— GRZEGORZ SCHETYNA O BYCIU LIDEREM, SWOICH RELACJACH Z TUSKIEM, KULCIE PIŁKI NOŻNEJ W PLATFORMIE, DLACZEGO OGLĄDAŁ TYLKO 20 MINUT HOUSE OF CARDS, BIEGANIU W KAPTURZE JAK FRANK UNDERWOOD, O TYM CZEMU SIĘ DZIWI ŻONA, O ODDYCHANIU POLITYKĄ I ZAMIŁOWANIU DO MAŚLANKI:
https://wiadomosci.wp.pl/schetyna-w-kto-nami-rzadzi-tu-zawsze-jest-polmrok-6183357860038273v

— PILNE: SCHETYNA PREZENTUJE RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO JAKO KANDYDATA PO W WARSZAWIE. 

— TAK WICEMINISTER Z PO WYMUSIŁ PRZEKRĘT – Agnieszka Burzyńska i Radosław Gruca w Fakcie: “Jak opowiadają nam urzędnicy NFZ, wiceminister Neumann „jak szalony” wydzwania do ówczesnej prezes NFZ Agnieszki Pachciarz (44 l.). Dopytuje się o losy zażalenia od Sensor Cliniq. Pachciarz zezna później w sądzie, że „nigdy wcześniej nie spotkała się z takim natężeniem troski o jeden konkretny podmiot”. Do telefonicznych rozmów wkrótce dołączają oficjalne pisma ponaglające. – To jest dość niezwykłe w sprawie indywidualnej. Z tego co pamiętam to w większości te pisma były podpisane przez Neumanna – opowiada Pachciarz w prokuraturze. Nie ma wątpliwości: „Była to w ciągu mojej pracy prezesa NFZ jedyna taka sytuacja”.
http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/byly-wiceminister-zdrowia-slawomir-neumann-wymusil-podpisanie-konratktu/mzpw47f

— ORĘDZIE PRYMASA NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH:
https://ekai.pl/oredzie-prymasa-polski-na-wszystkich-swietych/

— PREZYDIUM KOMISJI EPISKOPATU O HANDLU W NIEDZIELE: “Niestety, jak wynika z dotychczasowych prac nad ustawą, aktualnie proponowane rozwiązania odbiegają zasadniczo od proponowanego kształtu tej inicjatywy. Milczenie z naszej strony w tej kwestii zaniedbaniem naszego pasterskiego obowiązku stania na straży dobra wspólnego”.
http://gosc.pl/doc/4287759.Oswiadczenie-KEP-ws-ograniczenia-handlu-w-niedziele

— PREZYDENT I MARTA KACZYŃSKA NA GROBIE PARY PREZYDENCKIEJ:
https://dorzeczy.pl/kraj/45976/Andrzej-Duda-i-Marta-Kaczynska-odwiedzili-grob-pary-prezydenckiej-na-Wawelu.html

— 300LIVE:
Terlecki o reformie szkolnictwa: Nie sądzę żeby Gowin upierał się przy pomysłach, które są powszechnie krytykowane
Terlecki: Najpoważniejszą kandydaturą w Krakowie jest Wassermann. Emilewicz to działanie PR-owskie partii Gowina
Terlecki o zmianie ordynacji: Rewolucji nie będzie. Projekt trafi do Sejmu w tym roku
Terlecki: W najbliższych dniach spotyka się kierownictwo PiS ws. rekonstrukcji. Pani premier utrzyma stanowisko
Terlecki: Jak tylko ustawy sądowe będą gotowe, to będziemy się spieszyć, bo straciliśmy dużo czasu
Waszczykowski: Będę się zastanawiał, czy rekomendować prezydentowi wizytę na Ukrainie
Sellin: Czekamy na decyzję polityczną ws. dekoncentracji mediów
Sellin o Kochalskim: Okazało się, że nie dopełnił obowiązków tak, jak należy
Sellin: Pl. Piłsudskiego jeśli chodzi o pomniki smoleńskie – raczej nie
Łapiński: Nie ma decyzji PAD ws. nominacji generalskich
Łapiński: Nie słyszałem o żadnym tajnym spotkaniu PAD z Kaczyńskim
http://300polityka.pl/live/2017/11/02/

