OBRAZ DNIA: Fakty: PiS chce Polexitu, Wydarzenia: Coraz trudniej mówić o jedności władzy, Wiadomości: Tusk liderem opozycji

LIVEBLOG 300POLITYKI:
HGW: Jak posłuchałam Jakiego, to ręce opadły
Giertych: Wniosek do Ziobry ws. Kaczyńskiego wysłany
Sędziowie TK spotkali się z Mariuszem Kamińskim
KW uchyliła decyzję ws. Siennej 29
http://300polityka.pl/live/2017/08/04/

*****

FAKTY TVN

— ROZBIEŻNOŚCI W RELACJACH PO PRZESŁUCHANIU DONALDA TUSKA.

— ROZBIEŻNOŚCI – CHOĆ DROBNE – POJAWIŁY SIĘ JUŻ NA POCZĄTKU RELACJI – Arleta Zalewska: Rozbieżność ws. Swobodnej wypowiedzi Tuska.

— PRZEZ PRAWIE 8 GODZIN BYŁY PREMIER ODPOWIADAŁ NA PYTANIA DWÓCH PROKURATORÓW – Zalewska dalej.

— PAWEŁ DERESZ: Prokuratorzy powinni się uderzyć we własne piersi zamiast prowadzić grę polityczną i oskarżać o swoje czyny premiera Tuska.

— O ZAKAZIE OTWIERANIA TRUMIEN MÓWIŁA CZĘŚĆ RODZIN – Zalewska.

— WARTO PRZYPOMNIEĆ TEN FAKT – Zalewska: 4 trumny – w tym prezydenta – po przylocie do Polski – były na życzenie rodzin ponownie otwierane.

— JAK ZAPEWNIAŁ MINISTER BONI, INNYCH TAKICH PRÓŚB NIE BYŁO – Zalewska.

— DZIŚ JUŻ WIEMY, ŻE BŁĘDY PRZY IDENTYFIKACJI ZWŁOK I POCHÓWKU BYŁY – Zalewska dalej: I były to błędy dla rodzin bolesne, ale o ewentualnej odpowiedzialności urzędników czy prokuratorów prokuratura na razie mówić nie chce.

— W MATERIALE O WNIOSKU GIERTYCHA DO ZIOBRY.

— PREZYDENT CZEKA NA WYJAŚNIENIA OD MON JUŻ PÓŁ ROKU.

— TO NAJWAŻNIEJSZY WOJSKOWY W OTOCZENIU PREZYDENTA – Dariusz Prosiecki o gen. Kraszewskim.

— TO WŁAŚNIE ON JEST POWODEM KOLEJNEGO KONFLIKTU PREZYDENTA Z MINISTREM OBRONY – Prosiecki dalej.

— TYM RAZEM W SPRAWĘ ZAANGAŻOWANI SĄ NIE TYLKO DUDA I MACIEREWICZ – Prosiecki: Prezydent na działania ministra poskarżył się do premiera i koordynatora służb specjalnych.

— NIEOFICJALNIE WIADOMO, ŻE KONFLIKT WYBUCHŁ GDY KRASZEWSKI SKRYTYKOWAŁ CZĘŚĆ STRATEGICZNEGO PRZEGLĄDU OBRONNEGO – Prosiecki dalej: Krytykował reformę dowodzenia, a ostatnio kwestionował awanse generalskie proponowane przez MON.

— CZY POLEXIT TO CEL? Polska w poprzek Unii – przez trybunał, sądy i puszczę. Donald Tusk ostrzega, bo polski rząd odwraca się od unijnego prawa, a frontem staje do wyjścia. Czy więc „polexit” to cel, skoro UE to problem? Czy naprawdę za nic mamy europejską wspólnotę i europejskie pieniądze na drogi, szkoły, miasta i gminy?

— Jarosław Kaczyński zapowiadał, że Donald Tusk będzie miał problemy z wymiarem sprawiedliwości i faktycznie je ma. To był tylko jeden z antyeuropejskich frontów jakie otworzył rząd PiS – Jakub Sobieniowski.

— Tusk sformułował ostrzeżenie przed Polexitem po pytaniu o puszczę, którą rząd wycina wbrew protestom w Polsce i zagranicą, a nawet wbrew Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej – Sobieniowski.

— STANISŁAW PIĘTA: Polska nie ulegnie żadnym groźbom i szantażom. Nie złamiemy się.

