OBRAZ DNIA: Fakty: TK najwolniejszy od kilku lat, Wiadomości o Timmermansie: Zwolennik sankcji dla Polski nagrodzony

— PIS ZA POMOCĄ CZERWCOWEGO WYROKU TK MOŻE DOPROWADZIĆ DO WYMIANY I PREZES SN – piszemy na 300POLITYCE. http://300polityka.pl/news/2017/05/19/pis-za-pomoca-czerwcowego-wyroku-tk-moze-doprowadzic-do-wymiany-i-prezes-sn/

— PUBLICZNE RADIO UPRAWIA CENZURĘ – pisze Piotr Zaremba na wPolityce.pl: “Jest to akt zaskakującej brutalności. Owoc przeczulenia graniczącego z histerią. Zarazem akt dziecinny, bo o ile wystąpienie Hartmana zostało ledwie zauważone (mówił parę minut na temat listu biskupów), o tyle teraz publiczne radio stanie w ogniu krytyki. Za uprawianie cenzury, tworzenie zapisów na osoby, czyli za praktyki, które mieliśmy zdawało się dawno za sobą”. http://wpolityce.pl/polityka/340527-dziennikarz-zwolniony-z-publicznego-radia-bo-rozmawial-z-niewlasciwym-gosciem-trudno-akceptowac-takie-praktyki

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Czarnecki: Eurostat mówi, że Polska jest na drugim miejscu wśród krajów przyjmujących uchodźców
Czarnecki: Polskie władze mają rację, że nie chcą przyjąć migrantów spoza Europy. Tego nie chce prawie 80% Polaków
Szczerski: Polska jest gotowa partycypować w programie pomocy dla uchodźców, który nie będzie zakładał przymusowej relokacji
Szczerski o wypowiedzi Tuska: Słowa nieuprawnione i niedopuszczalne
Szczerski: Dzisiaj nie da się reformować Europy bez Polski
HGW: Jestem zwolennikiem nieograniczania kadencyjności
HGW: Komisja weryfikacyjna narusza trójpodział władz. To najważniejsza i wystarczająca wina
W środę o 7:30 sejmowa komisja zajmie się wnioskiem o odwołanie Macierewicza
MSWiA: Polska nie może w ramach mechanizmu relokacji przyjmować wyłącznie kobiet i dzieci
TK podaje terminy rozpraw ws legalności wyboru I prezes SN oraz 3 sędziów TK
PAD: Kiedy słyszę o przymusowym przywożeniu ludzi do Polski, mówię zdecydowanie “nie”
http://300polityka.pl/live/2017/05/19/

*****

FAKTY TVN

— DUDA MÓWI O PRZYMUSOWYM PRZETRZYMYWANIU UCHODŹCÓW, PREZYDENT NIEMIEC ODPOWIADA – zapowiedź: Prezydenci Polski i Niemiec spotkali się, by rozmawiać o sprawie uchodźców, choć przedstawiają zupełnie odmienne stanowiska. Kto chce i potrzebuje, może do Polski przyjechać, ale przywożeniu pod przymusem mówię stanowcze nie – mówi Andrzej Duda, choć stanowisko polskiego rządu jest bardziej dosadne. Wiceminister spraw zagranicznych sugeruje, że Polska może spotkać się w tej sprawie z Komisją Europejską w sądzie.

— W CZASIE TEJ WIZYTY NIE BYŁO TYLKO MIŁO – Jakub Sobieniowski.

— FRAGMENTY KONFERENCJI PAD-STEINMEIER.

— W TEJ CHWILI NIKT NIE ZMUSZA POLSKI DO PRZYJMOWANIA TYSIĘCY UCHODŹCÓW, BO Z WYPEŁNIANIEM TYCH ZOBOWIĄZAŃ WSZYSCY MAJĄ W EUROPIE MAJĄ ZALEGŁOŚCI, OPRÓCZ MALTY I FINLANDII – Sobieniowski: Gdzie mimo przyjazdu uchodźców, nie doszło do fali terroru.

— KONRAD SZYMAŃSKI Z RADIA ZET O MOŻLIWYM POSTĘPOWANIU SĄDOWYM Z KE.

— GRZEGORZ SCHETYNA UTRZYMUJE, ŻE WYSTARCZYŁOBY PRZYJĄĆ KILKADZIESIĄT OSÓB – Sobieniowski.

