— SYTUACJA POLITYCZNA W PASKACH WIADOMOŚCI.

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Sakiewicz: Kaczyński wraca do polityki Piłsudskiego i zmienia premierów nie dlatego, że się na nich obraził, ale dlatego, że się zmienia sytuacja
Suski za Morawieckim: Pierwszy etap dobrej zmiany został wypełniony prawie w 100%. Teraz jest poszukiwanie zadań na przyszłość

Petru o długach Nowoczesnej: Teraz to odpowiedzialność nowej przewodniczącej i zarządu
Petru: Morawiecki to człowiek który jest znany z fantastyki gospodarczej
Petru: O mojej przyszłości poinformuję za kilka tygodni. Ważna będzie Rada Krajowa
Petru o przegranej z Lubnauer: Zostało nadwyrężone zaufanie, ale współpraca dla dobra Polski jest możliwa
WKK: Twórcą niepodległego państwa polskiego jest naród, nie jeden człowiek
Mazurek: Wybory na wójtów, burmistrzów i prezydentów będą wyborami bezpośrednimi
Mazurek: Nie jest tajemnicą, że pojawiła się propozycja aby premierem był Morawiecki. Decyzji nie ma
http://300polityka.pl/live/2017/12/05/

— SĘDZIOWIE WYCHODZĄ Z SIEDZIBY PO: http://niezalezna.pl/210608-ujawniamy-tak-wygladala-tajna-narada-elity-sedziowskiej-z-politykami-po-w-czasie-batalii-o-sady

— MICHAŁ KRZYMOWSKI PISZE O WARIANCIE Z SZYDŁO JAKO WICEMARSZAŁKINI SEJMU: “Dlaczego prezes zrezygnował ze swojego premierostwa? Kaczyński uważa, że Morawiecki będzie najskuteczniej zabiegać o środki unijne, które Bruksela próbuje nam przykręcać. Może chodzi też o kłopoty zdrowotne?”
http://newsweek.pl/polska/polityka/mateusz-morawiecki-premierem-zamiast-jaroslawa-kaczynskiego,artykuly,420022,1.html

— JACEK GĄDEK UWAŻA, ŻE MORAWIECKI NIE ZOSTANIE PREMIEREM, ALE WZROŚNIE JEGO POZYCJA: “Mateusz Morawiecki zastąpi Beatę Szydło i będzie premierem? Z naszych rozmów z osobami z Nowogrodzkiej wynika, że Morawiecki najpewniej pozostanie „super”, ale wciąż wicepremierem. – Jest zamiar podniesienia jego pozycji – mówi polityk PiS. Ale dodaje, że do zmiany premiera raczej nie dojdzie”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,22737858,nieoficjalnie-mateusz-morawiecki-jednak-nie-zastapi-beaty-szydlo.html

— FAKT KONSEKWETNIE OBSTAWIA WARIANT, ŻE SZYDŁO ZOSTAJE: http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/mateusz-morawiecki-premierem-takie-plotki-kolportuje-pis/3q7qqbz

— RAFAŁ KALUKIN UWAŻA, ŻE OPCJA Z MORAWIECKIM TO UCIECZKA W BOK: “Opcja z Morawieckim – choć wydaje się całkiem sensowna – na tym tle sprawia wrażenie ucieczki w bok. Sprawy zaszły bowiem zbyt daleko i logicznie patrząc, jedynym wyjściem z chaosu byłoby teraz silne premierostwo Kaczyńskiego. Któż inny miałby szansę poskromić rozochocone koterie i wspierające je, otwarcie już ze sobą skonfliktowane ośrodki medialnej propagandy? Z pewnością nie obecny wicepremier, który z PiS tyle ma wspólnego, że płaci partyjne składki, lecz pochodzi z innego świata, w innej przestrzeni funkcjonuje oraz innymi ludźmi się otacza”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1730142,2,rekonstrukcja-rzadu-trwa-juz-dwa-miesiace-oto-co-z-niej-wynika-dla-pis.read

— JACEK GĄDEK UWAŻA, ŻE MACIEREWICZ “WISI” NA BEACIE SZYDŁO: “Jeśli zmieni się premier, co oznacza dymisję całego rządu, to zmieni się też minister obrony narodowej. A Andrzej Duda nieoficjalnie dał Jarosławowi Kaczyńskiemu do zrozumienia, że po raz drugi Antoniemu Macierewiczowi już nie wręczy teki szefa MON”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114871,22740168,antoni-macierewicz-ocaleje-tylko-pod-jednym-warunkiem-wisi.html#Czolka3Img

— JEDYNKA JUTRZEJSZEJ GAZETY POLSKIEJ CODZIENNIE: MATEUSZ MORAWIECKI WYSUWA SIĘ NA PROWADZENIE.

