OBRAZ DNIA: TVP: Rząd oddaje to, co zabrała PO, Protestujący w Faktach: Nie zgadzamy się na odwetowywanie zawetowanych ustaw

— LIVEVBLOG 300POLITYKI:
Szydło: Jesteśmy wiarygodni. Polacy nam zaufali i nie zawiedliśmy ich zaufania
Szydło: Życzyłabym sobie przyspieszenia tempa realizacji programu Mieszkanie+
Szydło: Chcemy przygotować pakiet rozwiązań, które wsparłyby emerytów

Jest wniosek prokuratury o uchylenie immunitetu posłance Zwiercan
Lipiński: Jeżeli będzie dwóch kandydatów Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa, to jest to sytuacja trochę nienormalna
Jaki: Poważnie rozważamy nowelizację ustawy o komisji weryfikacyjnej
Szydło: Mamy pełne zabezpieczenie w budżecie na przywrócenie wieku emerytalnego
http://300polityka.pl/live/2017/10/02/

*****

FAKTY TVN

— PROTEST MŁODYCH LEKARZY: Zamiast leczyć będą głodować, wezmą dzień wolny albo zwolnienie. Młodzi lekarze, domagają się podwyżek i dofinansowania służby zdrowia. Chcą leczyć w Polsce, a nie wyjeżdżać hurtem za granicę. Rezydenci to przyszłość polskiej służby zdrowia – dobrze ich nie tracić.

— SUWEREN MÓWI NIE: Albo będziemy żyli w kraju nowoczesnym i europejskim, albo w izolowanym i poza Unią Europejską – mówił lider KOD-u pod Sądem Najwyższym. Protesty w obronie konstytucji i niezależności sędziów odbyły się w 80 miastach. Wspólne dla wszystkich hasło – „Suweren mówi: nie”.

— Nie zgadzamy się na odwetowywanie zawetowanych ustaw – jedna z protestujących.

— PROTESTY NIE BYŁY TAK LICZNE JAK W LIPOCU, ALE SEJM NIE ROZPOCZĄŁ JESZCZE PRAC – Maciej Knapik.

— W Polsce toczy się wojna hybrydowa w rosyjskim stylu – twierdzi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Agresorem ma być prawicowa, bliska PiS prasa, która wyciąga ludziom z BBN komunistyczną przeszłość. To kolejne starcie w obozie władzy.

— Teraz „Gazeta Polska”, która wielokrotnie publikowała teorie smoleńskie zgodne z teoriami Antoniego Macierewicza, wskazuje komunistów u szefa BBN – Jakub Sobieniowski.

— PAWEŁ SOLOCH U MAZURKA: Mamy pewną telenowelę robioną według scenariuszy nasuwających skojarzenia z wojną informacyjną, hybrydową, w rosyjskim stylu.

— SOBIENIOWSKI O GAZECIE POLSKIEJ: Aluzja jest czytelna, bo o wojnie hybrydowej najczęściej mówi minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.Dotychczas naczelny „Gazety Polskiej” atakował KOD, zarzucając wszystkim innym dziennikarzom upolitycznienie, a kluby „Gazety Polskiej” to sojusznicy PiS, którym za pomoc dziękował także Andrzej Duda. Doradcy prezydenta teraz są oskarżani o komunistyczne powiązania i współpracę ze służbami PRL-u.

— PIOTROWICZ NIE BYŁ PROBLEMEM DLA MACIEREWICZA – SOBIENIOWSKI: Dla Antoniego Macierewicza nie było problemem to, że jego bliskim współpracownikiem i zastępcą w smoleńskim poselskim zespole był Stanisław Piotrowicz, który był w i PZPR i jako prokurator pracował w aparacie opresji reżimu komunistycznego. Nikt w PiS tego nie piętnował, nikt się nie oburzał.  Przeszłość Piotrowicz nie przeszkadzał też naczelnemu „Gazety Polskiej”, która jest ściśle powiązana z PiS nie tylko sympatią. 

— STANISŁAW PIĘTA: To najlepszy minister jakiego miała Rzeczypospolita Polska po 1989 roku.

— KATARZYNA LUBNAUER: Prezydentowi Andrzejowi Dudzie wcale nie zależy na dymisji Antoniego Macierewicza. Jeżeli jest on na wojence z najbardziej niepopularnym politykiem w Polsce, to jemu to robi dobrze. Ministrowi Macierewiczowi niekoniecznie.