— KOLEJNY JUŻ DZIEŃ DYSKUSJI NT. UCHODŹCÓW SCHETYNA POŚWIĘCA NA UNIKANIU JASNEJ DEKLARACJI – PRZYJMOWAĆ UCHODŹCÓW, OBIECANE 7 TYS. CZY NIE – Sobieniowski dalej.

— LIST WŁADYSŁAWA FRASYNIUKA.

— TK NAJWOLNIEJSZY OD KILKU LAT – zapowiedź: Z prezes Julią Przyłębską miał przyspieszyć, ale nagle przyhamował. 10 wyroków od początku roku, czyli dwa razy mniej niż przed dwoma laty. Trybunał za mało orzeka, a sędziowie pracują zbyt wolno – mówili politycy PiS przed zmianami w TK.

— ZWRÓCILIŚMY SIĘ DZIŚ Z OFICJALNĄ PROŚBĄ DO TK, BY MÓC SIĘ SPOTKAĆ Z PREZES TRYBUNAŁU, BY MÓC POROZMAWIAĆ Z JULIĄ PRZYŁEBSKĄ, A NIE REJESTROWAĆ ZDJĘCIA ZZA OGRODZENIA – Krzysztof Skórzyński: Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

— CHCIELIŚMY SKONFRONTOWAĆ PREZES TRYBUNAŁU Z BARDZO KRYTYCZNYMI OPINIAMI OPOZYCJI, ALE PO DRUGIE CHCIELIŚMY SĘDZIĘ PRZYŁĘBSKĄ SKONFRONTOWAĆ Z TWARDYMI DANYMI – Skórzyński dalej.

— TO JUŻ NIE SĄ OPINIE, Z KTÓRYMI PREZES MOGŁABY POLEMIZOWAĆ – Skórzyński: W materiale wyliczenia, że w okresie od 1 stycznia do 15 maja TK wydał w tym roku 10 wyroków. W 2016 roku – 7, 2015 – 25, 2014 – 27, 2013 – 21, 2012 – 21.

— ARGUMENT, ŻE TRYBUNAŁ ZA MAŁO ORZEKA, A SĘDZIOWIE PRACUJĄ ZBYT WOLNO, BYŁ KORONNYM UŻYWANYM PRZEZ PIS, GDY PARTIA ROZPOCZYNAŁA SERIĘ ZMIAN W TRYBUNALE – Skórzyński.

— ARCHIWALNE WYPOWIEDZI POLITYKÓW PIS.

— W MAJU ODBYŁA SIĘ SIĘ TYLKO JEDNA ROZPRAWA, KOLEJNYCH W TYM MIESIĄCU NIE BĘDZIE – Skórzyński.

— DZIŚ PREZES TRYBUNAŁU USTALIŁA DATY DWÓCH WAŻNYCH DLA PIS-U – Skórzyński dalej.

— DO SKŁADU WS USTAWY O SN ZOSTAŁ WYZNACZONY LECH MORAWSKI, CO POTWIERDZA, ŻE PREZES TK NIE BĘDZIE WYCIĄGAĆ ŻADNYCH KONSEKWENCJI WOBEC MORAWSKIEGO ZA JEGO OKSFORDZKIE WYSTĄPIENIE – Skórzyński.

— RZĄD CHCE ZAPŁACIĆ 30 MLD ZŁ ZA TEN SPRZĘT – zapowiedź: Amerykanie chwalą się najnowocześniejszym radarem. Pokazują dziennikarzom część systemu obrony rakietowej Patriot, który chcą kupić Polacy. Rząd chce zapłacić 30 mld złotych za ten sprzęt. MON liczy, że podpisze umowę jeszcze przed końcem tego roku. Polskie wyrzutnie być może będą jako pierwsze na świecie wyposażone w nowoczesne radary, wykorzystujące technologię aktywnego skanowania. Reporter “Faktów” był w fabryce Patriotów w Massachusetts.

