OBRAZ DNIA: Ociepa: Można byłoby oczekiwać inicjatywy PAD dla rozładowania, Skórzyński: PiS nie może tego nie zauważyć

— POLITYCZNY PLAN TYGODNIA WEDŁUG 300POLITYKI: Sejm o SN i odwołaniu Jurgiela, KE o sytuacji w Polsce, wizyta Kate i Williama. http://300polityka.pl/news/2017/07/16/polityczny-plan-tygodnia-sejm-o-sn-i-odwolaniu-jurgiela-ke-o-sytuacji-w-polsce-wizyta-kate-i-williama/

LIVEBLOG 300POLITYKI:
Wróblewski: Wspieram reformę sądów. W sprawie podpisu przy SN doszło do nieporozumienia, stąd sprostowanie
Policja o manifestacji: W kulminacyjnym momencie uczestniczyło ok. 4,5 tysiąca osób
Poseł PiS wycofał swój podpis pod projektem ustawy o SN
Petru: Potrzebny jest wspólny front demokratyczny. Mam nadzieję, że Frasyniuk zaangażuje się na 100%
Schetyna: Będziemy chcieli być razem, być na jednej liście wyborczej
Frasyniuk: Kaczyński przestał być Jarkiem. Stał się dyktatorem, napluł na swojego brata, Solidarność i Wałęsę
http://300polityka.pl/live/2017/07/16/

*****

FAKTY TVN

CHYBA NIKT NIE MA NADZIEI, ŻE PIS ZREZYGNUJE Z NAJBARDZIEJ KONTROWERSYJNYCH ZAPISÓW – Krzysztof Skórzyński sprzed Sejmu: Przez ostatnie kilka godzin padło bardzo wiele bardzo ostrych słów pod adresem Jarosława Kaczyńskiego i PiS, szeroko rozumianego obozu rządowego. Chyba nikt z tych, którzy protestowali nie ma nadziei na to, że PiS zrezygnuje z najbardziej kontrowersyjnych zapisów ustawy o SN.

— APELE BYŁY KIEROWANE JUŻ NIE DO KACZYŃSKIEGO, A DO PREZYDENTA – Skórzyński dalej.

PIS, RZĄD, PREZYDENT, PREZES PIS-U I MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI MOGĄ TO ZLEKCEWAŻYĆ, ALE NIE MOGĄ TEGO NIE ZAUWAŻYĆ – Skórzyński o manifestacji.

ZA 48 GODZIN BĘDZIE JUŻ PRAWDOPODOBNIE PO I CZYTANIU USTAWY, KTÓRĄ PIS CHCE ODWOŁAĆ SĘDZIÓW SN – Skórzyński dalej: Chyba że takie wezwania cokolwiek w tej sprawie zmienią.

— TE TRZY USTAWY DOT. SĄDOWNICTWA OZNACZAJĄ POLITYCZNĄ REWOLUCJĘ W WYMIARZE SPRAWIEDLIWOŚCI – Skórzyński.

WSZYSTKIE ONE SPROWADZAJĄ SIĘ DO JEDNEGO: WŁADZA PRZYZNAJE SOBIE POTĘŻNE NARZĘDZIA NACISKU NA NIEZALEŻNYCH I NIEZAWISŁYCH SĘDZIÓW – Skórzyński dalej.

W ŚRODKU WAKACJI, W UPALNY DZIEŃ OPOZYCJI I KOD-OWI UDAŁO SIĘ ŚCIĄGNĄĆ NA MANIFESTACJĘ LUDZI, KTÓRYCH WŁADZA MOŻE ZIGNOROWAĆ, ALE ZAUWAŻY – Skórzyński: KIlkanaście godzin przed tym, jak ruszyły dzisiejsze protesty, minister sprawiedliwości zapowiedział, że PiS może nieco zmienić kontrowersyjne zapisy w ustawie, która odwołuje sędziów SN.

— PRZED SEJMEM MIESZAŁY SIĘ RÓŻNE TRANSPARENTY – Skórzyński dalej: Barwy partyjne i niepartyjne.

— DEKLARACJA, KTÓRA DZIŚ PADŁA ZE SCENY JESZCZE JEST MGLISTA, BO PRZEZ OSTATNI ROK PODOBNE POMYSŁY KIEŁKOWAŁY W ŚRODOWISKACH PLATFORMY I NOWOCZESNEJ, ALE POTEM LIDERZY OPOZYCJI SIĘ Z NICH WYCOFYWALI – Skórzyński: Dziś powiedzieli o pierwszym kroku do wspólnych list wyborczych, czyli jednym opozycyjnym klubie parlamentarnym.

