— 100 DNI DO KOŃCA ROKU!

— 3 lata temu Prezydent Bronisław Komorowski powołał rząd Ewy Kopacz.

— 11 lat temu rozpadła się po raz pierwszy koalicja PiS-Samoobrona-LPR.

— 37 rocznica Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

— ARCYBISKUP GĄDECKI CHCE CAŁKOWITEGO ZAKAZU REKLAMY ALKOHOLU: http://www.dziennik.pl/amp/558683,abp-gadecki-alkohol-alkoholizm-picie-reklama.html

— PRZEKRĘTY, JAKIE UJAWNIA JAKI NIE SĄ WYMYŚLONE – Roman Graczyk: “Bo, owszem, komisja posła Jakiego działa na skróty, jej przewodniczący ma maniery arrywisty, ale… Ale przekręty, które komisja Jakiego ujawnia, były rzeczywiste, nie wymyślone. Owszem, kampania Polskiej Fundacji Narodowej w sprawie reformy sądownictwa jest pod wieloma względami skandaliczna (i sama zawiera w sobie finansowy przekręt), a jednak… A jednak to sędziwie wspierali swoimi nieuczciwymi wyrokami złodziejską prywatyzację warszawskich kamienic. Tak więc chociaż co do zasady gotów jestem bronić III RP przed rodzącym się systemem autorytarnym, to nie podoba mi się w tej obronie towarzystwo oszustów oderwanych od koryta”. http://fakty.interia.pl/opinie/graczyk/news-niszczenie-demokracji-i-obrona-koryta,nId,2443256#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

— SOJUSZ SZYDŁO I ZIOBRY WYDAJE SIĘ KACZYŃSKIEMU ZBYT POTĘŻNY – pisze Piotr Zaremba w DGP: “Co prawda bliski współpracownik Kaczyńskiego przekonywał mnie, że również do myśli o odejściu Beaty Szydło nie warto się nadmiernie przywiązywać. Dymisja nie jest wcale pewna. Ale sojusz pani premier i ministra sprawiedliwości wydaje się Kaczyńskiemu zbyt potężny. Więc dla równowagi nie chce antagonizować prezydenta. Ba, zastanawia się podobno, jak odłożyć reformę sądownictwa na półkę, a jednocześnie nie urazić go nadmiernie”.

— LUDZIE PRAWICY PRZYMIERZAJĄ SIĘ DO TWORZENIA WŁASNYCH GRUP MULTIMEDIALNYCH – pisze Zaremba: “Także dawne mainstreamowe media z nieuchwaloną, ale wiszącą nad głową, ustawą dekoncentracyjną mogą być mniej skłonne do organizowania permanentnej antyrządowej kampanii. Zarazem ludzie prawicy przymierzają się do tworzenia własnych grup multimedialnych. Dysproporcja medialnych wpływów nie jest już tak wielka jak kiedyś”.

— BEZ REFORMY SĄDÓW NIE BĘDZIE DEKONCENTRACJI – pisze Zaremba: “Projekt jest gotowy, a jednak ma czekać na to, co stanie się z reformą sądów. PiS wyraźnie nie jest zainteresowany kolejnym starciem z prezydentem, którego międzynarodowe koncerny medialne będą zachęcać do weta. Awantury, także za granicą, mogą przeszkadzać w konsumowaniu dobrego wrażenia wywołanego wzrostem gospodarczym. Nie jest to jedyny powód. Bliski tej tematyce polityk PiS mówi: – Jeśli pozostaną te sądy, które są teraz, nie ma co porywać się na kolejną wojnę, bo one będą przyznawać rację naszym skarżącym się wrogom”.