— ADAM LESZCZYŃSKI O DEBACIE O WARSZAWIE: GDYBYM BYŁ ZE SZTABU JAKIEGO SŁUCHAŁBYM JEJ Z SATYSFAKCJĄ: “Ze wszystkich pomysłów politycznych w debacie kalkulacja Nowoczesnej wydaje się najbardziej realistyczna, chociaż także obciążona poważnym ryzykiem – zwycięstwa PiS. Na wewnętrznym konflikcie w łonie opozycji skorzysta tylko PiS. Uczestnicy o tym wiedzą, ale równocześnie nikt nie chce zrezygnować z własnych celów i obawia się utraty własnych wyborców, którzy zbyt odległe koalicje mogą uznać za rozmycie swoich ideałów. Gdybym pracował w sztabie wyborczym Patryka Jakiego, słuchałbym tej debaty z satysfakcją”. https://oko.press/gronkiewicz-waltz-strategie-lewicy-liberalow-dac-sie-zjesc-zablokowac-pis/

— PIOTR SKWIECIŃSKI O REALNEJ SZANSIE NA WYGRANĄ PIS W WARSZAWIE: “Najważniejsze, że po raz pierwszy od dawna formacja IV RP stoi przed realną szansą zdobycia Warszawy. A roli opanowania stolicy, jeśli chodzi nie tylko o przedłużenie władzy nad krajem, lecz przede wszystkim o poczucie sprawczości w kształtowaniu jego przyszłości – a takie poczucie pociąga za sobą faktyczną sprawczość – nie sposób przecenić. To szansa na miarę tej z 2015 r.”
https://wpolityce.pl/m/polityka/364954-warszawa-czyli-przyszlosc-skwiecinski-w-sieci-prawo-i-sprawiedliwosc-musi-na-serio-zawalczyc-o-stolice

— JAKUB MAJMUREK O RESORTOWOŚCI RZĄDU I WYGODZIE KACZYŃSKIEGO: “Rząd będzie dryfował, podzielony na kilka na wpół suwerennych resortów. Dotychczasowe dwa lata takiego dryfu były dla PiS bardzo wygodne. Nałożone na świetną koniunkturę gospodarczą i słabość opozycji pozwoliły nie tylko utrzymać poparcie sprzed dwóch lat, ale i zwiększyć je do prawie 50 punktów procentowych w niektórych sondażach. Dopóki nawarstwiający się kryzys resortowości nie zacznie być zauważalny dla szerokiej opinii publicznej i przekładać się na spadki poparcia, dopóki nie zacznie generować konfliktów grożących bezpośrednio spoistości obozu władzy, Jarosław Kaczyński nic z nim nie zrobi. Jak bardzo by nie fantazjował o powrocie do gabinetu premiera, obecny układ jest zbyt wygodny dla niego, by zmieniać go bez zewnętrznego przymusu”.
https://opinie.wp.pl/jakub-majmurek-to-moze-byc-koniec-genialnego-stratega-polska-czeka-na-decyzje-6182800397318273a

— MARCIN MAKOWSKI UWAŻA, ŻE KACZYŃSKI WYSYŁA SYGNAŁ SZYDŁO: “Ów sygnał – trzeba przyznać – jest dosyć czytelny. W dużym skrócie mówi on, że jeśli nie dojdzie do złagodzenia personalnych utarczek i zwarcia szeregów, sam naczelnik wkroczy na scenę. I skończy się rumakowanie. Nie jest tajemnicą, że plotek o zmianie na fotelu premiera nie wyssali z palca dziennikarze. Ta wersja faktycznie podawana jest nieoficjalnie wśród najbliższych współpracowników oraz polityków z otoczenia Kaczyńskiego. Pisały o tym wszystkie media, od Wirtualnej Polski, przez ”Sieci” po ”Rzeczpospolitą”. Skoro tak, trzeba przyjąć, że nawet jeśli do rekonstrukcji premier Szydło nie dojdzie, fakt, że mówi się o niej głośno, a polityk musi na podobne pytania z otwartą przyłbicą odpowiadać, mówi wiele o kulisach aktualnego układu władzy. Ujawnia również motywacje Jarosława Kaczyńskiego, który zaczął dostrzegać, że władza symboliczna oraz siła autorytetu, który posiada, w kluczowych dla niego aspektach nie przekłada się na władzę realną. Taki stan rzeczy budzi natomiast jego frustrację, a cierpliwość prezesa nie jest wieczna i niewyczerpana”.
https://opinie.wp.pl/marcin-makowski-gry-rekonstrukcyjne-odwlekanie-zmian-szkodzi-rzadowi-6182827852641921a

