OBRAZ DNIA: TVP o Adamowiczu: Właściciel 36 kont, KKZ: SN pod presją ustaw, które przygotowuje prezydent

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Giertych: Czas pomyśleć o tym, aby Platforma zbudowała jakiś szerszy obóz polityczny

Giertych: Myślę, że zrobią hybrydę, która będzie oznaczała wymianę SN w białych rękawiczkach
Budka: Nie będę królobójcą
W czwartek spotkanie prezydentów Polski i Niemiec m.in. w sprawie reparacji
W październiku w PE może odbyć się kolejna debata nt. Polski
KE wszczęła drugi etap postępowania ws. uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce
Kantar Public: PiS rośnie i ma prawie 40%, PO spada do 16%, SLD i PSL tuż pod progiem
Cymański o kampanii billboardowej: Nie ma co udawać, że jest wszystko super i cacy
Szydło: W obliczu takiego nieszczęścia i takiej klęski powinniśmy być wszyscy razem
http://300polityka.pl/live/2017/09/12/

*****

FAKTY TVN

— Premier Szydło chwaliła ministra Błaszczaka, a opozycja pytała, czy nie lepiej było 19 milionów złotych wydane na billboardy przeznaczyć na pomoc dla poszkodowanych.

— NA WYPOWIEDŹ O JASIU FASOLI ANTONI MACIEREWICZ POZWOLIŁ SOBIE PODCZAS DEBATY O TRAGEDII – Jakub Sobieniowski.

— Było mi po prostu smutno z tego względu, że mam wrażenie, że pan minister opowiadał inną rzeczywistość niż była w tamtych dniach i inną rzeczywistość niż jest dzisiaj – samorządowiec w Sejmie.

— Efektów tych działań nie widzi jednak wielu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, w tym sołtys Tonina Anna Czajka. – Dostaliśmy do tej pory 6 tysięcy złotych. Wniosek jest złożony o kolejne pieniądze rządowe, ale to wszystko. Nie znamy ani terminu, ani wysokości świadczeń – mówiła we wtorek. Pani Anna dodała, że mieszkańcy zaciągają kredyty i korzystają z pomocy darczyńców. – Państwo nie dało rady. Absolutnie nie- oceniła – Sobieniowski.

— Nie wiedziałem, że Amber Gold to piramida, nie kontaktowałem się z Marcinem P. – zapewniał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przed komisją śledczą do sprawy Amber Gold. Jest o to pytany, bo były szef Amber Gold twierdzi zupełnie co innego.

— PYTANIE O RELACJE Z MARCINEM P. MUSIAŁO PAŚĆ BO ZEZNAŁ O NICH MARCIN.P – Krzysztof Skórzyński.

— CHODZIŁO O TO, DLACZEGO URZĄD MIASTA ZABIEGAŁ O WSPARCIE FIRMY PRZED DZIAŁALNOŚCIĄ KTÓREJ ZABIEGAŁ NADZÓR FINANSOWY – Skórzyński.

— POLITYCZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ, BO ZDJĘCIE O KTÓRYM MÓWIŁ POLITYK PIS JAROSŁAW KRAJEWSKI – TO CYTAT: “BYŁO ŚWIADECTWEM PARASOLA POLITYCZNEGO NAD AMBER GOLD” – Skórzyński.

— Sąd Najwyższy odmawia odpowiedzi na pytanie czy Julia Przyłębska może przed sądem występować jako prezes Trybunału Konstytucyjnego. Legalność jej powołania zakwestionował były prezes Andrzej Rzepliński. Kwestia dotyczy powództwa Rzeplińskiego, który jeszcze jako prezes TK wniósł do sądu.

— SN BYŁ POD PRESJĄ USTAW, KTÓRE PRZYGOTOWUJE PREZYDENT I OCZEKIWAŃ WZ Z DZISIEJSZĄ DECYZJĄ – Katarzyna Kolenda-Zaleska.

— ZASKAKUJĄCA DECYZJA – Cezary Grabarczyk.

— JEST TO ZEJŚCIE Z LINII STRZAŁU – Sławomir Nitras.

— NASTRÓJ JEST TAKI SĘDZIOWIE BÓJCIE SIĘ I MOŻE STARAJĄ SIĘ UNIKAĆ TRUDNYCH SPRAW, SĄDY MOGĄ CHCIEĆ UCIEKAĆ OD ODPOWIEDZIALNOŚCI –  Ryszard Petru.