— W PROJEKTACH DUDY MA BYĆ REWIZJA NADZWYCZAJNA – pisze Zaremba: Przekonanie, że wiemy wszystko o prezydenckich pomysłach naprawy sądownictwa, trzeba chyba zrewidować. Oto Andrzej Duda chce sięgnąć do pomysłu europosła Janusza Wojciechowskiego zapisanego w programie PiS. Polityk proponował, aby różne organy, w tym także prezydent RP, mogły podważyć prawomocne wyroki, jeśli będą przekonane o czyjejś krzywdzie. W 2015 r. Wojciechowski proponował nową rozprawę przed specjalną izbą Sądu Najwyższego. Nie wiadomo, do której ustawy pałac chce wprowadzać tę nową instytucję, bo to wymaga zmiany kodeksu postępowania karnego”.
http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/558754,pis-coraz-bardziej-pogodzony-z-mysle-ze-nie-bedzie-zadnje-reformy.html

— EWA MILEWICZ O JAROSŁAWIE PIŁSUDSKIM – fragment Rozmowy mazurka w DGP: “- Nie interesują mnie ani rany opozycji, ani rany PiS. Teraz najważniejsze są rany, jakie Jarosław Piłsudski – tak mówię: Jarosław Piłsudski – zadaje mojemu państwu. Nie patrz tak na mnie.

– Nic nie mówię, bo cóż tu komentować.

– Ja wiem, że ty mi zaraz powiesz…

– Nie zgaduj, co ci powiem…

– Masz rację. Chcę powiedzieć, że dla mnie polityka ostatnich dwóch lat niezależnie od intencji jej autora – jednego autora – jest szczytem cynizmu i koniunkturalizmu. Po raz pierwszy od 1989 r. cała władza jest w rękach jednego człowieka”.

— JESTEM PRZEKONANA, ŻE KACZYŃSKI MA DOBRE INTENCJE – dalej Milewicz mówi Mazurkowi: “Praktykować miłość bliźniego. Moje wyjście w stronę tego drugiego plemienia – choć nie znoszę słowa „plemię” i mówienia o dwóch Polskach – to deklaracja, że nie uważam Kaczyńskiego za uosobienie zła. Mało tego, jestem przekonana, że on ma dobre intencje, czyli że uważa, iż zastał Polskę w takim stanie, że musi ją naprawić, i naprawia. Ja tego nie kwestionuję. Tylko jakimi metodami… Nie mogę nie dostrzec, że jego polityka jest cyniczna i koniunkturalna”.

— MYŚMY SIĘ KIEDYŚ OBURZALI, GDY JEDEN Z POSŁÓW NAZWAŁ POSŁANKĘ GŁĄBEM KAPUŚCIANYM – dalej Milewicz u Mazurka: “Lata 90. przy tym, co się dzieje teraz, to przedszkole. Myśmy się autentycznie oburzali, gdy jeden z posłów nazwał posłankę „głąbem kapuścianym”. Uznano to za skandal i przekroczenie obyczajów parlamentarnych. Dziś to byłaby pieszczota. Wyobrażasz sobie, że kogoś mogłoby to jeszcze poruszyć? Od 1990 r. nasza polityka i – szerzej – życie publiczne jest coraz bardziej emocjonalne. To narasta i coraz bardziej utrudnia, by nie powiedzieć uniemożliwia, porozumienie. Spójrzmy chociaż na katastrofę smoleńską”.

— DZIENNIKARZ NIE POWINIEN MANIFESTOWAĆ SWOICH POGLĄDÓW – mów Milewicz: “Co do zasady – nie powinni uczestniczyć w demonstracjach politycznych. Znam te argumenty, że „jestem dziennikarzem, ale jestem też obywatelem”, ale one mnie nie przekonują. Dla przyzwoitości dziennikarz nie powinien manifestować swoich poglądów. Oczywiście, jeśli ktoś pisze o motoryzacji czy sporcie, to niech sobie chodzi.

– Andrzej Kublik może chodzić, Agnieszka Kublik już nie?

– Mniej więcej tak to widzę.

– Znów się zgadzamy.

