— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Jaki: Kaczyński byłby bardzo skutecznym premierem
Jaki: PAD popełnił błąd, nie podpisując ustaw o sądach, natomiast dziś o tym zapominamy
Jaki: Kochalski nie powinien być wiceprezesem Orlenu. To moja osobista opinia
Piotrowicz: Bez sensu są spotkania dla spotkań. Dochodzi do wymiany korespondencji między mną a Muchą
PEK: Streżyńska jest świetnym ministrem
Rząd we wtorek zajmie się Prawem przedsiębiorców oraz projektem ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców
Waszczykowski o Radzie Służby Zagranicznej: Nie trzeba być prawnikiem, by widzieć, że jest to rozwiązanie niekonstytucyjne
Gasiuk-Pihowicz złożyła wniosek o upublicznienie poprawek do projektów ustaw sądowych
http://300polityka.pl/live/2017/11/09/

*****

FAKTY TVN

— SPÓR Z UKRAINĄ: Ani premier, ani szef dyplomacji słowem nie wspomnieli o stosunkach z Ukrainą, choć mieli ku temu okazję podczas Forum Polityki Zagranicznej. A spór z Ukrainą to w ostatnich dniach jeden z najbardziej palących problemów. W tle jest trudna historia obu narodów, ale też wspólna przyszłość.

— NAWET PÓŁ ZDANIEM NIE WSPOMNIANO O RELACJACH Z UKRAINĄ – Krzysztof Skórzynski: Stojąc vis-à-vis dyplomatów i premier szef MSZ nawet pół zdaniem nie powiedział o nadwątlonych relacjach polsko-ukraińskich. Zdecydował się tylko na ogólną ocenę swoich dokonań.

— Najwyraźniej za „dobrą zmianę” w dyplomacji Witold Waszczykowski uważa również kurs, który obrał wobec Ukrainy przenosząc spór o trudną historię i zbrodnie na Wołyniu na poziom potężnego sporu między państwami. Jego ostatnim akcentem jest zakaz wjazdu do polski dla szefa ukraińskiego IPN – Skórzyński.

— JEDNA STRONA MEDALU TO UPA, DRUGA TO POLSKA RACJA STANU – Skórzyński: Tak – nacjonaliści z UPA są odpowiedzialni za zbrodnie na Wołyniu. Tak – są na Ukrainie ruchy, które negują fakty. Ale to jedna strona medalu. Drugą jest dyplomacja i polska racja stanu. W przypadku relacji polsko-ukraińskich, po wybuchu konfliktu Ukrainy z Rosją, oznaczała ona do tej pory pamięć o trudnej historii, rozliczanie i debatowanie o niej, ale też jednoczesne budowanie dobrych relacji pomimo trudnej historii. To nowa doktryna.

— POLSKO-UKRAIŃSKI KONFLIKT JEST ROSYJSKIM MARZENIEM – SKÓRZYŃSKI: Polsko-ukraiński konflikt polityczny jest marzeniem i celem polityki rosyjskiej. Dlatego przez wiele lat Polska spierała się choćby o upamiętnienie ofiar Wołynia, ale w dyplomacji eksponowano to, że jako pierwszy kraj uznała niepodległość Ukrainy po rozpadzie Związku Radzieckiego, stając się jej rzecznikiem w Europie. W czasie pomarańczowej rewolucji Polska odegrała kluczową rolę przy negocjacjach. Lech Kaczyński chwalił za nie wówczas Aleksandra Kwaśniewskiego. Podczas Euromajdanu polscy politycy – także prezes PiS – byli tam, gdzie trzeba uznając, że nasze relacje to kwestia polskiego bezpieczeństwa. W zeszłym roku polscy żołnierze maszerowali ramię w ramię z ukraińskimi w ich święto narodowe. To wszystko nie oznaczało, że unikano trudnych tematów. Starano się jedynie, by nie niszczyły polsko-ukraińskich relacji. Do tej pory.

