— WYBORCY PO ZMIENIAJĄ DIETĘ – tytuł w GPC o nowe diecie w więzieniach.

— 300LIVE:
Duda: Czas najwyższy na rozpoczęcie dyskusji nad zmianą Konstytucji
Kierwiński: Wybory samorządowe podstawowym sprawdzianem dla Schetyny
Szydło: Polska jest i będzie aktywnym członkiem debaty nad przyszłością NATO
Sawicki: Ponowimy wniosek o odwołanie Jurgiela
Czarnecki: Budka jest uważany za tego, który piłuje gałąź pod Schetyną
Polityczny plan piątku: debata konstytucyjna z udziałem PAD, tweetup u Streżyńskiej, spotkanie Szydło-Stoltenberg
http://300polityka.pl/live/2017/08/25/

— ŚRODOWISKO PIS MA MIMO WSZYSTKO WBUDOWANE DEMOKRATYCZNE BEZPIECZNIKI- RAFAŁ WOŚ W DGP: “Zacznijmy od rządu PiS. Czy należy się go bać? Nie, nie należy. I to z kilku powodów. Po pierwsze – wydarzenia ostatnich miesięcy (prezydenckie weto) pokazują, że jest to środowisko, które jednak mimo wszystko ma wbudowane demokratyczne bezpieczniki. Warto to zauważyć i docenić. Nawet jeśli nie pasuje popularnej w obozie anty-PiS-u opowieści, że PiS to PiS. Zły i koniec. I nie ma co dzielić włosa na czworo. Po drugie – PiS nie jest wszechpotężny. Rządzi dwa lata, mając samodzielną parlamentarną większość, której nie miał dotąd nikt w historii III RP. I co? I zdołał uchwalić tylko kilka kluczowych swoich zamierzeń. A wiele utknęło na legislacyjnych i organizacyjnych mieliznach. I to nawet nie z powodu oporu opozycji, bo przed nią PiS z przyczyn prestiżowych nie klęka nigdy. Wiele reform zostało wstrzymanych albo z powodu nieudolnego przygotowania (finansowanie mediów publicznych, podatek sklepowy), albo w wyniku oporów grup lobbingowych (jednolity podatek, prawo łowieckie, opłata paliwowa). Znów przeczy to popularnej narracji o partii Jarosława Kaczyńskiego, która konsekwentnie i demonicznie realizuje plan rozłożenia na łopatki polskiej demokracji. Po trzecie – o czym często zapominają PiS-ożercy, ugrupowanie to nie spadło z księżyca. To partia, która reprezentuje pewien typ wrażliwości i potrzeb naszego społeczeństwa, i bardzo dobrze, że został on wciągnięty do współrządzenia krajem. Inaczej o demokracji (rozumianej jako zarządzanie dobrem wspólnym razem, a nie tylko przez część obywateli) nie mogłoby być w Polsce mowy”.

— DUDA NADSZARPNĄŁ AUREOLĘ KACZYŃSKIEGO – Marek Beylin w GW: “Duda, wetując ustawy o sądownictwie i publicznie krytykując Ziobrę oraz Macierewicza, uderzył nie tylko w tych ministrów, lecz przede wszystkim w ich szefa Jarosława Kaczyńskiego. Naruszył bowiem filar systemu: niepodzielność władzy prezesa i mit jego wszechmocy. Kaczyński dobrze wie, że jest silny, dopóki nikt w jego obozie nie przeciwstawi się bezkarnie jego decyzjom. Dopóki w oczach swych ludzi i wyborców będzie uchodził za wodza jedynego i nieomylnego. Duda właśnie tę aureolę nadszarpnął, co wkrótce ośmieli także innych pisowców, by wyrażali otwarcie własne zdanie”.

