5 RZECZY, KTÓRE W TYM TYGODNIU TRZEBA WIEDZIEĆ O GOSPODARCE – nowy newsletter 300POLITYKI

Innowatorzy na pierwszej linii debaty o gospodarce

Premierzy zdecydowali się wydzielić odrębną linię finansową w ramach Funduszu Wyszehradzkiego, która będzie wspierać finansowanie prac badawczo-rozwojowych, wypracowywanych przez grupy badaczy i przedsiębiorców z regionu. Deklaracja Warszawska

 • Za 15 lat region Europy centralnej mógłby stać się europejskim centrum innowacji – czytamy w raporcie przygotowanym przez PFR. W raporcie wskazano, że gospodarki Europy Środkowej i Wschodniej powinny samodzielnie rozwijać lokalny rynek m.in. funduszy venture capital. “Ze względu na wielkość rynku w tym regionie wciąż brakuje kompetencji oraz silnych graczy, zdolnych przyciągnąć wielkich inwestorów instytucjonalnych, a także mogących wesprzeć spółki portfelowe i rozwijać je globalnie”.
 • Grupa Wyszehradzka chce być hubem innowacjiPuls Biznesu.
 • Visegrad Insight pisze o Pawle Szefernakerze, wyróżnionym na liście NewEurope100 jako o sile sprawczej kongresu.
 • Albo profesjonalizm, albo „Ucho Prezesa”. „Kongres Innowatorów to dobry moment, by obóz rządowy przeszedł z zadyszki do ofensywy”. – Marcin Fijołek na wPolityce.pl.

 

Lepsze oceny gospodarki. Gowin monetarystą?

 • MOODY’S podnosi prognozę wzrostu gospodarczego do 3,2%: “Poprzednia, opublikowana przez Moody’s w styczniu br. wynosiła 2,9 proc. W uzasadnieniu zmiany analitycy przywołują dobre dane z rynku pracy ogłoszone w marcu, jak i wyniki dotyczące PKB za IV kwartał 2016 r., zaprezentowane w lutym” – informuje MF.
 • Wg. Morawieckiego prognoza zbyt ostrożna: „W naszej ocenie, pomimo istniejących ryzyk oraz utrzymującej się niepewności, których źródła znajdują się w znacznym stopniu poza Polską, ocena perspektyw polskiej gospodarki jest zbyt ostrożna. Oczekujemy, że wzrost gospodarczy osiągnie poziom zakładany w dokumentach rządowych”. W budżecie zapisano 3,6% wzrostu w 2017, NBP podwyższył swoją niedawno do 3,7%.
 • Szefowej Towarzystwa Ekonomistów decyzja Moody’s nie dziwijak mówiła: „Uważam, że decyzja jest absolutnie zrozumiała i słuszna i byłoby dziwne, gdyby była inna – ze względu na to, że fundamenty polskiej gospodarki są dobre, perspektywy rozwojowe też, poprawia się sytuacja jeśli chodzi o stopień wykorzystania potencjału, poprawiła się trochę sytuacja jeśli chodzi o popyt jako czynnik wewnętrzny, który napędza gospodarkę”.
 • Nawet agencja ratingowa Moody’s się przełamała – tytuł na wPolityce.pl
 • Stać nas na wzrost rzędu 4%mówił Jarosław Gowin: „Nie ukrywam, że duże nadzieje wiążę z projektem, nad którym pracuje premier Morawiecki, a mówię tutaj o nowej ustawie o partnerstwie prywatno-publicznym. Musimy myśleć, co wydarzy się po roku 2020, kiedy fundusze unijne przestaną być dodatkiem do rozwoju gospodarczego Polski. Kiedy tych funduszy zabraknie, dźwignią rozwoju może być właśnie partnerstwo prywatno-publiczne”.
 • Gowin mówi o sobie jako o monetaryście: „Pozostaję twardym thatcherystą i z pewnym niedowierzaniem obserwuję kolejkę, która ustawiła się po podpisanie książek pani prof. Mazzucato. Myślę, że na dłuższą metę wolny rynek dowiedzie swojej wyższości nad interwencjonizmem państwowym. Nie zmienia to jednak faktu, że sfera innowacyjności jest obszarem, w którym bez wsparcia ze strony państwa, polscy przedsiębiorcy nie mieliby szans”.