— KATARZYNA LUBNAUER: Ten „polexit” staje się całkowicie prawdopodobny. Na razie mamy etap zniechęcania Polaków do Unii Europejskiej.

— PIERWSZY RAZ W HISTORII PAŃSTWO NIE WYKONUJE WYROKU – Sobieniowski: Pierwszy raz w historii, jakieś państwo nie wykonuje postanowienia zabezpieczającego Trybunału. A jest to kraj, który toczy już inne konflikty. Ciągle trwa spór z Komisją Europejską, która uznaje zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego i sądów w Polsce za zagrażające praworządności. Obecnie zaczyna się toczyć dyskusja o możliwym wyjściu Polski z Unii.

— RYSZARD CZARNECKI: Pic na wodę, fotomontaż. To jest nasza sprawa. Będziemy te reformy przeprowadzali, obojętnie, czy to się komuś z zagranicy będzie podobało, czy nie.

— MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA: Jarosław Kaczyński chciałby, żebyśmy już byli poza Unią, żeby były granice i by mógł samodzielnie rządzić Polakami.

— SOBIENIOWSKI O EUROSCEPTYCYZMIE PIS: Podobną drogą szedł do niedawna brytyjski premier, wzór dla PiS. Budził w kraju i w swojej partii antyeuropejskie nastroje. By wzmocnić swą władzę, zaryzykował europejskie referendum i skończyło się brexitem. Europoseł PiS Zdzisław Kasnodębski pisał już o polskim referendum. Na swoim Twitterze zamieścił wpis: „Jeżeli politycy EU nadal będą działać z takim taktem politycznym i znajomością rzeczy, wkrótce i w Polsce staniemy przed koniecznością referendum”.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— GRUNTY ZA 350 MLN ZŁ ZWRÓCONE WARSZAWIE – zapowiedź: Wart ponad 20 milionów złotych grunt w centrum Warszawy wrócił do Skarbu Państwa. Komisja weryfikacyjna unieważniła decyzję stołecznego ratusza, który oddał działkę handlarzom roszczeń. Do tej pory komisja odzyskała już majątek wart nawet 350 milionów złotych. Ale prezydent Warszawy, cały czas torpeduje prace komisji. Pomimo wezwań nie stawia się na posiedzenia. Hanna Gronkiewicz-Waltz została za to ukarana, ale uważa, że grzywny powinni zapłacić za nią Warszawiacy.

— SIENNA 29 WRACA DO MIASTA KOMISJA WERYFIKACYJNA UNIEWAŻNIŁA DECYZJĘ Z 2012 ROKU.

— PREZYDENT WARSZAWY SPRAWĘ BAGATELIZUJE I ZRZUCA Z SIEBIE ODPOWIEDZIALNOŚĆ – Bartłomiej Graczak: Podobnie w przypadku kar za ignorowanie wezwań na posiedzenie komisji.

— HGW NIE CHCE ZAPŁACIĆ – Graczak dalej: Uważa, że grzywny powinni uiścić podatnicy.

— BY UNIKNĄĆ ODPOWIEDZIALNOŚCI I WALCZYĆ Ż KW, HGW WYNAJMUJE PRYWATNĄ KANCELARIĘ – Graczak: Mimo, że w ratuszu pracuje 40 radców prawnych.

— PRZEWODNICZĄCY KOMISJI ZAPOWIADA, ŻE PREZYDENT STOLICY NIE UNIKNIE ODPOWIEDZIALNOŚCI – Graczak dalej.

— KTO ZAPŁACI ZA KORNIKA DRUKARZA – zapowiedź: Ministerstwo Środowiska wysłało odpowiedź na zarzuty Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej. W dokumencie resort zapewnia, że są tam prowadzone jedynie działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa, a także działania ochronne dla zagrożonych siedlisk i gatunków. To jednak nie uspokaja totalnej opozycji. Platforma Obywatelska chciałaby w tej sprawie nawet komisji śledczej. Do akcji wkracza też Komisja Europejska, a nawet Donald Tusk.

— LIDER TOTALNEJ OPOZYCJI W BRUKSELI – zapowiedź: “Przyszłość europejska Polski staje dziś pod znakiem zapytania” – te słowa Donalda Tuska zacytowały najważniejsze zachodnie media. Szef Rady Europejskiej – wbrew swojej funkcji i wcześniejszym deklaracjom – mocno ingeruje w krajową politykę, ostro atakując polski rząd. A w obliczu słabości szefów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, wyrasta na lidera totalnej opozycji.

