— 80 DNI DO KOŃCA ROKU.

— 300LIVE:
„5 godzin świetnej rozmowy o Polsce” – Kaczyński spotkał się z działaczami Polski Razem
Cymański: Nerwy Andrzeja Dudy są jak postronki. Mogą mu puszczać
Jaki: Projekt był konsultowany na Nowogrodzkiej. Pokazałem najwyższym czynnikom partyjnym
Radziwiłł: Rząd pracuje nad ustawą, która podniesie nakłady na ochronę zdrowia do 6% PKB
http://300polityka.pl/live/2017/10/12/

— BARBARA NOWACKA WSPOMINA JAK JAROSŁAW KACZYŃSKI WSPARŁ POMYSŁ JEJ MATKI A PÓŹNIEJ PIS UZNAŁ, ŻE NIE ZASŁUŻYŁA NA UPAMIĘTNIENIE W KPRM I RYSUJE SCENĘ POLITYCZNĄ NA FLIPCHARCIE: https://wiadomosci.wp.pl/nowacka-o-rozancu-do-granic-panstwo-nie-powinno-dokladac-do-tego-ze-ktos-chce-manifestowac-6175933461342337a

— PAD PODPISAŁBY ZAKAZ ABORCJI EUGENICZNEJ – GOŚĆ NIEDZIELNY: ‘Duda odpowiada też na pytanie, jak zachowa się, jeśli na jego biurko trafi do podpisania obywatelski projekt ustawy zakazującej aborcję dzieci podejrzewanych o wrodzone wady i choroby. Zdaniem prezydenta „jest nie do przyjęcia, że dziś w Polsce można te dzieci zabijać”. Zapowiada też, że podpisze zakaz aborcji eugenicznej”.

— NIE ZGODZĘ SIĘ NA WYBÓR KRS PRZEZ JEDNĄ PARTIĘ – MÓWI PREZYDENT: “PiS ma teraz 64  senatorów, a więc więcej niż 3/5. Byłby to zatem wybór dokonany przez jedną partię, a na to się nie zgodzę”.
http://gosc.pl/doc/4242911.Andrzej-Duda-Podpisze-ustawe-zakazujaca-aborcji-eugenicznej

— PIOTR SKWIECIŃSKI O SEKCIARSTWIE PIS W TVP: “Oznacza to, oczywiście, odpychanie od obozu rządzącego wszystkich tych, którzy choć zgadzają się z nim w większości spraw, to nie zgadzają się z nim w pełni. Tacy „nasi, ale nie we właściwy sposób nasi” drażnią. Niech idą na śmietnik historii, albo do KODu. Trudno takie postawy określić inaczej niż mianem sekciarskich. A sekciarstwo najczęściej kończy się źle. Nie zawsze od razu, często dopiero po dłuższym czasie. Ale nie znam wyjątku od tej reguły”.
https://wpolityce.pl/media/361861-przypadek-warzechy-czyli-mile-zlego-poczatki

— UJAWNIĆ ANEKS – Dorota Kania w GPC: “Ostatni szef komisji weryfikacyjnej Jan Olszewski, były premier, mówi wprost: nie widzę przeszkód, by aneks został ujawniony. W podobnym tonie wypowiada się Kornel Morawiecki, apelując do prezydenta o jego odtajnienie. Dziś jedno jest pewne: im dłużej aneks będzie tajny, tym bardziej będą się mnożyły wątpliwości dotyczące motywów takiej decyzji. I skorzystają na niej byli żołnierze WSI oraz agenci tej służby, którzy nadal zajmują eksponowane stanowiska”.
http://gpcodziennie.pl/69937-ujawnicaneks.html

— JAN ROKITA O GRZE GOWINA – pisze na wp: “Ale w tych planowanych roszadach partyjnych stawką jest przede wszystkim to, czy wewnątrz obecnej izby sejmowej Gowin jest w stanie zbudować autonomiczną frakcję, bez głosów której PiS ryzykować by musiał porażki w kluczowych dla siebie głosowaniach. Ów niepokój PiS-u, że Gowin rozdrażniony zapowiedziami odrzucenia jego reformy może stać się znacznie mniej „obliczalny” niźli dotąd, jest jedyną polityczną polisą wicepremiera, która może ocalić jego samego i jego nową ustawę o uniwersytetach. Dlatego właśnie krakowski polityk próbuje, w miarę swoich niezbyt wielkich sił, grać z PiS-em trochę ostrzej niż dotychczas”.

