OBRAZ DNIA: Lipiński: Uuuu, prezes Kaczyński zawsze jest najlepszy, W materiale Bugały Petru i Schmidt z dziećmi i pizzą

— SEJM POWRACA DO PRAC NAD ZMIANAMI W USTAWIE O SŁUŻBIE ZAGRANICZNEJ – piszemy na 300POLITYCE. http://300polityka.pl/news/2017/09/29/sejm-powraca-do-prac-nad-zmianami-w-ustawie-o-sluzbie-zagranicznej-2/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Piwnik: Złożę wniosek o dalsze pełnienie urzędu. Jak nie będę sędzią, nie będą mogła być przewodniczącym KRS
Gowin: Sejm i Senat prawdopodobnie wprowadzi poprawki. Chciałbym żeby były nieznaczne
Gowin: Kaczyński wprost powiedział, że jeżeli okazałoby się, że możliwe są reformy pozorne, to one zostaną odłożone

Gowin: Jest bardzo duże prawdopodobieństwo znalezienia porozumienia z PAD. Jest jedna sprawa sporna
Szydło: W tej chwili nie widzę potrzeby rekonstrukcji rządu
Szydło: Podzielenie Europy na kilka prędkości jest po prostu błędem
Rzepecki zapowiada na jutro konferencję przed Pałacem Prezydenckim
http://300polityka.pl/live/2017/09/29/

*****

FAKTY TVN

— TRUDNO BĘDZIE ZLEKCEWAŻYĆ STANOWISKO DEPARTAMENTU STANU: Oficjalne stanowisko Stanów Zjednoczonych rządowi trudno będzie zlekceważyć. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA mówi wprost o trosce o polską demokrację, przestrzeganie konstytucji i trójpodziału władzy. I ma na myśli zmiany w polskim sądownictwie.

— MOŻE DZIWIĆ ŻE PREMIER NIE ZNA STANOWISKA DEPARTAMENTU STANU USA – Maciej Knapik.

— TO STANOWISKO NIEWYGODNE DLA PIS – Knapik.

— TO JASNY SYGNAŁ, ŻE USA BACZNIE PRZYGLĄDA SIĘ REFORMIE SĄDOWNICTWA, OŚWIADCZENIE ZOSTAŁO STARANNIE ODCZYTANE – Marcin Wrona.

— PIS LICZYŁO NA INNE STANOWISKO TRUMPA – Knapik.

— PIS POSTĘPUJE OSTROŻNIEJ Z TRUMPEM, BO CHCEMY WOJSK A JEGO REAKCJE MOGĄ BYĆ OSTRE – Knapik. 

— Artyści, twórcy, naukowcy i dziennikarze zarobią więcej, a dokładniej ci, których dochody były wyższe niż 84 tysiące rocznie. Rząd podniesie limit liczenia 50 procentowych kosztów uzyskania przychodu. Kukiz’15 oraz, co ciekawe, Platforma chcieli całkowitego zniesienia limitu, który wprowadził kilka lat temu rząd Donalda Tuska.

— TO CO TWÓRCY NAZWALI PODATKIEM TUSKA, ZMIENIA RZĄD PIS – Krzysztof Skórzyński.

— OPOZYCJA MÓWI O PRÓBIE KUPIENIA PRZEZ PIS LUDZI KULTURY – Skórzyński.

— W tygodniach można już odliczać czas do możliwej rekonstrukcji rządu. Mówi się, że nastąpi w listopadzie, kiedy odbędzie się przegląd osiągnięć resortów. Pytanie jest tylko o skalę. Lista najmniej popularnych i najbardziej krytykowanych ministrów nie zmienia się od dawna. Sympatia prezesa też.

— SOBIENIOWSKI O ZNACZĄCEJ WYPOWIEDZI KRASNODĘBSKIEGO U MAZURKA: Jeśli prof. Krasnodębski, bliski prezesowi PiS, mówi o rekonstrukcji, po tym jak Jarosław Kaczyński nie raz ją sygnalizował, to sprawa wydaje się pewna. Znaczące jest również to, że rządzący nie odpowiadają na pytania o zmianę premiera. Nie odpowiadają też na pytanie, czy Jarosław Kaczyński na tym stanowisku byłby lepszy.

