OBRAZ DNIA: Kaczyński: Odpowiedzialność za reprywatyzację spoczywa na całej PO, Gasiuk-Pihowicz: PiS wykorzysta atmosferę Świąt dla ordynacji

JAKUB SZYMCZUK NOWYM FOTOGRAFEM PREZYDENTA DUDY – piszemy na 300POLITYCE. http://300polityka.pl/news/2017/10/10/jakub-szymczuk-nowym-fotografem-prezydenta-dudy/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Arłukowicz: Jeżeli czwartkowa informacja rządu będzie potraktowana lekceważąco, w piątek zwołam komisję zdrowia w szpitalu
Kukiz: Nie ma takiej opcji, żeby Kukiz ’15 zostało partią, jeśli PiS nie zacznie mieszać przy kodeksie wyborczym
PAD otrzymał poprawki PiS
Karczewski: Mam nadzieję, że również Senat będzie wzięty pod uwagę w tych rozwiązaniach
Karczewski: Myślę, że w tym roku uchwalimy ustawy sądowe
Karczewski: Jest blisko porozumienia. Spotkanie JK z PAD w najbliższych dniach
Morawiecki: W przyszłym roku prawdopodobnie zlikwidujemy lukę w VAT
Petru: To budżet dezaktywizacji, zadłużania państwa i nacjonalizacji
PO składa wniosek o odrzucenie projektu budżetu
http://300polityka.pl/live/2017/10/10/

*****

FAKTY TVN

— Młodzi lekarze osłabieni, ale wściekli. Chcą jasnych decyzji i rozmowy z panią premier. Pani premier chce, żeby najpierw przestali protestować. Tu nie chodzi o pieniądze dla nas, tu chodzi o zastrzyk pieniędzy dla całego systemu – mówią lekarze i dodają, że bez tego nie uda się nawet plan Morawieckiego. W planach lekarzy są kolejne pikiety, a potem strajk generalny.

— Poprawki PiS są już u prezydenta. Nie wiadomo, co dokładnie mają poprawić. Ale skoro lipcowe weta to „incydent”, to wiadomo, że coś poprawić muszą. – Mamy nadzieję, że wspólnie przeprowadzimy reformę – podkreślają politycy PiS. Czy politycy w Sejmie będą wybierali sędziów? Czy prezydent będzie miał na to wpływ? I czy wytrzyma to konstytucja?

— NAJLEPIEJ, GDYBY UDAŁO SIĘ JUŻ NA KOLEJNYM POSIEDZENIU SEJMU, CZYLI W PERSPEKTYWIE 2 TYGODNI – Jacek Sasin.

— KOMPROMIS POLEGA NA DOGADANIU SIĘ, MY PRZEGŁOSUJEMY A PAN PREZYDENT PODPISZE USTAWY – Stanisław Karczewski.

— OPOZYCJA PRZEWIDUJE, ŻE PIS BĘDZIE SIĘ SPIESZYŁO, BO W GRUDNIU BĘDĄ KOLEJNE TEMATY – Knapik.

— W NEWRALGICZNYM OKRESIE, GDY POLACY BĘDĄ CHCIELI BYĆ BLISKO RODZIN BĘDĄ CHCIELI PRZEPROWADZIĆ ZMIANY W ORDYNACJI – Kamila Gasiuk-Pihowicz.

— Koalicja będzie większa, będzie nowa partia, będzie nowy kongres. Wicepremier Gowin kreśli plany na polityczną jesień, w której Polska nie będzie już Razem, choć Prawica wciąż będzie Zjednoczona. Tajemniczo brzmi, kiedy wicepremier mówi o środowiskach samorządowych i wolnorynkowych, więc pytamy: co Gowin ma na myśli i co myśli o tym PiS?