— ROKITA O WOJNIE TERLECKIEGO Z GOWINEM: “Całkiem niedawno, gdy wicepremier ściągnął do swego rodzinnego Krakowa parę setek uczonych, aby na spektakularnym Kongresie Nauki ogłosić, że ustawa jest już gotowa, jego krakowski kolega z PiS, Ryszard Terlecki, postanowił zepsuć mu święto. I rankiem, jeszcze przed rozpoczęciem Kongresu, ogłosił przez radio, że partia tej ustawy nie uchwali. Co prawda ci dwaj krakowscy politycy nie znoszą się nawzajem nie od dziś z powodu rywalizacji lokalnej, a trzy lata temu Terlecki zrobił wiele, by ówczesny kandydat PiS na prezydenta Krakowa Marek Lasota nie wygrał tamtych wyborów, tylko dlatego, że ludzie Gowina zabrali się za jego kampanię”.
https://opinie.wp.pl/jan-maria-rokita-ostra-gra-wicepremiera-gowina-cala-nadzieja-w-kaczynskim-6175619721844353a

— WIELOWIEYSKA UPOMINA MŁODYCH LEKARZY: “Strajk głodowy jako forma protestu powinien być zarezerwowany dla obrony wartości fundamentalnych, a nie własnych pensji. „Znaj proporcją, mocium panie”. Młodzi lekarze tego nie rozumieją. (…) W wolnej Polsce mamy skłonność do nadużywania symboli czy radykalnych form protestów, które mają swoją tradycję i historię, a po które nie należy sięgać w sporach ideologicznych czy płacowych. Mam tu na myśli protest młodych lekarzy rezydentów, którzy głodowali, domagając się wyższych płac, lepszych warunków pracy i zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia. Głodówka to forma radykalna, na którą działacze opozycji demokratycznej decydowali się, walcząc z autorytarnym państwem. Z państwem, które represjonowało i wsadzało do więzień ludzi ze względu na ich poglądy polityczne”.

— WIELOWIEYSKA O SYMBOLU POLSKI WALCZĄCEJ: “Jednocześnie sądzę, że znaku Polski Walczącej nie można nadużywać. Nie można stawiać znaku równości między okupacją hitlerowską a sporem o kształt ustawy antyaborcyjnej. W czasie II wojny światowej miały miejsce masowa zagłada Żydów, rozstrzeliwanie ludzi na ulicach i niewyobrażalne tortury. Nie zapominajmy o tym. „Znaj proporcją, mocium panie” – jak pisał Aleksander Fredro”.
http://wyborcza.pl/7,75968,22500429,a-mnie-sie-nie-podoba-symbol-polki-walczacej.html

— ZANDBERG CHWALI JAKIEGO: “Moja opinia na temat Patryk Jaki nie jest tajemnicą. Nie raz krytykowałem szkodliwe bzdury, które pan minister wygadywał na temat szczepionek, uchodźców czy transportu publicznego. Dziś, jak rzadko, mogę go pochwalić”.
https://www.facebook.com/zandberg.razem/posts/909234002563520

— JAKI KOŃCZY Z BIERUTEM – tytuł w GW.

— KONIEC DZIKIEJ REPRYWATYZACJI – Fakt.

— KONIEC ODDAWANIA KAMIENIC Z LUDŹMI – GPC.

— AFERA REPRYWATYZACYJNA: PIS ZGARNIA PULĘ – Iwona Szpala i Michał Wojtczak w GW: “Z afery reprywatyzacyjnej płynie też lekcja polityczna, po której egzamin wzorowo zaliczył PiS, a Platforma oblała. Partia Kaczyńskiego nigdy nie była w szpicy ugrupowań walczących o ustawę reprywatyzacyjną. Zachowania PiS w opozycji pozostawiały wiele do życzenia – na przykład w poprzedniej kadencji Sejmu nie poparł małej ustawy reprywatyzacyjnej dla Warszawy (nie głosował za nią także sam Jaki). Służyła głównie jako doraźny ratunek dla odbijania zagrożonych roszczeniami szkół czy przedszkoli, a dla PO była sposobem na podbicie notowań przed wyborami, ale cel, czyli kompleksowe ograniczenie dzikiej reprywatyzacji, nadal był daleko”.

