— PUSTKI NA SENACKIEJ KOMISJI ZDROWIA Z RADZIWIŁŁEM: https://twitter.com/piekarski_m/status/920892837880913920

— MACIEREWICZ OSZUKAŁ PREZYDENTA – FAKT: Marek Sokołowski (51 l.) to jeden z generałów, którzy zostali awansowani 15 sierpnia 2016 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę (45 l.). Jak ustalił Fakt, szef MON zataił jednak przed zwierzchnikiem sił zbrojnych istotny fakt: Sokołowski służył w organach bezpieczeństwa PRL! Fakt dotarł do dokumentów znajdujących się w gestii Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/antoni-macierewicz-oszukal-prezydenta/538g6ny

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Szydło: Zaapelowałam do KE o przyśpieszenie działań legislacyjnych ws. gazociągu Nord Stream 2
Do jutra lekarze rezydenci mają zdecydować o kontynuacji protestu lub przystaniu na warunki przedstawione przez rząd
Błaszczak o spotkaniu PAD-JK: Mam nadzieję, że prezydent spełni swoje zobowiązania wyborcze
Błaszczak: Gdyby PiS nie wygrało wyborów, mielibyśmy teraz 12 tys. emigrantów z Bliskiego Wschodu
Minister sprawiedliwości ma nowego rzecznika
Sasin: Jutro poznamy wyniki konkursu na pomnik smoleński i pomnik Lecha Kaczyńskiego
Sasin: Kaczyński jest kimś ważniejszym niż premier. Jest szefem większości parlamentarnej, najważniejszą postacią
W sobotę konwencja Nowoczesnej w Poznaniu. Petru przedstawi strategię na wybory samorządowe
Szydło: Oczekuję równego udziału krajów UE w debacie o reformach
Gryglas: Prawie wszyscy się o mnie biją. Nie wykluczam żadnej partii
http://300polityka.pl/live/2017/10/19/

*****

FAKTY TVN

— Narada w Senacie i ustawa w rządzie. 6% PKB będzie za osiem lat”. Zdaniem ministra to będzie rewolucja, zdaniem lekarzy – dramat. Przypominają, że resort obiecywał te zmianę szybciej, a czas w tym przypadku to nie tylko pieniądz, to życie.

— WIDZĄ, ŻE ICH AKCJA PROTESTACYJNA MA OGRANICZONY ZASIĘG, PIELĘGNIARKI JESZCZE 3 LATA TEMU WYWALCZYŁY SOBIE KROCZĄCE PODWYŻKI – Maciej Nowicki.

— POWRÓT DO CICHEJ WOJNY, CZY MACIEREWICZ OSZUKAŁ PREZYDENTA DUDĘ, NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI. Gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oddał się w środę do dyspozycji ministra obrony narodowej. Jak poinformował resort obrony, szef MON podejmie decyzję w tej sprawie na początku przyszłego tygodnia. W czwartek „Fakt” podał, że stoi za tym zatajenie przeszłości Sokołowskiego we wniosku o nominację generalską. Wniosek ten szef MON złożył na ręce prezydenta Andrzeja Dudy.

— FAKT INFORMUJE, ŻE MON ZATAIŁ PRZESZŁOŚĆ GEN. TOMASZEWSKIEGO – Jakub Sobieniowski: Według dziennika „Fakt” Ministerstwo Obrony Narodowej zataiło przeszłość generała Marka Sokołowskiego i prezydent nie wiedział, że tę nominację generalską dostaje oficer, który służył w PRL-owskiej Wojskowej Służbie Wewnętrznej.

— PREZYDENT MA UTRUDNIONY WGLĄD W TO, CO SIĘ DZIEJE W WOJSKU – Sobieniowski: Prezydent ma utrudniony wgląd do tego, co się dzieje w wojsku, bo Służba Kontrwywiadu Wojskowego, podlegająca resortowi Antoniego Macierewicza, ciągle bada przeszłość doradcy prezydenta BBN-u gen. Jarosława Kraszewskiego i ma wątpliwości, czy dać mu dostęp do informacji tajnych. Prezydent pisze kolejne listy, ale nic się nie wyjaśnia.

— PREZYDENT PISZE KOLEJNE LISTY ALE NIC SIĘ NIE ZMIENIA – Sobieniowski.

— SĄ PROWADZONE AKTYWNE DZIAŁANIA PRZECIW BIURU I PRZECIW PREZYDENTOWI – oficer zwolniony z BBN: Skoro już mi się imputuje ten kontrwywiad, to jako jego były oficer mogę powiedzieć, że odnoszę nieodparte wrażenie, że prowadzone są aktywne działania operacyjne przeciwko Biuru, a tym samym przeciwko prezydentowi.

— PREZYDENT NIE REAGOWAŁ NA DECYZJE MON WS REZYGNACJI Z KOLEJNYCH RODZAJÓW UZBROJENIA – Sobieniowski: W czasie największej fali odejść generałów z armii, prezydent nie reagował. Nie reagował, gdy Antoni Macierewicz rezygnował z zakupu kilkudziesięciu śmigłowców. Najwyższy zwierzchnik sił zbrojnych nie reagował także, gdy minister obiecał kilka śmigłowców, a teraz, gdy i z tej obietnicy się nie wywiązuje, Andrzej Duda też oficjalnie nie reaguje.

