5 RZECZY, KTÓRE W TYM TYGODNIU TRZEBA WIEDZIEĆ O GOSPODARCE – nowy newsletter 300POLITYKI

Innowatorzy na pierwszej linii debaty o gospodarce

Premierzy zdecydowali się wydzielić odrębną linię finansową w ramach Funduszu Wyszehradzkiego, która będzie wspierać finansowanie prac badawczo-rozwojowych, wypracowywanych przez grupy badaczy i przedsiębiorców z regionu. Deklaracja Warszawska

 • Za 15 lat region Europy centralnej mógłby stać się europejskim centrum innowacji – czytamy w raporcie przygotowanym przez PFR. W raporcie wskazano, że gospodarki Europy Środkowej i Wschodniej powinny samodzielnie rozwijać lokalny rynek m.in. funduszy venture capital. “Ze względu na wielkość rynku w tym regionie wciąż brakuje kompetencji oraz silnych graczy, zdolnych przyciągnąć wielkich inwestorów instytucjonalnych, a także mogących wesprzeć spółki portfelowe i rozwijać je globalnie”.
 • Grupa Wyszehradzka chce być hubem innowacjiPuls Biznesu.
 • Visegrad Insight pisze o Pawle Szefernakerze, wyróżnionym na liście NewEurope100 jako o sile sprawczej kongresu.
 • Albo profesjonalizm, albo „Ucho Prezesa”. „Kongres Innowatorów to dobry moment, by obóz rządowy przeszedł z zadyszki do ofensywy”. – Marcin Fijołek na wPolityce.pl.

 

Lepsze oceny gospodarki. Gowin monetarystą?

 • MOODY’S podnosi prognozę wzrostu gospodarczego do 3,2%: “Poprzednia, opublikowana przez Moody’s w styczniu br. wynosiła 2,9 proc. W uzasadnieniu zmiany analitycy przywołują dobre dane z rynku pracy ogłoszone w marcu, jak i wyniki dotyczące PKB za IV kwartał 2016 r., zaprezentowane w lutym” – informuje MF.
 • Wg. Morawieckiego prognoza zbyt ostrożna: „W naszej ocenie, pomimo istniejących ryzyk oraz utrzymującej się niepewności, których źródła znajdują się w znacznym stopniu poza Polską, ocena perspektyw polskiej gospodarki jest zbyt ostrożna. Oczekujemy, że wzrost gospodarczy osiągnie poziom zakładany w dokumentach rządowych”. W budżecie zapisano 3,6% wzrostu w 2017, NBP podwyższył swoją niedawno do 3,7%.
 • Szefowej Towarzystwa Ekonomistów decyzja Moody’s nie dziwijak mówiła: „Uważam, że decyzja jest absolutnie zrozumiała i słuszna i byłoby dziwne, gdyby była inna – ze względu na to, że fundamenty polskiej gospodarki są dobre, perspektywy rozwojowe też, poprawia się sytuacja jeśli chodzi o stopień wykorzystania potencjału, poprawiła się trochę sytuacja jeśli chodzi o popyt jako czynnik wewnętrzny, który napędza gospodarkę”.
 • Nawet agencja ratingowa Moody’s się przełamała – tytuł na wPolityce.pl
 • Stać nas na wzrost rzędu 4%mówił Jarosław Gowin: „Nie ukrywam, że duże nadzieje wiążę z projektem, nad którym pracuje premier Morawiecki, a mówię tutaj o nowej ustawie o partnerstwie prywatno-publicznym. Musimy myśleć, co wydarzy się po roku 2020, kiedy fundusze unijne przestaną być dodatkiem do rozwoju gospodarczego Polski. Kiedy tych funduszy zabraknie, dźwignią rozwoju może być właśnie partnerstwo prywatno-publiczne”.
 • Gowin mówi o sobie jako o monetaryście: „Pozostaję twardym thatcherystą i z pewnym niedowierzaniem obserwuję kolejkę, która ustawiła się po podpisanie książek pani prof. Mazzucato. Myślę, że na dłuższą metę wolny rynek dowiedzie swojej wyższości nad interwencjonizmem państwowym. Nie zmienia to jednak faktu, że sfera innowacyjności jest obszarem, w którym bez wsparcia ze strony państwa, polscy przedsiębiorcy nie mieliby szans”.

