OBRAZ DNIA: Fakty: Kukiz najbardziej entuzjastycznie nastawiony do projektów PAD, TVP: Juncker chce zlikwidować Tuskowi stanowisko

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Gasiuk-Pihowicz: Nie wystartuję w wyborach na lidera Nowoczesnej, skupię się na obronie niezależności sądów
Łapiński o prezentacji projektów: Termin 25 września jest wielce prawdopodobny

Łapiński o konsultacjach: Być może niektóre postulaty zostaną uwzględnione przez prezydenta
Szefernaker: Po kampanii PAD pojawiły się pewne propozycje, żeby wziąć udział w życiu biznesowym
KPRP: PAD przyjrzy się postulatom zgłaszanym w czasie spotkań z członkami poszczególnych ugrupowań
Szefernaker: Kampanię będzie można ocenić, jak zostanie cała przeprowadzona
Szefernaker: W III RP było za dużo reform, które nie miały później wpływu na realne życie Polaków
MORAWIECKI DLA 300: Naprawiamy słabości III RP, dokonując rekordowych transferów prorodzinnych, odbudowując bazę fiskalną
http://300polityka.pl/live/2017/09/13/

*****

FAKTY TVN

— KAMERY NIE MOGŁY SFILMOWAĆ NAWET PRZYWITAŃ – Jakub Sobieniowski: Pozostają takie zdjęcia Kancelarii Prezydenta, z których trzeba się raczej domyślać atmosfery.

— POSŁOWIE PIS-U [PO SPOTKANIU] MIELI NIEWIELE DO POWIEDZENIA – Sobieniowski dalej.

— PLATFORMA MIAŁA WIĘCEJ DO POWIEDZENIA – Sobieniowski.

— KUKIZ 15 TO PRZEDSTAWICIELE KLUBU W TEJ CHWILI NAJBARDZIEJ ENTUZJASTYCZNIE NASTAWIENI DO PREZYDENCKICH WET A PÓŹNIEJ OGÓLNYCH KIERUNKÓW ZMIAN W SN I KRS – Sobieniowski dalej.

— PLATFORMA, NOWOCZESNA I PSL W TEJ SPRAWIE MÓWIĄ WŁAŚCIWIE JEDNYM GŁOSEM – Sobieniowski: Powołały nawet specjalny zespół gotowy do prac nad zmianami w sądach i do współpracy z prezydentem.

— BILLBOARDY MIAŁY KŁUĆ W OCZY, ALE CORAZ MNIEJ OSÓB SIĘ DO NICH PRZYZNAJE, BO KŁUJE NIE TYLKO WYDANA SUMA – zapowiedź.

— W TE BILLBOARDY I SPOTY WŁOŻONO WIĘCEJ PIENIĘDZY NIŻ W CALĄ KAMPANIĘ PREZYDENCKĄ ANDRZEJA DUDY – Krzysztof Skórzyński: 19 mln wydano na kampanię wymierzoną w sądy i sędziów.

— SŁOWA WICEMINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI [MICHAŁA WÓJCIKA] ZASŁUGUJĄ NA TO, BY WYBRZMIAŁY – Skórzyński: To nie jest kampania PiS-u, to nie jest kampania rządu, a to są fakty.

— SZEFEM FUNDACJI, KTÓRA PROWADZI AKCJĘ O PARTYJNEJ WERSJI ZMIAN W SĄDOWNICTWIE JEST WPŁYWOWY RADNY PIS-U – Skórzyński dalej: Kampanię inaugurowała i podpisywała się pod nią premier, a pieniądze na nią wyłożyły państwowe spółki.

— ZA KAMPANIĘ ODPOWIADAJĄ BYLI BLISCY WSPÓŁPRACOWNICY BEATY SZYDŁO – Skórzyński: Dostali za to pieniądze bez przetargu.

