STAN GRY: Dąbrowska: Stworzonka czerpiące środki obsiadają PiS, Dudek o nowej partii, GW o sceptycyzmie Terleckiego

— ZMARŁ BISKUP RYCZAN, MIAŁ 78 LAT: http://wyborcza.pl/7,155290,22363140,oszukani-emeryci-rzad-nie-da-ani-10-ani-20-tys-zl-za-dluzsza.html

— JAN ŚPIEWAK O SOJUSZU PO I PIS WS BUDOWY WIEŻOWCA W WARSZAWIE: https://www.facebook.com/JanDawidSpiewak/posts/1659894990695393

— PIS ZACZYNA SIĘ DŁAWIĆ TYM TORTEM – Zuzanna Dąbrowska w RZ: “Po co więc PiS to było? Takie samo pytanie można było sobie zadawać parę lat temu, oglądając najnowsze modele zegarków po kilkadziesiąt tysięcy, na przegubach Sławomira Nowaka i słuchając dialogów z restauracji Sowa & Przyjaciele. Każda władza, kiedy już odkroi odpowiednio duży kawałek tortu, zaczyna się nim dławić. Partię zaczynają obsiadać różne stworzonka czerpiące z niej środki do przeżycia. I to one zaczynają nadawać kierunek i narzucają standardy postępowania całej organizacji. Mogą to robić, bo polskie partie nie dorobiły się zasad etyki, których umiałyby przestrzegać. Takie zasady na krótką metę przeszkadzają rządzić. Ale na dłuższą – ich brak skutecznie tę władzę odbiera”. http://www.rp.pl/Polityka/309129866-Dabrowska-PiS-zaczyna-sie-dlawic-tym-tortem.html

— 300LIVE:
Trzaskowski o 16% Platformy w sondażu: To są porażające wyniki
Schetyna: Osłabianie Platformy to przyspieszanie zwycięstwa PiS-u w następnych wyborach
Schetyna: HGW w prawnej sprawie reprywatyzacji jest niewinna. Jako prezydent miasta ma polityczną odpowiedzialność
Schetyna o sondażach: Odpowiedzią na to może być dobra współpraca partii opozycyjnych
Wójcik: Nikt nas nie podzieli, ani z zewnątrz, ani wewnątrz, ani nawet w mediach
Wójcik o kampanii dot. sądów: Ja bym to zrobił trochę inaczej
Wójcik o kampanii PFN: Ani rząd ani PiS nie ma z tym nic wspólnego
Polityczny plan środy: spotkania PAD z przedstawicielami klubów, SPC o kandydacie na sędziego TK
http://300polityka.pl/live/2017/09/13/

— O KOLEJNYCH MILIARDACH DO ZNALEZIENIA W BUDŻECIE W DGP PISZĄ – Marek Chądzyński, Bartek Godusławski i Grzegorz Osiecki: “Jednak nawet 5–6 mld zł resort finansów miałby „ukryć” na poczet nieprzewidzianych wydatków. Taką informację przekazują sobie niektórzy członkowie Rady Dialogu Społecznego. Kwota ma by być zabezpieczeniem na wypadek finansowania projektów, o których ostatnio głośno w kręgach rządowych, ale które jeszcze formalnie nie ujrzały światła dziennego. Czy to możliwe? Według naszych rozmówców z MF w zasadzie nie byłoby problemu, by taką sumę rzeczywiście znaleźć. Choćby powiększając deficyt. Wiele wskazuje na to, że będzie on na bezpiecznym poziomie, poniżej dopuszczalnych 3 proc. PKB. Ale proste rezerwy są też w niektórych częściach budżetu. Choćby w finansach Funduszu Pracy, który – według planu – ma mieć 3,7 mld zł nadwyżki. Albo w pozycji „rezerwy celowe”, która – według projektu – w sumie ma wynosić ponad 25 mld zł.”.