— DONALD TUSK ZNÓW ATAKUJE – Karol Jatłuszewski: Były premier wykorzystał wizytę w prokuraturze do kolejnego uderzenia w polski rząd.

— TE SŁOWA [O EUROPEJSKIEJ PRZYSZŁOŚCI TUSKA, KTÓRA STAJE POD ZNAKIEM ZAPYTANIA] ZACYTOWAŁY WCZORAJ NAJWIĘKSZE ŚWIATOWE MEDIA – Jatłuszewski: Polityczna strategia Tuska polega na osłabianiu pozycji polskiego rządu na arenie międzynarodowej. Liczy na to, że wraz z zagraniczną krytyką wzrosną szanse PO na odzyskanie władzy.

— SŁOWA TUSKA PODWAŻAJĄ POZYCJĘ POLSKI W UE, CO Z PEWNOŚCIĄ JEST NA RĘKĘ GŁÓWNYM ROZGRYWAJĄCYM NA EUROPEJSKIM BOISKU, ZWŁASZCZA NIEMCOM – Jatłuszewski dalej.

— W CAŁEJ SPRAWIE JEST JESZCZE JEDEN WAŻNY KONTEKST – Jatłuszewski: Tusk jako szef RE powinien być bezstronny i politycznie neutralny.

— PRZED WYBOREM NA DRUGĄ KADENCJĘ SAM ZAPEWNIAŁ, ŻE NIE BĘDZIE MIESZAŁ SIĘ W WEWNĘTRZNĄ POLITYKĘ PAŃSTW CZŁONKOWSKICH – Jatłuszewski dalej: Teraz widać, że słowa nie dotrzymaŁ. Przed takim scenariuszem ostrzegali politycy PiS.

— WSZYSTKIE PRAWDY DONALDA TUSKA – zapowiedź: Donald Tusk idzie w zaparte, że w kwietniu 2010 roku – tuż po katastrofie smoleńskiej – nie było zakazu otwierania trumien, które zalutowane przyleciały do Polski z Moskwy. Rodziny ofiar smoleńskich mówią wprost – “Donald Tusk kłamie”. To potwierdzają również archiwalne wypowiedzi polityków PO. Nie po raz pierwszy zresztą Tusk mija się z prawdą. Czy to składając wyborcze obietnice, czy planując swoją polityczną przyszłość.

— PYTANIA DO DONALDA TUSKA O KWIECIEŃ 2010 ROKU PADAJĄ REGULARNIE – Marcin Tulicki: Także wczoraj gdy były premier był przesłuchiwany w prokuraturze.

— SŁOWA TUSKA NIE WYTRZYMUJĄ KONFRONTACJI Z PRZEBIEGIEM WYDARZEŃ PRZEDSTAWIONYCH PRZEZ RODZINY OFIAR – Tulicki dalej.

— ARCHIWALNE WYPOWIEDZI TUSKA I EWY KOPACZ.

— FAKTY SĄ TAKIE, ŻE SEKCJI ZWŁOK NIE PRZEPROWADZONO – Tulicki: A kodeks postępowania karnego mówi wyraźnie, że taki obowiązek spoczywa na prokuraturze albo sądzie, jeżeli zachodzi podejrzenie, że śmierć nastąpiła w wyniku przestępstwa.

— NIE PO RAZ PIERWSZY KRYTYCY ZARZUCAJĄ TUSKOWI, ŻE JEGO PUBLICZNE DEKLARACJE ROZMIJAJĄ SIĘ Z FAKTAMI – Tulicki dalej.

— W MATERIALE PRZYPOMNIENIE SŁÓW TUSKA NT. PODATKÓW CZY WYJEŹDZIE DO BRUKSELI.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— MINISTERSTWO ŚRODOWISKA ODPOWIEDZIAŁO TRYBUNAŁOWI SPRAWIEDLIWOŚCI UE, ŻE NIE WSTRZYMUJE PRAC W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ, PONIEWAŻ SPOWODOWAŁOBY TO SZKODY.

— TO RACZEJ NIE PRZYPADEK, ŻE DZIEŃ PO DNIU DWÓCH UNIJNYCH PRZYWÓDCÓW W PODOBNY SPOSÓB MÓWI O POLSKIM, PODOBNO NAJWIĘKSZYM SOJUSZNIKU W UE [WĘGRZECH] – Agnieszka Milczarz.

