300LIVE:
Łapiński: Cieszę się, że decyzja prezydenta spotyka się z uznaniem znaczących osób także na prawicy
Łapiński: Będziemy obserwować, jakie zmiany do projektów zostaną wprowadzone przez Sejm
Łapiński: 2 miesiące to jest może nawet następny tydzień niż pierwsze posiedzenie Sejmu po wakacjach
Łapiński: Nie chcemy popełnić pewnych błędów, które popełniono w ostatnich tygodniach

Polityczny plan czwartku: decyzja KW ws. Chmielnej 70, konferencja Adamczyka i Szefernakera
http://300polityka.pl/live/2017/07/27/

POLICJA INWIGILUJE OBYWATELI RP I POSŁA NA SEJM – jedynka GW: “– Pytanie moje, pan Petru wyszedł z restauracji Wiejska 13. Teraz jest kwestia, czy go pilnujemy dalej? Idzie w stronę pl. Trzech Krzyży. Czy odpuszczamy?

– Słuchaj, pilnujemy go. I tam jak tutaj – jak Kinasiewicz wejdzie do auta swojego, wiesz, to też krótko pojedziemy za nim.

– Tak, przyjąłem.

Tajniak idzie za posłem Petru. Przekazuje meldunki i prosi o instrukcje:

– Słuchaj, pan Petru wszedł w Nowy Świat.

Po kilku minutach:

– No, posłuchaj: pan Petru, Nowy Świat 27. To jest chyba siedziba Nowoczesnej. Wszedł do środka. Słuchaj, załogę mogę puścić już pod Sejm?

– Tak, oczywiście. Dziękuję.

Rozmawiają policjanci śledzący Kinasiewicza i Jakrzewskiego:

– Pan Kinasiewicz i Bajkowski [Maciej, działacz Obywateli Solidarnych w Akcji], Wiejska 12a. To jest księgarnia Czytelnik.

I dalej:

– Poszli do księgarni o nazwie Czytelnik, Wiejska 12a. Tam złączyli dwa stoły. Zjedli i ok. 12 osób siedzi przy tych stołach i obradują coś. Pan Jakrzewski przed chwilą dotarł tutaj do Obywateli RP, ale właśnie się oddalił. Musiałbym ustalić z Grubym, w którym kierunku poszedł.

– W kierunku pl. Trzech Krzyży idzie, podpowiem.

– Dawaj ogon za nim, jak możesz”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,22155049,policja-inwigiluje-obywateli-rp-i-posla-na-sejm-mamy-nagranie.html

POLSKA SIĘ ZMIENIA W PAŃSTWO POLICYJNE – Jarosław Kurski w GW: “Teraz już żaden obywatel RP – nie tylko członek owego stowarzyszenia, po prostu obywatel czy obywatelka – nie może być pewny, czy nielegalnie nie chodzi za nim szpicel. Wszak sądy muszą uwzględniać w orzekaniu dowody z tzw. zatrutego drzewa, czyli zdobyte właśnie nielegalnie. A na podstawie podpisanej przez prezydenta ustawy o sądach powszechnych potężną władzę nad sądami uzyskał teraz Zbigniew Ziobro, prokurator generalny i minister sprawiedliwości. Może mianować posłusznych sobie prezesów i wiceprezesów, a odpowiednie sprawy trafiać będą w ręce odpowiednich składów sędziowskich”. http://wyborcza.pl/7,75968,22155030,gdy-tajniacy-tropia-demonstrantow-i-opozycje-polska-zmienia.html

JAN OLSZEWSKI – NIE ZDZIWIŁA MNIE DECYZJA PREZYDENTA – mówi były premier w rozmowie z SE: “Przyznam, że decyzja prezydenta specjalnie mnie nie zdziwiła. Obserwując dyskusję nad tymi ustawami, można się było zorientować, że są w nich błędy o charakterze czysto prawnym. Dla prawnika, ale też kogokolwiek znającego prawo, byłoby to trudne do podpisania. A prezydent jest przecież doktorem prawa. Wystarczy wspomnieć, że w jednym miejscu jest mowa o trzech, a w innym o pięciu sędziach kandydatach do Sądu Najwyższego. To niemal szkolny błąd!”.

JAN OLSZEWSKI O BUBLU PRAWNYM – mówi SE: “- Oczywiście. Nie wspomnę też już o zapisach bardziej skomplikowanych, które też mogły budzić wątpliwości. Nie chcę używać zbyt mocnych słów. Mieliśmy tu jednak do czynienia z bublem prawnym. Weta prezydenta nie mogą więc być zaskoczeniem”.

JAN OLSZEWSKI O ZŁEJ RETORYCE, KTÓRA UDZIELIŁA SIĘ PIS: “Przyjęła się u nas retoryka, na którą patrzę ze zgorszeniem. Niestety, stronie PiS-owskiej udzieliła się ona od totalnej opozycji”.