*****

WIADOMOŚCI TVP

FRONT OBRONY SĘDZIOWSKIEJ KASTY – belka.

NIE BYŁA TAK MASOWA JAK ZAPOWIADANO: Nie była tak masowa jak zapowiadano, ale ma być zaledwie wstępem do tego co będzie się działo w najbliższych dniach. Przeciwnicy zmian w sądownictwie nie kryją, że zostaną przed Sejmem. Nie brakowało radykalnych haseł. A na scenie mówiono o dyktaturze i totalitaryzmie, strasząc polityków Prawa i Sprawiedliwości Trybunałem Stanu. Pojawiły się też apele o wspólny front antyPiS.

— RETORYKA WOJENNA MAJĄCA WZBUDZIĆ STRACH PRZED PRZECIWNIKIEM – Marcin Tulicki.

— W RYZYKOWNEJ ROLI TRYBUNA AUTOR BOLESNYCH PRZEMIAN GOSPODARCZYCH I PRACOWNIK INSTYTUTU PODSTAWOWYCH PROBLEMÓW MARKSIZMU – Tulicki o Balcerowiczu.

— POWRÓCIŁO ZNANE Z KAMPANII PBK I PO STRASZENIE ŚREDNIOWIECZEM – Tulicki.

NA SCENIE PRÓBOWANO NAMAŚCIĆ NOWEGO LIDERA OPOZYCJI – Tulicki.

— PROWADZĄCA Z KOD O PETARDZIE POLSKIEJ OPOZYCJI.

FRASYNIUK DO TABLICY WZYWAŁ LIDERÓW OPOZYCJI, PETRU I SCHETYNA STANĘLI JAK NA ZAWOŁANIE – Tulicki.

— NIEOBECNYCH FRASYNIUK ZAATAKOWAŁ – Tulicki.

— GDZIE JEST PAWEŁ KUKIZ? – Frasyniuk.

— NAWOŁYWANIE DO WYJŚCIA NA ULICĘ, TERAZ DOSZŁO DO NAWOŁYWANIA DO NIEPOSŁUSZEŃSTWA URZĘDNIKÓW I FUNKCJONARIUSZY – Tulicki.

— STRASZĄ: GRZECZNI JUŻ BYLIŚMY – belka.

— JĘZYK DALEKI OD DEMOKRACJI, KTÓREJ BRONIONO: Według szacunków stołecznej policji w proteście przed Sejmem wzięło udział ok. 4,5 tys. osób. Żadnych poważnych incydentów nie odnotowano, choć hasła wypisane na transparentach były bardzo radykalne, a czasem też wulgarne. Język i wypowiedzi niektórych – często nie anonimowych uczestników – bardzo dalekie zarówno od wolności i demokracji, których ponoć broniono, jak i zwykłej przyzwoitości.

— KOSY POSTAWIONE NA SZTORC TO ZNAK, ŻE NIE ŻARTUJĄ, ALE ZAPOWIADAJĄ, ŻE REFORMĘ SĄDOWNICTWA ZAMIERZAJĄ OBALIĆ SIŁĄ – Jarosław Olechowski.

— NIE MAJĄ SZACUNKU DLA WOLNOŚCI SŁOWA, AGRESYWNY TŁUM ZAGŁUSZAŁ REPORTERA TVP INFO – Olechowski.

ADAM MICHNIK NA PYTANIE KIEDY PRZEPROSI ZA BRATA, STALINOWSKIEGO MORDERCĘ – “JAK TY SKURWYSYNU ZMĄDRZEJESZ”.

— NIE BRAKOWAŁO OSÓB, KTÓRE UWAŻAJĄ, ŻE POKOJOWE METODY TO ZA MAŁO – Olechowski.

— MARCIN SKUBISZEWSKI Z KOD MAZOWSZE NAGRANY W NOCY: Trzeba się spytać ile ofiar śmiertelnych? 50? To można odebrać bardzo źle, ale trzeba potraktować statystycznie…

SAMI PRZYZNAJĄ ŻE NA RAZIE JEST ICH NIEWIELU, NIE POMOGŁY DRAMATYCZNE WEZWANIA NP. PINIORA, KTÓREMU PROKURATURA POSTAWIŁA ZARZUTY KORUPCYJNE, JEDNAK FREKWENCJA BYŁA DUŻO NIŻSZA – Olechowski.