— WOJNA Z UNIĄ RYKOSZETEM UDERZY W GOSPODARKĘ – Bartek Godusławski w DGP: “Wiele wysiłku wkłada wicepremier Mateusz Morawiecki w to, aby w zagranicznych mediach tłumaczyć, o co chodzi rządowi w tych sporach. Jednak już wkrótce KE, stolice europejskie, a później rynkowi gracze powiedzą w sprawie sądów, Puszczy Białowieskiej czy uchodźców – sprawdzam. Wtedy będzie jak w słowach słynnego amerykańskiego inwestora giełdowego Warrena Buffetta: Dopiero gdy przychodzi odpływ, widać, kto pływał nago”.
http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/558102,bruksela-trybunal-sprawiedliwosci-inwestorzy.html

— POLSKA GORSZA NIŻ BREXIT – Anna Słojewska w RZ o wystąpieniu Junckera: “– Lista problemów UE to teraz Polska, Węgry, Turcja, Rosja i brexit – mówi nieoficjalnie osoba zaangażowana w przygotowanie przemówienie Junckera. W przypadku Polski otwarte fronty sporu z Brukselą to: procedura ochrony praworządności dotycząca Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, procedura o naruszenie unijnego prawa dotycząca ustawy o sądach powszechnych, procedura o naruszenie unijnego prawa dotycząca wycinki Puszczy Białowieskiej (z którą związana jest odmowa Polski wykonania wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości o czasowym zakazie tej wycinki) oraz odmowa wykonania unijnej decyzji o przyjęciu uchodźców. – Stopień natężenia tych problemów jest różny, ale wszystkie dotyczą praworządności – mówi nasz rozmówca”.
http://www.rp.pl/Brexit/309129840-Jean-Claude-Juncker-wyglosi-w-srode-przemowienie-o-stanie-Unii.html

— O ZMIANACH W SĄDACH BEZ ZIOBRY – Agata Kondzińska i Iwona Szpala w GW: “Do Pałacu przyjedzie wicemarszałek i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki. Mówił o tym dziś podczas spotkania z posłami PiS. – Powiedział, że to będzie spotkanie kurtuazyjne, a nie takie, na którym podejmuje się konkretne decyzje polityczne. Przypomniał, że prezydent ma swoje stanowisko, a my swoje, raczej był sceptycznie nastawiony – słyszymy w kuluarach”.

— GW O SPOTKANIACH KLUBU PIS Z KACZYŃSKIM: “Terlecki zapowiedział też podział klubu PiS na cztery grupy. Każda spotka się z Kaczyńskim. Obecność jest obowiązkowa. Pierwszych rozmówców, m.in. ze Śląskiego i Dolnośląskiego, prezes przyjmie w piątek o godz. 14. – To będzie spotkanie poza Nowogrodzką – mówi nam jeden z posłów. Kolejne rozmowy na następnym posiedzeniu Sejmu. – W klubie jest zbyt dużo osób, aby każda mogła się wygadać lub zadać pytanie prezesowi, stąd spotkania w mniejszych grupach – opowiada polityk PiS. To mobilizacja po lipcowych wetach prezydenta do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, które zaskoczyły i rozczarowały polityków obozu rządzącego”.http://wyborcza.pl/7,75398,22363416,prezydent-andrzej-duda-zaczyna-konsultacje-w-sprawie-reformy.html

— ROZMOWĘ O POLSKIEJ POLITYCE TRZEBA ZACZĄĆ OD 2005, KIEDY PIS ZAATAKOWAŁ PO Z WIELKIM SUKCESEM Z LEWEJ STRONY – prof. Artur Wołek w Nowej Konfederacji: “Stanowczo się nie zgadzam z porównywaniem tych osi podziału. One mają zupełnie różne korzenie społeczne i inny wymiar instytucjonalny. Rozmowę o polskiej polityce dziś trzeba zaczynać od 2005 roku, kiedy PiS postanowił zaatakować PO z lewej strony i uczynił to z wielkim sukcesem, realnie przestając być partią konserwatywną i stając się partią populistyczną. Postkomunizm został wówczas całkowicie przeformułowany. Takie nazwiska, jak Piotrowicz czy wcześniej Kryże, bardzo dobrze pokazują, że mamy dziś kompletnie inną sytuację”.

