OBRAZ DNIA: Ociepa: Można byłoby oczekiwać inicjatywy PAD dla rozładowania, Skórzyński: PiS nie może tego nie zauważyć

— POLITYCZNY PLAN TYGODNIA WEDŁUG 300POLITYKI: Sejm o SN i odwołaniu Jurgiela, KE o sytuacji w Polsce, wizyta Kate i Williama. http://300polityka.pl/news/2017/07/16/polityczny-plan-tygodnia-sejm-o-sn-i-odwolaniu-jurgiela-ke-o-sytuacji-w-polsce-wizyta-kate-i-williama/

LIVEBLOG 300POLITYKI:
Wróblewski: Wspieram reformę sądów. W sprawie podpisu przy SN doszło do nieporozumienia, stąd sprostowanie
Policja o manifestacji: W kulminacyjnym momencie uczestniczyło ok. 4,5 tysiąca osób
Poseł PiS wycofał swój podpis pod projektem ustawy o SN
Petru: Potrzebny jest wspólny front demokratyczny. Mam nadzieję, że Frasyniuk zaangażuje się na 100%
Schetyna: Będziemy chcieli być razem, być na jednej liście wyborczej
Frasyniuk: Kaczyński przestał być Jarkiem. Stał się dyktatorem, napluł na swojego brata, Solidarność i Wałęsę
http://300polityka.pl/live/2017/07/16/

*****

FAKTY TVN

CHYBA NIKT NIE MA NADZIEI, ŻE PIS ZREZYGNUJE Z NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNYCH ZAPISÓW – Krzysztof Skórzyński sprzed Sejmu: Przez ostatnie kilka godzin padło bardzo wiele bardzo ostrych słów pod adresem Jarosława Kaczyńskiego i PiS, szeroko rozumianego obozu rządowego. Chyba nikt z tych, którzy protestowali nie ma nadziei na to, że PiS zrezygnuje z najbardziej kontrowersyjnych zapisów ustawy o SN.

— APELE BYŁY KIEROWANE JUŻ NIE DO KACZYŃSKIEGO, A DO PREZYDENTA – Skórzyński dalej.

PIS, RZĄD, PREZYDENT, PREZES PIS-U I MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI MOGĄ TO ZLEKCEWAŻYĆ, ALE NIE MOGĄ TEGO NIE ZAUWAŻYĆ – Skórzyński o manifestacji.

ZA 48 GODZIN BĘDZIE JUŻ PRAWDOPODOBNIE PO I CZYTANIU USTAWY, KTÓRĄ PIS CHCE ODWOŁAĆ SĘDZIÓW SN – Skórzyński dalej: Chyba że takie wezwania cokolwiek w tej sprawie zmienią.

— TE TRZY USTAWY DOT. SĄDOWNICTWA OZNACZAJĄ POLITYCZNĄ REWOLUCJĘ W WYMIARZE SPRAWIEDLIWOŚCI – Skórzyński.

WSZYSTKIE ONE SPROWADZAJĄ SIĘ DO JEDNEGO: WŁADZA PRZYZNAJE SOBIE POTĘŻNE NARZĘDZIA NACISKU NA NIEZALEŻNYCH I NIEZAWISŁYCH SĘDZIÓW – Skórzyński dalej.

W ŚRODKU WAKACJI, W UPALNY DZIEŃ OPOZYCJI I KOD-OWI UDAŁO SIĘ ŚCIĄGNĄĆ NA MANIFESTACJĘ LUDZI, KTÓRYCH WŁADZA MOŻE ZIGNOROWAĆ, ALE ZAUWAŻY – Skórzyński: KIlkanaście godzin przed tym, jak ruszyły dzisiejsze protesty, minister sprawiedliwości zapowiedział, że PiS może nieco zmienić kontrowersyjne zapisy w ustawie, która odwołuje sędziów SN.

— PRZED SEJMEM MIESZAŁY SIĘ RÓŻNE TRANSPARENTY – Skórzyński dalej: Barwy partyjne i niepartyjne.

— DEKLARACJA, KTÓRA DZIŚ PADŁA ZE SCENY JESZCZE JEST MGLISTA, BO PRZEZ OSTATNI ROK PODOBNE POMYSŁY KIEŁKOWAŁY W ŚRODOWISKACH PLATFORMY I NOWOCZESNEJ, ALE POTEM LIDERZY OPOZYCJI SIĘ Z NICH WYCOFYWALI – Skórzyński: Dziś powiedzieli o pierwszym kroku do wspólnych list wyborczych, czyli jednym opozycyjnym klubie parlamentarnym.

