OBRAZ DNIA: Wiadomości atakują Gowina, Gersdorf: To nie jest aż taki błąd, żeby mnie obrzucać wyzwiskami, Ociepa: Rządzący się pogubili

— ANNA BOGUCKA-SKOWROŃSKA O WEZWANIU NA PRZESŁUCHANIE WS PROTESTÓW: To prowokacja. Sposób na nękanie obywateli za udział w protestach. Powrót do PRL-u. Broniłam wtedy Lecha Wałęsy, Anny Walentynowicz, Zbigniewa Romaszewskiego… Nie sądziłam, że do Polski zacznie wracać groza tamtych lat.
http://natemat.pl/217935,policja-przesluchala-byla-sedzie-trybunalu-stanu-w-zwiazku-z-lancuchem-swiatla-odmowilam-podania-nazwisk-uczestnikow

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Sellin: TK wreszcie normalnie pracuje i nie bawi się w politykę
Waszczykowski o reparacjach: Kiedy otrzymaliśmy taką dyrektywę polityczną 1 lipca, dokonaliśmy kwerendy wstępnej sytuacji prawnej
Macierewicz: Im bardziej armia jest obywatelska, tym bardziej jest znienawidzona przez Platformę
Ziobro: Akcja o sądach ma wymiar międzynarodowy

Szydło o Solvere i CBA: Nie zostało złożone żadne zawiadomienie, tylko wpłynęło rutynowe pismo z prośbą o wyjaśnienie
Szydło: Rząd przyjął koncepcję ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego
Terlecki: Trudno w tej chwili określić termin powstania komisji śledczej ds. VAT
http://300polityka.pl/live/2017/09/19/

*****

FAKTY TVN

— To był błąd – mówi „Faktom” Prezes Sądu Najwyższego o swojej obecności na zaprzysiężeniu przez prezydenta Justyna Piskorskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Fala krytyki spadła na Małgorzatę Gersdorf, bo to tak zwany sędzia dubler. Zajmuje stanowisko, które powinien zajmować – zdaniem Trybunału – inny sędzia.

— WIELU ZADZIWIŁA OBECNOŚĆ GERSDORF: Niewielu zdziwiła decyzja prezydenta Andrzeja Dudy o zaprzysiężeniu tak zwanego sędziego dublera do Trybunału Konstytucyjnego. Ale wielu zdziwiła obecność na tej uroczystości Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Dziś pani prezes tłumaczy, że uroczystość wpisała w kalendarz i bezrefleksyjnie na nią poszła.

— MAŁGORZATA GERSDORF: To był błąd, że poszłam tam na nominację sędziego, który jest sędzią nominowanym po sędzim dublerze. To umknęło mi. Ale to nie jest aż taki błąd, żeby mnie obrzucać wyzwiskami. Nigdy nie sprzeniewierzyłam się konstytucji i nadal będę jej bronić. A moje opinie, co do działań dotyczących Trybunału Konstytucyjnego, pozostają niezmienne.

— W sieci decyzja pani prezes wywołała konsternację, oburzenie i krytykę. Zwłaszcza ze strony tych, którzy w lipcu masowo protestowali przeciwko próbom ograniczenia niezależności Sądu Najwyższego – Katarzyna Kolenda-Zaleska.

— RYSZARD PETRU: Nie rozumiem po co tam przyszła. Jest to bardzo przykry widok.

— BORYS BUDKA: Nie rozumiem tego zachowania. Wiele osób może postrzegać to jako próbę legalizowania nielegalnych działań.

— OBECNOŚĆ KŁUŁA W OCZY- KKZ: Opozycja przypomina, że nowy sędzia Trybunału zastąpił zmarłego tak zwanego sędziego dublera, który wybrany był na miejsce już zajęte. Dlatego obecność Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego na uroczystości zaprzysiężenia tak kłuła w oczy.

— KANCELARIA PREZYDENTA ODNOTOWAŁA JEJ OBECNOŚĆ Z SATYSFAKCJĄ – KKZ: Prezes Sądu Najwyższego tłumaczy także, że poszła poszła na uroczystość, bo liczyła także na rozmowę z Andrzejem Dudą o ustawach reformujących sądy. Do rozmowy nie doszło, ale Kancelaria Prezydenta obecność odnotowała z satysfakcją. A PiS po raz pierwszy pierwszą prezes pochwaliło.

— JAN MARIA JACKOWSKI: Ja to oceniam w kategoriach państwowych bardzo pozytywnie.

