OBRAZ DNIA: TVP o Adamowiczu: Właściciel 36 kont, KKZ: SN pod presją ustaw, które przygotowuje prezydent

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Giertych: Czas pomyśleć o tym, aby Platforma zbudowała jakiś szerszy obóz polityczny

Giertych: Myślę, że zrobią hybrydę, która będzie oznaczała wymianę SN w białych rękawiczkach
Budka: Nie będę królobójcą
W czwartek spotkanie prezydentów Polski i Niemiec m.in. w sprawie reparacji
W październiku w PE może odbyć się kolejna debata nt. Polski
KE wszczęła drugi etap postępowania ws. uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce
Kantar Public: PiS rośnie i ma prawie 40%, PO spada do 16%, SLD i PSL tuż pod progiem
Cymański o kampanii billboardowej: Nie ma co udawać, że jest wszystko super i cacy
Szydło: W obliczu takiego nieszczęścia i takiej klęski powinniśmy być wszyscy razem
http://300polityka.pl/live/2017/09/12/

*****

FAKTY TVN

— Premier Szydło chwaliła ministra Błaszczaka, a opozycja pytała, czy nie lepiej było 19 milionów złotych wydane na billboardy przeznaczyć na pomoc dla poszkodowanych.

— NA WYPOWIEDŹ O JASIU FASOLI ANTONI MACIEREWICZ POZWOLIŁ SOBIE PODCZAS DEBATY O TRAGEDII – Jakub Sobieniowski.

— Było mi po prostu smutno z tego względu, że mam wrażenie, że pan minister opowiadał inną rzeczywistość niż była w tamtych dniach i inną rzeczywistość niż jest dzisiaj – samorządowiec w Sejmie.

— Efektów tych działań nie widzi jednak wielu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, w tym sołtys Tonina Anna Czajka. – Dostaliśmy do tej pory 6 tysięcy złotych. Wniosek jest złożony o kolejne pieniądze rządowe, ale to wszystko. Nie znamy ani terminu, ani wysokości świadczeń – mówiła we wtorek. Pani Anna dodała, że mieszkańcy zaciągają kredyty i korzystają z pomocy darczyńców. – Państwo nie dało rady. Absolutnie nie- oceniła – Sobieniowski.

— Nie wiedziałem, że Amber Gold to piramida, nie kontaktowałem się z Marcinem P. – zapewniał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przed komisją śledczą do sprawy Amber Gold. Jest o to pytany, bo były szef Amber Gold twierdzi zupełnie co innego.

— PYTANIE O RELACJE Z MARCINEM P. MUSIAŁO PAŚĆ BO ZEZNAŁ O NICH MARCIN.P – Krzysztof Skórzyński.

— CHODZIŁO O TO, DLACZEGO URZĄD MIASTA ZABIEGAŁ O WSPARCIE FIRMY PRZED DZIAŁALNOŚCIĄ KTÓREJ ZABIEGAŁ NADZÓR FINANSOWY – Skórzyński.

— POLITYCZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ, BO ZDJĘCIE O KTÓRYM MÓWIŁ POLITYK PIS JAROSŁAW KRAJEWSKI – TO CYTAT: “BYŁO ŚWIADECTWEM PARASOLA POLITYCZNEGO NAD AMBER GOLD” – Skórzyński.

— Sąd Najwyższy odmawia odpowiedzi na pytanie czy Julia Przyłębska może przed sądem występować jako prezes Trybunału Konstytucyjnego. Legalność jej powołania zakwestionował były prezes Andrzej Rzepliński. Kwestia dotyczy powództwa Rzeplińskiego, który jeszcze jako prezes TK wniósł do sądu.

— SN BYŁ POD PRESJĄ USTAW, KTÓRE PRZYGOTOWUJE PREZYDENT I OCZEKIWAŃ WZ Z DZISIEJSZĄ DECYZJĄ – Katarzyna Kolenda-Zaleska.

— ZASKAKUJĄCA DECYZJA – Cezary Grabarczyk.

— JEST TO ZEJŚCIE Z LINII STRZAŁU – Sławomir Nitras.

— NASTRÓJ JEST TAKI SĘDZIOWIE BÓJCIE SIĘ I MOŻE STARAJĄ SIĘ UNIKAĆ TRUDNYCH SPRAW, SĄDY MOGĄ CHCIEĆ UCIEKAĆ OD ODPOWIEDZIALNOŚCI –  Ryszard Petru.