— SAMOBÓJCZA DECYZJA KRS – Tomasz Pietryga w RZ: “A to już niezwykle niebezpieczna perspektywa. I tu zaczyna się wielka polityka, gdyż jedynym wsparciem dla Ziobry może okazać się prezydent. W ich relacjach jednak iskrzy. Andrzej Duda, opóźniając reformę KRS, może odciąć tlen ministrowi, spychając go w polityczną przepaść. To uczyniłoby jednak prezydenta współodpowiedzialnym za zapaść Temidy i wywołało gniew prawicowego elektoratu. A to oznacza, że swoją decyzją Rada przyspieszyła własną, szybką i bezkompromisową reformę”.
http://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/311029981-Samobojcza-decyzja-KRS—komentuje-Tomasz-Pietryga.html

— MŁODZI ASESORZY MOCNO W KONTRZE DO KRS:
https://wiadomosci.wp.pl/odrzucenie-asesorzy-sadowi-brak-podstaw-decyzji-krs-6183238433970305a

— JACEK KARNOWSKI O KRS: TEN SĘDZIOWSKI PZPN: “Powodów jest zapewne kilka, ale jeden można uznać za kluczowy: chodzi o pokazanie całemu środowisku sędziowskiemu i prawniczemu, że ten sędziowski PZPN wciąż decyduje o karierach, i każdy, kto się wychyli, każdy, kto zgodzi się na udział w reformie wymiaru sprawiedliwości, polegnie. To szczególnie ważny komunikat w kontekście Ustawy o Sądach Powszechnych, która daje ministrowi sprawiedliwości pewne nowe uprawnienia, zwłaszcza w zakresie obsadzania stanowisk kierowniczych w sądach niższych instancji. Komunikat jest jasny: żadnej współpracy. Żadnej. Ściana”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/365119-blokujac-asesorow-krs-ten-sedziowski-pzpn-pokazuje-srodowisku-sedziowskiemu-ze-wciaz-decyduje-o-karierach

— EWA SIEDLECKA PRZYRÓWNUJE SYTUACJĘ Z ASESORAMI DO DUBLERÓW: “Czy coś to państwu przypomina? Czy aby nie dublerów sędziów Trybunału Konstytucyjnego, których zaprzysiągł prezydent i to było podstawą twierdzenia PiS, a potem Trybunału Dobrej Zmiany, że zaprzysiężenie przez prezydenta „uzdrawia” ewentualne nieprawidłowości przy powołaniu sędziego? Więc jeśli prezes Kaczyński nie dogada się szybko z prezydentem Dudą co do ustawy o KRS, to asesorzy będą sobie po prostu orzekać. I będziemy mieli niewyroki wydawane przez niesędziów nie tylko w Trybunale Konstytucyjnym, ale i w sądach powszechnych. Ale w państwie PiS nieważne, kto sądzi. Ważne, by władza była z wyroku zadowolona”.
http://siedlecka.blog.polityka.pl/2017/10/31/prowokacja-krs-raczej-pis-u/

— RYSZARD PETRU O KOALICJI NA WYBORY SAMORZĄDOWE – mówi Jackowi Nizinkiewiczowi w RZ: ‘Trzeba myśleć o wygranej i nie można wykluczać szerokiego porozumienia w opozycji. Jestem umiarkowanym optymistą. Wierzę w szeroką koalicję Nowoczesna-PO-KOD -lewica-ruchy miejskie. Jeśli się nie zjednoczymy, możemy przegrać wybory samorządowe”.

