— 300LIVE:
Beata Szydło o zmianach w rządzie, Nowacka o braku możliwości wspólnych list z odpowiedzialnymi za dziką reprywatyzację i dobrych projektach pomników smoleńskichhttp://300polityka.pl/live/2017/10/24/

— ALBO KOŚCIÓŁ MA PRAWO GŁOSIĆ SWOJE ZDANIE W KAŻDEJ SPRAWIE, WŁĄCZNIE Z ABORCJĄ, ALBO IGNORUJEMY JEGO GŁOS W CAŁOŚCI, TAKŻE GDY BRONI WOLNOŚCI – Katarzyna Kolenda-Zaleska w GW: “Cieszymy się, gdy Kościół staje w obronie demokracji. Cytujemy hierarchów na potęgę. A przede wszystkim nie odmawiamy Kościołowi prawa do zabierania głosu w sprawach publicznych, ba, wręcz politycznych. Ale wystarczy, że Kościół wypowie się niezgodnie z naszymi przekonaniami – na przykład w sprawie aborcji i świętości życia od chwili poczęcia – a natychmiast odsądzamy go od czci i wiary. Wołamy, że miesza się w sprawy publiczne. Musimy się na coś zdecydować. Albo Kościół ma prawo głosić swoje opinie w każdej sprawie i słuchamy go uważnie, choć niekoniecznie musimy się z nim zgadzać, albo ignorujemy jego głos w całości”.
http://wyborcza.pl/7,75968,22552353,zdecydujmy-wreszcie-czy-chcemy-sluchac-kosciola-czy-nie.html

— EPISKOPATY POLSKI, CZECH I WĘGIER DEKLARUJĄ KONKRETNĄ POMOC UCHODŹCOM: “Europa musi być prawdziwą rodziną narodów, której członkowie wzajemnie się szanują, poznają jeden drugiego i troszczą się o wspólne wartości – czytamy w komunikacie ze spotkania przewodniczących episkopatów Węgier, Czech, Słowacji, Chorwacji i Polski”.
http://laboratorium.wiez.pl/2017/10/23/episkopaty-wegier-czech-slowacji-chorwacji-i-polski-deklaruja-konkretna-pomoc-uchodzcom/

— NIE MA MOWY O FUNDAMENTALNYM STARCIU KACZYŃSKIEGO Z PREZYDENTEM – Piotr Zaremba: “W efekcie nie wiadomo nawet, co Kaczyński miał na myśli, mówiąc o „rekonstrukcji”. Czy przepowiadaną coraz głośniej zamianę premier Beaty Szydło (mijają właśnie dwa lata od jej powołania) na samego Kaczyńskiego? Tu jako datę wskazuje się listopad. Cała historia pokazuje jednak, że opowieści o jakimś fundamentalnym starciu, o upokarzaniu prezesa PiS przez prezydenta, to mit. Produkowany przez tych, którzy na takiej wersji zdarzeń zyskują, choćby stronników Zbigniewa Ziobry, który kompromisu raczej nie chce. A w szerszym sensie przez pisowskich radykałów budujących swoją pozycję na wiecznym biciu na alarm”.
http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/560981,spotkanie-duda-kaczynski-rekonstrukcja-rzadu-w-tle.html

— OSTATECZNEJ DECYZJI JESZCZE NIE MA – JACEK KARNOWSKI: “O możliwej wymianie premiera politycy Prawa i Sprawiedliwości mówią nieoficjalnie już od kilku tygodni. Za każdym razem są to twierdzenia stanowcze. Ale jednocześnie towarzyszą im komunikaty całkiem odwrotne, z równą pewnością głoszące tezę przeciwną: że żadnej zmiany na szczycie rządu nie będzie, a rekonstrukcja będzie miała charakter punktowy. Możliwe jest wszystko, ale twierdzenie, że coś w tej sprawie jest przesądzone, byłoby stanowczo przedwczesne. Moim zdaniem ostatecznej decyzji wciąż nie ma”.

— KARNOWSKI O POZYTYWACH PREMIEROSTWA SZYDŁO: “Premier Beata Szydło wnosi do polskiej polityki poczucie bezpieczeństwa i przewidywalności, które warto doceniać. Wnosi cenną osobistą relację z wyborcami, która nie jest może ciągiem fajerwerków, ale która tworzy coś, co można nazwać „rodzinnością” wspólnoty. A to rzecz bezcenna, zwłaszcza gdy mówimy o rządzie tak bardzo atakowanym”.