 

Rynek dobrze przyjął p.o. prezesa PZU

 • Rating PZU dowodzi stabilności: “Agencja Standard & Poor’s podtrzymała rating PZU na poziomie A-. Decyzja międzynarodowej agencji raitingowej dowodzi, że sytuacja w spółce jest stabilna, a ostatnie zmiany kadrowe są dobrze postrzegane. Ekonomiści są przekonani, że Marcin Chludziński, pełniący od tygodnia obowiązki prezesa jednej z największych instytucji ubezpieczeniowo-finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej szybko przekona inwestorów i uspokoi kurs akcji”Polska the Times.
 • Chludziński to dobry wybórGazeta Polska Codziennie: “Jak twierdzi zbliżony do rady nadzorczej PZU informator “Gazety Polskiej Codziennie”, to właśnie Chludziński wraz z prezesem PFR Pawłem Borysem byli mózgami całej operacji. – To znakomity fachowiec, doświadczony menedżer, a przede wszystkim osoba o nieposzlakowanej opinii w środowisku – twierdzi nasz rozmówca”

 

Think-tank Morawieckiego wejdzie do gry

 • THINK-TANK Morawieckiego: “Nowy ośrodek analityczny, działający na potrzeby polityki gospodarczej, powstanie na fundamencie Instytutu Badania Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (IBRKK). Z informacji “PB” wynika, że prace nad zmianą modelu działania instytucji już się zaczęły i w ciągu najbliższych miesięcy powinna być znana formuła nowego think-tanku. – Chcemy zapewnić sobie nowoczesne centrum analityczne, które będzie przygotowywało raporty związane z polityką sektorową, projektami czy inwestycjami uznanymi za priorytetowe w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju – mówi osoba znająca szczegóły, która chce zachować anonimowość”pisze w PB Bartek Godusławski.
 • Pierwsze takie wystąpienie: Morawiecki i Bieńkowska jednym głosem: „Swoboda przepływu usług w UE nie jest realizowana tak, jak byśmy chcieli. Mamy do czynienia z szeregiem różnych ograniczeń – stwierdził wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wtórowała mu Elżbieta Bieńkowska”relacja.
 • Morawiecki o „sprawiedliwym podziale emisji” CO2: „Jeśli w Wielkiej Brytanii na przykład nie produkuje się cementu, ale ten cement sprowadza się – w uproszczeniu rzecz ujmując – z Pakistanu i Indii, to znaczy, że ktoś go wyprodukował i wytworzył emisję CO2”relacja.
 • Morawiecki w nadchodzącym tygodniu w USA znów spotka się z Yellen, Lagarde i Rossemplan wizyty.

 

SAVE THE DATE: CYBERSEC PL

 • Cybersec rusza w najbliższy czwartek, na Stadionie Narodowym.
 • Jednym z głównych punktów dyskusja o Strategii Cyberbezpieczeństwa 2017-22 z udziałem Anny Streżyńskiej – minister cyfryzacji.
 • Wśród wielu potwierdzonych prelegentów m.in. Bartłomiej Grabski – Podsekretarz Stanu w MON, Tomasz Zdzikot – Podsekretarz Stanu w MSWiA
 • Debata z Lucasem i Zybertowiczem. Na temat wyzwań cyfrowego świata dyskutować będą: Edward Lucas z The Economist, który przyjedzie do Polski na specjalne zaproszenie Instytutu Kościuszki oraz Andrzej Zybertowicz.
 • Poza tym w programie konferencji również: budowa polskiego systemu cyberobrony, rozwój rynku innowacyjnych produktów i usług, implementacja GDPR.
 • Agenda dostępna tutaj a rejestracja tutaj.

 

LONG READ: Robert Mercer – miliarder, technolog od big data, w sercu wojny Trumpa z mainstreamowymi mediami

Jak miliarder wpłynął na wygraną populizmu w Amerycereportaż w najnowszym wydaniu New Yorkera.

