OBRAZ DNIA: Fakty przebijają balon propagandy ws pomocy uchodźcom, Wiadomości w 2 materiałach cytują telewizję Karnowskich

LIVEBLOG 300POLITYKI: Radziwiłł o rozmowach z premier i opłatach w szpitalach, Tomczyk o jasności zdania PO ws uchodźców i 40 krzyżach kupionych przez KPRM, Anna Kalita o wejściu do polityki, Klip KPRM na temat Wyszehradu, PO poniżej 20 w Kantar Public, Szydło o jednolitej UE:
http://300polityka.pl/live/2017/06/19/

*****

FAKTY TVN

— TO FAKTYCZNIE BYŁO ROBOCZE SPOTKANIE, BEZ TEMATÓW TABU – Katarzyna Kolenda-Zaleska.

MOCNE SŁOWA PREMIERA SŁOWACJI ODNOSZĄ SIĘ TAKŻE DO POLSKI, ŻEBY BYŁA SOLIDARNA I Z V4 I Z UE, BY ZREZYGNOWAŁA Z ANTYNIEMIECKIEJ POLITYKI, KTÓRĄ DOSTRZEGAJĄ NAWET NAJBLIŻSI SĄSIEDZI – KKZ.

JUŻ WTEDY KIEDY WYBRANO TUSKA 27:1 WIADOMO BYŁO, ŻE SOLIDARNOŚĆ EUROPEJSKA JEST WAŻNIEJSZA OD SOLIDARNOŚCI WEWNĄTRZ GRUPY WYSZEHRADZKIEJ – KKZ.

— PREMIER WĘGIER DAWAŁ DO ZROZUMIENIA, ŻE BĘDZIE TRUDNO O ZGODĘ WS POLITYKI IMIGRACYJNEJ – KKZ.

— PREMIER BELGII PRZYZNAWAŁ, ŻE SPRAWY PRAWORZĄDNOŚCI BYŁY OMAWIANE, ALE Z NAZWY NIE WYMIENIŁ ŻADNEGO PAŃSTWA – KKZ.

— RZĄD NA POMOC DLA UCHODŹCÓW DAJE GROSZE – zapowiedź.

— Zamiast opowiadać o pomocy, postanowili zagrać i pomóc. Wybitni muzycy zagrają koncert we Wrocławiu dla wybitnych lekarzy w Syrii. Ich cel to grać i licytować, by zebrać półtora miliona złotych na salę operacyjną. Ludzie, którzy organizują takie akcje, nie oglądają się na polityków i ich obietnice i gwarancje – Krzysztof Skórzyński.

CO RZĄD ROBI Z WŁASNEJ WOLI? – Skórzyński: Postanowiliśmy sprawdzić jak te deklaracje mają się do rzeczywistości. Polska musi, jak inne kraje, opłacać tak zwany „instrument turecki”. To narzucone ponad 70 milionów złotych na utrzymanie obozów. Ważniejsze jest jednak to, co polski rząd robi sam, z własnej woli. 

MATEUSZ MORAWIECKI: Ta pomoc, której udzielamy, idzie na szpitale, na działanie humanitarne, na bezpieczeństwo. 

I TO WYSTARCZA RZĄDOWI DUŻEGO KRAJU, BY MÓWIĆ O RZEKOMO DUŻYM ZAANGAŻOWANIU – Skórzyński: Zebraliśmy różne dostępne dane. Wynika z nich, że w zeszłym roku na pomoc humanitarną dla ofiar wojny w Syrii, Polska przekazała niecałe 46 milionów złotych. Ale ponad jedna trzecia tej kwoty, czyli 18,5 miliona złotych, to pieniądze przekazywane różnym agendom międzynarodowym, których Polska po prostu jest członkiem, na przykład Komisji Europejskiej. 27,5 miliona złotych to kwota przekazana innym organizacjom, które zajmują się pomocą dla ofiar wojny w Syrii i w tamtejszym regionie. I to wystarcza rządowi dużego europejskiego kraju, by mówić o polskim, rzekomo dużym, zaangażowaniu. 