*****

FAKTY TVN

— REKONSTRUKCYJNA BOMBA CZY PLOTKA – zapowiedź.

— TA SCENA ZAREJESTROWANA TUŻ PRZED POSIEDZENIEM RZĄDU PRZEZ KAMERĘ FAKTÓW POKAZUJE JAK NIEPEWNI SĄ DZIŚ MINISTROWIE – Krzysztof Skórzyński.

— JAN SZYSZKO NAGRANY PRZEZ KAMERĘ FAKTÓW: W czwartek mam o 10 teoretycznie audiencję u Franciszka. Co mam zrobić? Zostać? Niech pani premier podejmie decyzję.

— BEATA SZYDŁO NAGRANA PRZEZ KAMERĘ FAKTÓW: Nie, może mnie nie odwołają do czwartku. Niech pan jedzie.

— TO NIE BYŁ ŻART – Skórzyński.

— SKÓRZYŃSKI O WCZORAJSZYCH ROZMOWACH W SIEDZIBIE PIS.

— OLIWY DO OGNIA GRUBO PO PÓŁNOCY DOLEWA BEATA SZYDŁO – Skórzyński o tweecie premier.

— PIOTR GLIŃSKI NAGRANY PRZED POSIEDZENIEM RZĄDU: Mateusz, pożycz nam parę kamer.

— SKÓRZYŃSKI O LODOWATYM POWITANIU PREMIER Z WICEPREMIEREM.

— PREMIER JEST OD KILKU DNI W TRUDNYM POŁOŻENIU, BO ZOSTAŁA WŁAŚCIWA WYŁĄCZONA Z ROZMÓW O REKONSTRUKCJI – Skórzyński.

— POLITYCY PIS-U, CI ZNAJĄCY KULISY REKONSTRUKCJI, MÓWIĄ O TEORII TRZECH KOPERT – Skórzyński dalej: Każda z trzech ma swoich stronników pielgrzymujących do ucha prezesa. W kopercie pierwszej jest cały czas nieskreślone nazwisko Beaty Szydło. Zwolennikiem trwania premier jest m.in. Zbigniew Ziobro. W kopercie nr 2 jest premier Kaczyński. Do tego ruchu prezes od dawna namawiany jest przez tzw. zakon PC. No i wreszcie koperta, która dziś wydaje się najsilniejsza w grze o pełną stawkę – stronnika Mateusza Morawieckiego jest tzw. klub wicepremierów.

— MORAWIECKI PO INFORMACJACH ŻE JEGO NAZWISKO PADŁO NA NARADZIE ODWOŁAŁ SWOJĄ DZISIEJSZĄ WIZYTĘ W BRUKSELI – Skórzyński: Po posiedzeniu rządu był nawet u prezesa PiS ale z Nowogrodzkiej wyjechał – przynajmniej na razie – jako wicepremier.

— ANDRZEJ WALTZ PRZED KOMISJĄ WERYFIKACYJNĄ.

— ORĘDZIE PREZYDENTA PRZED ZGROMADZENIEM NARODOWYM – bez materiału.

— PRZYSZŁOŚĆ ANTONIEGO MACIEREWICZA WCIĄŻ NAJWAŻNIEJSZYM ZNAKIEM ZAPYTANIA.

— DO NIEDAWNA TAKŻE OPOZYCJA BYŁA PEWNA ŻE ANTONI MACIEREWICZ NIE MA SIĘ CZEGO OBAWIAĆ, ALE DZISIAJ MA – Jakub Sobieniowski.

— CIĄGLE NIE WIADOMO CZY I EWENTUALNIE KIEDY [GEN. KRASZEWSKI] DOSTANIE WGLĄD DO MATERIAŁÓW TAJNYCH – Sobieniowski dalej.

— OBYWATELE RP PRZED SĄDEM.

— OPOZYCYJNE SPOTKANIE NA SZCZYCIE.

— TO PIERWSZE TAKIE SPOTKANIE [Z GRZEGORZEM SCHETYNĄ] OD WYGRANEJ PRZEZ KATARZYNĘ LUBNAUER WYBORÓW W NOWOCZESNEJ – Katarzyna Kolenda-Zaleska.

— TO ISTOTNY ZWROT [WS. RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO], BO TUŻ PO WYBORZE LUBNAUER KWESTIONOWAŁA ZAWARTE PRZEZ RYSZARDA PETRU I SCHETYNĘ POROZUMIENIE – Kolenda-Zaleska dalej.