— Jarosław Gowin opisuje swój plan budowy nowej partii tak, by nie być oskarżonym o zdradę i rozbijanie obozu rządowego, by nie zdenerwować tych polityków, którzy we wtorek rano zaczęli obchody kolejnej smoleńskiej miesięcznicy – Jakub Sobieniowski.

— EWA KOPACZ: Wolnorynkowe? To rozumiem, że powinien zostać w PO.

— PAWEŁ KUKIZ: Powodzenia. Która to będzie jego partia, piętnasta? To z Korwinem powinien stworzyć koalicję, bo on tez ma tendencję do tworzenia partii.

— BEATA MAZUREK: Każde rozszerzenie klubu, a mam nadzieję, że tak się stanie, jest czymś pożytecznym, ważnym.

— STANISŁAW PIĘTA: Ja sobie wysoko cenię aktywność premiera Jarosława Gowina, chociaż jestem w PiS-ie po zupełnie innej stronie

— STEFAN NIESIOŁOWSKI: Komuniści robili takie zabiegi. Mieli własny ruch ludowy, własnych katolików, własnych księży nawet.

— KATARZYNA LUBNAUER: Ponieważ nie wyszło budowanie pseudo-opozycji w wykonaniu pana prezydenta, bo szybko się okazało, że się wycofał na z góry upatrzone pozycje, to teraz tworzy się nową kontrolowaną opozycję w wykonaniu pana posła Gowina.

— WZMOCNIENIE SIĘ GOWINOWI PRZYDA – Sobieniowski: Konieczność wzmocnienia pozycji Gowin miał być ministrem obrony, ale nim nie został. Miał złe zdanie o – jak mówił – „socjalistycznym” programie gospodarczym PiS-u, ale go popiera. Miał złą opinię o ustawach PiS-u o sądach, ale je poparł. To dowody na to, że wicepremierowi przyda się wzmocnienie pozycji.

— SOBIENIOWSKI O AKCESIE GRYGLASA: Jarosław Gowin może za to zyskać poparcie Zbigniewa Gryglasa – posła, który zapewnia, że bezkonfliktowo i łagodnie rozstaje się z Nowoczesną. Tego samego dnia ciepło wyrażał się o poglądach wicepremiera w rządzie PiS-u.

— To instytut filmowców, nie polityków – przypominają reżyserzy i aktorzy, kiedy minister kultury odwołuje szefową Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Magdalena Sroka naruszyła prawo i naraziła na szwank wizerunek Polski – tak twierdzi resort. PISF twierdzi co innego. Ministerstwu chodzi o jeden list, a filmowcom o 170 milionów złotych rocznie.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— BUDŻET WSPARCIA DLA POLSKICH RODZIN – belka.

— To budżet ambitny, ale bezpieczny zapewnia wicepremier Mateusz Morawiecki, który w Sejmie przedstawił projekt ustawy na przyszły rok. Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego i rekordowym wpływom rząd nadal planuje duże prospołeczne wydatki. I najniższy w ostatnim czasie deficyt. Zdaniem opozycji – to absolutnie nierealne.

— TAK DUŻYCH WYDATKÓW NA CELE SPOŁECZNE JESZCZE NIE BYŁO W ŻADNYM BUDŻECIE – Damian Diaz.

— MIMO WZROSTU WYDATKÓW, DEFICYT TO TYLKO 2,7% PKB – Diaz.

— WEDŁUG TOTALNEJ OPOZYCJI JUŻ TEGOROCZNY BUDŻET MIAŁ PRZYNIEŚĆ KATASTROFĘ -Diaz.

— SŁOWA POLITYKÓW PO I .N NIE MIAŁY ZWIĄZKU Z RZECZYWISTOŚCIĄ – Diaz.

— Poprawki Prawa i Sprawiedliwości do prezydenckich projektów ustaw reformujących sądownictwo trafiły dziś na biurko Andrzeja Dudy. Jeśli zostaną zaakceptowane przez głowę państwa – a Prawo i Sprawiedliwość mówi o głębokich ustępstwach które spełniają oczekiwania prezydenta – to Sejm zajmie się nimi już na następnym posiedzeniu. Czy zatem kompromis już jest możliwy?

