— PRYMAS POLSKI WZIĄŁ UDZIAŁ W NABOŻEŃSTWIE REFORMACYJNYM: “Wbrew pojawiającej się wciąż pokusie rozdrapywania ran i szukania tego, co nas dzieli, wierzę, że dziś patrzymy na siebie i na nasze Kościoły nie z perspektywy podziału, który się kiedyś dokonał, ale w perspektywie dążenia do jedności” — PEŁNA TREŚĆ: http://gosc.pl/doc/4280998.Prymas-Polski-trzeba-budowac-mosty-a-nie-wznosic-mury

— BEATA SZYDŁO URATUJE PAPIEŻA PRZED FRANCUZAMI – tytuł na całą stronę Faktu.
http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/beata-szydlo-chce-przeniesc-pomnik-jana-pawla-ii-z-francji-do-polski/vvzff1d

— POLSKI RZĄD NA RATUNEK POMNIKOWI JANA PAWŁA II – GPC NA JEDYNCE.

— 300LIVE:
Tusk: Niektórzy chcą prawdę zakrzyczeć. Inni – „zamilczeć”. Nie wiadomo, co gorsze
Lekarze rezydenci kończą protest głodowy
Szydło: Po raz kolejny nasze służby udowodniły, że Polacy mogą na nich liczyć, kiedy jest trudna sytuacja
W sobotę zjednoczeniowa konwencja Polski Razem. Kaczyński gościem specjalnym
Bochenek o rekonstrukcji: Żadnej rewolucji nie przewidujemy
Trwa odprawa w PSP z udziałem premier Szydło i ministra Błaszczaka
Gowin: Rozpoczęły się rozmowy ws. rekonstrukcji. Nic nie jest przesądzone
Gowin: Co najmniej 80% szans na porozumienie ws. sądów
Sellin: Abonament to anachroniczne rozwiązanie. Zaproponujemy nową opłatę medialną
Sellin: Ustawa o dekoncentracji mediów nie jest w lesie
Łapiński: Będą kolejne spotkania PAD-JK, ale jeszcze za wcześnie mówić o tematyce czy terminach
Petru: Decyzje ws. wyborów samorządowych muszą być podjęte w najbliższych tygodniach
Petru: Nie sądzę, by Jaki był kandydatem PiS
Petru o Piotrze S.: Trzeba się zastanowić, czy jako klasa polityczna nie powinniśmy zrobić dwa kroki wstecz
Polityczny plan poniedziałku: Szydło i Błaszczak na odprawie w PSP, posiedzenie RDS, rząd o programie mieszkaniowym
http://300polityka.pl/live/2017/10/30/

— MICHAŁ KARNOWSKI O POPYCHANIU TVP DO RADYKALIZMU I M.IN PRZEZ TO DĄŻENIU DOB ROZMONTOWANIA INTELEKTUALNEGO ZAPLECZA OBOZU DOBREJ ZMIANY: “1. Utrwalić pochwałami i zaproszeniami przejście do obozu antypisu tych publicystów dawniej niepokornych, którzy się na taką drogę zdecydowali.

2. Zachęcać tych, którzy sygnalizują iż to rozważają.

3. Wyizolować tych, którzy są niezdolni do takiej giętkości sumień i myśli. Podjąć ponowną próbę wulgarnego etykietyzowania. Zmusić do milczenia tych, którzy wolty wymienione w punktach 1 i 2 dostrzegają i o swoim niepokoju mówią.

4. Popychać TVP w kierunku przesady tak dużej, że przekaz staje się niegroźnym pastiszem. Choć to akurat robione jest głównie od środka i zostanie w pełni dostrzeżone dopiero w momencie jakiegoś kryzysu, gdy siła tej stacji, zużyta niepotrzebną skrótowością, może okazać się nagle dramatycznie słaba.