Z linkami do Trumpa i Farage, Mercer, prawicowy, amerykański naukowiec i biznesmen jest w sercu multimiliardowej propagandy. Reportaż Guardiana.

 

INTRYGUJĄCE: PORTUGALIA POD RZĄDAMI LEWICY RADYKALNIE OGRANICZA DEFICYT

Z około 7% PKB, w 2014 do 2% w 2016 ograniczono deficyt Portugalii, mimo, że kraj jest rządzony przez socjalistycznego premiera Antonio Costa, który stworzył rząd ze skrajną lewicą. Obecnie, Portugalia ma najniższy deficyt od czasów swojej demokratycznej transformacji w 1974 – czytamy w The Economist.

 

STRATEG: Człowiek, który ociepla wizerunek Netaniahu

„Jeśli kupujesz Volvo, to nie kupujesz samochodu, tylko bezpieczeństwo” – mówi Nir Levy o tym, jak pozycjonuje premiera Izraela Benjamina Netaniahu.

Wiralne hity video o liderze Likudu wypuszcza do sieci co sobotę. O strategu, który stworzył spot pokazujący Netaniahu jako babysittera – reportaż Ozy.com.

Pozostałe z : Stan gry

OBRAZ DNIA: Pochanke: Fasadę da się uratować, czy da się uratować kobiety przed złym prawem? Kidawa: Zwykłe chuligaństwo, Brudziński: Zero tolerancji dla łamania prawa

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Karczewski: Decyzja ws. kandydata PiS na prezydenta Warszawy w przeciągu kilku tygodni Karczewski: Czarnecki być może za dużo powiedział. A Thun powinna wycofać się z polityki Macierewicz: Wspieram i będę wspierać Błaszczaka PAD: Nie tylko agresja, ale też próby budowania agresywnych zdolności powinny być traktowane jako naruszenie Czytaj więcej →

RAMÓWKA CZWARTKOWEGO WIECZORU: Karczewski, Kowalczyk, Rokita, Wiśniewska, Rostowski, Wójcik i Żalek

17:45 Michał Wójcik – POLSAT NEWS Popołudniowe Graffiti 18:02 Dorota Gałczyńska-Zych – RMF FM Popołudniowa rozmowa 19:15 Stanisław Karczewski – POLSAT NEWS Gość Wydarzeń 19:26 Henryk Kowalczyk – TVN24 FpF 19:55 Jan Rokita – TVN24BiŚ Fakty z zagranicy 19:57 Jadwiga Wiśniewska – TVP INFO Gość Wiadomości 20:00 Jacek Rostowski – Czytaj więcej →

STAN GRY: Pyza: Na pewno dobra zmiana w obozie dobrej zmiany? Sakiewicz: Jeżeli władza się na nas obrazi, będzie trudniej komunikować

— EMILEWICZ WRACA DO OPŁATY ZA WJAZD DO CENTRUM MIASTA, Z KTÓREJ PIS SIĘ WYCOFAŁ W SEJMIE – jak mówiła w RMF: “Bardzo proszę przeczytać tę regulację, która była. Będziemy popierać możliwość tworzenia stref zeroemisyjnych. Dajemy taką możliwość w ustawie o elektromobilności samorządom. Będzie prezydent czy burmistrz mógł zamknąć centrum Czytaj więcej →

Polityczna ramówka czwartkowego poranka: Karczewski, Hermeliński, Emilewicz, Kempa, Gasiuk-Pihowicz, Tyszka i Kukiz

7:15 Stanisław Karczewski – Sygnały dnia PR1 7:20 Wojciech Hermeliński – Poranek TOK FM 7:33 Adrian Zandberg – 24 pytania w PR24 7:40 Joanna Mucha – Poranek TOK FM 8:02 Kamila Gasiuk-Pihowicz – Gość Radia Zet 8:02 Jadwiga Emilewicz – Poranna rozmowa RMF FM 8:10 Mieczysław Augustyn, Sławomir Potapowicz, Andrzej Czytaj więcej →