— POLSKA NA DRODZE DO GRECJI – mówi prof. Wołek: “Nie, raczej jesteśmy na drodze do Grecji przy dużo gorszej pogodzie i mniejszych obrotach z przemysłu turystycznego. Ale jeśli miałbym szukać jakiegoś promyczka nadziei, to samo to, że prezydent próbuje walczyć o swoją pozycję, już może, choć nie musi, mieć miarkujący wpływ na spór. Te wszystkie argumenty – „zdrada”, „dyktatura” – będę miały dużo mniejszą legitymizację, jeśli Duda zaistnieje. Dużo trudniej ogłosić Andrzeja Dudę mianem „zdrajcy”. To też spowoduje, że opozycja będzie musiała grać inaczej. Poza tym w obozie PiS jest trochę rozsądnych ludzi, którzy w ostatnich dwóch latach się skompromitowali, nie jako ludzie nierozsądni, tylko jako tchórze. Ci ludzie po wetach też zaczęli zachowywać się odważniej. Pewien potencjał tkwi też w obywatelach, którzy wychodzili na ulicę przeciw ustawom o SN. Oni są w stanie poprzeć coś nowego (nawet jeśli byłoby to coś starego w nowym opakowaniu), bo odrzucają nie tylko rządzącą opcję, ale także obecną opozycję. Nie wiem, kto będzie chciał zaspokoić ten popyt, czy on ma potencjał na 5 czy 15 proc. głosów, a także czy takich propozycji będzie więcej niż jedna (np. jedna bardziej prawicowa i jedna bardziej lewicowa), ale gdy jest popyt, to z czasem pojawi się też podaż”.
https://nowakonfederacja.pl/polska-w-drodze-do-grecji/

— HOFMAN POZYTYWNIE O ŁAPIŃSKIM – cytat z tekstu Izabeli Kacprzak w RZ: “Adam Hofman, b. rzecznik PiS i klubu parlamentarnego, który nie zawsze był lubiany, ale ceniony za błyskotliwość ocen, dziś ekspert ds. komunikacji, dobrze ocenia zachowanie Łapińskiego. – Taka jest rola rzecznika, że bierze ataki na prezydenta na siebie. To taki polityczny piorunochron”.
http://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/309129896-Niemi-rzecznicy-cenieni-przez-PiS.html

— POLACY CHCĄ MOCNEGO PREZYDENTA – Marek Kozubal w RZ: “Z badań przeprowadzonych przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że Polacy są za mocną pozycją głowy państwa. Na pytanie, kto powinien być zwierzchnikiem sił zbrojnych w czasie pokoju, aż 75,6 proc. respondentów wskazało na głowę państwa. Zaledwie 14,8 proc. na ministra obrony narodowej, a tylko 2,5 proc. na premiera. Najbardziej na taką pozycję prezydenta wskazują głosujący na Nowoczesną (94 proc.), SLD (82 proc.), PO (77 proc.), Kukiz’15 (75 proc.)”.
http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/309129877-Sondaz-Polacy-chca-silnego-prezydenta.html?template=restricted

— POLSKA JEST RAJEM PODATKOWYM DLA KORPORACJI – OKO: “Ministerstwo rozwoju chce, aby Polska nadal zwalniała inwestorów z obowiązku płacenia podatku od dochodów firm. Ma temu służyć m.in. rozszerzenie specjalnych stref ekonomicznych na cały kraj. Problem w tym, że wpływy z podatku CIT są bardzo niskie – nasze państwo od dawna jest bowiem wyjątkowo hojne dla dużego biznesu i całkowicie bezradne wobec oszustów”.
https://oko.press/polska-rajem-podatkowym-dla-korporacji-morawiecki-chce-jednak-dalszych-ulg-podatkowych/

