OBRAZ DNIA: Polsat: Karczewski coraz bardziej realizuje swoje ambicje, TVP: Opozycja odbiera Polakom prawo do informacji

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Komorowski o Macierewiczu: Ja byłem dla niego Komoruski, ale ja nie mam w życiorysie związków z agentem SB
Kempa: Cieszę się, że przyszła refleksja, żeby pomagać na miejscu
KE wystąpiła o nałożenie kar okresowych na Polskę
PAD spotkał się z marszałkiem Senatu ws. referendum
WKK o 11 listopada: Niedobrym jest pomysł organizowania w tym dniu referendum
Rząd opublikował dzisiejszy wyrok TK
Laskowski: Dzisiejszy wyrok TK może nie mieć znaczenia dla orzeczenia SN. Ale może być i tak, że będzie miał
http://300polityka.pl/live/2017/09/11/

— 50% NIE POPIERA PROTESTÓW WS SĄDÓW:
https://wiadomosci.wp.pl/cbos-polowa-polakow-nie-popiera-protestow-przeciwko-reformie-sadownictwa-6165033983125121a

— PEŁEN SKŁAD KOMITETU OBCHODÓW 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,733,sklad-komitetu-narodowych-obchodow-setnej-rocznicy-odzyskania-niepodleglosci-rzeczypospolitej-polskiej.html

*****

FAKTY TVN

— TRYBUNAŁ KONTRA SĄD NAJWYŻSZY.

— BEZ PUBLICZNEJ ROZPRAWY, ZA ZAMKNIĘTYMI DRZWIAMI TK OGŁOSIŁ DECYZJĘ – Katarzyna Kolenda-Zaleska.

— TAKIE ROZSTRZYGNIĘCIE JEST PO MYŚLI PIS-U, BO TO WŁAŚNIE PIS POPROSIŁO TRYBUNAŁ O ZBADANIE TEJ USTAWY – Kolenda-Zaleska dalej.

— PIS CHCIAŁO WERDYKTU TRYBUNAŁU GDY OKAZAŁO SIĘ, ŻE SN BĘDZIE BADAŁ PROCEDURĘ WYBORU PRZYŁĘBSKIEJ – Kolenda-Zaleska.

— NIE BYŁO UCHWAŁY – Kolenda-Zaleska dalej: Co może być naruszeniem prawa. To miał rozpatrzyć SN, ale TK nie tylko wydał werdykt korzystny dla PiS-u, ale też przyspieszył rozprawę tak, aby przyspieszyć jutrzejsze posiedzenie sądu.

— TRYBUNAŁ NIE BYŁ JEDNOMYŚLNY – Kolenda-Zaleska.

— SĄ PRAWNICY, KTÓRZY W OGÓLE KWESTIONUJĄ PRAWO TRYBUNAŁU DO ORZEKANIA W TEJ SPRAWIE – Kolenda-Zaleska dalej.

— PODKREŚLAJĄ TEŻ, ŻE TRYBUNAŁ PODWAŻYŁ SWOIM ORZECZENIEM ZASADĘ RÓWNOŚCI WOBEC PRAWA – Kolenda-Zaleska.

— OPOZYCJA NIE MA WĄTPLIWOŚCI, ŻE PIS CHCIAŁ ZAPEWNIĆ SOBIE PEŁNE POPARCIE TRYBUNAŁU – Kolenda-Zaleska dalej.

— ZDANIEM PRAWNIKÓW BEZ WZGLĘDU NA DECYZJĘ PRAWNIKÓW I TAK NIEWIELE TO ZMIENI – Kolenda-Zaleska.

— SĘDZIA PRZYŁĘBSKA POZOSTANIE PREZESEM TRYBUNAŁU NAWET GDYBY SN UZNAŁ JEJ WYBÓR ZA WADLIWY, BO WEDŁUG PRAWNIKÓW NIE MA PRZEPISÓW, KTÓRE POZWOLIŁYBY COŚ W TEJ SPRAWIE ZMIENIĆ – Kolenda-Zaleska dalej.

— POLSKA BĘDZIE WYSPĄ WOLNOŚCI, NAWET JEŻELI BĘDZIE SAMA – OGŁASZA PREZES KACZYŃSKI, CO NIE BRZMI DUMNIE, BRZMI GROŹNIE.