5. Celem zasadniczym jest rozmontowanie zaplecza intelektualnego wspierającego zmiany w Polsce”.

— REDAKCJE PEŁNIĄ FUNKCJĘ MÓZGÓW SPOŁECZEŃSTW, NIEMCY NAM SPRZEDAJĄ PULCHNE HELGI NA OSTATNIEJ STRONIE TABLOIDU – pisze Karnowski: “We współczesnym świecie redakcje pełnią rolę mózgów społeczeństw. Mogą być miejscem swobodnej analizy interesu narodowego, odczytywania zagrożeń i szans. Wiedzą o tym Niemcy, dlatego u siebie pompują pieniądze w nierentowne, ale poważne dzienniki, a nam sprzedają już tylko półrozebrane, pulchne Helgi na ostatniej stronie tabloidu”. https://wpolityce.pl/m/media/364536-oto-najnowszy-plan-obozu-iii-rp-tak-chca-rozmontowac-zaplecze-intelektualne-wspierajace-zmiany-w-polsce

— MARCIN FIJOŁEK TWIERDZI, ŻE WYMIANA PREMIERA TO POZBAWIENIE SIĘ ATUTU: “Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy tąpnięcie po zmianie premiera, do czego dojść z pewnością musi, gdyby decyzja została podjeta, zaowocuje wyraźnym i trwałym spadkiem notowań. Na pewno jednak byłoby pozbawieniem się dodatkowego atutu, jakim jest pani premier, jej spokój i umiejętność wsłuchiwania się w głos Polaków, nawet jeśli jest on czasem jednoznaczną irytacją, czasem czytelnym zdenerwowaniem na samo PiS i arogancję ludzi „dobrej zmiany”. Jarosław Kaczyński lubi grać va banque i patrząc na historię III RP wiele razy mu się to opłacało, ale czy to na pewno dobry, odpowiednio dojrzały w czasie moment, by stawiać na politycznej ruletce zero?” https://wpolityce.pl/m/polityka/364470-chcialaby-dusza-do-raju-ale-grzechy-nie-pozwalaja-co-zmienilo-sie-od-tamtych-slow-i-jaka-jest-stawka-ws-ktorej-warto-grac-va-banque

— LUDWIK DORN UWAŻA, ŻE W CZASACH SPORÓW Z PREZYDENTEM PREMIEREM MOŻE BYĆ TYLKO JAROSŁAW KACZYŃSKI: “Wobec usamodzielnienia się prezydenta słaby, uległy, pozbawiony zdolności przywódczych premier – a taka jest Beata Szydło – staje się problemem. Jedynym zabezpieczeniem przed usamodzielnioną głową państwa jest premier silny, który sam będzie negocjował z prezydentem i pod groźbą skrócenia o głowę zakaże ministrom układania się z nim. Kandydat jest tylko jeden”.

— WYMIANA PREMIERA – POLITYKA TOCZENIA SIĘ VS PRZYSPIESZENIA – DALEJ DORN: “Decyzja w tej sprawie zawierać będzie w sobie odpowiedź na pytanie, jaka będzie polityka obozu władzy w drugiej połowie kadencji. Ujmując rzecz w skrócie, PiS (czyli prezes partii) ma wybór między kontynuacją, czyli polityką toczenia się, i zmianą, czyli polityką przyspieszenia”.

