OBRAZ DNIA: Sejm w środę o SN, Wiadomości: Opozycję więcej dzieli niż łączy, Ociepa: Wspólny klub to na razie mrzonki

— W ŚRODĘ I CZYTANIE PROJEKTU USTAWY O SN – piszemy na 300POLITYCE. http://300polityka.pl/live/2017/07/17/w-srode-i-czytanie-projektu-ustawy-o-sn/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Brudziński o wycofaniu Paliwa plus: To niekoniecznie dobra informacja dla opozycji totalnej
PEK: Mamy rozpisany scenariusz, jak skutecznie zablokować prace nad tą szkodliwą ustawą
PEK: Tylko opozycja, która mówi jednym głosem, ma szanse wygrać w następnych wyborach
PEK o Paliwo plus: Prezes na Nowogrodzkiej decyduje, nad czym będzie pracował Sejm
PiS wycofuje projekt Paliwo plus
PSL rozpoczyna jutro zbiórkę podpisów pod petycją do PAD
Gowin pytany o projekt ustawy o SN: Zajmowałem się ręką w gipsie mojego wnuka
http://300polityka.pl/live/2017/07/17/

*****

FAKTY TVN

— KSIĄŻĘCA PARA W POLSCE.

— PROTEST PRZED SĄDEM NAJWYŻSZYM – zapowiedź.

— MAŁGORZATA GERSDORF: Nie, skąd pożegnanie? To taka dezaprobata dla tego projektu.

— BUDYNEK OTOCZONO ŚWIECAMI, PRZYSZŁY TYSIĄCE LUDZI – Maciej Knapik: Nie było ani okrzyków ani transparentów. Był sprzeciw wobec zmian ustroju państwa.

— SĘDZIÓW WSPIERALI TAKŻE ADWOKACI I INNE ZAWODY PRAWNICZE – Knapik: Mówiono, że reforma jest potrzebna, ale nie taka.

— ANDRZEJ RZEPLIŃSKI: Z tego gmachu chcą zrobić zakład karny. Półotwarty, ale zakład karny.

— CZY TO ZROBIŁO TO WRAŻENIE NA RZĄDZĄCYCH [PROTESTY W WIELU MIASTACH] – TRUDNO POWIEDZIEĆ – Knapik: Oni twierdzą, że nie.

— WŚRÓD DEMONSTRUJĄCYCH PANOWAŁO PRZEKONANIE, ŻE PODPORZĄDKOWANIE SĄDÓW POLITYKOM SKOŃCZY SIĘ ŹLE DLA WSZYSTKICH – Knapik dalej: Także dla tych, którzy w tej chwili je popierają.

— PRZY JEDNYM STOLE – zapowiedź.

— TO OPOZYCJI SIĘ UDAŁO – Krzysztof Skórzyński: Udało jej się w jednym miejscu, jednym momencie zebrać ważnych ludzi, którzy mają wiedzę, doświadczenie i pozycję.

— FRAGMENTY TZW. WYSŁUCHANIA PUBLICZNEGO.

— SPOTKANIE ODBYŁO SIĘ 24 GODZINY PRZED STARTEM PRAC NAD USTAWĄ, KTÓRĄ PIS ODWOŁUJE SĘDZIÓW SN – Skórzyński.

— PIS NIE CHCIAŁO WYSŁUCHAĆ TYCH GŁOSÓW, CHOĆBY PO TO, BY PODJĄĆ Z NIMI POLEMIKĘ – Skórzyński dalej: Kierownictwo PiS spotkało się dziś we własnym gronie. Gdyby chciało stworzyć choć pozory dyskusji o ustawie fundamentalnej dla niezależności sądów, to ci politycy zorganizowaliby wysłuchanie publiczne.

— SEJMOWE SPOTKANIE NIE DLA EKSPERTÓW, A DLA OPOZYCJI MA BYĆ CZYMŚ WIĘCEJ NIŻ PRZYJŚCIEM, POROZMAWIANIEM I ROZEJŚCIEM SIĘ – Skórzyński: Przynajmniej teoretycznie, bo na sali była szeroka polityczna reprezentacja opozycji – od Platformy przez Nowoczesną na SLD i innych, mniejszych partiach, które nie załapały się na miejsce w parlamencie kończąc.