— NIE JESTESMY AKTORAMI ZJAWISK POLITYCZNYCH, ORZEKAMY NA PODSTAWIE PRZEPISÓW PRAWA – rzecznik SN.

— DECYZJA CIESZY PIS BO WŁAŚCIWIE NIE MA ŻADNEJ INSTANCJI, KTÓRA MOGŁABY ZAKWESTIONOWAĆ LEGALNOŚĆ WYBORU NIEKTÓRYCH CZŁONKÓW TK – KKZ.

— Czy policja będzie szkolić wojska obrony terytorialnej? I do czego? Po co specjalne porozumienie i wymiana informacji miedzy policją a nową formacją wojskową? – takie pytania zadają politycy opozycji i eksperci w związku z projektem, jaki powstał w Ministerstwie Obrony Narodowej. Cztery strony projektu umowy między Komendantem Głównym Policji a dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej ujawnił były wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak (PO).

*****

WIADOMOŚCI TVP

— WŁAŚCICIEL 36 KONT PRZED KOMISJĄ AMBER GOLD – belka.

— Komisja śledcza badająca aferę Amber Gold, przesłuchała prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz, wbrew zeznaniom założyciela piramidy finansowej, zaprzecza by zabiegał o kontakty z Marcinem P. Twierdzi też, że nie reklamował linii lotniczych, należących do Amber Gold. To o tyle zaskakujące, że zdjęcia trójmiejskich polityków Platformy Obywatelskiej, ciągnących samolot na płycie gdańskiego lotniska, stały się symbolem zaangażowania w promocję biznesu Marcina P., który oszukał tysiące Polaków.

— PRZEKRĘT NA 2 MILIARDY ZA RZĄDÓW PO-PSL – belka.

— Ponad dwa miliardy złotych – tyle miała stracić grupa Energa na niekorzystnych umowach z farmami wiatrowymi, zawartych za czasów rządów PO-PSL. Obecny prezes grupy Daniel Obajtek poinformował, że łącznie 150 umów uznaje za nieważne, bo zostały zawarte niezgodnie z prawem. Dzięki temu spółka przestanie tracić potężne pieniądze. Jest też szansa, że odzyska także te utracone.

— LIDER PO GROZIŁ BŁASZCZAKOWI: Będzie nowy system ostrzegania przed zagrożeniami. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że do końca września, rząd przygotuje konieczne zmiany. Dziś minister spraw wewnętrznych i administracji wyliczał, co rząd zrobił po przejściu nawałnic. Lider Platformy Obywatelskiej krytykował jednak działania rządzących a nawet groził Mariuszowi Błaszczakowi.

— NSA PRZYZNAJE RACJĘ MINISTERSTWU KULTURY – belka.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— POWAKACYJNE POSIEDZENIE SEJMU MIAŁO BURZLIWY PRZEBIEG I DOTYCZYŁO POMOCY PAŃSTWA DLA OFIAR SIERPNIOWYCH NAWAŁNIC – zapowiedź.

— FRAGMENTY SEJMOWEJ DEBATY.

— PODSTAWOWY ZARZUT OPOZYCJI – OPIESZAŁOŚĆ – Michał Kwiatkowski.

— Z TYMI POLITYCZNYMI PRZEPYCHANKAMI OSTRO KONTRASTUJE SZLACHETNOŚĆ DARCZYNÓW I POŚWIĘCENIE WOLONTARIUSZY – Kwiatkowski dalej.

— SN NIE ROZPATRZYŁ WNIOSKU ANDRZEJA RZEPLIŃSKIEGO WS. ZBADANIA PRAWIDŁOWOŚCI WYBORU JEGO NASTĘPCZYNI – zapowiedź.

— TO BYŁO DŁUGO OCZEKIWANIE POSTANOWIENIE – Dariusz Ociepa: SN miał się wypowiedzieć ws. legalności wyboru prezes TK Julii Przyłębskiej. Wniosek w tej sprawie złożył poprzedni prezes Trybunału.

— OCIEPA O WĄTPLIWOŚCIACH DOT. WYBORU PRZYŁĘBSKIEJ.

— SĘDZIOWIE ZATRZYMALI SIĘ NA KWESTIACH FORMALNYCH – Ociepa: Uznali, że składający wniosek o zbadanie tych wątpliwości prof. Rzepliński nie miał do tego uprawnień.

— POJAWIA SIĘ PYTANIE: CZY TAKIM ROZSTRZYGNIĘCIEM SN ZROBIŁ UNIK – Ociepa dalej.