— W PONIEDZIAŁEK PKW NA WNIOSEK OPOZYCJI ROZSTRZYGNIE, CZY 19 MLN NA KAMPANIĘ RZEKOMO NIERZĄDOWĄ NIE JEST PRZYPADKIEM BEZPRAWNYM FINANSOWANIEM KAMPANII CZYSTO PARTYJNEJ – Skórzyński dalej.

— JEAN CLAUDE-JUNCKER O STANIE UE.

— SPÓR W RZĄDZIE O UNIWERSYTET MEDYCZNY W ŁODZI.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— ABW KONTAKTOWAŁA SIĘ Z SZEFEM AMBER GOLD? – belka.

— Komisja śledcza do spraw Amber Gold, ujawniła rozbieżności w stenogramach rozmów podsłuchanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i dotyczących rzekomych kontaktów ABW z szefem piramidy finansowej Marcinem P. Rozbieżności wyszły na jaw w trakcie przesłuchania Emila Marata, byłego doradcy zarządu Amber Gold.

— Emil Marat miał być kołem ratunkowym, był dobrze opłacany. Utrzymuje, że nie był świadomy przestępczej przeszłości i mógł chcieć kupić czas. Okazało się, że członkowie dysponują 2 wersjami stenogramu. Komisja zamierza przesłuchać Cichockiego – Bartłomiej Graczak.

— Prezydent Andrzej Duda rozpoczął dziś konsultacje dotyczące zmian w ustawach o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Rozmawiał z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych. Prezydent ma przedstawić projekty ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości za niecałe dwa tygodnie.

— PRZECIW REFORMIE SĄ FINANSOWANE Z ZAGRANICY FUNDACJE – Ewa Bugała.

— PFN przygotowała całą kampanię informacyjną, by sprostować nagłaśniane za granicą nieprawdziwe informacje o Polsce – Bugała.

— FRONT OBRONY PRZYWILEJÓW SB – belka.

— Obrońca Tomasza Turowskiego należący do Naczelnej Rady Adwokackiej, znany profesor prawa Uniwersytetu Gdańskiego, adwokat wychwalający „wielką osobowość” Jerzego Jaskierni, a także pełnomocniczka ikony aborcjonistek, Alicji Tysiąc – to lista prawników i kancelarii adwokackich, które chcą bronić emerytalnych przywilejów odebranych byłym funkcjonariuszom służb PRL przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Listę przygotowała Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP, a dotarli do niej dziennikarze „Gazety Polskiej”.

— STANOWISKO TUSKA DO LIKWIDACJI? – belka.

— CZY JUNCKER ZLIKWIDUJE STANOWISKO ZAJMOWANE PRZEZ TUSKA? Jean Claude Juncker uważa, że Europa potrzebuje jednego kapitana. Proponuje połączenie swojego stanowiska, z funkcją szefa Rady Europejskiej. Czy może to oznaczać likwidację stanowiska , które zajmuje Donald Tusk?

— Od dawna mówi się o stanowisku szefa Rady jako niepotrzebnym i sztucznym – Jan Korab.

— Ze słów Junckera nie mogli się cieszyć zwolennicy UE dwóch prędkości – Korab.

— Nie wymienił nazwy naszego państwa, ale groził Polsce. Mógł liczyć na poparcie totalnej opozycji i ripostę Legutki – Korab.

— GRONKIEWICZ-WALTZ STAWIA SIĘ PONAD PRAWEM – belka.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— PREZYDENT DOTRZYMA TERMINU, O KTÓRYM MÓWIŁ, WETUJĄC USTAWY – Dariusz Ociepa: Dwa miesiące mijają 24 września.

— ANDRZEJ DUDA NIE POKAZAŁ DZIŚ GOTOWYCH PROJEKTÓW, ALE NAKREŚLIŁ KIERUNEK ZMIAN – Ociepa dalej: Jedną z nich ma być przekazanie prezydentowi kompetencji, które w projekcie autorstwa PiS należały do ministra sprawiedliwości.