— RUNĄŁ ARGUMENT PO, ŻE JAKI BAWI SIĘ W SZERYFA – dalej autorzy GW: “Minister Jaki zapowiedział zresztą wczoraj, że kompetencje komisji zostaną rozbudowane. A ta rozlicza w kowbojskim, populistycznym stylu. Jaki, jej przewodniczący, bez skrupułów wykorzystuje ją do politycznych celów i podnoszenia osobistej popularności. Ale argument PO, że bawi się w szeryfa, ale nic nie robi, właśnie runął”. http://wyborcza.pl/7,75968,22500161,z-afery-reprywatyzacyjnej-plynie-lekcja-polityczna-egzamin.html

— TO NA PEWNO SUKCES JAKIEGO, DZIWI MILCZENIE SZYDŁO – Tomasz Pietryga w RZ: “Dobrze też, że ustawa wprowadza mechanizmy zabezpieczające przed włączeniem się w proces reprywatyzacji cwaniaków czy handlarzy dobrze znanych na warszawskim rynku nieruchomości, a dziś klientów prokuratury i pensjonariuszy aresztów śledczych. To na pewno sukces Patryka Jakiego, co wzmacnia jego szanse w walce o fotel prezydenta Warszawy. Coś jednak zgrzyta. Mimo jego deklaracji, że tę inicjatywę wspiera premier Beata Szydło, niepokoi styl, w jakim przedstawił projekt. I milczenie najwyższych władz PiS”.

— NAWET PREZES PIS ZACZYNA WĄTPIĆ W KOMISJĘ MACIEREWICZA – Wojciech Czuchnowski i Agnieszka Kublik w GW: “Podkomisja ds. katastrofy smoleńskiej działa w ukryciu. Co robi Wacław Berczyński? Jakie ekspertyzy pisze Frank Taylor? Nie wiadomo. Podkomisja odmawia odpowiedzi na pytania i ukrywa aktualną listę ekspertów. Już chyba nawet prezes PiS zaczyna wątpić, że jej prace zakończą się sukcesem”. http://wyborcza.pl/7,75398,22500138,komisja-smolenska-na-drodze-do-prawdy.html

— SZYDŁO BIERZE WSZYSTKO. CZY TO WOJNA Z MORAWIECKIM? – jedynka GW.

— SZYDŁO (TEORETYCZNIE) PRZEJMUJE KONFITURY – Witold Gadomski w GW: “Jarosław Kaczyński wierzy w centralizację, ale nie zakończy ona fatalnych praktyk, które mają miejsce w państwowych firmach. Politycy opozycji, krytykując PiS-owskie praktyki, muszą odważnie oświadczyć – gospodarka powinna zostać odpolityczniona, a jedynym na to sposobem jest prywatyzacja spółek, nad którymi państwo (czytaj: politycy) ma dziś kontrolę”. http://wyborcza.pl/7,75968,22501138,szydlo-przejmuje-spolki-panstwowe-ale-to-pic-na-wode.html

— SZYDŁO WALCZY O POZYCJĘ – Andrzej Kublik w GW: “Niewykluczone, że premier Szydło walczy też o utrzymanie pozycji w rządzie, bo niedługo przed ogłoszeniem planu nowych przepisów Jarosław Kaczyński nie wykluczył rekonstrukcji rządu. Zaraz potem rozeszły się pogłoski, że wicepremier Mateusz Morawiecki, który już jest ministrem rozwoju i finansów, może poszerzyć swoje imperium o resort infrastruktury, przejmując władzę niemal absolutną w gospodarce. W takiej sytuacji wpływy premier Beaty Szydło i jej kancelarii jeszcze bardziej by się skurczyły”.

— MORAWIECKI ZAORAŁ OPOZYCJĘ – GPC: “Nie przepadam za mocnymi określeniami typu „zmasakrować” czy „zmiażdżyć” w stosunku do przegranych uczestników politycznych sporów. Muszę jednak przyznać, że swoim sejmowym wystąpieniem podczas uchwalania budżetu Mateusz Morawiecki dosłownie zaorał totalną opozycję”. http://gpcodziennie.pl/69934-morawieckizaoralopozycje.html

— PROKURATURA WS VAT SPRAWDZI TEŻ TUSKA – Izabela Kacprzak i Grażyna Zawadka w RZ: “Na celowniku są politycy i wysocy urzędnicy – od ministrów, przez sędziów, prokuratorów, po szefów rządu PO– PSL. Wszyscy, którzy w ubiegłych latach podejmowali decyzje mające wpływ na strategię i skutki walki z przestępczością VAT-owską. Pod lupą jest premier Donald Tusk, który podpisał zmiany w statucie ABW, co pozwoliło zlikwidować Departament Ochrony Interesów Ekonomicznych Państwa”.