— JAROSŁAW KACZYŃSKI W MIESIĘCZNICOWYM PRZEMÓWIENIU NIE WSPOMNIAŁ O LECHU KACZYŃSKIM – Jakub Sobieniowski: Za to wrócił do pojęcia IV RP, którego PiS przez lata nie używało. Mówił też o Polsce w kontekście europejskim.

— OD PONAD 7 LAT TE PRZEMÓWIENIA PRZY OKAZJI MIESIĘCZNIC MAJĄ MOBILIZOWAĆ WYBORCÓW PIS-U I WYZNACZAJĄ POLITYCZNY KURS PIS-U, A TERAZ TAKŻE RZĄDU – Sobieniowski dalej: Wczorajsze przemówienie wyznacza więc kurs w polityce europejskiej albo antyeuropejskiej, o czym jest przekonana opozycja.

— JAN ŻARYN: Nie jesteśmy plastikowymi wymyślonymi w Brukseli ludźmi. Jesteśmy Polakami.

— TĘ SAMĄ POLITYKĘ PROWADZIŁ DAVID CAMERON – Sobieniowski: Który oficjalnie doceniał UE i członkostwo w niej.

— JEDNOCZEŚNIE CAMERON PRZEZ KILKA LAT FLIRTOWAŁ Z ANTYUNIJNYMI CIĄGOTAMI SWOJEJ WŁASNEJ PARTII – Sobieniowski dalej.

— PRZECIWNICY UE W WIELKIEJ BRYTANII TEŻ NARZEKALI NA UNIJNE PRZEPISY, ALE PRZEDE WSZYSTKIM STRASZYLI MIGRANTAMI – Sobieniowski: Tak, jak dziś niektórzy polscy politycy straszą uchodźcami.

— POLSCE PRZYSŁUGUJĄ REPARACJE OD NIEMIEC – TAKĄ EKSPERTYZĘ WYDAJE BIURO ANALIZ SEJMOWYCH NA ZLECENIE JEDNEGO Z POSŁÓW PIS.

— WICEPREMIER MORAWIECKI NIE CHCIAŁ POWIEDZIEĆ, CZY ZREZYGNOWAŁBY Z DOTACJI [UNIJNYCH] W ZAMIAN ZA REPARACJE, CO JESZCZE WCZORAJ PROPONOWAŁ JEGO KOLEGA Z RZĄDU – Maciej Knapik.

— 40 STRON SEJMOWEJ ANALIZY NICZEGO NIE PRZESĄDZA – Knapik dalej: Podobno mają być kolejne analizy.

— TO TEŻ PUŁAPKA NA OPOZYCJĘ, KTÓRA ARGUMENTUJĄC PRZECIWKO REPARACJOM, BĘDZIE OSKARŻANA O ZDRADĘ POLSKICH INTERESÓW – Knapik

— SZYSZKO PRZED UNIJNYM TRYBUNAŁEM WS. WYCINKI PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— UNIJNY SĘDZIA PRZECIW POLSCE – belka.

— PRZEDSTAWICIELE KE SĄ GŁUSI NA ARGUMENTY: Minister środowiska w Luksemburgu przekonywał sędziów unijnego Trybunału Sprawiedliwości do cofnięcia postanowienia o zakazie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. Profesor Jan Szyszko tłumaczył, że to konieczne, aby ochronić puszczę przed groźnym szkodnikiem – kornikiem drukarzem. Ale przedstawiciele Komisji Europejskiej są głusi na te argumenty. Dzisiaj Komisja wystąpiła o nałożenie kar finansowych na Polskę. Dlaczego to wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości, który powinien być bezstronny, zasugerował wniosek, którego autorem jest Komisja Europejska?

— KE nie umiała sformułować wniosku, zażądała sankcji, które są niemożliwe w tej procedurze, na nic się zdały tłumaczenia min. środowiska. Katarzynę Herman wyręczył wiceprezes Trybunału – Jan Korab.

— PREZYDENT SPOTKAŁ SIĘ Z MARSZAŁKIEM SENATU.

