— SONDA NA WPOLITYCE – KTO POWINIEN BYĆ KANDYDATEM PIS: JAKI 24,8 TYS. GŁOSÓW, KARCZEWSKI 4,7 TYS.

— DOSZŁO DO INCYDENTÓW SKRAJNIE ZŁYCH – JAROSŁAW KACZYŃSKI: “Doszło do incydentów [na Marszu Niepodległości] skrajnie niefortunnych, skrajnie złych, niedopuszczalnych. Polska tradycja, do której się odwołujemy, nie ma nic wspólnego z antysemityzmem. Jesteśmy od tego jak najdalsi – mówił Jarosław Kaczyński w rozmowie z Danutą Holecką w „Gościu Wiadomości” TVP Info. – Chciałbym jedną rzecz powiedzieć. To był margines marginesu i to w ogóle jest margines marginesu w Polsce, a po drugie bardzo prawdopodobna jest prowokacja – dodał”. http://300polityka.pl/live/2017/11/13/

— PREZYDENT DUDA: POLSKA NIE JEST TYLKO DLA POLAKÓW – jedynka Nowej Trybuny Opolskiej.

— HASŁA NIE PRZESZKADZAŁY BŁASZCZAKOWI? TO NIEMOŻLIWE – ZOFIA ROMASZEWSKA w rozmowie z Dominiką Wielowieyską na wyborcza.pl: “Uważam, że te hasła są problemem. I te wypowiedzi, które słyszeliśmy po marszu, też są problemem. One podchodzą pod kodeks karny. Nie jest tak, że u nas wolno te wszystkie hasła wywrzaskiwać. Nie przeszkadzały panu ministrowi? To niemożliwe”.

— FRAGMENT ROZMOWY Z ROMASZEWSKĄ: “Czy to dobrze, że ludność podpisuje się pod rasistowskimi hasłami, takimi jak „biała Europa, czysta krew”?

– Ludność nie wie, pod jakimi hasłami się podpisuje. Ludność podpisuje się pod tym, że Polska ma być wielka, wspaniała i mieć ogromne powodzenie.

– Czy to dobrze, że ludzie nie wiedzą, pod czym się podpisują i w czym biorą udział?

– Nie są świadomi absolutnie.

– Ale czy to dobrze, że nie wiedzą, że wspierają rasizm?

– Myślę, że to bardzo źle”.
http://wyborcza.pl/7,75968,22641156,zofia-romaszewska-nie-jest-tak-ze-u-nas-wolno-te-hasla-wywrzaskiwac.html

— MIELI CIEPLARNIANE WARUNKI DO GŁOSZENIA SWOICH HASEŁ – PIOTR WÓJCIK: “Na tej samej zasadzie trudno się dziwić, że na Marszu Niepodległości obyło się bez awantur, skoro ci, którzy takie awantury mogliby tam wszczynać, mieli cieplarniane warunki do artykułowania swoich odrażających haseł. Skoro nieniepokojona przez nikogo grupa nazioli mogła z odsłoniętymi twarzami nieść rasistowskie transparenty i wykrzykiwać nazistowskie hasła, to dlaczego miałaby się wplątywać się w jakieś burdy?”

— PANIE MINISTRZE BŁASZCZAK, PROSZĘ WSADZIĆ TYPÓW, KTÓRZY GŁOSILI NAZISTOWSKIE HASŁA: “Panie ministrze Błaszczak, proszę kończyć ten „spokój” i tych wszystkich typów, którzy wznosili nazistowskie hasła, jak najszybciej wsadzić tam, gdzie ich miejsce. A potem proszę się zająć organizacjami, które postulują „separację rasową”. Nawet za cenę paru awantur na ulicach”. https://www.facebook.com/IndieMind/posts/1633848373304893

— MARSZ NIEPODLEGŁOŚCI SŁABO SKRYWA SKRAJNY NACJONALIZM – Tomasz Walczak w SE: “Twierdzisz, że nie jesteś rasistą, ale sam się do niego przyznajesz, twierdząc, że jesteś rasowym separatystą. Skandujesz pełne nienawiści hasła, ale uważasz, że to margines i prowokacja. Doprawdy, ile by się narodowcy gimnastykowali, nie ukryją, że pod przykrywką patriotyzmu Marsz Niepodległości skrywa słabo maskowany skrajny nacjonalizm”.