— W POLSCE KONFRONTUJĄ SIĘ DWIE SŁABOŚCI – konkluzja Beylina: “PiS słabnie, konsekwentnie niszczy się sam. A sondaże dające mu 40 proc. poparcia? Dowodzą tylko, że opozycyjne partie nie potrafią tej słabości wykorzystać. Jakby nie pojęły, że bardzo wielu wyborców nie porzuci władzy, nawet niesprawnej i chaotycznej, jeśli po drugiej stronie widzą również chaos, niesprawność i niezdecydowanie. Bo konfrontują się w Polsce dwie słabości, władzy oraz opozycji i wciąż nie wiadomo, która słabość okaże się w wyborach ciut słabsza”. http://wyborcza.pl/7,75968,22273549,pis-slabnie-konsekwentnie-niszczy-sie-sam-a-sondaze-dajace.html#a=190&c=8000

— MAM BROŃ ATOMOWĄ ALE NIE MAM KONWENCJONALNEJ – KRZYSZTOF CZABAŃSKI  w rozmowie z Jackiem Gądkiem w gazeta.pl: “Mówiąc pewnym skrótem myślowym, to mam broń atomową, ale nie mam broni konwencjonalnej. Rada może odwołać władze spółek medialnych i powołać nowe. Ale na tym nasze uprawnienia jako RMN de facto się kończą. Mamy też prawo wglądu w sprawy TVP – podobnie jak rada nadzorcza. RMN nie może jednak podejmować żadnych decyzji operacyjnych w mediach publicznych, czyli obsadzać stanowisk kierowniczych – to może tylko zarząd”.

— WŁADZE TVP ZOSTANĄ OCENIONE ZA PÓŁ ROKU – MÓWI CZABAŃSKI: “Zobaczymy, jaka będzie wiosenna ramówka TVP. Ta jesienna, z którą będzie teraz ruszać telewizja, wciąż jest efektem biednego budżetu. Ale już wiosenne programy będą przedmiotem wnikliwej analizy i oceny. Również skutki tej ramówki, które będzie można zbadać bardziej obiektywnie niż obecnie. Na przełomie roku powinny już być uruchomione nowe badania oglądalności i słuchalności – na innej próbie, niż robi to Nielsen. Zobaczymy, czy tendencje…
– …spadkowe…
– …zarysowane w wynikach Nielsena się potwierdzą czy nie. Będziemy mieli ramówkę stworzoną nie za „budżet śmierci” i zobaczymy, jak jest ona oglądana i oceniana przez widzów. Wtedy będzie można wyciągać wnioski.
– Czyli najwcześniej za pół roku?
– Wiosną 2018 r.”

— CZABAŃSKI O OGLĄDALNOŚCI TVP: “Dostrzegam pewien sarkazm w pana słowach. Ale odpowiem: jestem bardzo ciekaw badań rynku – czy to, co pokazuje Nielsen się potwierdzi? To jest szalenie istotna informacja dla mnie i dla całego życia publicznego”.

— CZABAŃSKI O ODWOŁANIU PACZUSKIEJ: “Będziemy się tym zajmować. RMN zaprosiła zarząd TVP, by wyjaśnić czy i dlaczego, red. Marzena Paczuska o swoim odwołaniu dowiedziała się z internetu. W mediach społecznościowych czytam, że choć została odwołana, to nie ma jeszcze na to papieru. A to byłoby już jakieś horrendum świadczące o złym działaniu korporacji. Za to odpowiadają konkretni ludzie jak dyrektor TAI czy zarząd”.

— CZABAŃSKI O SZYDERSTWACH ZE STRONY MAZURKA I ZALEWSKIEGO: “Niektórzy taką opinię stawiają, ale radzę ostrożność. Bardzo lubię i cenię panów Igora Zalewskiego i Roberta Mazurka, którzy w swojej rubryce tak piszą o TVP. Pamiętam jednak, że robili kiedyś w TVP swój program satyryczny i spuśćmy nad nim kurtynę milczenia. Niech teraz oni będą ostrożniejsi w szafowaniu takimi określeniami jak „paździerzowa telewizja”. Mają przecież swój wkład w ten „paździerz” na ekranie TVP przed laty”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,22272149,krzysztof-czabanski.html

— RZĄD DA LUDZIOM WIĘCEJ PIENIĘDZY – jedynka Faktu.