JAN OLSZEWSKI O NONSZALANCJI LEGISLACYJNEJ: “Bardzo złe praktyki, które zostały wprowadzone do życia publicznego i parlamentu w ostatnich dwudziestu kilku latach, a nasiliły się w ciągu ośmiu lat rządów Platformy Obywatelskiej i PSL, zostały przejęte przez PiS. Takie przepychanie ustaw w ekspresowym tempie, kolanem, znamy z poprzedniej kadencji. Szkoda, że PiS praktyk tych nie zmienił. W przyszłości będzie to bardzo trudne. Widzimy przecież, jak wygląda zachowanie tej tzw. totalnej opozycji, przede wszystkim Platformy i Nowoczesnej”. http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/prezydent-nie-mog-podpisac-tego-bubla_1010513.html

POLACY WĄTPIĄ W RECEPTY PIS – tytuł w DGP o sondażu: 40% uważa, że ustawy naruszały zasadę trójpodziału. http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/555012,sondaz-ustawy-sady-poparcie-wyborcy-pis.html

PIS CHCE ZNISZCZYĆ PREZYDENTA – jedynka SE: “Dwa weta prezydenta rozwścieczyły polityków PiS. Na Andrzeja Dudę (45 l.) spadła lawina krytyki z obozu, który go wylansował na stanowisko najważniejszego polityka w państwie. W PiS mówią wprost: prezes Jarosław Kaczyński (68 l.) takiej niesubordynacji nie wybaczy! A każda wypowiedź polityka obozu rządowego to ewidentna krytyka Dudy!”. http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/pis-niszczy-prezydenta_1010497.html

TEKST DNIA: KRZYSZTOF WOŁODŹKO AUTOR GAZETY POLSKIEJ CODZIENNIE DO REDAKCJI TVP INFO: “Gdy to wszystko już się działo, TVP Info podawało możliwie najbardziej sztampowy i wygłaszany z namaszczeniem antydemonstracyjny przekaz (szanowna redakcjo TVP Info, on w znacznej mierze świetnie się nadaje już tylko na prześmiewcze memy), a politycy gasili pożar benzyną, opowiadając o spacerowiczach na Krakowskim Przedmieściu”.

NA ŻELAZNYM ELEKTORACIE ŚWIAT SIĘ NIE KOŃCZY – Wołodźko w GPC do PiS: “Będziemy walczyli w instytucjach, będziemy walczyli na ulicach, będziemy walczyli za granicą – nigdy się nie poddamy. Parafraza słów Winstona Churchilla dobrze oddaje atmosferę ostatnich dni w Polsce. Ale także strona prorządowa powinna lepiej uchwycić jej znaczenie, żeby przekonywać nieprzekonanych. Na żelaznym elektoracie świat się nie kończy”.

PIS ZAMIAST TROPIĆ OBCE WPŁYWY… – DALEJ WOŁODŹKO W GPC: “Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości zamiast tropić obce wpływy powinni zrozumieć, że w demokratycznym państwie, w którym nikt do nikogo nie strzela, ludzi najbardziej zachęcają do wyjścia na ulicę sprzyjające, na poły zabawowe warunki. I choć władza nikogo nie pałowała, a policjanci życzliwym okiem patrzyli na rozbawione tłumy, przyciężkie reakcje pro-PiSowskich mediów i atmosfera piknikowej martyrologii po stronie protestujących znakomicie się napędzały – w tym wypadku działając na korzyść zjednoczonej opozycji”.

NIECH PIS SIĘ SKUPI NA REFORMIE FINANSÓW, LIBERAŁOWIE NIE WYGRAJĄ Z DOBRĄ POLITYKĄ SPOŁECZNĄ – konkluzja Wołodźki: “Prawo i Sprawiedliwość jest w znacznie trudniejszej sytuacji – tym bardziej powinno skupić się na reformach finansów państwa i wzmacnianiu pozytywnego przekazu i działań na rzecz ekonomicznie upośledzonych w III RP grup społecznych. Zdecydowanie ani starzy, ani młodzi liberałowie nie wygra- ją z dobrą polityką społeczną”.
http://gpcodziennie.pl/66673-krajobrazpobitwie.html

EWA STANKIEWICZ – TO WYGLĄDA NA PRETEKST – mówi SE: “Przecież to już dwa lata, od kiedy rządzi PiS! I oskarżenia o to, że reforma była realizowania w pośpiechu, są taką samą argumentacją, jaką obserwowaliśmy przy problemie dekomunizacji – zgadzano się, że jest ona potrzebna, ale każdy miał zastrzeżenia do sposobu i tempa jej przeprowadzenia. To wygląda na pretekst”. http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/to-wyglada-na-pretekst_1010512.html

TARGALSKI: CO MNIE OBCHODZI ZOFIA ROMASZEWSKA? – jak mówi SE Jerzy Targalski: “- Nie przekonują pana słowa Zofii Romaszewskiej? W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” mówiła, że ustawa o tak dużym znaczeniu nie może być pisana na kolanie.