— OBRAŻAJĄ SIĘ, ŻE LUDZIE NIE CHCĄ DOSTRZEC, ŻE TO PRZECIEŻ PIKNIK RODZINNY A NIE IMPREZA FASZYZUJĄCYCH ŚRODOWISK – pisze Walczak w SE: “Zapraszasz na Święto Niepodległości neonazistów i skrajnych nacjonalistów z zagranicy i mówisz, że z faszyzmem nie masz nic wspólnego. Organizujesz marsz, na którego czele pojawiają się wielkie transparenty z ksenofobicznymi i rasistowskimi hasłami okraszone krzyżami celtyckimi – symbolem neonazistów i wielbicieli prymatu białej rasy – ale obrażasz się, że ludzie nie chcą dostrzec, że to przecież piknik rodzinny, a nie impreza faszyzujących środowisk”. http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/tomasz-walczak-marsz-niepodlegosci-i-paradoks-tolerancji_1027267.html

— NARODOWCY TO NIE JEST ŻADNA FALA – dr Rafał Chwedoruk w SE: “- Tak, u nas takie poglądy są wyjątkowo mało liczne. Przecież narodowcy nie mają żadnego realnego przełożenia na politykę. Mityczny Ruch Narodowy w ogóle nie dostał się Parlamentu Europejskiego. Mam wrażenie, że mówimy o czymś, co jest wyjątkowym marginesem, i nie jest żadną falą”. http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/Rafal-Chwedoruk-narodowcy-nie-maja-przeozenia-na-polityke_1027269.html

— PIOTR WIERZBICKI, TWÓRCA GAZETY POLSKIEJ – na opiniach RZ o UE: „Co powinien uczynić rząd? Zamiast tłumaczyć się z każdej decyzji parlamentu, przedstawić wreszcie w oddzielnym oficjalnym dokumencie skierowanym do władz w Brukseli, europejskich rządów, a także polskiej i światowej opinii publicznej swoje stanowisko zarówno wobec agresywnych działań podejmowanych przeciw Polsce przez liderów z Brukseli, jak i w sprawie przyszłości Unii Europejskiej. Przypominam, że w tej drugiej kwestii, wręcz kluczowej, jedynym poważnym dokumentem leżącym na stole pozostaje wciąż memoriał ministrów spraw zagranicznych Niemiec i Francji, z postulatem wyjęcia spod kompetencji państw członkowskich polityki zagranicznej i obrony, a zatem, praktycznie biorąc, nadania im statusu landów, prowincji czy guberni. Polski rząd powinien wprost stwierdzić, że traktujemy jako na niczym nieopartą uzurpację przypisywane sobie przez władze Unii prawo do podejmowania akcji karnych wymierzonych w kraje członkowskie mniej lubiane w Brukseli ze względów ideologicznych i politycznych”.
http://www.rp.pl/Publicystyka/311139914-Odwinac-sie-Brukseli.html

— Z PIS NIE DA SIĘ WYGRAĆ SAMODZIELNIE – KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA w GW: “PiS odsłonił karty. Teraz czas dla opozycji. Czy da się wciągnąć w pułapkę zastawioną przez PiS, czy jednak będzie w stanie się porozumieć, tak jak obiecywała? Do rozstrzygnięcia są jeszcze przecież wspólne listy do sejmików i rad miejskich. Przy zmienionej ordynacji i majstrowaniu przy granicach okręgów nie da się wygrać z PiS samodzielnie”. http://wyborcza.pl/7,75968,22641132,kolenda-zaleska-kampania-bedzie-wyniszczajaca-dla-opozycji.html

— ORDYNACJA POWINNA SKŁANIAĆ OPOZYCJĘ DO ZJEDNOCZENIA – PROF. FLIS O ORDYNACJI: – jak mówi w GW: “ Poza tym zmiany powinny skłaniać opozycję do jednoczenia się wobec silnego przeciwnika. Zakładają bowiem nagrodę dla silnego podmiotu, czyli przynajmniej jeden mandat”.

— ZMIANA ORDYNACJI PRZYPOMINA GRĘ W NUNCZAKO – TRUDNIEJ UDERZYĆ PRZECIWNIKA, A ŁATWIEJ NABIĆ SOBIE GUZA – jeszcze Flis w GW: “Widać chęć poprawy swoich wyników, lecz od chęci do oczekiwanych efektów jest bardzo daleko. Zwykle powtarzam, że majstrowanie przy ordynacji wyborczej przed wyborami przypomina walkę nunczako. Trudniej jest trafić w przeciwnika, niż nabić sobie na głowie guza”.