— WCIĄŻ NIE MA SKARGI NA ROSJĘ DO TRYBUNAŁU W HADZE: http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/skarga-na-rosje-do-trybunalu-w-hadze-ws-sledztwa-smolenskiego-decyzja-jeszcze-nie/3e5sljb.amp

— PROFESOR DUDEK O ZMIANACH NA SCENIE: “Kolejny sondaż, który wskazuje na następujący proces: PiS stale oscyluje wokół wyniku z 2015 r., natomiast słabną partie opozycji parlamentarnej (poza Kukiz ’15, kóry jak PiS stoi w miejscu). Wyraźnie zatem widać, że na politycznym rynku rośnie zapotrzebowanie na nową formację. Jeśli ten trend się utrzyma przez przyszły rok, to w 2019 możemy być świadkami dużych zmian na scenie politycznej”. https://www.facebook.com/antoni.dudek.5/posts/1591936354161237

— LAUDACJA PROF. FRISZKE O HENRYKU WUJCU Z OKAZJI NAGRODY PERYKLESA:
http://laboratorium.wiez.pl/2017/09/12/sumienie-wyganialo-mnie-do-ursusa-laudacja-dla-henryka-wujca/

— NIE WYSTARCZY WSTAĆ Z KOLAN – KAZIMIERZ MICHAŁ UJAZDOWSKI W RZ: “We współczesnym świecie nie wystarczy wstać z kolan, trzeba jeszcze szybko się poruszać. Powiększanie ogólnej dezaprobaty dla Unii Europejskiej nie sprzyja ani sprawczości, ani sile polityki polskiej. Kształtowanie społeczeństwa jako wiecznie skrzywdzonego chłopca, który nie potrafi wziąć się za siebie i działać z innymi, to fatalna postawa w polityce”.

— UJAZDOWSKI O SWOJEJ PROPOZYCJI WYBORU SĘDZIÓW SN – mówi RZ: “Jakie rozwiązanie byłoby najlepsze? Proponuję, by cieszący się niezależnością KRS w transparentnej procedurze przedstawiał prezydentowi nie jednego, lecz co najmniej dwóch kandydatów na stanowiska w Sądzie Najwyższym i sądach powszechnych. Jest to konstytucyjnie dopuszczalne, ponieważ nominacje sędziowskie stanowią prerogatywę prezydenta. Jednocześnie byłaby to procedura bardziej konkurencyjna i otwarta”. http://www.rp.pl/Polityka/309129868-Kazimierz-Michal-Ujazdowski-Polskie-sadownictwo-potrzebuje-rownowagi.html?template=restricted

— OSZUKANI EMERYCI – Leszek Kostrzewski w GW: “Rząd zapewniał, że Polacy, którzy osiągną wiek emerytalny, ale nie zrezygnują od razu z pracy po październikowym obniżeniu wieku, dostaną specjalne finansowe premie. Dziś już wiadomo, że zostali oszukani – nie dostaną ani 10, ani 20 tys. zł, o których mówił wicepremier Mateusz Morawiecki”. http://wyborcza.pl/7,155290,22363140,oszukani-emeryci-rzad-nie-da-ani-10-ani-20-tys-zl-za-dluzsza.html