*****

WIADOMOŚCI TVP

FRONT OBRONY SĘDZIOWSKIEJ KASTY – belka.

NIE BYŁA TAK MASOWA JAK ZAPOWIADANO: Nie była tak masowa jak zapowiadano, ale ma być zaledwie wstępem do tego co będzie się działo w najbliższych dniach. Przeciwnicy zmian w sądownictwie nie kryją, że zostaną przed Sejmem. Nie brakowało radykalnych haseł. A na scenie mówiono o dyktaturze i totalitaryzmie, strasząc polityków Prawa i Sprawiedliwości Trybunałem Stanu. Pojawiły się też apele o wspólny front antyPiS.

— RETORYKA WOJENNA MAJĄCA WZBUDZIĆ STRACH PRZED PRZECIWNIKIEM – Marcin Tulicki.

— W RYZYKOWNEJ ROLI TRYBUNA AUTOR BOLESNYCH PRZEMIAN GOSPODARCZYCH I PRACOWNIK INSTYTUTU PODSTAWOWYCH PROBLEMÓW MARKSIZMU – Tulicki o Balcerowiczu.

— POWRÓCIŁO ZNANE Z KAMPANII PBK I PO STRASZENIE ŚREDNIOWIECZEM – Tulicki.

NA SCENIE PRÓBOWANO NAMAŚCIĆ NOWEGO LIDERA OPOZYCJI – Tulicki.

— PROWADZĄCA Z KOD O PETARDZIE POLSKIEJ OPOZYCJI.

FRASYNIUK DO TABLICY WZYWAŁ LIDERÓW OPOZYCJI, PETRU I SCHETYNA STANĘLI JAK NA ZAWOŁANIE – Tulicki.

— NIEOBECNYCH FRASYNIUK ZAATAKOWAŁ – Tulicki.

— GDZIE JEST PAWEŁ KUKIZ? – Frasyniuk.

— NAWOŁYWANIE DO WYJŚCIA NA ULICĘ, TERAZ DOSZŁO DO NAWOŁYWANIA DO NIEPOSŁUSZEŃSTWA URZĘDNIKÓW I FUNKCJONARIUSZY – Tulicki.

— STRASZĄ: GRZECZNI JUŻ BYLIŚMY – belka.

— JĘZYK DALEKI OD DEMOKRACJI, KTÓREJ BRONIONO: Według szacunków stołecznej policji w proteście przed Sejmem wzięło udział ok. 4,5 tys. osób. Żadnych poważnych incydentów nie odnotowano, choć hasła wypisane na transparentach były bardzo radykalne, a czasem też wulgarne. Język i wypowiedzi niektórych – często nie anonimowych uczestników – bardzo dalekie zarówno od wolności i demokracji, których ponoć broniono, jak i zwykłej przyzwoitości.

— KOSY POSTAWIONE NA SZTORC TO ZNAK, ŻE NIE ŻARTUJĄ, ALE ZAPOWIADAJĄ, ŻE REFORMĘ SĄDOWNICTWA ZAMIERZAJĄ OBALIĆ SIŁĄ – Jarosław Olechowski.

— NIE MAJĄ SZACUNKU DLA WOLNOŚCI SŁOWA, AGRESYWNY TŁUM ZAGŁUSZAŁ REPORTERA TVP INFO – Olechowski.

ADAM MICHNIK NA PYTANIE KIEDY PRZEPROSI ZA BRATA, STALINOWSKIEGO MORDERCĘ – “JAK TY SKURWYSYNU ZMĄDRZEJESZ”.

— NIE BRAKOWAŁO OSÓB, KTÓRE UWAŻAJĄ, ŻE POKOJOWE METODY TO ZA MAŁO – Olechowski.