– A co mnie obchodzi Zofia Romaszewska?

– Prezydent, uzasadniając swoją decyzję, powołał się na jej autorytet.

– To tylko dowodzi jego tchórzostwa”.
http://www.se.pl/wiadomosci/opinie/co-mnie-obchodzi-zofia-romaszewska_1010511.html

PREZYDENT ROZWAŻA ZNACZNE POSZERZENIE KOMPETENCJI SN – RMF: “Prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym może zawierać rozwiązania, których nie było nawet w zawetowanej ustawie. Andrzej Duda rozważa znaczące poszerzenie kompetencji Sądu Najwyższego – dowiedzieliśmy się od ministra Pawła Muchy z kancelarii prezydenta”. http://www.rmf24.pl/raporty/raport-batalia-o-sady/fakty/news-prezydent-rozwaza-znaczace-poszerzenie-kompetencji-sadu-najw,nId,2421802

MAM WRAŻENIE, ŻE ZMIANY NIE BĘDĄ TAK GŁĘBOKIE JAK ZAPLANOWALIŚMY I TO TRZEBA POWIEDZIEĆ – Stanisław Karczewski w rozmowie z GPC: “Teraz sytuacja się zmieniła, ale nie rezygnujemy z reformy. Mam jednak wrażenie, że te zmiany nie będą tak głębokie, jak zaplanowaliśmy, i to trzeba powiedzieć”.

DUDA BYŁBY DZIŚ MOIM KANDYDATEM ALE ZA 3 LATA NIE WIEM – dalej Karczewski w DGP: “Gdyby wybory były dziś, byłby moim kandydatem. Co będzie za trzy lata – nie wiem. Trudno wróżyć, bo sytuacja polityczna jest dynamiczna. Mam nadzieję, że naszym kandydatem będzie Andrzej Duda”.
http://gpcodziennie.pl/66692-roznicazdannierozbijeobozuzjednoczonejprawicy.html

PREZES ZRZUCA WINĘ NA ZIOBRĘ – Magdalena Rubaj w Fakcie: “Beata Szydło (54 l.) potrzebuje ministra sprawiedliwości do wewnętrznej walki z wicepremierem Mateuszem Morawieckim (49 l.), który zagraża jej pozycji. Sytuacja jego zastępców wygląda mniej kolorowo. O ile wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki (32 l.) jako szef komisji weryfikacyjnej może spać w miarę spokojnie, to już inni firmujący projekt wiceministrowie takiego komfortu nie mają. Radykalne zmiany w sądownictwie były przecież największym marzeniem prezesa”. http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/jaroslaw-kaczynski-obwinia-zbigniewa-ziobro-za-weto/w9q7slz

DRWINY, GROŹBY, SZTURCHAŃCE: WOJNA NA GÓRZE TRWA – Agata Kondzińska w GW: “Po wetach Andrzeja Dudy wobec ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym temperatura między PiS a Pałacem Prezydenckim nie spada”. http://wyborcza.pl/7,75398,22155025,drwiny-grozby-i-szturchance-wojna-na-gorze-trwa.html

ZIOBRO KONTRA PAŁAC – tytuł w RZ.

PAŁAC PREZYDENCKI POUCZA MINISTRÓW – tytuł w Fakcie.

KOLEJNY TYDZIEŃ OZNACZAŁBY WYKREOWANIE NOWYCH LIDERÓW, PAD URATOWAŁ SKÓRĘ SCHETYNIE I PETRU – Joanna Lichocka w GPC: “Jakiekolwiek były powody tych decyzji, z punktu widzenia opozycji zapadły w samą porę. Każdy kolejny dzień protestów w Warszawie i innych miastach nasilał niepokojące zjawisko – nie wpuszczano na scenę polityków. „Nie oddajemy mikrofonu nikomu z partyjnych barw” – mówili prowadzący spotkania. I nie oddawali. Ta zasada głoszona otwarcie w dniach poprzedzających weto prezydenta bardzo widocznie wynikała z oczekiwań manifestujących. Ludzie chcieli trzymać rozdawane im świeczki, słuchać koncertów, krzyczeć o konstytucji itp., ale absolutnie nie chcieli oglądać i słuchać panów Schetyny, Petru czy Frasyniuka. Kolejny tydzień protestów wobec takiego dictum suwerena oznaczał jedno – wykreowanie nowych liderów protestu. Weta prezydenta zatrzymały i tę dobrą zmianę, ratując skórę liderom z bożej łaski – Schetynie, Petru i reszcie”. http://gpcodziennie.pl/66703-prezentyodprezydenta.html