— RYSZARD PETRU: Przekonywałem Katarzynę Lubnauer żeby poparła to rozwiązanie i cieszę się że po kilku dniach zrozumiała że to jedyne dobre rozwiązanie dla całej opozycji.

— I MA DOTYCZYĆ NIE TYLKO WARSZAWY – Kolenda-Zaleska dalej.

— PETRU DALEJ: Ze Schetyną ustaliliśmy że będzie dotyczyć całego kraju, wszystkich prezydentów miast. Lubnauer będzie musiała i tak to przyjąć.

— NOWA PRZEWODNICZĄCA NA RAZIE JEST OSTROŻNA – Kolenda-Zaleska.

— LUBNAUER NIE CHCE POWTÓRZYĆ BŁĘDU PETRU I POCZEKA DOPÓKI NIE POWOŁA NOWEGO ZARZĄDU W POŁOWIE GRUDNIA – Kolenda-Zaleska dalej.

— POLITYCY NOWOCZESNEJ MÓWIĄ DZIŚ ŻE NIE CZAS NA SPORY WEWNĄTRZ PARTII I OPOZYCJI, GDY PIS ZMIENIA ORDYNACJĘ – Kolenda-Zaleska.

— MONIKA ROSA: Porozumienie jest konieczne.

— Z POWODU ORĘDZIA PREZYDENTA SEJM PRZYPOMINAŁ DZIŚ TWIERDZĘ – Kolenda-Zaleska dalej: Nie można było nawet obserwować posiedzenia nadzwyczajnej komisji która zmienia ordynację.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— TOTALNA OPOZYCJA ZLEKCEWAŻYŁA ŚWIĘTO POLAKÓW – belka.

— Nie wszyscy potrafili uszanować to wielkie święto. Politycy totalnej opozycji całkowicie zlekceważyli słowa prezydenta, o tym, że jubileusz niepodległości powinien łączyć Polaków.

— Tweet Andruszkiewicza.

— POSŁOWIE PO NIE WSTALI ZARAZ PO ORĘDZIU, SŁUCHAĆ TEŻ BYŁO OKRZYKI.

— DOROBILI SIĘ NA KAMIENICY SKRADZIONEJ ŻYDOM – belka.

— WZBOGACILI SIĘ: Pięć milionów złotych zarobiła rodzina Waltzów na sprzedaży kamienicy przy Noakowskiego 16. Ponad milion złotych – mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz, a drugi milion córka Dominika. Wzbogacił się też brat oraz siostra Andrzeja Waltza. Dzisiaj to mąż prezydent stolicy zeznawał przed komisją weryfikacyjną. Jak mówił, informacji o kradzieży kamienicy w latach 40-tych, w ogóle nie weryfikował.

— TO JEDNA Z NAJBARDZIEJ BULWERSUJĄCYCH REPRYWATYZACJI W WARSZAWIE, NA KAMIENICY WZBOGACIŁA SIĘ RODZINA PREZYDENT STOLICY – Bartłomiej Graczak.

— ZNISZCZYLI KAPLICZKĘ, KTÓRA PRZETRWAŁA WOJNĘ – belka.

— 3 OSOBY UMARŁY: Pięć milionów złotych zarobiła rodzina Waltzów na sprzedaży kamienicy przy Noakowskiego 16. Ponad milion złotych – mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz, a drugi milion córka Dominika. Wzbogacił się też brat oraz siostra Andrzeja Waltza. Dzisiaj to mąż prezydent stolicy zeznawał przed komisją weryfikacyjną. Jak mówił, informacji o kradzieży kamienicy w latach 40-tych, w ogóle nie weryfikował.

— NAJPROSTSZYM I NAJBARDZIEJ BOLESNYM SPOSOBEM NA POZBYCIE SIĘ LOKATOROW BYŁA DRASTYCZNA PODWYŻKA CZYNSZU – Karol Jałtuszewski.

— PODWYŻKĘ 3 MIESZKAŃCÓW PRZYPŁACIŁO ŻYCIEM – Jałtuszewski.

— NAGLE ZMARŁA 47 LETNIA KOBIETA, BYLIŚMY W TAKIEJ MATNI 26-LETNI SYN BYŁ TAK WRAŻLIWĄ OSOBĄ I NIE MÓGŁ SIĘ POGODZIĆ ŻE MOŻNA TAK ODDAĆ KAMIENICĘ Z LOKATORAMI – pani Anna, lokatorka.