— CZY INTERESY WSZYSTKICH NAMAWIAJĄCYCH DO ZMIANY SĄ DOBRZE ROZPOZNANE? – dalej Karnowski: “Tę sprawę kierownictwo PiS musi starannie przemyśleć. Trudno zresztą sądzić, by mogło być inaczej. Trzeba jednak stawiać pytania bardzo daleko idące, np. czy interesy wszystkich namawiających do tej zmiany są na pewno dobrze rozpoznane? Czy na pewno interesy całego obozu i jego długoterminowe powodzenie są zawsze na pierwszym planie? Czy nie jest tak, że niektórzy gracze mają nadzieję na duże zyski w kolejnym już, późniejszym, przetasowaniu? Po tym, gdy także potencjalnie negatywne skutki zmiany, zwłaszcza mierzone słupkami, zaczną być widoczne?
https://wpolityce.pl/m/polityka/363751-ten-ruch-wciaz-hipotetyczny-musi-byc-starannie-przemyslany-i-trzeba-stawiac-bardzo-daleko-idace-pytania

— SZYDŁO ZOSTAJE, TRACI MINISTRÓW – jedynka Faktu: “Nie będzie już w rządzie ministerstwa infrastruktury ani ministra Andrzeja Adamczyka (58 l.). Kolejne zadania dostanie resort rozwoju i wicepremier Mateusz Morawiecki (49 l.), a tak naprawdę jego zastępca Jerzy Kwieciński (58 l.). Pewna odwołania jest też minister cyfryzacji Anna Streżyńska (50 l.). Jej resort zostanie pewnie podzielony: część trafi do KPRM pod kuratelę Pawła Szefernakera (30 l.), część do Mariusza Błaszczaka (48 l.) do MSWiA, cyberbezpieczeństwo do MON, a kwestie związane z infrastrukturą do Ministerstwa Rozwoju”

— KOWALCZYK MINISTREM ROLNICTWA – pisze Fakt: “Ważnego współpracownika może stracić też premier Szydło. Wszystko dlatego, że posady nie może być pewien minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel (64 l.). Ma go zastąpić Henryk Kowalczyk (61 l.), uznany ekspert od rolnictwa w PiS. Ostatnio odmówił komentowania plotek o objęciu tego resortu, choć przyznał, że minister „nie radzi sobie z afrykańskim pomorem świń”. Odejście Kowalczyka to jednak duży problem – potrzeba by wówczas nowego szefa Komitetu Stałego”.
http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/plan-rekonstrukcji-rzadu-premier-zostaje-pieciu-ministrow-odchodzi/rs6j4qv

— WILDSTEIN SCEPTYCZNY, CZY TO WYDATKI SOCJALNE NAPĘDZAJĄ GOSPODARKĘ: “Mnie czasami niepokoi retoryka pani premier; gdy mówi, że nasza gospodarka rozwija się dzięki programom społecznym, to mi się jeży włos na głowie. Bo gdyby tak miało być, to oznaczałoby, że im więcej wydatków społecznych, tym lepsze wyniki gospodarcze”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/363678-bronislaw-wildstein-rozumiem-racje-prezydenta-ws-sadow-ale-namawiam-go-na-dalej-idacy-kompromis-czekamy-na-te-reforme-i-trzeba-ja-wdrazac

— CZY BYŁBY LEPSZY MOMENT DLA KACZYŃSKIEGO, ŻEBY ZOSTAŁ PREMIEREM? – Michał Szułdrzyński w RZ: “Ale by zrozumieć trudność układanki, którą ma ułożyć kierownictwo partii rządzącej, warto przesunąć się kilka oczek w rankingu polityków, którzy cieszą się największym zaufaniem. Choć Jarosław Kaczyński znajdował się zawsze w czołówce osób publicznych, którym Polacy nie ufają, obecnie znajduje się on na szóstym miejscu wśród osób cieszących się największym zaufaniem społecznym. Ufa mu 42 proc. ankietowanych (nieufność deklaruje 44 proc.). Oznacza to, że czarna legenda Kaczyńskiego może się okazać kolejnym mitem, który obali w trakcie swych rządów Prawo i Sprawiedliwość. Zakładając nawet, że poparcie dla partii rządzącej mogłoby spaść o kilka punktów procentowych, gdyby prezes zasiadł ponownie w fotelu premiera. Pytanie brzmi tylko, czy ma on na co czekać. Poparcie dla PiS osiąga rekordowe poziomy, wahając się w różnych badaniach między 40 a 50 proc. Jeśli Jarosław Kaczyński miałby nie zostać premierem teraz, to czy byłby do tego w ogóle lepszy moment?”
http://www.rp.pl/Komentarze/310239894-Szuldrzynski-Jesli-nie-teraz-to-kiedy-prezesie-Kaczynski.html