NA TLE SĄSIADÓW NIE WYPADAMY NAWET MIERNIE – Skórzyński: Na tle choćby naszych najbliższych sąsiadów, Czechów czy Słowaków, Polska pod względem pomocy humanitarnej nie wypada nawet miernie. W przeliczeniu na mieszkańca, na pomoc uchodźcom dajemy $0,17, gdzie nasi sąsiedzi dają co najmniej dwukrotność tej kwoty. 

— JANINA OCHOJSKA: Jeżeli taka mała organizacja, jak nasza, może przekazać w jednym roku 26 miliony, to Polskę stać na więcej.

BISKUPI W BOŻE CIAŁO MÓWILI JUŻ BEZ OGRÓDEK: Polskę stać na to, bo rząd deklarował chęć, by stworzyć tak zwane korytarze humanitarne, absolutne minimum. Na otwarcie polskich szpitali dla ofiar wojny w Syrii, kanałami dyplomatycznymi już ponad rok temu, nalegał sam papież. Od roku rząd mówi, że korytarze humanitarne powstaną. I tylko mówi. Dlatego biskupi w Boże Ciało mówili już bez ogródek.

MINISTER STROFUJE PREZYDENTA, ALE NIEZWYKŁE JEST ŻE PREZYDENT CZEGOŚ NIE PODPISUJE: Minister Witold Waszczykowski zażądał wyjaśnień od prezydenta Andrzeja Dudy, a żądanie sformułował w dość ostrym tonie: co z nominacjami na ambasadorów i czemu prezydent zwleka z podpisem? Sytuacja, w której minister strofuje prezydenta, jest niezwykła. Sytuacja, w której obecny prezydent czegoś nie podpisuje, również. 

— PRÓBY DYSCYPLINOWANIA MACIEREWICZA SKOŃCZYŁY SIĘ SZYBKO: Próby dyscyplinowania Antoniego Macierewicza zaczęły się i skończyły bardzo szybko. Andrzej Duda miał wątpliwości, co do działań szefa MON. Wtedy, gdy miał je także Jarosław Kaczyński.

— Gdy Andrzej Duda próbował dyscyplinować Antoniego Macierewicza, zarzucał mu brak kandydatur na wojskowych attache w polskich ambasadach. Teraz minister zarzuca prezydentowi brak nominacji ambasadorskich.

— SOBIENIOWSKI O PRZTYCZKU Z MAGIEROWSKIM: Były rzecznik i doradca prezydenta, gdy zrezygnował ze stanowiska w kancelarii Andrzeja Dudy, znalazł zatrudnienie w resorcie Witolda Waszczykowskiego, jako wiceminister.

RAFAŁ GRUPIŃSKI: Minister Waszczykowski idzie w ślady zachowań ministra Macierewicza. To pokazanie, że prezydent zapracował sobie na to lekceważenie. Prawdę powiedziawszy nie żal mi go, w ogóle. 

— MINISTER RATUJE CZY POŻERA PUSZCZĘ: – Puszcza Białowieska to swego rodzaju okręt flagowy nurtu lewicowo-libertyńskiego całej Europy Zachodniej, który uważa, że człowiek jest największym wrogiem zasobów przyrodniczych, a najwyższą formą ochrony jest „nie wycinaj drzew” – powiedział w sobotę w Spale na zjeździe klubów Gazety Polskiej minister środowiska Jan Szyszko. Sprzęt który pojawia się w puszczy, tnie stuletnie drzewa w ciągu kilku sekund. Pytanie czy ratuje, czy pożera nasze lasy.

*****

WIADOMOŚCI TVP


— ORBAN SCEPTYCZNIE O WSPÓLNEJ POLITYCE IMIGRACYJNEJ:

— DWIE WYRAZISTE, ALE MÓWIĄCE INNYM GŁOSEM GRUPY W UE – Jakub Wojtanowski.

— IMIGRACJA UDERZA W TOŻSAMOŚĆ – Wiktor Orban.

— DWUKROTNA PRZEWAGA PIS W SONDAŻU KANTAR.

— KTO TORPEDOWAŁ WALKĘ Z MAFIĄ PALIWOWĄ? – belka.

— Wprowadzono mechanizmy i procedury, które wybiły celnikom z głowy walkę z mafią paliwową – tak w rozmowie z „Wiadomościami” stwierdza szef związku „Celnicy PL”. Sławomir Siwy kilka dni temu wywołał burzę – mówiąc, że w czasie rządów koalicji PO-PSL – funkcjonariuszom nie było wolno ruszać spraw związanych z wyłudzeniami VATu w obrocie paliwami.