— PRZED DEMONSTRACJĄ BYŁA TYLKO GARSTKA, POTEM TŁUM GĘSTNIAŁ, ALE BYLI TAM TEŻ ZWOLENNICY ZMIAN – Olechowski.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— W SZCZYTOWYCH MOMENTACH BYŁO BARDZO GORĄCO – Dominika Długosz sprzed Sejmu: Demonstracja przebiegała bardzo spokojnie, chociaż rzeczywiście w szczytowych momentach tej demonstracji było po prostu bardzo gorąco i zdarzyło się kilka omdleń.

— DEMONSTRANCI JUŻ SIĘ ROZCHODZĄ – Długosz dalej.

— O JAROSŁAWIE KACZYŃSKIM MÓWIŁ WŁAŚCIWIE KAŻDY WYCHODZĄCY NA SCENĘ – Długosz.

— TEMAT NUMER JEDEN TO USTAWY O SĄDACH – Długosz dalej.

— OPOZYCJA OBIECUJE, ŻE TYM RAZEM BĘDZIE DZIAŁAĆ WSPÓLNIE, A NIE TYLKO ORGANIZOWAĆ PROTESTY – Długosz.

OBECNOŚĆ SĘDZIÓW NA DEMONSTRACJI MOŻE BUDZIĆ WĄTPLIWOŚCI – Długosz dalej.

KUKIZ ‘15 ZNOWU PRÓBUJE BYĆ PO ŚRODKU – Długosz.

— CORAZ MNIEJ WIDAĆ POLA DO MERYTORYCZNEJ DYSKUSJI – Długosz dalej.

— PO DZISIEJSZYCH DEMONSTRACJACH OPOZYCJA ZWIERA SZYKI I SZYKUJE SIĘ NA GORĄCY POLITYCZNY TYDZIEŃ – zapowiedź.

— TO BĘDZIE JEDEN Z NAJGORĘTSZYCH W TEJ KADENCJI TYGODNI W SEJMIE – Dariusz Ociepa: Sławomir Neumann wysłał do posłów SMS z prośbą o mobilizację.

— W PORZĄDKU OBRAD NIE MA NA RAZIE PUNKTU DOT. USTAWY O SN, ALE ZAPEWNE TAKI PUNKT POJAWI SIĘ W OSTATNIEJ CHWILI – Ociepa.

— NA TEREN SEJMU – DECYZJĄ MARSZAŁKA – NIE MOGĄ WEJŚĆ OSOBY Z PRZEPUSTKAMI CZASOWYMI, WYSŁUCHANIE BYĆ MOŻE ODBĘDZIE SIĘ PRZED PARLAMENTEM – Ociepa dalej.

— OPOZYCJA ZDAJE SOBIE SPRAWĘ, ŻE W NAJBLIŻSZYCH DNIACH BĘDZIE MUSIAŁA IMPROWIZOWAĆ – Ociepa.

— OPOZYCJA MÓWI O WIELKIEJ DETERMINACJI I WPROST O BLOKOWANIU USTAWY O SN – Ociepa dalej: Szykuje się awantura, którą w szczegółach i skutkach trudno przewidzieć.

— JEŚLI PIS RZECZYWIŚCIE CHCE ZDĄŻYĆ PRZED 9 SIERPNIA, USTAWA MUSI PRZEJŚĆ PRZEZ SEJM NA NAJBLIŻSZYM POSIEDZENIU – Ociepa dalej: W kolejnym tygodniu ustawą zająłby się Senat. Później teoretycznie zaczynają się wakacje parlamentarne.

NA SEJMOWYM KORYTARZU MOŻNA USŁYSZEĆ, ŻE JEŚLI BĘDZIE TAKA POTRZEBA, TO ZOSTANIE ZWOŁANE JESZCZE JEDNO POSIEDZENIE – Ociepa: Może w pierwszych dniach sierpnia.

W SYTUACJI NARASTAJĄCEGO KONFLIKTU MOŻNA BYŁOBY OCZEKIWAĆ OD ANDRZEJA DUDY JAKIEJŚ INICJATYWY I PRÓBY ROZŁADOWANIA NAPIĘCIA – Ociepa dalej.

— KRZYSZTOF ŁAPIŃSKI: Na pewno prezydent będzie się przyglądał w jaki sposób toczy się debata publiczna.

— NA RAZIE TRWA WYCZEKIWANIE – Ociepa: Czy PiS się cofnie, a jeśli nie, to jak daleko posunie się opozycja.

— OPOZYCJA OSTRZEGA, ŻE KONSEKWENCJE ZMIAN ODCZYTUJE CAŁE SPOŁECZEŃSTWO – zapowiedź.

PROPONOWANE PRZEZ PIS ZMIANY W USTAWIE O SN TRUDNO NAZWAĆ KOSMETYCZNYMI, CO OTWARCIE PRZYZNAJE WICEMINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI – Agnieszka Milczarz.