— PIS ZAWSTYDZA POPRZEDNIKÓW, A TUSK NIGDY NIC NIE MÓGŁ – Fakt: “W budżecie państwa nie ma pieniędzy na takie pomysły – tak przed dwoma laty mówiła ówczesna premier Ewa Kopacz z PO o programie 500+. A rząd PiS, przedstawiając wstępny projekt budżetu na 2018 rok, dowodzi, że będą pieniądze i na 500 zł na dzieci, i na obniżenie wieku emerytalnego – i to przy jednoczesnym rekordowo niskim deficycie! Można? Można!”. http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/wiecej-na-500-i-na-emerytow-taki-jest-plan-rzadu-na-2018-rok/x8mwq99

— TAK MINISTER ŁAJAŁA PAP – FAKT O WITEK.

— SZANSE DUDY – PIOTRA I ANDRZEJA – Tomasz Krzyżak w RZ: “Dla obu stron jest to szansa. Dla Andrzeja Dudy – na polityczną ofensywę i nowy początek prezydentury. Dla związku – na to, by znów odcisnąć piętno na krajowej polityce. Jak wtedy, gdy w 1989 r. Komitet Obywatelski Solidarność wygrał wybory. I jak w 1997 r., gdy pod sztandarami Akcji Wyborczej Solidarność skupił rozproszoną prawicę i sięgnął po władzę”. http://www.rp.pl/Komentarze/308249877-Tomasz-Krzyzak-Szansa-Dudy—i-Piotra-i-Andrzeja.html?template=restricted

— 17% ZA PREMIEREM KACZYŃSKIM – SONDAŻ RZ: “Ponad 60 proc. badanych uważa jednak, że Jarosław Kaczyński nie powinien zastępować Beaty Szydło na stanowisku premiera. Za tym pomysłem jest 17 proc. ankietowanych, a co piąty respondent nie ma zdania w tej sprawie”.
http://www.rp.pl/Rzad-PiS/170829452-Sondaz-Kto-chce-by-Jaroslaw-Kaczynski-zostal-ponownie-premierem.html#ap-1

— NIE MA ZŁEJ KRWI POMIĘDZY PREZYDENTEM A PIS – Paweł Mucha w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “Nie ma złej krwi między prezydentem a PiS. Debata konstytucyjna toczyć się będzie z inicjatywy pana prezydenta przy poparciu społecznym i nie wyobrażam sobie, żeby politycy ignorowali potrzebę zorganizowania referendum. PiS jak już mówiłem, od wielu lat podnosi potrzebę merytorycznej debaty i zmiany konstytucji dla zapewnienia ram działalności sprawnie funkcjonującego państwa”. http://www.rp.pl/Polityka/308249868-Pawel-Mucha-Zaczynamy-powazna-debate-o-Polsce.html?template=restricted

— KARCZEWSKI WYWAŻONY, ALE WSPÓŁODPOWIEDZIALNY ZA ZLE ZMIANY – PAWEŁ RABIEJ W POLSAT NEWS: “- Ja mam taki plan dla Warszawy, na Warszawę aktywną, uczciwą, Warszawę otwartą. Wiem, że marszałek Karczewski jest oceniany jako osoba dość – powiedziałbym – spokojna i wyważona na tle Prawa i Sprawiedliwości, ale jestem też przekonany, że marszałek współodpowiada za to, co Prawo i Sprawiedliwość w ciągu ostatnich dwóch lat robi w Polsce, czyli za wszystkie za złe zmiany – powiedział Rabiej”.

— MAGDALENA RIGAMONTI PYTA BORYSA BUDKĘ O PODOBIEŃSTWO DO GOMUŁKI –  fragment rozmowy w DGP:
“- Pan jest wnukiem Władysława Gomułki?

– Tak zaczynamy?

– Hm.

– To chyba jedno z najohydniejszych kłamstw na mój temat.

– Podobny pan jest.

– Nie sądzę. Jakiś oszołom udający polskiego patriotę to wymyślił. Pewnie taki, co chodzi z napisem na koszulce „Polska Walcząca”, ale nie zna daty wybuchu powstania warszawskiego. To jest poziom drugiej strony – nie ma argumentów merytorycznych, nie potrafi się dyskutować, to się wymyśla różne draństwa i bzdury.