— Prezes Gersdorf zdaje sobie sprawę, że jej obecność została wykorzystana, a także źle odebrana – zwłaszcza przez tych, którzy Sądu w lipcu bronili – KKZ.

— GERSDORF: Nie chcę mówić „przepraszam”, dlatego że moim obowiązkiem jako Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jest uczestniczenie w różnych tego typu spotkaniach u prezydenta. Niedobrze się stało, że byłam tam akurat wczoraj, bo to nie był ten czas, w którym powinnam być

— Oświadczenie Małgorzaty Gersdorf uspokoiło sędziów – KKZ.

— Prezes, która wielokrotnie wzywała sędziów do odwagi, dziś zapewnia, że o żadnych tajnych układach z prezydentem nie ma mowy – KKZ.

— GERSDORF: Ja się z nikim nie układam i myślę, że moje wystąpienia są dosyć odważne. Tak, że ja nie zmieniam swojego stanowiska.

— CBA WS SOLVERE: Kancelaria Premiera pisze wyjaśnienia dla CBA w sprawie afery billboardowej. Konkretnie chodzi o spółkę Solvere, która przygotowała kampanię „Sprawiedliwe sądy”. Premier nazywa to rutynową wymianą pism. Aferą mają też zająć się prokuratura i NIK.

— UCIECZKA DO PRZODU, ONI BĘDĄ UDAWALI, ŻE Z TYM NIC NIE WIEDZIELI – Borys Budka.

— JEŚLI KPRM CHCE UCIĄĆ SPEKULACJE, TO ROZSTRZYGNIĘCIE PRZEZ CBA BĘDZIE SŁUSZNE – Beata Mazurek.

— Knapik o Matczuk i Plakwicz.

— ZNAMY SIĘ OD LAT I JEŚLI CHODZI O ICH MOŻLIWOŚCI, UMIEJĘTNOŚCI I KOMPETENCJE TO OCENIAM JE JAK NAJWYŻEJ – Krzysztof Łapiński.

— SENS KAMPANII PODWAŻAJĄ SAMI POLITYCY PIS, BO CHCĄ PRZEKONYWAĆ JAK POKAZUJĄ, PRZEKONANYCH – Knapik.

— GOWIN ZAPOWIADA REWOLUCJĘ, ALE PIS MOŻE JĄ WYRZUCIĆ DO KOSZA: Jarosław Gowin zapowiada rewolucję na uczelniach. Mówi o egzaminach wstępnych, większej autonomii uczelni, większych pieniądzach i mniejszej ilości przepisów. Wicepremier przedstawił projekt tak zwanej Konstytucji dla nauki na Narodowym Kongresie Nauki i wrzucił do internetu. PiS może go wrzucić do kosza, bo zdaniem szefa klubu PiS jest „dziwny” i nikt w partii go nie zna.

— WYJĄTKOWA SYTUACJA, BO WSZYSTKIE ICH REFORMY COFAJĄ NAS DO TYŁU, A  TA NIE – Lena Kolarska-Bobińska.

— Można przy każdej okazji zaprzeczać, ale konfliktu między prezydentem i ministrem obrony ukryć się już nie da. Bo protokół rozbieżności jest zbyt długi. Nie ma nominacji generalskich, doradca prezydenta nie ma dostępu do tajnych materiałów i nie wiadomo kto i jak ma dowodzić armią.

— TO BYŁA OKAZJA ABY PREMIER UDZIELIŁA SZEFOWI MON REPRYMENDY ALBO WSPARCIA – Jakub Sobieniowski.

— JEST DYSKUSJA POMIĘDZY SZEFEM MON A PREZYDENTEM – PBS.

— NIKT NAWET ZE MNĄ NIE ROZMAWIAŁ – gen. Kraszewski w Radiu Warszawa.

— NIE WIADOMO NA CZYM POLEGA PROCEDURA SPRAWDZANIA – Sobieniowski.

— WSPÓŁPRACOWNIK PREZYDENTA JEST SZYKANOWANY PRZEZ MON – Borys Budka.

— MACIEREWICZ JEST DLA KACZYŃSKIEGO WAŻNIEJSZY NIŻ DUDA, KACZYŃSKI WZIĄŁ GO POD BUT I TEN ZNÓW NIEDŁUGO BĘDZIE ROBIŁ CO CHCE PIS – Ryszard Petru.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— NOWE SERCE KOMUNIKACYJNE POLSKI – belka.

— MÓJ DOM, MOJA TWIERDZA – belka o reformie Ziobry ws granic obrony koniecznej.