— POSZLIŚMY NA DALEKO IDĄCY KOMPROMIS, NANIEŚLIŚMY NIEZNACZNE SWOJE ZMIANY – Ryszard Terlecki.

— MŁODZI LEKARZE ŻĄDAJĄ PONAD 9 TYS. ZŁ PENSJI – belka.

— WALKA ZE ZŁODZIEJSKĄ REPRYWATYZACJĄ – belka.

— Projekt tak zwanej dużej ustawy reprywatyzacyjnej ma jutro przedstawić komisja weryfikacyjna. I jak zapewnia jej szef – wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki – to ma być moment przełomowy w rozwiązywaniu problemów z całym procederem złodziejskiej reprywatyzacji.

— Z pewnością przyczynią się do ostatecznego zamknięcia tematu reprywatyzacji – Ewa Bugała.

— ŻEBY WIĘCEJ NIE DOCHODZIŁO DO TAKIEGO ZŁODZIEJSTWA JAK ZA RZĄDÓW HGW

— DO STAWIENIA SIĘ OD NIEDAWNA NAMAWIĄJĄ TAKŻE POLITYCY PO – Bugała.

— DLATEGO ŻEBY DALEJ NIE ZATAPIAŁA PO – Beata Mazurek.

— NIE BEZ ZNACZENIA JEST, ŻE TAKIE APELE POJAWIŁY SIĘ DOPIERO TERAZ – Bugała.

— W SENSIE SZERSZYM, MORALNYM, NIE PRAWNYM, BO W TEN SPOSÓB NIE MOGĘ SIĘ WYPOWIADAĆ TO ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA TO CO SIĘ DZIAŁO W WARSZAWIE SPOCZYWA NA CAŁEJ PARTII – Jarosław Kaczyński.

— TOTALNA WALKA W TOTALNEJ OPOZYCJI – belka.

— Ryszard Petru musi uważać, bo władze w Nowoczesnej chce mu odebrać Piotr Misiło. Poseł krytykuje szefa i styl zarządzania klubem, a to nie jedyne problemy partii, która znów musi zmagać się z topniejącymi szeregami. Z klubu odszedł Zbigniew Gryglas, przed którym swoje drzwi już szeroko otwiera parlamentarna konkurencja.

— Z NOWOCZESNĄ POŻEGNAŁ SIĘ BO ZACZĘŁA SIĘ ZWRACAĆ ZA BARDZO W LEWĄ STRONĘ  – Wojtanowski.

— MISIŁO RANO BYŁ PEWNY SWEGO, MIMO ŻE PARTYJNI KOLEDZY NA PYTANIE O JEGO SZANSE SZEROKO SIĘ UŚMIECHALI PO KLUBIE N POSEŁ MISIŁO STRACIŁ NA WYRAZISTOŚCI – Wojtanowski.

— MUREM STOJĄ INTERNAUCI, KTÓRZY PRZYGOTOWALI AKCJĘ TEAM MISIŁO – Wojtanowski.

— ZDJĘCIA Z SALI SEJMOWEJ SMARTFONA NA KTÓRYM PETRU OGLĄDA MEMY O SOBIE.

— PROBLEMY ZE SPADAJĄCYM POPARCIEM MAJĄ TEŻ POLITYCY PO – Wojtanowski.

— JESZCZE JAKIEŚ PYTANIE? – Ewa Kopacz na pytanie o przywództwo Schetyny.

— JOANNA MUCHA NA WŁASNĄ RĘKĘ PRZYGOTOWUJE PROGRAM OPOZYCJI – Wojtanowski.

— SKRYTYKOWAŁA STRATEGIĘ TOTALNOŚCI, Z KTÓRĄ WYSTĘPUJE GRZEGORZ SCHETYNA – Wojtanowski.