— WCZORAJ TK ORZEKŁ, ŻE INNE SĄDY NIE MOGĄ KONTROLOWAĆ LEGALNOŚCI WYBORU SĘDZIÓW, W TYM PREZESA – Ociepa: Ale to nie miało ponoć znaczenia.

— PREZYDENT GDAŃSKA OŚWIADCZYŁ PRZED SEJMOWĄ KOMISJĄ DS. AMBER GOLD, ŻE MIASTO PRZYJMOWAŁO FINANSOWĄ POMOC OD TEJ FIRMY NA POCZĄTKU JEJ DZIAŁALNOŚCI, GDY NIKT NIE MIAŁ ŚWIADOMOŚCI, ŻE TO PIRAMIDA FINANSOWA – zapowiedź.

— JUŻ W SŁOWIE WSTĘPNYM PAWEŁ ADAMOWICZ POWTÓRZYŁ TO, CO MÓWI OD 5 LAT – Że nie miał żadnych kontaktów z Marcinem P. – Agnieszka Milczarz.

— ROZBIEŻNOŚĆ W ZEZNANIACH MOŻE BYĆ WERYFIKOWANA – Milczarz.

— RZĄD ZDECYDOWAŁ, ŻE PŁACA MINIMALNA WYNIESIE OD STYCZNIA 2100 ZŁ.

Pozostałe z : Stan gry

STAN GRY: Mastalerek o drugim expose, Fijołek o bliskim kompromisie z KE i scenariuszu wejścia PiS do EPP, GPC: Ruszyły prace nad ochroną zwierząt

— MASTALEREK O ZMARNOWANEJ SZANSIE NA 2 EXPOSE I SPROWADZENIE OPOZYCJI DO DEFENSYWY, KORNEL MORAWIECKI O TYM, ŻE PREMIER NIE MOŻE MÓWIĆ JAK EKSPERT – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/03/22/ — 300POLITYKA W TOP 3 MEDIÓW OBSERWOWANYCH NA TWITTERZE PRZEZ POSŁÓW I SENATORÓW – w RZ MICHAŁ KOLANKO RELACJONUJE RAPORT: “Hill+Knowlton Strategies sprawdziło Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Fakty: W Europie mamy spore szanse na sankcje i małe na kolejne sojusze, Wydarzenia o 500+: Opozycja pyta o sukcesy 100 dni, nie poprzedniego rządu

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Gliński: Nikt rozsądny w Polsce nie chce wyprowadzać Polski z UE Bielan: Nie ma zawodu z premiera Morawieckiego. Rozmawiałem z prezesem Bielan: Prezes Kaczyński jest przeziębiony Szefernaker o MC: Dziś nadzór pełni premier bezpośrednio przez sekretarza stanu i pewnie decyzje czy będzie nowy minister zostaną ogłoszone Hermeliński: Czytaj więcej →

RAMÓWKA ŚRODOWEGO WIECZORU: Gliński, Szefernaker, Bielan, Dera, Kukiz, Piebiak, Horała, Dorn i Żurek

17:45 Paweł Szefernaker – POLSAT NEWS Popołudniowe Graffiti 18:02 Andrzej Dera – RMF FM Popołudniowa rozmowa 19:15 Adam Bielan – POLSAT NEWS Gość Wydarzeń 19:26 Adam Strzembosz – TVN24 FpF 19:57 Piotr Gliński, Arkadiusz Mularczyk, Andrzej Halicki – TVP INFO Gość Wiadomości 20:00 Paweł Kukiz – TVN24 Kropka nad i Czytaj więcej →

STAN GRY: Szułdrzyński: Z technokraty w gawędziarza, Słojewska: Morawiecki wypada znacznie gorzej niż Szydło, GW: Klapa białej księgi, Beylin o SLD: Gigant wśród karłów

— 300LIVE: CZAPUTOWICZ O BEZPIECZEŃSTWIE I PARTNERSTWIE Z NIEMCAMI, Mastalerek: W 2010 PO-PSL zmieniło malowanie samolotów LOT. Na 100-lecie niepodległości Dobra Zmiana nie da rady? Damy radę http://300polityka.pl/live/2018/03/21/ — WOJCIECH MUCHA O FAKE NEWS WS FACEBOOKA W KAMPANII DUDY – pisze w GPC: “Nic nie wiadomo o tym, by z usług Czytaj więcej →