— RZEPECKI NIE GODZI SIĘ Z DECYZJĄ PARTII: Prezes Kaczyński nie znalazł dla niego czasu, ale należy docenić odwagę młodego posła.. Zawieszony w PiS Łukasz Rzepecki nie godzi się z decyzją partii. Mówi, że realizuje program wyborczy i domaga się wyrzucenia z partii Jarosława Kaczyńskiego.

— ZDANIEM SPISKOWEJ TEORII WPŁYWOWYCH POLITYKÓW PIS WSZYSTKIE ŚLADY PROWADZĄ DO PAŁACU PREZYDENCKIEGO, A WOLTA TO ELEMENT BUDOWANIA PREZYDENCKIEJ FRAKCJI W PARLAMENCIE – Krzysztof Skórzyński.

— WYSYŁANIE PREZESA NA EMERYTURĘ TO W PIS KATEGORIA GRZECHU ZA KTÓRY ROZGRZESZENIA NIE MA – Skórzyński.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— RZĄD ODDAŁ POLAKOM TO, CO ZABRAŁA PLATFORMA – belka.

— Zmiany w systemie emerytalnym. Niższy wiek przechodzenia na emeryturę to prawo a nie obowiązek – przypomina premier Beata Szydło. Od wczoraj obowiązuje ustawa, która była obietnicą wyborczą Prawa i Sprawiedliwości i która przywraca wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

— TO COFNIĘCIE REFORMY PO-PSL. BUDŻET PAŃSTWA, Z KTÓREGO PIENIĄDZE WYCIEKAŁY DO MAFII VAT-OWSKIEJ NIE BYŁ W STANIE ZAPEWNIĆ FINANSOWANIA ZUS – Dominik Cierpioł.

— NIENATURALNIE WYSOKIE ŚWIADCZENIA OTRZYMYWALI FUNKCJONARIUSZE SB, ALE ZOSTAŁO TO ZMIENIONE – Cierpioł.

— CO WIEDZIAŁA GRONKIEWICZ-WALTZ – belka.

— Hanna Gronkiewicz-Waltz miała pełną wiedzę na jakich zasadach przez lata reprywatyzowano warte miliony złotych nieruchomości. Takie wnioski płyną z dziennikarskiego śledztwa, przeprowadzonego przez Tygodnik „Do Rzeczy”. Prezydent Warszawy znów zaprzecza zarzutom, ale nie chce tej sprawy wyjaśniać, bo nie chce się stawić przed Komisją Weryfikacyjną.

— GHW TO OD MIESIĘCY ANTYBOHATERKA AFERY REPRYWATYZACYJNEJ – Marcin Tulicki.

— Publikacja DoRzeczy o podpisach HGW pod protokołami.

— POLACY CENIĄ TYCH, KTÓRZY DOTRZYMUJĄ SŁOWA – belka.

— Rekordowe sondażowe poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Według najnowszego badania Kantar TNS dla dziennika Fakt – partia rządząca może liczyć aż na 43 procent głosów. Wyraźnie tracą Platforma Obywatelska i Nowoczesna, dla których nadzieją na poprawę notowań zamiast propozycji programowych jest organizacja ulicznych protestów.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— NIE MA PRZEBACZ DLA MŁODEGO POSŁA RZEPECKIEGO – zapowiedź.

— TO PRAWDOPODOBNIE OSTATNIA WIZYTA 25-LETNIEGO POSŁA W SIEDZIBIE PIS – Dariusz Ociepa: Po tych słowach Łukasz Rzepecki zapewne szybko dołączy do grona posłów niezrzeszonych. Na nic dzisiaj zdały się spacery po piętrach i zabiegi o spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim.

— TRUDNO NIE ODNIEŚĆ WRAŻENIA, ŻE TĄ CAŁĄ KONFERENCJĘ I TAKIMI SŁOWAMI O PREZESIE [ŻE POWINIEN ODEJŚĆ] RZEPECKI CHCIAŁ JEDNEGO – Ociepa dalej: Rozstać się z PiS z przytupem.

— TO ŻADNA TAJEMNICA, ŻE RZEPECKIEMU JEST DZISIAJ ZNACZNIE BLIŻEJ DO PREZYDENTA DUDY NIŻ DO JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO – Ociepa.

— PO ODEJŚCIU RZEPECKIEGO I Z UWZGLĘDNIENIEM OSTATNIEGO TRANSFERU DWÓCH POSŁANEK, KLUB PIS BĘDZIE MIAŁ 235 POSŁÓW – Ociepa dalej: To niewielka, ale jednak stabilna większość. Pod warunkiem, że nie dojdzie do tarć z Jarosławem Gowinem i jego Polską Razem.

— W SZEREGACH PIS MOŻNA USŁYSZEĆ, ŻE I GOWINOWI JEST DZIŚ BLIŻEJ DO DUDY – Ociepa.