— DO KONFLIKTU O UCHODŹCÓW CZY ZMIANY W WYMIARZE SPRAWIEDLIWOŚCI DOCHODZĄ KOLEJNE: WYCINKA W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ – Milczarz dalej.

— RZECZYWIŚCIE WYJŚCIE Z UE TO DŁUGOTRWAŁY PROCES, ALE IM WIĘCEJ FRONTÓW WALKI POLSK OTWIERA, TYM GORZEJ – Milczarz.

— OD KILKU DNI PIS ZAOSTRZA TEŻ KURS WOBEC NIEMIEC, MÓWIĄC O REPARACJACH WOJENNYCH – Milczarz dalej.

— PREZES PIS JUŻ RAZ MUSIAŁ GASIĆ POŻAR, KIEDY ZARZUCANO POLSCE, ŻE CHCE DEMONTOWAĆ UE Z MARINE LE PEN – Milczarz.

— OPRÓCZ WYCINKI W PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ, POLSKI RZĄD JEST W KONFLIKCIE Z UE WS. TK, ZMIAN W WYMIARZE SPRAWIEDLIWOŚCI ORAZ WS. SOLIDARNOŚCI Z KRAJAMI, KTÓRE PRZYJĘŁY SETKI TYSIĘCY UCHODŹCÓW.

— JEŚLI KTOŚ SIĘ STĘSKNIŁ ZA TAKIMI WYMIANAMI DWÓCH ZACIEKŁYCH POLITYCZNYCH WROGÓW, TO WCZORAJSZA WIZYTA DONALDA TUSKA W PROKURATURZE BYŁA ŚWIETNĄ OKAZJĄ, ŻEBY TE WYMIANY SOBIE PRZYPOMNIEĆ – Dariusz Ociepa o Tusku i Kaczyńskim.

— PO 8-GODZINNYM PRZESŁUCHANIU UTRZYMAŁ STATUS ŚWIADKA, ALE NIE MA WĄTPLIWOŚCI, ŻE W TEJ JAK I INNYCH SPRAWACH PROKURATURA NIE POWIEDZIAŁA OSTATNIEGO SŁOWA I TAKICH PRZESŁUCHAŃ BĘDZIE WIĘCEJ – Ociepa dalej.

— WYPOWIEDŹ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO O OBAWACH SPROWOKOWAŁA PYTANIA O JEGO STAN WIEDZY – Ociepa: Czy a jeśli tak to skąd prezes PiS wie, czy Tusk może się w sensie procesowym czegoś obawiać.

— W MATERIALE O WNIOSKU ROMANA GIERTYCHA.

— POLITYCZNY KALENDARZ UKŁADA SIĘ DLA BYŁEGO PREMIERA IDEALNIE – Ociepa: Pół roku po zakończeniu kadencji w Brukseli odbędą się wybory prezydenckie. Współpracownicy Donalda Tuska mówią po cichu: jeśli będzie liderem sondaży, to wystartuje.

— PREZYDENT DUDA DOMAGA SIĘ JAK NAJSZYBSZEGO WYJAŚNIENIA, DLACZEGO KONTRWYWIAD WOJSKOWY PODJĄŁ DZIAŁANIA WOBEC DYREKTORA W PREZYDENCKIM BBN.

— ODPOWIEDŹ MON W TEJ SPRAWIE NIEWIELE WYJAŚNIA – Jarosław Gugała.

— OD MIESIĘCY RELACJE MIĘDZY PREZYDENTEM A MINISTREM OBRONY NIE UKŁADAJĄ SIĘ NAJLEPIEJ – Grzegorz Kępka: Tym razem spór dotyczy jednego z najbliższych współpracowników Andrzeja Dudy.

— KOMUNIKAT BBN.

— PROCEDURA WSZCZĘTA PONAD MIESIĄC TEMU PRZEZ SKW OZNACZA, ŻE GENERAŁ KRASZEWSKI NIE MA DOSTĘPU DO INFORMACJI NIEJAWNYCH – Kępka.

— MOŻNA UZNAĆ, ŻE UDERZENIE W GENERAŁA JEST WYMIERZONE W PREZYDENTA, DLACZEGO ANDRZEJ DUDA O SPRAWIE POINFORMOWAŁ PREMIER I KOORDYNATORA SŁUŻB SPECJALNYCH – Kępka dalej.

— PREMIER MILCZY, ODPOWIEDZIAŁA RZECZNICZKA MON – Kępka.

— TO NIE PIERWSZY TAKI KONFLIKT – Kępka dalej.