— ZIOBRO ODWOŁUJE PREZESÓW: Jest nowa ustawa o ustroju sądów powszechnych i minister sprawiedliwości nie waha się jej użyć. Jednego dnia pracę stracili prezesi sądów w Gdańsku, Elblągu, Suwałkach i Białymstoku. W Gdańsku za długo rozpatrują, w Suwałkach za mało pracują. Takie są przynajmniej oficjalne powody.

— KOLEJNE SPOTKANIE PAD- PJK: Co prezydent omówi z prezesem? Czy go powita? „Do kompromisu nie jest blisko” mówi wicemarszałek, więc pojawia się pytanie: jak daleko jest wspólna reforma sądów.

— ATMOSFERA ROZMÓW JEST BARDZO DOBRA – Paweł Mucha.

— W TYM TRYBIE CO PREZES MOŻE TYLKO PREZES, BO Z NAMI NIE MA CZEGO PRZEHANDLOWAĆ – Katarzyna Lubnauer.

— NIE MA PUNKTU STYCZNEGO MIĘDZY USTAWAMI REFORMUJĄCYMI SĄDOWNICTWO A REKONSTRUKCJĄ RZĄDU – Jarosław Gowin.

— TAK JAK KAŻDY Z GOŚCI PREZYDENTA BĘDZIE POWITANY W SPOSÓB GODNY – Mucha.

— O ŻADNEJ UJMIE NIE MOŻE BYĆ MOWY, W BELWEDERZE PRZYBYWAJĄCEGO SZEFA PARLAMENTU KOREI TEŻ WITAŁ MIN.SZCZERSKI – Knapik.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— REKORDOWO WYSOKIE FUNDUSZE NA SŁUŻBĘ ZDROWIA – belka.

— To historyczny dzień dla służby zdrowia – mówi minister Konstanty Radziwiłł i ogłasza: wydatki na ten cel mają stopniowo wzrosnąć – do 6% PKB. Ten pułap ma zostać osiągnięty w 2025 roku, ale pierwsze pieniądze zasilą szpitale już na początku przyszłego roku. Jednak – pomimo tych deklaracji – młodzi lekarze chcą by wzrost był jeszcze szybszy, dlatego nie przerywają protestu.

— RZĄD CHCE ZNACZĄCO ZWIĘKSZYĆ ŚRODKI NA SŁUŻBĘ ZDROWIA – Dominik Cierpioł.

— PIENIĄDZE KTÓRYCH BRAKOWAŁO ZNALAZŁY SIĘ ZWŁASZCZA DZIĘKI USZCZELNIENIU SYSTEMU PODATKOWEGO – Cierpioł.

— GRABIEŻ BUDŻETU ZATRZYMANA – belka.

— Dodatkowe pieniądze na służbę zdrowia ma wygenerować m.in. uszczelnienie systemu podatkowego. Tak zwana luka podatkowa jest coraz mniejsza. Ostatnie działania Ministerstwa Finansów sprawiły, że w tym roku do kiszeni przestępców wyłudzających podatki, nie trafi nawet trzynaście miliardów złotych

— BRUKSELA ZACZYNA ROZUMIEĆ SWÓJ BŁĄD – belka o imigrantach.

— WYPOWIEDŹ TUSKA.

— EKSPERCKIE CENTRUM NATO OTWARTE W KRAKOWIE – belka.

— Eksperckie Centrum Kontrwywiadu NATO – już oficjalnie otwarte w Krakowie. To wspólna inicjatywa Polski i Słowacji, w którą zaangażowali się również miedzy innymi Węgrzy oraz Rumunii. Oprócz analiz i badań, Centrum będzie prowadziło specjalistyczne kursy. Na przykład z zakresu zwalczania coraz bardziej niebezpiecznych cyberzagrożeń.

— ZMIANY W SĄDACH STAJĄ SIĘ FAKTEM – belka.

— JUŻ JUTRO CZWARTE SPOTKANIE: Już jutro czwarte spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim. Temat oczywisty: dwie ustawy reformujące wymiar sprawiedliwości. Politycy partii rządzącej liczą, że prezydent opowie się za głębokimi zmianami. A te personale już następują. Po analizie efektywności pracy sądów minister sprawiedliwości wymienił już pięciu prezesów sądów.

— PRZEANALIZUJEMY WYNIKI WSZYSTKICH SĄDÓW W POLSCE I TAM GDZIE BĘDĄ NIEZADOWALAJĄCE, SPOTKAJĄ SIĘ ZE KONSEKWENCJAMI KADROWYMI – Łukasz Piebiak o zmianach prezesów sądów.

— WCIĄŻ LICZYMY, ŻE BĘDZIE WIERNY ZOBOWIĄZANIOM JAKIE SKŁADAŁ W KAMPANII WYBORCZEJ I PROGRAMOWI PIS I OPOWIE SIĘ ZA DOGŁĘBNYMI ZMIANAMI W SĄDOWNICTWIE – Mariusz Błaszczak.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— ZDANIEM PROTESTUJĄCYCH RZĄD DAJE ZA MAŁO I ZA WOLNO – zapowiedź.

