIŚ LIDER OPOZYCJI – na czołówce.

— CZAS ZAJĄĆ SIĘ GOSPODARKĄ – wypowiedź R. Terleckiego.

— KIERUNEK GOSPODARKA – belka.

— STĄD PRZYPUSZCZENIE, ŻE PREMIEREM MIAŁBY ZOSTAĆ MM:

— PLAN JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO – belka.

— PRZYGOTOWAĆ RZĄD NA TRUDNIEJSZE CZASY: O konieczności rekonstrukcji rządu, mówił on już na początku lipca, na kongresie partii w Przysusze. A później powtarzał to w kolejnych wywiadach, także tu w naszym studiu. Plan nakreślony przez Jarosława Kaczyńskiego jest jasny – po pierwszej połowie kadencji trzeba przygotować rząd na nowe, trudniejsze czasy.

— OPOZYCJA NIE DAWAŁA SZANS NA REALIZACJĘ PLANU, ALE CZAS POKAZAŁ KTO MIAŁ RACJĘ – Dominik Cierpioł.

— SCHETYNA NIE BĘDZIE PREMIEREM – belka.

— Dzisiejsze posiedzenie Sejmu zaczęło się od kolejnej próby odwołania rządu Prawa i Sprawiedliwości. Bez powodzenia bo inaczej być nie mogło, ponieważ partia Jarosława Kaczyńskiego ma w Sejmie stabilną większość. Ale wniosek Platformy, stał się okazją do podsumowania ponad 2 lat rządów. Wykorzystała ją premier Beata Szydło, która mówiła o reformach jej rządu.

— KLĘSKA OPARTEJ NA KŁAMSTWIE STRATEGII PO – belka.

— Opozycji nie udało się odwołać premier Beaty Szydło, a tym samym przepadł inny kandydat na premiera. Bo głosowanie w Sejmie kolejny raz przegrał Grzegorz Schetyna. Szef Platformy uzasadniał wniosek twierdząc, że rząd nie reagował na rasistowskie hasła podczas marszu niepodległości. Choć taka reakcja była. Jego dzisiejsze przemówienie, zdaniem komentatorów do historii parlamentaryzmu, nie przejdzie.

— SCHETYNA ZDECYDOWAŁ SIĘ PONIEŚĆ KOLEJNĄ PORAŻKĘ, BY TYLKO UDERZYĆ W RZĄD – Jakub Wojtanowski.

— GRAFIKI: FAŁSZ.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— CEL OSIĄGNIĘTY – WSZYSCY MÓWIĄ TYLKO O REKONSTRUKCJI – zapowiedź.

— ZANIM PIS ODWOŁA PREMIER SZYDŁO, OBRONIŁ JĄ PRZED PRÓBĄ ODWOŁANIA PRZEZ PLATFORMĘ – Dorota Gawryluk.

— KIEDY PLATFORMA ZŁOŻYŁA WNIOSEK O KONSTRUKTYWNE WOTUM NIEUFNOŚCI, TO REALNIE PO TO ŻEBY ODWOŁAĆ RZĄD – Dariusz Ociepa: Taki wniosek opozycja złożyła po to aby choć na chwilę przejąć inicjatywę.

— GRZEGORZ SCHETYNA GROZIŁ PALCEM I ZAPOWIADAŁ COFNIĘCIE “ZŁEJ ZMIANY PIS” – Ociepa dalej.

— MÓWIŁ TO DO DWÓCH, MOMENTAMI TRZECH POLITYKÓW PIS – Ociepa: Bo zanim lider Platformy wszedł na mównicę, głos zabrała premier Szydło.

— FRAGMENTY SEJMOWEJ DEBATY.

— PO WYSTĄPIENIU PREMIER WYSZŁA Z SALI, A NIĄ NIEMAL WSZYSCY POSŁOWIE PIS, Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM NA CZELE – Ociepa dalej.

— JAK WYNIKA Z NASZYCH INFORMACJI, SPOTKANIE [Z ANDRZEJEM DUDĄ] JUŻ WCZEŚNIEJ PRZYGOTOWANO TAK ABY PRZYKRYĆ I ZDYSKREDYTOWAĆ WNIOSEK OPOZYCJI – Ociepa: Tak żeby uczynić go niepoważnym.

— GRZEGORZ SCHETYNA – KTÓRY FORMALNIE BYŁ KANDYDATEM NA PREMIERA – NAWOŁYWAŁ ABY PREMIEREM ZOSTAŁ PREZES PIS – Ociepa dalej.

— TRWA POSIEDZENIE KOMITETU POLITYCZNEGO PIS – zapowiedź.

— POLITYCY PIS OBIECYWALI ŻE ZOSTANIE SFORMUŁOWANY KOMUNIKAT I PRZEKAZANY DZIENNIKARZOM – Mira Skórka sprzed siedziby PiS.

— WSZYSTKO WSKAZUJE NA TO ŻE DZISIEJSZEGO DECYZJA BĘDZIE PODJĘTA DECYZJA CO DO ZMIANY PREMIERA – Skórka dalej.

— MATEUSZ MORAWIECKI TO NAJBARDZIEJ PRAWDOPODOBNY KANDYDAT NA DZIŚ.