– Coś za często”.
http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/558731,robert-mazurek-rozmawia-z-ewa-milewicz.html

— 300LIVE:
Łapiński: PAD spotka się dziś z Orbanem
RMF: Dziś spotkanie PAD z Kaczyńskim. Piasecki: Pałac na razie nie potwierdza
Łapiński: Profesor Królikowski zachował się bardzo porządnie. Podjął działania zgodnie z prawem i etyką adwokacką
Łapiński: Nie chciałbym zakładać, że było tu czyjeś celowe działanie
Łapiński: Prezydent powiedział mi: Spokojnie, dziś wracam. Przyjrzymy się temu, trzeba spokojnie działać i nie popadać w stany emocjonalne
Królikowski: Jest bardzo prawdopodobne, że prokurator generalny idzie na wojnę z prezydentem
Królikowski: Przygotowałem swoją żonę i dzieci na to, że mogę być zatrzymany
Schetyna: Potrzebna jest jedna lista opozycji, która skutecznie zatrzyma demolowanie państwa przez PiS
http://300polityka.pl/live/2017/09/22/

— OPOZYCJO, WEJDŹ W TO REFERENDUM – pisze w GW Michał Kamiński: “Referendum to szansa na uczciwe rozstrzygnięcie realnego sporu. Republika wyznaniowa, jakiej chciał kiedyś prezydencki minister Krzysztof Szczerski, czy państwo realnie neutralne światopoglądowo? Jeśli wspólnie, jako opozycja, wystąpimy z takim pomysłem i zbierzemy podpisy Polaków pod wnioskiem – prezydent nie będzie mógł odmówić. Bo odmowa zupełnie zdezawuowałaby ideę referendum”.
http://wyborcza.pl/7,75968,22408216,opozycjo-wejdz-w-to-referendum.html

— PETRU CORAZ TWARDSZY W WYWIADACH – MONIKA OLEJNIK w GW: “Opozycja się miota, Grzegorz Schetyna próbuje oczarować wyborców, ale mu nie wychodzi. Ryszard Petru jest coraz twardszy w wywiadach, coraz bardziej ostry, przybrał nieco inną retorykę, ale to też nie pomaga. Ludzie mają 500+ i sobie myślą: przyjdą nowi, to nam zabiorą. A prezes Kaczyński jest totalny, ma czar, moc i skoro mówi, że mamy wyspę wolności i tolerancji, to pewnie tak jest. Kiedyś mieliśmy zieloną wyspę, ale to się skończyło”.
http://wyborcza.pl/7,75968,22408137,prezes-totalny-i-co-komu-wolno.html

— PREZYDENT SZUKA POPARCIA POZA PIS – Magdalena Rubaj w Fakcie: “Prezydent szuka poparcia dla siebie m.in. wśród samorządowców i Episkopatu. Prezes PiS ma coraz większe obawy, że Duda chce zbudować „lepszy PiS”. – Ewidentnie przejął inicjatywę na wielu polach – tak działalność prezydenta ocenia polityk z otoczenia Jarosława Kaczyńskiego (68 l.)”. http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/pis-obawia-sie-obozu-poparcia-prezydenta-andrzeja-dudy/lb9qrsx

— USADZANIE WICEPREMIERA GOWINA – Paweł Wroński w GW: “Kaczyńskiego nie interesują polityczne inicjatywy wicepremiera, lecz to, by cały klub głosował nad ustawami, które akceptuje prezes. I aby koniecznie po każdym głosowaniu, np. w sprawie sądów, cieszył się w komplecie”.
http://wyborcza.pl/7,75968,22408445,usadzanie-wicepremiera-gowina.html