— MINISTER ZDROWIA BYŁ DZIŚ NIEZWYKLE AKTYWNY – Agnieszka Milczarz: Skoro świt pojawił się na senackiej komisji zdrowia. Kilka godzin później na spotkaniu z pracodawcami, związkowcami i protestującymi lekarzami. Potem był na konferencji prasowej w KPRM i na koniec na spotkaniu u marszałka Senatu.

— WSZĘDZIE PADAŁY WIELKIE SŁOWA – Milczarz dalej.

— W MATERIALE O PROJEKCIE DOT. FINANSOWANIA SŁUŻBY ZDROWIA.

— GŁODUJĄCY DOMAGAJĄ SIĘ, BY NAKŁADY NA SŁUŻBĘ ZDROWIA WZROSŁY DO 6,8% PKB, ALE W CIĄGU 3 LAT – Milczarz.

— SŁOWA DONALDA TUSKA O RELOKACJI ODBIŁY SIĘ SZEROKIM ECHEM – zapowiedź.

— UNIJNE WŁADZE CHCĄ PRZEDE WSZYSTKIM POPRAWIĆ STOSUNKI Z POLSKĄ I KRAJAMI NASZEGO REGIONU, BO KWESTII SPORNYCH JEST OSTATNIO ZBYT WIELE I UTRUDNIAJĄ ONE WSPÓŁPRACĘ – Dorota Bawołek z Brukseli.

— JUTRO CZWARTE SPOTKANIE ANDRZEJA DUDY Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM – zapowiedź.

— PREZYDENT Z PREZESEM SPOTYKAJĄ SIĘ REGULARNIE W CO DRUGI PIĄTEK, ZAWSZE PO POŁUDNIU I ZAWSZE W BELWEDERZE – Dariusz Ociepa.

— ADAM BIELAN: Nieoficjalne informacje płynące z Pałacu nie wskazują na to, że do kompromisu może dojść już jutro.

— Z NIEOFICJALNYCH INFORMACJI WYNIKA, ŻE PREZYDENT MA ZASTRZEŻENIA DO KILKU POPRAWEK OD USTAW O SĄDACH ZAPROPONOWANYCH PRZEZ PIS – Ociepa: Nie ma jednak pewności, jak prezes na te zastrzeżenia zareaguje. Czy będzie chciał negocjować czy powie: poprawki są ostateczne i w takim kształcie trafią do Sejmu.

— W TYM DRUGIM PRZYPADKU, PRZY ZAŁOŻENIU ŻE PREZYDENT NIE USTĄPI, OZNACZAŁOBY TO OTWARTY KONFLIKT – Ociepa dalej.

— GDYBY JAROSŁAW KACZYŃSKI CHCIAŁ NEGOCJOWAĆ, KARTA PRZETARGOWĄ MÓGŁBY BYĆ WPŁYW PREZYDENTA NA SPRAWY ZAGRANICZNE I BYĆ MOŻE NA OBSADĘ SZEFA MSZ – Ociepa: Prezes PiS wspominał już o tym w wywiadzie.

— PODCZAS ŻADNEGO Z DOTYCHCZASOWYCH TRZECH SPOTKAŃ W BELWEDERZE KACZYŃSKI NIE ROZMAWIAŁ NA TEN TEMAT Z PREZYDENTEM – Ociepa dalej: Być może tą kartą będzie chciał zagrać jutro.

— WEDŁUG NASZYCH INFORMACJI, DLA PREZYDENTA NIE JEST TO ŁAKOMY KĄSEK – Ociepa: Przykładowo, gdyby to Andrzej Duda miał reprezentować Polskę zamiast premiera na szczytach U i tak musiałby prezentować stanowisko rządu, a niekoniecznie musiałby się z tym stanowiskiem zgadzać. Nawet gdyby szefem MSZ została wskazana osoba przez prezydenta, np. Krzysztof Szczerski. Ostatnie słowa i tak należałoby do premiera, a nie prezydenta.

— CO INNEGO, GDYBY PREZES PIS ZAPROPONOWAŁ PREZYDENTOWI WPŁYW NA OBSADĘ MINISTRA OBRONY – Ociepa dalej: To Andrzej Duda brałby w ciemno.

— ATMOSFERĘ PRZED JUTRZEJSZYM SPOTKANIEM NA SZCZYCIE PODGRZEWA RZECZNICZKA PIS BEATA MAZUREK – Ociepa.

— JUTRO NALEŻY SPODZIEWAĆ SIĘ RACZEJ STANDARDOWEGO POWITANIA Z MINISTREM SZCZERSKIM W DRZWIACH – Ociepa dalej.

— JEŚLI JUTRO DOJDZIE DO KOMPROMISU, PROJEKTAMI PREZYDENTA WS. SĄDÓW Z POPRAWKAMI PIS SEJM ZAJMIE SIĘ W PRZYSZŁYM TYGODNIU – Ociepa.