— LOKATORZY BYLI BEZRADNI, HGW NIE ZNALAZŁA DLA NICH NAWET CZASU – Jałtuszewski.

— NIE MOGLI ZNALEŹĆ ADWOKATA – Jałtuszewski.

— PRAWNICY MÓWILI: AA, TO DOTYCZY RODZINY WALTZÓW… – pani Anna.

— PLATFORMA KŁAMIE, CHCĄC WRÓCIĆ DO WŁADZY – belka.

— OBRAŻALI POLAKÓW NAZYWAJĄC ICH FASZYSTAMI: Grzegorz Schetyna i jego partia chcą odwołania rządu Prawa i Sprawiedliwości. Złożyli wniosek o konstruktywne wotum nieufności, zarzucając rządowi – wspieranie środowisk neofaszystowskich. Dowodem mają być incydenty, do których doszło na Marszu Niepodległości, na którym 60-tysięcznego tłumu – pojawiły się jednostkowe, niezgodne z prawem transparenty. Przedstawiciele rządu stanowczo je co prawda potępili, ale to nie przeszkodziło totalnej opozycji w obrażaniu Polaków – nazywając ich faszystami.

— 11 STRON ZARZUTÓW OBRAŻAJĄCYCH POLAKÓW – Marcin Tulicki.

— TO OCZYWISTA MANIPULACJA, BO W 60. TYS TŁUMIE TAKIE TRANSPARENTY TO BYŁ MARGINES – Tulicki.

— GDY RZĄDZIŁA PO MARSZ BYŁ NARAŻONY NA PROWOKACJE – Tulicki.

— PIS OD LAT ŚWIĘTUJE W KRAKOWIE, ODWOŁUJĄC SIĘ DO TYCH SAMYCH WARTOŚCI, Z JAKIMI NA MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI MASZERUJĄ TYSIĄCE PATRIOTÓW – Tulicki.

— PARTIA ZEWNĘTRZNA – belka.

— Platforma Obywatelska, składając wniosek o odwołanie rządu, liczy na to, że debata w Polsce, wywoła reakcję, przede wszystkim, zagranicą. Eksperci nie mają wątpliwości, że chodzi o to, aby podchwyciły to unijne instytucje, czy zagraniczni dziennikarze. Prezes Prawa i Sprawiedliwości, kilka miesięcy temu w Sejmie, krytykując działania opozycji przeciwko Polsce, nazywał PO partią zewnętrzną.

— 6 EUROPOSŁÓW PODNIOSŁO RĘCE PRZECIW POLSCE – Jakub Wojtanowski.

— POLITYCY PO ZAWSZE BYLI SOJUSZNIKAMI BERLINA, TUSK BYŁ PRZEZ NIEMCÓW WIELOKROTNIE NAGRADZANY, NASTĘPCA TUSKA POWIEDZIAŁ, ŻE ZAGRANICA BĘDZIE DLA NIEGO NARZĘDZIEM ODSUWANIA PIS OD WŁADZY – Wojtanowski.

— BYŁEM KONSULTOWANY WS REZOLUCJI – Trzaskowski.

— POLACY UFAJĄ MATEUSZOWI MORAWIECKIEMU – belka.

— JEGO ROLA MA ZNACZĄCO WZROSNĄĆ: Polacy doceniają efekty polityki gospodarczej Prawa i Sprawiedliwości. Autorowi jej sukcesu, wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu ufa aż 47 procent ankietowanych w ostatnim badaniu CBOS. Dlatego po spodziewanej w najbliższych dniach rekonstrukcji rządu, jego rola ma znacząco wzrosnąć.

— STAŁ SIĘ SYMBOLEM POLSKIEJ GOSPODARKI, W KTÓREJ JEST ŚWIETNIE A MA BYĆ CORAZ LEPIEJ – Ewa Bugała.

— DZIŚ JUŻ WIEMY, ŻE TEN PLAN SIĘ SPRAWDZA – Bugała.

— NIE BYŁO TEGO, GDYBY NIE ZAUFANIE JAKIM MORAWIECKI SIĘ CIESZY WŚRÓD ZACHODNICH PARTNERÓW – Bugała.

— POLACY UFAJĄ MORAWIECKIEMU, W CEBOS MA 47% ZAUFANIA – Bugała.

— JEDNOCZEŚNIE JEST ZWOLENNIKIEM TWARDEJ WALKI O PODMIOTOWOŚĆ, O CZYM MÓWIŁ NA KONGRESIE PIS- Bugała.

— PO CO NAM LOT SKORO JEST LUFTHANSA, PO CO NAM PIS SKORO JEST CDU? – MORAWIECKI.