— CORAZ TRUDNIEJ MÓWIĆ O JEDNOŚCI OBOZU WŁADZY – konkluzja Kępki: Prezydenckie weta pokazały, że czas gdy Andrzej Duda godził się na wszystko już minął. Coraz trudniej mówić też o jedności obozu władzy.

— TRWA SPÓR O 12 TYS. ZŁ KARY JAKĄ HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ DOSTAŁA ZA NIESTAWIENIE SIĘ NA WEZWANIE KOMISJI WERYFIKACYJNEJ.

Pozostałe z : Stan gry

STAN GRY: Naczelny RZ: Estetyka PiS to obrazy rodem ze stanu wojennego, Żakowski o Trzaskowskim i PO: Dlaczego znów popierać słabego kandydata, by się uratować przed jego fatalnym konkurentem?

— PLATFORMA WYCOFUJE UJAZDOWSKIEGO – REAKCJE: http://300polityka.pl/live/2018/07/23/ — BĘDZIE DWUCYFROWY WZROST POLSKIEGO SEKTORA BANKOWEGO – MICHAŁ KRUPIŃSKI BYŁ GOŚCIEM BLOOMBERG TV: Michał Krupiński, Prezes Banku Pekao S.A. w Bloomberg TV w Nowym Jorku: To idealny czas, aby być wiodącym bankiem korporacyjnym w Polsce – podkreślił prezes Banku Pekao SA. – Czytaj więcej →

Polityczna ramówka poniedziałkowego poranka: Łapiński, Bielan, Krasnodębski, Fotyga, Kierwiński, Kowal i Rzymkowski

7:10 Marek Jakubiak – PR24 7:15 Anna Fotyga – Sygnały dnia PR1 7:20 Paweł Kowal – Poranek TOK FM 7:37 Marcin Kierwiński – 24 pytania w PR24 7:40 Krzysztof Łapiński – Poranek TOK FM 8:10 Barbara Piwnik, Paweł Lisiecki, Grzegorz Długi, Marcin Święcicki, Paweł Kobyliński, Paweł Bejda – Minęła 8 Czytaj więcej →

STAN GRY: Szułdrzyński o Trzaskowskim: Kolejna bufonada polityka, którego wszyscy podejrzewają o to, że jest bufonem, Bierzyński: Jaki vs Trzaskowski. Do przerwy 3:0, Szczęśniak: Teraz władza zostanie sama ze sobą

— WPOLITYCE O CIEKAWEJ KAMPANII PŁAŻYŃSKIEGO: “Płażyński postawił na bezpośredni kontakt z gdańszczanami. Codziennie, bez medialnego szumu, spotka się z nimi w poszczególnych dzielnicach. – To setki bezcennych rozmów o Gdańsku widzianym z perspektywy lokalnych społeczności. Spotykam się z doskonałym przyjęciem, ludzie wskazują mi konkretnie, co trzeba w ich dzielnicach Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Kluzik: Biorąc pod uwagę to, co wiemy o wpływach Rosji, Macierewicz nie powinien spać spokojnie, Wiadomości: Kiedy Jaki prezentował program dla warszawskiego sportu, Trzaskowski tłumaczył się z narcystycznego wpisu

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Bodnar: Na liście obecności w Sejmie w rubryce I prezes SN nie ma żadnego nazwiska obok. Jak rozumiem, Kancelaria Sejmu nie uznaje Gersdorf Tomczyk: Warto, by opozycja występowała razem, nawet jeżeli arytmetyka jest po stronie rządzących Schetyna: To jest czarny dzień i bardzo smutny dla polskiej demokracji, Czytaj więcej →

STAN GRY: Morawiecki wesprze Ekstraklasę, Michał Olszewski w GW o Trzaskowskim: Rzecz w narcyzmie, Mucha o skalpie PiS wziętym przez futrzarzy, Majmurek i Dąbrowska gorzko o opozycji: Poprawka ze skuteczności

— WYNIKI ORLENU LEPSZE NIŻ PROGNOZY – PB: “W drugim kwartale 2018 r. zysk netto PKN Orlen wyniósł 1,74 mld zł. To o 13 proc. więcej niż przed rokiem i prawie o 45 proc. więcej od średniej oczekiwań analityków”. https://www.pb.pl/wyniki-pkn-orlen-lepsze-od-konsensu-prognoz-935456 — PKO BP ZAGRA W EKSTRAKLASIE – PB: “Największy polski Czytaj więcej →