300LIVE: Mucha o posyłaniu do spółek, Posiedzenie SPC ws. KRS i sądów przesunięte na jutro, Kownacki: Dlaczego trafiliśmy do firmy Boeing? Bodnar o KRS, Warchoł o dniach polskiej wolności.
http://300polityka.pl/live/2017/06/07/

*****

FAKTY TVN

CHYBA ŻE TRÓJPODZIAŁ TO PREZYDENT, PREMIER I PREZES: Przywracamy narodowi władzę nad wymiarem sprawiedliwości – mówią posłowie PiS i chcą dać ministrowi sprawiedliwości władzę nad prezesami sądów. Będzie mógł wymienić każdego, kiedy zechce. Zdaniem PiS-u to koniec „sędziokracji”. Zdaniem opozycji to koniec trójpodziału władzy, chyba że za trójpodział uznamy prezydenta, premiera i prezesa.

— CHODZI O TO, ŻEBY SĘDZIOWIE SIĘ BALI, A LUDŹMI KTÓRZY SIĘ BOJĄ ŁATWIEJ SIĘ ZARZĄDZA, ONI CHCĄ KORZYSTAĆ CAŁYMI GARŚCIAMI Z TEJ WŁADZY – Ewa Kopacz

— POSEŁ PIS JAKO PROKURATOR OSKARŻAŁ WALCZĄCYCH O WOLNĄ POLSKĘ A SĘDZIOWIE DZISIEJSZE PROPOZYCJE PORÓWNUJĄ DO ROZWIĄZAŃ Z PRL – Jakub Sobieniowski.

KAŻDY, KTO WEJDZIE W KONFLIKT Z WŁADZĄ, NP PRZY ZDERZENIU Z RZĄDOWĄ KOLUMNĄ, ALBO W SPRAWIE OSOBISTEJ, W KTÓRĄ ZAANGAŻOWANY JEST POLITYK PARTII RZĄDZĄCEJ, MOŻE SIĘ BAĆ BARDZIEJ, BO POLITYK PARTII RZĄDZĄCEJ BĘDZIE SZEFEM I PROKURATORA I BĘDZIE DECYDOWAŁ O LOSIE SĄDÓW  – Sobieniowski.

JEŚLI KTOŚ WEJDZIE W SPÓR Z POLITYKIEM NAWET LOKALNYM JEGO RODZINĄ ITD. BĘDZIE MUSIAŁ SIĘ ZASTANOWIĆ CZY NIE JEST ON KOLEGĄ MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI, KAŻDY MOŻE SIĘ OBAWIAĆ ŻE DYREKTOR SĄDU DLA SWOJEJ KARIERY MOŻE CHCIEĆ WPŁYNĄĆ NA SPRAWĘ – Sobieniowski.

KAŻDY OBYWATEL MUSI SOBIE ZADAĆ PYTANIE ILU SĘDZIÓW POTRAFIŁO BĘDZIE NIE ULEGAĆ – Sobieniowski.

CO Z WOLĄ NARODU KTÓRA W KAMPANII DLA PIS BYŁA ŚWIĘTA? Prawie milion podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy edukacji. Podpisy zostały zweryfikowane, a wniosek leży i czeka u marszałka Sejmu. Co z wolą narodu, która dla PiS-u w kampanii wyborczej było święta, a dziś jest niewygodna? 

— BEZ NAIWNOŚCI WIERZY PANI W TO, ŻE PIS ZORGANIZUJE TO REFERENDUM? – Krzysztof Skórzyński do MKB.

— NIE WIERZĘ – Małgorzata Kidawa-Błońska.

NAWET GDYBY ROZSTRZYGNIĘCIE BYŁO KORZYSTNE DLA WNIOSKUJĄCYM, ROZWIĄZANIA MOGŁYBY BYĆ PODWAŻONE DOPIERO W 2019 – Marek Suski.

SKÓRZYŃSKI DO NEUMANNA MÓWIĄCEGO ŻE PIS ZMIELI PODPISY – TO JAK PLATFORMA.

TECHNICZNIE DAŁOBY SIĘ PRZED WAKACJAMI COFNĄĆ ROZPORZĄDZENIA, GDYBY ZIELONE ŚWIATŁO DAŁA PREMIER – Skórzyński. 

LUDZIE MOGLI MIEĆ WRAŻENIE, ŻE PIS W KAMPANII MÓWIŁO POWAŻNIE, ŻE PODPISY NIE TRAFIĄ DO NISZCZAREK- Skórzyński.