— STANISŁAW KARCZEWSKI: Rozmawialiśmy o referendum, o bieżącej sytuacji. Rozmowa była miła i odbyła się w dobrej atmosferze. Nie rozmawialiśmy o szczegółach, tylko o głównych kierunkach.

— MOŻEMY WYSTAWIĆ NIEMCOM RACHUNEK ZA ZBRODNIĘ – belka.

— Debata o niemieckich reparacjach wkracza w nowy etap. Polska ma prawo domagać się od Berlina odszkodowania za niemieckie zbrodnie popełnione w czasie drugiej wojny światowej. Tak wynika z opublikowanej dziś ekspertyzy Biura Analiz Sejmowych. Prawnicy, którzy ją przygotowali nie mają wątpliwości – roszczenia nie wygasły.

— TYLKO WOBEC POLSKI STOSOWANO PODWÓJNE STANDARDY, BO TYLKO Z NAMI NIE ZAWARTO UMOWY JEŚLI CHODZI O REPARACJE – Arkadiusz Mularczyk.

— TO JEST TEST DLA PARLAMENTARZYSTÓW OPOZYCJI CZY SĄ POLAKAMI, CZY SĄ RZECZNIKAMI STRONNICTWA PRUSKIEGO, PARTII BELIŃSKIEJ – Arkadiusz Mularczyk.

— POLSKA TO WYSPA WOLNOŚCI I TOLERANCJI – belka.

— Walczymy o Polskę, która będzie sprawiedliwa, suwerenna, niepodległa, wolna i silna – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas 89. miesięcznicy smoleńskiej. Jarosław Kaczyński dodał, że Polska pozostanie wyspą wolności i tolerancji i dodał, że kluczem do zwycięstwa jest cierpliwość i konsekwencja.

— JK PODKREŚLAŁ O JAKĄ POLSKĘ WARTO WALCZYĆ – Ewa Bugała.

— KACZYŃSKI O WYSPIE WOLNOŚCI.

— TĄ WYSPĄ POLSKA JUŻ SIĘ STAJE – Bugała.

— TURYŚCI REZYGNUJĄ Z WAKACJI W KRAJACH GDZIE ODBYWAJĄ SIĘ ZAMACHY TERRORYSTYCZNE I WYBIERAJĄ POLSKĘ – Bugała.

— W KRAJACH MEDIA KIERUJĄ SIĘ POPRAWNOŚCIĄ POLITYCZNĄ, DLATEGO WŁOSCY INTERNAUCI Z UZNANIEM ODNOSILI SIĘ DO RELACJI TVP PO ATAKU W RIMINI – Bugała.

— WYSPA WOLNOŚCI TO TAKŻE ROSNĄCA POLSKA GOSPODARKA, KTÓREJ WŁOSI I GRECY MOGĄ POZAZDROŚCIĆ – Bugała.

— CZY SĄD NAJWYŻSZY ZLEKCEWAŻY KONSTYTUCJĘ? – belka.

— Sądy powszechne w tym Sąd Najwyższy nie mają podstaw prawnych, by zajmować się sprawą wyboru prezesa Trybunału Konstytucyjnego – uznał Trybunał. Mimo to, Sąd Najwyższy rozpatrzy jutro sprawę wyboru sędzi Julii Przyłębskiej na prezesa Trybunału.

— TK NIE POZOSTAWIŁ ŻADNYCH WĄTPLIWOŚCI – Marcin Szypszak.

— OCZEKUJEMY ŻE SN BĘDZIE SIĘ STOSOWAŁ DO PRAWA – Arkadiusz Mularczyk.

— NOWE PASZPORTY TO BĘDZIE PREZENT DLA POLAKÓW.

— OPOZYCJA ODBIERA POLAKOM PRAWO DO INFORMACJI – belka.

— TOTALNA OPOZYCJA KRYTYKUJE KAMPANIĘ: Totalna opozycja krytykuję kampanię informacyjną „Sprawiedliwość”, dotyczącą rządowej reformy sądownictwa. Nowoczesna i Platforma Obywatelska twierdzą, że za pomocą publicznych pieniędzy, Prawo i Sprawiedliwość promuje partyjny projekt. Eksperci podkreślają, że chodzi o rozpoczęcie poważnej dyskusji o zmianach w wymiarze sprawiedliwości i przypominają, że jeszcze trzy lata temu, za miliony złotych rząd Donalda Tuska promował między innymi dziesięciolecie Polski w Unii Europejskiej.