— ARTYŚCI CHCĄ INTERWENCJI PREZYDENTA I PREMIER WS PUSZCZY BIAŁOWIESKIEJ – zapowiedź: Ponad 200 aktorów, muzyków, pisarzy i naukowców pisze do najwyższych instancji w państwie, żeby ratować najstarszy w Polsce las – Puszczę Białowieską. Zaczyna ona przypominać pustkowie. – To jest pomnik przyrody, który można porównać do bazyliki na Wawelu – mówi Kamil Sipowicz, muzyk, jeden z sygnatariuszy. Przedstawiciele Lasów Państwowych mówią, że drzewa są usuwane ze względów bezpieczeństwa.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— PREZYDENT NIEMIEC W POLSCE – zapowiedź: Były rozmowy o relacjach polsko-niemieckich, kryzysie w Unii a także imigracji i prawach Polaków mieszkających w Niemczech. Frank-Walter Steinmeier wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą otworzyli także niemieckie stoisko na targach książki w Warszawie. Zapewnienia o współpracy padały z ust nowego prezydenta Niemiec dziś wielokrotnie, ważne żeby nie były to tylko deklaracje.

— NIE ZABRAKŁO JEDNAK ŁYŻKI DZIEGCIU – Marcin Tulicki: Podczas konferencji w Pałacu Prezydenckim prezydent Niemiec wspomniał o sporze Polski z brukselskimi elitami, które po przejęciu władzy przez PiS konsekwentnie organizują debaty w sprawie praworządności w Polsce.

— UE PRÓBUJE ZMUSIĆ POLSKĘ DO OTWARCIA GRANIC DLA UCHODŹCÓW Z BLISKIEGO WSCHODU I AFRYKI – Tulicki dalej.

— ZABIEGA O TO TAKŻE BERLIN – Tulicki.

— TRUDNO DZIŚ POWIEDZIEĆ, JAK DALEKA JEST DROGA DO NADANIA POLAKOM MIESZKAJĄCYM W NIEMCZECH STATUSU MNIEJSZOŚCI – Tulicki.

— SĄ TACY, KTÓRZY ZAMIAST POWAŻNEJ DYSKUSJI Z NIEMCAMI WOLĄ AWANTURĘ – Tulicki dalej: Wizytę obu prezydentów na warszawskich targach książki zakłóciła grupka demonstrantów.

— TAKIE INCYDENTY PODCZAS WIZYT ZAGRANICZNYCH GOŚCI NIE KOMPROMITUJĄ POLSKICH WŁADZ, ALE AWANTURNIKÓW, KTÓRYM SZACUNEK DLA PAŃSTWA JEST OBOJĘTNY – Tulicki.

— POLSKA BĘDZIE BRONIĆ SWOJEGO STANOWISKA – zapowiedź: Polska nie zgadza się na obowiązkowe przyjmowanie muzułmańskich uchodźców i swojej decyzji zamierza twardo bronić. Do tego stopnia, że rząd jest gotowy nawet procesować się z Komisją Europejską w sprawie przymusowej relokacji. Komisja grozi nam karami finansowymi, a opozycja działania rządu nazywa szkodliwymi, choć w tej sprawie sama nie mówi jednym głosem.

— RZĄD NIE WYKLUCZA NAWET REFERENDUM – Marcin Szewczak: W materiale fragment rozmowy Konrada Szymańskiego w Radiu Zet.

— ZA NIEWYPEŁNIENIE ZOBOWIĄZAŃ POPRZEDNIEGO RZĄDU PO-PSL DONALD TUSK GROZI POLCE KARAMI – Szewczak dalej.

— PROBLEM W TYM, ŻE ISLAMSCY UCHODŹCY NIE INTEGRUJĄ SIĘ Z RESZTĄ SPOŁECZEŃSTWA, CO WYRAŹNIE WIDAĆ W KRAJACH EUROPY ZACHODNIEJ – Szewczak.

— PLATFORMA PRZESTRZEGA PRZED KONSEKWENCJAMI – Szewczak: Co ciekawe, podczas wczorajszego głosowania w PE nad rezolucją wzywająca państwa członkowskie do przyspieszonego przyjmowania uchodźców, wśród europosłów PO nastąpił rozłam.

— ROSNĄ NOTOWANIA RZĄDU – bez materiału: Polacy pozytywnie oceniają rząd premier Beaty Szydło. Takie dane przynosi najnowszy sondaż przeprowadzony przez CBOS.

— BYŁY SZEF BOR PRZED SĄDEM JAKO ŚWIADEK – zapowiedź: Trzy godziny za zamkniętymi drzwiami zeznawał generał Marian Janicki. Były szef Biura Ochrony Rządu stanął przed sądem jako świadek w procesie Tomasza Arabskiego i czterech innych osób. Są oni oskarżeni w trybie prywatnym o niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu w 2010 roku. Za ówczesne nieprawidłowości, sąd skazał już w ubiegłym roku byłego wiceszefa BOR.