– Widzę, że to pana rusza.

– Rzadko kiedy ktoś wzbudza moją agresję. Ludzie mają prawo mnie obrażać, mówić, co o mnie myślą. Mogą mnie wyzywać od komuchów, ubeków, bo po mnie to spływa. W 1989 r. miałem 11 lat, więc ani komuchem, ani ubekiem być nie mogłem. Jednak myślę, że gdybym spotkał tego kogoś, kto wymyślił, że jestem wnukiem Gomułki, to nie ręczę za siebie. Delikatnie mówiąc – doszłoby do rękoczynów. A wie pani dlaczego? Bo niezwykle szanuję pamięć o obydwu, nieżyjących już, moich dziadkach. Zresztą ci, którzy mnie obrażają, najpierw zrobili ze mnie syna Gomułki, potem jednak sprawdzili, że urodziłem się w 1978 r.”.

— BORYS BUDKA O TYM, ŻE SCHETYNA MÓWI DO NIEGO BORYSŁAW: “To jest drobiazg. Zostałem Borysławem. Grzegorz Schetyna do tej pory tak do mnie mówi. Jego najbliższym współpracownikiem jest Piotr Borys, a ja jestem Borys Piotr Budka. Grzegorz często mówi do kogoś: idź do Borysa. I ludzie przychodzą do mnie, zamiast do Piotra. Albo na odwrót. Kiedy mieliśmy konwencje Platformy, przyjechałem do hotelu i okazało się, że mam dwa pokoje. Dlatego Grzegorz mówi do mnie Borysław, a do Piotra – Boria”.

— SCHETYNA GORZEJ WYSTĘPUJE RANO – mówi Budka Rigamonti: “Mówię pani, że Grzegorz nie jest politykiem wiecowym.

– Medialnym też nie jest.

– Medialnym jest wieczorami. Rano gorzej wypada. Żartujemy, że najlepszy jest, gdy ktoś go zdenerwuje. Więc ja radziłem mu, żeby poranków unikał.

– Pan się ze mną umówił o 8 rano.

– Wstałem o 4”.

— NA MÓJ NOS TUSK NIE WRÓCI – mówi Budka: “Pytanie do niego. Ale na mój nos nie wróci. Chyba, żeby kandydować na urząd prezydenta. Na pewno zdaje sobie sprawę, że teraz w PO jest praca, jest działanie. Zresztą, wie pani, ja nie zajmuję się gdybaniem, tylko wolę pracować, jechać do ludzi, rozmawiać. By wspólnie tworzyć dobry program dla Polski”.

— BUDKA O CIOCI KRYSI PAWŁOWICZ: “Z drugiej strony, mała tu, w Sejmie, nauczyła się raczkować. A rok temu w wakacje przez przypadek zyskała nową ciocię. Ciocię Krysię. Pawłowicz, dodam. Nieoczekiwanie zwołano komisję i musiałem zabrać Lenkę. Jedyne wolne miejsce było obok Krystyny Pawłowicz. I wszyscy usłyszeli: „Lenka, chodź, ciocia Krysia cię powachluje. Ale taty nie!”. I tak poseł Pawłowicz ociepliła sobie wizerunek. Uważam, że gdzieś tam ta „ciocia Krysia” jest dobrym człowiekiem, tylko coś dziwnego musiało wydarzyć się w jej życiu, że mówi i pisze rzeczy nie do przyjęcia, a bywa że i straszne. Czasem potrafiła na komisji bezpardonowo mnie zaatakować, by po wszystkim podejść i przepraszająco powiedzieć: „Ja już taka jestem”. No, ale dobrze, przynajmniej lubi moją córkę”. http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/556906,borys-budka-platforma-obywatelska-po-pis-opozycja-wladyslaw-gomulka-grzegorz-schetyna-donald-tusk.html

— POLSKA: OTWARTE OD 8 DO 16 – Sylwia Czubkowska w DGP
: “Awantura wokół podziału obowiązków przy nawałnicach pokazała, że państwo daje sobie radę tylko w standardowych sytuacjach. Od poniedziałku do piątku. W godzinach pracy urzędów”.