— ADAM LIPIŃSKI: Uuuu, to pytanie, na które nie mogę odpowiadać. Prezes Kaczyński jest liderem naszego obozu politycznego i zawsze jest najlepszy.

— ZABAWNIE WYPOWIEDZIANE SŁOWA LIPIŃSKIEGO – OD MIN. 4 SEK: https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/rekonstrukcja-rzadu-w-listopadzie,777154.html

— GRZEGORZ SCHETYNA: Nie można się chować za premier Szydło, czy premiera Morawieckiego, czy jakiegokolwiek innego ministra. Trzeba mieć odwagę, podnieść głowę i podjąć tę decyzję

— KATARZYNA LUBNAUER: Z panem premierem Morawieckim jest chyba jeden problem. Po pierwsze on jest tak sobie politykiem, a po drugie myślę, że nie ma dużego wsparcia w Prawie i Sprawiedliwości. Mogłoby się okazać, że nie jest traktowany jako swój.

— Zofia Romaszewska, doradczyni prezydenta, która doradzała Andrzejowi Dudzie zawetowanie ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS, bo dawały zbyt dużo władzy ministrowi sprawiedliwości mówi, że Zbigniew Ziobro nie rozbija układów w sądach, a jeśli nie zacznie – to powinien być odwołany. Romaszewska wyjaśnia też, że Jarosław Kaczyński nie powinien mieć pretensji do Andrzeja Dudy, że nie wiedział wcześniej o prezydenckich wetach. Choć – jak wyjaśnia – osobiście „próbowała dzwonić” do prezesa, ale bezskutecznie.

— NAJMNIEJ ATUTÓW I SOJUSZNIKÓW MA WASZCZYKOWSKI – Sobieniowski: Opozycja i, nieoficjalnie, obóz prezydencki, najbardziej by chcieli odwołania ministra Ziobry i Macierewicza. Problem w tym, że ministra Zbigniewa Ziobry broni Beata Szydło, a Antoniego Macierewicza nie poświęci Jarosław Kaczyński. Ministra środowiska z kolei nie pozwoli odwołać ojciec Tadeusz Rydzyk. Najmniej atutów i sojuszników wydaje się mieć Witold Waszczykowski. – Jakiś plan, który stawialiśmy sobie od dwóch lat został niewykonany przez dyplomację polską? Chyba nie – mówi minister spraw zagranicznych.

— SOBIENIOWSKI O PORAŻKACH WASZCZYKOWSKIEGO: Do Polski wciąż nie sprowadzono wraku tupolewa, choć obiecywał to rząd PiS. Nie widać nawet oficjalnych zdecydowanych działań przed trybunałami, co również zapowiadano. Są za to wątpliwości, czy pogarszanie relacji z Unią Europejską, a szczególnie z Francją i Niemcami, to wstawanie z kolan czy upadek polskiej dyplomacji.

— RYSZARD PETRU: Pytanie jest takie, czy w wieku 68 lat można w ogóle być premierem, bo jak sędziowie nie mogą w wieku 65 lat wydawać wyroków, to tym bardziej Kaczyński w ogóle nie powinien być nawet posłem. 

— REFORMA ZDROWIA: W placówkach mogą być wielkie kolejki i nerwy. Choć ma być więcej pieniędzy, może być więcej chaosu.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— Polska przeciwna rozbiciu Unii Europejskiej – belka.

— W stolicy Estonii – Tallinnie, odbył się nieformalny szczytu Unii Europejskiej, którego głównym tematem miała być cyfryzacja. Miała być, ale to podziały wewnątrz Unii zdominowały dyskusję. Prezydent Francji Emmanuel Macron w swojej wizji budowania Europy dwóch prędkości otrzymał wsparcie od niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Na takie dzielenie wspólnoty – nie ma i nie będzie polskiej zgody.