— JEST ZNANY Z POCZUCIA HUMORU W STYLU ZACHODNICH POLITYKÓW –  Bugała.

— JEGO ROLA MA BYĆ JESZCZE WIĘKSZA – Bugała.

— PRZED NAMI WIELE WYZWAŃ DOTYCZĄCYCH GOSPODARKI, WSPIERANIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI – Beata Mazurek. 

— WIELKI SUKCES PLANU MORAWIECKIEGO – belka.

— O SUKCESIE MÓWIĄ NAWET DOTĄD SCEPTYCZNE AGENCJE RATINGOWE: Mało kto wierzył, że Mateuszowi Morawieckiemu przez dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości uda sie zrobić aż tak wiele. Dziś o ogromnym sukcesie polskiej gospodarki, mówią wszyscy – także początkowo sceptyczne agencje ratingowe. Po zaskakująco dobrym trzecim kwartale, kiedy polska gospodarka urosła o prawie 5 procent, zagraniczni ekonomiści podwyższają prognozy dla polskiej gospodarki. Według agencji Fitch, w tym roku urośnie ona o 4,4 procent, a według g banku Morgan Stanley, w przyszłym roku o tyle samo.

— ZAPEWNIENIE PIENIĘDZY NA AMBITNE PROGRAMY SPOŁECZNE TO NAJWIĘKSZY SUKCES PLANU MORAWIECKIEGO – Damian Diaz.

— SPROWADZANI INWESTORZY NIE TWORZĄ MONTOWNI, TYLKO DOBRZE PŁATNE MIEJSCA PRACY – Diaz.

*****

— DLACZEGO PREMIEROWI MORAWIECKIEMU SIĘ UDAJE? – pytanie Danuty Holeckiej do ekonomistów w Gościu Wiadomości.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— TO ZDJĘCIE MOŻE ZAPISAĆ SIĘ W HISTORII – Agnieszka Milczarz: Namaszczona przez PiS prezes TK z prezes SN wspólnie słuchają orędzia prezydenta nawołującego do pojednania narodowego.

— KIEDY PREZYDENT PRZEMAWIAŁ, NA ŁAWACH OPOZYCJI LEŻAŁY BIAŁE RÓŻE – Milczarz dalej.

— PRZED SEJMEM SZCZELNIE OTOCZONYM BARIERKAMI I POLICJĄ TRWAŁA DEMONSTRACJA W OBRONIE NIEZALEŻNOŚCI SĄDÓW I WOLNYCH WYBORÓW – Milczarz.

— JUTRO POSŁOWIE ZNÓW ZAJMĄ SIĘ USTAWAMI SĄDOWYMI – Milcarz dalej.

— SERIAL O REKONSTRUKCJI RZĄDU WCIĄŻ NA TOPIE.

— OSTATNIA PLOTKA BRZMI: PREMIER SZYDŁO ZASTĄPI MATEUSZ MORAWIECKI – Dariusz Ociepa: Taką zmianę miał sygnalizować Jarosław Kaczyński podczas wczorajszej wieczornej imprezy barbórkowej.

— O TYM ŻE JEST COŚ NA RZECZY MIAŁO TEŻ ŚWIADCZYĆ ODWOŁANIE W OSTATNIEJ CHWILI WYJAZDU MATEUSZA MORAWIECKIEGO DO BRUKSELI NA SPOTKANIE UNIJNYCH MINISTRÓW FINANSÓW – Ociepa dalej.

— OBOK TOCZĄ SIĘ PRACE NAD ZMIANAMI W SĄDOWNICTWIE I ORDYNACJI WYBORCZEJ – Ociepa.

— Z TEMATU REKONSTRUKCJI PIS UCZYNIŁO NIEKOŃCZĄCĄ SIĘ OPOWIEŚĆ – Ociepa dalej.

— MORAWIECKI JEST NAJWIĘKSZYM POLITYCZNYM RYWALEM BEATY SZYDŁO W RZĄDZIE, ALE W PIS NIE MA ŻADNEGO ZAPLECZA – Ociepa: Więc tak jak teraz, kluczowe decyzje i spory personalne i tak musiałby rozstrzygać prezes.

— Jeśli za jakiś czas Beata Szydło rzeczywiście straci stanowisko, to zostanie zapamiętana obok wielu innych rzeczy ze świetnego żartu: że rekonstrukcję się robi, a nie o niej mówi – konkluzja Ociepy.

— ANDRZEJ WALTZ PRZED KOMISJĄ WERYFIKACYJNĄ.