— MACRON PODCINA WYSZEHRAD – tytuł w RZ.

— CZY AUTOSAN SPÓŹNIŁ SIĘ CELOWO? – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “– Firma wykonała typową ściemę, by spełnić żądania ministra. Zapowiedziała, że weźmie udział w przetargu i jest do niego gotowa, bo zarząd bał się, że politycy znów się wściekną. To nie jest jedyny taki przypadek. Podobnie wygląda sprawa z dronami. MON chce, by koniecznie wykonał je należący do ministerstwa PGZ. W Bydgoszczy powstało nawet „centrum kompetencji” produkcji dronów, ale to tylko kartka na drzwiach. Polska Grupa Zbrojeniowa raczej nie jest w stanie nic takiego wyprodukować. Problem z Autosanem polega na tym, że po raz pierwszy ściema tak łatwo przedostała się do opinii publicznej – mówi nasz informator”.

— WROŃSKI O DYMISJI SZEFA PGZ: “W najbliższym czasie ma się odbyć posiedzenie zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Być może za wpadkę z Autosanem zapłaci posadą prezes Błażej Wojnicz. W spółce trwa kontrola CBA sprawdzająca między innymi przepływ środków finansowych z PGZ na sponsorowanie wydarzeń promocyjnych oraz zleceń dla prasy (jeden z tygodników otrzymywał zlecenia z MON co kwartał). Poprzedni prezes PGZ Arkadiusz Siwko został odwołany po fali donosów do MON i do centrali PiS na Nowogrodzkiej za zbyt „bizantyjski” styl kierowania firmą”. http://wyborcza.pl/7,75398,22274712,awantura-o-dostawe-autobusow-dla-wojska-czy-autosan-spoznil.html

— NIE MIELIŚMY WPŁYWU NA DECYZJE MERKEL WS IMIGRANTÓW – pisze Mariusz Błaszczak w RZ: “Skąd ta fala terroru Dimitris Avramopuolos, pisząc o problemach dotyczących kryzysu imigracyjnego, pominął wiele fundamentalnych kwestii, od których powinno rozpocząć się dyskusję na temat wspólnego podejścia do problemu migracji. Zapomniał chociażby, że u źródeł kryzysu leży polityka otwartych drzwi do Europy. Polska nie miała żadnego wpływu na decyzję kanclerz Niemiec Angeli Merkel o zaproszeniu fali migrantów z Bliskiego Wschodu i nikt nie pytał nas o zdanie w ramach zasady europejskiej solidarności. Tymczasem skutki tego błędu Europa odczuwać będzie przez dziesięciolecia. To zapewne zasada politycznej poprawności nie pozwala też brukselskiemu komisarzowi na dostrzeżenie związków między przelewającą się przez Europę Zachodnią falą terroru a napływem migrantów, wśród których znajdują się radykalni islamiści. Powtarzające się zamachy to nie odosobnione incydenty, to tocząca się na ulicach Europy wojna cywilizacyjna”. http://www.rp.pl/Publicystyka/308249888-Mariusz-Blaszczak-Nie-uczcie-nas-solidarnosci.html

— JAKI POZWAŁ KUKIZA: “„Czy prawdą jest, że rodzina Pańskiej Żony brała udział w wykupywaniu gruntów na tzw. słupy? Czy prawdą jest, że Pański znajomy duński przedsiębiorca otrzymał od Miasta (Wiśniewskiego) 3-hektarową działkę w opolskiej specjalnej strefie ekonomicznej w zamian za obietnicę zatrudnienia 30 osób, zaś inna firma, gwarantująca zatrudnienie 250 osobom została odprawiona z kwitkiem?” – dociekał lider Kukiz’15”.
http://opole.wyborcza.pl/opole/7,35086,22274086,patryk-jaki-pozwal-pawla-kukiza-bo-poklocili-sie-na-facebooku.html