— PO CICHU I BEZ SZUMU, TAK MARIUSZ KAMIŃSKI BUDUJE SWOJE IMPERIUM – Maciej Miłosz w DGP: “O tym, że praktycznie gotowy jest już projekt nowego ministerstwa ds. służb, na łamach DGP już pisaliśmy. Ale dokument do dziś nie został przedstawiony publicznie. Dlaczego jeszcze nie trafił do rządu? – Moim zdaniem Mario czeka na listopadową rekonstrukcję, bo wtedy projekt może mieć większą siłę przebicia – mówi jeden z moich rozmówców od lat obracający się w świecie służb”. http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/560997,mariusz-kaminski-ustawa-o-sygnalistach-i-wladza-w-sluzbach-specjalnych.html

— KANDYDACI PIS NA PREZYDENTÓW W TRÓJMIEŚCIE – GW: “- W PiS rozpatrywane są obecnie trzy osoby na prezydenta Gdańska – społecznik Kacper Płażyński, dyrektor Muzeum II Wojny Karol Nawrocki oraz wiceminister pracy Marcin Zieleniecki – poinformował poseł Marcin Horała, pełnomocnik PiS ds. wyborów samorządowych, który ma kandydować na prezydenta Gdyni”. http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,22553665,kandydaci-pis-na-prezydentow-w-trojmiescie-nazwiska-znane-i.html

— OPOZYCJA BIERZE SIĘ W GARŚĆ – Marek Beylin w GW: “Schetyna przedstawił program tyleż demokratyczny, co konserwatywny. Chce zachować obecną ustawę antyaborcyjną, nie wspomniał o związkach partnerskich, prawach kobiet czy mniejszości. Stawia na wyborców centroprawicowych, przeciwnych PiS bądź wahających się, na kogo głosować. W porównaniu z deklaracją wartości Joanny Muchy zawęża elektorat, do którego się odwołuje. Ma to konsekwencje. Tworzy dogodne pole dla lewicy, ale utrudnia wyborcze porozumienie z nią. Jeśli powstaną dwa takie bloki idące do wyborów parlamentarnych – centrowy i lewicowy – ważne, by się wzajemnie nie zagryzały, tylko uzupełniały, pamiętając, że walczą przede wszystkim z PiS. A ponieważ władza grzęźnie w wewnętrznych konfliktach, wytykając sobie zdrady i nieprawości, PO i cała opozycja mają szansę na przejęcie inicjatywy – na to, by wyborcy uznali opozycyjne ugrupowania za bardziej przyszłościowe niż obecna władza”. http://wyborcza.pl/7,75968,22554231,opozycja-bierze-sie-w-garsc.html

— ZA PLATFORMĄ CIĄGNIE SIĘ STĘCHLIZNA – Tomasz Walczak w SE: “Pomijając różne uwikłania potencjalnych koalicjantów PO, taka szeroka koalicja to widowiskowy samobój opozycji. Główną siłą w tym tercecie (lub duecie) będzie właśnie Platforma, za którą nadal ciągnie się stęchlizna ośmiu lat jej rządów. PiS niespecjalnie musi się nawet starać, by wyprowadzać przeciwko partii Schetyny celne ciosy. W wypadku zjednoczenia będą one spadać również na koalicjantów, obciążając ich grzechami i zaniechaniami PO. Wiem, że raźniej tonie się w grupie, ale instynkt samozachowawczy powinien podpowiadać, że w tym momencie dziejowym porozumienie ponad podziałami z Platformą stygmatyzuje i zamiast osłabiać PiS, tylko go wzmacnia. Więcej, petryfikuje patologiczny związek PO-PiS, a jak pokazuje praktyka, zmiany miejsc między głównymi adwersarzami, wybór między jednymi a drugimi to w gruncie rzeczy żaden wybór”.
http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/zdaniem-redaktora-w-grupie-tonie-sie-razniej_1024187.html