— PETRU O WYBORACH W WARSZAWIE – mówi RZ: “W Platformie są osoby mniej lub bardziej obciążone. Natomiast Paweł Rabiej z Nowoczesnej nie jest w ogóle obciążony. Nie współpracował z Hanną Gronkiewicz-Waltz, nie robił jej kampanii, a jednocześnie jednoczy wiele środowisk”.
http://www.rp.pl/Polityka/311019964-Petru-Mamy-dylemat-jak-wygrac-z-PiS.html

—  O POLSKICH KAZNODZIEJACH TERRORYZMU – Dawid Wildstein w GPC: “Gdy przychodzi czas walki z PiS‐em, cel usprawiedliwia nawet utratę życia. I, co w jakiś sposób zabawne, tego typu narrację narzuca nam środowisko, które same siebie nazywa „rozsądnym”, „zachodnim”, „europejskim”. Ja osobiście widzę tu tylko szaleństwo rodem z głębokiego Wschodu. Wątpliwe jest, by ta narracja wywołała falę samobójstw. Ale sprowokować kogoś do aktu terroru? W końcu łatwiej odebrać komuś życie niż sobie – jak przypomina nam przykład Ryszarda Cyby i morderstwa śp. Marka Rosiaka. A gdy to się stanie? Nie martwmy się. Znajdzie się wytłumaczenie. Już się przecież znalazło. Nasi kaznodzieje od terroryzmu dopiero się rozkręcają”.

— MÓWIĄ TO OCZYWIŚCIE ZARABIAJĄC GRUBĄ KASĘ I JEŻDZĄC DROGIMI SAMOCHODAMI – dalej Wildstein: “Przekaz prosty – oto właściwa reakcja, w obecnej sytuacji w Polsce taki akt to bohaterstwo godne najwyższego szacunku. Nawet jeśli dokonuje go człowiek chory. Mówią to oczywiście, siedząc w swoich gabinetach i zarabiając grubą kasę, jeżdżąc drogimi samochodami, brylując w mediach”.
http://gpcodziennie.pl/72256-polscykaznodziejeodterroryzmu.html

— SPRAWIEDLIWOŚĆ PO POLSKU: NA OWSIAKA WYROK, KACZYŃSKI NIEWINNY – tytuł w Fakcie.

— KRZYSZTOF WOŁODŹKO O PRESJI PŁACOWEJ: LEPSZY DIALOG SPOŁECZNY NIŻ ZAMIATANIE POD DYWAN – pisze w GPC: “Mówiąc eksperckim żargonem: lepiej mieć te problemy zmapowane, również dzięki współpracy ze stroną społeczną, niż zamiatać je pod dywan, szczególnie jeśli PiS przymierza się do rządów dłuższych niż jedna kadencja. Platforma przewróciła się na własnej arogancji, przeoczyła moment, w którym wizja ciepłej wody w kranach na zielonej wyspie zaczęła budzić przede wszystkim społeczne kpiny i coraz powszechniejszą złość. Dlatego na miejscu obecnie rządzących zacząłbym się uważnie przyglądać choćby coraz gorszej sytuacji wśród administracji publicznej niższego rządu. Zamrożone od lat pensje w administracji coraz poważniej wiążą się z odpływem kadr. Jak tak dalej pójdzie, nie będzie komu „robić państwa” od podstaw: dyrektorzy polityczni sami tego nie ogarną”
http://gpcodziennie.pl/72255-starsiidadopracy.html

— PIS WYRZUCA DYNIĘ ZE SZKÓŁ – DZIENNIK WSCHODNI NA JEDYNCE:


— URODZINY: Barbara Borys-Damięcka, Jerzy Osiatyński, Grażyna Staniszewska, Paweł Adamowicz, Tomasz Zdzikot, Karol Tokarczyk.