— VII KONGRES POLSKA WIELKI PROJEKT – zapowiedź: Wicepremier Mateusz Morawiecki zapewnia o determinacji rządu w dalszym uszczelnianiu systemu podatkowego. Co pozwoli na pokrycie m.in. rekordowo wysokich wydatków na cele społeczne, które w przyszłym roku sięgną nawet 55 miliardów złotych. Gospodarka była tematem kolejnego dnia kongresu Polska Wielki Projekt.

— ZWOLENNIK SANKCJI DLA POLSKI NAGRODZONY – zapowiedź: Frans Timmermans “Człowiekiem Roku” Gazety Wyborczej. W uzasadnieniu czytamy, że ten tytuł przyznawany jest wybitnym postaciom świata polityki i kultury. Wyróżnienie to w tym roku trafia do polityka, który w praktyce prowadzi bezkompromisową walkę z polskim rządem. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej to jeden z tych unijnych urzędników, którzy chcą też nałożenia na Polskę sankcji.

— TO PRYWATNA WIZYTA PRZY ULICY CZERSKIEJ W REDAKCJI „GAZETY WYBORCZEJ”, KTÓRA PRZYZNAŁA MU TYTUŁ CZŁOWIEKA – Jakub Wojtanowski.

— DLA WIELU JEST OCZYWISTE, ŻE DECYZJA GAZETY ADAMA MICHNIKA NIE BYŁA PRZYPADKOWA, BO GW I TIMMERMANS SĄ ZGODNI W KRYTYCE POLSKIEGO RZĄDU – Wojtanowski dalej.

— TIMMERMANS JEST NAJBARDZIEJ ZAGORZAŁYM SPOŚRÓD UNIJNYCH URZĘDNIKÓW KRYTYKIEM POLSKI – Wojtanowski.

— TIMMERMANS MOCNO ANGAŻUJE SIĘ TAKŻE W WSPIERANIE ŚRODOWISK LGBT – Wojtanowski dalej.

*****

WYDARZENIA POLSATU

— UNIA NACISKA, POLSKA SIĘ OPIERA.

— IM WIĘKSZA PRESJA ZE STRONY UE, BYŚMY PRZYJĘLI UCHODŹCÓW, TYM WIĘKSZY OPÓR ZE STRONY POLSKIEGO RZĄDU – Agnieszka Milczarz.

— MARIUSZ BŁASZCZAK: Jest jeden wniosek. Mechanizm relokacji poniósł klęskę. 11% relokowali inni. Wszyscy, oprócz Polski, bo Polska rzeczywiście nie sprowadziła do Polski ani jednej osoby z Grecji czy Włoch. Nie sprowadzi.

— RZĄD JEST GOTOWY NAWET NA WIELOLETNIĄ WALKĘ Z KE, JEŚLI TA BĘDZIE STRASZYĆ KARAMI – Milczarz.

— KONRAD SZYMAŃSKI: Sankcje w tej sprawie grozić nam nie mogą. Grozić może spór sądowy i na taki spór jesteśmy przygotowani.

— W MATERIALE SŁOWA KONRADA SZYMAŃSKIEGO Z RADIA ZET O REFERENDUM.

— TO POMYSŁ NOWY I WYGLĄDA NA TO, ŻE AUTORSKI – Milczarz.

— BŁASZCZAK: Referendum jest możliwe wtedy, kiedy sytuacja tego wymagała. Dziś widzę, że program relokacji jest fikcją.

— WCZORAJ WYRAŹNIE BYŁO WIDAĆ, ŻE PLATFORMA TEŻ MA Z UCHODŹCAMI KŁOPOT – Milczarz: Większość jej europosłów wstrzymała się od głosu ws rezolucji wzywającej do szybszego przyjmowania uchodźców.

— POLITYCY PIS NAJPIERW PODCHODZILI DO POMYSŁU REFERENDUM W DNIU WYBORÓW Z DYSTANSEM, TERAZ DOSTRZEGAJĄ JEGO LICZNE ZALETY – zapowiedź.

— JACEK SASIN: Jesteśmy gotowi poprzeć tę inicjatywę prezydenta [referendum].

— CAŁA POLITYCZNA KONSTRUKCJA REFERENDUM WYKRACZA DALEKO POZA KWESTIE KONSTYTUCYJNE – Dariusz Ociepa: Jeśli referendum faktycznie odbędzie się 11 listopada, razem z wyborami samorządowymi, ustawi to całą kampanię wyborczą przed tymi wyborami.