— UKRAIŃCY MAJĄ WOBEC POLSKI NAJCIEPLEJSZE UCZUCIA – Skórzyński: Z sondażu wykonanego na Ukrainie wynika, że właśnie wobec Polski Ukraińcy mają najcieplejsze uczucia. Wyprzedzamy tu szeroko rozumianą Unię, Litwę czy Niemcy. Ukraińcy w Polsce są cenionymi pracownikami, a proukraińskie nastroje sprzyjają temu, by w Polsce byli zatrudniani tam, gdzie brakuje rąk do pracy. Prezydenci Polski i Ukrainy zadeklarowali, że chcą gasić pożar. Niewykluczone, że na początku grudnia. Wtedy planowana jest wizyta Andrzeja Dudy w Kijowie.

— WARTO POSŁUCHAĆ KOLEJNEGO GENERAŁA: W sprawie nominacji generalskich zaleca rozmowy i kompromis. O modernizacji polskiej armii mówi wprost: kupiliśmy trochę tego, trochę tamtego – fajne rzeczy. Były Inspektor Sił Powietrznych Tomasz Drewniak to kolejny generał, którego w dyskusji o naszej armii warto posłuchać.

— Musiał odejść ze stanowiska, bo w czasie spotkania prezydenta z Antonim Macierewiczem, poproszony o szczerość, wygłosił szczerą opinię.

— GEN. DREWNIAK: Mieliśmy z panem ministrem w dwóch czy trzech kwestiach odrębne zdania. W mojej ocenie był to początek dyskusji, a w ocenie ministra był to koniec współpracy.

— MICHAŁ DWORCZYK: Żaden z generałów, którzy odeszli z wojska, nie odszedł dlatego, że zwracał uwagę na istniejące problemy wojska. Raczej mógłbym wskazać osoby, które odeszły, bo chciały ukryć pewne problemy

— NOWYCH GENERAŁÓW NIE MA – Sobieniowski: Generał Drewniak, który był awansowany także przez Lecha Kaczyńskiego, miał wizję rozwijania najnowocześniejszych systemów rakietowych i antyrakietowych, a także sił powietrznych. Musiał odejść, podobnie jak grupa kilkudziesięciu innych generałów. A nowych nie ma, bo prezydent i minister nie są w stanie się porozumieć co do generalskich nominacji i nowego systemu dowodzenia. O tym wszystkim w Brukseli w czwartek nie było mowy. Antoni Macierewicz przekonywał, że Polska daje przykład i właściwie reformuje NATO.

— TOMASZ SIEMONIAK: Armia idzie w bardzo złym kierunku, modernizacja jest zahamowana, najważniejsi, najlepsi dowódcy odeszli, jest dużo propagandy.

— MARSZ NARODOWCÓW CYKLICZNY: 11 listopada, w dniu Święta Niepodległości, tylko tych większych marszów, zgromadzeń i demonstracji będzie w stolicy kilka. Wojewoda z PiS zgodził się, by narodowcy mieli zgromadzenie cykliczne na 5 lat. Bez wsparcia polityków nacjonalistyczne hasła nie byłyby tak głośne.

— NIE ROZUMIEM HASŁA (MARSZU), NIKT MI NIE ZABRANIA WIARY W BOGA – Jakub Kulesza z Kukiz’15.

— INSTYTUT SOLIDARNOŚCI I ODWAGI: Instytut Solidarności i Odwagi – to brzmi dumnie i kosztuje bardzo dużo. Konkretnie 75 milionów złotych. PiS tworzy instytucję, która ma „upamiętniać osoby zasłużone dla Polski w kraju i za granicą”. Wydaje się, że już mamy instytucje, które to robią i to nie od dziś.

— POJAWIAJĄ SIĘ PYTANIA PO CO – Paweł Płuska: To ma być taki polski instytut Yad Vashem,prowadzący badania, sprawdzający archiwa i nagradzający zasłużone osoby specjalnym orderem, który wręczałby prezydent. Zaczynają się pytania, po co, skoro prezydent już to robi, a Senat, Polska Fundacja Narodowa, IPN, PAN, archiwa państwowe, Ośrodek KARTA, Żydowski Instytut Historyczny, Europejskie Centrum Solidarności i wiele innych instytucji już po części zajmują się tym, czym ma się zajmować nowa instytucja. Inna inicjatywa pani wiceminister to Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami imienia rotmistrza Pileckiego.