— PREZYDENT USA ZNÓW STAWIA POLSKĘ ZA WZÓR: W Nowym Jorku trwa sesja Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przemawiając podczas niej, amerykański powiedział, że niekontrolowane migracje są szkodliwe zarówno dla krajów przyjmujących migrantów, jak i dla tych, z których oni pochodzą. To narracja zupełnie inna, niż ta którą słyszymy ze strony Komisji Europejskiej czy unijnych liderów. Był też polski akcent. Donald Trump oświadczył, że: „Patriotyzm poprowadził Polaków do walki o wolność”. Wieczorem Polska również będzie obecna w ONZ. Podczas debaty generalnej, narodowe przemówienie wygłosi prezydent Andrzej Duda.

— REFORMA SZKOLNICTWA DO POPRAWKI – belka.

— PROJEKTU NIE ZNA ANI RZĄD ANI KLUB PIS, DLATEGO NIE WIADOMO, CZY POSŁOWIE GO POPRĄ, ZDANIEM RZECZNICZKI PIS, MOŻLIWE, ŻE REFORMA ZAWIERA – zapowiedź.

— BYŁA ROZMOWA Z PREZESEM KACZYŃSKIM, MINISTER GOWIN DOSKONALE WIE, ŻE PAN PREZES WYRAZIŁ ZASTRZEŻENIA DO NIEKTÓRYCH ZAŁOŻEŃ, PO DRUGIE PAN PREZES PRZEDSTAWIŁ ŚRODOWISKU NAUKOWEMU DO RECENZJI I ONE SPOTKAŁY SIĘ Z KRYTYKĄ – Beata Mazurek.

— BIZNES NA LUDZKIEJ KRZYWDZIE: Kupili zreprywatyzowaną kamienicę od handlarzy roszczeń, a po decyzji komisji weryfikacyjnej nazywają siebie ofiarami potrzeby politycznej. Chodzi o Grupę Fenix, której spółka-córka przejęła nieruchomość przy Poznańskiej 14 w Warszawie. Zdaniem członków Komisji Weryfikacyjnej, którzy unieważnili zwrot kamienicy, jedynymi ofiarami są lokatorzy.

— OŚMIESZONA PRZEZ WŁASNEGO RZECZNIKA – belka.

— Fala krytyki spłynęła na pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Gersdorf, po tym, jak zgodnie z prawem stawiła się w Pałacu Prezydenckim na uroczystości ślubowania nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Justyna Piskorskiego. Opozycja i część środowiska sędziowskiego mówi o zdradzie. Rzecznik Sądu Najwyższego o stresie, przepracowaniu oraz „bezrefleksyjnie podjętym kroku”

— TO NIC NADZWYCZAJNEGO, ALE DLA ZAJADŁYCH KRYTYKÓW POLSKICH WŁADZ TO SYTUACJA NIE DO PRZYJĘCIA – Konrad Wąż.

— ŚCIĄGNĘŁA NA SWOJĄ GŁOWĘ GROMY, BO WYBORU SĘDZIEGO NIE UZNAJE TOTALNA OPOZYCJA – Wąż.

— SN WYDAŁ KURIOZALNE OŚWIADCZENIE – Wąż

— Jedna wizyta w Pałacu wystarczyła, by z ikony sędziowskiej walki, została wrogiem własnego środowiska – Wąż.

— TO DOWÓD ŻE OPOZYCJA BRONI SĘDZIOWSKICH INTERESÓW, A NIE NIEZALEŻNOŚCI – Wąż.

— NIEZALEŻNOŚĆ KOŃCZY SIĘ TAM, GDZIE ZACZYNA POKUSA OBRONY INTERESÓW ŚRODOWISKA, KTÓRE SAMO SIEBIE NAZYWA NADZWYCZAJNĄ KASTĄ – Wąż.

— WIELKI SUKCES FESTIWALU W OPOLU – belka.

— DANE ZANIŻONE PRZEZ JEDNĄ Z FIRM BADAWCZYCH: „To był wielki sukces pod każdym względem” – tak Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu podsumował prezes Telewizji Polskiej. Jacek Kurski odniósł się do wyników oglądalności festiwalu. Przedstawił dowody na to, że te dane zostały znacznie zaniżone, przez jedną z firm badawczych.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— GOWIN PRZEDSTAWIŁ PLAN REFORMY WYŻSZYCH UCZELNI.

— PIERWSZE DZIAŁA WYTOCZONO JUŻ RANO – zapowiedź.