— ZA POPRZEDNIEJ WŁADZY MECHANIZMY NIE BYŁO WOLI POLITYCZNEJ, WPROWADZONO MECHANIZMY I PROCEDURĘ WYBIŁY Z GŁOWY WALKĘ Z PALIWAMI, ZWIERZCHNICY WYPERSWADOWALI IM MOŻLIWOŚĆ ZAJMOWANIA SIĘ TYM, NIE TWOJA KOMPETENCJA – Sławomir Siwy.

— ZA CZASÓW PO-PSL SZEFEM SŁUŻBY CELNEJ BYŁ JACEK KAPICA -Damian Diaz.

— JA NIKOMU NICZEGO NIE ZABRANIAŁEM, KAŻDY SYGNAŁ BYŁ BADANY I PRZESYŁANY DO DEPARTAMENTU DO REALIZACJI – Jacek Kapica.

— NIE BYŁO ZAKAZU ZAJMOWANIA SIĘ PALIWAMI, A WRĘCZ PRZECIWNIE – Andrzej Parafianowicz.

— TAŚMY Z UDZIAŁEM PARAFIANOWICZA.

— SPRAWA DZIAŁANIA W MF NIEFORMALNEJ GRUPY STANOWIĄCEJ PRAWO POD SZARĄ STREFĘ JEST ZGŁOSZONA W PROKURATURZE – Sławomir Siwy.

PREMIER SZYDŁO W TELEWIZJI WPOLSCE.PL ZAPOWIEDZIAŁA, ŻE ZAŻĄDA WYJAŚNIEŃ OD RADZIWIŁŁA: Szybszy termin leczenia lub możliwość leczenia w wybranym szpitalu klinicznym – w zamian za opłatę. Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej spowodował burzę wśród lekarzy i pacjentów. Minister zdrowia zapewnia, że chodzi tylko o wyrównanie szans szpitali publicznych i niepublicznych. Premier Beata Szydło w telewizji „wPolsce.pl” zapowiedziała, że zażąda od ministra w tej sprawie wyjaśnień.

— UTAWY ANTYLICHWIARSKIE BYŁY DZIURAWE JAK SER SZWAJCARSKI, PRZESTEPCY SIĘ W NICH ŚWIETNIE PORUSZALI – wiceminister Marcin Warchoł.

PREMIER ZABRAŁA GŁOS WS HISTERII: „Moje słowa w żaden sposób nie odnosiły się do kwestii migracji”. premier Beata Szydło zabrała głos w sprawie histerii, jaka wybuchła po jej wizycie na uroczystościach w Auschwitz. Polska premier mówiła tam o konieczności ochrony swoich obywateli, za co została ostro zaatakowana przez opozycję, na czele z Donaldem Tuskiem.

— POLITYCY OPOZYCJI ZDĄŻYLI UŻYĆ WIELU OBURZAJĄCYCH PORÓWNAŃ – Karol Jałtuszewski.

— PBS O SŁOWACH W AUSCHWITZ w TV Karnowskich.

— ATAK TUSKA URUCHOMIŁ ATAK MIĘDZYNARODOWYCH MEDIÓW, KTÓRE PODCHWYCIŁY NARZUCONE PRZEZ EUROPEJSKIEGO POLITYKA NARRACJĘ – Karol Jałtuszewski.

TO JEST FAŁSZYWKA, TO JEST FAKE NEWS, WPISUJE SIĘ W DYFAMACJĘ POLSKI, SMUTNE, ŻE UCZESTNICZY W TYM OPOZYCJA – Jacek Saryusz-Wolski.

— GRABIEC ZAATAKOWAŁ FORUM ŻYDÓW POLSKICH, KTÓRE NIE PODDAŁO SIĘ NARRACJI OPOZYCJI – Jałtuszewski.

— TUSK ASPIRUJE DO ROLI NIEFORMALNEGO LIDERA OPOZYCJI – Jałtuszewski.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— W BRUKSELI RUSZYŁY NEGOCJACJE WS. BREXITU.