PRÓŻNO SZUKAĆ POD PROJEKTEM PODPISU MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI, CHOĆ TO ZBIGNIEW ZIOBRO PO WYGASZENIU KADENCJI OBECNYCH SĘDZIÓW WSKAŻE NASTĘPCÓW Z PREZESEM SN NA CZELE – Milczarz dalej.

— TO NIE PIERWSZY PROJEKT WAŻNEJ USTAWY ZŁOŻONY PRZEZ POSŁÓW NIEWYMAGAJĄCY SPOŁECZNYCH KONSULTACJI – Milczarz: W podobnym trybie zmieniano ustawy dot. TK czy próbowano powiększyć – w tym przypadku bezskutecznie – o kilkanaście gmin Warszawę.

Pozostałe z : Stan gry

Polityczna ramówka wtorkowego poranka: Stachowiak-Różecka, Dera, Neumann, Lubnauer, Petru, Sellin, Morawiecki, Szłapka i Kosiniak-Kamysz

7:10 Stefan Hambura – PR24 7:15 Adam Szłapka – Sygnały dnia PR1 7:20 Joanna Kluzik-Rostkowska – Poranek TOK FM 7:30 Sławomir Neumann – Jeden na jeden TVN24 7:37 Joanna Lichocka – 24 pytania w PR24 7:40 Andrzej Zybertowicz – Poranek TOK FM 8:02 Andrzej Dera – Gość Radia Zet 8:02 Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Fakty: Przesłuchanie Tuska mobilizuje liberalnych wyborców, Wydarzenia: Tusk raczej nigdy nie opuścił polityki, Wiadomości: Zeznania Tuska sprowadzają się do próby rozmycia odpowiedzialności

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Melak: Czy ceną za polepszenie stosunków z Rosją miał być Smoleńsk? Tak to trzeba traktować WKK: Nie ma powrotu do III RP w takim wydaniu, jak pamiętamy ją sprzed dwóch lat WKK pytany o zaangażowanie Tuska: Pokolenie 30-40 latków musi wziąć odpowiedzialność za wynik wyborczy w 2019 Czytaj więcej →

RAMÓWKA PONIEDZIAŁKOWEGO WIECZORU: Mucha, Kopcińska, Kosiniak-Kamysz, Zandberg, Kochanowska, Arłukowicz, Ścigaj i Spurek

17:00 Paweł Mucha – TOK FM Wywiad polityczny 18:02 Sylwia Spurek – RMF FM Popołudniowa rozmowa 19:15 Joanna Kopcińska – POLSAT NEWS Wydarzenia i opinie 19:26 Władysław Kosiniak-Kamysz, Ludwik Dorn, Adrian Zandberg – TVN24 FpF 19:57 Ewa Kochanowska, Andrzej Melak – TVP INFO Gość Wiadomości 20:00 Agnieszka Ścigaj, Bartosz Arłukowicz Czytaj więcej →

STAN GRY: Fijołek o Biedroniu szukającym szansy, Stankiewicz o starcie Celińskiego, Semka: Kaczyński zrozumiał, że język PiS stał się zbyt obły, Prasa o szybkiej reakcji ABW

— RELACJA Z ZEZNAŃ DONALDA TUSKA PRZED SĄDEM: http://300polityka.pl/live/2018/04/23/ — ANDRZEJ STANKIEWICZ PISZE, ŻE MONIKA JARUZELSKA ODMÓWIŁA I ANDRZEJ CELIŃSKI BĘDZIE KANDYDATEM SLD W WARSZAWIE: “Kandydatura Celińskiego ma zostać oficjalnie zaprezentowana na początku maja W grze były jeszcze była posłanka Małgorzata Szmajdzińska oraz była wiceszefowa MSWiA Katarzyna Piekarska. Kandydować nie Czytaj więcej →

Polityczna ramówka poniedziałkowego poranka: Sasin, Szczerski, Petru, Szymański, Michałkiewicz, Czarzasty, Śpiewak, Kaleta i Karski

7:15 Włodzimierz Czarzasty – Sygnały dnia PR1 7:20 Tomasz Rzymkowski – Poranek TOK FM 7:30 Jacek Sasin – Jeden na jeden TVN24 7:37 Agnieszka Ścigaj – 24 pytania w PR24 7:40 Borys Budka – Poranek TOK FM 8:02 Ryszard Petru – Gość Radia Zet 8:02 Krzysztof Szczerski – Poranna rozmowa RMF FM Czytaj więcej →