— PROF. RACIBORSKI O ORDYNACJI: NIE DA SZANS KONKURENTOM PIS: “Wprowadzenie zasady proporcjonalności w małych gminach musi oznaczać małe okręgi wyborcze. A w takich okręgach nie da się proporcjonalnie przełożyć głosów na mandaty. Przykładowo, jeśli mandatów w okręgu będzie cztery to ugrupowanie zdobywające nawet 20 proc. głosów może nie dostać mandatu. Prawie wszystkie mandaty może w tych warunkach zdobyć zwycięskie ugrupowanie uzyskujące ok. 40 proc. głosów.  Zasada proporcjonalności w małych okręgach daje skrajnie nieproporcjonalne rezultaty.Zniesienie wyborów większościowych  w małych gminach to także cios w lokalne organizacje społeczeństwa obywatelskiego i w kandydatów niezależnych”. https://oko.press/pis-zmienia-ordynacje-wyborcza-poziomie-gmin-daje-konkurentom-szans/

— JACEK ŻAKOWSKI O RADYKALNEJ RZECZYWISTOŚCI I TYM, ŻE JUŻ NIE BĘDZIE DEMOKRATYCZNYCH WYBORÓW – mówi Jarosławowi Kuiszowi w KL: “Wszystko zależy od tego, jak postrzegamy rzeczywistość. Uważam, że rzeczywistość jest radykalna. Mamy do czynienia z procesem rewolucyjnym w tym sensie, w jakim opisał go Thomas Kuhn w „Strukturze rewolucji naukowej”, ze zmianą paradygmatu, zerwaniem ciągłości, innym postrzeganiem świata – to wywołuje sytuację anomiczną – bo rewolucja, czyli zmiana paradygmatu, prowadzi do zmiany systemu wartości. Nie chodzi o to, żeby robić PiS-owi zarzut, że Piotr Szczęsny się spalił, tylko żeby zdawać sobie sprawę, w jakim miejscu procesu historycznego jesteśmy. Moim zdaniem, jesteśmy w trakcie rewolucji. Ta interpretacja może być błędna, może PiS jest normalną, demokratyczną partią. Ale ja uważam, że nie jest i jest prawdopodobne, że nie będzie już w Polsce demokratycznych wyborów”.

— PRZEZ WIELU POLAKÓW RZĄDY PIS TO OKUPACJA – DALEJ ŻAKOWSKI: “To, co się dzieje w ostatnich dwóch latach, jest przez wielu Polaków odczuwane jako inwazja, jako okupacja. Wojsko jest w koszarach, ale emocje dotyczące zaburzenia ładu mogą być podobne jak w czasie przejęcia władzy przez komunistów w latach 40. albo jak w czasie inwazji na Czechosłowację”.

— DLA ŻAKOWSKIEGO BLIŻSZE PORÓWNANIE DO AUTORYTATYZMU II RP – jak mówi KL: “Nie bardzo mi odpowiada porównywanie dzisiejszej sytuacji do faszyzmu czy komunizmu. Bliższe prawdy wydaje mi się porównanie do autorytaryzmu II RP. Ale – tak czy inaczej – te wybory już są oszukane. Po zmianach wprowadzanych przez PiS możemy mieć wybory, ale nie możemy mieć uczciwych demokratycznych wyborów. Mamy rząd, który przejmuje sądy, używa publicznych pieniędzy do uprawiania propagandy, do niszczenia społeczeństwa obywatelskiego, do wymiany elit – o czym mówi otwarcie. To się nie mieści w ramach dotychczasowego ustroju. Dlatego PiS musi łamać Konstytucję. Jeszcze nie mordują jak w Rosji, ale atak na wyspy niezależności, jak społeczeństwo obywatelskie czy prywatne media, jest faktem. I będzie coraz bardziej radykalny. Trudno o tym mówić jak o polityce normalnej, unikając fałszowania rzeczywistości”.

