OBRAZ DNIA: Skórzyński: Sojusz Orbana z Putinem problemem dla PiS, Wiadomości: Prezydencki ekspert i mafia paliwowa

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Mazurek o rozmowie JK-PAD: Droga do porozumienia jest otwarta
Łapiński: Jak to się stało, że na tyle spraw nagle wyciekają informacje dot. śledztwa, w którym występuje Królikowski?
Łapiński: KPRP nie wypiera się współpracy z Królikowskim
Łapiński: Podczas spotkania Kaczyński przedstawił prezydentowi pewne postulaty PiS dot. ustaw o sądach
http://300polityka.pl/live/2017/09/22/

*****

FAKTY TVN

— To uderzenie w prezydenta, mogę być aresztowany – mówi profesor Michał Królikowski. Tuż przed ogłoszeniem przez Andrzeja Dudę projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS, wybucha sprawa śledztwa, którym objęty jest doradzający mu prawnik. Czy to polityczna rozgrywka? Prokuratura zapewnia, że jeśli ktoś tu gra nieczysto, to nie Zbigniew Ziobro.

— TO JEST JAK TAKA MARTWA RYBA W GAZECIE WYSŁANA DO PAŁACU PREZYDENCKIEGO – Kamila Gasiuk-Pihowicz.

— KPRP ZACHOWUJE DALEKO IDĄCĄ OSTROŻNOŚĆ – Jakub Sobieniowski.

— BYŁ JEDNYM Z EKSPERTÓW – Mucha.

— NIEDOBRZE ŻE W TYM MOMENCIE NASTĄPIŁ WYCIEK – Łapiński.

— Sobieniowski o sprawie SKW wobec gen. Kraszewskiego.

— W poniedziałek prezydent przedstawi swoje propozycje zmian w Krajowej Radzie Sadownictwa i Sądzie Najwyższym. Jedyne konsultacje, jakie prezydent odbył w piątek z Prawem i Sprawiedliwością, to spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim. Na zdjęciach kancelarii prezydenta widać pliki dokumentów. Sugestia jest jasna – to mają być projekty ustaw.

— KRZYSZTOF ŁAPIŃSKI: Projekty do ostatnich godzin będą cyzelowane, do ostatnich godzin będą jeszcze rozważane różne wersje, różne opcje.

— Prezydent nie spotkał się – choć wydawałoby się to naturalne przy zmianach w wymiarze sprawiedliwości – z ministrem sprawiedliwości  Zbigniewem Ziobrą. I nie spotka się – Maciej Knapik.

— Co może być w ustawach? Należy przypuszczać, że sędziom Krajowej Rady Sądownictwa nie zostanie przerwana konstytucyjna kadencja. Do połowy przyszłego roku aż dwunastu z piętnastu sędziów i tak kończy swoje kadencje. W tym przewodniczący Dariusz Zawistowski i aktywny medialnie sędzia Waldemar Żurek. Ich następców – a to już proponował prezydent – miałby wybrać Sejm większością trzech piątych głosów, a przy braku zgody posłów wybrałby ich prezydent albo Senat (w którym większość ma PiS) – Knapik.

— KGP: Z pałacu prezydenckiego, podczas spotkań, ale także i potem, płynęły sygnały, że są opracowywane alternatywne wersje ustaw.

— ŁAPIŃSKI: – Nic mi nie wiadomo, żeby kadencje były przerywane, ale poczekajmy na ostateczny projekt.

— GRZEGORZ SCHETYNA: Czy chce być podmiotowy, czy chce być częścią polskiego porządku prawnego, czy chce być głową państwa?

— MACIEREWICZ W USA: Możliwe, że jeszcze w tym roku Polska podpisze ze Stanami Zjednoczonymi umowy na dostawy rakiet typu Patriotów i systemu typu Homar. Antoni Macierewicz w imieniu MON zabiegał o to w Pentagonie podczas swojej pierwszej oficjalnej wizyty.

— UNIEZALEŻNIENIE OD DOSTAW Z ROSJI: Minister Witold Waszczykowski zapowiada na rok 2022 uniezależnienie się Polski od dostaw gazu z Rosji. Wtedy właśnie kończy się umowa długoterminowa z Moskwą. Kolejnej może nie być. Dostawy z innych kierunków budzą jednak wątpliwości dotyczące stabilności i ceny.

— KRZYSZTOF TCHÓRZEWSKI: Rozbudowa gazoportu w Świnoujściu plus pobudowanie nowego gazociągu do Norwegii daje nam możliwość działań wielokierunkowych.

— ORBAN WSPIERA KACZYŃSKIEGO: Viktor Orban obiecywał, że nie pozwoli skrzywdzić Polski przez unijną „inkwizycję polityczną”. Premier Węgier przyjechał do Warszawy z oficjalną wizytą. Spotkał się z prezydentem i panią premier, ale politycy PiS już z góry uprzedzali, że i tak najważniejsza będzie rozmowa z prezesem Jarosławem Kaczyńskim.