— CO BĘDZIE JEŚLI DOPALACZ W POSTACI PREMIERA KACZYŃSKIEGO NIE ZADZIAŁA – Dorn: “Są  jednak istotne różne rodzaje ryzyka: na drodze mogą pojawić się wyrwy, a przed wózkiem za zakrętem może się wypiętrzyć całkiem spory pagórek. Zabezpieczeniem przed tym mogłaby być polityka przyspieszenia – sięgnięcie po wielką rezerwę, jaką jest nadanie spójności polityce rządu i działaniu poszczególnych resortów, na co sposobem byłoby pozbycie się pani Szydło i objęcie stanowiska premiera przez prezesa Kaczyńskiego. Wtedy pojawiłaby się nadzieja, że pierwsze mieszkania z programu Mieszkanie plus pojawią się w większej liczbie w ostatnim roku kadencji, a szumne zapowiedzi polityki prorozwojowej wicepremiera Morawieckiego doczekają się w tym samym czasie choćby skromnej realizacji, a nie pozostaną wyłącznie na papierze. Ale i ten wybór obarczony jest ryzykiem: co będzie, jeśli „dopalacz” w postaci premierostwa Jarosława Kaczyńskiego nie zadziała? A co, jeśli zadziała, ale za bardzo, i silnik się zatrze?” https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/nowy-premier-kandydat-jest-tylko-jeden,123,2210

— ANTONI MACIEREWICZ MÓWI O UKRYTYCH DOWODACH ZE SMOLEŃSKA – mówi Marcinowi Piaseckiemu w RZ: “Bardzo pomocne są zapisy dyskusji komisji Millera zawierające cenny, a ukryty później materiał dowodowy. Tak więc dowody, którymi dysponujemy, mają przesądzające znaczenie. Są jednak kwestie, nad którymi trzeba będzie pracować dłużej. To np. sprawa identyfikacji wszystkich odpowiedzialnych za tragedię. Już dziś możemy wskazać oficerów rosyjskich odpowiedzialnych za świadomie fałszywe naprowadzanie Tu-154M do lądowania. Ale to zapewne nie oni doprowadzili do eksplozji samolotu. Czy więc mogło do tego dojść na skutek awarii, przypadku? Dzięki pracy komisji wiemy np., że w 2009 r. doszło do dwóch katastrof na skutek wady technicznej silników samolotów typu Tu-154. Wiemy, że nie zbadano na tę okoliczność silników polskiej maszyny, a całą sprawę ówczesna prokuratura wojskowa, ministrowie Bogdan Klich i Tomasz Siemoniak oraz szefowie wywiadu i kontrwywiadu wojskowego skrzętnie ukryli. Być może odpowiedź na te pytania zajmie trochę więcej czasu. Ale z pewnością wiosną będziemy znali przebieg wydarzeń i bezpośrednią, techniczną przyczynę tragedii”.

— RAPORT NA WIOSNĘ – mówi Macierewicz: “Komisja z pewnością opublikuje wiosną raport ukazujący przebieg wydarzeń i przyczyny tragedii smoleńskiej. Wiemy już dziś tak dużo, że mogę o tym zapewnić. Ale rzeczywiście nie będziemy dysponowali pełnym materiałem, bo np. nie ma jasności, czy prokuratura zakończy do tego czasu analizy związane z ekshumacjami”.

— MACIEREWICZ W RZ O ŚWIADOMYCH DZIAŁANIACH POLSKICH WŁADZ WS DOWODÓW POZOSTAJĄCYCH W ROSJI: “Porozumienie podpisane w imieniu ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego jasno mówi, że czarne skrzynki pozostają w Rosji do „końca postępowania sądowego” (nie prokuratorskiego!), a ostateczną decyzję podejmie Władimir Putin! Mieliśmy do czynienia ze świadomymi działaniami, które doprowadziły do przestępczych zaniechań i zafałszowań.

— MACIEREWICZ O RÓŻNYCH ETAPACH WSPÓŁPRACY Z PAD: “Jak w każdej współpracy są różne problemy i różne etapy, ale chcemy współpracować i współpracujemy. Inaczej polska armia by się nie rozwijała. Krytyka czasami jest bodźcem wyzwalającym nowe siły”.