— Zamiast do mafii pieniądze trafią do Polaków – belka.

— Coraz więcej grup społecznych korzysta z efektów uszczelnienia systemu podatkowego. Znacznie lepszy od założeń stan tegorocznego budżetu pozwolił wicepremierowi Mateuszowi Morawickiemu ogłosić wypełnienie serii kolejnych obietnic wyborczych.

— „Spontaniczne” protesty totalnej opozycji – belka.

— Opozycja szykuje się do ulicznych protestów przeciwko reformie sądownictwa. Politycy Platformy mówią wprost, że ostatnie lipcowe się nie udały, więc chcą je sami organizować w październiku. Oczywiście opozycji nie przeszkadza to w nazywaniu protestów spontanicznymi.

— CAŁĄ SWOJĄ UWAGĘ KIERUJĄ TERAZ NA ORGANIZACJĘ PROTESTÓW – Ewa Bugała.

— PROTESTY NAZYWAJĄ SPONTANICZNYMI – Bugała.

— PO JEST NIEZADOWOLONA Z PRZEBIEGU PROTESTÓW W LIPCU – Bugała.

— PROTESTY W NIEDZIELĘ ODBĘDĄ SIĘ W ROCZNICĘ ODEBRANIA PRZYWILEJÓW EMERYTALNYCH DAWNYM UBEKOM – Bugała.

— LIPCOWE PROTESTY KOJARZĄ SIĘ TEŻ Z AGRESJĄ POLITYKÓW PO – Bugała o Lenzu.

— W ANTYRZĄDOWYCH PROTESTACH TRADYCYJNIE BĘDĄ BRALI TEŻ UDZIAŁ POLITYCY PO MAJĄCY PROBLEMY Z PRAWEM – Bugała o Adamowiczu.

— DO WYJŚCIA NA ULICĘ SZYKUJĄ SIĘ TEŻ INNI POLITYCY TOTALNEJ OPOZYCJI – zdjęcia idących Petru i Schmidt z dziećmi i pizzą. Petru do ekipy TVP: Dzień dobry!

Link do materiału: http://wiadomosci.tvp.pl/34195965/spontaniczne-protesty-totalnej-opozycji

*****

WYDARZENIA POLSATU

— ŁUKASZ RZEPECKI BĘDZIE WYRZUCONY Z KLUBU PIS – zapowiedź.

— WIELE WSKAZUJE NA TO, IŻ PIS ZMIENI TERMIN WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH – Dariusz Ociepa.

— STANISŁAW KARCZEWSKI: Jestem zwolennikiem zmiany tych terminów.

— WYBORY ODBYŁYBY SIĘ TYDZIEŃ WCZEŚNIEJ [4 LISTOPADA] ALBO TYDZIEŃ PÓŹNIEJ [18 LISTOPADA] – Ociepa dalej.

— GDYBY REFERENDUM ODBYWAŁO SIĘ RAZEM Z WYBORAMI, FREKWENCJA BYŁABY ZAPEWNE ZDECYDOWANIE WYŻSZA – Ociepa: Prezydent mógłby pochwalić się sukcesem.

— TRUDNO NIE ODNIEŚĆ WRAŻENIA, ŻE PIS ZMIENIAJĄC TERMIN WYBORÓW NIE CHCE DO TEGO SUKCESU PRZYŁOŻYĆ RĘKI – Ociepa dalej.

— TO PRZYPADEK, ŻE DYSKUSJA O PRZESUNIĘCIU TERMINU WYBORÓW ZBIEGŁA SIĘ W CZASIE – Ociepa: Prezydium klubu PiS chce wykluczyć posła Rzepeckiego. To poseł od dawna kojarzony z prezydentem Dudą.

— CZARĘ GORYCZY PRZELAŁO OSTATNIE GŁOSOWANIE POSŁA ZA UCHYLENIEM IMMUNITETU PARTYJNEMU KOLEDZE DOMINIKOWI TARCZYŃSKIEMU – Ociepa dalej.