 

Rynek dobrze przyjął p.o. prezesa PZU

 • Rating PZU dowodzi stabilności: “Agencja Standard & Poor’s podtrzymała rating PZU na poziomie A-. Decyzja międzynarodowej agencji raitingowej dowodzi, że sytuacja w spółce jest stabilna, a ostatnie zmiany kadrowe są dobrze postrzegane. Ekonomiści są przekonani, że Marcin Chludziński, pełniący od tygodnia obowiązki prezesa jednej z największych instytucji ubezpieczeniowo-finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej szybko przekona inwestorów i uspokoi kurs akcji”Polska the Times.
 • Chludziński to dobry wybórGazeta Polska Codziennie: “Jak twierdzi zbliżony do rady nadzorczej PZU informator “Gazety Polskiej Codziennie”, to właśnie Chludziński wraz z prezesem PFR Pawłem Borysem byli mózgami całej operacji. – To znakomity fachowiec, doświadczony menedżer, a przede wszystkim osoba o nieposzlakowanej opinii w środowisku – twierdzi nasz rozmówca”

 

Think-tank Morawieckiego wejdzie do gry

 • THINK-TANK Morawieckiego: “Nowy ośrodek analityczny, działający na potrzeby polityki gospodarczej, powstanie na fundamencie Instytutu Badania Rynku, Konsumpcji i Koniunktur (IBRKK). Z informacji “PB” wynika, że prace nad zmianą modelu działania instytucji już się zaczęły i w ciągu najbliższych miesięcy powinna być znana formuła nowego think-tanku. – Chcemy zapewnić sobie nowoczesne centrum analityczne, które będzie przygotowywało raporty związane z polityką sektorową, projektami czy inwestycjami uznanymi za priorytetowe w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju – mówi osoba znająca szczegóły, która chce zachować anonimowość”pisze w PB Bartek Godusławski.
 • Pierwsze takie wystąpienie: Morawiecki i Bieńkowska jednym głosem: „Swoboda przepływu usług w UE nie jest realizowana tak, jak byśmy chcieli. Mamy do czynienia z szeregiem różnych ograniczeń – stwierdził wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Wtórowała mu Elżbieta Bieńkowska”relacja.
 • Morawiecki o „sprawiedliwym podziale emisji” CO2: „Jeśli w Wielkiej Brytanii na przykład nie produkuje się cementu, ale ten cement sprowadza się – w uproszczeniu rzecz ujmując – z Pakistanu i Indii, to znaczy, że ktoś go wyprodukował i wytworzył emisję CO2”relacja.
 • Morawiecki w nadchodzącym tygodniu w USA znów spotka się z Yellen, Lagarde i Rossemplan wizyty.

 

SAVE THE DATE: CYBERSEC PL

 • Cybersec rusza w najbliższy czwartek, na Stadionie Narodowym.
 • Jednym z głównych punktów dyskusja o Strategii Cyberbezpieczeństwa 2017-22 z udziałem Anny Streżyńskiej – minister cyfryzacji.
 • Wśród wielu potwierdzonych prelegentów m.in. Bartłomiej Grabski – Podsekretarz Stanu w MON, Tomasz Zdzikot – Podsekretarz Stanu w MSWiA
 • Debata z Lucasem i Zybertowiczem. Na temat wyzwań cyfrowego świata dyskutować będą: Edward Lucas z The Economist, który przyjedzie do Polski na specjalne zaproszenie Instytutu Kościuszki oraz Andrzej Zybertowicz.
 • Poza tym w programie konferencji również: budowa polskiego systemu cyberobrony, rozwój rynku innowacyjnych produktów i usług, implementacja GDPR.
 • Agenda dostępna tutaj a rejestracja tutaj.

 

LONG READ: Robert Mercer – miliarder, technolog od big data, w sercu wojny Trumpa z mainstreamowymi mediami

Jak miliarder wpłynął na wygraną populizmu w Amerycereportaż w najnowszym wydaniu New Yorkera.

Z linkami do Trumpa i Farage, Mercer, prawicowy, amerykański naukowiec i biznesmen jest w sercu multimiliardowej propagandy. Reportaż Guardiana.

 

INTRYGUJĄCE: PORTUGALIA POD RZĄDAMI LEWICY RADYKALNIE OGRANICZA DEFICYT

Z około 7% PKB, w 2014 do 2% w 2016 ograniczono deficyt Portugalii, mimo, że kraj jest rządzony przez socjalistycznego premiera Antonio Costa, który stworzył rząd ze skrajną lewicą. Obecnie, Portugalia ma najniższy deficyt od czasów swojej demokratycznej transformacji w 1974 – czytamy w The Economist.