— CHODZI O KOLEJNĄ POSADĘ, O KOLEJNEGO DYREKTORA – Iwona Śledzińska-Katarasińska.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— ZADAJE SOBIE PYTANIE CZY CHCĘ BYĆ W TOTALNEJ OPOZYCJI CZY CHCĘ PODEJMOWAĆ WYZWANIA NA RZECZ BUDOWY TEGO KRAJU – Andżelika Możdżanowska.

— NIE CHCĘ DOPUŚCIĆ DO TEGO, ŻEBY PO I NOWOCZESNA PRZEJĘŁY WŁADZĘ I DO POLSKI WRÓCIŁ DONALD TUSK – Adam Andruszkiewicz.

— WIĘCEJ LUDZI SZERSZE UPRAWNIENIA, MA ZAGWARANTOWAĆ SKUTECZNIEJSZĄ OCHRONĘ: Więcej ludzi, szersze uprawnienia. Biuro Ochrony Rządu zastąpi nowa formacja – Służba Ochrony Państwa. Szczegóły ustawy powołującej nową służbę przedstawił w Sejmie minister spraw wewnętrznych. Ma zagwarantować skuteczną ochronę najważniejszych osób i obiektów w państwie.

— BOR WYMAGA ZMIAN, ŚWIADCZY O TYM AUDYT – Ewa Bugała.

— PODLEGŁE DONALDOWI TUSKOWI BOR ODPOWIADAŁO ZA PRZYGOTOWANIE WIZYTY LECHA KACZYŃSKIEGO W KWIETNIU 2010 – Bugała.

— ÓWCZESNY SZEF BOR NIE PONIÓSŁ ŻADNYCH KONSEKWENCJI, ZOSTAŁ WRĘCZ MIANOWANY NA STOPIEŃ GENERAŁA – Bugała: Janicki wstąpił teraz do PO, która razem z N i PSL nie chciała dopuścić do dalszych prac nad ustawą.

— SUKCES PLANU REFORM JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO – belka. 

— Polska będzie liderem wzrostu gospodarczego wśród dziesięciu największych gospodarek Unii Europejskiej – tak przewiduje Komisja Europejska. Bruksela podniosła wyraźnie prognozy wzrostu polskiej gospodarki, bo spodziewa się przyspieszenia inwestycji. Ten rok będzie dobry także dla spółek Skarbu Państwa.

— ROSNĄ ZYSKI SPÓŁEK SP – Damian Diaz.

— ZDANIEM POPRZEDNICH RZĄDÓW TE SPÓŁKI NIE MIAŁY SZANS STANĄĆ NA NOGI – Diaz.

— W GÓRĘ WZBIJA SIĘ LOT, KUPI 6 NOWYCH SAMOLOTÓW – Diaz.

— OPOZYCJA TRACI SZABLE W SEJMIE – belka.

— JEDEN Z NAJBARDZIEJ WYRAZISTYCH I ROZPOZNAWALNYCH POSŁÓW – Z klubem Kukiz’15 żegna się jeden z najbardziej wyrazistych i rozpoznawalnych posłów – Adam Andruszkiewicz. O swojej decyzji poinformował w programie „Minęła 20”. Teraz zasili szeregi koła Wolni i Solidarni.

— OD DAWNA KUKIZ MU ZARZUCAŁ, ŻE JEST ZA ZBYT PISOWSKI – Jakub Wojtanowski.

— KIBICUJE TYM REFORMOM, BO KIBICUJE NASZEJ OJCZYŹNIE – Andruszkiewicz.

— ZOSTALIŚMY BARDZO SERDECZNIE PRZYJĘCI – Anna Maria Siarkowska.

— PLAN REFORM PRZYGOTOWANY PRZEZ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO PRZEKONUJE DAWNYCH KRYTYKÓW TEJ PARTII – Wojtanowski.