— Z PUNKTU WIDZENIA ŚRODOWISKA AKADEMICKIEGO, PREZENTACJA REFORMY PRZEZ MINISTRA RZECZYWIŚCIE BYŁA PUNKTEM KULMINACYJNYM – Dariusz Ociepa: Ale z politycznego punktu widzenia kluczowa wypowiedź w tej sprawie padła kilkadziesiąt przed prezentacją [Ryszarda Terleckiego w PR].

— TAKIE SŁOWA W USTACH SZEFA KLUBU PIS MUSZĄ DZIWIĆ – Ociepa dalej: Bo reformę szkolnictwa wyższego minister Gowin przygotowuje od prawie dwóch lat. To jego polityczne dziecko.

— DLATEGO TEN WYWIAD ZEPSUŁ MINISTROWI ŚWIĘTO – Ociepa: Zamieniając dyskusję o konkretnej reformie w dyskusję akademicką.

— W TYM MIEJSCU ZACZYNA SIĘ SERIA SPRZECZNYCH WYPOWIEDZI – Ociepa dalej: Ministra Gowina [że założenia były konsultowane] i jego partnerów z Zjednoczonej Prawicy [że projekt nie był elementem szerszej dyskusji w klubie].

— GOWIN ZAPEWNIA, ŻE ZIELONE ŚWIATŁO DLA PROJEKTU DOSTAŁ OD PREZESA PIS – Ociepa.

— WYNIKA Z TEGO, ŻE ZASTRZEŻEŃ PREZESA MINISTER GOWIN NIE WZIĄŁ POD UWAGĘ – Ociepa dalej.

— DWUGŁOS, A CZASAMI WRĘCZ WIELOGŁOS W OBOZIE DOBREJ ZMIANY TO W OSTATNICH DNIACH NORMA – Ociepa.

— W SPRAWIE KAMPANII “SPRAWIEDLIWE SĄDY” RZĄDZĄCY ZUPEŁNIE SIĘ POGUBILI – Ociepa dalej.

— NA TYM TLE ROZJAZD WS. REFORMY MINISTRA GOWINA TAK BARDZO NIE DZIWI – Ociepa.

— GOWIN PROWADZIŁ KONSULTACJE PRZEDE WSZYSTKIM ZE ŚRODOWISKIEM AKADEMICKIM – konkluzja Ociepy: 574 dni – dokładnie tyle Jarosław Gowin konsultował projekt swojej reformy. Konsultacje prowadził przede wszystkim ze środowiskiem akademickim. Dla jakości reformy to pewnie dobrze, ale dla jej szans – to gorzej.

— PREZYDENT DUDA W USA.

— STRONA POLSKA STUDZI ENTUZJAZM PRZEDSTAWICIELI EUROPARLAMENTU, KTÓRY ROZMAWIALI DZIŚ W WARSZAWIE O PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ.

Pozostałe z : Stan gry

STAN GRY: Sroczyński: Może PAD jest tak naprawdę mniej PiS-owski, niż sądzimy, Zaremba: PO i Trzaskowski małostkowe ws defilady, Morawiecki może coraz więcej, Politykawsieci: 4 sygnały, że Jaki wygra

— PIOTR ZAREMBA O MAŁOSTKOWYCH KOMENTARZACH PO I TRZASKOWSKIEGO – pisze w PTT: “Także złośliwe memy i komentarze platformersów dotyczące stanu polskiej armii wydały mi się w ten dzień małostkowe. Naprawdę, panie Rafale Trzaskowski, zdjęcia wojów z czasów Chrobrego są dowodem na ruinę polskiego wojska? A jak było za waszych Czytaj więcej →

STAN GRY: Sierakowski: Bardzo dobra decyzja Biedronia, OKO: Biedroń mógłby na początek mieć 9-10%, Sondaż dla TVP: Maleje przewaga Trzaskowskiego, Krytyka publicystów wpisu o “generale Piłsudskim”

— O 12:30 OŚWIADCZENIE PREZYDENTA WS ORDYNACJI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/08/16/ — WARSZAWSKA REPRYWATYZACJA IDZIE POD SĄD – jedynka GW: “Z informacji, które „Wyborcza” uzyskała w prowadzącej śledztwo prokuraturze wrocławskiej, 5 września warszawski sąd okręgowy zajmie się tylko aktem oskarżenia przeciwko biznesmenowi Maciejowi M. i jego adwokatowi Andrzejowi M. Ich obrońcy będą Czytaj więcej →