— A U WAS BIJĄ MURZYNÓW – MÓWI MORAWIECKI BANKOWCOM – pisze w GW Witold Gadomski: “PiS walczył o to, by SKOK-i nie były objęte nadzorem KNF i nie miały gwarancji BFG. Ostatecznie dopiero w 2012 r. posłowie PO i PSL, wbrew PiS-owi, przegłosowali nadzór nad SKOK-ami oraz gwarancje dla nich. Dlatego upadek wielu kas nie spowodował strat ich klientów – koszty wzięły na siebie duże banki. Jest w tym paradoks. Platforma walczyła o interes klientów SKOK-ów, a PiS gotów był narazić ich na utratę oszczędności. Gdyby nie było gwarancji dla kas, ich upadek zostałby uznany za skandal znacznie większy niż Amber Gold i obciążyłby konto PiS. Więc to Platforma Obywatelska, ratując klientów kas, jednocześnie uratowała PiS”. http://wyborcza.pl/7,155290,22408592,skok-i-zawinily-a-u-was-bija-murzynow-mowi-bankowcom-morawiecki.html

— WARSZAWA NIE PRZEKROCZY CZERWONYCH LINII Z NIEMCAMI – pisze w RZ Jędrzej Bielecki: “Na razie wiele wskazuje na to, że Warszawa nie przekroczy żadnej z tych czerwonych linii. Ale i bez tego kontekst międzynarodowy powoduje, że relacje przez Odrę wchodzą na burzliwe wody. (…) Przez dwa lata kanclerz unikała zabierania głosu w sprawie ewolucji sytuacji politycznej w Polsce. Zmieniła zdanie dopiero na konferencji prasowej w sierpniu. W nadchodzących tygodniach okaże się, czy był to tylko incydent związany z kampanią wyborczą czy radykalny zwrot w polityce Niemiec wobec Polski, znak, że wspólnota interesów między obydwoma krajami należy już do przeszłości”. http://www.rp.pl/Analizy/309219867-Polska-Niemcy-Znikajaca-wspolnota-interesow.html

— JAKUB DYMEK O OPOZYCJI I TORTUROWANIU SCHETYNY: “Na razie byłoby zresztą dobrze, gdyby politycy opozycji zaczęli po prostu robić to, za co dostają pieniądze i powstrzymali się od kompromitacji: nie głosowali za uchwałą o Brygadzie Świętokrzyskiej, a za to przyszli na publiczne wysłuchanie RPO Adama Bodnara. Taka idea: to mogłoby pomóc”.
http://krytykapolityczna.pl/kraj/stop-torturowaniu-grzegorza-schetyny/

— REPARACJE TO CIOS ZADANY CUDOWI POJEDNANIA Z NIEMCAMI – UWAŻA ANDRZEJ RZEPLIŃSKI: https://dorzeczy.pl/kraj/42053/Rzeplinski-Walka-o-reparacje-to-dziwaczna-propozycja.html

— ZBROJENIOWE IMPERIUM ANTONIEGO MACIEREWICZA – Paweł Wroński w GW o PGZ: “W ten sposób minister obrony narodowej Antoni Macierewicz stał się równocześnie kupującym i sprzedającym. Jako szef MON odpowiada za to, aby armia była wyposażona w najlepsze uzbrojenie, a z drugiej strony – aby Polska Grupa Zbrojeniowa osiągała zysk. PGZ stał się więc pierwszą na terenie Polski wyspą gospodarki centralnie sterowanej”. http://wyborcza.pl/7,75398,22408384,polska-grupa-zbrojeniowa-jak-dziala-imperium-antoniego-macierewicza.html

— OTO CZŁOWIEK SZYDŁO OD SONDAŻY – FAKT O DORADCY SZYDŁO W RADZIE CBOS-U: “Fundacja CBOS to ośrodek badania opinii publicznej, który podlega rządowi. Jako przedstawiciel premier w radzie CBOS zasiada… główny doradca szefowej rządu Witold Olech (44 l.). To nam nie przeszkadza, bo takie jest prawo. Nie przeszkadza też politykom PiS i przyjaznym obecnej władzy mediom, choć gdy rządziła PO, taka sytuacja była skandalem”.
http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/witold-olech-w-radzie-cbos/8k2v6x7

— URODZINY: 79 lat kończy Bożena Walter, Izabella Sierakowska, Ryszard Schnepf.