— ANTONI MACIEREWICZ O SZYBSZYM POZYSKANIU PATRIOTÓW – mówi w rozmowie z Marcinem Piaseckim w RZ: “Dotyczy to nowego podejścia do kwestii rozłożenia pozyskiwania systemu Patriot. W ramach tej propozycji pierwsze baterie zostałyby nam dostarczone wcześniej, za tę samą cenę, a następnie za tę samą cenę modernizowane. Polska uzyskałaby możliwość natychmiastowego szkolenia i względnie szybkich – bo już od roku 2019 – dostaw pierwszych baterii. Taka jest propozycja ze strony koncernu Raytheon, producenta Patriotów, i właśnie teraz jest ona przez nas dyskutowana”.

— MACIEREWICZ O POLITYKACH KRYTYKUJĄCYCH WOT JAK ROSYJSKA PROPAGANDA: “Słyszałem i dziękuję za komplement. Żałuję tylko, że znaleźli się oficerowie i politycy tak nierozsądni, że zwalczają wspólnie zpropagandą rosyjską formację, którą jednocześnie wszyscy analitycy NATO uważają za wielkie osiągnięcie Polski. Radzę im, by się zastanowili – komu bardziej zależy na sile polskiej armii: generałom J. Mattisowi, B. Hodgesowi, M. Breedlove’owi czy propagandystom Putina? Bo krytycy wojsk terytorialnych wspierają raczej propagandę Rusia Today, Sputnika czy „Izwiestii”!”
http://www.rp.pl/Polityka/310299964-Macierewicz-Wspolpracujemy-z-prezydentem.html

— RYSZARD PETRU O CREDO NOWOCZESNEJ w rozmowie z Łukaszem Rojgoszem w onecie: “Moja wizja .Nowoczesnej jest taka, jak od dawna mówimy – partii modernistycznej, która stawia na gospodarkę, tolerancję i Europę. W gospodarce to jest wolność gospodarcza, niskie podatki, konkurencja, silna własność prywatna. W obszarze światopoglądowym – rozdział państwa od Kościoła i legalizacja związków partnerskich jako symbole normalnie funkcjonującej tolerancji. W kwestii Europy – bardzo silna pozycja Polski w Europie i przyjęcie waluty euro”.

— PETRU O PARTIACH, KTÓRE ZA KAŻDYM RAZEM MAJĄ INNE STANOWISKO – mówi onetowi: “Uważam, że Polsce potrzebne są partie skonsolidowane i ideowe, które reprezentują określone wartości i elektorat. To jest fundament. Nie widzę możliwości tworzenia jakiejś ideologicznej mieszanki z ludźmi, którzy wyznają zupełnie inne wartości. Bo to prowadzi do powstawania zupełnie sprzecznych pomysłów, rozwiązań czy strategii. A ja jestem przeciwnikiem partii, która za każdym razem ma w danej sprawie inne stanowisko, przez co dla wyborców nie jest wiarygodna. Tak się dzieje, kiedy mamy różne „skrzydła”, partia polityczna przestaje być wtedy partią idei”.

— PETRU O GOSPODARCE Z JEDNYM SILNIKIEM KONSUMPCJI: “PiS pokazało, że dorobić w Polsce mogą się tylko Misiewicze. Czekają nas poważne problemy gospodarcze. I premier Szydło, i minister Morawiecki działają jak towarzysz Gierek – duże zadłużenie i oparcie całej gospodarki na jednym silniku, czyli konsumpcji. Morawiecki chwalił się nadwyżką, a my mówiliśmy, że będzie mega deficyt. No i będzie – na poziomie 51 mld zł! Wiemy, jak się to skończyło w przypadku Gierka i jak się skończy w przypadku Morawieckiego”. http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/rachunek-sumienia-nowoczesnej-petru-nie-mozemy-byc-wylacznie-antypis-em/l56c4hw