— KRYSTYNA JANDA W RADIU ZET O RYMKIEWICZU I PIS: “Czuję się jakby ktoś mnie opluł. Ja nikomu nic nie ukradłam. To jest mój kraj, bardzo go kocham. Pracuję w tym kraju, bardzo ciężko – mówiła wyraźnie wzburzona Janda. Swoją wypowiedź skończyła jeszcze mocniej: – Mam medal Człowieka Wolności, medal Karola Wielkiego za pomoc w zjednoczeniu Europy, ja się czuję jakby ktoś na mnie srał po prostu cały czas. Jarosławie, pan jest coś jeszcze winny bratu. Dokąd idziecie z Polską? – pytała Janda”. http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,22359714,janda-czyta-wiersz-rymkiewicza-wychwalajacy-kaczynskiego-i-pis.html#MT2

— GPC W RECENZJI O NIEUDANEJ PREMIERZE JANDY I OWACJI JAKO MANIFESTACJI POPARCIA DLA JEJ POGLĄDÓW POLITYCZNYCH: http://gpcodziennie.pl/68517-nieudanarandkakrystynyjandy.html

— MACIEREWICZ W PARYŻU: http://www.tvn24.pl/antoni-macierewicz-jedzie-do-francji,772272,s.html

— SZCZERSKI W BERLINIE: “Szef kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział we wtorek podczas spotkania w Niemieckim Towarzystwie Polityki Zagranicznej w Berlinie, że sprawa reparacji jest moralnie niepodważalna. Dodał jednak, że nie ma jeszcze stanowiska rządu w tej sprawie”. http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/szczerski-w-berlinie-od-zbrodni-nigdy-nie-wolno-uciekac,772105.html

— JESTEM PRZECIWNY TWORZENIU MUZEÓW EUROPY – Ryszard Czarnecki w GPC: “Jestem przeciwny tworzeniu muzeów historii Europy, bo wiele narodów ma swój pogląd na historię i próby znalezienia za wszelką cenę wspólnego spojrzenia mają nikłą szansę na satysfakcjonujący efekt”. http://gpcodziennie.pl/68518-muzeumktoredzielieurope.html

— ODGRZEWANY KOTLET – Fakt o propozycjach PO.

— ALEKSANDER SMOLAR: NIKT NIE CHCE POLSKI JAKO REGIONALNEGO PRZYWÓDCY: “A już nikt nie chce Polski jako regionalnego przywódcy. Lidera wyłania się przez głos tych, którzy chcą mieć lidera, a nie w wyniku deklaracji tych, którzy chcą zająć tę pozycję. Sytuacja jest dużo gorsza niż w latach 2005–2007. Wówczas mieliśmy złe stosunki z Berlinem i Brukselą, ale przynajmniej prowadziliśmy aktywną politykę wschodnią, a Polska miała sympatię krajów regionu. Dziś polityka wobec Ukrainy jest co najmniej dwuznaczna, oparta w dużym stopniu na rozliczaniu zbrodni historycznych. Kijów odwdzięcza się tym, że ważne dla siebie święto – wprowadzenie ruchu bezwizowego z Unią Europejską – świętuje na granicy ze Słowacją, nie Polską. To przecież świadomie wymierzony policzek. Polska jest dziś kompletnie izolowana. Aha, zapomniałem: poprawiły się trochę stosunki z Białorusią!”. http://kulturaliberalna.pl/2017/09/12/smolar-wywiad-macron-polska-unia/

— TOREBKI ZASILĄ BUDŻET – jedynka GW: “Za kilka miesięcy zapłacimy nawet złotówkę za każdą foliową torebkę wynoszoną ze sklepu. Planowana przez rząd opłata recyklingowa ma zbliżyć Polskę do unijnych standardów. Zarobi budżet państwa”. http://wyborcza.pl/7,155287,22363726,zlotowka-za-kazda-reklamowke-torebki-zasila-budzet.html

— ARRIVA DOSTAŁA KOSZA – GPC: “Pociągi spółki Arriva, należącej do niemieckiej Deutsche Bahn, nie będą mogły kursować na trasie Warszawa – Poznań oraz Wrocław – Szczecin. Urząd Transportu Kolejowego (UTK) uznał, że może to zagrozić regularności połączeń polskich przewoźników”. http://gpcodziennie.pl/68526-arrivadostalakosza.html