— NIE JESTESMY AKTORAMI ZJAWISK POLITYCZNYCH, ORZEKAMY NA PODSTAWIE PRZEPISÓW PRAWA – rzecznik SN.

— DECYZJA CIESZY PIS BO WŁAŚCIWIE NIE MA ŻADNEJ INSTANCJI, KTÓRA MOGŁABY ZAKWESTIONOWAĆ LEGALNOŚĆ WYBORU NIEKTÓRYCH CZŁONKÓW TK – KKZ.

— Czy policja będzie szkolić wojska obrony terytorialnej? I do czego? Po co specjalne porozumienie i wymiana informacji miedzy policją a nową formacją wojskową? – takie pytania zadają politycy opozycji i eksperci w związku z projektem, jaki powstał w Ministerstwie Obrony Narodowej. Cztery strony projektu umowy między Komendantem Głównym Policji a dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej ujawnił były wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak (PO).

*****

WIADOMOŚCI TVP

— WŁAŚCICIEL 36 KONT PRZED KOMISJĄ AMBER GOLD – belka.

— Komisja śledcza badająca aferę Amber Gold, przesłuchała prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz, wbrew zeznaniom założyciela piramidy finansowej, zaprzecza by zabiegał o kontakty z Marcinem P. Twierdzi też, że nie reklamował linii lotniczych, należących do Amber Gold. To o tyle zaskakujące, że zdjęcia trójmiejskich polityków Platformy Obywatelskiej, ciągnących samolot na płycie gdańskiego lotniska, stały się symbolem zaangażowania w promocję biznesu Marcina P., który oszukał tysiące Polaków.

— PRZEKRĘT NA 2 MILIARDY ZA RZĄDÓW PO-PSL – belka.

— Ponad dwa miliardy złotych – tyle miała stracić grupa Energa na niekorzystnych umowach z farmami wiatrowymi, zawartych za czasów rządów PO-PSL. Obecny prezes grupy Daniel Obajtek poinformował, że łącznie 150 umów uznaje za nieważne, bo zostały zawarte niezgodnie z prawem. Dzięki temu spółka przestanie tracić potężne pieniądze. Jest też szansa, że odzyska także te utracone.

— LIDER PO GROZIŁ BŁASZCZAKOWI: Będzie nowy system ostrzegania przed zagrożeniami. Premier Beata Szydło zapowiedziała, że do końca września, rząd przygotuje konieczne zmiany. Dziś minister spraw wewnętrznych i administracji wyliczał, co rząd zrobił po przejściu nawałnic. Lider Platformy Obywatelskiej krytykował jednak działania rządzących a nawet groził Mariuszowi Błaszczakowi.

— NSA PRZYZNAJE RACJĘ MINISTERSTWU KULTURY – belka.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— POWAKACYJNE POSIEDZENIE SEJMU MIAŁO BURZLIWY PRZEBIEG I DOTYCZYŁO POMOCY PAŃSTWA DLA OFIAR SIERPNIOWYCH NAWAŁNIC – zapowiedź.

— FRAGMENTY SEJMOWEJ DEBATY.

— PODSTAWOWY ZARZUT OPOZYCJI – OPIESZAŁOŚĆ – Michał Kwiatkowski.

— Z TYMI POLITYCZNYMI PRZEPYCHANKAMI OSTRO KONTRASTUJE SZLACHETNOŚĆ DARCZYNÓW I POŚWIĘCENIE WOLONTARIUSZY – Kwiatkowski dalej.

— SN NIE ROZPATRZYŁ WNIOSKU ANDRZEJA RZEPLIŃSKIEGO WS. ZBADANIA PRAWIDŁOWOŚCI WYBORU JEGO NASTĘPCZYNI – zapowiedź.

— TO BYŁO DŁUGO OCZEKIWANIE POSTANOWIENIE – Dariusz Ociepa: SN miał się wypowiedzieć ws. legalności wyboru prezes TK Julii Przyłębskiej. Wniosek w tej sprawie złożył poprzedni prezes Trybunału.

— OCIEPA O WĄTPLIWOŚCIACH DOT. WYBORU PRZYŁĘBSKIEJ.

— SĘDZIOWIE ZATRZYMALI SIĘ NA KWESTIACH FORMALNYCH – Ociepa: Uznali, że składający wniosek o zbadanie tych wątpliwości prof. Rzepliński nie miał do tego uprawnień.