— ARCHIWALNA WYPOWIEDŹ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO SPRZED 26 LAT O DEMOKRACJI: “Trzeba tutaj się nie śmiać, a martwić, bo niezależnie od tego jak wyglądają siły, które się dzisiaj spierają, to mamy do czynienia z procesem kompromitowania się demokracji, która w Polsce nie okrzepła (…)która raczkuje, a która już jest ośmieszana. Coraz więcej ludzi mówi, że właściwe lepiej byłoby rządzić Polską na innych zasadach. No jest taki proces ucieczki od wolności, który już wielokrotnie był opisywany i ja się obawiam, że on się nie tyle może zacząć, bo on już się zaczął, ale może ulec przyspieszeniu”. https://wiadomosci.wp.pl/kaczynski-sprzed-ponad-cwierc-wieku-ta-wypowiedz-staje-sie-dzisiaj-aktualna-jak-nigdy-6181746076489345a

— MARTA KACZYŃSKA O BARDZO STYLOWYCH OKULARACH STRYJA: http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/marta-kaczynska-pokazala-niecodzienne-zdjecie-stryja_1025032.html

— EWA KOPACZ O RAFALSKIEJ W FOTELU PREMIERA: “Gdybym chciała trochę namieszać i pokazać coś zupełnie nowego, to na miejscu Jarosława Kaczyńskiego pokazałabym inną kandydatkę na premiera polskiego rządu, kandydatkę, która miałaby raczej twarz społeczną”. https://wiadomosci.wp.pl/ewa-kopacz-wskazala-swoj-typ-na-premiera-w-rzadzie-pis-u-gdybym-chciala-troche-namieszac-6181693870205057a

— A CO Z POMNIKAMI PUTINA I STALINA TEGO SAMEGO RZEŹBIARZA – Roman Pawłowski w GW: “Polska prawica lubi wytykać twórcom, że w przeszłości angażowali się w komunizm czy stalinizm. Z tego powodu PiS chce usuwać ich nazwiska z przestrzeni publicznej, a dzieła – z programów szkolnych. W przypadku Ceretelego prawica stosuje podwójne standardy – tym bardziej rażące, że artysta wcale się swoich sympatii politycznych nie wypiera i np. oficjalnie poparł aneksję Krymu. Ratując dzieło proputinowskiego rzeźbiarza przed „francuską cenzurą”, PiS udowodni, że Polska rzeczywiście jest ostatnią wyspą wolności w Europie. Zaraz po Rosji”. http://wyborcza.pl/7,75968,22581354,premier-szydlo-nauczy-francuzow-czym-jest-wolnosc-artysty.html

— JAK PIS ZROBIŁ W KONIA SOLIDARNOŚĆ RĘKAMI JEJ BYŁEGO PRZEWODNICZĄCEGO – Piotr Miączyński w GW: “Solidarność” dostała właśnie od PiS bolesną lekcję polityki realnej. Zamknięcie sklepów w niedzielę miało być ceną, którą partia zapłaci związkowi za wcześniejsze poparcie. Okazało się, że partia nabrała, wykorzystała i porzuciła „Solidarność”.

— NIE O KASJERKI CHODZI – pisze Miączyński: “W tej ustawie – o czym mało kto wie – zaszyto preferencje dla niektórych firm. Małych stacji benzynowych. Małych polskich sklepów. One w każdą niedzielę miałyby być otwarte. Ale ich konkurencja – zamknięta. I o to tutaj chodzi. O interes kasjerek ani PiS, ani „Solidarność” w gruncie rzeczy nie dbają”. http://wyborcza.pl/7,155290,22579771,lekcja-polityki-realnej-jak-pis-zrobil-w-konia-solidarnosc.html

— SAMORZĄDY UMIERAJĄ PO CICHU – Witold Gadomski w GW: “Opozycja zapowiada ostrą walkę o samorządy, ostatni bastion władzy. Ale rząd już im tę władzę wyrywa. Po cichu, kawałek po kawałku: nad szkołami, wodą, urzędami pracy, nazwami ulic…” http://wyborcza.pl/7,75968,22579618,wszystkie-gminy-w-rece-pis-kaczynski-nawet-nie-musi-miec-swoich.html