— WYRZUCENI ZA WYGŁUPY DZIENNIKARZE TVP WRACAJĄ DO PORTALU: “- Panowie wyrazili pełną skruchę i są gotowi do pracy – wyjaśnia Samuel Pereira, szef redakcji TVP.info”. http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/filip-styczynski-i-lucjan-oltarzewski-wracaja-do-tvp-info-jako-dziennikarze-internetowi-samuel-pereira-wyrazili-pelna-skruche

— PRZEMEK SPIDER: APPLE ZAPREZENTOWAŁ PRZYSZŁOŚĆ SMARTFONÓW: http://www.spidersweb.pl/2017/09/apple-iphone-x-przyszlosc-smartfonow.html

— URODZINY: Michał Majewski, Włodzimierz Cimoszewicz, Jarosław Wałęsa, Rafał A. Ziemkiewicz.

Pozostałe z : Stan gry

STAN GRY: Szułdrzyński o Trzaskowskim: Kolejna bufonada polityka, którego wszyscy podejrzewają o to, że jest bufonem, Bierzyński: Jaki vs Trzaskowski. Do przerwy 3:0, Szczęśniak: Teraz władza zostanie sama ze sobą

— WPOLITYCE O CIEKAWEJ KAMPANII PŁAŻYŃSKIEGO: “Płażyński postawił na bezpośredni kontakt z gdańszczanami. Codziennie, bez medialnego szumu, spotka się z nimi w poszczególnych dzielnicach. – To setki bezcennych rozmów o Gdańsku widzianym z perspektywy lokalnych społeczności. Spotykam się z doskonałym przyjęciem, ludzie wskazują mi konkretnie, co trzeba w ich dzielnicach Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Kluzik: Biorąc pod uwagę to, co wiemy o wpływach Rosji, Macierewicz nie powinien spać spokojnie, Wiadomości: Kiedy Jaki prezentował program dla warszawskiego sportu, Trzaskowski tłumaczył się z narcystycznego wpisu

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Bodnar: Na liście obecności w Sejmie w rubryce I prezes SN nie ma żadnego nazwiska obok. Jak rozumiem, Kancelaria Sejmu nie uznaje Gersdorf Tomczyk: Warto, by opozycja występowała razem, nawet jeżeli arytmetyka jest po stronie rządzących Schetyna: To jest czarny dzień i bardzo smutny dla polskiej demokracji, Czytaj więcej →

STAN GRY: Morawiecki wesprze Ekstraklasę, Michał Olszewski w GW o Trzaskowskim: Rzecz w narcyzmie, Mucha o skalpie PiS wziętym przez futrzarzy, Majmurek i Dąbrowska gorzko o opozycji: Poprawka ze skuteczności

— WYNIKI ORLENU LEPSZE NIŻ PROGNOZY – PB: “W drugim kwartale 2018 r. zysk netto PKN Orlen wyniósł 1,74 mld zł. To o 13 proc. więcej niż przed rokiem i prawie o 45 proc. więcej od średniej oczekiwań analityków”. https://www.pb.pl/wyniki-pkn-orlen-lepsze-od-konsensu-prognoz-935456 — PKO BP ZAGRA W EKSTRAKLASIE – PB: “Największy polski Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Pochanke: PiS ostatecznie i politycznie chce zdobyć SN, KKZ: Władza chce szybko zapełnić SN, Wiadomości: Manifestujący słabą frekwencję próbują nadrobić agresją

— LIVEBLOG 300POLITYKI: PiS naprawia błąd w ustawie o SN PMM: Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego rolnictwa PiS zgłasza poprawki do projektu dot. sądów Ast: Mam nadzieję, że do września poznamy I prezesa SN Gersdorf w liście do PAD wytyka brak formalnego stwierdzenia przejścia w stan spoczynku i Czytaj więcej →