— PO SPOTKANIU W PAŁACU PLATFORMA ZAPOWIEDZIAŁA JEDNAK, ŻE TEGO ROZWIĄZANIA NIE POPRZE – Ociepa.

— KONSULTACJE U PREZYDENTA NIE MUSZĄ BYĆ TYLKO KURTUAZJĄ – Ociepa dalej: Po ostatnim, lipcowym spotkaniu z Pawłem Kukizem prezydent zaproponował wybór KRS większością 3/5. Tak jak sugerował wtedy Kukiz. To rozwiązanie ma się też znaleźć w nowej ustawie, ale z zastrzeżeniem.

— JAROSŁAW GOWIN TO STRONNIK PREZYDENTA, RESZTA ZJEDNOCZONEJ PRAWICY MOŻE JEDNAK CHCIEĆ ZMIENIĆ PREZYDENCKIE PROJEKTY W SEJMIE NIE DO POZNANIA – Ociepa: Tak aby w jak największym stopniu przypominały te zawetowane.

— W TEJ SPRAWIE PREZYDENT MIAŁ ZŁOŻYĆ DZIŚ PLATFORMIE KLUCZOWĄ DEKLARACJĘ – Ociepa: W materiale wypowiedź Grzegorza Schetyny o tym, że PAD jest gotów ponownie zawetować ustawy.

— WYMOWNE JEST TO, ŻE PREZYDENT NIE ZAPROSIŁ DOTYCHCZAS NA KONSULTACJE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI – Ociepa dalej.

— PREZYDENT CHCE POKAZAĆ, ŻE TO ON ROZDAJE KARTY – Ociepa.

— PAD REWANŻUJE SIĘ ZIOBRZE – konkluzja Ociepy: Przygotowując ustawę o SN minister sprawiedliwości nie konsultował jej z prezydentem. Teraz Andrzej Duda rewanżuje się tym samym. To ma pokazać miejsce ministra Ziobry w szeregu. W drugim szeregu.

— SĘDZIOWIE W ŁODZI PROTESTUJĄ PRZECIWKO PLANOWANYM ZMIANOM PERSONALNYM – zapowiedź.

— ZBIGNIEW ZIOBRO WŁAŚNIE ZACZYNA KORZYSTAĆ Z PRAWA, KTÓRE DAŁA MU USTAWA O SĄDACH POWSZECHNYCH – Piotr Michalak: W sądzie okręgowym w Warszawie minister odwołał kończącą kadencję prezes sądu oraz przed upływem kadencji trzy wiceprezes.

— NA PODOBNĄ DECYZJĘ CZEKAJĄ W ŁODZI, ALE NIE BEZCZYNNIE – Michalak dalej.

— W czasie gdy na nowo wybucha dyskusja nt. dwóch ustaw sądowych, po cichu wchodzi w życie trzecia, ta niezawetowana. I już wkrótce wszyscy wątpiący będą mogli powiedzieć ministrowi: sprawdzam – konkluzja Michalaka.

— KOSZTY AKCJI BILLBOARDOWEJ – BLISKO 20 MLN ZŁ – POKRYŁY PAŃSTWOWE FIRMY – zapowiedź.

— KONTROWERSJE BUDZI FAKT, ŻE PIENIĄDZE PRZECHODZĄ PRZEZ ZWIĄZANĄ Z PIS-EM POLSKĄ FUNDACJĘ NARODOWĄ – Jarosław Gugała.

— KOSZTUJĄCA 19 MLN ZŁ KAMPANIA BILLBOARDOWO-TELEWIZYJNA BUDZI CORAZ WIĘKSZE KONTROWERSJE – Grzegorz Kępka: Władze Warszawy domagają się od PFN wyjaśnień, czy ta ma prawo prowadzić taką akcję.

— PFN MIAŁA PROMOWAĆ NASZ KRAJ ZA GRANICĄ, KAMPANIA SKIEROWANA JEST JEDNAK DO POLAKÓW W KRAJU – Kępka dalej.