— POSEŁ RZEPECKI JUTRO ORGANIZUJE KONFERENCJĘ PRZED PAŁACEM PREZYDENCKIM – Ociepa.

— O POLITYCZNĄ PRZYSZŁOŚĆ RZEPECKIEGO NIE MA CO SIĘ MARTWIĆ – konkluzja Ociepy: W klubie PiS był już taki niepokorny poseł. Nazywał się Krzysztof Łapiński. Dziś jest rzecznikiem prezydenta.

— NA KURATORA – TO, ZDANIEM KOMISJI WERYFIKACYJNEJ, NAJBARDZIEJ SZOKUJĄCA METODA PRZEJMOWANIA KAMIENIC W WARSZAWIE.

— 240 TYS. RODZIN EMERYTÓW GÓRNIKÓW DOSTANIE PO 10 TYS. ZŁ REKOMPENSATY ZA DEPUTATY WĘGLOWE, ALE POWODY DO ZADOWOLENIA MAJĄ DZIŚ TEŻ TWÓRCY.

Pozostałe z : Stan gry

STAN GRY: Szułdrzyński o Trzaskowskim: Kolejna bufonada polityka, którego wszyscy podejrzewają o to, że jest bufonem, Bierzyński: Jaki vs Trzaskowski. Do przerwy 3:0, Szczęśniak: Teraz władza zostanie sama ze sobą

— WPOLITYCE O CIEKAWEJ KAMPANII PŁAŻYŃSKIEGO: “Płażyński postawił na bezpośredni kontakt z gdańszczanami. Codziennie, bez medialnego szumu, spotka się z nimi w poszczególnych dzielnicach. – To setki bezcennych rozmów o Gdańsku widzianym z perspektywy lokalnych społeczności. Spotykam się z doskonałym przyjęciem, ludzie wskazują mi konkretnie, co trzeba w ich dzielnicach Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Kluzik: Biorąc pod uwagę to, co wiemy o wpływach Rosji, Macierewicz nie powinien spać spokojnie, Wiadomości: Kiedy Jaki prezentował program dla warszawskiego sportu, Trzaskowski tłumaczył się z narcystycznego wpisu

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Bodnar: Na liście obecności w Sejmie w rubryce I prezes SN nie ma żadnego nazwiska obok. Jak rozumiem, Kancelaria Sejmu nie uznaje Gersdorf Tomczyk: Warto, by opozycja występowała razem, nawet jeżeli arytmetyka jest po stronie rządzących Schetyna: To jest czarny dzień i bardzo smutny dla polskiej demokracji, Czytaj więcej →

STAN GRY: Morawiecki wesprze Ekstraklasę, Michał Olszewski w GW o Trzaskowskim: Rzecz w narcyzmie, Mucha o skalpie PiS wziętym przez futrzarzy, Majmurek i Dąbrowska gorzko o opozycji: Poprawka ze skuteczności

— WYNIKI ORLENU LEPSZE NIŻ PROGNOZY – PB: “W drugim kwartale 2018 r. zysk netto PKN Orlen wyniósł 1,74 mld zł. To o 13 proc. więcej niż przed rokiem i prawie o 45 proc. więcej od średniej oczekiwań analityków”. https://www.pb.pl/wyniki-pkn-orlen-lepsze-od-konsensu-prognoz-935456 — PKO BP ZAGRA W EKSTRAKLASIE – PB: “Największy polski Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Pochanke: PiS ostatecznie i politycznie chce zdobyć SN, KKZ: Władza chce szybko zapełnić SN, Wiadomości: Manifestujący słabą frekwencję próbują nadrobić agresją

— LIVEBLOG 300POLITYKI: PiS naprawia błąd w ustawie o SN PMM: Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego rolnictwa PiS zgłasza poprawki do projektu dot. sądów Ast: Mam nadzieję, że do września poznamy I prezesa SN Gersdorf w liście do PAD wytyka brak formalnego stwierdzenia przejścia w stan spoczynku i Czytaj więcej →