— POLITYCY PIS NIEOFICJALNIE MÓWIĄ O KORZYŚCIACH – Ociepa: Wybory zamieniłyby się w plebiscyt – przykładowo jesteś za euro, albo przeciw.

— ELEMENTEM POLITYCZNEGO PLANU JEST TEŻ OBJAZD PREZYDENTA PO KRAJU – Ociepa.

— RZĄDZĄCY MOGĄ TEŻ WYKORZYSTAĆ TERMIN [11 LISTOPADA] – Ociepa dalej.

— POLITYCZNA KONSTRUKCJA JEST SKOMPLIKOWANA, ALE W FINALE MA SIĘ OPŁACIĆ. RZĄDZĄCYM – konkluzja Ociepy.

Pozostałe z : Stan gry

Polityczna ramówka piątkowego poranka: Trzaskowski, Celiński, Czaputowicz, Mucha, Wojciechowicz, Górski, Ardanowski, Nitras i Żukowska

7:10 Anna Maria Żukowska – PR24 7:15 Michał Dworczyk – Sygnały dnia PR1 7:20 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Adrian Zandberg – Poranek TOK FM 7:37 Sławomir Nitras – 24 pytania w PR24 7:40 Michał Boni – Poranek TOK FM 8:02 Paweł Mucha – Gość Radia Zet 8:02 Robert Górski – Poranna rozmowa Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Serwisy o szybkim cięciu Brudzińskiego, Wiadomości o siłowej interwencji Niklewicza wobec internauty, Polsat o Cimoszewiczu wspierającym Celińskiego

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Giertych: Nie wierzę w odejście Kaczyńskiego Giertych: Gersdorf jest prezesem SN do 2020 roku. Nikt nie ma prawa jej usunąć Giertych: Jeżeli do jutra Jaki nie spełni naszych oczekiwań, to w ugodowym trybie składamy pozew Celiński: SLD okazało się partią, kto wie czy nie jedyną, która nigdy Czytaj więcej →

RAMÓWKA CZWARTKOWEGO WIECZORU: Celiński, Zalewska, Giertych, Żurek, Kalinowski i Orłowski

17:00 Andrzej Celiński – TOK FM Wywiad polityczny 18:02 Andrzej Celiński – RMF FM Popołudniowa rozmowa 19:15 Anna Zalewska, Jarosław Kalinowski – POLSAT NEWS Wydarzenia i opinie 19:26 Waldemar Żurek, Marcin Matczak, Andrzej Celiński – TVN24 FpF 20:00 Roman Giertych – TVN24 Kropka nad i 20:20 Piotr Kuczyński, Witold Orłowski Czytaj więcej →

STAN GRY: Beylin: Konflikt z Unią staje się dla władzy niszczycielski, Prasa coraz więcej o strefie Euro, GW: PiS uderza w windykatorów, Krupinski o sukcesie zrepolonizowanego Pekao

— PLAC JACKA KURONIA WE LWOWIE:http://wyborcza.pl/10,82983,23554004,jacek-kuron-ma-plac-swojego-imienia-ukraincy-uczcili-jego-pamiec.html — ANDRZEJ CELIŃSKI KANDYDATEM SLD W WARSZAWIE – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2018/06/21/ — BŁASZCZAK ZWALNIA GENERAŁÓW – Paweł Wroński i Paweł Wojciechowski w GW: “Mimo że z MON odszedł Antoni Macierewicz, nie skończyły się zwolnienia. W ostatnich dniach stanowiska stracili m.in. zastępca szefa Sztabu Generalnego generał Czytaj więcej →

Polityczna ramówka czwartkowego poranka: Karczewski, Szydło, Dworczyk, Zalewska, Komorowski, Neumann, Kidawa-Błońska i Kosiniak-Kamysz

7:15 Grzegorz Długi – Sygnały dnia PR1 7:20 Katarzyna Piekarska – Poranek TOK FM 7:37 Władysław Kosiniak-Kamysz – 24 pytania w PR24 7:40 Małgorzata Kidawa-Błońska – Poranek TOK FM 8:02 Michał Dworczyk – Gość Radia Zet 8:02 Stanisław Karczewski – Poranna rozmowa RMF FM 8:10 Sylwester Tułajew, Ireneusz Raś, Anna Czytaj więcej →