— JAKUB WĄTOR W GW O WYWIADZIE STREŻYŃSKIEJ DLA 300: “W krótkim wywiadzie dla serwisu 300polityka pani minister powiedziała o jeszcze dwóch rzeczach dotyczących Facebooka. Twierdzi, że przedstawiciele portalu sugerowali wprowadzenie rozwiązania, dzięki któremu polscy internauci mogliby szybko interweniować, gdy ich treści zostaną usunięte z portalu. Oczywiście to dobry kierunek. Jednak propozycją rozwiązania są 24-godzinne sądy. Te same, które Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro ciągle uważają za ociągające się i zawalone sprawami. Ciekawa rozbieżność”. http://wyborcza.pl/7,75968,22274405,pis-siega-po-siec-wolnosc-slowa-do-gory-nogami.html

— BOR FUNKCJONUJE JAK SŁUŻBA W LIKWIDACJI – Wojciech Czuchnowski w GW: “BOR jest teraz służbą „w likwidacji”. I tak właśnie funkcjonuje. Wypadki się zdarzają i będą się zdarzały. Jednak frustracja poniżanych funkcjonariuszy, praca w atmosferze oskarżeń oraz niepewności o przyszłość musi mieć i ma wpływ na stan bezpieczeństwa. Tak się właśnie kończą eksperymenty na żywym organizmie”. http://wyborcza.pl/7,75968,22275532,kolejny-wypadek-bor-tak-sie-konczy-eksperyment-na-zywym-ciele.html

— NIE BYŁOBY WOLNEJ POLSKI BEZ WAŁĘSY – Monika Olejnik w GW: “Biografia Wałęsy jest skomplikowana, ale nie byłoby wolnej Polski bez niego. Czy był jakiś inny człowiek z taką charyzmą jak on? Wałęsa uważa, że wszystko zrobił sam, ale takiego języka używa teraz, kiedy jest ścigany. Kiedy dostał Nobla, mówił: „To jest Nobel dla was”. Potrafił walczyć w 1983 r. z wicepremierem Rakowskim. Mówił do niego: „Wysłaliście na nas czołgi i pałki”. Rakowski został wtedy wygwizdany, a Wałęsę robotnicy zanieśli na rękach pod pomnik Poległych Stoczniowców”. http://wyborcza.pl/7,75968,22274330,zdeptac-walese.html

— RZ: STUDIA MAJĄ TRWAĆ 7 LAT: “Studia wieczorowe czy zaoczne będą trwały nawet siedem lat. Ma to podnieść ich jakość”. http://www.rp.pl/Edukacja-i-wychowanie/308249878-Reforma-szkolnictwa-wyzszego-dluzsza-droga-do-dyplomu.html#ap-1

— NAWET SOLIDARNOŚĆ TRACI CIERPLIWOŚĆ DO ZALEWSKIEJ – Justyna Suchecka w GW: “Oświatowa „S” negatywnie ocenia przebieg rozmów z MEN, głównie o podwyżkach. I zapowiada, że jeśli nie będzie ich od 2018 r., podejmie akcję protestacyjną”. http://wyborcza.pl/7,75398,22274919,nauczyciele-wciaz-bez-podwyzek-nawet-solidarnosc-traci-cierpliwosc.html

— ROBERT GÓRSKI O NOWYM SEZONIE UCHA – mówi w GW: “– Mieliśmy nietypowy sezon ogórkowy, pokażemy to w serialu. Wprowadzimy nowe twarze, w tym bohaterów kryzysu sądownictwa, np. pana Zbyszka. I wyjdziemy poza gabinet prezesa – w drugim sezonie będzie trochę więcej opozycji. Nie wiem, czy prezydent wejdzie do gabinetu. Prezydent może już nie jest tym prezydentem, ale prezes jest nadal tym prezesem”. http://wyborcza.pl/7,101707,22274039,ucho-prezesa-robert-gorski-wiem-co-chce-zrobic-drugim.html

— WIADOMOŚCI JAK CEP PROPAGANDOWY – jedynka Gazety Pomorskiej:

— PIERWSZA WIATROWA OFIARA PIS – jedynka PB:

— ROCZNICA ŚMIERCI SENATOR ANNY KURSKIEJ.

URODZINY: Cezary Tomczyk, Andrzej Potocki, Zdobysław Milewski, Marcin Gugulski, Piotr Kotomski, Krzysztof Śmiszek, Szymon Ruman.