— ZESPÓŁ RADZIWIŁŁA – RZĄDOWA CHOROBA W SYSTEMIE ZDROWIA – Fakt: “Co robi minister Konstanty Radziwiłł, kiedy w służbie zdrowia narasta jakiś problem? Powołuje zespół, który ma go rozwiązać. Taki zespół obraduje pół roku – rok, a potem sprawa zazwyczaj zamiatana jest pod dywan. Efekt jest taki, że liczba zespołów w resorcie rośnie na potęgę! Szkoda, że tego samego nie można jednak powiedzieć o liczbie rozwiązanych problemów”. http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/zdiagnozowalismy-chorobe-w-rzadzie/4xnsegh

— RADZIWIŁŁ STRASZY MŁODYCH LEKARZY – jedynka GW: “Zamiast pensji lekarze rezydenci mieliby dostawać stypendium, ale musieliby je zwrócić w razie wyjazdu do pracy za granicę. To odpowiedź ministra zdrowia na ponadtrzytygodniową głodówkę rezydentów, która rozszerza się na kolejne miasta”. http://wyborcza.pl/7,75398,22554208,minister-radziwill-straszy-lekarzy-rezydentow.html

— ŚWIĘTY GRAAL MACIEREWICZA – Paweł Wroński o aneksie – pisze w GW: “Jest pewne, że minister MON znał negatywną opinię prezesa. Czyżby z obawy o ministerialne stanowisko już szykuje sobie legendę ostatniego prawdziwego bojownika rewolucji „dobrej zmiany”, któremu nie dane było doprowadzić dzieła do końca? Wszak związani z nim publicyści, m.in. Jerzy Targalski, twierdzą, że prezydenta Dudę otaczają tajne służby, a on sam jest elementem „gambitu esbeckiego”, który blokuje przemiany”.
http://wyborcza.pl/7,75968,22548925,macierewicz-zada-ujawnienia-swietego-graala-kaczynski-mowi.html

— 500+ MA NEGATYWNY WPŁYW NA AKTYWNOŚĆ ZAWODOWĄ KOBIET, ALE NIE TAK DRASTYCZNY JAK PRZEWIDYWANO – Adriana Rozwadowska w GW: “Wpływ programu na aktywność zawodową kobiet nie jest więc drastyczny – ale istnieje. Trzeba przy tym zauważyć, że największa fala odpływu kobiet z rynku pracy jest już za nami. Te, które dokonały takiego wyboru – np. matki nastolatków – już odeszły z pracy. W przyszłości wycofywać się będą kobiety, które np. urodziły drugie dziecko, przez co zyskały prawo do świadczenia. Skala będzie jednak mniejsza”. http://wyborcza.pl/7,155287,22554085,efekt-500-plus-50-tys-kobiet-wypadlo-z-rynku-pracy-tylko-w.html

— NOWOCZESNA: NIECH CHYBICKA LECZY DZIECI – Gazeta Wrocławska: “- Liczę na poparcie Nowoczesnej – mówi profesor Alicja Chybicka, kandydatka Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia. – Niech profesor Chybicka lepiej zajmie się chorymi dziećmi, a nie Wrocławiem – odpowiada lider Nowoczesnej. – Sama zdecyduję co będę robić – odgryza się Chybicka. Tak we Wrocławiu wygląda budowanie koalicji Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej przed wyborami samorządowymi. W miniony weekend o wspólnej walce obu partii o samorządy mówili zgodnie ich liderzy – Ryszard Petru i Grzegorz Schetyna”.
http://www.gazetawroclawska.pl/polityka/a/nowoczesna-niech-chybicka-zajmie-sie-chorymi-dziecmi,12607022/

— ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI: NIE DOCENILIŚMY KONSERWATYZMU POLSKIEGO SPOŁECZEŃSTWA: “To też prawda. Popełniliśmy kilka błędów. Na pewno za bardzo uwierzyliśmy, że sukces Polski pociągnie za sobą wszystkich. Tak się nie stało. Nie doceniliśmy również konserwatyzmu polskiego społeczeństwa. Nie mieszam go z prawicowością, chodzi mi raczej o małą zdolność adaptacyjną do globalizacji, nowych technik, Unii Europejskiej, szybko zmieniającego się świata. Część rodaków poczuła się zagubiona przez tempo wprowadzanych zmian. Poza tym nie poświęcaliśmy należytej uwagi jeszcze jednej grupie ludzi. Każda transformacja ma swoich przegranych – osoby, które w jakiś sposób czują się wykluczone. O ile więc procesy ekonomiczne miały swoich licznych ojców, to procesy społeczne były osierocone. Goniąc wskaźniki ekonomiczne, goniąc Zachód, zaniedbaliśmy tę sferę. I dzisiaj płacimy za to m.in. PiS-em. Taka jest prawda”.