PIS ZROBIŁ DOKŁADNIE TO SAMO CO PLATFORMA Z PODPISAMI REFERENDALNYMI – Skórzyński. 

— PAMIĘTAM TEN OBRAZ JAK SZYDŁO MÓWI, BĘDZIEMY SŁUCHAĆ GŁOSU OBYWATELI – Ryszard Petru.

OBLIGATORYJNE REFERENDUM W WYPADKU ZEBRANIA MILIONA PODPISÓW PROPONOWAŁ TEŻ DUDA ZANIM ZOSTAŁ PREZYDENTEM – Skórzyński. 

— Film podkomisji smoleńskiej, pokazany w 7. rocznicę katastrofy, nie zawierał wszystkich wniosków z kluczowego badania. Reporter „Czarno na Białym” TVN24 Piotr Świerczek dotarł do pełnej analizy naukowców Wojskowej Akademii Technicznej. Ich konkluzja: prezydencki tupolew, po utracie części skrzydła, nie był w stanie dalej lecieć.

— Z BADAŃ WAT WYNIKA, ŻE LOT PO URWANIU SKRZYDŁA NIE MÓGŁ BYĆ STABILNY, NIE BYŁO TEGO W RAPORCIE PODKOMISJI – Piotr Świerczek.

TS DLA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO, WNIOSEK UDERZA WE WNIOSKODAWCÓW CZYLI W PLATFORMĘ: Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego. W Sejmie pojawił się wniosek złożony przez Platformę 5 lat temu. Dziś wraca jak bumerang, ale uderza we wnioskodawców. Czy Platforma zapomniała o własnym wniosku? 

— POLITYCY PO ZASKOCZENI PRZYPOMNIENIEM WNIOSKU – Knapik.

PEK NIE BYŁO NA GŁOSOWANIU – Knapik: Zbigniewa Ziobry nie postawiono przed Trybunałem Stanu, bo Platformie zabrakło kilku głosów – między innymi Ewy Kopacz, która akurat prowadziła kampanię wyborczą w terenie. PiS kpiło z wtedy z PO. – Oni są po prostu nieudacznikami w każdym calu – mówił Zbigniew Ziobro. Antonii Macierewicz grzmiał natomiast, że „zostali ukarani za żądzę zemsty”.

— ZOSTAŁ WNIOSEK DRUGI, WRESZCIE ZNALAZŁ SIĘ W PORZĄDKU OBRAD KOŁO 11 W NOCY – Knapik.

— MYŚLĘ, ŻE ROBIĄ SOBIE ŻARTY – Sławomir Nitras.

— KOMISJA ODPOWIEDZIALNOŚCI KONSTYTUCYJNEJ REKOMENDUJE UMORZENIE SPRAWY – Knapik.

— WNIOSEK POLITYCZNYCH ŚMIECIARZY I TRAFI NA ŚMIETNIK – Jacek Żalek.

— SŁYSZAŁEM, ŻE PLATFORMA ZAWALIŁA – Jakub Stefaniak.

— PSL SIĘ NIE CHCIAŁ ZGODZIĆ – Rafał Grupiński.

— PRZECIWNY BYŁ DONALD TUSK, SPRAWA TRAFIŁA WIĘC NA PÓŁKĘ – Knapik.

— ONI JEŚLI CHODZI O NAS NIE BĘDĄ MIELI SKRUPUŁÓW – Ewa Kopacz.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— REPOLONIZACJA PEKAO SA NA JEDYNCE.

— GRUBIAŃSKIE ZACHOWANIE SĘDZI TO TYLKO JEDEN Z PRZYPADKÓW NIEPRAWIDŁOWOŚCI W SĄDACH, NOTOWANIA SĄDÓW SIĘ POGARSZAJĄ, DLATEGO REFORMA JEST KONIECZNA.

— BOIMY SIĘ POLITYKI I PIS W KRS – Grzegorz Schetyna.

— CHCĄ ZAKONSERWOWANIA STOSUNKÓW PROWADZĄCYCH DO PATOLOGII – Jacek Sasin.

— LOT MIAŁ BYĆ OFIARĄ AMBER GOLD – belka.

— ZANIŻONE CENY BYŁY MOŻLIWE MILIONOM Z AMBER GOLD, WTEDY SZYBKO SPADŁY DOCHODY LOT. CZŁONKOWIE PYTALI CZY OSŁABIENIE LOT BYŁO CELEM – Bartłomiej Graczak.