— PARADYGMAT PIS LEPIEJ DOSTOSOWANY DO RZECZYWISTOŚCI – jeszcze Żakowski w KL: “Moim zdaniem – znów odwołam się do Thomasa Kuhna – paradygmat, który proponuje PiS i Trump jest lepiej dostosowany do obecnej rzeczywistości niż nasz, ale dla zdecydowanej większości jest zły. To będzie coraz bardziej widoczne. I on się musi niestety w jakimś sensie wyczerpać. Ludzie muszą zobaczyć, że Kuczyński miał więcej racji niż Kaczyński. Grzegorz Schetyna, który wciąż twierdzi, że za dwa lata wygra wybory, też musi się pogodzić ze zmianą sytuacji”. http://kulturaliberalna.pl/2017/11/14/piotr-szczesny-samospalenie-jacek-zakowski-wywiad/

— ÓSMA DEBATA O NICZYM – JEDYNKA GPC O DEBACIE W PE O POLSCE: “22 rannych policjantów po zamieszkach w stolicy Belgii. 50 osób aresztowanych w pierwszą noc rozpoczynającego się karnawału w Kolonii. nadal niespokojna sytuacja w Ka- talonii. Mimo napiętej atmosfery w europie europarla- ment szykuje się do ósmej już debaty o sytuacji w Polsce. Tym razem dyskusję poprzedziły ataki medialne na nasz kraj i oskarżenie o sprzyjanie faszyzmowi i nazizmowi”.

— OBNIŻKA WIEKU EMERYTALNEGO TO NOWE LIBERUM VETO – ANDRZEJ RZOŃCA w rozmowie z DGP: “Obniżka wieku emerytalnego to nowe liberum weto. Prezydent Duda z powodu tej decyzji będzie na liście hańby jak poseł Siciński, który pierwszy zerwał Sejm. PiS i prezydent sprawili, że najskuteczniejszy dziś sposób łagodzenia skutków starzenia się społeczeństwa, czyli stopniowe podnoszenie wieku emerytalnego, przestał być dla Polski dostępny. Jaka siła polityczna ponownie podwyższy wiek emerytalny, skoro wówczas inne ugrupowanie natychmiast weźmie odwrócenie tych zmian na sztandary? Wiek emerytalny na obecnym poziomie stał się niewzruszalny – przynajmniej do czasu kryzysu”.

— RZOŃCA O DEZAKTYWIZACJI ZAWODOWEJ PRZEZ 500 PLUS: “To nie jest bagatelna liczba – zwłaszcza że chodzi o bardzo krótki czas funkcjonowania programu i tylko o kobiety. Tymczasem 500 plus dezaktywizuje także mężczyzn. Nawet jeśli nie jest to podobna skala. Moim zdaniem problem będzie narastał. 500 plus nie powinien trafiać tam, gdzie porzuca się pracę”.

— RZOŃCA: PROGRAM MORAWIECKIEGO BYŁ TESTOWANY W LATACH 50. I 60. W AFRYCE I AMERYCE ŁACIŃSKIEJ: “Mamy do czynienia z połączeniem osłabiania odporności Polski na wstrząsy i podcinania długofalowych sił rozwoju. Polityka makroekonomiczna w wykonaniu PiS jest nieodpowiedzialna. Od 1991 r. nie mieliśmy recesji. Dzięki temu, mimo że nie było też okresów nadzwyczajnie szybkiego wzrostu jak w niektórych krajach posocjalistycznych, w sumie to nasza gospodarka urosła najbardziej. Tych wyników by nie było bez odpowiedzialnej polityki makroekonomicznej. Dzisiaj PiS przekracza granice tego, co rozsądne, i buduje swoje plany na założeniu, że nic złego na świecie się nie zdarzy. W przyszłym roku mamy objąć prowadzenie w nielicznej grupie krajów UE, które po 2015 r. zwiększyły dług publiczny. Do tego cofamy się do minionego ustroju, do planowania, etatyzmu i kontrolowania każdej sfery gospodarki. To zaś nigdzie na świecie się nie sprawdziło. Weźmy Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. To jest program, który był testowany w latach 50. i 60. w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Pojawiają się w nim inne słowa, warstwa wizualna jest dopracowana, ale wszędzie, gdzie próbowano go wprowadzić, kończył się katastrofą”. http://gospodarka.dziennik.pl/emerytury-i-ofe/artykuly/562419,andrzej-rzonca-obnizony-wiek-emerytalny-liberum-weto.html

— WSZYSTKO DLA MORAWIECKIEGO – FAKT: “To nic innego, jak „pokazówka” na potrzeby PiS. – Premier Beata Szydło bardzo stara się teraz udowodnić prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, że znakomicie współpracuje w tandemie z Morawieckim – mówi nasz rozmówca z PiS”. http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/rzad-rok-zwlekal-teraz-przyspiesza-skad-ta-zmiana/z9meczn