 

STRATEG: Człowiek, który ociepla wizerunek Netaniahu

„Jeśli kupujesz Volvo, to nie kupujesz samochodu, tylko bezpieczeństwo” – mówi Nir Levy o tym, jak pozycjonuje premiera Izraela Benjamina Netaniahu.

Wiralne hity video o liderze Likudu wypuszcza do sieci co sobotę. O strategu, który stworzył spot pokazujący Netaniahu jako babysittera – reportaż Ozy.com.

Pozostałe z : Stan gry

RAMÓWKA PIĄTKOWEGO WIECZORU: Scheuring-Wielgus, Gowin, Skurkiewicz, Szczerba, Kaleta, Boni, Piechociński, Zielińska i Śpiewak

18:02 Michał Boni – RMF FM Popołudniowa rozmowa 19:26 Jerzy Marek Nowakowski, Paweł Zalewski, Paweł Śpiewak – TVN24 FpF 20:00 Joanna Scheuring-Wielgus – TVN24 Piaskiem po oczach 20:00 Jarosław Gowin, Krzysztof Gawkowski, Michał Szczerba, Sebastian Kaleta – POLSAT NEWS Dobry wieczór Polsko 20:12 Wojciech Skurkiewicz, Paweł Bejda, Adam Andruszkiewicz, Elżbieta Zielińska, Marek Czytaj więcej →

STAN GRY: Sierakowski o nowym podziale sceny politycznej pomiędzy prawicę i prawicę populistyczną, RZ o 3 latach PAD: Niewiele z tego wynika poza setkami selfie, SE: PO nadal bez przekonującej opowieści o Polsce

— 300LIVE: Ziobro zapowiada projekt ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych http://300polityka.pl/live/2018/05/25/ — PLATFORMA NADAL NIE MA PRZEKONUJĄCEJ OPOWIEŚCI O POLSCE – Tomasz Walczak w SE: “Schetyna i jego ludzie nadal nie potrafią zbudować przekonującej opowieści o Polsce, która zaintryguje wyborców odmawiających uczestnictwa w plemiennej wojnie domowej POPiS-u. Prawica zarzuca Czytaj więcej →

Polityczna ramówka piątkowego poranka: Scheuring-Wielgus, Gowin, Sellin, Skurkiewicz, Waszczykowski, Warchoł, Czarnecki, Zagórski, Dera i Stefaniak

7:10 Ryszard Czarnecki – PR24 7:15 Wojciech Skurkiewicz – Sygnały dnia PR1 7:20 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – Poranek TOK FM 7:40 Andrzej Maciejewski – Poranek TOK FM 8:02 Andrzej Sadowski – Gość Radia Zet 8:02 Joanna Scheuring-Wielgus – Poranna rozmowa RMF FM 8:10 Michał Jach, Krzysztof Gawkowski, Zbigniew Gryglas, Jarosław Gowin Czytaj więcej →

OBRAZ DNIA: Wiadomości o braku aktywności Trzaskowskiego w jego okręgu, Wydarzenia: Zabieg kolana JK na początku ubiegłego tygodnia się udał, Orlen przejmie Unipetrol

— LIVEBLOG 300POLITYKI: Dworczyk: Obiecywaliśmy solidarne państwo i staramy się je budować Dworczyk o Ochojskiej: To byłby zły pomysł, gdyby mediatorem była osoba, która mówi „musicie wytrwać do końca” Dworczyk: Współczuję protestującym, też nie zazdroszczę strażnikom Kuchciński: Protestujących w Sejmie zachęcam do dialogu, tworzenia nowych rozwiązań i podjęcia zaproszenia Rafalskiej Czytaj więcej →

RAMÓWKA CZWARTKOWEGO WIECZORU: Hartwich, Kopcińska, Skurkiewicz, Schmidt, Dworczyk, Kwaśniewski, Żukowska, Tyszka i Mosiński

17:00 Rafał Grupiński – TOK FM Wywiad polityczny 18:02 Iwona Hartwich – RMF FM Popołudniowa rozmowa 19:15 Aleksander Kwaśniewski, Joanna Kopcińska – POLSAT NEWS Wydarzenia i opinie 19:26 Andrzej Olechowski, Jakub Stefaniak, Stanisław Tyszka – TVN24 FpF 19:57 Wojciech Skurkiewicz, Joanna Schmidt – TVP INFO Gość Wiadomości 20:00 Michał Dworczyk Czytaj więcej →