— DO UPADŁOŚCI, KTÓRA MIAŁA BYĆ WSTĘPEM DO SPRZEDAŻY LOT CAŁE SZCZĘŚCIE NIE DOSZŁO, A W 2016 LOT PO RAZ PIERWSZY OD LAT ZANOTOWAŁ ZYSK – Graczak.

NIŻSZE WPŁYWY Z ABONAMENTU TO M.IN. EFEKT WYPOWIEDZI DONALDA TUSKA – Jarosław Olechowski.

BOGATEJ OFERTY TVP OBAWIAJĄ SIĘ PRYWATNI NADAWCY, BYĆ MOŻE DLATEGO WŁAŚCICIELE PLATFORM NIE CHCĄ UDOSTĘPNIAĆ DANYCH – Olechowski.

PO STRONIE TELEWIZYJNYCH MAGNATÓW STAJĄ POSŁOWIE OPOZYCJI I MEDIA NIECHĘTNE RZĄDOWI PIS – Olechowski.

— KE GROZI W SPRAWIE UCHODŹCÓW – BELKA.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— W SEJMIE SPÓR O PRZYSZŁOŚĆ POLSKIEGO WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI – zapowiedź.

— PROJEKT ZMIAN W KRS OD POCZĄTKU BUDZIŁ EMOCJE I WYWOŁYWAŁ SKRAJNE OCENY – Grzegorz Kępka.

— TO NAJCZĘŚCIEJ POWTARZAJĄCY SIĘ ZARZUT: DZIĘKI ZMIANOM PARLAMENTARNA WIĘKSZOŚĆ UZYSKA WPŁYW NA ORGAN CHRONIĄCY NIEZALEŻNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ SĄDÓW – Kępka dalej.

— POMYSŁ PRZERWANIA KADENCJI CZŁONKOM KRS NIE PODOBAŁ SIĘ PREZYDENTOWI – Kępka: Być może dlatego projekt pojawiał się i zniknął z porządku obrad Sejmu. Ostatecznie decyzja o dalszych pracach zapadła rano.

— STANISŁAW PIOTROWICZ: Zawsze tak jest, że coś się pojawia, coś znika. Wielokrotnie przecież tak bywało.

— WYDAJE SIĘ JEDNAK, ŻE CZAS WĄTPLIWOŚCI W PIS SIĘ SKOŃCZYŁ – Kępka.

— RÓWNOCZEŚNIE DOBIEGAJĄ KOŃCA PRACE NAD USTAWĄ O USTROJU SĄDÓW, KTÓRA ZNACZĄCO ZWIĘKSZA UPRAWNIENIA MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI PRZY POWOŁYWANIU I ODWOŁANIU PREZESÓW SĄDÓW – Kępka dalej.

— ZBIGNIEW ZIOBRO ANI NA SALI PLENARNEJ, ANI POZA NIĄ ZARZUTÓW KOMENTOWAĆ NIE CHCIAŁ – Kępka.

— OBA PROJEKTY ZOSTANĄ PRAWDOPODOBNIE PRZEGŁOSOWANE PRZEZ SEJM JUTRO WIECZOREM – Kępka dalej.

— Polacy źle oceniają wymiar sprawiedliwości i reformy są konieczne, ale jest co najmniej wątpliwe czy zwiększenie władzy polityków w tej sferze zmieni cokolwiek na lepsze – konkluzja Kępki.

— PLATFORMA CHCE ODWOŁANIA MARIUSZA BŁASZCZAKA – zapowiedź.

— PO JUŻ DRUGI RAZ CHCE GO ODWOŁAĆ – Agnieszka Milczarz.

— GŁÓWNY POWÓD TO BULWERSUJĄCE OKOLICZNOŚCI ŚMIERCI IGORA STACHOWIAKA I NIEODWOŁANIE WICEMINISTRA ZIELIŃSKIEGO – Milczarz dalej.

— MIMO, ŻE WNIOSEK NIE MA ŻADNYCH SZANS, POPRĄ GO I LUDOWCY I NOWOCZESNA – Milczarz.

PiS ma większość, by obronić każdego ze swoich ministrów, opozycja – polityczny interes, by ich atakować. Ale nawet wtedy, kiedy miała większość, zdecydowaną większość nie zdołała postawić polityków PIS przed Trybunałem Stanu – konkluzja Milczarz.

— PZU ORAZ POLSKI FUNDUSZ INWESTYCYJNY WYKUPIŁY OD WŁOSKIEGO UNICREDIT PAKIET KONTROLNY BANKU PEKAO SA.