— BARCIKOWSKI CHWALI PIS WS VAT – fragment tekstu RZ: “Z analizy obecnej Prokuratury Krajowej wynika, że wytyczne mogły wpłynąć na śledztwa i sprawy w sądach w całym kraju. Minister Ziobro chce, by powstała komisja ds. wyłudzeń VAT i odpowiedzialności organów państwa w latach 2008– 2015. Rząd PiS próbuje nadgonić stracony czas, a efekty chwalą nawet poprzednicy. – Z uznaniem patrzę, jak konsekwentnie radą sobie z tym obecnie prokuratura i Ministerstwo Finansów. Jestem wielkim kibicem tych zmian – komentuje Andrzej Barcikowski”. http://www.rp.pl/Polityka/310119880-Prokuratura-sprawdza-czy-politycy-pomagali-oszustom.html??template=restricted

— TO OPOZYCJA ZADŁUŻYŁA POLSKĘ – GPC: “To koalicja PO-PSL była mistrzem w zadłużaniu kraju, podczas jej rządów dług wzrósł z 500 mld zł w 2007 r. do prawie biliona – tak europoseł Zbigniew Kuźmiuk skomentował dla „GPC” wypowiedzi opozycji, która podczas debaty nad budżetem na 2018 r. zarzuciła PiS-owi, że dług Polski rośnie, bo rząd rozdaje pieniądze w programach społecznych, zamiast obniżać zadłużenie”. http://gpcodziennie.pl/69920-toopozycjazadluzylapolske.html

— PIS NIE POWINIEN BYĆ ZASKAKIWANY PRZEZ PREZYDENTA – mówi Jarosław Sellin w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “PiS nie powinien być zaskakiwany takimi pomysłami prezydenta. O pomyśle referendum nie wiedzieliśmy wcześniej. Choć jesteśmy środowiskiem, które od lat uznaje, że Polska potrzebuje nowej konstytucji. Zmianę ustawy zasadniczej powinniśmy przygotować wspólnie, w dialogu. Rozmowa władz PiS z prezydentem na temat zmiany konstytucji jest bardzo potrzebna”.

— SELLIN O USTAWIE MEDIALNEJ: “Jeśli zdecydujemy się na jeden projekt, to pan prezydent jako pierwszy się z nim zapozna”. http://www.rp.pl/Wywiady-i-rozmowy/310119875-Sellin-Prezydent-nie-moze-zaskakiwac-PiS.html?template=restricted

— JEŚLI PAD PÓJDZIE NA KOMPROMIS Z PIS TO BĘDZIE KONIEC JEGO PREZYDENTURY – ROMAN GIERTYCH W RZ (Nizinkiewicz): “Jeśli prezydent Duda pójdzie na kompromis z Jarosławem Kaczyńskim, to będzie koniec jego prezydentury. (…) Po pierwsze, ludzie nie wybiorą człowieka, który mówi, że jest niezłomny, a okazuje się bardzo łatwy do złamania. Po drugie, Jarosław Kaczyński nie ma najmniejszych powodów, żeby wystawić Andrzeja Dudę na następną kadencję. Gdyby wygrał, będzie to jego ostatnia kadencja, więc możliwość nacisku na niego zaniknie. Po trzecie, Kaczyński już nie ufa Dudzie, a Duda Kaczyńskiemu, co pokazał, prosząc o pisemne poprawki do swoich ustaw”.
http://www.rp.pl/Rozmowy-czwartkowe/310119888-Kompromis-z-prezesem-grozny-dla-prezydenta.html