— KAMPANIA PROMUJE ROZWIĄZANIA PROPONOWANE PRZEZ PIS – Kępka.

— TRUDNO UZNAĆ OBECNOŚĆ PREMIER NA KONFERENCJI INAUGURUJĄCEJ KAMPANIĘ ZA PRZYPADEK – Kępka dalej.

— 19 mln zł przeznaczonych na kampanię ws. sądownictwa to mniej więcej tyle ile wynosi roczna subwencja dla PiS. Matematycznie rzecz biorąc opłaca się sięgnąć po pieniądze ze spółek Skarbu Państwa. Ale rachunek polityczny może być inny – konkluzja Kępki.

— W OSTATNICH SONDAŻACH WZRASTA POPARCIE I ZAUFANIE DO PREZYDENTA DUDY, PIS RÓWNIEŻ ODNOTOWUJE WZROST NOTOWAŃ – zapowiedź.

— MACIERZYSTA PARTIA MUSI LICZYĆ SIĘ Z PREZYDENTEM – Agnieszka Milczarz.

— W RANKINGU ZAUFANIA CBOS PREZYDENTA MA REKORDOWE POPARCIE – Milczarz dalej.

— PIS JEST KRÓLEM SONDAŻY – Milczarz.

— PIS MA SIŁĘ, SZEF PLATFORMY PRZYZNAJE SIĘ DO SŁABOŚCI – Milczarz dalej.

— POLITYCY PLATFORMY CHYBA DOPIERO TERAZ ZAUWAŻYLI, ŻE NIE WSZYSCY, KTÓRZY BRONILI SĄDÓW NA ULICACH, IDENTYFIKUJĄ SIĘ Z OPOZYCJĄ – Milczarz.

— WRACA IDEA WSPÓLNYCH LIST NA WYBORY SAMORZĄDOWE – Milczarz dalej.

Pozostałe z : Stan gry

STAN GRY: Karnowski: Opozycji po prostu nie ma, Dorn: PiS-u nie stać na konfrontację ze skrajną prawicą, Zoll: Dziś uważam, że głosowałem źle i źle orzekliśmy ws religii w szkołach

— DUMNY WŁAŚCICIEL 36 KONT MOŻE OKAZAĆ SIĘ GRABARZEM OPOZYCJI – pisze Michał Karnowski: “Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (dumny właściciel 36 kont, trudnej do ustalenia liczby mieszkań, trzymający zwyczajowo pieniądze w kopertach, hojnie na dodatek podobno obdarowywany z żoną przez dziadków, którzy przywieźli z wojny walizkę biżuterii) ogłosił samodzielny start, Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Bonkowski na jedynce Faktów, Wiadomości: CBA każdego tygodnia udowadnia, że nie jest policją polityczną

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Hofman: Morawiecki został postawiony w trudnej sytuacji. Dziś coś trzeba zrobić, bo to samo nie zniknie Tusk: Powiedziałem Morawieckiemu że sytuacja jest bardzo poważna Morawiecki: Polska chce eliminacji rabatów i wspiera tzw. digital tax Morawiecki: Polska jest w dobrej pozycji wyjściowej. Rozumiemy potrzeby nowego budżetu, jak i Czytaj więcej →

STAN GRY: Sakiewicz o ochronie relacji z USA i Izraelem: Najważniejsze, by nie eskalować konfliktu, który wyraźnie podgrzewają lewica i siły prorosyjskie, Zaremba o PAD: Wczoraj był prawie wygnańcem z własnego obozu, dziś jest współliderem

— TOMASZ SAKIEWICZ O TYM, BY NIE EKSKALOWAĆ: “Sprawy polsko-żydowskie nie są czarno- białe. Jednak w tej chwili najważniejsze jest to, by nie eskalować konfliktu, który wyraźnie podgrzewają lewica i siły prorosyjskie. Bez wątpienia w interesie Polski jest obrona naszego dobrego imienia, ale przede wszystkim dobre kontakty z USA i Czytaj więcej →