OBRAZ DNIA: Serwisy o reprywatyzacji w Krakowie, Fakty: PiS proponuje Dudzie wpływ na MSZ, TVP: Bodnar po stronie czyścicieli kamienic

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Ziobro: Trzymam kciuki za prezydenta, za jego mądrość. Liczę na kompromis
Dera pytany czy Gersdorf dostanie zgodę na dokończenie kadencji: To czas pokaże
Dera: PAD wyraźnie mówił, że jeżeli będą lepsze propozycje, to on nie będzie miał żadnych przeciwskazań
Bochenek: Z uwagi na to, że to ustawy PAD, które są w parlamencie, negocjacje prowadzi szef ugrupowania rządzącego
Morawiecki: Chcemy zrezygnować z poboru akcyzy od małych i średnich producentów cydru
Poseł PiS: Mamy tyle zmian w prawie, jeszcze jakieś referendum? Jestem trochę sceptyczny
Szczerski: W piątek spotkanie PAD-JK
Gowin: Polemiki za pośrednictwem mediów w obozie ZP to rozhuśtywanie łódki ze szkodą dla Dobrej Zmiany
Ziobro: Nie ma nic bardziej gorsząco jak prominentny przedstawiciel władzy, który lekceważy prawo
http://300polityka.pl/live/2017/10/04/

— SĄD NAKAZUJE LATKOWSKIEMU USUNIĘCIE WPISÓW Z TWITTERA, DZIENNIKARZ OSKARŻA O ŁAMANIE WOLNOŚCI SŁOWA – PRESS:
Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał Sylwestrowi Latkowskiemu usunięcie na rok tekstu i wpisów na Twitterze. – To świadczy o łamaniu wolności słowa – ocenia dziennikarz.
http://press.pl/tresc/50277,sad-kazal-latkowskiemu-usnac-tekst-ze-strony-internetowej-i-wpisy-z-twittera

*****

FAKTY TVN

— BĘDZIE KOLEJNE SPOTKANIE NA SZCZYCIE: Będzie kolejne polityczne spotkanie na szczycie w Belwederze. Prezes PiS Jarosław Kaczyński poprosił o rozmowę prezydenta Andrzeja Dudę. Chodzi o projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Będzie też okazja zapytać, co miał na myśli prezes, mówiąc o politycznej „wojnie czterdziestolatków” w obozie PiS.

— TO KOLEJNY DOWÓD ŻE DECYZJE ZAPADAJĄ NA NOWOGRODZKIEJ: To kolejny dowód na to, gdzie zapadają najważniejsze decyzje. Przy ulicy Nowogrodzkiej, w siedzibie PiS, odbyło się spotkanie kierownictwa partii z udziałem m.in. premier Beaty Szydło.

— Kancelaria Prezydenta zaznacza, że to na wyraźną prośbę partii rządzącej – Sobieniowski.

— PIS CHCIAŁOBY, ŻEBY DECYDOWAŁA WIĘKSZOŚC ⅗ W SENACIE W ZAMIAN PROPONUJE WPŁYW NA POLITYKĘ ZAGRANICZNĄ Z WPŁYWEM NA OBSADĘ MSZ – Sobieniowski: PiS ciągle się zastanawia, co zrobić z prezydenckimi projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Partia rządząca proponuje ustalanie składu KRS większością trzech piątych w senacie, jeśli nie będzie trzech piątych w sejmie. W zamian według nieoficjalnych informacji proponuje prezydentowi wpływ na politykę zagraniczną – nawet z możliwością wyboru szefa MSZ.

— RYSZARD PETRU: Macron przynajmniej pracował w biznesie, a Kaczyński nigdzie nie pracował. Tacy jak on nie rozumieją zwykłych ludzi, nawet zakupów nie robią.

— PFN BĘDZIE PROMOWAŁ POLSKĄ HISTORIĘ I MARTYROLOGIĘ: Już nie będą musieli zajmować się promocją Polski zagranicą. Teraz Polska Fundacja Narodowa – ta od kampanii „Sprawiedliwe sądy” – będzie promować polską historię i martyrologię. Partia rządząca zdecydowała się na zmianę statutu Fundacji, którą finansują spółki Skarbu Państwa. „Żałosna próba dostosowania celów do działalności” – podsumowuje opozycja.

— POLITYCY PIS NIE CHCĄ ROZMAWIAĆ O BILLBOARDACH I KAMPANII WS SĄDÓW – Krzysztof Skórzyński.

— NOWE ZAPISY W STATUCIE PFN: UPOWSZECHNIANIE HISTORII POLSKI, ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM NAJNOWSZEJ HISTORII – Skórzyński.

— W STATUCIE ZDANIEM OPOZYCJI MAJSTROWANO TYLKO PO TO, ŻEBY STEROWAĆ KAMPANIAMI WSPIERAJĄCYMI RZĄD I ŁATWIEJ UZASADNIĆ KAMPANIĘ WS SĄDÓW – Skórzyński.