— TEJ DEKLARACJI WYPOWIEDZIANEJ PUBLICZNIE POTRZEBOWAŁ POLSKI RZĄD – Krzysztof Skórzyński.

— TWEET TERLECKIEGO O NAJWAŻNIEJSZYM SPOTKANIU.

— ORBAN JEST SOJUSZNIKIEM PIS, ALE FOTOGRAFIA Z PUTINEM OTWIERA PROTOKÓŁ ROZBIEŻNOŚCI, CO DLA POLSKIEJ STRONY POWINNO BYĆ PROBLEMEM ZWŁASZCZA W KLUCZOWYCH SPRAWACH ENERGETYCZNYCH – Skórzyński.

— ORBAN NA PYTANIE O RELACJE Z ROSJĄ: To jest biznes.

— SOJUSZE TO SZUKANIE TEGO, CO ŁĄCZY, PRZY CAŁEJ ŚWIADOMOŚCI, ŻE W PEWNYCH SPRAWACH, JAK STOSUNEK DO ROSJI BĘDZIEMY SIĘ RÓŻNIĆ – Ryszard Czarnecki.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— POLSKA I WĘGRY PRZECIW DYKTATOWI BRUKSELI – belka.

— „Podważanie praworządności Polski ma charakter polityczny i wygląda jak inkwizycja. Nie ma na to naszej zgody” – tak mówił dziś w Warszawie premier Węgier. Viktor Orban na spotkaniach z prezydentem, panią premier oraz prezesem Prawa i Sprawiedliwości, zapewnił o wsparciu Węgier dla Polski także w kwestii polityki imigracyjnej oraz sporu o pracowników delegowanych.

— PREZYDENCKI EKSPERT I MAFIA PALIWOWA – belka.

— On sam mówi o ataku na jego osobę i celowym działaniu przeciwników reformy sądownictwa. Ale prokuratura, która prowadzi śledztwo w sprawie wyłudzeń podatku VAT i bada związki mecenasa Michała Królikowskiego z mafią paliwową, zapewnia, że decyzje podejmowanie w śledztwie nie mają powiązań ani z doradczą działalnością profesora, ani z pracami nad projektami ustaw o SN i KRS, w które był zaangażowany. O sprawie jako pierwszy informował portal Tvp.info.

— WŁAŚNIE SIĘ OKAZAŁO, ŻE PROKURATURA BADA JEGO ZWIĄZKI Z MAFIĄ PALIWOWĄ – Konrad Wąż.

— NA JEGO KONCIE ŚLEDCZY ZABEZPIECZYLI OKOŁO MLN. ZŁ, KTÓRE ICH ZDANIEM MOGĄ POCHODZIĆ Z PRZESTĘPSTWA – Wąż.

— PRZYGOTOWAŁ NOWELIZACJĘ KK KTÓRA BYŁA NA RĘKĘ PRZESTĘPCOM – Wąż.

— ZERO TOLERANCJI DLA PATOLOGII – belka.

— Burmistrz Koła – Stanisław M. został wyrzucony z Prawa i Sprawiedliwości po tym jak w środę zatrzymali go funkcjonariusze CBA. Śledczy zarzucają mu, że miał ustawić przetarg na śmieciarkę. Ale jak dowiedział się nasz reporter, podobnych spraw, mogło być więcej.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— DORADZA PREZYDENTOWI I MA KŁOPOTY – zapowiedź.

— PRZYGLĄDAJĄC SIĘ TYM ZDJĘCIOM MOŻNA POWIEDZIEĆ: TO JUŻ BYŁO – Dariusz Ociepa: Dokładnie dwa tygodnie temu Jarosław Kaczyński też przyjechał na spotkanie do Belwederu. Wtedy tematem rozmów także były projekty ustaw o sądownictwie. Dziś powtórka.

— JAK WYNIKA Z NASZYCH INFORMACJI, KILKA KWESTII W PROJEKTACH O SĄDOWNICTWIE JEST JESZCZE OTWARTYCH – Ociepa: Np. podział KRS na dwie izby. Dzielić czy nie. W praktyce będzie to musiało kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rady.

— PREZYDENT MUSI PODJĄĆ DECYZJĘ DO PONIEDZIAŁKU – Ociepa dalej: To wtedy przedstawi ostateczny kształt projektów. Dzisiejsza rozmowa z prezesem mogła być dla tych otwartych kwestii decydująca.

— OCIEPA O KRÓLIKOWSKIM.