— 19 MLN TO TYLKO UŁAMEK ZYSKÓW WYPRACOWANYCH PRZEZ NAJBOGATSZE PAŃSTWOWE SPÓŁKI – Konrad Wąż.

— EKSPERCI PRZYPOMINAJĄ ZUPEŁNIE INNĄ KAMPANIĘ – 3 LATA TEMU RZĄD TUSKA ZA 7 MLN PROMOWAŁ 10-LECIE CZŁONKOSTWA W UE – Wąż.

— WIADOMOŚCI W NIEDZIELĘ Z NAJWYŻSZĄ OGLĄDALNOŚCIĄ – informacja przeczytana przez Holecką.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— PREZYDENT DUDA POWOŁAŁ KOMITET NARODOWYCH OBCHODÓW SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.

— KACZYŃSKI ZAPOWIEDZIAŁ Z KOLEI BUDOWĘ IV RP, NAWET JEŚLI POLSKA MIAŁABY ZOSTAĆ W EUROPIE SAMA.

— PREZYDENT CHCE, ABY UROCZYSTOŚCI 11 LISTOPADA 2018 ROKU ODBYWAŁY SIĘ NIE TYLKO NA SZCZEBLU CENTRALNYM – Dariusz Ociepa.

— PO SPOTKANIU WS. OBCHODÓW, TAKŻE W PAŁACU ODBYŁO SIĘ KOLEJNE – Ociepa dalej: Od kilku dni informował o nim marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– JAK WYNIKA Z NASZYCH INFORMACJI, SPOTKANIA O KTÓRYM MÓWIŁ MARSZAŁEK NIE PLANOWAŁA KANCELARIA PREZYDENTA – Ociepa: Kancelaria była nim wręcz zaskoczona.

— DLATEGO ROZMOWA PREZYDENTA Z MARSZAŁKIEM ODBYŁA SIĘ JEDYNIE NA MARGINESIE SPOTKANIA WS. OBCHODÓW ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI – Ociepa dalej.

— REFERENDUM WŁAŚNIE 11 LISTOPADA CHCE PREZYDENT, ALE MARSZAŁEK KARCZEWSKI ZGŁASZA UWAGI – Ociepa: To o tyle ważne, że zgodę na referendum musi najpierw wyrazić Senat.

— W DRUŻYNIE PIS MOŻNA USŁYSZEĆ, ŻE MARSZAŁEK KARCZEWSKI ZACZYNA ENERGICZNEJ REALIZOWAĆ WŁASNE AMBICJE – Ociepa dalej: Liczy na start w wyborach na prezydenta Warszawy.

— OSTATECZNĄ DECYZJĘ PODEJMIE OCZYWIŚCIE PREZES KACZYŃSKI – Ociepa: Który wczoraj podczas miesięcznicy powrócił do dawno niesłyszanego hasła [o IV RP].

— KOMISJA EUROPEJSKA CHCE NAŁOŻENIA NA POLSKĘ KAR ZA NIEWSTRZYMANIE WYCINKI DRZEW W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ.

— ORZECZENIE MOŻE ZOSTAĆ BARDZO SZYBKO – Dorota Bawołek z Luksemburga: Nawet już za 2 tygodnie, ale choć trybunał zazwyczaj zasądza bardzo surowe kary, to tym razem trudno określić ich wysokość, bo wszystko jest tu bezprecedensowe. Polska jest pierwszym krajem w historii UE, która nie zastosowała się do postanowienia trybunału, a minister Szyszko dziś oficjalnie wnioskował o jego uchylenie.

— PRZECIWNICZKA MINISTRA SZYSZKI PRZED TRYBUNAŁEM BYŁA DZIŚ WYRAŹNIE NIEPRZYGOTOWANA – Bawołek.

— TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY OGŁOSIŁ DZIŚ, ŻE SĄDY NIE MOGĄ KONTROLOWAĆ WYBORU CZŁONKÓW TRYBUNAŁU PRZEZ SEJM ANI WYBORU PREZESA PRZEZ PREZYDENTA.