— W KULUARACH MÓWI SIĘ, ŻE WKRÓTCE USŁYSZYMY O KOLEJNYCH NAWRÓCENIACH – Wojtanowski.

— ULUBIENIEC FEMINISTEK OHYDNIE LŻY KOBIETY – belka.

— Choć trudno w to uwierzyć, to polskie feministki stanęły w obronie pisarza Janusza Rudnickiego, który znany jest z wulgarnych, seksistowskich żartów i poniżania kobiet. Skąd taka niespotykana wolta środowiska, które zdecydowanie potępia dyskryminację kobiet? Wyjaśnieniem zagadki, być może, mogą być poglądy polityczne Janusza Rudnickiego. Pisarz stoi po tej samej stronie politycznej barykady, co totalna opozycja.

— DO OBRONY PISARZA RZUCIŁY SIĘ ŚRODOWISKA, KTÓRE PRZEWAŻNIE PO TAKICH ZACHOWANIACH NIE ZOSTAWIAJĄ SUCHEJ NITKI.

— Wpisy Magdy Żakowskiej i Kazimiery Szczuki.

— Renata Grochal nie chciała rozmawiać z Wiadomościami.

— Jerzy Nasierowski na czele marszu na cześć Piotra S.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— RZĄD CHWALI SIĘ SUKCESAMI W POLITYCE ZAGRANICZNEJ – zapowiedź.

— POLSKA POLITYKA RZĄDZĄCA, JEŚLI WIERZYĆ RZĄDZĄCYM, JEST PASMEM SUKCESÓW – Jan Mikruta.

— FRAGMENT WYSTĄPIENIA PREMIER SZYDŁO.

— SŁAWOMIR NITRAS: My jesteśmy ze wszystkimi pokłóceni. Z Niemcami, Ukraińcami, Litwinami. Znaczenie Polski jest mniejsze w Europie.

— HISTORYCZNY SPÓR Z UKRAINĄ ZAOGNIA SIĘ Z KAŻDYM DNIEM – Mikruta.

— PLATFORMA DOMAGA SIĘ INFORMACJI PREMIER O POLITYCE ZAGRANICZNEJ – Mikruta dalej.

— PEWNA REKONSTRUKCJA RZĄDU, NIEPEWNY LOS MINISTRÓW – zapowiedź.

— PO TRWAJĄCYM 4 GODZINY SPOTKANIU DZIŚ POLITYCY PIS-U PRZEŚCIGALI SIĘ W TYM, CO TU POWIEDZIEĆ ŻEBY NIC NIE POWIEDZIEĆ – Dariusz Ociepa.

— TA WSTRZEMIĘŹLIWOŚĆ WYNIKA PONOĆ Z UMOWY, JAKĄ ZAWARLI UCZESTNICY SPOTKANIA – Ociepa dalej.

— NA TYM TLE NAJBARDZIEJ WYLEWNY BYŁ WICEPREMIER GOWIN – Ociepa.

— WIADOMO, ŻE PREMIER PRZEDSTAWIŁA PREZESOWI PROPOZYCJE ZMIAN KOSMETYCZNYCH – Ociepa dalej.

— W PIS ZASTANAWIAJĄ SIĘ CZY TO BEACIE SZYDŁO POMOŻE CZY ZASZKODZI – Ociepa.

— NAJGORĘTSZYM PYTANIEM POZOSTAJE TO DOTYCZĄCE ZMIANY PREMIER – Ociepa dalej: W nieoficjalnych rozmowach politycy PiS nie są zgodni. Według jednego z członków rządu, Jarosław Kaczyński na 90% przejmie stery. Według innych, prezes wciąż bierze to pod uwagę, ale nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji.

— Na czas, czyli na połowę listopada miała być rekonstrukcja. Dziś słyszymy już jednak o przełomie listopada i grudnia. Ale z drugiej strony, gdzie rząd znalazłby drugi taki temat zastępczy – konkluzja Ociepy.

— TK W PEŁNYM SKŁADZIE ROZPATRZY WNIOSEK POSŁÓW O ZAKAZ ABORCJI W PRZYPADKU PODEJRZEŃ O CHOROBĘ DZIECKA.