— OCIEPA O JADWIDZE EMILEWICZ I TWEECIE RYSZARDA TERLECKIEGO.

— DOBRE NOTOWANIA PIS, POMYSŁY OPOZYCJI TAKIE JAK ZWYKLE – Dorota Gawryluk.

— JUTRO W ROCZNICĘ CZARNEGO PROTESTU NA ULICE WYJDĄ KOBIETY, WCZORAJ PROTESTOWAŁ KOD – zapowiedź.

— DEMONSTRACJE ODBYŁY SIĘ W KILKUDZIESIĘCIU MIEJSCACH W POLSCE – Grzegorz Kępka: KOD i inne organizacje, a także partie opozycyjne mówią o sukcesie.

— WEDŁUG PIS, DEMONSTRACJE BYŁY FREKWENCYJNĄ KLAPĄ – Kępka dalej.

— PORANNA WYPOWIEDŹ PAWŁA SOLOCHA Z RMF.

— NARASTAJĄCY KONFLIKT WEWNĘTRZNY – konkluzja Kępki: Jutro w rocznicę czarnego protestu w całej Polsce odbędą się demonstracje i pikiety, a przeciwnicy zmian w sądownictwie też planują kolejne wystąpienia, ale groźniejszy dla obozu władzy wydaje się narastający konflikt wewnętrzny.

— PROTEST REZYDENTÓW.

— PO RAZ PIERWSZY W HISTORII ZOSTALIŚMY UZNANI PRZEZ LONDYŃSKICH ANALITYKÓW ZA RYNEK ROZWINIĘTY.

Pozostałe z : Stan gry

STAN GRY: Szułdrzyński o Trzaskowskim: Kolejna bufonada polityka, którego wszyscy podejrzewają o to, że jest bufonem, Bierzyński: Jaki vs Trzaskowski. Do przerwy 3:0, Szczęśniak: Teraz władza zostanie sama ze sobą

— WPOLITYCE O CIEKAWEJ KAMPANII PŁAŻYŃSKIEGO: “Płażyński postawił na bezpośredni kontakt z gdańszczanami. Codziennie, bez medialnego szumu, spotka się z nimi w poszczególnych dzielnicach. – To setki bezcennych rozmów o Gdańsku widzianym z perspektywy lokalnych społeczności. Spotykam się z doskonałym przyjęciem, ludzie wskazują mi konkretnie, co trzeba w ich dzielnicach Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Kluzik: Biorąc pod uwagę to, co wiemy o wpływach Rosji, Macierewicz nie powinien spać spokojnie, Wiadomości: Kiedy Jaki prezentował program dla warszawskiego sportu, Trzaskowski tłumaczył się z narcystycznego wpisu

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Bodnar: Na liście obecności w Sejmie w rubryce I prezes SN nie ma żadnego nazwiska obok. Jak rozumiem, Kancelaria Sejmu nie uznaje Gersdorf Tomczyk: Warto, by opozycja występowała razem, nawet jeżeli arytmetyka jest po stronie rządzących Schetyna: To jest czarny dzień i bardzo smutny dla polskiej demokracji, Czytaj więcej →

STAN GRY: Morawiecki wesprze Ekstraklasę, Michał Olszewski w GW o Trzaskowskim: Rzecz w narcyzmie, Mucha o skalpie PiS wziętym przez futrzarzy, Majmurek i Dąbrowska gorzko o opozycji: Poprawka ze skuteczności

— WYNIKI ORLENU LEPSZE NIŻ PROGNOZY – PB: “W drugim kwartale 2018 r. zysk netto PKN Orlen wyniósł 1,74 mld zł. To o 13 proc. więcej niż przed rokiem i prawie o 45 proc. więcej od średniej oczekiwań analityków”. https://www.pb.pl/wyniki-pkn-orlen-lepsze-od-konsensu-prognoz-935456 — PKO BP ZAGRA W EKSTRAKLASIE – PB: “Największy polski Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Pochanke: PiS ostatecznie i politycznie chce zdobyć SN, KKZ: Władza chce szybko zapełnić SN, Wiadomości: Manifestujący słabą frekwencję próbują nadrobić agresją

— LIVEBLOG 300POLITYKI: PiS naprawia błąd w ustawie o SN PMM: Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego rolnictwa PiS zgłasza poprawki do projektu dot. sądów Ast: Mam nadzieję, że do września poznamy I prezesa SN Gersdorf w liście do PAD wytyka brak formalnego stwierdzenia przejścia w stan spoczynku i Czytaj więcej →