— MUSI PAŚĆ PYTANIE: CZY ZA DZIAŁANIAMI ŚLEDCZYCH STOI PROKURATOR GENERALNY ZBIGNIEW ZIOBRO – Ociepa: Czy używając prokuratury próbuje zdyskredytować doradcę prezydenta, a tym samym samego Andrzeja Dudę i jego projekty.

— PREZYDENT ZALECIŁ PONOĆ SWOIM WSPÓŁPRACOWNIKOM SPOKÓJ – Ociepa dalej.

— JUŻ WIDAĆ, ŻE WOKÓŁ SPRAWY PROJEKTÓW SPOKOJU NIE BĘDZIE – Ociepa.

— WOJNA NA SZCZYTACH WŁADZY, ALE TEŻ W ŚRODOWISKU PRAWNICZYM – zapowiedź.

— WICEMINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI ŁUKASZ PIEBIAK WYRZUCONY ZE STOWARZYSZENIA SĘDZIÓW POLSKICH IUSTITIA.

— VIKTOR ORBAN W POLSCE.

— TRUDNO UZNAĆ TERMIN TEJ WIZYTY ZA PRZYPADKOWY – Agnieszka Milczarz: Warszawa jest w Brukseli na cenzurowanym, a KE jest bliska uruchomienia wobec Polski procedury karnej.

— W SPORZE Z BRUKSELĄ POLSKI RZĄD LICZY NA WĘGRY JAKO SOJUSZNIKA – Milczarz dalej.

Pozostałe z : Stan gry

OBRAZ DNIA: Fakty: PAD przyjechał nieoczekiwanie, premier wyszedł z niczym, Wydarzenia: Protestujący rozczarowani, Skórzyński: Jaki to jedyny kandydat z szansami na nawiązanie walki z Trzaskowskim

— MODYFIKACJA SKARGI NADZWYCZAJNEJ ORAZ MODEL SPRZECIWU PREZYDENTA ZAMIAST WNIOSKÓW SĘDZIÓW SN – TO ROZWAŻANE W OBOZIE RZĄDZĄCYM KOLEJNE MODYFIKACJE USTAW SĄDOWYCH – analiza 300POLITYKI. http://300polityka.pl/news/2018/04/20/modyfikacja-skargi-nadzwyczajnej-oraz-model-sprzeciwu-prezydenta-zamiast-wnioskow-sedziow-sn-to-rozwazane-w-obozie-rzadzacym-kolejne-modyfikacje-ustaw-sadowych-analiza/ — LIVEBLOG 300POLITYKI: Rafalska: Takie sytuacje w Sejmie nie toczą się z dnia na dzień, proces legislacyjny trwa Rafalska: Może pomału to napięcie i Czytaj więcej →

RAMÓWKA PIĄTKOWEGO WIECZORU: Rafalska, Czarnecki, Biedroń, Cimoszewicz, Rostowski, Scheuring-Wielgus, Horała, Miller i Pawlak

18:02 Katarzyna Milewicz – RMF FM Popołudniowa rozmowa 19:26 Jacek Rostowski, Joanna Scheuring-Wielgus, Piotr Apel – TVN24 FpF 19:57 Elżbieta Rafalska – TVP INFO Gość Wiadomości 20:00 Ryszard Czarnecki – TVN24 Piaskiem po oczach 20:00 Marcin Horała, Jakub Rutnicki, Marek Jakubiak – POLSAT NEWS Dobry wieczór Polsko 20:12 Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Czytaj więcej →

STAN GRY: Karnowski: Wyprowadzenie przez Czartoryskich pieniędzy paradoksalnie potwierdza zasadność zakupu, Pawłowski: Opozycja nie ma pomysłu, po którym zabiłoby serce wyborców

— FOT. PAWEŁ BALINOWSKI Z RMF. https://twitter.com/PBalinowski — PREZYDENT W SEJMIE Z PROTESTUJĄCYMI RODZICAMI I ICH NIEPEŁNOSPRAWNYMI DZIEĆMI – TEMAT DNIA NA 300 LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/04/20/ — SOLIDNY WZROST DOBRYCH OCEN PREZYDENTA W BADANIU KANTAR PUBLIC: “Z kwietniowego sondażu Kantar Public wynika, że 54 proc. badanych – o 5 punktów procentowych więcej Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Skórzyński o awansie Tyszkiewicza, któremu nie wyszła kampania Komorowskiego, Wydarzenia: Jaki mocniejszym kandydatem PiS

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Łapiński: Pomysł dot. referendum wywołał dyskusję i to też jest wielki sukces pomysłu PAD, bo dużo się o Konstytucji rozmawia Łapiński o spotkaniu Mucha-Karczewski: Jutro pewnie nie będzie tak, że zapadną ostateczne decyzje Łapiński: Opozycja nie ma osoby, w której upatrują kandydata w wyborach prezydenckich, że aż Czytaj więcej →