— PYTANIE CZY MUCHA ZNAJDZIE STRONNIKÓW CZY ZNÓW BĘDZIE MUSIAŁA ZAŚPIEWAĆ “ZNOWU Z PUCZEM MI NIE WYSZŁO?” – Wojtanowski.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— WEDŁUG NIEOFICJALNYCH INFORMACJI KLUB PIS PRZEDSTAWIŁ WŁAŚNIE PREZYDENTOWI POPRAWKI DO JEGO PROJEKTÓW USTAW O SN I KRS – zapowiedź.

— POPRAWKI DOTARŁY DO PREZYDENTA KILKA MINUT TEMU – Dariusz Ociepa: To cztery doby po piątkowym spotkaniu w Belwederze.

— TO ZOSTAŁO ODCZYTANE JAKO BRAK ZAUFANIA [PROŚBA O POPRAWKI NA PIŚMIE] – Ociepa dalej: Tak, jakby Andrzej Duda bał się, że zostanie przez prezesa ograny.

— PIS DOTRZYMAŁO SŁOWA, MÓWIĄC, ŻE W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI POPRAWKI DO PREZYDENCKICH PROJEKTÓW POZNA SAM PREZYDENT – Ociepa: Udało nam się jednak ustalić, w której stronę pójdą rozwiązania w najbardziej spornej kwestii – wyboru 15 sędziów-członków KRS.

— NAJBARDZIEJ PRAWDOPODOBNYM ROZWIĄZANIEM JEST SYSTEM PARYTETÓW – Ociepa dalej: Trochę tak jak przy wyborze członków komisji śledczej. Każdy klub miałby określoną liczbę przedstawicieli. Z jednej strony zapewniałoby to PiS jako największemu klubowi większość wśród 15 sędziów-członków rady. Z drugiej strony, spełniałoby to postulat prezydenta dot. wpływu na obsadę KRS większej liczby partii.

— PREZYDENT POTRZEBUJE TERAZ KILKU DNI NA ANALIZĘ POPRAWEK – Ociepa: Później ma dojść do kolejnego spotkania z prezesem.

— JAK UDAŁO NAM SIĘ DOWIEDZIEĆ, PROPOZYCJA ZŁOŻONA PREZYDENTOWI JEST OSTATECZNA – Ociepa dalej: Prezes PiS nie zamierza dłużej negocjować. Albo prezydent przyjmuje warunki albo nie.

— GDYBY POPRAWKI ZMIENIAŁY ISTOTNIE JEGO PROJEKT, ANDRZEJ DUDA STANĄŁBY PRZED KLUCZOWĄ DECYZJĄ – Ociepa: Albo się ugiąć i grać z PiS albo iść z PiS na wojnę.

— RZĄDZĄCY SĄ NA TYLE PEWNI REAKCJI PREZYDENTA, ŻE WSKAZUJĄ JUŻ MOŻLIWY TERMIN SEJMOWYCH PRAC NAD PROJEKTAMI Z UWZGLĘDNIENIEM POPRAWEK – Ociepa dalej.

— RYSZARD TERLECKI: Pewnie za dwa tygodnie.

— OD TEJ DECYZJI PREZYDENTA PIS UZALEŻNIA DALSZE REFORMY – Ociepa.

— JEŚLI KOMPROMISU NIE BĘDZIE, KACZYŃSKI NIE POZWOLI SOBIE NA KOLEJNE WETA I TARCIA Z PREZYDENTEM – Ociepa dalej: To oznaczałoby szkody dla wizerunku całej drużyny.

— DO TEJ PORY NA TYM WEWNĘTRZNYM SPORZE KORZYSTALI SONDAŻOWO I PIS I PREZYDENT – Ociepa: Ale gdyby spór się zaostrzył, karta mogłaby się odwrócić.