— W WARSZAWIE SPOTKALI SIĘ PREMIERZY PAŃŚTW GURPY WYSZEHRADZKIEJ Z PREMIERAMI KRAJAMI BENELUKSU I NIE MA POROZUMIENIA WS. UCHODŹCÓW.

— W DNIU, KIEDY DO WARSZAWY ZJEŻDŻALI PREMIERZY GRUPY WYSZEHRADZKIEJ ORAZ BENELUKSU, BY ROZMAWIAĆ O PRZYSZŁOŚCI UE W BRUKSELI WŁAŚNIE ROZPOCZYNAŁY SIĘ NEGOCJACJE NT. WYJŚCIA WIELKIEJ BRYTANII Z 28 – Agnieszka Milczarz.

— CO DO BREXITU BYŁA ZGODA, TRUDNO MÓWIĆ JEDNAK O SOLIDARNOŚCI W KONTEKŚCIE IMIGRANTÓW I UCHODŹCÓW – Milczarz dalej: W tej sprawie Europa jest podzielona jak nigdy dotąd.

— MERCEDES W JAWORZE, IBM WE WROCŁAWIU – TO NAJŚWIEŻSZE ZAGRANICZNE INWESTYCJE W POLSCE.

Pozostałe z : Stan gry

OBRAZ DNIA: TVP o tekście Newsweeka: Nawet sprzyjający opozycji widzą słabość PO, Lis atakuje TVN, Serwisy o nieobecności HGW

— TOMASZ LIS NA TWITTERZE O MATERIALE FAKTÓW NA TEMAT PO: Zdaje się w TVN przestawiono wajchę. Coraz więcej materiałów jak pod przekazy z Nowogrodzkiej. Wygląda to smutno i coraz żałośniej. https://twitter.com/lis_tomasz/status/921791004142981120 — Były rzecznik MSZ za rządów PO o materiale Faktów TVN: To nie symetryzm, to tvpisizm http://300polityka.pl/live/2017/10/21/byly-rzecznik-sikorskiego-o-materiale-faktow-to-nie-symetryzm-to-tvpisizm/ — Czytaj więcej →

STAN GRY: Wroński: Kamiński z PAD przeciw MON, Prezydent Rzeszowa: Mam się obrażać jak dają pieniądze? Zaremba pyta Glińskiego o jątrzącą propagandę TVP

— PREZYDENT I PREMIER NA MSZY Z NAŁOŻENIEM PALIUSZA ARCYBISKUPOWI JĘDRASZEWSKIEMU: “W niedzielę 22 października odbędzie się w katedrze na Wawelu Msza św. z uroczystym nałożeniem paliusza abp. Markowi Jędraszewskiemu. Udział w uroczystościach zapowiedzieli, m.in. prezydent RP Andrzej Duda z małżonką oraz premier Beata Szydło”. https://ekai.pl/krakow-prezydent-i-premier-na-mszy-sw-z-nalozeniem-paliusza-abp-markowi-jedraszewskiemu/ — 10 lat temu Platforma Obywatelska Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Skórzyński: Wystąpienie Romaszewskiej sygnałem, Wiadomości: Coraz bliżej kompromisu

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Karczewski o Komisji Jakiego: Idzie szybko, bo nie ma czasu, jest sprawna Karczewski o słowach Romaszewskiej: Dziwię się pani Zofii, że wygłasza takie sądy Karczewski o kandydowaniu: Warszawa zasługuje na odspawanie się od PO Karczewski o Szydło: Ma świetne oceny, jestem przekonany, że będzie premierem Karczewski: Jeśli Czytaj więcej →

RAMÓWKA PIĄTKOWEGO WIECZORU: Karczewski, Tyszka, Kamiński, Gasiuk-Pihowicz, Lubnauer, Pitera, Bugaj, Horała i Miller

18:00 Katarzyna Lubnauer – POLSAT NEWS Popołudniowe Graffiti 18:00 Ireneusz Zyska, Kamila Gasiuk-PihowiczA, Andrzej Dera – TVN24 Tak jest 18:02 Julia Pitera – RMF FM Popołudniowa rozmowa 19:15 Jadwiga Staniszkis – POLSAT NEWS Gość Wydarzeń 19:26 Katarzyna Lubnauer, Stanisław Tyszka, Michał Kamiński – TVN24 FpF 20:00 Stanisław Karczewski – TVN24 Czytaj więcej →