— MARCIN FIJOŁEK O 100 OKRĘGACH SEJMOWYCH W ORDYNACJI: “Więcej czasu jest za to, jeśli chodzi o zmiany w ordynacji przed wyborami parlamentarnymi w roku 2019. Jaki jest cel? W idealnym dla PiS scenariuszu dobrze skrojona ordynacja dałaby partii Jarosława Kaczyńskiego – przy poparciu ok. 40-43 procent, na które liczą na Nowogrodzkiej – ok. 276 mandatów, a więc magiczną granicę 3/5, która pozwoliłaby nie oglądać się na prezydenckie weta. O to będzie jednak bardzo trudno. Nie tylko dlatego, że pułap ponad 40 procent poparcia jest bardzo wysoko zawieszoną poprzeczką (niezależnie od świetnych notowań sondażowych), ale również dlatego, że w PiS pamiętają o dość powszechnej regule: dłubanie w ordynacji kończy się źle dla partii, która to robi. Zmiany, które w teorii miały wzmocnić mandat wyborczy często wracają jak bumerang i uderzają w ich autorów. Jakie zmiany są rozważane? W kierownictwie PiS myśli się o tym, by wybory parlamentarne 2019 odbyły się na nowych zasadach. Polska zostałaby wówczas podzielona na 100 okręgów wyborczych, w każdym z nich byłoby do zgarnięcia 3-4-5 mandatów (średnio 4,6)”. https://wpolityce.pl/polityka/361856-tylko-u-nas-zmiany-w-ordynacji-przy-wyborach-2018-i-2019-wiemy-jakie-pomysly-analizowane-sa-w-pis-sprawdz-co-moze-sie-zmienic

— SPRAWA REZYDENTÓW NABRZMIEWAŁY OD DAWNA – Krzysztof Wołodźko w GPC: “Nie jest prawdą, jak trąbi opozycja, że protesty lekarzy rezydentów zaczęły się teraz. Nabrzmiewały od dawna. Ale ponieważ od dłuższego czasu przyzwyczailiśmy się, że lekarze mają się świetnie, wybuchające raz po raz punktowo protesty rezydentów były zbywane wzruszeniem ramion. Niesłusznie”.

— POSEŁ KTÓRY MÓWIŁ ZA DUŻO – GW o Rzepeckim.

— CICHACZEM WYRZUCONY Z KLUBU PIS – Fakt o Rzepeckim.
http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/lukasz-rzepecki-wyrzucony-z-klubu-parlamentarnego-pis/spml2rf

— MAREK JAKUBIAK CHĘTNIE WYCHOWA RZEPECKIEGO – jak mówi w SE: “ Poseł Rzepecki jest młodym człowiekiem. Mnie trochę zirytowało, że on tak bezpretensjonalnie wypowiedział się na temat człowieka, który wprowadził go do polityki, czyli Jarosława Kaczyńskiego. Powiedział tak, jakby nie miał szacunku do starszych. (…) Czym innym jest brutalna polityka, czym innym młody człowiek, który mówi, że Kaczyńskiego trzeba zwolnić. To mnie trochę zirytowało. Natomiast trzeba dać szansę młodemu. I jeśli będzie chciał przyjść do Kukiz’15, to ja się chętnie wezmę za jego wychowanie”.
http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/jakubiak-jestesmy-dziedzicami-mysli-i-woli-kukiza_1022280.html

— ROBERT BIEDROŃ O PRZEBIEGU S-6 – pisze w RZ: “Czy o budowie drogi o strategicznym znaczeniu dla części Polski może decydować widzimisię polityczne? Przykład drogi S6 pokazuje, że tak”.
http://www.rp.pl/Publicystyka/310119887-Biedron-Slupsk-padl-ofiara-politycznych-antypatii.html?template=restricted

— PAŃSTWO ROSNĄCYCH TRANSFERÓW SOCJALNYCH – RZ: “Rząd PiS wyda na cele społeczne cztery razy więcej niż PO–PSL – zapowiada wicepremier Morawiecki. Ale jeśli przyjdzie spowolnienie gospodarcze, możemy za to zapłacić wyższymi podatkami”. http://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/310119853-Panstwo-rosnacych-transferow-socjalnych.html?template=restricted

— MON ZWERBUJE HAKERÓW – jedynka GW.

— SYN POSŁANKI MRZYGŁODZKIEJ ARESZTOWANY ZA NARKOTYKI – SE: http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/nacpany-syn-poslanki-szalal-samochodem_1022305.html

— URODZINY: Cezary Olejniczak, Gromosław Czempiński, Robert Wardzała.