— WICEPREMIER GOWIN ZAPOWIADA POWOŁANIE NOWEGO UGRUPOWANIA, KTÓRE MA ZASILIĆ ZJEDNOCZONĄ PRAWICĘ – zapowiedź.

— PO TEJ WYPOWIEDZI [DLA TVN24] ZAMILKŁ – Agnieszka Milczarz: Być może dlatego, że mało kto w obozie Zjednoczonej Prawicy, a właściwie w PiS-ie deklaracjami Jarosława Gowina się przejął, a przynajmniej takie można było odnieść wrażenie.

— W SPRAWIE NOWEJ PARTII OFICJALNE STANOWISKO PIS-U MA BYĆ PRZYCHYLNE – Milczarz dalej.

— W MATERIALE O ODEJŚCIU ZBIGNIEWA GRYGLASA Z NOWOCZESNEJ.

— DZIEWIĄTY DZIEŃ STRAJKU GŁODOWEGO LEKARZY REZYDENTÓW NIE PRZYNIÓSŁ PRZEŁOMU.

Pozostałe z : Stan gry

Polityczna ramówka czwartkowego poranka: Karczewski, Hermeliński, Emilewicz, Kempa, Gasiuk-Pihowicz, Tyszka i Kukiz

7:15 Stanisław Karczewski – Sygnały dnia PR1 7:20 Wojciech Hermeliński – Poranek TOK FM 7:33 Adrian Zandberg – 24 pytania w PR24 7:40 Joanna Mucha – Poranek TOK FM 8:02 Kamila Gasiuk-Pihowicz – Gość Radia Zet 8:02 Jadwiga Emilewicz – Poranna rozmowa RMF FM 8:10 Mieczysław Augustyn, Sławomir Potapowicz, Andrzej Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Fakty: Protesty przeciw opozycji, lewica chce przejąć elektorat, Wiadomości: Mieszkanie Plus pod nadzorem premiera

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Kukiz o trzech nazwiskach, które będą weryfikowane na kandydatów do KRS Kukiz: PAD mógł zrobić unik, kierując ordynację do TK Kukiz: Nie wszystkie kobiety protestowały. Zdaje się że pani Nowacka chyba nie protestowała Macierewicz: Nie uważałem, że powinienem zostać odwołany, ale nie zamierzam tego kontestować Nowoczesna złoży Czytaj więcej →

RAMÓWKA ŚRODOWEGO WIECZORU: Macierewicz, Łapiński, Kukiz, Rafalska, Hermeliński, Kamiński, Mosiński i Koziej

18:00 Krzysztof Łapiński, Paulina Hennig-Kloska, Dorota Olko – TVN24 Tak jest 18:02 Wojciech Hermeliński – RMF FM Popołudniowa rozmowa 18:30 Antoni Macierewicz, Maria Ochman – TVP Info O co chodzi 19:15 Monika Płatek – POLSAT NEWS Gość Wydarzeń 19:26 Stanisław Koziej, Roman Polko, Wojciech Hermeliński – TVN24 FpF 19:55 Michał Czytaj więcej →

STAN GRY: Sroczyński o amerykańskim symetryzmie, Szułdrzyński: Szydło staje się dobrą matką pisowskiego ludu, Fijołek o systemie Tuska i HGW: Taki mieliśmy klimat

— ŁAPIŃSKI O WĄTPLIWOŚCIACH PAD DO PIERWOTNEJ WERSJI ORDYNACJI, BUDKA O TYM, ŻE PO NIE MA PLANU ANI LIBERALIZACJI ANI ZAOSTRZENIA PRAWA ABORCYJNEGO – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/01/17/ — TAKI MIELIŚMY KLIMAT – MARCIN FIJOŁEK O SYSTEMIE, W KTÓRYM MOŻLIWE BYŁY PATOLOGIE W REPRYWATYZACJI: “Dziś już to wszystko wiemy, ale warto to Czytaj więcej →