— Skórzyński o zbliżającej się kontroli NIK.

— AFERA REPRYWATYZACYJNA TEŻ W KRAKOWIE: Na prośbę ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry prokuratorzy będą badać, czy w Krakowie też miała miejsce afera reprywatyzacyjna. W grę wchodzą zwroty kamienic i zbadanie wyłudzeń.

— Z. ZIOBRO O PROCEDERZE PRZESTĘPCZYM W KRAKOWIE.

— PROTESTY NIE BYŁY TAK LICZNE JAK ROK TEMU ALE KOBIETY PRZYPOMNIAŁY O SWOICH PRAWACH.

— PROJEKTY IN VITRO W MIASTACH STOJĄ POD ZNAKIEM ZAPYTANIA – Maciej Knapik.

— PIS POWTARZA, ŻE BĘDZIE POPIERAŁ NOWE RESTRYKCYJNE ROZWIĄZANIA W PRAWIE ABORCYJNYM – Barbara Nowacka.

— TO NIE KACZYŃSKI BĘDZIE CIERPIAŁ, TO MATKI BĘDĄ CIERPIAŁY – Nowacka.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— ZŁODZIEJSKA REPRYWATYZACJA: Nie tylko w Warszawie, ale też w Krakowie mamy do czynienia z wyłudzeniami kamienic. Zbigniew Ziobro powołuje w tej sprawie specjalny zespół prokuratorów. Być może zostaną rozszerzone prace komisji weryfikacyjnej albo powstaną kolejne komisje. Niewykluczone, że kamienic, które bezprawnie zwrócono w Krakowie, jest nawet kilkadziesiąt.

— FRONT OBRONY CZYŚCICIELI KAMIENIC – belka.

— Naczelny Sąd Administracyjny ma jutro zdecydować, czy sprawę złodziejskiej reprywatyzacji ma wyjaśniać komisja weryfikacyjna, czy Hanna Gronkiewicz-Waltz i inni urzędnicy stołecznego ratusza, którzy oddawali cenne nieruchomości oszustom. W przeddzień tej decyzji, komisję weryfikacyjną ostro zaatakował Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar stanął po stronie czyścicieli kamienic.

— WIELE WSKAZUJE ŻE JUŻ WCZEŚNIEJ RPO NIE WYPEŁNIAŁ SWOICH ZADAŃ NALEŻYCIE – Bugała.

— NIE BEZ ZNACZENIA, ŻE TO DZIŚ RPO SKRYTYKOWAŁ DZIAŁANIA KW – Bugała.

— DZIAŁANIA KW TO JEDYNA NADZIEJA LOKATORÓW – Bugała.

— PODWÓJNE STANDARDY BRUKSELSKICH ELIT – belka.

— Posłowie Parlamentu Europejskiego debatowali o trudnej sytuacji w Hiszpanii. Jednak Komisja Europejska dotąd nie skrytykowała hiszpańskiego rządu za brutalne tłumienie demonstracji w Barcelonie. To podwójne standardy, alarmują polscy politycy, którzy przypominają, że ta sama Komisja Europejska, chce nałożenia sankcji na Polskę, za wprowadzane reformy przez nasz rząd.

— W PIĄTEK KOLEJNE SPOTKANIE LIDERA PIS Z PAD – bez materiału.

— POLSKA WZOREM WALKI Z MAFIĄ PODATKOWĄ – belka.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— PREZES PIS POPROSIŁ PREZYDENTA DUDĘ O SPOTKANIE WS. USTAW O SN I KRS – zapowiedź.

— OPERUJĄC KATEGORIAMI PARTYJNYMI, ROZWIĄZANIE ZAPROPONOWANE PRZEZ PREZYDENTA DAŁOBY RZĄDZĄCYM WPŁYW NA WYBÓR 8 Z 15 CZŁONKÓW KRS – Dariusz Ociepa: To – zdaniem polityków PiS – mało.

— JAROSŁAW KACZYŃSKI CHCE NAMÓWIĆ PREZYDENTA BY CZŁONKÓW KRS W DRUGIM KROKU WYBIERAŁ SENAT – Ociepa dalej: Tu na 100 miejsc 64 zajmują senatorowie PiS.

— POLITYCY PIS NIE SĄ PEWNI CZY MOGĄ JESZCZE LICZYĆ NA PREZYDENTA – Ociepa: Wynika to choćby z wypowiedzi Ryszarda Terleckiego. Rządzący myślą o zmianach w ordynacji wyborczej, ale uzależniają to od porozumienia z prezydentem.

— W TLE SPORU O USTAWY O SĄDACH JEST SPÓR PERSONALNY MIĘDZY ANDRZEJEM DUDĄ A ZBIGNIEWEM ZIOBRĄ – Ociepa dalej: Prezes zasugerował, że jest mu bliżej do tego drugiego.