— POJAWIA SIĘ PYTANIE: CZY TAKIM ROZSTRZYGNIĘCIEM SN ZROBIŁ UNIK – Ociepa dalej.

— WCZORAJ TK ORZEKŁ, ŻE INNE SĄDY NIE MOGĄ KONTROLOWAĆ LEGALNOŚCI WYBORU SĘDZIÓW, W TYM PREZESA – Ociepa: Ale to nie miało ponoć znaczenia.

— PREZYDENT GDAŃSKA OŚWIADCZYŁ PRZED SEJMOWĄ KOMISJĄ DS. AMBER GOLD, ŻE MIASTO PRZYJMOWAŁO FINANSOWĄ POMOC OD TEJ FIRMY NA POCZĄTKU JEJ DZIAŁALNOŚCI, GDY NIKT NIE MIAŁ ŚWIADOMOŚCI, ŻE TO PIRAMIDA FINANSOWA – zapowiedź.

— JUŻ W SŁOWIE WSTĘPNYM PAWEŁ ADAMOWICZ POWTÓRZYŁ TO, CO MÓWI OD 5 LAT – Że nie miał żadnych kontaktów z Marcinem P. – Agnieszka Milczarz.

— ROZBIEŻNOŚĆ W ZEZNANIACH MOŻE BYĆ WERYFIKOWANA – Milczarz.

— RZĄD ZDECYDOWAŁ, ŻE PŁACA MINIMALNA WYNIESIE OD STYCZNIA 2100 ZŁ.

Pozostałe z : Stan gry

STAN GRY: Szułdrzyński o Trzaskowskim: Kolejna bufonada polityka, którego wszyscy podejrzewają o to, że jest bufonem, Bierzyński: Jaki vs Trzaskowski. Do przerwy 3:0, Szczęśniak: Teraz władza zostanie sama ze sobą

— WPOLITYCE O CIEKAWEJ KAMPANII PŁAŻYŃSKIEGO: “Płażyński postawił na bezpośredni kontakt z gdańszczanami. Codziennie, bez medialnego szumu, spotka się z nimi w poszczególnych dzielnicach. – To setki bezcennych rozmów o Gdańsku widzianym z perspektywy lokalnych społeczności. Spotykam się z doskonałym przyjęciem, ludzie wskazują mi konkretnie, co trzeba w ich dzielnicach Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Kluzik: Biorąc pod uwagę to, co wiemy o wpływach Rosji, Macierewicz nie powinien spać spokojnie, Wiadomości: Kiedy Jaki prezentował program dla warszawskiego sportu, Trzaskowski tłumaczył się z narcystycznego wpisu

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Bodnar: Na liście obecności w Sejmie w rubryce I prezes SN nie ma żadnego nazwiska obok. Jak rozumiem, Kancelaria Sejmu nie uznaje Gersdorf Tomczyk: Warto, by opozycja występowała razem, nawet jeżeli arytmetyka jest po stronie rządzących Schetyna: To jest czarny dzień i bardzo smutny dla polskiej demokracji, Czytaj więcej →

STAN GRY: Morawiecki wesprze Ekstraklasę, Michał Olszewski w GW o Trzaskowskim: Rzecz w narcyzmie, Mucha o skalpie PiS wziętym przez futrzarzy, Majmurek i Dąbrowska gorzko o opozycji: Poprawka ze skuteczności

— WYNIKI ORLENU LEPSZE NIŻ PROGNOZY – PB: “W drugim kwartale 2018 r. zysk netto PKN Orlen wyniósł 1,74 mld zł. To o 13 proc. więcej niż przed rokiem i prawie o 45 proc. więcej od średniej oczekiwań analityków”. https://www.pb.pl/wyniki-pkn-orlen-lepsze-od-konsensu-prognoz-935456 — PKO BP ZAGRA W EKSTRAKLASIE – PB: “Największy polski Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Pochanke: PiS ostatecznie i politycznie chce zdobyć SN, KKZ: Władza chce szybko zapełnić SN, Wiadomości: Manifestujący słabą frekwencję próbują nadrobić agresją

— LIVEBLOG 300POLITYKI: PiS naprawia błąd w ustawie o SN PMM: Nie będzie silnej polskiej gospodarki bez silnego rolnictwa PiS zgłasza poprawki do projektu dot. sądów Ast: Mam nadzieję, że do września poznamy I prezesa SN Gersdorf w liście do PAD wytyka brak formalnego stwierdzenia przejścia w stan spoczynku i Czytaj więcej →