— ZAPOWIEDZI NIE TYLKO WSPÓLNEGO KLUBU, ALE NAWET WSPÓLNEGO STARTU W WYBORACH PADŁY JUŻ WCZORAJ NA MANIFESTACJI PRZED SEJMEM – Skórzyński: Zjednoczenie opozycji dzień przed startem prac nad ustawą o SN miałoby wymiar symboliczny, ale – przynajmniej na razie – nie będzie miało.

— PAWEŁ KUKIZ ROZMAWIAŁ Z PREZYDENTEM O UPARTYJNIENIU SĄDÓW – Skórzyński dalej.

— ONI STALI SIĘ SYMBOLEM SPRZECIWU – zapowiedź.

— On jest profesorem prawa, byłym prezesem Sądu Najwyższego, sędzią w stanie spoczynku i ma 87 lat. Ona jest byłym żołnierzem Armii Krajowej, walczyła w Powstaniu Warszawskim i ma 90 lat. To oni – Adam Strzembosz i Wanda Traczyk-Stawska stali się tego protestu przeciwko próbie przejęcia sądów – Katarzyna Kolenda-Zaleska.

— PIS WYCOFUJE SIĘ Z DODATKOWEJ OPŁATY PALIWOWEJ – bez materiału.

— RADNY PIS MA PRZEPROSIĆ POSŁANKĘ PLATFORMY ZA SŁOWA O “GOLENIU NA ŁYSO”.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— KSIĄŻĘCA PARA W POLSCE.

— OPOZYCJĘ WIĘCEJ DZIELI NIŻ ŁĄCZY – zapowiedź: Totalna opozycja nie chce dopuścić do reformy sądownictwa. Forsowana przez Grzegorza Schetynę i Ryszarda Petru strategia: ulica i zagranica – nie zdaje egzaminu. Nowy pomysł to budowa wspólnego frontu przeciw Prawu i Sprawiedliwości. “Mamy swoje plany, ale nie powiemy jakie” – to wspólny głos Platformy, Nowoczesnej, Ludowców i Europejskich Demokratów przed jutrzejszym posiedzeniem Sejmu.

— OPOZYCJA DEKLARUJE SWOJE WSPÓŁPRACY, CHOĆ KAŻDA Z PARTII MA WŁASNY POMYSŁ, JAK POWINNA ONA WYGLĄDAĆ – Waldemar Stankiewicz.

— WIDAĆ WYRAŹNIE, ŻE MNIEJSZE PARTIE OPOZYCYJNE OBAWIAJĄ SIĘ, ŻE PO ZJEDNOCZENIU SIŁ ZOSTANĄ ZDOMINOWANE PRZEZ SILNIEJSZĄ PLATFORMĘ – Stankiewicz dalej.

— OPOZYCYJNYCH POLITYKÓW WIĘCEJ DZIELI NIŻ ŁĄCZY, CO BYŁO TAKŻE WIDOCZNE W CZASIE WCZORAJSZEJ DEMONSTRACJI – Stankiewicz.

— TAK FRASYNIUK WYWOŁYWAŁ NA SCENĘ POLITYKÓW – Stankiewicz dalej.

— CO WIĘCEJ, JESZCZE 4 LATA TEMU TEN SAM FRASYNIUK SĄDZIŁ, ŻE SCHETYNA JEST W POLITYCE SKOŃCZONY – Stankiewicz.

— NIEUDOLNA OBRONA TEGO CO BYŁO – zapowiedź: Frekwencja na wczorajszych wiecach opozycji była zaskakująco niska. I mówią o tym także sami protestujący. Mimo, że wielu polityków i celebrytów od kilku dni dni robiło wszystko, aby na plac przed Sejmem przyciągnąć tłumy, po raz kolejny okazało się, że nie działa taktyka straszenia Prawem i Sprawiedliwością.

— NA 40 MINUT PRZED PROTESTEM PRÓŻNO BYŁO SZUKAĆ TŁUMÓW – Marcin Tulicki.