— JAROSŁAW KACZYŃSKI ZDECYDOWANIE WYPOWIEDZIAŁ SIĘ PRZECIWKO WPROWADZENIU W POLSCE SYSTEMU PREZYDENCKIEGO – Ociepa: To o tyle zaskakujące, że projekt Konstytucji PiS z 2010 roku wzmacniał prezydenta.

— Na pytanie czy PiS zgodzi się na prezydenckie referendum ws. Konstytucji Jarosław Kaczyński odpowiada, że to zależy od bardzo wielu czynników. Jednym z nich będzie zapewne wynik piątkowych rozmów. Czy Andrzej Duda ulegnie prezesowi czy pójdzie własną drogą – konkluzja Ociepy.

— ZBIGNIEW ZIOBRO CHCE POWOŁANIA KOLEJNEJ KOMISJI, TYM RAZEM DO ZBADANIA REPRYWATYZACJI W KRAKOWIE – zapowiedź.

— OPOZYCJA PYTA, DLACZEGO SPRAW NIE WYJAŚNI SAMA PROKURATURA – Grzegorz Kępka.

— KRAKOWSKI RATUSZ NIE PROTESTUJE PRZECIWKO EWENTUALNEMU POWSTANIU KOMISJI, ALE ZASTRZEGA, ŻE ZWROT KAMIENIC ODBYWAŁ SIĘ NA INNYCH ZASADACH NIŻ W WARSZAWIE, PO WYROKACH SĄDOWYCH – Kępka dalej.

Pozostałe z : Stan gry

OBRAZ DNIA: Fakty: PAD przyjechał nieoczekiwanie, premier wyszedł z niczym, Wydarzenia: Protestujący rozczarowani, Skórzyński: Jaki to jedyny kandydat z szansami na nawiązanie walki z Trzaskowskim

— MODYFIKACJA SKARGI NADZWYCZAJNEJ ORAZ MODEL SPRZECIWU PREZYDENTA ZAMIAST WNIOSKÓW SĘDZIÓW SN – TO ROZWAŻANE W OBOZIE RZĄDZĄCYM KOLEJNE MODYFIKACJE USTAW SĄDOWYCH – analiza 300POLITYKI. http://300polityka.pl/news/2018/04/20/modyfikacja-skargi-nadzwyczajnej-oraz-model-sprzeciwu-prezydenta-zamiast-wnioskow-sedziow-sn-to-rozwazane-w-obozie-rzadzacym-kolejne-modyfikacje-ustaw-sadowych-analiza/ — LIVEBLOG 300POLITYKI: Rafalska: Takie sytuacje w Sejmie nie toczą się z dnia na dzień, proces legislacyjny trwa Rafalska: Może pomału to napięcie i Czytaj więcej →

RAMÓWKA PIĄTKOWEGO WIECZORU: Rafalska, Czarnecki, Biedroń, Cimoszewicz, Rostowski, Scheuring-Wielgus, Horała, Miller i Pawlak

18:02 Katarzyna Milewicz – RMF FM Popołudniowa rozmowa 19:26 Jacek Rostowski, Joanna Scheuring-Wielgus, Piotr Apel – TVN24 FpF 19:57 Elżbieta Rafalska – TVP INFO Gość Wiadomości 20:00 Ryszard Czarnecki – TVN24 Piaskiem po oczach 20:00 Marcin Horała, Jakub Rutnicki, Marek Jakubiak – POLSAT NEWS Dobry wieczór Polsko 20:12 Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Czytaj więcej →

STAN GRY: Karnowski: Wyprowadzenie przez Czartoryskich pieniędzy paradoksalnie potwierdza zasadność zakupu, Pawłowski: Opozycja nie ma pomysłu, po którym zabiłoby serce wyborców

— FOT. PAWEŁ BALINOWSKI Z RMF. https://twitter.com/PBalinowski — PREZYDENT W SEJMIE Z PROTESTUJĄCYMI RODZICAMI I ICH NIEPEŁNOSPRAWNYMI DZIEĆMI – TEMAT DNIA NA 300 LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/04/20/ — SOLIDNY WZROST DOBRYCH OCEN PREZYDENTA W BADANIU KANTAR PUBLIC: “Z kwietniowego sondażu Kantar Public wynika, że 54 proc. badanych – o 5 punktów procentowych więcej Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Skórzyński o awansie Tyszkiewicza, któremu nie wyszła kampania Komorowskiego, Wydarzenia: Jaki mocniejszym kandydatem PiS

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Łapiński: Pomysł dot. referendum wywołał dyskusję i to też jest wielki sukces pomysłu PAD, bo dużo się o Konstytucji rozmawia Łapiński o spotkaniu Mucha-Karczewski: Jutro pewnie nie będzie tak, że zapadną ostateczne decyzje Łapiński: Opozycja nie ma osoby, w której upatrują kandydata w wyborach prezydenckich, że aż Czytaj więcej →