KE CAŁKOWICIE BEZ POLITYCZNEGO WYCZUCIA – Jerzy Haszczyński w RZ: “Komisja Europejska wykazała się całkowitym brakiem wrażliwości i politycznego wyczucia. Jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans postawił Polsce ostre ultimatum, które jest niemożliwe do spełnienia. Wiadomo, że w ciągu miesiąca nic się w sprawach sądownictwa nie zmieni, a od poniedziałkowego prezydenckiego weta scenariusze rozwoju wydarzeń w Polsce mają zupełnie inny horyzont czasowy. Ale jest to również niezgodne z zasadą, którą stosuje sama Bruksela – w momencie gdy w jednym z państw członkowskich zachodzi jakaś bardzo ważna zmiana polityczna, to daje mu się czas, a nie ponagla i szantażuje. Francja, nawet bez żadnych powodów, wciąż dostaje czas w sprawach dyscypliny budżetowej”.

HASZCZYŃSKI O KONSEKWENCJACH ZACHOWANIA TIMMERMANSA: “Im więcej takich wystąpień brukselskich VIP-ów, tym mniej nieprawdopodobny staje się koszmarny scenariusz wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej”. http://www.rp.pl/Komentarze/307269897-Haszczynski-Timmermans-w-skladzie-polskiej-porcelany.html

EUROPA NIE ODPUŚCI POLSKIEMU RZĄDOWI – Tomasz Bielecki w GW: “Wielu polityków w Unii wyczekuje tego momentu, bo rozprawa przed Trybunałem odpolityczniłaby konflikt. Próżne stałoby się wtedy personalne czepianie się Fransa Timmermansa czy Jean-Claude’a Junckera, bo rozstrzygnięcie byłoby w rękach sędziów Trybunału. A ich zdanie respektują rządy krajów Unii, biznes, inwestorzy zagraniczni”. http://wyborcza.pl/7,75399,22154958,europa-nie-odpusci-polskiemu-rzadowi-sady-pojda-przed-trybunal.html

PAWEŁ KOWAL O ŻYDOWSKIEJ ANEGDOCIE Z BYCIEM PIJANYM I POLSKIEJ SYTUACJI Z “ZAGRANICĄ” – pisze w RZ: “Gdy jednak ktoś trzeci powie ci, że coś jest nie w porządku, to lepiej idź się położyć. Tym trzecim są dla mnie państwa anglosaskie. Rzadko zwracają sojusznikom uwagę, ich „czerwone linie demokracji” ustawione są daleko. Dlatego po głosach o sytuacji w Polsce z Waszyngtonu, Londynu i Ottawy warto odsapnąć. Na wszelki wypadek”. http://www.rp.pl/Felietony/307269895-Kowal-Tu-mowi-Radio-Zagranica.html

JAK SAKIEWICZ UŻYŁ LUDZI – GW: “”Gazeta Polska” na okładce najnowszego numeru opublikowała fotomontaż złożony m.in. ze zdjęć przypadkowych Irakijczyków. Tytuł? „Uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby”. – Uważam to za obrzydliwą manipulację – mówi Rafał Wojczal, autor oryginalnych fotografii. (…) Problem w tym, że tekst miesza fakty z półprawdami i manipulacjami. Pomija np. informację, że wzrost zachorowalności odnotowano w tym czasie również w Polsce, mimo że nie przyjęliśmy żadnego uchodźcy (o raporcie szerzej napiszemy w czwartek na Wyborcza.pl)”. http://wyborcza.pl/7,75398,22154511,jak-gazeta-polska-uzyla-ludzi-fotomontaz-o-uchodzcach-w.html

MIESZKANIE PLUS EKSMISJA – GW O TYM, ŻE PIS UŁATWI EKSMISJĘ NA BRUK.

MORAWIECKI: OFE ZA ROK: “Reforma OFE wejdzie w życie od początku lipca przyszłego roku – poinformował PAP wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Oznajmił również, że z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę w październiku może skorzystać 80-83 proc. uprawnionych do tego osób”. http://www.rp.pl/Moja-Emerytura/170729378-Morawiecki-reforma-OFE-wejdzie-w-zycie-od-poczatku-lipca-2018-r.html

SEKRETARZ GENERALNY PO Z ZARZUTAMI PROKURATORSKIMI ZA PLAGIAT: http://gpcodziennie.pl/66694-szefpoodpowiezaplagiat.html

URODZINY: Wiesław Władyka, Marek Zając, Grzegorz Kajdanowicz, Jacek Tomczak, Maciej Chęciński.