— MARCIN SKUBISZEWSKI Z KOD MAZOWSZE NAGRANY W NOCY: Trzeba się spytać ile ofiar śmiertelnych? 50? To można odebrać bardzo źle, ale trzeba potraktować statystycznie…

SAMI PRZYZNAJĄ ŻE NA RAZIE JEST ICH NIEWIELU, NIE POMOGŁY DRAMATYCZNE WEZWANIA NP. PINIORA, KTÓREMU PROKURATURA POSTAWIŁA ZARZUTY KORUPCYJNE, JEDNAK FREKWENCJA BYŁA DUŻO NIŻSZA – Olechowski.

— PRZED DEMONSTRACJĄ BYŁA TYLKO GARSTKA, POTEM TŁUM GĘSTNIAŁ, ALE BYLI TAM TEŻ ZWOLENNICY ZMIAN – Olechowski.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— W SZCZYTOWYCH MOMENTACH BYŁO BARDZO GORĄCO – Dominika Długosz sprzed Sejmu: Demonstracja przebiegała bardzo spokojnie, chociaż rzeczywiście w szczytowych momentach tej demonstracji było po prostu bardzo gorąco i zdarzyło się kilka omdleń.

— DEMONSTRANCI JUŻ SIĘ ROZCHODZĄ – Długosz dalej.

— O JAROSŁAWIE KACZYŃSKIM MÓWIŁ WŁAŚCIWIE KAŻDY WYCHODZĄCY NA SCENĘ – Długosz.

— TEMAT NUMER JEDEN TO USTAWY O SĄDACH – Długosz dalej.

— OPOZYCJA OBIECUJE, ŻE TYM RAZEM BĘDZIE DZIAŁAĆ WSPÓLNIE, A NIE TYLKO ORGANIZOWAĆ PROTESTY – Długosz.

OBECNOŚĆ SĘDZIÓW NA DEMONSTRACJI MOŻE BUDZIĆ WĄTPLIWOŚCI – Długosz dalej.

KUKIZ ‘15 ZNOWU PRÓBUJE BYĆ PO ŚRODKU – Długosz.

— CORAZ MNIEJ WIDAĆ POLA DO MERYTORYCZNEJ DYSKUSJI – Długosz dalej.

— PO DZISIEJSZYCH DEMONSTRACJACH OPOZYCJA ZWIERA SZYKI I SZYKUJE SIĘ NA GORĄCY POLITYCZNY TYDZIEŃ – zapowiedź.

— TO BĘDZIE JEDEN Z NAJGORĘTSZYCH W TEJ KADENCJI TYGODNI W SEJMIE – Dariusz Ociepa: Sławomir Neumann wysłał do posłów SMS z prośbą o mobilizację.

— W PORZĄDKU OBRAD NIE MA NA RAZIE PUNKTU DOT. USTAWY O SN, ALE ZAPEWNE TAKI PUNKT POJAWI SIĘ W OSTATNIEJ CHWILI – Ociepa.

— NA TEREN SEJMU – DECYZJĄ MARSZAŁKA – NIE MOGĄ WEJŚĆ OSOBY Z PRZEPUSTKAMI CZASOWYMI, WYSŁUCHANIE BYĆ MOŻE ODBĘDZIE SIĘ PRZED PARLAMENTEM – Ociepa dalej.

— OPOZYCJA ZDAJE SOBIE SPRAWĘ, ŻE W NAJBLIŻSZYCH DNIACH BĘDZIE MUSIAŁA IMPROWIZOWAĆ – Ociepa.

— OPOZYCJA MÓWI O WIELKIEJ DETERMINACJI I WPROST O BLOKOWANIU USTAWY O SN – Ociepa dalej: Szykuje się awantura, którą w szczegółach i skutkach trudno przewidzieć.

— JEŚLI PIS RZECZYWIŚCIE CHCE ZDĄŻYĆ PRZED 9 SIERPNIA, USTAWA MUSI PRZEJŚĆ PRZEZ SEJM NA NAJBLIŻSZYM POSIEDZENIU – Ociepa dalej: W kolejnym tygodniu ustawą zająłby się Senat. Później teoretycznie zaczynają się wakacje parlamentarne.

NA SEJMOWYM KORYTARZU MOŻNA USŁYSZEĆ, ŻE JEŚLI BĘDZIE TAKA POTRZEBA, TO ZOSTANIE ZWOŁANE JESZCZE JEDNO POSIEDZENIE – Ociepa: Może w pierwszych dniach sierpnia.