— NAWET SAMI LIDERZY PROTESTU ZROZUMIELI, ŻE PRZECENILI SWOJE MOŻLIWOŚCI – Tulicki dalej.

— NIC NIE DAŁY TEŻ NAWOŁYWANIA DO MASOWYCH PROTESTÓW – Tulicki.

— S&P SIĘ TŁUMACZY, ALE NIE PRZEPRASZA – zapowiedź: Szef polskiego oddziału agencji Standard and Poors na łamach miesięcznika Forbes tłumaczy błędną decyzję sprzed półtora roku, dotyczącą obniżenia ratingu dla Polski. Choć agencja zrehabilitowała się jedynie częściowo, to sprawiła, że inwestorzy przestali zwracać uwagę na zamieszanie, które stara się wywołać opozycja, co najdobitniej pokazują giełdowe indeksy.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— UCZESTNICY SEJMOWEGO WYSŁUCHANIA APELOWALI DO PREZYDENTA O ZAWETOWANIE PIS-OWSKIEJ USTAWY – zapowiedź.

— TO ODPOWIEDŹ NA PROJEKT USTAWY O SN – Grzegorz Kępka: Spotkanie opozycji w Sejmie z wybitnymi prawnikami i przedstawicielami tego środowiska.

— UZASADNIENIE TAK RADYKALNEJ PRZEBUDOWY SĄDOWNICTWA KACZYŃSKI PRZEDSTAWIŁ W PIĄTEK – Kępka dalej.

— FRAGMENTY TZW. WYSŁUCHANIA PUBLICZNEGO.

— KRYTYKOWANY PROJEKT ZAKŁADA M.IN. PRZERWANIE KADENCJI SĘDZIÓW – Kępka: O tym, kto zostałby w SN, zdecydowałby minister sprawiedliwości. Także Zbigniew Ziobro powoływałby sędziów do utworzonej Izby Dyscyplinarnej.

— WCZORAJSZE DEMONSTRACJE NIE BĘDĄ MIAŁY RACZEJ WPŁYWU NA PLANY PARLAMENTARNEJ WIĘKSZOŚCI – Kępka dalej.

— USTAWA O SN MA BYĆ PRZYJĘTA DO KOŃCA LIPCA – Kępka: Na biurku Andrzeja Dudy na podpis czekają dwie inne.

— Demonstracje i krytyka projektów dot. sądownictwa do tej pory nie robiły na politykach PiS wrażenia i raczej trudno oczekiwać, że tym razem będzie inaczej – konkluzja Kępki.

— MARZENIA O WSPÓLNYM FRONCIE – zapowiedź.

— NA SEJMOWĄ GALERIĘ WSTĘPU NIE MA – Dariusz Ociepa: Znowu, bo już raz marszałek Kuchciński te drzwi zamknął [w grudniu].

— ZABEZPIECZONO TEŻ SALĘ KOLUMNOWĄ I TU ZNOWU PRZYPOMNIENIE TEGO, CO DZIAŁO SIĘ W GRUDNIU – Ociepa dalej.

— RZĄDZĄCY ZDAJĄ SOBIE SPRAWĘ, ŻE USTAWA O SN WYWOŁA WIELKĄ PARLAMENTARNĄ AWANTURĘ – Ociepa: W materiale o dzisiejszym spotkaniu opozycji.

— KOMUNIKAT PO TYM SPOTKANIU BYŁ DOŚĆ OSZCZĘDNY – Ociepa dalej.

— TE HASŁA TO PING-PONG RYWALIZUJĄCYCH ZE SOBĄ LIDERÓW – Ociepa: Zamiast stworzyć deblową parę, panowie stoją po dwóch stronach opozycyjnego stołu.

— NA TYM ETAPIE WSPÓLNY KLUB PARLAMENTARNY TO MRZONKI – Ociepa dalej.

— MAREK SAWICKI: Tworzenie wspólnego klubu anty-PiS nie ma sensu.

— OCIEPA O BRAKU PRZEDSTAWICIELA KUKIZ ‘15 NA SPOTKANIU OPOZYCJI.