— ILE PIS ZAPŁACI ZA ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE – Piotr Mączyński w GW: “Jak takie pomysły się kończą, również pokazały uwielbiane przez PiS Węgry. Po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele sieci handlowe obniżyły ceny, aby klienci, zamiast kupować w małych sklepach w niedzielę, przyszli do nich w sobotę. I gdy zwykle padało tam około tysiąca małych sklepów rocznie, to w trakcie obowiązywania zakazu zamknięto ich prawie 5 tysięcy”. http://wyborcza.pl/7,155290,22641104,ile-zaplaci-pis-za-zakaz-handlu-w-niedziele.html

— PREZYDENT ŚWIĘTOCHŁOWIC PRZECIW ŚLĄSKIEMU MARSZAŁKOWI STARTUJE NA SZEFA REGIONU PO: “- Partia powinna być ta sama, a nie taka sama. Pełniący obowiązki śląskiego przewodniczącego PO Wojciech Saługa kultywuje raczej tej drugiej zasadzie. Przez te kilkanaście miesięcy nie udało się zmodernizować struktur PO, tak aby partia ta była bardziej atrakcyjna i mogła konkurować z innymi ugrupowaniami. Region śląski to największa struktura PO w Polsce i jego głos powinien być silny w Warszawie. Wojciech Saługa nie potrafi jednak przebić się ze swoim stanowiskiem, nie potrafi rozmawiać z członkami PO i z elektoratem – mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic”. http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/swietochlowice/a/dawid-kostempski-startuje-na-szefa-slaskiej-platformy-obywatelskiej-zdjecia,12668300/

— TYSZKIEWICZ JEDYNYM KANDYDATEM NA SZEFA BIAŁOSTOSKIEJ PO: “- Podlaskie potrzebuje potencjału Platformy Obywatelskiej. Jestem przekonany, że wspólnie potrafimy doprowadzić naszą drużynę do zwycięstwa. Dlatego kandyduję – mówi nam poseł Tyszkiewicz”. https://plus.poranny.pl/wiadomosci/a/wybory-w-podlaskiej-platformie-bez-politycznych-fajerwerkow,12667078

— W ODPOWIEDZI NA OGRANICZENIE KADENCYJNOŚCI W SAMORZĄDACH JACEK KARNOWSKI PROPONUJE TO POSŁOM: “- Jestem przeciwny ograniczaniu kadencji burmistrzów i prezydentów, czego chce PiS. To Mieszkańcy gminy, a nie oderwani od rzeczywistości posłowie, powinni decydować kto i ile lat jest Ich Wójtem, Burmistrzem czy Prezydentem.Jak już to proponuję, żeby ograniczyć kadencję posłów i senatorów, też do dwóch. Znamy takich posłów, którzy są oderwani od rzeczywistości, otoczeni tłumem ochroniarzy i od 28 lat zasiadają w Parlamencie”. http://www.dziennikbaltycki.pl/wiadomosci/sopot/a/prezydent-sopotu-jacek-karnowski-proponuje-ograniczyc-kadencje-poslow,12669460/

— PIS PRZEGRYWA WALKĘ ZE SMOGIEM – GW: “Niemal rok od szumnych zapowiedzi Beaty Szydło, że rząd PiS będzie walczył ze smogiem, nie został zrealizowany w pełni żaden z 14 punktów programu „Czyste powietrze”. Polski Alarm Smogowy przepytał poszczególnych ministrów o postęp prac i przygotował raport o tym, jak rząd wywiązał się ze swoich obietnic”. http://wyborcza.pl/7,75398,22641569,szyszko-doradza-jak-truc-a-rzad-pis-przegrywa-w-walce-ze-smogiem.html

— URODZINY: Stanisław Karczewski (62), Marek Ostrowski, Michał Strąk.

— 300LIVE:
Karczewski o rekonstrukcji: Decyzje ogłosimy na początku grudnia
O 13:00 konferencja Szydło i Kaczyńskiego
Gliński: Ponieważ u mnie w rodzinie jest dużo miedzianowłosych, nie poszliśmy na Marsz Niepodległości
Kosiniak-Kamysz: Zbójecka ordynacja wpycha nas jako PSL w ramiona antyPiS-u
http://300polityka.pl/live/2017/11/14/