— W SIECI SAMI MOŻEMY SOBIE ROBIĆ LEPSZĄ POLSKĘ – Jacek Żakowski w GW: “Wbrew zapyziałemu państwu możemy sobie zbudować całkiem fajną Polskę. Jak aktorzy, którym minister Gliński odebrał wrocławski Teatr Polski, założyli swój teatr, tak rodzice, których MEN pozbawia edukacji seksualnej w szkole, muszą zrobić ją w sieci. Uczniowie spędzają tam więcej czasu i więcej się uczą niż w klasie, więc efekt może nawet być lepszy. W złym państwie budowanie dobrego życia jest oczywiście trudniejsze i bardziej męczące od dobrego życia w dobrym państwie – ale da się zrobić. Nie tylko w sferze edukacji seksualnej i sztuki. A kiedy to zrobimy, państwo pójdzie za nami. Tak historycznie rodziły się dobre demokracje i teraz jest już pewne, że my też innej drogi nie mamy”. http://wyborcza.pl/7,155290,22579771,lekcja-polityki-realnej-jak-pis-zrobil-w-konia-solidarnosc.html

— PIOTR S. NIE PRZEŻYŁ – jedynka GWhttp://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,22580825,nie-zyje-piotr-s-mezczyzna-ktory-podpalil-sie-pod-palacem.html

— POLSKA Z CZWARTYM DEFICYTEM W UNII – Anna Cieślak-Wróblewska w RZ: “Podczas gdy większość krajów UE wykorzystuje dobrą koniunkturę do poprawy kondycji swoich finansów, Polska chce zwiększać swój deficyt. Przesądza o tym polityka rządu i nowe wydatki socjalne”. http://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/310299942-Polska-z-czwartym-deficytem-w-Unii.html&template=restricted

— JOANNA LICHOCKA O SKŁADCE ZUS JAKO PRZEJAWOWI KASTOWOŚCI: “I ustanowiono uprzywilejowaną kastę: każ- dy Polak płaci składkę okrągły rok, ale już taki zarząd Agory wydającej „Gazetę Wyborczą” – nie. Teraz PiS wprowadza obowiązek płacenia składki emerytalnej dla najbogat- szych przez cały rok. Dzięki temu do kasy ZUS-u wpłynie aż 5 mld zł więcej. To właśnie jest przywracanie normalności. Chodzi o równość, nie o kastowość”.

— KUKIZ PRZESTAŁ PALIĆ, ZACZĄŁ PEDAŁOWAĆ – SE: http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/pawel-kukiz-przestal-palic-zacza-pedaowac_1025082.html

— CÓRKA SZYSZKI ZOSTAŁA MYŚLIWYM – SE:
http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/corka-ministra-szyszki-zostala-mysliwym_1024996.html

— DUŻY FORMAT GW O PODWÓJNYM ŻYCIU SENATORA PIS: “Mąż ostrzegł mnie, bym nie próbowała o tym pisać do prezesa Jarosława, bo on i tak o wszystkim wie. Najbardziej bał się właśnie tego – mówi żona senatora Waldemara Bonkowskiego z PiS. (…) Nie miałam takich zamiarów, ale mu już nie wierzyłam. Wynajęłam panią detektyw – okazało się, że po miesięcznicy w Warszawie wracał z M. do jej mieszkania, a rano z nią wychodził. Gdy chciałam rozmawiać, mówił, żebym się uspokoiła, bo mnie wywiezie w kaftanie. Zaczęłam się bać. Zgłosiłam na policję, że mi grozi”. http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,22573597,zona-senatora-waldemara-bonkowskiego-z-pis-zalezy-mi-by.html

— URODZINY: Wojciech Wybranowski, Jan Guz, Anna Krupka, Andrzej Drzycimski, Krzysztof Daukszewicz, Marcin Zamoyski, Andrzej Gut-Mostowy, Andrzej Rzońca.