— KWAŚNIEWSKI: TUSK SAM MÓGŁ ZROBIĆ 500+: “Zarzuty można czynić wobec każdego rządu. To jest nad wyraz łatwe. Niektórzy zarzucają, że rząd SLD był za mało lewicowy, odznaczał się za słabą wrażliwością społeczną, ale pamiętajmy, że pracował w warunkach ograniczonych zdolności budżetowych. Zarzut do drugiej kadencji Platformy Obywatelskiej jest znacznie poważniejszy. To wtedy pojawiły się środki, które można by spożytkować dla najsłabszych, ale nikt nie znalazł chęci. Donald Tusk mówił, że wymyślenie 500 plus nie jest jakimś wielkim intelektualnym wyczynem. Może rzeczywiście nie jest, ale przeprowadzenie tego programu, wyciągnięcie ludzi z biedy i zaopiekowanie się nimi, już tak”. https://businessinsider.com.pl/polityka/bledy-transformacji-rynek-pracy-wywiad-z-aleksandrem-kwasniewskim/88y2htn

— RAFAŁ WOŚ O SZANSACH PARTII RAZEM: “Ale kalendarz wyborczy jest inny. Na pierwszy ogień pójdą wybory najtrudniejsze, w których liczą się teren i baza. Razem, owszem, próbuje ją tworzyć. Ale nie oszukujmy się, ich matecznikiem były i są zdecydowanie duże miasta. I nie ma w tym nic złego. Bo jest szansa, by w 2018 r. Razem skorzystało z energii tzw. ruchów miejskich, która eksplodowała w 2014 r. Nie stało się nic takiego, żeby miała wygasnąć przed następnymi wyborami”. http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1724340,1,partia-razem-ma-szanse-wejsc-do-sejmu-pod-trzema-warunkami.read

— SROCZYŃSKI: NIE DAJMY SIĘ SZCZUĆ NA GRUPY ZAWODOWE: “Nie pozwalajmy się szczuć na inne grupy zawodowe! Zanim zalajkujesz sensacyjny tekst o niebotycznych zarobkach kasjerek, pielęgniarek czy rezydentów, zanim wpiszesz pod nim wzmożonego komcia – pomyśl pięć razy. Następnym razem ktoś podobną bzdurę może napisać o tobie”. http://m.tokfm.pl/Tokfm/7,110218,22550283,dyrektor-rezydenci-nie-chca-dyzurow-za-2400-zl-jesli-sie.html

— UOKIK: POLSAT I TVN NADUŻYWAJĄ POZYCJI? “Są sygnały z rynku, że udział domów mediowych związanych z dwiema największymi telewizjami komercyjnymi: Polsatem i TVN, może przekraczać 40 proc. – powiedział w poniedziałek PAP prezes UOKiK Marek Niechciał. Podkreślił, że UOKiK reaguje, jeśli doszło do nadużycia pozycji dominującej. https://wpolityce.pl/media/363697-polsat-i-tvn-naduzywaja-swojej-pozycji-uokik-mamy-sygnaly-ze-ich-udzial-w-rynku-moze-przekraczac-40-proc

— PREZES PKO BP O ZMIANACH W OFE – Jak mówi Zbigniew Jagiełło w SE: “W moim przekonaniu lepszym rozwiązaniem jest utrzymanie tych pieniędzy na rynku kapitałowym i jednoczesne przesunięcie ich do III Filara, czyli do IKZE czy IKE. W tym kierunku idzie właśnie propozycja wicepremiera Morawieckiego poparta przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Takie rozwiązanie poprawi postrzeganie państwa polskiego, wzmocni zamożność Polaków i przyczyni się do rozwoju gospodarki, bo te pieniądze zostaną zainwestowane w polskie firmy”. http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/zbigniew-jagiello-pieniadze-z-ofe-wzbogaca-polakow_1024186.html

— PREZYDENT W GALERII KRAKOWSKIEJ NA ZAKUPACH – FAKT: http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/andrzej-duda-kupowal-prezent/40xcjm1

— 26 URODZINY SUPER EXPRESSU.

— URODZINY: bp Tadeusz Pieronek, Mira Suchodolska, Władysław Stępień, Leszek Sikorski.