W SYTUACJI NARASTAJĄCEGO KONFLIKTU MOŻNA BYŁOBY OCZEKIWAĆ OD ANDRZEJA DUDY JAKIEJŚ INICJATYWY I PRÓBY ROZŁADOWANIA NAPIĘCIA – Ociepa dalej.

— KRZYSZTOF ŁAPIŃSKI: Na pewno prezydent będzie się przyglądał w jaki sposób toczy się debata publiczna.

— NA RAZIE TRWA WYCZEKIWANIE – Ociepa: Czy PiS się cofnie, a jeśli nie, to jak daleko posunie się opozycja.

— OPOZYCJA OSTRZEGA, ŻE KONSEKWENCJE ZMIAN ODCZYTUJE CAŁE SPOŁECZEŃSTWO – zapowiedź.

PROPONOWANE PRZEZ PIS ZMIANY W USTAWIE O SN TRUDNO NAZWAĆ KOSMETYCZNYMI, CO OTWARCIE PRZYZNAJE WICEMINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI – Agnieszka Milczarz.

PRÓŻNO SZUKAĆ POD PROJEKTEM PODPISU MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI, CHOĆ TO ZBIGNIEW ZIOBRO PO WYGASZENIU KADENCJI OBECNYCH SĘDZIÓW WSKAŻE NASTĘPCÓW Z PREZESEM SN NA CZELE – Milczarz dalej.

— TO NIE PIERWSZY PROJEKT WAŻNEJ USTAWY ZŁOŻONY PRZEZ POSŁÓW NIEWYMAGAJĄCY SPOŁECZNYCH KONSULTACJI – Milczarz: W podobnym trybie zmieniano ustawy dot. TK czy próbowano powiększyć – w tym przypadku bezskutecznie – o kilkanaście gmin Warszawę.

Pozostałe z : Stan gry

STAN GRY: Żakowski: Tusk rozumie, PO nie, Danielewski krytykuje Tuska, GW o Wolfgangu, GPC: Kaczyński z sercem dla zwierząt

— KACZYŃSKI Z SERCEM DLA ZWIERZĄT – GPC: “Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zakłada likwidację ferm futerkowych. W miniony weekend pełne wsparcie dla tego pomysłu wyraził Jarosław Kaczyński, który spotkał się z przedstawicielami fundacji Viva, od lat walczącej o prawa zwierząt. – To kwestia, można powiedzieć, serca dla zwierząt, litości Czytaj więcej →

Morawiecki: W gospodarce trzeba odrzucić skrajności. Nie jesteśmy ekipą, która hołduje neoliberalizmowi albo protekcjonizmowi [WYSTĄPIENIE Z KONGRESU 590]

Credo polityki gospodarczej jakie wygłosił wicepremier Mateusz Morawiecki na Kongresie 590 w Rzeszowie. 300POLITYKA była patronem medialnym kongresu. ******* Dzisiaj główni ekonomiści świata jak Eichengreen czy redakcja Bloomberga mówią do nas: jesteście gospodarką totalnie uzależnioną. Jesteście krajem, który jest w posiadaniu kogoś innego. Dwa lata temu, podczas prac nad Planem Czytaj więcej →

STAN GRY: Sakiewicz: Szydło może wrócić na stanowisko premiera, Karnowski: Rekonfiguracja szersza niż rekonstrukcja, Fakt: Nowacka wystartuje?

— 15 LAT TEMU Lech Kaczyński został zaprzysiężony na stanowisku prezydenta Warszawy. — 2 LATA TEMU premier Beata Szydło wygłosiła w Sejmie exposé, po czym jej rząd uzyskał wotum zaufania. — 22 LATA TEMU w II turze wyborów prezydenckich Aleksander Kwaśniewski pokonał ubiegającego się o reelekcję Lecha Wałęsę. — 30 Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Szczerski nie chciał komentować sprawy filmu PAD, Sondaż dla TVP: Europosłowie PO to targowica

— LIVEBLOG 300POLITYKI: HGW o projekcie dot. kodeksu wyborczego: On przede wszystkim wprowadza chaos HGW: PAD powiedział to, co widzą wszyscy interesujący się polityką Petru: Do grona kandydatów na przewodniczącego Nowoczesnej dołącza Pudłowski Tusk do PiS: Traktujcie UE jako swoje naturalne środowisko Mazurek o słowach PAD nt. Macierewicza: To była Czytaj więcej →