— TO BYŁO ORZECZENIE WE WŁASNEJ SPRAWIE – Grzegorz Kępka: Sędziowie uznali, że według Konstytucji inne sądy nie mogą kontrolować legalności ich wyboru przez Sejm, więc także legalności wyboru prezesa i wiceprezesa Trybunału.

— WĄTPLIWOŚCI DOTYCZĄ NOMINACJI JULII PRZYŁĘBSKIEJ NA PREZESA TK – Kępka dalej: Prezydent ją wskazał, choć wbrew ustawie ZO nie podjęło koniecznej uchwały.

— JUTRO SPRAWĄ WYBORU PRZYŁĘBSKIEJ ZAJMIE SIĘ SN – Kępka.

— ANI PREZES ANI WICEPREZES TRYBUNAŁU W TEJ SPRAWIE NIE ORZEKALI, ALE PRZYŁĘBSKA JUŻ KILKA DNI TEMU NAPISAŁA DO SN TO SAMO, CO DZIŚ ORZEKŁ TRYBUNAŁ – Kępka dalej.

— ODWOŁANO TEŻ JAWNOŚĆ ROZPRAWY – Kępka.

— TRUDNO PRZEWIDZIEĆ, CO JUTRO ZDECYDUJE SN – Kępka dalej.

— INACZEJ JEST Z TK – konkluzja Kępki: Jego dzisiejsze orzeczenie raczej nikogo nie zaskoczyło.

— BIURO ANALIZ SEJMOWYCH UZNAŁO, ŻE POLSKA MA PODSTAWY PRAWNE DO TEGO, BY WYSTĄPIĆ DO NIEMIEC O ODSZKODOWANIA WOJENNE.

—————-

fot. Twitter Jana Kunerta

Pozostałe z : Stan gry

OBRAZ DNIA: Morawiecki: Szef tego obozu politycznego podkreślał zawsze, że…, Polsat: Prztyczek PiS w nos Gowina, Fakty o bankach, które płacą za SKOK-i

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Łapiński: Prezydent nie zajmuje się kampaniami, tylko pisze ustawy Łapiński o reparacjach: To jest kwestia tego, czy się to robi umiejętnie czy nieumiejętnie Łapiński o ustawie Błaszczaka: Trzeba ustalić czy tej służbie potrzebne są takie kompetencje Łapiński: Powinniśmy respektować orzeczenia ETS Łapiński wyklucza konsultowanie projektów z rządem Czytaj więcej →

RAMÓWKA ŚRODOWEGO WIECZORU: Łapiński, Radziwiłł, Petru, Jaki, Komorowski, Balcerowicz, Zandberg, Budka i Siarkowska

18:00 Ryszard Petru – POLSAT NEWS Popołudniowe Graffiti 18:00 Barbara Nowacka, Elżbieta Jakubiak, Adam Szłapka – TVN24 Tak jest 18:02 Bronisław Komorowski – RMF FM Popołudniowa rozmowa 18:25 Patryk Jaki – TVP Info O co chodzi 19:15 Leszek Balcerowicz – POLSAT NEWS Gość Wydarzeń 19:26 Borys Budka, Agnieszka Ścigaj – TVN24 Czytaj więcej →

STAN GRY: Krytyka Polityczna chwali PiS za Warszawę, GPC: Dekoncentracja wczesną jesienią, DGP: Prof. Bojańczyk za Bodnara?

— PREZYDENT POMAGA KOLEDZE Z SLD BUDOWAĆ SMART CITY – jedynka Gazety Krakowskiej: “Spółka, której właścicielem jest Krzysztof Klimczak, były działacz SLD, dostała pełnomocnictwa prezydenta na wykonywanie projektów „inteligentnego miasta”. Ma ona m.in. stworzyć miejską wypożyczalnię aut”. http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/krakow/a/czlowiek-z-sld-kolega-prezydenta-i-jego-mala-firma-zrobia-nam-smart-city,12498848/ — MOŻNA PIS-U NIE LUBIĆ ALE TO PIS DAŁ LOKATOROM NADZIEJE NA Czytaj więcej →