— MOŻE KIEDYŚ DOJDZIE DO ŚCISŁEJ WSPÓŁPRACY PARTII OPOZYCYJNYCH, ALE NIE TYM RAZEM – konkluzja Ociepy: Nie przy okazji ustawy o SN. To, co ustalono dziś na spotkaniu to minimum. Tak, żeby z całej sytuacji wyjść z twarzą.

— PIS WYCOFUJE PROJEKT USTAWY O DODATKOWEJ OPŁACIE PALIWOWEJ – bez materiału.

— POROZUMIENIE OPOZYCJI JEST TRUDNE, BO W WIELU SPRAWACH TWORZĄCE JĄ PARTIE RÓŻNIĄ SIĘ POGLĄDAMI I MAJĄ SPRZECZNE CELE – zapowiedź.

— W MATERIALE O PORANNYCH SŁOWACH RYSZARDA PETRU NT. EWY KOPACZ.

— PIS RZĄDZI DWA LATA – WYDAJE SIĘ ,ŻE TO WYSTARCZAJĄCO DUŻO CZASU, BY OPOZYCJA MIAŁA JAKĄŚ STRATEGIĘ. NA RAZIE JEST RACZEJ CHAOS – Agnieszka Milczarz.

— KSIĄŻĘCA PARA W POLSCE.

Pozostałe z : Stan gry

Polityczna ramówka czwartkowego poranka: Karczewski, Hermeliński, Emilewicz, Kempa, Gasiuk-Pihowicz, Tyszka i Kukiz

7:15 Stanisław Karczewski – Sygnały dnia PR1 7:20 Wojciech Hermeliński – Poranek TOK FM 7:33 Adrian Zandberg – 24 pytania w PR24 7:40 Joanna Mucha – Poranek TOK FM 8:02 Kamila Gasiuk-Pihowicz – Gość Radia Zet 8:02 Jadwiga Emilewicz – Poranna rozmowa RMF FM 8:10 Mieczysław Augustyn, Sławomir Potapowicz, Andrzej Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Fakty: Protesty przeciw opozycji, lewica chce przejąć elektorat, Wiadomości: Mieszkanie Plus pod nadzorem premiera

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Kukiz o trzech nazwiskach, które będą weryfikowane na kandydatów do KRS Kukiz: PAD mógł zrobić unik, kierując ordynację do TK Kukiz: Nie wszystkie kobiety protestowały. Zdaje się że pani Nowacka chyba nie protestowała Macierewicz: Nie uważałem, że powinienem zostać odwołany, ale nie zamierzam tego kontestować Nowoczesna złoży Czytaj więcej →

RAMÓWKA ŚRODOWEGO WIECZORU: Macierewicz, Łapiński, Kukiz, Rafalska, Hermeliński, Kamiński, Mosiński i Koziej

18:00 Krzysztof Łapiński, Paulina Hennig-Kloska, Dorota Olko – TVN24 Tak jest 18:02 Wojciech Hermeliński – RMF FM Popołudniowa rozmowa 18:30 Antoni Macierewicz, Maria Ochman – TVP Info O co chodzi 19:15 Monika Płatek – POLSAT NEWS Gość Wydarzeń 19:26 Stanisław Koziej, Roman Polko, Wojciech Hermeliński – TVN24 FpF 19:55 Michał Czytaj więcej →

STAN GRY: Sroczyński o amerykańskim symetryzmie, Szułdrzyński: Szydło staje się dobrą matką pisowskiego ludu, Fijołek o systemie Tuska i HGW: Taki mieliśmy klimat

— ŁAPIŃSKI O WĄTPLIWOŚCIACH PAD DO PIERWOTNEJ WERSJI ORDYNACJI, BUDKA O TYM, ŻE PO NIE MA PLANU ANI LIBERALIZACJI ANI ZAOSTRZENIA PRAWA ABORCYJNEGO – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/01/17/ — TAKI MIELIŚMY KLIMAT – MARCIN FIJOŁEK O SYSTEMIE, W KTÓRYM MOŻLIWE BYŁY PATOLOGIE W REPRYWATYZACJI: “Dziś już to wszystko wiemy, ale warto to Czytaj więcej →